'Provincie moet meer régelingen bundelen' DE TIJD, VAN T Open Monumentendag groot succes 47 Conflict met specialisten Rijnoord nog heviger REGIO MAANDAG 19 SEPTEMBER 1983 De Graaff-Nauta opent nieuwe thuisbasis SDB LISSE De provincie Zuid- Holland moedigt bundeling van gemeenschappelijke rege lingen onvoldoende aan. Die kritiek uitte staatssecretaris D.IJ.W. de Graaff-Nauta van binnenlandse zaken vanmid dag in Lisse. De bewindsvrouw was naar het bloembollendorp gekomen vanwege de inge bruikname van een nieuw on derkomen van het Samenwer kingsorgaan Duin- en Bollen streek aan de Schoolstraat en het 15-jarig bestaan van het SDB. In de provincie Zuid-Holland zijn momenteel slechts 2 van de 36 sa menwerkingsverbanden op elkaar afgestemd. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland, het dagelijks be stuur van de provincie, zijn boven dien bereid om 19 bestaande rege lingen van de 'bundelingsverplich ting' vrij te stellen. "Als er van die bundeling weinig terecht komt, blijft er een onoverzichtelijk pa troon over. Ik heb hierover wel eni ge zorgen", aldus De Graaff-Nauta. In het kader van de Wet gemeen schappelijke regelingen worden bestaande samenwerkingsvormen (b.v. de werkvoorzieningsschap pen en basisgezondheidsdiensten) op elkaar afgestemd en in aantal te ruggebracht. Momenteel wordt die wet op diverse punten getoetst. De Graaff-Nauta zei naar een 'verrui ming' in de wet te streven, zodat ook de samenwerking met de wa terschappen meer gestalte kan krij gen. Overigens benadrukte de staatssecretaris dat aan het 'lokale bestuur' niet mag worden getornd. "Het kind mag wel groot worden, maar niet uitvliegen", oordeelde de bewindsvrouw over samenwer kingsorganen. Kritiek Tijdens de bijeenkomst - van wege het grote aantal genodigden gehouden in het gemeentehuis van Lisse kaatste de 'aangevallen' gedeputeerde I. Günter de bal on middellijk terug in de richting van de staatsecretaris. Zij herinnerde eraan dat het provinciaal bestuur van Zuid-Holland in een vroeg sta dium al zijn twijfels had over de 'bundelingsverplichting'. GS menen dat de samenwer- kingvormen geen 'verstikkend keurslijf mogen worden. Günther: "Het is een fictie om te veronder stelen dat de intergemeentelijke af spraken zijn aan te passen aan de grenzen van een bepaald samen werkingsgebied". Zij wees erop dat gemeenten om verschillende redenen een sterke aversie kunnen hebben tegen een bepaalde samen- werkingvorm. bijvoorbeeld door slechte ervaringen uit het verleden of sombere verwachtigen voor de toekomst. Gunther over het resul taat tot nog toe: "De uitzondering is regel en de regel is uitzonde ring". - Ook in de duin- en bollenstreek bestaat er nog enige onvrede over bepaalde regelingen die op elkaar worden afgestemd. Günther duid de zelf in haar toespraak op de in deling van brandweerregio's. Hille- gom wil vanwege de 'kortere lij nen' aansluiting zoeken bij Haar lem. maar is op grond van de nieu we regelingen aangewezen op de Leidse regio. Financiën Burgemeester F. Jonkman van Hijnsburg, tevens voorzitter van het SDB. concludeerde in zijn toe spraak dat de provincie en het rijk de gemeenten wel bepaalde taken opdragen bij het formeren van sa menwerkingsverbanden, maar daar nauwelijks geld voor beschik baar stellen. "Het mag duidelijk zijn dat de intergemeentelijke sa menwerking daardoor onder druk staat", aldus Jonkman. Een en an der leidt volgens hem ook tot de nodige aarzelingen bij de gemeen ten om nieuwe taken te accepteren. Secretaris L.P.H. de Milliano van het SDB, waarin tien bollenstreek gemeenten zijn vertegenwoordigd, gaf gisteren aan deze afkorting een ietwat andere uitleg. "Samen, dui delijk en beheersbaar zal aan de sa menwerking verder inhoud moe- teri worden gegeven", zo sprak hij. De Milliano herinnerde eraan dat dat het secretariaat, inmiddels ge vestigd aan de Schoolstraat, de af gelopen vier jaar in rap tempo is ge groeid. Begin 1984 telde het nog drie personeelsleden. Verwacht wordt dat er in 1989 uiteindelijk meer dan 30 medewerkers in dienst zijn. Ook de begroting wijst op een enorme ontwikkeling. Om vatte het huishoudboekje van het SDB in 1985 nog geen 500.000 gul den, voor 1989 staat een bedrag van 4 miljoen genoteerd. Belangstellenden bekijken tijdeiis de Open Monumentendag de huisjes van het Ccminckshof aan de Oude Vest. LEIDEN - Tussen 2500 en 3000 mensen brachten zaterdag een be zoek aan één of meerdere monu menten in Leiden die voor het pu bliek toegankelijk waren. Grote rij en waren zondag voor de deur van de Joodse synagoge op de hoek Levendaal en Garenmarkt. Er waren wachttijden van een uur om binnen te komen. Tijdens de Open Monumentendag waren 13 monu menten voor belangstellenden vrij toegankelijk. De monumentendag die werd geopend in de Pieterskerk waar op dat moment de Leidse Uitmarkt werd gehouden, was een groot suc ces. In de opgestelde monumenten was het volgens de organisatie een stuk drukker dan vorig jaar. Met name die monumenten die nor maal gesproken voor het grote pu bliek gesloten blijven, hadden te maken met een grote toeloop. Een pand die in het dagelijks le ven alleen voor personeelsleden van het hoogheemraadschap Rijn land toegankelijk is, is bijvoor beeld het Gemeenlandshuis van Rijnland aan de Breestraat. Ruim 2000 bezoekers passeerden het ge bouw tegenover de Stadsgehoor zaal dat in 1578 werd aangekocht. Sindsdien werd het gebruikt voor vergaderingen en als nacht verblijf voor het bestuur van dijk graaf en hoogheemraden. De dijk graaf had er ook zijn permanente woning. Het bezit nu een grote hoe veelheid schilderijen en andere De woordvoerder het hoogheem raadschap zei dat op een dikke 1000 bezoekers was gerekend. De overtreffing van de verwachtingen leidde echter niet tot grote proble men. Ondanks de grote drukte, mensen verdrongen elkaar soms in de kamers, is alles ordelijk verlo pen. Bij geen van de opengestelde monumenten is sprake geweest van vernielingen. Een ander druk bezocht pand was dat van vrijmetselaarsloge La Vertu aan het Steenschuur 4/6. Normaal is dit gebouw alleen voor leden toegankelijk. Sinds 1872 is de loge in dit gebouw gevestigd. Tijdens de oorlog is het pand door de Duitsers kort en klein geslagen. Na een verbouwing werd het in 1950 weer geoRend. Bezoekers kregen in groepen een rondleiding door het gebouw. 'Op de begane grond was er een dia show die de oorsprong en de be doeling van de vrijmetselarij uit legde. Daarna gingen de belang stellenden naar boven waar de zo genaamde komparitieruimte is. Leden van La Virtu lieten bezoe kers in zaal waar vrijmetselaars hun bijeenkomsten houden, een beetje van de sfeer proeven. LEIDENPastoor H Pot van deUonardus-parochie n, Leiden vierde gisteren ,h en rond de kerk aan de Haagkunstvoorwerpen die zaterdag !fïf® fV" :?™cfele b00d de heerF Tdithoffop de foto naast de jubilaris) door Leidenaars bewonderd kon- n -.aar Israël. den worden de pastoor een geldbedrag aan, bestemd voor e Andere opengestelde r ten waren de Hooglandse Kerk. Heerenlogement, Het Gulden Vlies, Stadhuis, Waalse Kerk, School aan Boommarkt, Museum de Leidse Wagenmaker, Conicks- hof. De Waag en Marekerk. Het huiszittenhuis De Minnepot aan de Oude Rijn houdt op 1 oktober een open dag van 10.00 tot 13.00 uur. 'LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN Het was het initiatief van enige Leidse studenten, met in hun ge lederen ook de Leidse koopman Frans van Lelyveld, dat op 18 juli 1766 in de Schuttersdoelen de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde werd opgericht. De eerste vergadering werd bijge woond door elf leden. Bepaald werd dat ieder lid jaarlijks een verhandeling -geschreven in het Latijn of het Nederlands- betrek king hebbend op taal-, dicht-, oudheid-, en geschiedkunde van het vaderland moest leveren. In de taal van de achttiende eeuw luidde de oprichtingsge schiedenis aldus: 'Een klein ge zelschap van Letterminnaren te Leyden, ter zinspreuk voerende. Minima Crescunt, gewoon -tot beoeffening der Tael-, Dicht-, Oudheid- en Historie-kunde, somtyds by een te komen-, no digt, door eenen prysselyken yver tot de fraeie Letteren gedre ven, enige Beminnaers der Va- derlandsche Letterkunde, waer- onder de voornaemste Leden van twee soortgelyke gezel schappen, het een te Hoorn, on der de zinspreuk Magna moli- mur parvi, het ander te Utrecht, onder de zinspreuk Dulces ante omnia Musae zijne letterkundige byeenkomst houdende, om el- kanderen de vruchten van hun nen arbeid, ter meerdere uitbrei ding van hunne kundigheden, mede te deelen: en in ene byeen komst van deze kunstgenoten wordt een denkbeeld geboren om ene Maetschappij van Neder- landsche Letterkunde op te rech ten'. Aangezien de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde oorspronkelijk ontstaan was uit een Leidse' vriendenkring was het een natuurlijke zaak dat haar zetel in Leiden werd gevestigd om van daaruit haar werkkring over heel Nederland uit te strek ken. 'In ere en waarde' Zo veel mogelijk trachtte men nieuwe leden te wei-ven uit 'an hun vak uitstekende mannen' om zo het lidmaatschap 'des te beter in ere en waarde te hou den'. Na enkele jaren onverdro ten ijveren slaagde men er in om het beschermheerschap aan de erfstadhouder, prins Willem V. op te dragen. In de periode 1770-1780 was er een grote bloei: geregeld werden de vergaderingen (de jaarlijkse en de maandelijkse) bezocht, veel werken werden gepubli ceerd en prijsvragen uitgeschre ven. Daarnaast waren de werk zaamheden voor een woorden boek in volle gang. Vanaf 1780 werden klachten gehoord over de 'slaap van werkeloosheid'. Na het noodlottige en onrustige jaar 1787 en de korte tijd later volgen de Franse overheersing, verkeer de de Maatschappij in een staat van volstrekte werkeloosheid en lag 'als in een doodslaap bedol- Dat veranderde onder het voorzitterschap van Jona Willem Te Water, hoogleraar in de theo logie. met secretaris-penning meester Matthijs Siegenbeek van Heukelom, hoogleraar Ne derlands en Geschiedenis, als zijn rechterhand. Behalve jaar lijkse en maandelijkse vergade ringen kwamen er nu ook open bare, waarop 'voor het beschaaf de publiek voorlezingen gehou den werden'. Bovendien had de Maatschappij (en heeft die trou wens nog) een eigen bibliotheek, die werd beheerd door de biblio thecaris en twee bibliotheeksra den en op dinsdag en donderdag van twaalf tot drie voor leden was opengesteld. Voor keuze of benoeming van nieuwe leden was een meerder heid van driekwart der stemmen vereist, getuige de wetsbepalin gen van 1775 en 1807. In 1835 wenste men zelfs een 'volstrekte meerderheid', in 1847 'meer dan de helft' en in de jaren vijftig van de negentiende eeuw 'de mees te'. Ook kende men buitenlandse leden en ereleden. De Maat schappij nam geen vrouwen on der haar leden op, niet uit min achting, maar 'omdat zij de schoone sekte voor te beschei den hield om in eene Vergade ring van louter Heeren zitting te Verworpen Toen in 1861 iemand 'eenen al gemeen bekende geletterde vrouw' voor het lidmaatschap voordroeg, die echter niet op de kandidatenlijst was terecht ge komen, werd gevraagd of er er gens een besluit stond waardoor dit werd verhinderd. De voorzit- ■- •L, V - - De spotprent van Johan Braakensiek in De Amsterdammer van 18 juni 1893 waarop prof.dr. Jan ten Brink de dertien eerste vrouwelijke leden van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde presenteert aan een oud heertje in een kamer met het meubilair van 1766, het geboortejaar van de Maatschappij. ter meende dat leden benoemd zouden kunnen worden, maar toen dat een jaar later opnieuw aan de orde kwam, werd het met driekwart der aan- wezigé stemmen verworpen. de voorzitter Matthias de Vries dan ook rustig de verzamelde menigte toespreken met 'Mijne Heren, geachte medeleden'. In 1893 was het echter zo ver. dertien dames werden benoemd Bij het eeuwfeest, dat wegens de cholera-epidemie niet in 1866, maar in 1867 werd gevierd, kon tot lid (op een totaal van 33 nieu we leden). Onder hen waren Eli- ze van Calcar-Schiötling, Nicoli- na Maria Christina Sloot (die schreef onder de pseudoniemen Melati van Java en Mathilde), mevrouw E. Knuttel-Fabius, me vrouw M.Gelderman-Boddaert (Marie Boddaert, die ook de na men Luctor en Bricole bezigde) en mevrouw van Wermeskerke- Junius (Johanna van Woude). Een spotprent van Johan Braakensiek in De Amsterdam mer van 18 juni 1893 toont ons prof.dr. Jan ten Brink, die de der tien dames presenteert aan een oud heertje in een kamer met het meubilair van 1766. Na ruim een eeuw deden de vrouwen dus hun intrede, een nieuw tijdperk was aangebro ken: bloei en activiteit of de slaap van werkeloosheid? Ik hoop het eerste. INGRID MOERMAN ALPHEN AAN DEN RIJN - Het conflict tussen de specialisten en de leiding van het Alphense zie kenhuis Rijnoord over de toekom stige fusie is verscherpt. Het be stuur van de medische staf heeft de Raad van Toezicht vanochtend in brief verzocht 'zich uit de be handeling van de fusieproblema- tiek terug te trekken'. In een schrij ven aan bestuur en directie stellen de specialisten dat 'het vertrouwen in de ziekenhuisleiding als geheel opnieuw fors is geschaad'. De brieven zijn geschreven naar aanleiding van de uitnodiging die de Raad van Toezicht aan alle spe cialisten afzonderlijk heeft verzon den. Daarin staat dat de raad vvoensdag 'elk lid van de medische staf in de gelegenheid stelt ge hoord te worden'. Dat bericht is volgens woordvoerster dr. H. Hornstra-Limburg bij de specialis ten in het verkeerde keelgat ge schoten. "De Raad van Toezicht heeft on behoorlijk gehandeld door het staf- bestuur te passeren. Dat druist in tegen de reglementen van de medi sche staf', aldus Hornstra. Omdat de raad 'geen enkel recht van sanc tie heeft' moet die zich terugtrek ken, vinden de specialisten. Voorzitter D. van der Schilden ontkent dat de raad op de stoel van het ziekenhuisbestuur is gaan zit ten: "Wij kunnen het bestuur ge vraagd en ongevraagd adviseren. Om de problemen goed op een rij tje te hebben, willen we graag ie dereen horen. Dus niet alleen het stafbestuur, maar ook de specialis ten die in dienst zijn van het zie kenhuis". Over de stappen die de Raad van Toezicht verder gaat ne men, kon Van der Schilden van ochtend nog geen mededelingen doen. De artsen van Rijnoord willen het liefst fuseren met het Sint Eli sabeth ziekenhuis in Leiderdorp (EZL), terwijl het bestuur en de di rectie vinden dat het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) de beste fusiepartner is. "Pogingen tot com municatie worden categorisch door het bestuur geweigerd", meent Hornstra. Volgens haar is het noodzakelijk dat die fusie zo snel mogelijk tot stand komt. "Want de positie van Rijnoord wordt langzaam maar ze ker heel zwak. Uitstel van bespre kingen met fusiepartners kan rampzalig zijn voor het ziekenhuis. Als het over drie maanden niet rond is, zijn we misschien wel fail liet". Om de besprekingen met het EZL op korte termijn te vervolgen wil de medische staf van Rijnoord een organisatiebureau inschake len. Daarover wordt donderdag vergaderd. "Ik denk dat de meer derheid van de staf het daarmee eens is. De specialisten zijn saam- horiger dan de Raad van Toezicht denkt". Volgens Hornstra is een fu sie met het Elisabeth ziekenhuis haalbaar, in tegenstelling tot verre gaande samenwerking met het AZL: "Dat is ook geen snelle oplos sing, omdat het bestuur en de me dische staf wat dat betreft niet op één lijn zitten". Interim-directeur L. de'Jong van Rijnoord liet afgelopen week we ten dat hij het EZL 'een beetje aan de kleine kant' vindt. Hornstra vindt dat onzin: "Als we samen gaan, ontstaat een ziekenhuis met ruim vijfhonderd bedden. Dat is voor huidige begrippen in de ge zondheidszorg een kolossaal zie kenhuis". P-V. "De Blauwkras" vanuit Haasdonk. 1. P. Landensbergen. 2. Comb. Nieuwendi|k. 3. Bink en dochter, 4 en 5. Comb. Nieuwen- di)k, 6. P, Landensbergen, 7 en 8. Comb bergerfndijk'9' A' Houwelin9-10- p Landens- P.V. "L.P.C." vanuit Haasdonk 1 W. Schouten, 2. P. de Haas, 3, Verhagen- Witteveen, 4 en 5. P. de Haas. 6 en 7. Boelee- Diersman, 8. P de Haas. 9. G. Kerkman. 10 M. Schlagwein. P.V. "De HijnKiievers vanuit Haasdonk .12 en 3. Hans en Wim Kok, 4. Krijn en Cees Dokkum, 5. Bert Brandt, 6. Koos v. Leyden, 7 en 8. Ge van Goozen, 9. Jan Zevenhoven, 10. Theo en Ted Kraan. P.V. "Het Oosten" vanuit Doornik. 1. P. Juffermans, 2. L. Gijsman. 3. P. Juffer mans, 4. J. Verbaan. 5. P. Juffermans. 6. Comb. Putten v. Weeren, 7. A. Pracht, 8, W. v.d. Hoogt, 9. J. Verbaan, 10. P. Juffermans P.V. "De Vriendenclub" vanuit Haasdonk. 1. S. Blouw, 2. W. Siera Jr.Wz., 3. Bodijn/Vin- kensteyn, 4. V.d. Kooy/Werkhoven. 5. R. Met- scher, 6. Th. Dongelmans. 7. F. Ladan, 8 J. Beekman, 9. C.P. Gijsman, 10. A. Siera. P.V. "De Zwaluw" vanuit St. Gh. H. 1 en 2. J. v.d. Kooy, 3. K. Jansen, 4 en 5. J. v.d. Kooy. 6. J. Hoogervorst, 7. J. v.d. Kooy, 8 J. Hoogervorst, 9 J. v.d Kooy. 10. H v.d Kooy. P.V. "Leiderdorp" vanuit Haasdonk. 12, 3, 4 en 5. R. v.d. Nieuwendijk. 6. H. Flip- po, 7 R v.d. Nieuwendijk. 8. G. Hendrikse, 9 P. Sloos, 10. R. v.d. Nieuwendijk P.V. De Reisduif vanuit Haasdonk. 1en 2. P. Kooyman, 3. P. Mooten, 4. W. Kop. 5. P. Mooten, 6. A v.d. Dop Zn.. 7. N. de Groot Zn., 8. S v. Iterson, 9. en 10 N de Groot Zn. MAANDAG 19 SEPTEMBER Alphen informatie-avond Alphense Hondenclub, clubgebouw Kwispeldoor achter Genie aan de Hoorn, aanvang 20.00 uur. Leiden bijeenkomst Spiritisch Genoot schap Leiden. Psychosyrnetri- sche seance door mevrouw Evers uit Bussuro, aanvang 20.00 uur. zaal Lage Morsweg 14a Oegstgeest concert Leids Barok Ensemble, aanvang 20.15~uur in de Groene Kerk, Haarlemmerstraatweg. Voorschoten concert met Dick Koomans or gel, Charlotte Faber blokfluit. i. Cultureel Centrum. Prin- s Marijkelaan 4, aanvang 20.00 DINSDAG 20 SEPTEMBER Alphen jaarmarkt estafetteloop in het taptoe en concert Alphense muziekkorpsen in de tent, Burge meester Visserpark. 19.00 uur. concert beiaardier R. Ritter op carillon Adventskerk. aanvang 20.30 uur s ho me', om 20.00 uur en 'De Ceremo nie'. om 22.00 uur in Lak-cinema. Cleveringaplaats. Leiderdorp vrouwenwerkgroep, van 10.00 tot 11.30 uur; fotoclub voor jonge ren vanaf 16 jaar, om 19.30 uur, thema-avond - kinderfeestjes, om 20.00 uur, Sjelter, Heemraadlaan. Oegstgeest lezing door drs. E.J. Korthals week, aanvang 20.00 uui i, Lijtweg. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde. om 14.00 en 15.30 WOENSDAG 21 SEPTEMBER Alphen jaarmarkt in het centrum, me oude ambachten demonstraties en muziekoptredens. Leiden spreekuur verkeersveiligheid, van 10.30 tot 12.00 uur in het sbouwhuis, Lar voorstelling 'De Johnny Kraaykamp en Donald Jo nes, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling 'Man is man' door InDependance, aanvang 20.30 uur in het Lak-theater. Cleve- i informatiepunt gemeenschap- elijk wonen, van 20.00 tot 22.00 ur bij Vereniging Centraal Wo- i het LVC, Breestra Leiderdorp bridgen v.a. 13.30 uur. Bridge- centrum, Bernhardstraat 3, in schrijven a.d. de zaal om 13.30 u. venvoorde, 14.00 en 15.30 u DONDERDAG 22 SEPTEMBER Alphen thema-avond PvdA met 'Eman cipatienota', aanvang 20.00 uur in Querelle, Julianastraat. optreden Battlefield Band in Hooftstraat Folkclub, 20.30 uur Leiden lunchconcert door Hilde de Wolf (blokfluit), middeleeuwse muziek, van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O. Haze- windsteeg. bijeenkomst Borstvoeding- groep Leiden, bij Ineke Leek, Hannie Schaftstraat 3 (Ste venshof), vanaf 20.00 uur, inl tel 170085 der

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 8