LEIDSCH DAGBLAD fxtüa Advies: uitkeringen buitenlanders omlaag r Demmenie <®L Moskou bereid basis Vietnam op te geven Olympische Spelen geopend Noodhulp Suriname voorlopig geregeld RIJNLAND T.V. Zaterdag 17 september 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38731 Prijs fl. 1,20 Migrantenorganisaties woedend over ambtelijk voorstel UTRECHT (GPD) Sociale uitkeringen voor buitenlanders die terugkeren naar hun land van herkomst kunnen worden verlaagd omdat het leven in die landen goedkoper is. Naast de bestaande plannen om de kinderbijslag te verlagen, zouden ook uitkeringen in het ka der van de toeslagenwet, de aow, de ziektewet en de wao kunnen worden beperkt. Dat schrijft een ambtelijke werk groep waarin negen ministeries zijn vertegenwoordigd in een nog niet gepubliceerd advies aan het kabinet. De werkgroep heeft on derzocht hoe kan worden bezui nigd op de sociale zekerheid voor vreemdelingen. Migrantenorganisaties hebben het advies om de uitkeringsrechten voor terugkerende buitenlanders te beperken discriminerend en on aanvaardbaar genoemd. Zij vragen zich bovendien af hoe het mogelijk is een groep die even veel premies heeft betaald als Nederlanders minder rechten te geven. Een woordvoerder van het Ne derlands Centrum Buitenlanders noemt de aanbevelingen kortzich tig en in strijd met het minderhe denbeleid dat erop hamert dat bui tenlanders en Nederlanders gelijk waardig zijn. Ook het bezuinigings effect zal volgens hem tegenvallen. In Duitsland is bijvoorbeeld geble ken dat bij invoering van het woon landbeginsel voor de kinderbijslag veel kinderen naar Duitsland ge haald werden die anders in het 'woonland' gebleven zouden zijn. Het Tweede-Kamerlid voor de PvdA J. F. Buurmeijer noemt het rapport 'verontrustend en onbe spreekbaar'. Van CDA en WD wa-' ren geen woordvoerders voor com mentaar bereikbaar. Het rapport, getiteld 'De positie van niet-Nederlanders in het Ne derlandse stelsel van sociale en culturele voorzieningen' zegt niet te kunnen becijferen hoeveel geld de voorgestelde maatregelen zou den opleveren. Wel is duidelijk dat de beoogde 20 procent bezuinigin gen op de uitkeringen aan vreem delingen niet wordt gehaald. De belangrijkste aanbevelingen van de commissie zijn: invoering van het 'woonland- beginsel' (aanpassing aan de kos ten van het levensonderhoud in het betreffende land) voor de algeme ne kinderbijslag wet, de toeslagen wet, de algemene ouderdomswet, de algemene weduwen- en wezen- Prijs voor Opland AMSTERDAM (ANP) - Tekenaar Opland (Rob Wout) is bekroond met de H.N. Werkmanprijs 1988 van het Amsterdams Fonds voor Banken overvallen in Leimuiden en Hoogmade LEIMUIDEN Even na het middaguur is gisteren een ge wapende overval gepleegd op de Rabobank aan de Dorps straat in Leimuiden en rond vier uur gistermiddag op een fi liaal van de Rabobank aan de Kerkstraat in Hoogmade. In de bank in Leimuiden kwamen rond half een twee mannen van omstreeks 28 jaar de bank bin nen. Een van hen trok onmid dellijk een vuurwapen. Hij hield daarmee het balieperso- neel in bedwang, terwijl de an der de medewerkster van de snelkas dwong geld te geven. De beide mannen verdwenen in een gereedstaande zwarte Volkswagen Golf, die door een derde persoon werd bestuurd. De wagen is later teruggevon den op het parkeerterrein bij het brugrestaurant over de rijksweg 4. De overval van het bankfili aal in Hoogmade werd ge pleegd door een circa 25-jarige man. die volgens de politie waarschijnlijk geheel zelfstan dig opereerde. Hij dwong een bankemployee onder bedrei ging met een mes geld af te ge ven. De dader is nog voort vluchtig. Volgens de politie bestaat er geen verband tussen de beide overvallen. wet en de algemene arbeidsonge schiktheidswet. het niet langer uitbetalen van uitkeringen volgens de ziektewet en de wet arbeidsongeschiktheid aan uitkeringsgerechtigden die in het buitenland wonen. geen uitkering volgens de alge mene wet bijzondere ziektekosten voor risico's die al bekend waren voordat de vreemdeling in Neder land kwam wonen. beperking van de remigratie subsidies (de zogenoemde op rotpremies) en toepassing van deze premies voor Surinamers. Demmenie Kantoorinrichtingen Postbus 109-2300 AC Leiden Rietschans 68, 2352 BB Leiderdorp Tel 071-41.11.41. arp —W PDI-PraktijkDiploma Informatica Vraag brochure: 01820-38543 KURDEN - De westerse landen kunnen hun nadruk op de mensen rechten kracht bijzetten door de helft van de Kurden op te nemen die uit Iraq naar Turkije zijn ge vlucht. Dit heeft premier özal van Turkije gisteren verklaard tijdens een bezoek aan een vluchtelingen kamp aan de Tigris in het zuidoos ten van het land. Tussen 50.000 en 60.000 Kurden zijn de laatste maan den de Iraaks-Turkse grens overge- vlucht voor aanvallen van Iraakse militairen die volgens de Kurden op grote schaal gifgas tegen hen ge bruiken. NIEUWE WETGEVING PRODUKT- AANSPRAKELIJKHEID Bezoek KVK - seminair op 28 september a.s. Aanmeldingen 071 250500 Jonge Brit koelt woede op bank LONDEN (DPA) Een 20-jari- ge Britse jongeman heeft op een wel heel vreemde manier gereageerd op de weigering van een bankdirecteur hem een le ning te verschaffen. Uit wraak voor het niet verleende krediet haalde hij in de steengroeve waar hij werkt een bulldozer om daarmee vervolgens het fili aal binnen te rijden van de Bar clays bank in het plaatsje Ar nold, in de buurt van Notting ham. Volgens berichten in Britse kranten brak het gevaarte dwars door de gevel van het bankgebouw en kwam het vlak voor het loket tot stilstand. De door het alarm gearriveerde po litie pakte de jongeman op voordat hij er vandoor kon gaan in een als vluchtauto bestemde dubbeldekkerbus. ZEG MAAR C' ^y TEGEN 'N KAMSTEEG OCCASION WASHINGTON (GPD) - Harde rukwinden, overvloedige regenval en huizenhoge golven waren giste ren in noordoost-Mexico en de kust van Texas de bewijzen dat de orkaan Gilbert zijn tocht over de Golf van Mexico heeft voltooid en boven land is aangekomen. Gistermiddag om half vijf plaat selijke tijd (half twaalf gisteravond Nederlandse tijd) was het hart van Gilbert, de zwaarste orkaan die ooit op het westelijk halfrond is ge registreerd, boven Mexico gearri veerd. De streek waar Gilbert de kust lijn passeerde, is betrekkelijk dun bevolkt, maar weerkundigen waar schuwden gisteren dat de gevolgen van de storm in een cirkel van hon derden kilometers rond de kern te merken zullen zijn. Dat geldt bijvoorbeeld voor Brownsville, een stad met 110.000 inwoners in zuid-Texas, die zo'n 180 kilometer van de plaats ligt waar Gilbert aan land ging. Dat Orkaan bereikt Mexico en Texas geldt ook voor de Mexicaanse stad Matamoros, vlakbij Brownsville, waar 280.000 mensen wonen. De eerste berichten uit onder meer Brownsville en Matamaros wijzen er op. dat de storm inder daad behoorlijke schade heeft aan gericht. Er waren meldingen van beschadigde huizen, omgeslagen boten en omvergewaaide elektrici- teits- en telefoonpalen. De grote regenval waarmee Gil bert gepaard gaat, heeft in Zuid- Texas en Mecixo ook voor over stromingen gezorgd, maar het was gisteravond nog niet mogelijk veel details hierover te verkrijgen. Voordat Gilbert boven land aan kwam, was al zeker dat deze niet langer de vernietigende kracht had waarmee de orkaan de afgelopen week in grote delen van Jamaica en het Mexicaanse schiereiland Yuca tan heeft huisgehouden. Op Jamai ca vielen 26 doden, in de Domini caanse Republiek vijf, in Haiti 10 en in Yucatan 17. Daar worden ook nog tien mensen vermist. Boven Jamaica en Yucaran gold Gilbert als een orkaan van de vijfde categorie, wat wil zeggen dat wind snelheden van 250 kilometer per uur werden gemeten. Gisteravond had Gilbert een maximale snelheid van 180 kilometer per uur. Het 'oog' van Gilbert verplaatst zich met een snelheid van ongeveer 20 km per uur. Duizenden inwoners van de kuststreken van Texas en noord oostelijk Mexico vluchtten donder dag en gisteren voor de naderende orkaan. In sommige laaggelegen steden, zoals Port Isabel, delen van Galveston en South Padre Island, hadden de plaatselijk autoriteiten de bevolking opdracht gegeven weg te gaan. MOSKOU (Rtr/DPA/AFP) - Mos kou is bereid de marinebasis Cam Ranh in Vietnam op te geven in ruil voor de sluiting van de twee Ameri kaanse militaire bases (Clark lucht machtbasis en Subic Bay marine haven) in de Filipijnen. Dit is één van de zeven punten van een vre desplan dat Sovjetpartijleider Gor- batsjov gisteren lanceerde in een toespraak in Krasnojarsk op de laatste dag van zijn rondreis door Siberië. Tegelijkertijd bood Gor- batsjov aan het omstreden radar- complex in Krasnojarsk tot een in ternationaal centrum voor ruimte onderzoek te maken. De Ameri kaanse regering heeft lauw gerea geerd op de voorstellen. In zijn toespraak tot hoge partij functionarissen zei Gorbatsjov dat de Sovjetunie de marinebasis Cam Ranh, de grootste Sovjetbasis in het buitenland, wil ontruimen als de Verenigde Staten op hun beurt hun militaire bases op de Filipij nen sluiten. De Sovjetunie ge bruikt de haven in de zuidelijke Cam Ranh-baai, die het hele jaar door open is, als uitvalsbasis voor haar vloot voor de Stille Zuidzee. Gorbatsjov beloofde verder dat de Sovjetunie haar kernarsenaal in Azië niet zal uitbreiden en riep de VS op dit ook niet te doen. Seoul is de afwezigen al vergeten PAGINA 23 Situatie steeds nijpender in Bangladesh PAGINA 27 VANDAAG 36 PAGINA'S de Kunst. Opland krijgt de prijs (10.000 gulden) voor zijn gehele oeuvre. De jury noemt Opland een man die al zijn leven lang typogra fie en beeld samenbrengt: scherp maar genuanceerd. Zijn bood schap is actueel en helder. Opland is tegelijkertijd illustrator, vormge ver, schrijver en politiek commen tator. Niemand weet zoveel van de Nederlandse politiek en misschien wel van de wereldpolitiek als hij. aldus de jury. Rijk dekt deel verzekering bij exposities AMSTERDAM (ANP) - Het rijk zal tot een maximum van een half mil jard gulden per jaar een groot deel van de risico's dekken van kunst voorwerpen die in bruikleen zijn gegeven voor tentoonstellingen in rijksmusea. De verzekeringspre mies kunnen zodoende aanzienlijk worden teruggebracht. Doel van de regeling is om tentoonstellingen van uitzonderlijk belang en inter nationale allure in rijksmusea mo gelijk te maken. Minister Brinkman (cultuur) heeft deze regeling vandaag aange kondigd bij de opening van de ten toonstelling 'Ottocento - Novecen- to' in het Van Goghmuseum in Am sterdam. Met zijn mededeling lichtte de minister een tipje op van de sluier die nog over de mil joenennota ligt. De regeling betekent een belang rijke budgettaire verlichting voor de betreffende musea. Het organi seren van tijdelijke tentoonstellin gen is de laatste jaren steeds moei lijker geworden. De oorzaak hier van ligt in de spectaculaire stijging van de waarde van kunstvoorwer pen. Daarmee stijgen ook de kos ten van verzekeringen. Om deze kosten te drukken is een schadevergoedingsregeling opgesteld die op 1 januari van kracht wordt. Het maximum van 500 miljoen gulden zal niet in alle gevallen vol ledige dekking verschaffen, zodat soms een aanvullende verzekering nodig is. Door het wegnemen van het eerste en grootste risico wor den de kosten van een aanvullende verzekering wel meer dan evenre dig teruggebracht, aldus het minis terie. Herwaardering Leidse fijnschilders PAGINA 19 SEOUL (ANP) De Spelen van de 24e Olympiade, de grootste in de geschiedenis met deelneming van 13.626 sportlieden en officials uit 160 landen, zijn zaterdagmorgen in het Olympisch stadion van Seoul onder stralende zonneschijn ge opend met een indrukwekkende Voor de opening van de 24e Olympische Spelen, voor de eerste maal in zestien jaar vrijwel zonder boycot van landen, waren 70.000 toeschouwers naar het stadion ge komen, die toegangsprijzen had den betaald tot 450 gulden. Naast die 70.000 gelukkigen in het stadion werd de opening via de te levisie door naar schatting een mil jard kijkers in de wereld gevolgd. De ceremonie in het stadion be gon met het binnenstromen van duizenden dansers, die op het rit me van drums en gongs op het veld het Koreaanse woord "O-So-O- Se- Yo"(welkom) vormden en later overgingen in het Olympisch em bleem. Nadat alle deelnemers het sta dion waren binnengekomen ver zocht Park Seh-jik, voorzitter van het organisatiecomité, Juan Anto nio Samarach, de president van het IOC, het welkomstwoord te spre ken. Vervolgens verklaarde de pre sident van Zuid-Korea Roh Tae- woo de Spelen voor geopend. De leden van het Nederlandse Olympische team, met als vlaggedrager Eric Swinkels, stalen bij binnenkomst in het Olympisch stadion morgen de show met hun oranje paraplu'sdie zij als kleurrijke parasols gebruikten. Hoechst vervoert radioactief afval naar Frankrijk PARAMARIBO (GPD) - Het ge schil tussen Nederland en Surina me over de wijze waarop de 60 mil joen gulden 'overbruggingsfinan ciering' besteed moet worden, is voorlopig bijgelegd. Vice-presi dent Arron zei op een bijeenkomst van Surinaamse handelaren, dat zowel in Nederland als in Surina me openbare inschrijvingen ge houden zullen worden voor de aan besteding van de bestellingen. In Nederland zal dit op verzoek van minister Bukman (ontwikkelings samenwerking) gebeuren door het Rijks Inkoopbureau (RIB). De uitkomst van de Surinaamse aanbestedingen zullen worden ver geleken met die van het Rijks In koopbureau. Aan de laagste in schrijvers zal de leverantie van le vensmiddelen als uien, aardappe- Ook opklaringen Veel bewolking en hier en daar wat motregen. Vanmiddag ook enkele op klaringen, eerst in het noordwesten. Middagtempcratuur ongeveer 18 gra den. Matige wind, kraeht 4, uit het noordwesten. Vanmiddag op de Wad deneilanden enige tijd krachtig, windkracht 6. Zondag 18 september zon op: 07.19 uur, zon onder: 19.47 uur; maan op: 15.54 uur, maan onder: 22.17 uur. Waterstanden te Katwijk hoog water: 08.01 en 20.17 uur; laag water: 03.37 en 16.03 uur. len en bruine bonen worden ge gund. Vice-president Arron heeft de af gelopen weken steeds gezegd dat bij de levering van goederen via het RIB "de Surinaamse waardigheid." in het geding komt. In Paramaribo werd opgemerkt dat ook de belan gen van de Surinaamse handels huizen een belangrijke rol speel den bij de opstelling van de Suri naamse regering. De handelaren vrezen dat zij niet kunnen concurreren met het RIB, dat goederen rechtstreeks van de fabrikanten geleverd krijgt. Bo vendien is er met nog geen woord gesproken over de bestellijst, die eerst nog zou moeten worden goedgekeurd door het Nederland se ministerie van ontwikkelingssa menwerking in overleg met de Ne derlandse ambassade in Paramari bo. OMROEP Vanavond van 18.00- 19.00 uur kanaal 2 O.a. stoelendans Zoeterwoude Adv. is aangeboden door: RABO BANK Stompwijk - Zoeterwoude VLISSINGEN (GPD) - De Vlis- singse vestiging van Hoechst Hol land heeft de afgelopen twee jaar licht radioactief afval vervoerd naar en opgeslagen in Frankrijk en slaat dit afval sinds begin 1988 op het eigen terrein in Vlissingen- Oost op. Hoechst heeft gisteren be vestigd, dat er enkele duizenden tonnen calcinaat naar de Noord- franse plaats Menneville zijn geëx porteerd. De Franse milieupartij de Groenen heeft laten weten, dat de stortplaats Menneville wel een ver gunning heeft voor de ontvangst van chemisch afval, maar niet voor (licht) radioactief afval. 'kJEHADDEN DAT TOCH BETER HUURMAN HUNNEN IATEN BOUhJEN"

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1