De afwezigen zijn nu al bijnavergeten Al zeven jaar in het nieuws Olympische Spelen in Seoul de meest complete die ooit werden gehouden TDK Eerste botsing tussen VS en Sovjetunie na twaalf jaar PAGINA 23 Natuurlijk zegt Park Seh-jik dat er de komende twee weken in Zuidkorea geschiedenis wordt geschreven. Misschien is dat ook wel zo, al hoopt de voorzitter van SLOOC, het organisatiecomité van de 24ste Spelen, dat dat tot de sport beperkt blijft. Eén record heeft Seoul al: 160 landen hebben sporters gestuurd, 161 werden er verwacht. Madagascar bleef op het laatste moment weg, niemand zal er om rouwen. Want deze Spelen zijn de meest complete die ooit werden gehouden, en de eerste confrontatie tussen Oost en West sinds 1976. De Cubaanse bokser en Ethiopische marathonloper die er niet zijn, waren ai voor de eerste startschoten vergeten. Seoul '88, twaalf jaar nadat bij de Afrikaanse boycot van Montreal velen het einde van de olympische beweging voorspelden. Opmerkingen die in 1980 en 1984 opnieuw konden worden gemaakt. Toch is er nu wéér meer geld in het evenement gestoken, komen opnieuw tienduizenden sporters, officials, verslaggevers en toeristen naar een olympische hoofdstad en is er nog meer bewaking nodig. Het vuur van 'De Spelen van de 24ste Olympiade' werd vannacht ontstoken. Op deze pagina een terugblik op de recente geschiedenis, de (politiek) moeizame aanloop naar Seoul '88 en een vooruitblik op de botsing tussen bijna 13.900 sporters uit de hele wereld. door Edwin Winkels Edwin Moses kan er nog altijd nijdig om worden, zijn teleurstelling is na acht jaar nauwelijks weggeëbd. De atleet had in Seoul voor de vierde achtereenvolgende keer olympisch goud op zijn 400 meter horden kun nen pakken. Als in 1980 in Moskou niet ene Volker Beek het al jaren door 'King Moses' beheerste num mer had gewonnen. Want de koning zelf mocht niet in de Russische hoofdstad verschijnen, had zijn pre sident Jimmy Carter gezegd. Het antwoord van de Sovjet-partijtop vier jaar later deed Sergej Boebka pijn. De wereldkampioen van 1983, 'de man van zes meter' met de polsstok, zag thuis voor de televisie de Fransman Pierre Quinon in Los Angeles het olympische erepodium bestijgen. Dat was niet veel lager dan zijn winnende sprong, 5.75 me ter. En zo staan de uitslagenlijsten van de laatste twee Olympische Spelen vol met kampioenen die dat niet hadden mogen worden met alle respect voor de ver richte (trainings)arbeid. Derde en laatste voorbeeld: de hockeyvrouwen uit Zim babwe. Nooit meer wat van gehoord, sinds ze in de finale in 1980 Tsjechoslo- wakije versloegen. Daartegenover staat de lijst van sporters die een voor het op rapen liggende gouden plak door politie ke beslissingen niet mochten ophalen. Vergelijking De ene sport werd door het wegblijven van hele westerse en oosterse blokken iets meer aangetast dan de andere, maar de algemene cijfers zeggen genoeg. Het vergelijkingsmateriaal is voorhanden. Montreal '76. Ook al niet smetteloos, door het wegblijven van het Afrikaanse continent, maar behalve op enkele loop- nummers van de atletiek, had die daad sportief gezien niet zoveel invloed op de globale lijst van prestaties. De laatste botsing tussen de VS en de Sovjetunie, de twee machtigste landen, ook in de sport, vond in Montreal plaats. De Verenigde Staten pakten er, dicht bij huis, 94 medailles, waarvan 34 gouden. De Sovjets deden het iets beter: 125 stuks in totaal, waarvan 47 van het meest aansprekende blik. Vier jaar later in Moskou veroverden de Russen liefst 195 medailles (80x goud). Oostduitsland deed ook aardig mee met 125 stuks. Goud, zilver en brons verzachtten het leed van de boycot, inge geven door de Russische inval in Afgha nistan. De afwezigen waren snel verge ten. Nog duidelijker was dat het geval in Los Angeles (1984). Onder de Californi- sche zon was het feest puur Amerikaans en waren medailles zo ongeveer een ex clusief recht voor het gastland. Boos om de boycot van de wraak? De cameramen sen en regisseurs kwamen ogen en appa ratuur tekort om alle wuivende Stars en Stripes na weer een zegetocht te laten zien. Op de podia verschenen in twee we ken 174 Amerikanen, van wie er 83 een gouden medaille konden ophalen. Schrikken Voor een reëler beeld van de werkelij ke verhoudingen moet de wereld op de afzonderlijke wereldkampioenschappen per sport afgaan. En bij atletiek en zwem men. de twee belangrijkste evenementen van de Spelen, is dat voor de Amerika nen de afgelopen jaren even schrikken geweest. Het wereldkampioenschap zwemmen in Madrid (1986) werd be heerst door de DDR, VS-coach Richard Quick keek met grote bezorgdheid toe. Die bezorgdheid zal nog wel groter zijn geworden zijn toen Europese zwemmers een jaar later op het intieme EK in Straats burg razendsnel door het water vlogen. Op de atletiekbaan in het Coliseum van Los Angeles mochten Valerie Bris- co-Hooks en de haren na zeven van de ze ventien nummers bij de vrouwen voor het krijsende publiek een ererondje lo pen. Vorig jaar op het WK in Rome, kon den ze dat slechts drie keer doen. De Amerikanen die voor de tv-kijkers in eigen land op 'prime time' kunnen en moeten presteren, hopen natuurlijk op een wat aangenamer verloop van de Spe len. Een slagje hebben ze net gewonnen: de Verenigde Staten zijn met een olym pische ploeg van 808 personen in Seoul. De Sovjets zijn nümmer twee met 784 sporters en begeleiders. Wel wat anders dan de Nederlandse Antillen, met twee sporters en één of ficial. Een van de vele landjes die voor het noodzakelijke decor zorgen. Het 'deelnemen is belangrijker dan winnen' werd ook vorig jaar bij het wereldkam pioenschap atletiek in praktijk gebracht. Tientallen sprinters en sprintsters liepen tijden op het niveau van de Nederlandse clubcompetitie. Maar die tweede editie van de WK atle tiek bewees wel het bestaansrecht van zo'n aparte titelstrijd. Het eerste probeer sel. in 1983 in Helsinki, deed een Olym piade van boycots vergeten, zo groots was het evenement. Vier jaar later was de belangstelling in Rome nog groter. Prachtige sport, meer interesse van pu bliek, tv en de broodnodige sponsors. Het is een van de belangrijkste argu menten tegen de Spelen. Waarom de za ken zo gigantisch, met 23 sporten tege lijk, aanpakken op een politiek zo gevoe lig evenement, terwijl een afzonderlijk WK vaak veel minder kwetsbaar is? Nu heeft het IOC nog het geluk dat bij atle tiek. zwemmen en turnen vrijwel alle toppers de olympische eer te verlokke lijk vinden om thuis te blijven en dank zij hun (soms slechts zogenaamde) ama- teurstatus mogen komen. Veel andere sporten zijn het slachtoffer van de half wassen amateurregels en zijn dus min der aantrekkelijk. Zo ïs-ie wel leuk. de individuele olym pische wegwedstrijd op de fiets, maar voor de meeste deelnemers volgende week is een medaille toch slechts een aardig opstapje naar een profbestaan. De cols in de Tour de France of het circuit bij Tong-il Ro, de keus voor zowel wiel renner als publiek is niet zo moeilijk, of je moet een hekel aan bergen hebben. Of neem het voetbal. De interesse in bijvoorbeeld Nederland voor het olympi sche festijn is maar moeilijk op gang ge komen en zal waarschijnlijk ook pas echt losbarsten zodra er ergens een medaille wordt gewonnen. Want veel hoofden zijn nog oranje gekleurd na de voetbalsuc cessen. Wie zal nou straks kunnen meele ven met het olympisch voetbaltoernooi? Een Nederlands elftal is niet van de partij en als dat wel het geval zou zijn zou de ploeg slechts een slap aftreksel van de ware kracht zijn. Miljonairs Tennissers, tot slot. Ze mogen voor het eerst op de Spelen verschijnen. Miljo nairs in het olympisch dorp. er is al veel over gediscussieerd. De Amerikaanse Open is net achter de rug, Wibledon hield zelfs midden in een drukke sportzomer mensen dagenlang aan de buis gekluis terd. Steffi Graf is allang blij met haar Grand Slam, en vermoeid van de jacht daarop. En zij moeten zich straks opti maal motiveren om in plaats van enkele tonnen aan dollars een plakje goud te verdienen? Vele toppers beginnen al niet eens aan het karwei, verwend als ze zijn. Verder is er de enkeling die niet mocht komen, die zich niet kwalificeerde, of die in Cuba, Nicaragua of Ethiopië woont. Belayneh Densimo, politie-agent uit Ad dis Abeba, rende in april in Rotterdam naar een wereldrecord op de marathon maar moet de jacht op de olympische ti tel aan anderen overlaten. Javier Soto- mayor, 's werelds hoogste springer, is Cubaan en dus afwezig. Bokser Felix Savon, een landgenoot, kan Arnold Van- derlijde niet voor de vierde keer de hoek in slaan. Die namen zullen wel voor de laatste keer zijn genoemd. De komende zestien dagen eisen de aanwezigen de aandacht op. De marathon, het hoogspringen en het boksen, je kunt de titels die ermee te verdienen zijn straks nauwelijks gedeva lueerd noemen, de resterende deelne mers blijven sterk genoeg. Bijna 14.000 sporters op een hoop. Ste vige Oostduitse zwemsters naast een piepkleine Venezolaanse worstelaar be zig met een videospelletje in het dorp. Of Edwin Moses naast Sergej Boebka in de eetzaal. Dat is aan de olympische borden lang niet het geval geweest. De Amerikaanse hordenloper Edwin Moses (boven) en de Rus- sisiche polstokhoogspringer Ser gej Boebka (onder) kunnen straks naast elkaar gaan zitten in de eet zaal in het olympische dorp. Dat is aan de olympische borden lang niet meer het geval geweest. Half elf was het vanochtend in Zuid korea. Afrika en Europa moesten nog wakker worden, Noord- en Zuidamerika waren zelfs nog met de vrijdag bezig. In Seoul barstten de 'Spelen van de 24ste Olympiade los'. Completer dan ooit. maar niet zonder een bewogen voorgeschiedenis. Er wa ren maanden dat Seoul, en vrijwel auto matisch hoofdstad Pyongyang van Noordkorea, dagelijks in het nieuws wa ren. De afgelopen zeven jaar op een rij. Jaren van weer een boycotdreiging voor al. 30 SEPTEMBER 1981. Het Internatio naal Olympisch Comité (IOC) is in Ba- den-Baden bijeen, voor een van haar ses sies. Door een indrukwekkénde laatste presentatie van de plannen en de hoop van IOC-leden op een spoedige vrede tussen Noord- en Zuidkorea krijgt Seoul met 52 stemmen tegen 27 de voorkeur boven het Japanse Nagoya: Zuidkorea mag de Olympische Zomerpelen van 1988 gaan organiseren. De (sport)wereld reageert sceptisch. Na boycots in Montreal '76, Moskou '80 en de dan al dreigende in Los Angeles '84 lijken de waardige en naïeve IOC-leden blind voor de omstreden politieke status van Zuidkorea. officieel nog altijd in oor log (met wapenstilstand) met de commu nistische noorderburen en zonder diplo matieke betrekkingen met de meeste so cialistische staten. 17 DECEMBER 1984. Het Olympisch comité van Noordkorea klimt in de pen. Het is boos, schrijft het aan het IOC, want waarom moet het verdorven, kapi talistische maar ook dictatoriale buur land zo nodig alleen de Spelen organise ren? Het evenement is er voor het Ko reaanse volk. en dat woont aan beide zij den van de 38ste breedtegraad, de stren ge grens tussen noord en zuid. JANUARI 1985. Het IOC-bestuur heeft de eerste informele contacten met Noordkoreaanse vertegenwoordigers. Die benadrukken hun wens. of beter: eis, de Spelen samen te organiseren. Zo niet. dreigen ze, dan zouden de communisti sche bondgenoten net als in 1984 wel eens van het evenement kunnen wegblij- 6 JUNI 1985. IOC-voorzitter Sama ranch zegt dat hij er zeker van is, dat de Sovjetunie aan de Spelen van '88 zal deelnemen. Een Amerikaanse krant meldt dat diezelfde week de Noordko- reanen op een socialistisch congres van sportofficials in Praag op hun vingers zijn getikt door die 'bondgenoten'. Wel krijgt het IOC groen licht van Zuidkorea om met de buren te overleggen over een eventuele betrokkenheid bij de Spelen. 8/9 JANUARI 1986. Lausanne, waar het IOC zetelt in het Chateau de Vidy, lijkt twee dagen lang op het beruchte Ko reaanse grensdorp Panmunjon: plaats van onderhandelingen tussen de twee kemphanen. Onderwerp niet het teke nen van de vrede, maar een sportief be gin in die richting: samen de Spelen van '88 organiseren, ook al resteren er nog slechts twee en een halfjaar tot de ope ningsceremonie. 5 FEBRUARI 1986. Fidel Castro, Cu ba's politieke monument, zegt voor het eerst hardop dat zijn land niet op de Spe len zal verschijnen als er niet een eerli jke verdeling in de organisatie komt tussen beide Korea's. Een maand later gaat hij op bezoek in Pyongyang, waar dictator Kim II Sung garandeert (of slechts hoopt?), dat de Sovjetunie en het Oost blok hetzelfde denken als Cuba. 11/12 JUNI 1986. Juan Antonio Sama ranch is in Lausanne voor de tweede maal leider bij de onderhandelingen. Hij biedt Noordkorea vier sporten aan: tafel tennis, boogschieten, een voetbalpoule en de 100 km wielertijörit. Twee weken later komt de reactie. 'Belachelijk', zeg gen de noorderlingen. Ze eisten altijd de helft van de 23 sporten voor zich op. maar willen nu wel genoegen nemen met acht takken van sport. 20 SEPTEMBER 1986. De Aziatische Spelen beginnen, als generale repetitie voor het echt grote werk over twee jaar. Enkele communistische landen, waaron der natuurlijk Noordkorea. zijn afwezig. In de week voor het evenement ontploft op de luchthaven Kimpo van Seoul een bom: vijf doden. 32 gewonden. Tijdens de Aziatische Spelen vinden de eerste bloedige rellen plaats tussen politie en tegenhangers van het bewind van Chun Doo-Whan. JUNI 1987. Zuidkorea 'ontploft'. Vanuit de universiteiten in de verschil lende steden van het land worden molo- tov-cocktails en een heleboel stenen en leuzen in de richting van het ondemocra tische bewind gegooid. De wereld houdt al rekening met het niet doorgaan van het evenement in een te roerig Zuidko- 16 JULI 1987. Een aantal Noordkorea- nen is weer naar Zwitserland gevlogen. Na een kort nachtje denken wijst NOC- voorzitter Kim Yu Sun 'het allerlaatste bod' van Samaranch af. Die heeft het vrouwenvolleybal als extraatje op het oorspronkelijke aanbod gedaan. Sama ranch laat tot 17 september de deur open voor eventuele bezoekjes. 17 SEPTEMBER 1987. Het IOC ver stuurt voor het eerst zelf de uitnodigin gen voor de Spelen naar de bij de olympi sche beweging aangesloten landen. Nor maal doet het organiserende land dat zelf. maar Samaranch c.s. willen op deze manier de nog altijd heersende boycol- dreiging wegnemen, of in ieder geval niet groter maken. Vóór 17 januari van het volgende jaar moeten de 167 NOC's hebben gereageerd. 9 NOVEMBER 1987. Boycotdreiging uit een andere hoek. In Harare wordt de jaarlijkse conferentie over de sportboy- cot tegen Zuidafrika gehouden. De Afri kaanse landen dreigen uit Seoul weg te blijven als daar sporters verschijnen die pas nog in het land van de apartheid zijn geweest. In 1988 lijkt dat door de zaak van atlete Zola Budd even te escaleren. 29 NOVEMBER 1987. Een vliegtuig van Korean Airlines (KAL) verdwijnt bo ven Birma, op weg van Dubayy naar Bangkok. Honderdvijftien mensen dood. De beschuldigende vinger wijst uit Seoul naar Pyongyang. Dat kan de olympische gesprekken verder wel ver geten, zegt Seoul, als het complot Noord- koreaans blijkt te zijn. Pas half januari, na de inschrijvingstermijn voor de Spe len, wordt een Noordkoreaanse agente als dader van de (bom)aanslag ontmas kerd. 16 DECEMBER 1987. De Zuidkorea- nen krijgen hun eerste vrije verkiezingen sinds 1971. De twee Kims, beiden in de oppositie, liggen met elkaar overhoop en generaal Roh Tae-Woo. in juni als presi dent geïnstalleerd, mag na de stemuit slag blijven zitten op zijn hoge post. 12 JANUARI 1988. Het persbureau Tass meldt dat de Sovjetunie zich heeft ingeschreven voor de Olympische Zo merspelen van Seoul. De garantie uit Se oul dat de veiligheid van sporters en offi cials wordt gewaarborgd, is volgens Moskou doorslaggevend geweest. De Sovjetunie is het 151ste land dat zich aanmeldt. Eerder hebben de DDR en Hongarije dat als eerste Oostbloklanden gedaan. Vijf dagen later, op de uiterlijke inschrijftermijn, staan 161 landen op de li jst voor Seoul. Noordkorea, Cuba, Nica ragua. Ethiopië. Albanië en de Seychel len komen niet. 25 JUNI 1988. Noordkorea meldt dat Juan Antonio Samaranch niet welkom is voor een laatste gesprek over de komen de Spelen. De IOC-voorzitter heeft de deur nog altijd niet op slot gedaan en zegt zelfs te willen wachten tot het mo ment dat het spektakel in Seoul daad werkelijk losbarst. 5 SEPTEMBER 1988. De olympische vlam wordt in het Griekse Olympia ont stoken, de laatste etappe is ingezet. Noord- en Zuidkorea blijven in het nieuws, hebben het over vredesonder handelingen. Zuidkoreaanse studenten worden met geweld tegengehouden in hun vredesmars richting demarcatielijn, en Seoul is klaar voor datgene waardoor de stad en het land de afgelopen jaren zo veel in het nieuws is geweest. »- y» v Het olympische park in Seoid.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 23