Porno met Britse jeugd in Nederland Paragnosten 'zien' niet meer dan niet-begaafde mensen Kinderpornoschandaal wekt ongeloof in Cardinal Manning Nog steeds aan de gewone Wilde, of wordt het een Wilde Speciaal? Pornofilms bij vakantiereisjes Ministeries voorbereid op neerstorten van satelliet Politie vindt voor 15 miljoen hasj Amsterdammer sterft eerder dan landgenoten Ruding niet terug na verldezingen PLO ontkent dreigbrieven MAANDAG 19 SEPTEMBER 1988 BINNENLAND PAGINA 3 UTRECHT/LONDEN (GPD) De Nederlandse politie is in samenwerking met de Londense Scotland Yard een grootscheepse handel in kinderporno op het spoor. Afgelo pen vrijdag werden op verschillende plaatsen in het Gooi huiszoekingen gedaan, waarbij twee arrestaties (in Utrecht en Huizen) zijn verricht. Er zijn enkele honderden video banden en duizenden dia's en foto's in beslag genomen. UTRECHT (ANP) - Uitspraken van paragnosten berusten voor 99 procent niet op paranormale ga ven. Maar ook van uitspraken van niet-paragnosten blijkt één pro cent gebaseerd te zijn op wat para normale gaven genoemd kunnen worden. Deze conclusie trekt de psycholoog Boerenkamp (41) na dat hij vijf jaar lang bijna 10.000 uit spraken van paragnosten heeft be studeerd. Boerenkamp, die sinds 1974 ver bonden is aan het Parapsycholo gisch Laboratorium van de Rijks universiteit in Utrecht dat binnen kort wordt opgeheven, promoveert eind deze maand op zijn onderzoek naar de paranormale impressies van paragnosten. Om uitspraken paranormaal te kunnen noemen moeten ze volgens Boerenkamp onberedeneerd zijn (dus geen logische samenhang ver tonen), gedetailleerd je hebt vier broers en drie zussen") en juist. Bij zijn onderzoek, waaraan twaalf pa ragnosten onder verschillende om standigheden deelnamen, stelde hij vast dat de uitspraken van hel derzienden merendeels berede neerd en algemeen zijn. Hoe speci fieker een uitspraak is, des te gro ter de kans dat de paragnost er naast zit. Bij een controlegroep is gemeten in hoeverre qua leeftijd, sekse en opleidingsniveau verge lijkbare niet-paragnosten tot para normale uitspraken komen. Het werk van de bekende para psycholoog Tenhaeff, die sugge reerde dat paranormale gaven be staan, heeft volgens Boerenkamp drie grote tekortkomingen. Tenhaeff heeft bijna alleen succes volle consulten gepubliceerd en geen mislukte uitspraken. Boven dien, aldus de promovendus, heeft hij slechts een enkele paragnost ondervraagd en waren de omstan digheden niet zoals die zich in de dagelijkse praktijk voordoen. Bij een consult is sprake van een wis selwerking, waarbij de paragnost Boerenkamp gelooft niet in hulp van paragnosten bij vermissingen. De duizenden tips die in de zaak- Heijn binnenkwamen bleken on bruikbaar. Hij distantieert zich ook van een radioprogramma als Het zwarte gat: „Het is puur een vorm van amusement. Ik vind het uiterst onkies als mensen persoonlijke za ken voor de radio etaleren". Of mensen naar een paragnost gaan moeten ze zelf weten. Maar Boerenkamp meent dat ze dan wel kritisch moeten zijn en zich moe ten realiseren dat ieder mens met levenservaring bij een verhaal van een ander een opmerking kan ma ken die bij de verteller in goede aar de valt. In Engeland is eerder een 58-jarige verpleger gearresteerd, die heeft bekend Engelse schoolkinderen in ons land te hebben misbruikt voor pornofilms. Er worden meer arres taties verwacht. De Utrechtse poli tie, die het onderzoek coördineert en zich in het belang van de zaak zeer terughoudend opstelt, heeft dat dit weekeinde meegedeeld. Engelse zondagsbladen melden dit weekeinde dat Engelse school kinderen tijdens reisjes door ons land zijn gebruikt voor kinderpor no-films. Een fotograaf/videoman uit Huizen zou de opnamen heb ben gemaakt. Vanuit ons land wer den de opnamen op grote schaal verspreid. De handel kwam in juni aan het rollen toen op het Londen se vliegveld Heathrow de 58-jarige ziekenbroeder Jack Leonard werd aangehouden. In zijn bagage had hij veel opnamen van naakte jonge kinderen. De voorraad werd in be slag genomen en de broeder gear resteerd. Leonard werkte op vier Londen- se scholen voor jongens van 11 tot £^331 3311 13311(1011 vanuit ons land. In september 1987 beschuldigde de Engelse inspec teur Ian Donaldson, hoofd van de speciale afdeling van obscene pu- blikaties van Scotland Yard, ons land ervan het internationale dis tributiecentrum voor kinderporno te zijn. Daarbij verweet hij de Ne derlandse politie van een lakse houding in de bestrijding van kin derporno en vervolging van de da ders. Hij heeft toen ook een lijst be kend gemaakt van Nederlandse verkoopadressen en handelaren in kinderporno. Minister Korthals Altes (justitie) heeft altijd ontkend, dat ons land betrokken zou zijn bij de produktie van kinderporno. Hij sloot niet uit dat ons land wel als doorvoerland bij de handel in kinderporno is be trokken. Verkoop rookwaar aan benzinepomp 18 jaar, waaronder de Ierse Cardi nal Manningschool. Op deze school introduceerde hij tenminste een keer de Nederlandse fotograaf. Hij zou video-opnames hebben ge maakt van de jongens terwijl zij zich omkleedden voor de gymnas tiekles. Nadat de ziekenbroeder had bekend regelmatig met de kin deren op schoolreis naar ons land te zijn geweest, nam Scotland Yard contact op met de Nederlandse po litie. Leonard zou bovendien foto's van Nederlandse kinderen bij zich hebben gehad. Een team van Scotland Yard as sisteert momenteel de Centrale Re cherche Informatiedienst en de po litiekorpsen van Utrecht en Huizen bij het onderzoek, dat wordt geleid door de Utrechtse hoofdofficier van justitie Berger. Totdat het dag blad De Telegraaf deze zaak dit weekeinde in de publiciteit bracht, hebben zowel de Engelse politie, als de Nederlandse deze zaak bui ten de kranten weten te houden. Beschuldigingen In de afgelopen jaren hebben Amerikaanse en Britse autoriteiten regelmatig geklaagd over een le vendige handel in kinderporno Binnenland kort Snelheid Nederland went maximumsnelheden. De gemid delde snelheid op weggedeelten waar 120 mag worden gereden, be draagt nu 109 kilometer. In juli was dat 109,4 en in augustus 109,3, zo blijkt uit cijfers van Verkeer en Wa terstaat. Op de 100 km-wegen is het gemiddelde te hoog. In juli was dat 102,2 km en in augustus 101,9. Sinds de nieuwe limieten zijn bijna 90.000 boetes uitgedeeld wegens te hard rijden. Heroïne De Zaanse politie heeft dit week einde een heroïnelijn van Turkije naar Nederland opgerold. Vrijdag avond werden in Zaandam zeven Turken aangehouden bij het over laden van 50 kilo heroïne. Zaterdag hield de politie nog eens vier Tur ken aan bij het doorzoeken van wo ningen en voertuigen en vond daarbij 45 kilo heroïne. De waarde van de heroïne bedraagt rond de 20 miljoen gulden. Suriname Zowel in Nederland als in Suri name komen openbare aanbeste dingen voor de 60 miljoen over bruggingshulp van Nederland aan Suriname, zo zijn beide landen overeengekomen. Aanvankelijk wilde het Nederlandse Rijksin- koopbureau werken met een bood schappenlijst uit Suriname. De Su rinaamse regering eiste echter ook moet worden aanbesteed en -be steld in eigen land. Aanvaring Na een aanvaring heeft de bin nenvaart tanker Shell 6 zaterdag nacht 130.000 liter benzine verloren in de Rotterdamse haven. Het ge meentelijk havenbedrijf heeft door het leggen van schermen voorko men dat de benzine zich over een groot wateroppervlak zou versprei den. De brandstof is grotendeels verdampt. Koophuizen De verkoop van vrije-sectorwo- AMSTERDAM (ANP) - Benzine stations die niet aan autowegen lig gen mogen na 1 november na zes uur 's avonds en op zondag geen rookartikelen meer verkopen, zo heeft staatssecretaris Evenhuis (economische zaken) besloten. Het besluit komt na een felle strijd tus sen de Bovag en de rookwarende- tailhandel. De tabakshandel voert al enige tijd strijd tegen de verkoop van rookartikelen na sluitingstijd van de winkels door benzinesta tions. De tabakshandel meent dat de verkoop door benzinestations on eerlijke concurrentie is. Zij wezen in een gesprek afgelopen woens dag Evenhuis nog op het feit dat hij hen subsidie geeft voor trainings cursussen om de tabakshandel weer in de lift te helpen, maar dat het weggegooid geld is als er 24 uur per dag rookartikelen verkocht mogen worden in benzinestations. De laatste jaren is deze branche getroffen door een gigantische sa nering van tabakszaken, een onge breidelde concurrentie van onei genlijke verkooppunten en anti rookcampagnes, aldus meent de ta bakshandel. De kotter afgemeerd bij de sluis, terwijl de pakketten hasj zijn uitgeladen. De verdovende middelen werden al op de kade aan een eerste onderzoek onderworpen. (foto anp> KORNWERDERZAND (GPD) - De politie heeft zaterdagmiddag in Komwerderzand vier ton hasj met een waarde van 15 miljoen gulden aan boord van een IJsselmeerkot- ter aangetroffen. De Haarlemse of ficier van justitie Bot gaat ervan uit dat de softdrugs enkele dagen daarvoor vermoedelijk op de Noordzee vanaf een ander schip zijn overgeladen op^deze kotter. De twee uitgeputte bemanningsleden van het scheepje, dat drie dagen onafgebroken en in slecht weer op de Noordzee voer, werden gearres teerd. In de loop van het weekein de verichtte de politie nog een ar restatie. Zaterdagmiddag om vijf uur liep de kleine kotter vanaf de Wadden zee de sluis van Komwerderzand binnen. De politie was al langere tijd op de hoogte van dit hasjtrans port. Details daarover wilde offi cier Bot in verband met het onder zoek niet bekendmaken. Vrijdag avond was al bekend dat de kotter in de loop van de zaterdagmiddag de sluis van Komwerderzand zou binnenlopen. In de loop van de za terdag verzamelde zich een aantal mensen van de Rijkspolitie te Wa ter, douanerecherche en de mare chaussee bij de sluis. Ook de kust wacht en een aantal leden van het onlangs opgerichte speciale Wad denteam, dat zich bezighoudt met de aanlading van verdovende mid delen via de noordelijke kust, wer den ingezet. In het Waddenteam werken diverse opsporingsdien sten nauw samen. Het ministerie van Justitie heeft voor dit team een extra budget beschikbaar gesteld. Nadat zaterdagmiddag de kotter de sluis binnenvoer gingen opspo ringsambtenaren aan boord. In een klein verblijf voor de bemanning in het vooronder van de kotter vond de politie de hasj. De soft drugs waren in paketten van 30 ki lo verpakt. De zeer vermoeide be manning werd direct gearresteerd. Volgens Bot was de hasj bestemd voor de Nederlandse markt. Hij sluit niet uit dat er op korte termijn nog een aantal arrestaties wordt verricht. HILVERSUM (ANP) - Nederland is voorbereid op het eventueel neerstorten van de Russische spio- nagesatelliet Kosmos 1900 op Ne derlands grondgebied. De satelliet heeft een eigen kernreactor aan boord. In Den Haag is een crisis team ingesteld, waarbij diverse de partementen zijn betrokken (Vrom, Binnenlandse Zaken, WVC, Verkeer en Waterstaat, Bui tenlandse Zaken, Defensie en Landbouw en Visserij). Hoofdin specteur milieuhygiëne Enthoven van het ministerie van Vrom (volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieubeheer) heeft dat gisteren voor de tv gezegdd. „De kans dat de Kosmos op Nederlands grondgebied neerkomt is overi gens én op 1000". aldus Enthoven. Enthoven is tevens coordinator van het Nationaal Coördinatiecen trum, een soort calamiteitencen trum op Binnenlandse Zaken. Het centrum is momenteel nog onbe mand maar wordt bemand wan neer de satelliet is neergekomen in de omgeving van Nederland of r dat snel zal gebeuren. De verwachting op basis van ge gevens van buitenlandse ruimte- centra is dat de satelliet omstreeks 8 oktober (met een marge van plus of min zeven dagen) naar beneden komt. Als de satelliet echter eerder gaat tuimelen zou hij al op 20 sep tember naar beneden kunnen ko men, aldus de coördinator. Als de satelliet neerstort denkt Enthoven - afgaande op de ervarin gen opgedaan bij het neerstorten van een Russische spionagesatel- liet in Canada - aan een gebied van 1000 kilometer bij 100 kilometer. De kans dat er dodelijke slachtof fers vallen bij eventueel neerstor- LONDEN Verbazing en onge loof domineren de gevoelens over de rol van Cardinal Manning, een rooms-katholieke middelbare jon gensschool in de Westlondense wijk Notting Hill, die wordt ge noemd in het internationale kin derpornoschandaal dat in Neder land en Engeland naar buiten is ge komen. Leerlingen van deze school, die in leeftijd variëren van elf tot achttien jaar, zouden zijn ge bruikt in seks-video's en pornogra fisch film- en fotomateriaal. door Haye Thomas In de kleine, maar hechte Ierse enclave, waar de school in de scha duw van de Pius X-parochiekerk een belangrijke positie inneemt, kan men dat nog steeds niet gelo ven. „Dit is een school met een goeie naam. Dat is vroeger wel eens anders geweest. Vooral door de op roer die ontstond toen het school bestuur weigerde een hoofd te be noemen, omdat hij een gescheiden man was. Nu is dat allemaal verle den tijd. En in de vijf jaar dat Tom Crogan er de leiding heeft, is er veel verbeterd. En staat de Cardinal Manning bekend als een goede school met een sterke toegewijde staf. Allemaal uitstekende christe nen". Aan het woord is pater Mar cus Winter, lid van het schoolbe stuur. Direct na de laatste zondagmis in de stampvolle kerk, lijken de overi gens verwarde en uiterst summiere berichten over het kinderporno- - schandaal in enkele Engelse Pater Marcus schudt verdrietig het hoofd en wendt zich vervol gens tot enkele parochianen, die nog wat napraten bij de uitgang van de kerk. Het is duidelijk, dat de gesprekken niet gaan over de Car dinal Manning-school en het uitge lekte pornoschandaal. Als we en kele vrouwen er over aanspreken, weten ze totaal van niets en tonen zich verbaasd over de berichten in de zondagpers. „Wij werken in de school. Wij verzorgen er de school maaltijden. Als beweerd wordt dat er een Nederlandse cameraman op der meer afkomstig zijn onze school is geweest om het te fil- rest, nadat hij in het weekeinde van de vijfde juni na een vliegreis uit Amsterdam, door de douane op Heathrow Airport werd aangehou den met een koffer vol kinderpor no. Sindsdien speelt hij een be langrijke rol in het onderzoek van Scotland Yard, in nauwe samen werking met de Nederlandse poli tie, naar de opzet en vooral afzet van de organisatie voor de obscene publicaties. AMSTERDAM (ANP) Amsterdammers lopen in bijna alle leeftijds groepen een groter risico om te overlijden hun landgenoten. De Amster damse GG en GD meldt dit in een vanmorgen gepresenteerd boekwerkje onder de titel 'De gezondheid van de Amsterdammers in de jaren tachtig'. De inwoners van de hoofdstad hebben allen een verhoogd risico om te overlijden door aandoeningen aan de ademhalingsorganen zoals astma, bronchitis en emfyseem. In de leeftijdsgroep 25-55 jaar spelen ook onge vallen, vergiftiging, geweld en zelfdoding een belangrijke rol. De sterfte aan hart- en vaatziekten is in Amsterdam lager dan in Nederland als ge heel en qua kankersterfte ligt de hoofdstad op het landelijk gemiddelde. De levensverwachting voor pasgeborenen is in Amsterdam ook lager. In de andere grote steden Rotterdam, Utrecht en Den Haag is dat in min dere mate ook het geval, schrijft de Amsterdamse GG en GD. De verhoog de sterftekans in Amsterdam is moeilijk in een vast cijfer uit te drukken. Het varieert soms sterk per sekse en leeftijdsgroep. De groep, die in Am sterdam het meest gevaar loopt, zijn de mannen rond 35 jaar. Zij lopen 70 procent meer risico dan mannen van die leeftijd in heel Nederland. Directeur Rengelink van de GG en GD noemt Amsterdam in een voor woord een redelijk gezonde stad in vergelijking met andere grote steden in de westelijke wereld. Het kan echter altijd beter, vindt hij wel. In het boekje komen alle belangrijke volksgezondheidsthema's in de hoofdstad aan bod, inclusief de problemen rond het gebruik van alcohol, drugs en aids. Wat het laatste betreft: tot 1 januari van dit jaar was bij 245 Amsterdammers de diagnose aids gesteld. De helft van hen was op dat moment al overleden. ten is overigens uiterst gering, zo zei hij. Het coördinatiecentrum heeft er voor gezorgd dat er duidelijke af spraken zijn over de verantwoorde lijkheden van de verschillende de partementen, de gemeentén, de provincies, politie en brandweer. Verder zijn er meetapparaten opge zet zodat wanneer Nederland on verhoopt toch radioactief besmet zou raken, direct de nodige metin gen kunnen worden verricht. Ook zijn voorzieningen getroffen om ra dioactieve brokstukken op te spo ren en op te ruimen. DEN HAAG (GPD) - Minister Ru- ding (Financiën) houdt het na'deze kabinetsperiode voor gezien in de politiek. De 49-jarige CDA-politi- cus heeft geen zin in een derde ter mijn als minister. Ruding zei dat zaterdag in interviews met diverse kranten. De minister heeft in 1982 al laten weten maximaal acht jaar in het ka binet te willen zitten. Hij blijft bij die mening: „Twee perioden is mooi. Daarna krijg je, nog afgezien van fysieke problemen, last van sleetsheid", aldus de bewindsman in de Volkskrant. Wat de minister, die morgen op Prinsjesdag de miljoenennota pre senteert, na de politiek gaat doen, weet hij nog niet. Aangenomen wordt dat Ruding zo terug kan naar zijn oude zetel in de raad van be stuur van de AMRO-bank om daar bestuursvoorzitter Nelissen op te volgen. Ruding zegt van niets te weten: „Ik werk de hele dag, dus ik heb geen tijd om mensen over dat soort zaken te spreken". DEN HAAG (GPD) - De Palestijn se bevrijdingsorganisatie PLO zegt niets te maken te hebben met de dreigbrieven die eind vorige week aan tientallen Nederlandse bedrij ven zijn gestuurd. Volgens de Pa- lestijnen is Israël de kwade genius achter de brieven om daarmee de PLO in diskrediet te brengen. Vrijdag werd bekend dat zo'n vijftig Nederlandse ondernemin gen een dreigbrief met twee kogels hadden ontvangen van een bewe ging, die zich het Revolutionaire Volksfront 'Bloem van de Zwarte September Beweging' noemt. De beweging eiste een bedrag van 50.000 Amerikaanse dollars. Als daaraan geen gehoor wordt gege ven, zal tegen de bedrijven of me dewerkers geweld worden ge bruikt. ADVERTENTIE dagsbladen hen volkomen te over- ningen stijgt explosief. Dit jaar rompelen. „De Cardinal Manning- r schatting 50.000 ge- school is een belangrijk instituut i: bouwd, tegen 35.000 vorig jaar. De deze parochie. Maar niemand heeft omzet in de vrije sector Was vorig hier iets gezegd. En er is niet één jaar 4,4 miljard gulden, en dit jaar bezorgde ouder op me af gekomen, naar verwachting ruim 6 miljard. fi| j| Minister Nijpels (Vrom) verklaarde gisteren de stijging uit de toegeno- gauw in spoedvergadering bijeen zullen komen. Tot die tijd lijkt het me verstandig er maar niet veel meer over te zeggen". klopt dat wel", zegt i de vrouwen. En ze brengt in herin nering hoe de cameraman ook bij hen is langs geweest. „Hij maakte opnamen van de jongens aan tafel, terwijl wij ons in de keuken rot stonden te werken", klinkt het ve nijnig. De vrouwen zeggen verder van niets te weten. Het verhaal van de kinderporno en de rol van de school daarin, komt hun uiterst vreemd voor. Ze kunnen het ge woon niet geloven. Film Niettemin is er ook de erkenning van hét schoolhoofd, Tom Crogan, dat er een Nederlandse cameraman is langs geweest. „Hij wilde een film over onze onderwijsmethode maken. De man maakte zo'n res pectabele indruk, dat ik hem toe stemming heb gegeven om in de school opnamen te maken", ver klaarde Crogan. Maar als het gaat om kinderpornografische activitei ten, houdt ook hij vol van niets te weten en volkomen verrast te zijn. Zeker, hij kent broeder Leonard, de 58-jarige voormalige verpleger voor schoolcontröle van de ge zondheidsdienst, die een sleutelfi guur zou zijn in het kinderporno- drama en bij wie thuis in Kensing ton de politie duizenden obscene foto's van schooljongens heeft aan getroffen. De man heeft twintig jaar ge werkt bij de gezondheidsinspectie voor de scholen. Maar volgens een woordvoerder van de West-Lon- den Parkside Health Autority is hij er nu ontslagen. Broeder Leonard bevindt zich nog steeds in voorar- Het materiaal daarvoor zou on- het fil- fotograferen van gezond heidsinspecties op verschillende Engelse scholen. En vooral van op namen die georganiseerd werden tijdens schoolreisjes naar Neder land, dat in kringen van pedofielen nog altijd geldt als een groot pro duktie- en vooral distributiecen trum voor kinderporno. Ruimte Een jaar geleden lanceerde hoofdinspecteur Donaldson van Scotland Yards speciale afdeling voor obscene publicaties, een scherpe aanval op het beleid in Ne derland, dat met name het ver spreiden van kinderporno zoveel ruimte laat. Maar ook toen werd zijn kritiek als overdreven en onte recht afgedaan. Nu blijkt echter opnieuw dat w at tijdens de hoorzit tingen in de Amerikaanse senaat jaren geleden al is gezegd, in Ne derland wel degelijk pornomateri- aal wordt gemaakt, maar vooral dat het er als een distributiecentrum massaal wordt verspreid. Broeder Leonard had ook geen moeite om er aan zijn trekken te komen. En een groot deel van zijn gigantische collectie kinderporno is via Nederland verkregen. Scot land Yard toont zich erg gesloten over de stand van zaken in het on derzoek, dat niet alleen op de Car dinal Manning-school maar ook op andere Engelse onderwijsinrich tingen betrekking heeft. Daarom ook worden meerdere onderwij zers en gezondheidsinspecteurs verhoord en bestaat de indruk dat de rooms-katholieke jongens school in Notting Hill maar een topje van de ijsberg is. Oud Kampen gunt iedereen het zijne, maar als er voor (bijna) hetzelfde geld wat beters is, dan doen we dat toch? De Wilde Speciaal van Glorie van Java is natuurlijk niet zomaar speciaal. Daar zit een mooiere en lekkerder mélange onder dat prachtige Java dekblad. En dat proef je. Bovendien is die wilde flos net iets beschaaf der. Je moet er wèl voor naar de Sigaren- specialist ja. En ook daarom is het een Wilde Speciaal. Doosje van 10 stuks 6,50. Cederhouten kist van 25 stuks 16,25. Er zijn ook Glorie van Java cigarillos, semi-wilde panatellas en lange senoriias.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3