Hogere eisen aan Buitenhof-woningen ZOMERSPELEN in SEOUL Schoolzwemmen anders opgezet Basis voor cadeau Casa Materna gelegd Toneelgroep Voorschoten: onderhoudend en leerzaam 7 weken voor 26 osBsaai 071-161400 Minder alcohol, maar hoe? Straks één aanslagbiljet Leiderdorp overweegt sociaal rechercheur Begroting '89 Leiderdorp Leiderdorp zoekt honden 'Oegstgeest heeft veel bereikt met monumenten Rijnsburgs korps wint brandweerwedstrijden LEIDERDORP - B en W van Lei derdorp willen een "alcoholmati- gingsbeleid" gaan voeren maar ze weten zelf nog niet zo goed hoe dat moet. Wethouder Huigen hield tijdens de presentatie van de beleidsvoor nemens 1989 een wat vaag verhaal. Harde uitspraken over aanpassing van de sluitingstijden vielen uit haar mond niet te beluisteren. De wethouder stelt "de eigen verantwoordelijkheid van de men sen op de eerste plaats". B en W hechten niet bijster veel aan een "voorbeeldfunctie van de overheid zelf'. De gebruikelijke borrel na raads- en raadscommis sievergaderingen worden in ere ge houden. Burgemeester Brugge- man over de voorbeeldfunctie: "Hecht de samenleving dan zo aan een voorbeeldfunctie?". LEIDERDORP - De Leiderdorpse CDA-wethouder Den Boeft (ruimtelijke ordening) wil hogere eisen stellen aan de architectuur van de bebouwing in het centrale deel van Buiten hof-midden/west. De bestuurder plaatste tijdens de presentatie van de "beleidsvoorne mens 1989" kritische kanttekeningen over de architectuur zoals die is toegepast in de soci ale sector van de nieuwbouwwijk. LEIDERDORP- "Het Leiderdorp- se schoolzwemmen is in discus sie", stellen B en W in hun beleids plan 1989. De nieuwbakken PvdA- wethouder Keijzers (financièn, on derwijs) denkt "met een andere op zet" tot verbeteringen te kunnen komen. Het schoolzwemmen gaat in zijn huidige opzet gebukt onder een gebrek aan begeleiders. Keij zers nodigt alle belanghebbenden uit mee te discussiëren. In het voorjaar van volgend jaar wil de wethouder de nieuwe organisatie vorm rond hebben. De huidige problemen zijn vol gens de wethouder het gevolg van een groeiend aantal "combinatie klassen". De tijd dat de hele klas ging zwemmen, is voorbij. Nu zijn er achterblijvers. Ouders moeten bijspringen. Er gaat ook veel tijd zitten in de zwemlessen, waardoor een one venredig groot beslag op de be schikbare tijd wordt gelegd. Keij zers spreekt zelfs van een "inbreuk op de roosters van de kinderen". "Voor een half uur schoolzwem men moet anderhalf uur worden uitgetrokken. Vaak hebben de kin deren al zwemdiploma's. Niette min hechten we eraan dat het klei ne deel dat nog geen diploma heeft, Geld voor missionarissen ZOETERWOUDE - In september staat het werk van uit Zoeterwou- de afkomstige missionarissen al tijd centraal. Het gaat erom geld in te zamelen om deze geestelijken een steuntje in de rug te geven. Het buurthuis 'De Weipoort' organi seerde afgelopen vrijdag voor dit doel een kaartavond. Behalve dat er werd gekaart, was er ook nog een loterij. Deze avond bracht 600 gul den op. dat toch haalt, in het waterrijke Leiderdorp. Hoe het nu verder moet, kan ik nog niet zeggen, de bal ligt nu even bij de scholen". Keijzers zelf denkt aan "bewe gingsonderwijs voor reeds gediplo meerden. tegelijk met zwemles sen". "Maar je zou ook kunnen denken aan een alleen voor diplo- maloze kinderen rondrijdende bus". LEIDERDORP - Als het aan PvdA- wethouder Keijzers (financiën) ligt, krijgen de Leiderdorpers in de toekomst één aanslagbiljet voor al le gemeentelijke heffingen. De wethouder wil beginnen met de rioolbelasting, de reinigingsrech ten, de kabelgelden en de hondebe lasting. De onroerend-goedbelas- ting laat nog even op zich wachten, daarvoor is een kabinetsbesluit no dig. De verwachting is dat de ge meente de ogb per 1 januari volle dig onder zijn hoede krijgt. Voor de burger betekenen deze veranderingen meer duidelijkheid, meer service, vindt Keijzers. Hij heeft het over "één aanknopings punt" en "een consumentvriende- lijke manier". De mogelijkheid tot gespreid be talen, blijft intact. Ledierdorp is van deze regio één van de eerste ge meenten die tot deze versimpelin gen overgaat. Keijzers verwacht dat er door het centrale innen ook voor de gemeente een voordeel zal zijn. misschien zelfs een financieel voordeel. Of de burger dat terugge sluisd krijgt, "valt nog te bezien". LEIDERDORP - De Leiderdorpse WD-wethouder mevrouw Huigen komt nog deze herfst met een voor stel tot de aanstelling van een soci aal rechercheur. Momenteel oriën teert zij zich bij andere gemeenten die reeds gebruik maken van de diensten van een dergelijke buiten gewone functionaris van de rijks politie. "Leiderdorp is wat dit aan gaat nog een witte vlek", aldus Hui gen. Huigen weet inmiddels dat er per 1000 uitkeringsgerechtigden doorgaans één full time sociaal re chercheur wordt aangesteld. "Dat zo'n functionaris bij duizend uitke ringsgerechtigden zijn eigen sala riskosten terugverdient, zoals het rijk zegt, weet ik niet. Leiderdorp kan met zijn 600 uitkeringsgerech tigden een halve sociaal recher cheur aanstellen". Van andere gemeenten heeft Huigen begrepen dat een sociaal rechercheur "zinvol is". Toch willen B en W eerst nog dis cussiëren over de vraag of de "ver- haalsambtenaar" waarover ze reeds beschikken, "en bij wie we wel varen", afdoende is. Bekeken wordt ook of de "reguliere politie" toekomt aan de vervulling van de "Ladenkasten zou ik de huizen niet noemen maar er is wel met erg geijkte vormen gewerkt", aldus Den Boeft. "De rechte, strakke lijnen mogen gerust worden doorbroken. Dat soort ingrepen hoeft niet altijd kos tenverhogend te zijn. Nu is er eer der sprake van een gebrek aan fan tasie bij de architecten". "Pracht en paal is in de sociale woningbouw niet mogelijk, maar er valt wel iets te verbeteren", zegt hij met een zuinig mondje. "Met kleurstelling en voorzichtige orna menten kan al heel wat worden be reikt". De wethouder maakte tevens be kend momenteel in gesprek te zijn met een ondernemer over "bewin- keling op kleine schaal" van het centrum van Buitenhof. "Ik heb met iemand van gedachten gewis seld over een winkel in verse pro- dukten. Daarmee zou het gebied kunnen worden verlevendigd. Een winkel vervult ook een sociale functie. Wat mij betreft moet die winkel er komen". Buitenhof groeit als kool. zo ma ken B en W verder duidelijk in hun beleidsvoornemens. Vijf deelge bieden zijn thans bebouwd en er zijn nog maar erg weinig woningen nog niet verkocht. Van de 56 uit de vrije sector zijn er na een jaar nog maar drie te koop. Doorstroming Leiderdorp wil in Buitenhof meer huurwoningen en gesubsidi eerde koopwoningen bouwen dan de gemeente mag bouwen. Beide type woningen bevorderen de doorstroming. Leiderdorp heeft echter 'maar' een contingent van 100 woningen per jaar. En hoe lan ger grond braak staat hoe hoger de renteverliezen zijn. VERNIELINGEN Twee ver- keerszuilen aan de Melkweg in betreffende taak. Burgemeester Bruggeman hoopt dat als Leider dorp aan een sociaal rechercheur begint, "een wisselwerking met het politie-apparaat ontstaat". In de notitie over de beleidsvoor nemens 1989 staat letterlijk: "Een Katwijk zijn in de nacht van zater- zorgvuldige afweging is geboden, dag op zondag omvergetrokken, temeer daar een eventuele benoe- Aan de Hoorneslaan werd een ming van een dergelijke functiona- groot aantal verkeersborden afge- ris te maken heeft met de taak en broken. In de wijk Rijnsoever werd doelstelling van de afdeling sociale uit twee geparkeerde auto's de ra- zaken". diocassetterecorder ontvreemd. LEIDERDORP - "Leiderdorpse honden gaan allemaal dood aan het einde van het kwartaal", zegt de Leiderdorpse financiën-wethou- der Keijzers (PvdA) gekscherend. B en W van Leiderdorp vermoe den dat er veel meer honden zijn dan waarvoor hondenbelasting wordt ontvangen en kondigen bij hun beleidsvoornemens "een grootscheepse controle-actie" aan. Eind 1985 en in het begin van '86 was er ook al zo'n controle. Toen bleken er 400 honden rond te lopen waarover geen belasting werd be taald. Het totaal kwam daarmee op 1600. Maar uit de cijfers wethouder nu weer beschikt, blijkt dat het Leiderdorpse hondenbe stand weer de omvang heeft van voor die actie, 1200 dus. Keijzers maakt duidelijk dat hij "deze kvvar- taalsgewijze afbrokkeling van het hondenbestand" wantrouwt. Uit cijfers uit de zogeheten vergelij kende budgetanalyse is hem bo vendien duidelijk geworden dat in gemeenten met een vergelijkbare grootte als die van Leiderdorp de hondencijfers op een veel hoger peil liggen. Wellicht dat zelfs 1600 veel te laag is. VOORSCHOTEN Wethouder Marselis heeft afgelopen zaterdag het Voorschotens kinderdagverblijf 'De Hummelhof aan de Professor van der Waalslaan officieel geopend. Hij werd bij die handelinghoe kan het ook' andersgeassisteerd door een groot aantal kinderen. Vanuit een voormalige kleuterschool 'bedient' de Stichting Kinderop vang Voorschoten nu kinderen in de leeftijd van 0 tot 4 jaar. De gemeente raad heeft daar in juli van dit jaar zo'n 120.000 gulden voor beschikbaar gesteld. (foto Lock Zuvderduin) OEGSTGEEST - "1988 is een topjaar", aldus de Oegstgeester PvdA-wethouder T. Kohlbeck. Kohlbeck zei dit zowel zaterdag op monumentendag als gisteren toen de plaatselijke PvdA een monumentenfeest vierde. Kohlbeck wees er dit weekein de bij herhaling op dat er zo veel is bereikt in Oegstgeest. "On danks een gebrek aan financiële middelen en het op alle fronten in gebreke blijvende ministerie van wvc, we moeten alles zelf doen". Kohlbeck noemt de res tauratie van Oud-Poelgeest, het pand Dorpsstraat 68, het Oude Tolhuis, het oude raadhuis, Endegeest en de Jelgersmakli- niek. Voor de komende tijd zal Ko- hlbecks aandacht zich richten op de Geversstraat, Oud-Poelgeest, Endegeest en de Dorpsstraat. De wethouder hoopt in samen werking met ondernemers goed voor de monumenten te kunnen blijven zorgen en het dorpsher stel verder op gang te brengen. Dat hij met ondernemers in zee moet, "daar heb ik ook al ben ik PvdA-wethouder, niet de minste moeite mee. Ondernemers zijn ook bij de PvdA niet meer louche en van de PvdA mag je ook weer winst maken. Wel hebben zij an dere belangen. Zij winst, wij staan voor het dorpsherstel". Zoeterwoudenaren fietsen 25.000 gulden bijeen voor Italiaans weeshuis ZOETERWOUDE - 'Zoeterwoude voor Casa Materna'. Het afgelopen weekende lieten de Zoeterwoude naren zien dat dit geen loze kreet is. In een 24-uurs fietsrace werd zo'n 25.000 gulden bijeengebracht voor de actie Futura '90. Het doel van de- de Toneelgroep Voorschoten met Hans Schipaanboord. Helga Cebol, Leo Valk sr. en anderen. Regie Jan Verplancke, pro ductie Leo Valk jr. Gezien op 17 en tevens uitgevoerd op 18 september in het Cultu reel Centrum van Voorschoten. VOORSCHOTEN - "De grote dag van Oliver Pankey" van John Patrick staat garant voor een avondje onbezorgde kome die. mits natuurlijk de spelers voldoende flair hebben om de di verse karakters neer te zetten. De Toneelgroep Voorschoten wist er wel raad mee blijkens de flit sende voorstelling zaterdag avond in het Cultureel Centrum. Het publiek zat als het ware met zijn neus bovenop het ge beuren door de nieuwe opstel ling die de toneelgroep de laatste twee keer gebruikte: het hoge podium afgesloten door een gor dijn, de decors beneden in de zaal en de toeschouwers in naar achter langzaam in hoogte oplo pende stoelen. De decorwisselin gen gebeurden door de belich ting te veranderen of uit te scha kelen, opgevuld door fragmen ten jazz- en country-muziek. Martin Meysen en Leo Valk jr. hadden gezorgd voor sobere, maar effectieve decors met aan de ene kant een bankgebouw met bureaus en aan de andere kant een pensionkamer, die tot dokterskamer kon worden ge transformeerd. Hans Schipaanboord speelde met hart en ziel zijn rol als Oliver W. Pankey, die eerst als een ner veuze sul over zich heen laat lo pen door praktisch iedereen: de pinnige hospita Sophie Goggan (Babs van Weenen), een inbreker die allerlei extraatjes van Oliver meekrijgt (Hans Veel), zijn bank directeur Herbie Henderson die zijn salaris met 10% vermindert (Leo Valk sr.), en de doktersas sistente Anita Wren die hem no deloos laat wachten (Tineke van Keimpema). De laffe karikatuur die Oliver eerst is verandert op slag als hij (blijkt later per vergis sing) van dokter Dickey (Hans Adriaanse) te horen krijgt dat hij door een ongeneeslijke ziekte nog maar een half jaar te leven heeft. Hij legt alle angst af en pleegt de ene heldendaad na de andere. In het bankbedrijf wordt hij meteen de chef van Hender son en FBI -chef Bill McSwain (Harry Rolf) strikt Oliver om een stel gevaarlijke gangsters te pak ken te krijgen. De hele omgeving verandert als een blad aan de boom en ook Millie Milhaus, die eerst haar verloving met Oliver wilde verbreken, krijgt ontzag voor hem. Helga Cebol vertolkte als debutante charmant haar rol als Millie en raakte af en toe een gevoelige snaar tussen de vele komische noten die dit stuk rijk is. Trouwens alle spelers hadden zich zo in hun rollen ingeleefd dat die natuurlijk en verstaan baar overkwamen. Ik noem nog Anneke van Iterson als de agente Debbie Richards, die in praat groepen geleerd heeft boeven door een gesprek te benaderen, hetgeen natuurlijk belachelijk wordt gemaakt. Ook Theo de Langen als tas-met-tijdbom-be- zorger en Gerard Bendien als de zigeunerviolist Sandor Popouski kwamen tegen het eind komisch op de proppen. De vele kwinkslagen zijn ach teraf moeilijk weer te geven voor wie het stuk niet heeft gezien. Toch één voorbeeld: als aan het eind Oliver weet dat hij niet ziek is en doodsbang, ternauwernood aan schietende gangsters ont snapt is, komt hij bij zijn positie ven op de balie met de woorden: "De hemel is een bankgebouw". Millie geeft hem een zoen en vraagt: "Ben je nog dood?" "Nee, maar wel in de hemel!". Een vlotte afsluiting van een voorstelling onbezorgd toneel onder de bekwame regie van Jan Verplancke. FRANK DEN HERDER ze actie is om in 1990 100.000 gul den te hebben voor nieuwe alumi nium kozijnen in Casa Materna, een weeshuis in Napels. De basis voor dit verjaardagscadeau, - Casa Materna wordt 85 jaar -, is gelegd. Vrijdagavond om zeven uur gaf Jaap Dorrepaal, de voorzitter van de werkgroep Casa Materna, het startschot; de 24 uur van Zoeter woude was begonnen. Zestien kop pels van twee en één van drie deel nemers gingen op weg om zoveel mogelijk rondjes van 750 meter te fietsen. Afwisselend een uur fiet sen en een uur rusten lijkt in het begin niet zo moeilijk, maar naar mate de uren vorderen, wordt het steeds zwaarder. Voor Henk Bate laan werd het te zwaar, hij moest ziek uitvallen. Ook Johan de Groot verdween uit de wedstrijd, hij had rugklachten. Gelukkig had elk koppel voor een reserverijder ge zorgd, zodat de partners niet gedu peerd werden. Elke deelnemer kreeg op een be paald moment wel een inzinking. Voor Herman de Jong kwam die 's morgens tussen zeven en acht uur. Piet Spierenburg zag men tussen twee en drie uur 's middags moei zaam over het circuit gaan. Later herstelden de fietsers zich weer. Tussen vijf en zes uur 's middags reden de wereldkampioen en de nummer twee shorttrack, Peter van der Velde en Richard Suyten mee. Zij verbeterden het uurrecord van 47 ronden door 48 ronden in een uur te rijden. Met deze presta tie brachten zij 580 gulden sponsor geld in de pot. Winnaar van de 24 uur fietsen werd het koppel Piet van der Geest en Herman de Jong. Zij hadden 1067 ronden afgelegd. Tweede wer den Ben Versteegen en Mare de Lange met twintig ronden minder. Drie jaar geleden werd Versteegen met een andere partner Astrid van Leeuwen en Reynoud Minnee kregen de prijs voor het beste gemengde koppel. Zij legden 1015 ronden af. In totaal werden er 16.267 ronden gefietst door alle deelnemers sa men. Voor J.A. Valk uit Zoeter- woude-Rijndijk was dit bijzonder plezierig. Hij had namelijk voor speld dat er 16.270 ronden gereden zouden worden. Met deze voorspel ling heeft hij een weekeind Parijs gewonnen. LEIDERDORP - Het brandweercorps uit Rijnsburg heeft afgelopen weekeinde voor de tweede maal de Duinkring brandweerwed strijd gewonnen. Dit jaar werd de wedstrijd op het Vertoterrein aan de Zyldijk georganiseerd door het Leiderdorpse corps. De eerste prijs bestaat uit een wisselbeker, de Burgemeester Scheenstratrofee. Het is de tweede keer dat Rijnsburg hem wint. Het corps uit Wassenaar werd onder leiding van een vrouwelijke bevelvoerder glansrijk tweede. De dertien corpsen die meededen moesten een brandende auto blussen, de auto verplaat sen en de bestuurder redden. Om het nog span nender te maken, had de organisatie een 'pa niekzaaier' ingezet. Deze man bracht venvar- ring door schreeuwend over het terrein te ren nen. De corpsen moesten op de man inspelen. Rijnsburg deed dit het beste. Een deskundige jury, bestaande uit brand weerlieden van verschillende corpsen, beoor deelde de deelnemers op snelheid, deskundig heid en vooral op de veiligheidsmaatregelen voor de eigen mensen, de slachtoffers en het publiek. Volgend jaar worden de Duinkring brand- weerwedstrijden weer op de derde zaterdag Van september georganiseerd. Dan zal het corps uit Lisse de organisatie op zich nemen. De krant voor uw eigen stuk van Nederland houdt U van dag tot dag op de hoogte'

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9