'De belastingen verhogen we nooit' 'Grote zaken betalen mee aan de kleinere' Dukakis en Bush praten liever niet over enorme Amerikaanse schuld Notarissen ontstemd over kritiek van vereniging Eigen Huis ■HWmfüPWMWW Vier jaar geleden, tijdens de voor laatste race naar het Witte Huis, leg de de Democratische presidents kandidaat Walter Mondale uit wat hij zou doen om een einde te maken aan het grote federale begrotingste kort. do^r Henk Dam "Tekorten moet je betalen, anders wordt het alleen maar erger. Ik zou dus de belastingen verhogen", zei hij. Dat was logisch en eerlijk. Het was ook oer- stom, want vooral door deze uitspraak verloor hij de verkiezingen van Reagan op een manier zoals maar zelden verkie zingen worden verloren. Slechts zijn ei gen thuisstaat won hij, de andere 49 gin gen allemaal naar Reagan. Dat is een les die de twee huidige presi dentskandidaten uit hun hoofd hebben geleerd. Niemand zal de Democraat Du kakis of de Republikein Bush horen zeg gen dat hij voor belastingverhoging is. Terwijl daartoe toch alle aanleiding is. Want het federale begrotingstekort is sinds 1984 alleen maar omhoog gegaan. Amerika staat nu voor het onvoorstelba re bedrag van 2000 miljard dollar in de schuld en is daarmee veruit 's werelds grootste schuldenland. En dit jaar zal daar weer zo'n 150 miljard dojlar bijko- Maar wat zegt Bush? "Ik zal de belas tingen nooit verhogen. Punt uit". En wat belooft Dukakis? "In een Dukakis-rege- ring zal er geen verhoging van de belas tingen zijn. Dat wordt hooguit als aller-, allerlaatste redmiddel toegepast". Fijn Dat zijn natuurlijk bijzonder fijne uit spraken voor de Amerikaanse kiezer die, net als de kiezers in alle andere landen, een broertje dood heeft aan het overma ken van zijn zuurverdiende centjes naar 'de wolven' van de belastingdienst. Maar zijn ze ook reëel? Voorop staat dat de nieuwe Ameri kaanse regering, of die nu wordt geleid door Bush of Dukakis, echt iets zal moe ten doen aan het zwaar uit de hand gelo pen begrotingstekort. Want op termijn zijn er door dat tekort enorme proble men aan het ontstaan. De afgelopen vijf jaar is door de zich maar opstapelende tekorten relatief wei nig gespaard. Als gevolg daarvan heeft het Amerikaaanse bedrijfsleven te wei nig kunnen investeren om met succes de concurrentie met landen als Japan en Westduitsland te kunnen blijven volhou den. En de 14 miljoen banen dan die tijdens de regering-Reagan zijn gecreëerd? Heb ben die niet om investeringen gevraagd? Wijzen die niet op een groeiende econo mie? Jawel, maar het gaat hier niet om 'goede' banen, maar over het algemeen om laagbetaalde baantjes in de service sector (winkels, restaurants). De goede banen en bedrijven zijn en worden door middel van grootscheepse diepte-inves teringen in het buitenland gecreëerd. Op den duur zal daar dan ook de welvaart te recht komen, ten koste van de VS. Het zijn landen als Japan waar de mil jarden worden uitgeven die de introduc tie van bijvoorbeeld 'high definition'-tv, supercomputers en supergeleiders met zich meebrengen. De allersomberste voorspellers zien daarom een Amerika Amerika staat voor het onvoorstelbare bedrag van 2000 miljard dollar in de schuld en dit jaar zal daar nog eens zo'n 150 miljard dollar bij komen. Er moet dan ook hoognodig iets worden gedaan aan het zwaar uit de hand gelopen begrotingstekort, waardoor enorme problemen zijn ontstaan. Een taak voor de nieuwe president. De twee huidige presidentskandidaten Dukakis en Bush wijzen echter de meest logische oplossing van de hand. "De belastingen zullen we nooit verhogen". Dukakis: 'Goede banen voor goed geld'. (archieffoto dat zo in verval is dat het tot een soort Derde-Wereldland zal ineenschrompe len. Dat komt dan mede, omdat buiten lands kapitaal de afgelopen jaren in Amerika is gebruikt om de gaten op te vullen. Veel nieuwe beloftevolle indus trieën zijn daarbij in Japanse, Zuidko- reaanse, Westduitse, Engelse en niet te vergeten Nederlandse handen overge gaan. Teken Die situatie is verre van ideaal. Als er de komende jaren een wereldwijde re cessie komt, dan kunnen de Amerikanen, eigenlijk niet veel meer doen dan angstig afwachten wat de investeerders in Tokyo of Frankfurt voor hebben. En de kans op een recessie tijdens de ambtstermijn van de komende president is niet zo klein. Weliswaar maakt Ameri ka nu al zes jaar lang onafgebroken een periode van economische groei door, en zijn de inflatie en de werkloosheid laag, maar da,t is te vergelijken met een feest aan boord van de Titanic. De crach op Wall Street van een jaar geleden was een niet fnis te verstaan te ken aan de wand. De stijgende rente en de omhoog kruipende inflatie van de laatste maanden zijn dat ook. Want stij gende rentetarieven betekenen nog min der investeringen, een lagere produktivi- teit en uiteindelijk onvermijdelijk een verlaging van de levensstandaard voor de Amerikaanse burger. De meeste Amerikaanse economen verschillen niet zozeer van mening over de vraag of er een recessie komt, als wel over het tijdstip waarop die komt. Weini gen van hen zijn optimistisch, en het fe Opiniepeilingen wijzen uit dat met name de 30 miljoen gezinnen die Amerika's middenklasse vormen (met een gezinsin komen van 20.000 tot 50.000 dollar) onge rust zijn over de gevolgen van het tekort. Het economische programma van Du kakis is specifiek gericht op die zorgen van de middenklasse. Het verlies aan concurrentievermogen van het Ameri kaanse bedrijfsleven bijvoorbeeld, wil hij bestrijden door middel van belonin gen op investeringen in de nieuwste in dustrieën. Dhkakis wil de Amerikaanse econo mie op de weg naar modernisering zet ten. Het uiteindelijke doel, zoals hij dat tot vervelens toe herhaalt: "Goede banen voor goed geld". Met andere woorden: hoogbetaalde banen van een kwalitatief hoog gehalte. Heel wat anders dus dan het zeven gulden per uur aan minimum loon verdienende legertje schappenvul- lers en hamburgerbakkers dat in Reagan's tijd de arbeidsmarkt is komen versterken. Onderwijs derale begrotingstekort wordt als hoofd reden voor alle sombere profetieën aan gevoerd. Dat begrotingstekort zou dus het grote onderwerp van gesprek moeten zijn bij de nu lopende verkiezingsstrijd. Maar dat is niet zo. Integendeel, Dukakis en vooral Bush hebben hun kostbare cam pagne-uren tot nu toe vooral gevuld met zaken als wie het meest vaderlandslie vend is en de diensttijd van Dan Quayle. Uit de verkiezingsprogramma's van de twee partijen, en uit interviews met en toespraken van de kandidaten kan men niettemin wel afleiden hoe Bush en Du kakis denken om te gaan met het begro tingstekort. Vaag Men kan met grote zekerheid voor spellen dat dat niet zal lukken, al was het alleen maar omdat het Congres er nooit mee akkoord zou gaan. Daar komt dan nog bij dat in. de economische plannen van Bush wordt uitgegaan van een be sparing van 60 tot 70 miljard dollar per jaar als gevolg van een rentedaling met 2 tot 3 procent. Zoiets is hoogst onwaar schijnlijk; het ziet er juist naar uit dat de rente in Amerika zal stijgen. Hoewel Dukakis dus ook geen echt antwoord geeft op de vraag wat hij aan het begrotingstekort wil doen heeft hij er belang bij dat tekort als discussiepunt in de verkiezingsstrijd in te brengen. Het is immers de regering-Reagan die voor het begrotingstekort verantwoordelijk is. Beiden zeggen dat tekort in vier of vijf jaar te kunnen elimineren. Hoe? Duka kis is niet veel verder gekomen dan vage teksten. Hij denkt tientallen miljarden dollars te vangen door belastingontdui kers hard aan te pakken. Hij wil ook veel bezuinigen door regeringsgeld efficiën-, 'ter uit te geven. Maar hoe dat dan precies m zijn werk moet gaan, daarover geven noch Duka kis zelf noch het Democratische verkie zingsprogramma uitsluitsel. Bush geeft niet veel betere antwoor den. De toverformule waarmee hij het begrotingstekort te lijf wil gaan is: "flexi bele bevriezing". Dat wil zeggen dat hij een bevriezing van de overheidsuitgaven wil. Als er niettemin voor een bepaald beleidsonderdeel meer geld moet wor den uitgegeven (laten we zeggen: drugs bestrijding), dan moet dat geld ergens anders vandaan komen (zeg: uit de we genbouw) om toch op nul uit te komen het Amerikaanse politieke toneel hou den het erop dat Dukakis er uiteindelijk niet aan kan ontkomen de belastingen te verhogen. Daarbij zal hij zeker als eerste denken aan hogere belasting op bijvoor beeld sigaretten, drank en misschien zelfs benzine die in de VS nog steeds voor het prettige bedrag van 50 tot 60 cent per liter uit de pomp stroomt. Zegeningen Geld wil Dukakis daarom ook steken in trainingsprogramma's en onderwijs, zodat de nog steeds groter wordende kloof op educatief terrein met een land als Japan wordt gedicht. De Amerikaanse middenklasse is ver der terecht ongerust over de uit de hand gelopen kosten van medische zorg en huisvesting. Ook daarvoor biedt het eco nomische programma van Dukakis op lossingen. Daarbij blijkt hij veel te ver wachten van de samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven. Veel particu lier initiatief, geholpen door een sturen de hand van de overheid. Dat is de ma nier waarop Dukakis denkt te werken. Hoe hij alles gaat betalen en tegelijker tijd het begrotingstekort gaat dichten, dat is natuurlijk de grote vraag. De meer sceptische waarnemers van r Bush rechts) 'Laat het niet van u afpakken Bush praat bij voorkeur niet over het begrotingstekort omdat hij daar geen be lang bij heeft. De vice-president concen treert zijn economische praatjes hele maal op de zegeningen die acht jaar Reagan-Bush teweeg hebben gebracht. Oppervlakkig beschouwd heeft hij ook wel wat te bieden. De werkloosheid is nu 5,6 procent, de inflatie is 4,5 procent en de economische groei is 3 procent. Met dat soort cijfers zou hij eigenlijk al leen maar de verkiezingen kunnen win- Maar het onderliggende patroon met z'n begrotingstekort en z'n zware hypo theek op de toekomst is allerminst roos kleurig. Daar hoor je Bush niet over. De mocraten die erover reppen worden door hem voor doemdenkers uitgescholden. Bush voert campagne op de stelling: alleen met mij in het Witte Huis kunnen we zo, doorgaan als de afgelopen jaren. Met de Democraten komt er eind aan de voorspoed en de welvaart. In zijn eigen, vaak herhaalde woorden: "Laat het niet van u afpakken". Flexibele bevriezing moet een deel van de oplossing voor het probleem van het begrotingstekort bieden. Bush Heeft in dat verband al wel gezegd waarvoor hij meer geld wil uittrekken (onder meer onderwijs, drugsbestrijding, milieuzorg, kinderopvang), maar heeft nog niet ver teld waar hij dat geld vandaan wil halen. Modernisering van de economie is ook het doel van Bush. Anders dan Du kakis echter gelooft hij daarbij niet in een sturende overheidshand, maar richt hij zijn hoop uitsluitend op de creativi teit yan het bedrijfsleven. Hoe het ook zij, net als Dukakis komt ook Bush in grote financiële problemen als hij tegelijkertijd het begrotingstekort wil verminderen en zijn verkiezingsbe loften wil nakomen. Net als bij Dukakis is het moeilijk in te zien hoe een rege ring- Bush er aan kan ontkomen de be lastingen te verhogen, alle nadrukkelijke verzekeringen dat hij dat onder geen voorwaarde zal doen, ten spijt. Weinig waarde Om Herbert Stein, destijds de voor naamste economische adviseur van pre sident Nixon, te citeren: "De belofte van Bush dat hij nooit de belastingen zal ver hogen doet denken aan de verklaring van een jongetje dat zegt dat hij nooit meer naar de tandarts zal gaan. Het is eerlijk gemeend, maar van weinig waar de". Een notaris is enerzijds zelfstandig ondernemer en anderzijds 'open baar ambtenaar', benoemd door de minister van economische zaken in naam van de koningin. Na een stu die notarieel recht aan de universi teit dient een toekomstig notaris eerst drie jaar stage te lopen. Pas daarna is een kandidaat-notaris 'benoembaar' en mag hij een notaris bij afwezigheid vervangen of een eigen praktijk beginnen. Een 'benoembare' notaris kan zich niet vrij vestigen. Het aantal standplaatsen wordt bepaald door de Koninklijke Notariële Broeder schap in samenspraak met de over heid. Het is geen uitzondering dat iemand vijftien jaar 'benoembaar' blijft, voordat hij of zij uiteindelijk een eigen zaak kan beginnen. Een plaats van een notaris komt pas vrij na overlijden of pensionering. Vraag en aanbod zijn momenteel in evenwicht. Met enige regelmaat wordt gedis cussieerd over de vraag waarom no tarissen niet gewoon ambtenaren in loondienst zijn. De notarissen voe len daar niks voor omdat ze dan hun onafhankelijkheid (en hun grote vrijheid) kwijtraken. Bovendien piekert de overheid er niet over om 'dure jongens' als notarissen binnen te halen. Om de paar jaar wordt het functioneren van notarissen in Nederland ter discussie gesteld. Onlangs was het weer raak. De vereniging Eigen Huis beweerde dat notarissen veel te veel geld verdienen en er bijna niets voor doen. De Nederlandse Vereniging van Makelaars onderschreef deze conclusies. Vanzelfsprekend zien de notarissen het allemaal anders. door Ad Moerman "De materie is veel ingewikkelder dan Eigen Huis beweert", aldus mr. M.A. van Rhijn. De Zeister notaris is in de provincie Utrecht door de Ko ninklijke Notariële Broederschap, de organisatie waarin alle 960 Ne derlandse notarissen zijn verenigd, belast met de voorlichting. De Broederschap heeft een jaar of vijf geleden het fenomeen 'persnotaris' in het leven geroepen nadat het notariaat door enkele affaires in een bedenkelijk daglicht was komen te staan. Wat meer openheid in de toekomst zou de schade kunnen beperken. Maar niet teveel. Volgens Eigen Huis is de manier waarop het notariaat is geor ganiseerd, volstrekt uit de tijd. Het inter ne, verenigingsrecht is niet openbaar en daar'fnee zijn de belangen van de consu ment niet gediend. Van Rhijn is het daar mee niet eens. "Bij teveel openbaarheid is niemand gediend. Als er problemen zijn dan komt de consument toch wel op timaal aan zijn recht". Klacht De grootste klacht van Eigen Huis is dat de tarieven van notarissen in geen en kele verhouding staan tot de kosten die worden gemaakt. Notarissen verkrijgen het grootste deel van hun inkomen uit onroerend-goedtransacties en met de winst daarvan worden andere werk zaamheden gesubsidieerd. Zo betaalt ie mand die een huis koopt mee aan het tes tament van een ander. Van Rhijn die zegt te praten vanuit het belang dat het notariaat voor de samenle ving heeft, vindt dit een goede zaak. "Op dit moment kost het opmaken van een testament een veelvoud van de 102 gul den die we in rekening brengen. Als we beledigend voor de uiterst bekwame mensen die op notariskantoren werken". "Bovendien, als ik mijn auto voor een beurt naar de garage breng en de garage houder zegt: 'Dat laat ik m'n monteur 'wel even doen', dan ga ik toch ook niet vragen: 'Waarom doe je het zelf niet?' In derdaad heb ik zelf amper nog bemoeie nis met onroerend-goedtransacties, maar ik draag wel de eindverantwoorde lijkheid. En als een van mijn mensen het gevoel heeft dat bij een transactie 'het geld niet in orde is', kom ik erbij om kno pen door te hakken. Natuurlijk zitten er routine-aspecten aan een transactie. Maar niet voor de koper, die koopt hoog uit een paar keer in zijn leven een huis. Dus elke zaak proberen we te benaderen alsof het een eenmalige zaak is". De verantwoordelijkheid van de nota ris bij onroerend-goedtransacties gaat ver. "Als ik een beroepsfout maak waar door een van de partijen bij een transac tie niet aan zijn trekken komt, garan deer ik dat de gedupeerden schadeloos worden gesteld. Iedere notaris is tegen dergelijke claims verzekerd". Het steekt Van Rhijn dat Eigen Huis in de nota voorbijgaat aan het feit dat on roerend-goedtransacties in Nederland over het algemeen voor alle partijen tot volle tevredenheid verlopen en dat er nauwelijks claims binnenkomen. Gege vens over het aantal zijn overigens niet openbaar. "Die cijfers zouden trouwens toch niet veel zeggen. Dan zouden bij voorbeeld ook de niet serieuze klachten meetellen". De Nederlandse Vereniging van Make laars lijkt met het onderschrijven van de conclusies van Eigen Huis uit te zijn op een publiciteitssuccesje. Ze wil wel een deel van de werkzaamheden van de nota rissen overnemen en daarvoor ook de centen opstrijken. Of de makelaars ook dezelfde garanties willen geven als de notarissen blijft onduidelijk. "Juist dat punt vergt nog de nodige studie", laat een woordvoerder van de NVM weten. Hoewel de notaristarieven dus com plexer in elkaar steken dan Eigen Huis zegt, lijkt er toch sprake van een zekere onrechtvaardigheid. Bij de verkoop van een huis zijn vele partijeh betrokken: ko per, verkoper, kadaster, fiscus en hypo theekbank. Van Rhijn: "De notaris staat als onpartijdige persoon in het midden. Als een regisseur zorgt hij ervoor dat ie ders wensen worden vervuld. Maar het is waar, de enige die een rekening krijgt is de koper van een huis, althans als het 'kosten koper' wordt verkocht". Fiscus Voor de geldverstrekker regelt de no taris dat deze in geval van faillissement van de koper het eerst schadeloos wordt gesteld. Voor het kadaster int de notaris de kadasterkosten en voor de fiscus in casseert hij de zes procent overdrachts belasting. Het zou niet meer dan logisch zijn als deze partijen ook een deel van de notariskosten zouden betalen. "Als je het kopen van een huis goedko per wil maken, moetje wat doen aan die overdrachtsbelasting. Maar de fiscus zorgt goed voor zichzelf en heeft de nota ris belastingplichtig gemaakt. Wij zijn er voor verantwoordelijk dat de fiscus die zes procent ook krijgt. Overigens circule ren er in Den Haag plannen om de over drachtsbelasting helemaal af te schaffen Maar zover is het nog niet. Voorlopig blijft de koper dus voor alle kosten op draaien. Het is niet anders". Mr. M.A. van Rhijn: "Bij teveel openbaarheid is niemand gediend". de werkelijke kosten zouden rekenen, la ten mensen minder gemakkelijk een tes tament opmaken. Wij vinden dat ieder een de mogelijkheid moet hebben om te zorgen voor zijn nabestaanden". Dat in veel gevallen de een meebetaalt aan de diensten die een notaris aan een ander verleent zit ook ingebakken in de' zogeheten 'belangentarieven' die nota rissen hanteren: vaste prijzen voor dien sten ongeacht de tijd die er in gaat zitten. Bij de aankoop van een huis van 100.000 gulden komt er altijd zo'n 2500 gulden aan notariskosten bovejiop. En of de no taris daar nu een paar uur of een paar da gen werk aan heeft, maakt niet uit. "Het zit in onze maatschappij ingemetseld dat grote zaken meebetalen aan kleinere". De tarieven die in rekening mogen worden .gebracht worden, na overleg met de overheid, uiteindelijk bepaald door de Broederschap. In de inkomens van andere beoefenaars van vrije beroepen grijpt de overheid, met de Wet op de In komens Vrije Beroepen in de hand, met enige regelmaat in. Bij de notarissen is dit echter nog nooit gebeurd. Toen in het begin van de jaren tachtig de huizen markt instortte, liepen de inkomens van notarissen vanzelf terug. Zodat de nood zaak tot ingrijpen voor de overheid min der werd. Volgens Van Rhijn kwamen enkele notariskantoren zelfs in financië le problemen. Ingewikkeld Dat notarissen toen in moeilijkheden kwamen was te wijten aan het feit dat ze er, anders dan bijvoorbeeld specialisten, kantoren op na houden. Bij Van Rhijn werken negentien mensen, die ook be taald moeten worden. Kortom, dat de overheid niet ingrijpt komt volgens Van Rhijn dus vooral omdat de materie een stuk ingewikkelder is dan Eigen Huis be weert. Om toch wat aan de inkomens te doen (foto GI'D) zijn.de Broederschap en de overheid vo rig jaar overeengekomen het aantal standplaatsen in Nederland met twee tot driehonderd uit te breiden. "Dan wordt voor ons de spoeling dunner," zegt Van Rhijn. Tot nu toe loopt het echter niet zo'n vaart met het aanstellen van nieuwe no tarissen. "Je mag blij zijn als een sollici tatie-procedure in negen maanden is af gerond. De vele schakels in deze proce dure zijn er niet op berekend om even snel zoveel mensen aan te stellen". Een ander punt van kritiek van Eigen Huis is dat het transporteren van een huis tegenwoordig met 'een druk op de knop' kan worden afgedaan en dat de no taris dan nog niet eens zelf op die knop drukt. Dat doet een klerk. Vooral deze passage heeft Van Rhijn kwaad ge maakt. "Laat ik voorop stellen dat het geen flutrapport is. Het zit goed in elkaar en er is gedegen onderzoek voor gedaan. Maar de teneur is afkeurenswaardig en

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 6