Nieuwe bewindsheden volgende week bekend Justitie wil schadeclaims beperken Voorhoeve schrijft Lubbers brief na aanvaring Roofvogels op vuilnisbelt moeten meeuwen verjagen Sociale atlas geeft beeld van plaats meisjes in maatschappij Gedupeerde kankerpatiënt krijgt schadevergoeding Zwembadpersoneel kan ontwikkeling niet bijbenen: ziekteverzuim hoog ZATERDAG 17 SEPTEMBER 198B DEN HAAG (ANP/GPD) - De opvolgers van de in het paspoortdrama gesneuvelde WD- minister Van Eekelen (defensie) en CDA-staatssecretaris Van der Linden (buitenlandse zaken) zullen pas eind volgende week bekend worden gemaakt. Premier Lubbers wil eerst de presentatie van de Miljoenennota (aanstaande dinsdag) en het debat woensdag met de regering over het eindrapport van de enquêtecommissie paspoortproject achter de rug hebben. De premier zei dit gisteren op zijn wekelijkse persconferentie na afloop van het kabinetsberaad. WIJSTER (GPD) - Als de foto graaf een keuze heeft gemaakt, zegt de valkenier: "Weetje 't zeker, het is een kwaaie, hoor". De vogel wordt van zijn ketting bevrijd om samen met zijn baas te poseren. "Je bent hem toch wel de baas, hoop ik", pareert de fotograaf. De valke nier glimlacht minzaam. Ter de monstratie mag de vogel even een boom in, maar één woord is vol doende om hem terug te laten ke ren op de arm. Het is één van de zes roofvogels die ervoor moeten zor gen dat de vele (zilver-) meeuwen en kraai-achtigen weg blijven van het terrein van de Vuilafvoermaat schappij (VAM) en de nabijgelegen landbouwgronden in Wijster. Jarenlang is het terrein van de VAM een geliefde plek voor vogels om zich te voorzien van een maal tijd. Kraaien en 'gewone' meeuwen waren altijd al van de partij. Grote problemen zijn ontstaan nu ook den. Als je een weekje niets doet, zijn de zilvermeeuwen zo weer te rug. Ik werk nu met zes vogels en dat is een minimum," vertelt Wier tienduizenden zilvermeeuwen er dagelijks een vlucht vanaf het Waddengebied voor over hebben om zich op de vuilnisbelt te voe den. De zilvermeeuw, een typische zeevogel, at zich vroeger rond aan schaaldieren. Bij gebrek hieraan richten de vogels zich massaal op de grootste vuilnisstortplaats van Nederland. De hoeveelheid zilver meeuwen is, weten kenners, in fei te onnatuurlijk groot, want ze hou den zich alleen in leven door een re tourtje Wijster. Valkenier Eddy Wierda hoopt de komende drie maanden aan te to nen dat de zilvermeeuwen door ha viken en slechtvalken kunnen wor den verjaag^. Geluidstrillingen en het afschieten van meeuwen, me thoden die de VAM al heeft toege past, waren tot dusverre niet suc cesvol. "Niets hielp voor langere tijd. Natuurlijk weet ik het niet ze ker, maar ik denk dat het met roof vogels moet lukken. Pas na drie maanden kun je dat beoordelen. Daarna moeten er ook permanent een aantal roofvogels ingezet wor Wanneer straks de dagen korter worden, begint de jacht pas echt goed. De zilvermeeuwen hebben enerzijds minder tijd om aan voed sel te komen en anderzijds hebben ze meer voedsel nodig in koude tij den. De magen van de valken en haviken daarentegen rammelen ook extra hard. De eerste dagen hebben de roof vogels vooral zieke zilvermeeuwen naar beneden gehaald. Hoeveel vo gels er gemiddeld dagelijks gedood worden, wil Wierda niet zeggen. Tot de duisternis valt zijn de vogels regelmatig in de lucht in de weer. De valkenier: "Hoewel ik er ver trouwen in heb dat het moet luk ken de zilvermeeuwen te verjagen, staan ze nu nog met 10-0 voor". WD-fractievoorzitter Voorhoeve vindt het komende debat met het kabinet over de paspoort-kwestie 'politiek het meest heikele uit deze kabinetsperiode'. "De vlam kan makkelijk in de pan slaan", zei de WD-fractievoorzitter gisteren over de geïrriteerde sfeer binnen de coalitie. Voorhoeve wil het debat in een zo rustig en zakelijk mogelijke sfeer voeren. "Als minister Van den Broek ons de garantie kan ge ven dat ook de organisatorische kant van de invoering van het pas poort goed geregeld wordt, mag hij wat ons betreft doorgaan met de in voering", zei hij gisteren desge vraagd. Maar er kunnen grote politieke problemen ontstaan als minister derdag, i Van den Broek en premier Lub- mier, bers zich net zo blijven opstellen als zij tot nu toe deden. "Dan moe ten we de brandblusser klaar zet ten", aldus Voorhoeve. Van den Broek zei vorige week in een televi sie-interview dat de Kamer hem niet voor de voeten moet blijven lo pen en dat hij niet van plan is elke week in de kamer te verschijnen. Na afloop van de ministerraad zei Lubbers gisteren dat hij tijdens het debat over Van der Lindens af treden opzettelijk een harde toon had gekozen. "Het ging mij erom dat de geur van oneerlijkheid die rond het ontslag van Van der Lin den was komen hangen, werd weg genomen. Dat is aardig gelukt", al dus de premier. Voorhoeve heeft Lubbers don- AMSTERDAM (ANP) - Nederland kent onder tieners het laagste aan tal zwangerschappen en abortus sen van de hele wereld. Dit noemt drs. Janny Arends een heugelijk feit in de samenvatting van de So ciale Atlas van Meisjes, een studie die zij bij het Interuniversitair In stituut voor Sociaal-Wetenschap pelijk Onderzoek uitvoerde in op dracht van de Raad voor het Jeugd beleid. Ze inventariseerde daar mee de maatschappelijke positie van meisjes in ons land. Het boekwerk is deze week ver schenen. Tot de belangrijkste be vindingen behoort dat meisjes nog steeds minder vrij worden opge voed dan jongens. Ouders stimule ren actief gedrag bij zonen en ont moedigen agressieve uitingen bij hun dochters. De laatste tien jaar leren meisjes veel langer en meer dan voordien. Ze doen het op de basisschool beter dan jongens, Studenten mogen tentamen overdoen AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer 100 studenten politicologie aan de Universiteit van Amsterdam (UvA) die het bijvak massacommunicatie volgen, mogen begin november een tentamen - waarvoor meer dan de helft enkele maanden geleden een onvoldoende haalde - over doen. Hiermee is een eind geko men al een al maandenlang spe lend conflict tussen de studenten, de universiteit en de professor over het omstreden tentamen. De stu denten beklaagden zich erover dat het propaedeusetentamen massa communicatie niet met de gevolg de colleges strookte, terwijl ook de tentameninstructies onduidelijk zouden zijn geweest en de litera tuur pas laat bekend werd ge maakt. Binnenland kort Waddenzeewater Het water in de Waddenzee is goed genoeg van kwaliteit om in te zwemmen. Monsters die Rijkswa terstaat in Groningen heeft geno men nadat er verontrustende be richten van de Duitse Wadden kwamen, hebben aangetoond dat in de drie gecontroleerde gebieden op één plaats salmonellabacteriën zijn gevonden. Dat aantal is zo klein dat ze volgens een woorvoer- der van Rijkswaterstaat niet scha delijk zijn voor de gezondheid. Er is gecontroleerd bij Borkum, Ter- munterzijl en in het Oostfries Gaat je. Ontucht De politie v; een 45-jarige aangehouden op verdenking het plegen van ontucht met meis jes van tien, elf en twaalf jaar. Hij zou dit gedurende een aantal jaren hebben gedaan. Volgens officier van Justitie mr. A. L. Poerink speelden de zaken zich af bij de verdachte thuis of in de omgeving van diens woning. Casino Burgemeester M. van der Heij- den van Zandvoort heeft gisteren het casino in de badplaats officieel heropend. Het casino beschikt nu over een volledig e'gen behuizing. Twaalf jaar lang was het casino van Zandvoort ondergebracht in hotel Bouwes. Na het faillissement van Bouwes heeft de Nationale Stich ting Casinospelen op de plaats van het hotel een nieuw gebouw laten neerzetten. Paspoorttest In november zal een'kleine groep proefgemeenten het nieuwe pas poort op alle onderdelen in de praktijk gaan testen. Deze gemeen ten zullen vervolgens als eerste op 1 januari 1989 op het nieuwe sys teem overgaan. maar daarna pakken de verschillen weer ten nadele van meisjes uit. Uit de Sociale Atlas van Meisjes blijkt voorts dat tot 21 jaar nage noeg evenveel jongens als meisjes werk hebben. Boven deze leeftijd trekken veel jonge vrouwen zich ontmoedigd van de arbeidsmarkt terug. Jonge vrouwen werken vaak in dienstverlenende en verzorgen de beroepen. Ze hebben in verhou ding vaker een lagere functie, va ker een deeltijdbaan en vaker geen vast werk. Dit leidt voor vrouwen tot onder meer minder pensioen opbouw, minder promotiekansen, zwakkere rechtspositie en lager uurloon. Jongens mogen meer en hebben meer vrije tijd dan meisjes, die meer moeten meehelpen in de huishouding. Meisjes zijn meer in cultuur geïnteresseerd dan jon gens. Jongens lezen meer de krant en dan speciaal de sportpagina, meisjes meer muziekbladen. Meis jes gaan meer naar de bibliotheek en luisteren meer naar de radio. Jongens kijken iets meer televisie en maken meer gebruik van orga nisaties, verenigingen en clubs. Het is volgens drs. Arends nog bepaald niet geaccepteerd dat mei den initiatieven ontplooien bij het aangaan van relaties, hoewel het steeds meer voorkomt. Het huwe lijk is voor het merendeel van de jongens en van de meisjes het toe komstperspectief. schreven, waarin hij uitvoerig uit een zet wat er naar zijn mening aan de hand was. Lubbers noch Voor hoeve wilde op de inhoud van de brief in gaan. Maar de premier vindt wel dat na het debat en na de brief het incident wat hem betreft gesloten is. Twee jaar geëist tegen ex-advocaat GRONINGEN (GPD) - "Wanneer je deze feiten niet serieus neemt, neem je het rechtsbedrijf niet seri eus", zei officier van justitie mr. H.Geerds gisteren voor de Gronin ger rechtbank over de handelwijze van een ex-advocaat uit Winsum. Deze heeft toegegeven als curator in de afgelopen tien jaar 440.000 gulden aan dertien faillissementen te hebben onttrokken. Tegen hem eiste de officier van justitie een ge vangenisstraf van twee jaar wegens verduistering. De advocaat uit Winsum ge bruikte het geld om zijn praktijk in Delfzijl draaiende te houden. De normale inkomsten waren onvol doende om de schulden aan de banken te voldoen en de vaste las ten te dekken. Officier van justitie mr. Geerds zei dat het openbaar ministerie ervan overtuigd is dat de man het geld niet uit privé-be- lang heeft verduisterd. Wel vindt hij een langdurige gevangenisstraf op zijn plaats: het vertrouwen van het publiek in de afwikkeling van een faillissement is volgens hem geschonden. Nadat de zaak aan het licht is ge komen, heeft de man zich vrijwillig als advocaat teruggetrokken. Extra beloning DEN HAAG (GPD) - Scholen mo gen voor vacatures die moeilijk te vervullen zijn, leraren lokken door hen extra te belonen. Dat schrijft minister Deetman van onderwijs in een nota die hij aan de Tweede Ka mer heeft gestuurd. Het gaat vooral om leraren economie, wis- natuur- en scheikunde. Leraren in de exac te vakken zijn ook in het bedrijfsle ven erg gewild. De salarissen zijn daar hoger en bovendien geldt het werk op school als zwaar. Deetman wil verder het dreigend tekort aan leraren opvangen door omscholing van leraren in vakken waar een overschot is. AMSTERDAM - Enkele tientallen Iraniërs demonstreerden gisteren in de druilerige regen tegen de re- gering-Khomeini. Er werden foto's meegedragen van hun leiders Maryam en Massoud Radjavi, ge klemd in het knuistje van de kleine Iraniërdie ook zijn flesje niet in de steek wilde laten. (foto anp) ROTTERDAM (GPD) - Toen Ge- orgios Molopodis, eigenaar van een Grieks/Joegoslavisch restaurant in Middelburg, vier jaar geleden be handeld moest worden in de Rot terdamse Daniël den Hoedkliniek aan kanker in de buik, gaven des kundigen hem alle kans op gene zing. Eenmaal behandeld bleek het professionele optimisme voorbarig van aard te zijn geweest. Sinds de ingrepen die in de kliniek waren uitgevoerd in '84 de eerste, ge volgd door de tweede en achteraf gezien fatale in '86 gaat de 42-ja- rige horeca-exploitant gebukt on der een stroom van lichamelijke klachten. Hij lijdt aan geheugenverlies, verval van krachten, vertoont ge hoorproblemen, is snel geïrriteerd, in de war en inmiddels onbe kwaam om nog langer zijn beroep uit te oefenen. Oorzaak, stelde een onafhankelijk medisch deskundi ge van het Academisch Ziekenhuis in Groningen vast, twee te lang aangehouden chemotherapieën en een zeker twaalf uur durende ope ratie ter verwijdering van een ge zwel, waarbij zenuwbanen waren geraakt. Kortom: een medische routineklus die was uitgelopen op een klein menselijk drama. Gistermiddag eiste de Middel burgse restauranthouder in kort geding voor de Rotterdamse recht bank-president mr. L. de Bruin een voor Nederlandse begrippen uit zonderlijke forse schadevergoe ding te weten anderhalf tot drie ëneenhalf miljoen gulden, te begin nen met een voorschot van 350.000 gulden, uit te betalen door de ver zekeringsmaatschappij Centraal Beheer waarbij de kliniek is verze kerd. In eerste instantie had de Mid delburger, nadat hij met zijn klacht door het Medisch Tuchtcollege in het gelijk was gesteld, al een scha debedrag van 50.000 gulden ont vangen van Centraal Beheer. Kort daarna, tijdens een eerste kort ge ding voor de Rotterdamse recht bank-president, was bepaald dat Molopodis op 1 januari '89 nog eens 50.000 gulden zou ontvangen, als zou worden aangetoond dat zijn ar beidsongeschiktheid voor de volle honderd procent was te wijten aan medisch falen. Recent en voorlopig dieptepunt in de tragedie vond afgelopen maandag plaats toen gingen de deuren van Molopodis' specialitei ten-restaurant op slot omdat leve ranciers en werknemers geen beta ling meer kon worden gegaran deerd. Steeds ongeduldiger wor dende schuldeisers, waaronder de fiscus, vormden de aanleiding voor de restaurateur om gisteren in afwachting van de definitieve scha deregeling met Centraal Beheer in kort geding een tweede voor schot van 350.000 gulden te eisen. "Mijn cliënt verkeert in een acute noodsituatie", lichtte de raadsman toe. Molopodis' herhaalde verzoeken om een snelle financiële tussenop lossing waren de laatste maanden afgestuit op het argument van Cen traal Beheer dat "belangrijke me dewerkers op vakantie waren". Het rapport van de onafhankelijk me disch deskundige, de Groningse prof. dr. J. Oldhoff, was zodoende zeven weken in een bureaula blij ven liggen. Pas vorige week kreeg ook de Middelburger het bewuste rapport ter inzage. De rechtbank-president wees de Middelburger een voorlopig be drag van 175.000 gulden toe, te be talen binnen veertien dagen. Met inbegrip van de verplichting voor Centraal Beheer de totale schade regeling voor 1 januari '89 af te han delen. Mag dit niet op die datum zijn gebeurd, aldus de uitspraak, dan heeft de horeca-exploitant op nieuw recht op een voorschot. ADVERTENTIE Inete van Yem BtokaMxur Zocteruxudt TömWtsteils wxrrnijd*. KtaU. kapper: Daar kuwwH ae edJt ski!"" ook open op moondogen koopoWüiJ leiden: breeslraal 45 oegstgeest: wilhelminapar; alphen a/d rijn: raadhuisstraat l 071123851 1 tel 071-174270 156 tel 0172073848 DEN HAAG (GPD) - Het is droe vig gesteld met de veiligheid van de zwembaden in ons land, zowel voor bezoekers als personeel. De behoefte aan spannende en uitda gende recreatie, zoals watervallen, golfslagbaden en lange slingeren de waterglijbanen schept grote risi co's. De zwemmer kan uitglijden, blijven steken in watertunnels of tegen anderen opbotsen. Dit zegt woordvoerder Halsema van de Nederlandse Vereniging van Zwembadmedewerkers. De vereniging heeft de stichting Con sument en Veiligheid gevraagd alle veiligheidsproblemen te inventari- Deze week is overleg gevoerd tussen vertegenwoordigers van de Arbeidsinspectie, de Nederlandse toeristenbond van de ANWB, de Consumentenbond, de Nederland se Vereniging van Zwembadmede werkers de vakbond voor zwem badpersoneel), het ministerie van AMSTERDAM (ANP) - De hoogtij dagen voor vrijgesproken verdach ten die soms honderdduizenden guldens schadevergoeding krijgen van justitie voor het ondergane ma teriële en immateriële leed (onvrij willig verblijf in de cel tijdens voor lopige hechtenis, zakelijke gevol gen zoals faillissement) lijken voor bij. Nadat aanvankelijk vooral door politici geprotesteerd werd, blij ken nu ook de hoofdrolspelers in deze juridische procedures, de rechters zelf, bezig de vergoedin gen binnen de perken te houden. Een werkgroep van de Neder landse Vereniging voor Recht spraak (NVvR), waarin rechters en leden van het Openbaar Ministerie verenigd zijn, zal binnenkort het bestuur voorstellen een standaard- vergoeding van honderd gulden per dag voorlopige hechtenis te re kenen. Uit een enquête van de werkgroep bleek dat de arrondisse menten verschillende bedragen hanteren. Het ene arrondissement rekent vijftig gulden, een ander tweehonderd gulden. "Ex-verdachten borden daar mee ongelijk behandeld en dat is niet wenselijk", aldus mr. A.J.A. van Dorst, voorzitter van de werk groep materieel strafrecht van de vereniging. "Maar zelfs als een standaardbedrag wordt ingevoerd, blijven rechters altijd vrij daarvan af te wijken", aldus Van Dorst. Het ministerie van justitie keer de vorig jaar 2,8 miljoen gulden aan schadevergoedingen uit aan 620 ex-verdachten. In 1985 was dit be drag de helft lager. Dit jaar is de verwachting dat het totale schade bedrag wel weer zal verdubbelen ten opzichte van vorig jaar. Drie voormalig verdachten - de ex-verpleger van het Haagse ver zorgingstehuis De Terp en twee ex- directeuren van een bewakingsbe drijf - ontvingen begin 1988 samen al bijna anderhalf miljoen gulden uit schadeclaims. En dit zijn dan nog maar drie van het aantal geho noreerde claims. Hoeveel er dit jaar tot nu toe werd uitgekeerd is nog niet bekend. Het Centraal Bureau voor de Statistiek dat die cijfers verzamelt heeft de laatste stand nog niet opgemaakt. Het geld komt ten laste van de begroting van het ministerie van justitie. Het wel of niet toekennen van schadevergoeding is uitsluitend een taak van de rechter. De wet zegt dat ex-verdachten hun claim kunnen indienen bij de rechterlij ke instantie die hun zaak het laatst behandeld heeft: de rechtbank of het hof. Meestal behandelen dezelf de rechters die het strafproces de den ook het verzoek om schadever goeding. Zoals in zoveel gevallen laat de wet (het wetboek van strafvorde ring) de rechter in deze zaken een grote speelruimte: de hoogte van de vergoedingen wordt naar "bil lijkheid" vastgesteld. Een ruim cri terium waarmee de rechters niet al tijd even blij zijn. "In dergelijke procedures wordt de rechter eigenlijk alleen maar voorgelicht door één partij, de ex- verdachte en diens advocaat. Het openbaar ministerie aan de andere kant laat zich zelden of nooit uit over de hoogte van het bedrag. De officier zegt alleen of een vergoe ding wel of niet op zijn plaats is", aldus mr. M.Y.C. Poelmann, vice- president bij de rechtbank in Am sterdam en lid van een speciale raadkamer die dergelijke schade claims behandelt. Volgens haar zou ook het open baar ministerie de rechter moeten adviseren over de hoogte van het bedrag. "Dan zou een eerlijker af weging mogelijk zijn", aldus Poel- Prijsverschil De vergoedingen voor voorlopi ge celstraf hebben meestal een vas te basis. In Amsterdam is dat 150 gulden per dag in de politiecel en 100 gulden per dag in het huis van bewaring. Het verschil in 'prijs' zit in het feit dat de hechtenis op het politiebureau veel zwaarder is dan in het huis van bewaring, waar meer vrijheden zijn. "Dat de ene ex-verdachte meer geld krijgt per dag voorlopige hechtenis dan de ander zit vooral in het verschil in materiële schade. Een directeur wiens bedrijf failliet gaat doordat hij in hechtenis zit, wordt financieel zwaar getroffen. Dat moet vergoed worden. De im materiële schade, het smartegeld, is voor alle ex-verdachten in princi pe gelijk", aldus Poelmann. Tegen richtlijnen voor basisbe dragen per dag voorlopige hechte nis heeft de vice-president geen be zwaren. Eventuele plannen om de hoogte van de schadevergoedin gen verder te beperken verwerpt zij. "Die schadevergoedingen zijn geen doekje voor het bloeden. Ex- verdachten hebben er recht op. Zoals de overheid er recht op heeft bepaalde dwangmiddelen als voor lopige hechtenis te hanteren". "Later kan inderdaad blijken dat die dwangmiddelen niet terecht gebruikt zijn. De overheid heeft dan de plicht de toegebrachte scha de te vergoeden. De staat neemt zelf dat risico door dwangmiddelen te gebruiken", aldus Poelmann. De enige manier volgens haar om ex cessieve schadevergoedingen te voorkomen is een zorgvuldiger op treden van de Staat. VROM en de stichting Consument en Veiligheid. Het overleg werd voorgezeten door het WD-kamer- lid Terpstra. De veiligheidsproblemen wor den vooral veroorzaakt door de snelheid van de veranderingen die het zwembadpersoneel niet meer kunnen bijbenen. ,,De Nederland se zwembaden hebben zich binnen een periode van honderd jaar ont wikkeld van veredelde badkuipen tot luxe sub-tropische zwempara dijzen, en deze ontwikkeling gaat maar door", zegt Terpstra. Die stormachtige ontwikkeling heeft gevolgen voor de veiligheid van zo wel de consument, als het zwem badpersoneel. Om ongelukken zoveel mogelijk te voorkomen, moet de opleiding van het toezichthoudende zwem badpersoneel worden verbeterd, meent de VNZ. "De huidige bad meester heeft het erg moeilijk om toezicht te houden op alle zwem mers, omdat de zwembaden on overzichtelijk zijn geworden", meent A.C. Jansen van het ministe rie van VROM. "Door een wirwar van watervallen, grote rotspartijen en waterglijtunnels moet de bad meester proberen het publiek in de gaten te houden". De stormachtige ontwikkeling die de zwembaden hebben doorge maakt en nog doormaken, heeft ook gevolgen voor het personeel. "De werkomstandigheden van de Twaalf jaar geëist voor verkrachtingen DEN BOSCH (ANP) - Officier van justitie Mr. G. Regelink heeft giste ren voor de rechtbank in Den Bosch 12 jaar gevangenisstraf ge ëist tegen een 42-jarige man uit Eindhoven. De man wordt ervan verdacht twee vrouwen op brute wijze te hebben verkracht. De man pleegt al vanaf 1965 ver krachtingen. In 1968 leidde dat tot de opname in een tbr-kliniek. Tij dens verschillende tbr-verloven pleegde hij telkens weer verkrach tingen. Daarvoor kreeg hij een paar keer zware celstraffen opgelegd. Pas dit jaar, na 20 jaar terbeschik kingstelling van de regering, werd hij ontslagen. Volgens de hulpver leners is met de man niets te begin nen. Zelf wil hij gecastreerd wor den. zwembadmedewerker zijn er niet gunstiger op geworden", meent Halsema vsan de belangenvereni ging. "De eisen die het publiek stelt, zijn meestal nadelig voor de werknemer. Het dag in dag uit wer ken in een tropische temperatuur van zo'n 32 graden is niet gezond". Het ziekteverzuim van het zwembadpersoneel ligt dan ook ver boven het landelijk gemiddel de. Veel zweminstructeurs hebben keelklachten. Ze werken in een at mosfeer met een hoge luchtvoch tigheid en moeten vaak hard schreeuwen om boven* het zwem- badlawaai uit te komen. Medewerker hulporganisatie bij overval gewond AMSTERDAM (GPD) - Rebellen hebben donderdag in Uganda een overval gepleegd op een auto van de Nederlandse noodhulporgani satie Artsen zonder Grenzen. De Ugandese chauffeur kwam daarbij om het leven. De andere inzittende, de 43-jarige bouwkundig mede werker Barend Leeuwenburg, raakte ernstig gewond. Het is de eerste keer sinds de oprichting van de hulporganisatie in 1984, dat een projectmedewerker gewond raakt bij een aanslag. De overval werd gepleegd toen de twee onderweg waren van Soro- ti in Noord-Uganda naar het plaat selijke hoofdkwartier van Artsen zonder Grenzen in de hoofdstad Kampala. In Soroti, dat ongeveer 250 kilometer ten noorden van Kampala ligt, voert Artsen zonder Grenzen medische hulpprojecten uit. Leeuwenburg werd door een aantal kogels in buik en schouder getroffen. Door Ugandese militai ren is hy naar het ziekenhuis in Soroti overgebracht en geope reerd. Hij verkeert inmiddels bui ten levensgevaar. Artsen zonder Grenzen heeft be sloten ondanks deze gebeurtenis haar werkzaamheden in Noord Uganda voort te zetten. Als nood- organisatie werkt Artsen zonder Grenzen per definitie in risico-vol le gebieden. Toch is het volgens een woordvoerder zeer ongebrui kelijk dat er slachtoffers vallen on der de medewerkers, omdat de neutrale opstelling van de organi satie wordt gerespecteerd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3