LEIDSCH DAGBLAD 'Chaos troef in 14 rijksmusea' Poolse regeling dient ontslag in Regüio Tuur zorgt voor opwinding ALS ZE VEEL PRATEN OM WEINIG TE ZEGGEN KUNT U HET MAAR BETER IN DE KRANT LEZEN. Vernietigend oordeel Rekenkamer Bloedbad in Rangoon na staatsgreep leger BOSPEEN EN SPEKLAPJES Rechts grote verliezer in Zweden £1 Maandag 19 september 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38732 Prijs fl. 1,20 De vreugde van de familie van de Nederlandse bokser Regilio Tuur kent geen grenzen als de Oranje-ve- dergewicht met een flitsende rechtse hoek wereldkampioen, de Amerikaan Kelcie Bankstegen het canvas slaat. Banks liep bij zijn val een zware hersenschudding op. (foto gpd) De Nederlandse bokser Regi lio Tuur, de Australische zwemmer Duncan Armstrong, het voetbalelftal van Zambia en de basketballers van Joego slavië zorgden tijdens de ope ningsdagen van de Olympische Spelen in Seoul voor de meeste opwinding. De prestaties van de nationale volleybalploeg, het roeiduo Rienks/Florijn en taekwondoka Mandy de Jongh spraken evenzeer tot de ver beelding. De 'onbekende' Tuur zette niet alleen Seoul en Hoogvliet op stelten, maar verplichtte zelfs het boksland bij uitstek - de Verenigde Staten - aan zich door in de openingspartij van het vedergewicht wereldkam pioen Banks met een doffe dreun naar het canvas te stu ren. Dat gebeurde al na 1.54 mi nuten in de eerste ronde. De klap kwam hard aan. Banks, de gedoodverfde winnaar van het goud, bleef minuten liggen, bleek na onderzoek een zware hersenschudding te hebben en verblijft voorlopig ter observa tie in een ziekenhuis van Seoul. Duncan Armstrong dook vanuit het niets naar het goud op de 200 meter vrije slag. De Australiër, in feite specialist op de 400 meter, liet tot zijn ei gen verbazing favorieten als Biondi en Gross achter zich. En passant vestigde hij ook nog een wereldrecord. Zambia versloeg de voetbal profs van Italië met maar liefst 4-0 en Joegoslavië overmees terde het basketbalteam van de Sovjetunie. De 'Leidenaars' deden het prima. In het demonstratie- toernooi taekwondo greep Mandy de Jongh een zilveren plak. Roeier Ronald Florijn lijkt met zijn partner Nico Rienks op weg naar een hoge klassering in de dubbeltwee. Datzelfde geldt voor Edwin - Jongejans en schutter Bean van Limbeek. In de voormiddag ging de schoonspringer als zes de de finale in. Van Limbeek staat bij het trap zelfs tweede. W//f De Australische zwemmer Duncan Armstrong juicht met gebalde vuist nadat hij vannacht het goud won op de 200 meter vrije slag in een nieuwe wereldrecordtijd van 1.47.25 sec. De favoriete Amerikaan Matt Biondi werd derde. (foto ap> LEIDEN/DEN HAAG (GPD) Kostbare kunstcollecties bij de 14 rijksmusea worden ern stig bedreigd. De bewaking en beveiliging is onvoldoende, de depots zijn slecht, er zijn lange wachtlijsten van nog te restaureren werken en bovendien verloopt de registratie chaotisch. Ook het financieel beheer laat te wensen over. Dit vernietigend oordeel velt de Al- gemene Rekenkamer in een van morgen verschenen rapport over de rijksmusea, die verleden jaar door 3,2 miljoen mensen werden bezocht en waarvan er 6 in Leiden zijn gevestigd. In een reactie op de kritiek liet minister Brinkman (WVC) weten druk bezig te zijn om de situatie te verbeteren. Tegelijk maakte hij bekend de 14 musea te willen verzelfstandigen. Een onderzoek daarvoor is al gaan de. De Rekenkamer acht privatise ring nu niet mogelijk. Bovendien zegt het adviesorgaan dat er niets te zien is van de door Brinkman in gang gezette verbeteringen. Belangrijkste oorzaak voor de gesignaleerde chaos is een tekort aan personeel. De kunstwerken worden overal nog met de hand op kaarten genoteerd. De registratie is vaak onvolledig en daardoor vrij ontoegankelijk. De Rekenkamer boncludeert dat bij 10 musea de re gistratie ernstige tekortkomingen vertoont. Personeelsgebrek is ook de oor zaak van een slechte bewaking en beveiliging. Technische voorzie ningen, die bovendien vaak slecht werken, kunnen deze tekorten niet ondervangen. Tegelijk worden vei ligheidsvoorschriften geregeld overtreden. Zo ontdekte de Reken kamer onder meer openstaande deuren, niet ingeschakelde appara tuur, niet bemande meldkamers en verkeerd aangesloten veiligheids voorzieningen. Bij de restauratie van kunstvoor werpen bestaan overal achterstan den. Soms lekken depots en ge beurt het vervoer op ondeskundige Vooral musea in oude ge- 071-89 92 41 Energieweg 25, Zoeterwoude jNi DRUKKERIJ 24 DELTA BACH Rustig herfstweer Wolkenvelden. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. In dc loop van de dag perioden met zon cn droog. Minimum temperatuur omstreeks 10 graden, middagtempcratuur ongeveer 19 gra den. Zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Dc vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Eerst rustig cn zacht herfstweer bij een middagtem pcratuur rond 21 graden. Na donder dag wisselvallig en koeler'. Dinsdag 20 september zon op: 07.23 uur. zon onder: 19.43 uur; maan op: 17.39 uur, maan onder:-- Watcrstanden te Katwijk hoog water: 09.54 en 22.44 uur; laag water: 05.06 en 18.05 uur. den felle gevechten geleverd tus sen troepen en honderden Burme se burgers, die protesteren tegen de militaire machtsovername van zondagavond. Onbevestigde be richten spreken van een bloedbad in de straten van de hoofdstad. On der de doden zijn burgers en mili tairen. Westerse diplomaten be schrijven de situatie als een „com plete anarchie" en spreken over 150 doden en gewonden De troepen vuurden op een grote menigte mensen die zich voor de Amerikaanse ambassade hadden verzameld, ondanks een demon stratieverbod van de militaire auto riteiten. Bij een incident werd een legerwagen door woedende beto gers aangevallen. Onder de doden zouden zich soldaten bevinden. De gewelddadige botsingen ko men een dag nadat de militaire sterke man, generaal Saw Maung, bekendmaakte dat het leger de macht heeft overgenomen. Saw Maung heeft de regering naar huis gestuurd, het parlement en andere overheidsorganen op staats, pro vinciaal en dorpsniveau ontbon den. Het land wordt nu geregeerd door een 19 man sterke militaire junta van kolonels en generaals on der leiding van Saw Maung, een naaste medwerker van de afgetre den president Sein Lwin en gene raal Ne Win. Generaal Saw Maung verklaarde dat er alleen verkiezingen worden gehouden, wanneer de orde is her steld en andere doelstellingen van de junta zijn bereikt. bouwen zijn onvoldoende in staat het klimaat te regelen waardoor kunstvoorwerpen extra te lijden hebben. De Rekenkamer plaatst voorts vraagtekens bij de financië le gang van zaken in de musea. Hiervoor is meestal maar één func tionaris verantwoordelijk. Die wordt overbelast waardoor te wei nig aandacht is voor noodzakelijke aspecten van het museumbeheer. De controle op entreegelden is vaak slecht geregeld. Veel musea werken samen met steunstichtin gen en vriendenverenigingen. Hierbij is regelmatig sprake van bestuurlijke en financiële verwe venheid. Wat de Leidse musea betreft con stateert de Rekenkamer onder meer dat in museum Boerhaave achterstanden bestaan in conser vering en restauratie. Voor Oudhe den wordt de brandveiligheid een groot probleem genoemd, terwijl ook daar achterstanden bij de res tauratie bestaan. Het gebouw en de depots van Volkenkunde verkeren volgens de kamer in slechte tot zeer slechte toestand. Depots zijn overvol en de registratie is volstrekt onvoldoen de. Verder wordt een ongewenste vermenging van functies gesigna leerd. De gespreide huisvesting over 6 gebouwen van Geologie, Mineralo gie en Natuurlijke Historie wordt een ernstige belemmering in de be drijfsvoering genoemd en een pro bleem voor de integratie van beide De Rekenkamer pleit voor bete re samenwerking tussen de rijks musea. Zij zouden kunnen samen werken bij conservering en opslag, aankopen onderling afstemmen en het systeem van bruikleen beter la ten functioneren dan nu het geval DEN HAAG - Onder politie- escorte is het be roemde meester werk van Paulus Potter, 'De Stier' vandaag overge bracht van het Mauritshuis in Den Haag naar het Dordrechts museum. Het doek moet het pronk stuk worden van de tentoonstelling 'Meesterlijk Vee'. M useumdirecteur Hoetink (rechts) kijkt gespannen toe als het doek wordt getrans porteerd. (foto ANP) Gifschip voor anker buiten haven Livorno ROME (GPD/AP) - Het gif schip 'Karin B' is vanmiddag 5 kilometer voor de Italiaanse ha ven van Livorno voor anker ge gaan. Of het schip nog vandaag de haven zou binnenlope was onduidelijk. De havenprefect van Livorno verklaarde gisteren de maatre gel van de burgemeester nietig, waardoor het schip werd verbo den om in de haven aan te leg gen. Het schip maakte een lan ge zwerftocht met meer dan 2.500 ton gifafval dat oorspron kelijk door Italië illegaal in het Afrikaanse land Nigeria was ge dumpt. De situatie in de Toscaanse havenstad was gisteravond nog gespannen. Het gemeentebe stuur eist van de regering ga ranties dat de gifvaten, nadat ze zijn gesorteerd en uitgeladen, zo snel mogelijk naar hun eind bestemming in de oostelijk ge legen streek Emilia-Romagna gaan. "Als we geen waterdichte garanties krijgen", zei burge meester Benvenuti, "dan loopt de regering het risico dat de ha venwerkers van Livorno met hun armen over elkaar gaan zit ten". Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees inde aanbieding. Bospeen, per bos Speklapjes, zonder zwoerd, 500 g &25 3.99 Cl QQ kilo ®@©®-9490.>/*/ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. albert heijn t WARSCHAU (GPD) - De Poolse premier Messner heeft vanmorgen in het parlement (Sejm) het ontslag van zijn regering aangeboden. De positie van Messner, die ook lid is van het dagelijks bestuur van de Communistische Partij, was onmo gelijk geworden nadat zowel uit de partijtop als door de officiële vak bonden zware kritiek was geuit op de loon- en prijspolitiek van de re gering. Vanmorgen deed de Sejm-com- missie voor economische zaken daar nog een schep bovenop. De re gering werd verweten te hebben gefaald bij de uitvoering van eco nomische hervormingen. Op pa pier moeten die leiden tot decen tralisatie en liberalisering van de Handelaar overlijdt op Leidse veemarkt LEIDEN - Op het terrein van de Groenoordhallen is vanochtend een 62-jarige veehandelaar uit Maurik dood aangetroffen. De poli tie sluit niet uit dat de man een trap heeft gekregen van een stier. Ook is het mogelijk dat een hartstilstand de doodsoorzaak is. De marktmeester van de Groen oordhallen heeft nog geprobeerd het leven van het slachtoffer te red den met rrtond-op-mond-beade- ming. De reanimatie is later over genomen door de Eerste Hulp Dienst. Bij aankomst in het zieken huis bleek de man te zijn overle den. Nieuw middel tegen overgangsklachten AMSTERDAM (ANP) - Als eerste ter wereld presenteerde Organons dochterbedrijf Nourypharma van ochtend een medicijn tegen klach ten van vrouwen in de overgang. Het produkt Livial bestrijdt vol gens directeur Schonk typische overgangsklachten als opvliegin gen, nachtelijk zweten en depres sies. De klachten ontstaan wanneer de werking van de eierstokken vrij wel ophoudt. Tot nu toe werden oestrogene hormonen voorge schreven die geen depressies weg nemen en ongeregelde bloedingen kunnen veroorzaken. DEN HAAG (GPD) - De regeren de sociaal-democraten in Zweden blijven ook na de verkiezingen van gisteren aan de macht. De Groenen verschaften zich voor het eerst toe gang tot het Zweedse parlement, met ruim 5 procent van de stem men. De grote verliezers zijn de drie rechtse partijen. Samen raken zij naar schatting 21 van hun 171 ze tels in het parlement kwijt. Volgens computervoorspellin gen krijgen de sociaal-democraten 158 en de communisten 21 van de 349 zetels in de Riksdag, het Zweedse parlement. De commu nisten steunen de sociaal-democra tische regering van premier Ingvar Carlsson. Het is voor de eerste keer in 70 jaar dat een nieuwe politieke partij zijn intrede doet in het Zweedse parlement. En het is de eerste milieupartij die zetels weet te ver en Scandinavisch land. economie, sluiting van onrendabe le bedrijven. In de praktijk werden echter slechts prijsverhogingen af gekondigd, die vervolgens tot gro te arbeidsonrust hebben geleid. In oppositiekringen wordt het vertrek van Messner toegejuicht en beschouwd als een vertrouwen wekkende maatregel van de autori teiten. Ook vanuit de machtige rooms-katholieke kerk was aange drongen op veranderingen in de re gering. Het is nog niet duidelijk wie van Messners regeringsploeg weer terugkeert in een nieuw kabi net. Waarnemers in Warschau me nen echter dat de positie van minis ter van binnenlandse zaken, gene raal Kiszczak, de man die de ge sprekken met Walesa en Solidari teit heeft geleid, niet in gevaar is. Kiszczak geldt als een vertrou weling van partijleider generaal Jaruzelski. Vanuit de partij, leger en politie is er echter ook weer stand tegen de opening die hij heeft gemaakt naar Solidariteit en de politieke oppositie. (pagina 5, Solidariteit is voor Poolse regering nog niet legaal) De Groenen, die waarschijnlijk 20 zetels zullen krijgen hebben vooral geprofiteerd van een serie milieu rampen die Scandinavië recent heeft getroffen. De Zweden zijn ge alarmeerd geraakt door de ramp met Tsjernobyl, de verontreiniging van het grondwater, de massale vissterfte in de Zweedse wateren en de dood van duizenden zeehon den. Dat de sociaal-democraten -die van de afgelopen 56 jaar 50 jaar aan de macht zijn- nauwelijks stem men hebben verloren, is waar schijnlijk te danken aan de voort varende wijze waarop zij de econo mie na 1982 uit het slop hebben ge haald. De afgelopen jaren is de werkloosheid teruggebracht tot nog geen 2 procent, bet begrotings tekort tot vrijwel nul gereduceerd terwijl de investeringen met 60 procent zijn gestegen. VISQUOTA - De Nederlandse vis sers hoeven dit jaar waarschijnlijk niet voortijdig voor anker. Minister Braks meldt dat aan de Kamer. Volgens de bewindsman maken de vissers hun quota redelijk gelijk matig op. Van het quotum voor tong was half augustus de helft op gevist (vorig jaar 53 Voor schol was dat 54 (64), voor kabeljauw 65 (86) en voor wijting 41 (84). DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I pe' maand ƒ23.95 Q per hall iaar 141.90 (alleen mogeii|k met automatische betaling) r-j per |aar 270 25 per kwartaal 70.95 uw voorkeu- aankru.sen De eerste 2 weken kri/gt u de krant natuurlijk gratis m de bus' Posicode/Piaats. Teietoon.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1