Betere opvang in Leiden van vervuilende ouderen Leidato trekt ruim 65.000 bezoekers LEIDSCH DAGBLAD Uitmarkt Pieterskerk trekt weer duizenden De la Mar opent eerste festival voor ouderen S3Ê& ^IDEN MAANDAG 19 SEPTEMBER I LEIDEN - Duizenden mensen brachten zaterdag een bezoek aan de Pieterskerk, waar de jaar lijkse Leidse Uitmarkt werd ge houden. De organisatie is zeer te vreden over het verloop van de Uitmarkt waar Leidenaars ken nis konden maken met vereni gingen en clubs op het gebied van cultuur. De theaterproductie 'O Fortuna' was drie avonden uitverkocht en trok totaal 3000 toeschouwers. Zaterdagmiddag trad in de Pieterskerk de slagwerkgroep Circle Percussion op. Volgepak te tribunes luisterden hoe deze groep met haar trommels de kerk op haar grondvesten deed schudden. Circle Percussion speelt voornamelijk Japans slag- werkmuziek. Opzwepende rit mes en harde mokerslagen maakten dat het publiek adem loos toekeek. Afgezien van de muzikale kwa liteiten was het ook een prachtig schouwspel om naar te kijken. Twee mensen sloegen met fors uitgevallen drumsticks op een meer dan manshoge trom. Bij een nummer met drie kleinere trommels werden bepaalde be wegingen tussen het drummen door gelijktijdig uitgevoerd. Het Circle Percussion kreeg een ova tioneel applaus. Dit jaar was er zowel een bin nen- ails een buitenprogramma. Het laatste betrof een muziek tent die op het Pieterskerkhof stond. Groepen zoals Werkmans Wilskracht, Horus, De Burcht, Ayarichi, Opank en K&G brach ten daar een deel van hun reper toire ten gehore. Op het podium in de tent die op het Pieterskerkplein stond en die vanuit de kerk via een sluis bereikbaar was, speelden mu ziekgroepen en dansten de Sjel- ter Squeezers, De Morris Dan sers en Maria Movement. Op dit podium speelden ook leerlingen van de streekmuziekschool die twee keer een opvoering gaven. Leidens eerste jazzgroep Hot House speelden moderne jazz. Een Leidse balletgroep geeft een optreden, op het middenpodium in de Pieterskerk. Werkgroep Hygiënische Probleemgevallen LEIDEN - De opvang en be geleiding van vervuilende ouderen wordt verbeterd. Morgen gaat officieel de Werkgroep Hygiënische Probleemgevallen aan het werk. Het betreft een inten sieve samenwerking van bijna alle organisaties die op een of ander manier te maken krijgen met mensen die wat hulpverlening be treft tot nog toe tussen de wal en het schip vallen. Leiden kent naar schatting zo n honderd gevallen van mensen die ernstig zijn vervuild. Het betreft veelal ouderen die hun huis niet meer uitkomen en van wie het huis in de loop der tijd ernstig verontrei nigt. Recent voorbeeld daarvan in Leiden is de vorig jaar ontdekte rattenkoning', een man die tiental len ratten in zijn huis hield. Enkele jaren geleden werd in een Leidse woning een bejaarde ontdekt die in de loop der jaren al haar ontlasting Veel bezoekers expositie tuinders LEIDEN - Ruim 5600 mensen be zochten de expositie in de Hoog landse kerk die de afgelopen dagen door de Leidse Bond van Amateur- tuinders ter gelegenheid het 45-ja- rig jubileum werd gehouden. Voor zitter J.P. Langezaal van de bond is uitermate tevreden over het ver loop van de manifestatie die van donderdag tot en met zaterdag liep. Op de zaterdag kwamen 2900 mensen naar de in een grote tuin omgetoverde Hooglandse Kerk. De zeven aangesloten tuindersvër- enigingen hadden met medewer king van vrijwilligers een tuin in gericht. Op zaterdag was er ook een bloemschikkampioenschap voor kinderen. Dertig kinderen maak ten een verplicht en een vrij stukje. Politiecontrole van snelheid op tal van wegen LEIDEN De Leidse politie houdt de komende tijd snelheids controles op de Willem de Zwijger laan, Schipholweg, Stationsplein en Plesmanlaan. De controles ma ken deel uit van de landelijke actie om het aantal verkeersongevallen met 25 procent te verminderen. Vorig jaar hadden er op de Wil lem de Zwijgerlaan 111 verkeers ongevallen plaats, waarvan 26 met letsel. Op het kruispunt met de Ko ningstraat was zelfs een dode te be treuren. Op het kruispunt met de Marnixstraat hadden in totaal 13 ongevallen plaats. In dergelijke gevallen werd vaak alleen opgetreden als daartoe con crete aanleiding bestond, bijvoor beeld als de betreffende persoon ziek werd of een been brak. Maar aan de onhygiënische toestand werd meestal niet of nauwelijks wat gedaan. Sinds de oprichting van de Ba sisgezondheidsdienst - waarin de vroegere GG en GD is onderge bracht - is er meer aandacht voor dergelijke problemen. Er is nu een intensieve samenwerking tot stand gekomen tussen allerlei organisa ties die zich op dit terrein bezig houden. Er is bovendien een plan gemaakt volgens welke wordt ge werkt indien hygiënische pro bleemgevallen worden gemeld. De nadruk van die hulp ligt vol gens de initiatiefnemers op het op lossen van de problemen van het betreffende individu en de perso nen in de directe omgeving. Óp het tweede plan komt de technische aanpak van het probleem of wel het schoonmaken van het huis en/of erf. De Werkgroep Hygiënische Pro bleemgevallen krijgt een coördine rende rol. De werkgroep heeft aan gegeven welke rol elke organisatie in het oplossen van de problemen kan spelen. Het opgestelde proto col is echter nog niet volledig. De rol van huisarts, ziekenhuis en ver pleeghuis is op dit moment nog niet duidelijk. Daarover wordt overlegd, maar de verwachting is dat ook deze instanties in het net werk van de Werkgroep Hygiëni sche Probleemgevallen worden opgenomen. Tijdens een bijeenkomst morgen tekenen tal van organsaties een zo genaamde intentie-verklaring. Daarmee geven zij te kennen het initiatief te steunen. Dat gebeurt tijdens een bijeenkomst in Het Gulden Vlies aan de Breestraat waarbij onder anderen wethouder Kuijers en directeur Kerkhoff van de Basisgezondheidsdienst aanwe zig zijn. Hekel aan paar personeelsleden LEIDEN Bij de Aldimarkt aan de Langegracht is afgelopen week einde twee keer een ruit ingegooid door dezelfde dader. De 23-jarige man werd vanochtend aangehou den toen hij voor de tweede maal een steen door de ruit gooide. De dader bekende een avond tevoren hetzelfde te hebben gedaan. De Leidenaar gaf als verklaring voor zijn daden dat hij een hekel had aan een aantal personeelsleden bij de supermarkt. LEIDEN Wethouder De la Mar (sociale zaken) opende vanochtend in het dienstencentrum De Linde aan de Herenstraat het ouderenfes- tival. Deze week worden in diverse centra in de stad activiteiten door en voor ouderen georganiseerd. "Ten onrechte wordt wel eens de indruk gewekt dat ouderen thuis achter de geraniums op een plaats je in het verzorgingshuis zitten te wachten", zei De la Mar: "Dit festi val bewijst het tegendeel". De la Mar sprak beweringen te gen als zou de gemeente willen be zuinigen op het ouderenwerk. "Er gaan in de stad woeste verhalen rond over de sluiting van diensten centra. Wij hebben echter geen plannen om centra te sluiten. Inte- Hoorzitting over LBC in stadhuis LEIDEN De hoorzitting over de aanvraag door de Leidse Beton- mortel Centrale voor een hinder wetvergunning voor het Wernink- terrein wordt morgenavond in de raadszaal in het stadhuis gehou den. Eerder was aangekondigd dat die bijeenkomst in hetBtadsbouw- huis zou worden gehouden. De door de provincie belegde hoorzit ting in het stadhuis begint om 20.00 Volgend jaar ook top-circusartiesten LEIDEN - Bisschop Bar van Rotterdam installeerde zaterdag in de kerk De Menswording in Leiderdorp pastor L.A.M. Banning, afkomstig uit Delfttot nieuwe deken van het dekenaat Leiden. Daarbij legde het de kenale team, bestaande uit de pastores J.M. Schlatmann, H.J. Pot en C.A. van Vliet, zijn functie neer. Naast pastoor Banning zullen voor het bestuur van het dekenaat Leiden nog een pastor en drie leken worden aangesteld: een uit de dekenale raad. een uit de dekenale financiële raad en een uit de kring van vrijwillige me dewerkers. Zo zullen alle sectoren van het parochiële leven vertegenwoor digd Zijn. (foto Henk Bouwman» LEIDEN De Leidato huishoud- show trok de afgelopen tien dagen totaal ruim 65.000 bezoekers naar de Groenoordhallen. Dat is een nieuw record. De enigszins dalen de lijn is hiermee omgebogen. Het kersverse bestuurslid Jan Bemer denkt dat nieuwe initiatieven zoals het leggen van vloerbedekking in de hal, optredens van artiesten en verschillende exposities hiertoe een belangrijke bijdrage hebben geleverd. Bemer zegt dat het bestuur nu al denkt om volgend jaar een attractie van het niveau zoals het Chinese Staatscircus naar de Leidato en die te laten optreden op een platform in de nok van de Groenoordhallen De onderhandelingen voor een dergelijke act zijn al begonnen. Het Leidatobestuur wil boven dien volgend jaar van drie buiten paviljoens gebruik gaan maken. Naast het trouwpaviljoen en het onderkomen voor evenementen zoals miss-verkiezing, artiesten en prijsuitreikingen, komt er een tent voor vrijetijdsbesteding. In dit pa viljoen komen stands van hobby clubs, cursussen en musea. De standhouders zijn ook dik te vreden met de vernieuwde opzet van de Leidato blijkens de tiental len aanmeldingen die nu reeds voor volgend jaar binnen zijn. "Als er mensen kritisch zijn, dan zijn het de standhouders", meent Bemer. "We proberen hun aanwijzingen zoveel mogelijk te volgen. Zeker de landelijke standhouders kunnen beargumenteerde kritiek leveren en een afgewogen advies geven". Bemer denkt dat zijn Komst in het bestuur - hij kwam in de plaats van Jan van Zijp - heeft geleid tot enige impulsen. "Aan de formule van de Leidato mankeert natuur lijk niets. Dat is al 27 jaar goed. Het was dus niet de bedoeling alles ra dicaal overboord te gooien. We wil den alleen door toevoegingen een beter produkt maken. Ik denk dat we daarin zijn geslaagd". Nieuwe zaken zoals de vloerbe dekking en artiesten komen ook volgend jaar terug. "De vloerbe- Vrachtwagen rijdt tegen bromfietser LEIDEN Een 16-jarige bromfiet ser uit Leiderdorp heeft vrijdag middag ernstig letsel opgelopen. Hij kwam met zijn rechterarm on der het achterwiel van een vrach- wagen terecht. De Leiderdorper kreeg op het kruispunt Lage Rijndijk/Sumatra- straat geen voorrang van een vrachtauto bestuurd door een 46- jarige Leidenaar. Het slachtoffer probeerde nog wel te remmen maar kwam toch in botsing met de vrachtwagen. gendeel, er komen alleen maar nieuwe bij". Vanochtend ging ook de door ouderen gemaakte videofilm 'Oud- Leiden spreekt' in première. In de ze film vertellen ouderen over hun leven in Leiden. Trio mishandelt aantal jongeren LEIDEN Een Leidse jongen heeft vermoedelijk een gescheurde milt opgelopen toen hij gistermid dag door drie jongens werd mis handeld. Het slachtoffer werd op de Strobloem in de Merenwijk door drie jongens van de fiets ge trokken en geschopt. Een 15-jarige jongen kreeg gis termiddag op de IJsselmeerlaan aan stomp op zijn oog. Hij kreeg de klap van een jongen die hem in een groepje van drie tegemoet fietste. De politie denkt dat er verband be staat tussen beide gevallen. Ook sluit de politie niet uit dat deze zaken te maken hebben met een derde geval van mishandeling bij het Plesmanviaduct. Een 19-ja- rig meisje werd, alweer door drie daders, in het gezicht geslagen. Zij liep daarbij letsel op aan het rech ter oog. Pakjesactie voor Torun groot succes LEIDEN De pakjesactie voor Torun tijdens de Leidato huis- houdshow is een groot succgs ge worden. Bezoekers zorgden bii de praalwagen, die speciaal voor deze gelegenheid is gemaakt, voor maar liefst 1106 pakjes. Het speelgoed is bestemd voor de jeugd van de Poolse stad Torun waarmee Leiden sinds kort een stedenband heeft. De 3 October- Vereeniging wil op die manier het leed voor de jeugd in Polen verzachten. Volgens mede-organisator R.J. Veldhuyzen van Zanten was het enthousiastme bij het pu bliek erg groot. "Mensen zeiden dat ze thuis zouden kijken voor speelgoed". Behalve gebruikt speelgoed afgeven, konden men sen ook nieuwe spullen kopen. Bij de stand was een bescheiden assortiment in prijsklassen van 5, 7,50 en 10 gulden. De pakjesactie vormt de eerste aanzet voor het transport dat 12 november richting Torun ver trekt. Op 1 oktober staat de praal wagen, die overigens ook in de optocht meerijdt, op de Haarlem merstraat. Daar kan gebruikt speelgoed worden afgegeven en nieuw worden gekocht. Twee da gen later staat de wagen tot 12.00 uur op het Stadhuisplein. Bin nenkort houdt de Leidse Jozef school -ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan een sponsorloop voor de actie. De volgeladen praalwagen op de Leidato. Meer dan 1100 pakjes, bij eengebracht door bezoekers van de huishoudshow. (foto Henk Bouwman» De pakjes bestaan veelal uit autootjes, handwerkgoed, pop pen en beren. Volgens Veldhuy zen van Zanten zijn de kleurboe ken met potloden en viltstiften een bijzonderheid in Polen. Schiettuig komt niet in aamer- king voor verzending. "Daarmee willen we de kinderen in Polen niet confronteren. Afgezien daar van kijgen we dan wellicht ook problemen aan de grens". dekking gaf de hal een veel pretti ger aanzien dan het kale en koude beton. Ook kreeg ik van het pu bliek de indruk dat ze op de arties ten afkwamen. Volgend jaar gaan we aankondigen hoe laat ze precies optreden", aldus Bemer. Details zoals studenten in een Leidato-outfit bij de ingang en een promotieteam dat reductiebonnen uitdeelde, blijft deel uitmaken van de nieuwe opzet. Zo komt er ook geen verandering in de entreeprijs van 6 gulden. "Heel erg laag vergeleken bij beursen in de RAI waar 12,50 gul den entree en 7,50 gulden voor par keren moet worden betaald. Met reductiebonnen komt de Leidatop- rijs gemiddeld op 5 gulden. We wil len ook meer bekendheid geven aan het feit dat 65-plussers door de week overdag gratis toegang heb ben". Meisje geslagen LEIDEN Een 14-jarig meisje heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. Zij fietste in de nacht van zaterdag op zondag door de Haarlemmerstraat toen zij door een ongeveer evenoud meisje werd geslagen. Zij kwam daarbij ten val en liep lichte kneuzingen op. De aanleiding voor de vechtpartij is niet bekend. Verkoopster (18) krijgt pak slaag LEIDEN Een lf£jarige verkoop ster van de Kijkshop aan de Boter markt is zaterdagmiddag door drie vrouwen mishandeld. Het meisje uit Voorschoten weigerde een hor loge te ruilen waarvan de garantie termijn was verstreken. Een van de vrouwen gaf de ver koopster daarop een stomp. Toen het meisje de vrouw wegduwde werd zij ook door de twee andere vrouwen belaagd. Het slachtoffer werd geslagen, geschopt en aan de haren getrokken. Zij liep kneuzin gen op het hele lichaam op. Ook scheurden haar trui en panty. De politie hield de Leidse vrou wen van 27 en 28 jaar even later op de Breestraat aan. Zij werden niet meegenomen naar het bureau om dat zij vier kinderen bij zich had den. De vrouwen hebben zich later in de middag op het hoofdbureau van politie gemeld. Buschauffeur beroofd van tas LEIDEN - Een 53-jarige bus chauffeur is zaterdagmiddag bij een halte aan de Smaragdlaan be roofd van zijn tas. Die bevatte 200 gulden en een aantal strippenkaar ten. Bij de halte ter hoogte van de Ro bijnhof stopte de buschaufeur om dat hij iemand met de armen zag zwaaien. Toen de man binnenstap te, bedreigde hij de chaufeur met een mes van 40 centimeter. Nadat de chaufeur zijn tas had afgegeven, ging de dader er vandoor. Plaquette muur Hooglandse kerk LEIDEN Mevrouw Annie Ver sprille, oud-directrice van het ge meentearchief, heeft zaterdagmor gen in de muur van de Hooglandse kerk een plaquette onthuld. Ter ge legenheid van monumentendag bood de Vereniging Oud-Leiden een bronzen plaat aan aan de Leid se bevolking. De plaquette is ge maakt door de Leidse kunstenaar Frans de Wit. Het kunstwerk laat de ontwikke ling zien van de Hooglandse Kerk vanaf de eerste bouwselen in 1312. Medewerker van het gemeentear chief B.N. Leverland gaf een voor dracht over de bouwgeschiedenis van de kerk in Pancras-West. Bo vendien kregen de belangstellen den een rondleiding door de kerk. Flinke buit bij inbraak winkel LEIDEN Bij een winkel die Indonesische artikelen verkoopt, aan de Pieterskerkchoorsteeg, is zaterdagnacht ingebroken. Er ver dween een bedrag van 500 gulden uit de kas. Ook werd er voor totaal 5.000 gulden aan spullen gestolen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD .LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7