'Kranten zijn voor mij de laatste hoop' ü>pelttt ban Corn Vanderlij de is blij met loting 'Er is een spel gespeeld' NISSAN SUNNY Palestijnse 'orde dienst' SPORT 17 Zware opgave voor Tuur SEOUL (ANP) - Het lot heeft gistermiddag in Seoul aar dig meegewerkt aan de verwachting dat Arnold Vanderlij- de Olympisch bokskampioen kan worden bij de zwaarge wichten. De Europese kampioen trof bij de urenlange lo tingsprocedure in het boksstadion de Engelsman van Ni- geriaanse afkomst Henry Akinhande. Vedergewicht Regi- lio Tuur was aanmerkelijk minder gelukkig. De kleine Rot terdammer moet het opnemen tegen de Amerikaanse we reldkampioen en winnaar van het goud bij de Panamari- kaanse spelen, Kelcie Banks. Voor Tuur, vorig jaar het brons bij de Europese titel strijd in Turijn kan het Olympische toernooi morgenavond al voorbij zijn. Hij komt in het eerste avond programma van het toernooi in ac tie. Vanderlijde, wiens carriere vier jaar geleden in Los Angeles begon met een bronzen Olympischeme- daille, komt maandag in het och tendprogramma voor de eerste maal in actie. „Ik mag bepaald niet mopperen", vertelde Vanderlijde nadat hij van zijn trainer Gyula Bo- dis het resultaat van de loting had vernomen. „Ik moet alleen mijn trainingsschema wat omgooien. De afgelopen dagen heb ik wat te ruggenomen omdat ik niet wist wanneer ik voor de eerste maal zou moeten boksen. Wij gaan nu weer gewoon hard trainen." Vanderlijdes tegenstander Akin- wande, op jeugdige leeftijd uit Ni geria gekomen, is internationaal niet bekend. De 25-jarige met 1,96 meter één centimeter kleiner dan zijn tegenstander, studeert in Lon den voor ingenieur. Vier jaar gele den na het zien van het Olympische toernooi in Los Angeles, begon Akinwande met boksen. In 1986 en 1987 was hij de verliezende finalist bij de nationale titelstrijd. Dit jaar werd hij in mei kampioen van En geland. Met zijn ruim vijftig partij en heeft hij aanmerkelijk minder ervaring dan Vanderlijde in wiens startboekje ruim 150 gevechten staan. Akinwandes ouders in Nige ria weten niet eens dat hun zoon in Seoul is. De Engelse coach zei gis teren, dat het ook maar beter is, want zij zijn fel gekant tegen bok- Akinwande was enkele maanden geleden groot nieuws op de Engel se sportpagina's. Zijn werkeloos heidsuitkering werd door de En gelse autoriteiten gestopt omdat hij full-time in training was voor Seoul. Naar aanleiding van de pu- blikaties in de kranten wierpen en kele sponsors zich op hem finan cieel te steunen. Het lotingsschema was voor Vanderlijde bepaald gunstig. De Limburger ontmoet in de kwartfi nales - er zijn in totaal achttien zwaargewichten ingeschreven - waarschijnlijk de Canadees Tom Glesby of de Hongaar Gyula Al- vics. Glesby bokst donderdag te gen de Deen Claus Borge Nielsen en Alvics ontmoet op dezelfde dag de Spanjaard Ortega. Deze vier boksers maken het schema voor de achtste finales vol. „Ik heb het voordeel dat ik die partijen kan zien. Ik denk dat Alvics mijn vol gende tegenstander wordt. Die Ca nadees mag het ook worden want dap kan ik revanche nemen voor mijn nederlaag tegen Willie Dewit in Los Angeles", aldus Vanderlij de. Regilio Tuur trof het met Kelcie Banks bepaald niet. De 23-jarige in Chicago geboren Amerikaan werd Bokser Arnold Vanderlijde, hier poserend met shoonspringster Daphne Jongejans, heeft het bij de loting voor het Olympisch toernooi goed getrof fen. (foto ANP) drie jaar geleden in Reno wereld kampioen door een overwinning op punten op de Cubaan Jesus Sol let. Een jaar later versloeg hij in de finale van de Panamerikaanse Spe len in Indianapolis Emilio Villegas (Dom. Rep). In 1985 werd zijn naam voor de eerste maal bekend toen hij in de strijd om de wereldbeker ze gevierde. Banks had overigens heel wat moeite een plaats in het Ameri kaanse team voor Seoul te verove ren. Na nationale titels in 1986 en 1987, werd hij dit jaar slechts der de. Dankzij het Amerikaanse selec tie systeem haalde hij toch nog Se oul door een benauwde overwin ning (3-2) op Ed Hopson. Het ver lies in de nationale titelstrijd was vooral te wijten aan het feit dat hij vier kilo had moeten aftrainen om de grens van 57 kilogram van het vedergewicht te halen. Koreaanse vrouw zoekt geadopteerde kinderen Het gouden viertal van Mexico: Joop Zoetemelk, Fedor den Hertog, Jan Krekels en René Pijnen. De 100 km ploegentijdrit, waarmee morgen het Olym pisch wielerprogramma wordt geopend, is een nog be trekkelijk jong nummer. Voor het eerst werd het gehouden bij de Spelen van Rome in 1960. Italië veroverde de titel, Nederland werd vierde. Vier jaar later in Tokio greep de Oranje-equipe bestaande uit Gerben Karstens, Bart Zoet, Eef Dolman en Jan Pieterse met ruime voorsprong op de Zweedse broertjes Pettersson het goud. In 1968, in Mexico, bleef de titel in Nederlandse handen door toedoen van het viertal Joop Zoetemelk, Fedor den Hertog, René Pijnen en Jan Krekels. Maar als er over één gouden medaille bittere woor den zijn gevallen dan over de ze wel. In de aanloop naar de wed strijd sukkelde het hiervoor genoemde viertal op de grote hoogte van Mexico Stad met zware verkoudheid, griep en gewichtsverlies. In wieler- kringen was de praktijk dat met dergelijke klach ten vitamine-preparaten kre gen ingespoten. Van tevoren 3 echter bepaald dat alleen de Nederlandse medische staf in Mexico injecties mocht ge ven. Maar die weigerde om ethische redenen daartoe over te gaan. Men gaf de renners al leen medicijnen, zeer tot on genoegen van bondscoach Middelink en de soigneur van de Nederlandse wielerploeg, Sjeng Collard. Zo konden de renners onmogelijk fit aan de start komen. De man die, onbedoeld, de lont in het kruitvat stak was de bekende wielerjournalist Frans Nypels, de huidige hoofdredacteur van het Haar lems Dagblad. In een artikel, een aantal dagen voor de race, hekelde hij de matige kwali teit van de Nederlandse medi sche verzorging in Mexico. Vermoedelijk gepikeerd door de kritiek op hun werk stelde de medische staf een onder zoek in naar de werkwijze van Collard, een man die zij toch al niet vertrouwden. Diens baga ge was reeds bij het vertrek onder het mom van overge wicht nagegaan. In Collards kamer in Mexico troffen de artsen in de prullebak een aantal lege ampullen aan, hét bewijs dat de soigneur tegen de afspraak in zelf tot het ge- ven van de injecties was over gegaan. En het waren niet al leen vitamines die hij had toe gediend. Hij had ook een hor- moonstof geinjecteerd. Dat middel kwam weliswaar niet voor op de IOC-lijst van ver boden stoffen, maar wel op de B-lijst van de Internationale Wielren Unie, wat inhield dat alleen artsen het mochten toe dienen. Collard werd wegens schen ding van de afspraken op een vliegtuig naar huis gezet. Op Schiphol verklaarde hij zich "absoluut niet te schamen" voor zijn werkwijze. Over de medische staf zei hij: "Ik zag aan hun werk dat het goede huisartsen zijn, maar als sportartsen zijn het ama teurs". Nog dagenlang verkeerde Nederland in angst en vrees dat de gouden medailles zou den moeten worden terugge geven. Maar het IOC liet we ten "dat doping alleen straf baar is als het door de onder zoeksmethode kan worden aangetoond" En zo ver was men in dit geval nog niet. Ne derland haalde opgelucht adem. SEOUL (GPD) Op de wanhopige speurtocht naar haar 'verdwenen' kinderen klopt Park Yong-Oh aan bij het kantoor van de Gemeenschappelijke Pers Dienst in Seoul. Haar laatste hoop is gevestigd op de Nederlandse pers en professor Sung Baek-Hwan, die als contactpersoon en tolk optreedt voor de 52-jarige moeder. Veertien jaar geleden werden haar zoon en dochter ondergebracht in een Nederlands gezin. Dat gebeurde buiten mede weten en zonder toestemming van moeder Park, die vervolgens nooit meer iets van haar kinderen heeft vernomen. Park Yong-Oh zou het liefst haar dramatische verhaal zelf uit de doeken doen. maar ondanks dat zij tegenwoordig in de Verenigde Sta ten woont, spreekt zij nauwelijks een woord Engels. Bovendien is zij te geëmotioneerd om het woord te kunnen voeren. Professor Sung treedt op als spreekbuis voor de triest voor zich uitstarende vrouw, die zichzelf een „een gebroken mens" noemt. Baek Hwan-Sung, als professor verbonden aan het Taleninstituut van de universiteit van Seoul, ver telt dat Park Yong-Oh op jeugdige leeftijd in het huwelijk trad met een bijzonder dominante man. Na dat zij twee kinderen had gekre gen, kwam Park Yong-Oh tot de ontdekking dat haar echtgenoot al een keer eerder in het huwelijk was getreden en nooit was gescheiden. Wrede man Professor Sung: „Zij was ge woon een soort tweede vrouw voor hem en dat kon ze niet verdragen. Bovendien ontpopte haar echtge noot zich als een wrede man. Daar om heeft mevrouw Park uiteinde lijk de benen genomen. De twee door Jaap Visser kinderen liet zij tijdelijk achter bij haar echtgenoot en ging op zoek naar een baantje in een andere stad". Toen moeder Park uiteindelijk in Seoul terugkeerde om haar zoon Park Sang-Kwan en dochter Park Sangmi op te halen, kreeg zij te ho ren dat de kinderen waren geadop teerd door een Nederlandse familie en wel op 21 juni 1974. Sang-Kwan was op dat moment 7 jaar oud en zat in de eerste klas van de lagere school. Zijn zusje Sangmi, die ook wel Junghee werd genoemd, was drie jaar jonger. Moeder Park protesteerde heftig tegen de adoptie, maar bleek geen schijn van kans te hebben om de door de vader op gang gebrachte procedure terug te draaien. Profes sor Sung: „Hij had verklaard dat hij niet meer voor zijn kinderen kon zorgen, en dat die door hun moeder in de steek waren gelaten. In die tijd was het heel gewoon dat Koreaanse ouders hun kinderen voor adoptie aanboden. Sinds het einde van de Koreaanse oorlog (1953) tot pakweg het eind van de jaren zeventig zijn talloze Korea- nen in het buitenland terecht geko men". Niet altijd uit vrije wil, zoals blijkt uit het verhaal van Park Yong-Oh. Ontroostbaar was de plotseling kinderloos geraakte moeder, die zeven jaar geleden ten einde raad naar de Verenigde Sta- OLYMPIADE XXIV Deelnemende atleten: 9.633. Vertegenwoordigde landen: 160. Sporten: 23. wedstrijden: 237. Journalisten ter plaatse: 8.281. I Journalisten in het persdorp: 4.787. Journalisten GPD: 5 Journalisten Leidsch Dagblad: 1 Vertegenwoordigde landen: 102. Kosten van de Spelen voor de Zuidkoreaanse overheid: 3,26 mil jard dollar. Prijs kaartje roeifinale: 6,30 gul den. Aantal niet-atleten in openingsce- remonie: 11.396. Olympische toortsdragers: 20.972. Koreaanse Olympische toortsdra gers: 1.543. Gebruikte toortsen bij tocht naar Seoul: 3.100. Witte duiven voor openingscere monie: 2.400. Door deelnemende landen be schikbaar gestelde stenen voor Stenenfestival: 3.000. Stenen van Franse delegatie: 400. Zitplaatsen in bioscoop Olympisch dorp: 540. Aantal toeschouwers bij film "Song Gong Si Dae" (gisteren): 14. Beschikbare huizen voor Carl Le wis buiten het Olympisch Dorp: 2. Atleten in Zuidkoreaanse delega tie: 644. Atleten in Bruneise delegatie: 0. Bobo's in Bruneise delegatie: 1. Uitverkochte wedstrijden: 0. Beschikbare kaarten voor schoon- zwemmen: 28.323. Nog te koop: 241. Beschikbare kaarten voor honk balwedstrijden: 227.752. Nog te koop: 164.353. Aantal veiligheidsagenten voor Olympische Spelen: 120.000. Explosievenhonden: 64. Bedrijven die sportartikelen leve ren: 33. Aantal Olympische sporten: 32. Kosten van Olympisch Stadion: 73 miljoen dollar. Aantal zitplaatsen: 70.000. Benodigde tijd om alle toeschou wers binnen te laten (volgens orga nisatie): 15 minuten. Aantal lichtpunten in stadion: 784. Aantal luidsprekers in stadion.: 2.000. Dagbudget voor Thaise ateleten: 5 dollar. Dagbudget van Amerikaanse atle ten: 35 dollar. Oudste deelnemer: Knowles Dur- ward van de zeilploeg uit de Baha mas, 71 jaar. Jongste deelnemer: Cruz Nadia van de zwemploeg uit Luanda, 13 jaar. Zwaarste atleet: Gewichtheffer Zu- bricky Jiri uit Tsjechoslowakije, 165,9 kilo. Lichtste atleet: Turner Seo Kyoko uit Japan, 31,8 kilo. Langste atleet: Vladimir Tkachen- ko uit Sovjet-basketbalploeg: 2.20 De Koreaanse Park Yong-Oh is op zoek naar haar door Nederlanders geadopteerde zoon en dochter. (foto GPD) ten emigreerde waar zij uiteinde lijk werk vond als naaister. Daar is zij opgenomen in de Koreaanse ge meenschap, waar zij dermate tegen de buitenwereld wordt beschermd dat zij zich nog altijd nauwelijks verstaanbaar kan maken in het En gels. Op de vraag of zij gelukkig is in haar nieuwe omgeving ant woordt Park: „Het gaat wel". Haar ogen vertellen echter anders. Park Yong-Oh hoopt nu vurig dat het olympisch spektakel in Se oul haar in contact brengt met haar kinderen. Professor Sung: „Veel Koreanen die in het buitenland wo nen, grijpen de Spelen aan om een keertje naar hun geboorteland te rug te keren. Mevrouw Park heeft stille hoop dat haar kinderen dat ook zullen doen. Maar zij is vooral naar Seoul gekomen om contact te zoeken met de Nederlandse pers. Zij hoopt dat haar verhaal in de kranten wordt afgedrukt zodat haar kinderen misschien contact zullen zoeken". Tijdens een tweede ontmoeting, zonder professor Sung, toont Yong-Oh Park zich wat spraakza mer. In gebroken Engels verzekert zij dat het niet haar bedoelinê is Sang Kwan en Sangmi uit hun nieuwe, Hollandse, gezin te ruk ken. „Ik wil alleen met ze in contact komen om in de toekomst brieven te kunnen uitwisselen. Ik denk nog voortdurend aan hen. Nee, ik ben nooit hertrouwd, dat zou ik ook niet kunnen. Waarom? Vanwege de kinderen. Mijn ex-man is wel weer getrouwd, maar ik kan hem niet meer achterhalen. Ik heb het geprobeerd, want misschien heeft hij nog wel contact met de kinde ren of weet hij waar ik ze kan berei ken. Mijn allerlaatste hoop is echt gevestigd op Nederlandse kranten. Ik blijf tot de 21e september in Se oul, langer kan ik me niet veroorlo ven, want dan kost het me mijn baan. Mocht ik voor die tijd nog wat van mijn kinderen horen, dan wordt het anders. Dan blijf ik des noods hier en geef ik mijn baan op". Klaas van de Pol gênant onderuit bij FTNA-congres SEOUL (GPD) De uitslag riep pijnlijke herinneringen op aan de poging van Amsterdam de Spelen van '92 binnen te halen. Net zo goed als de hoofdstad nimmer een rol van importantie speelde, ging ook Klaas van de Pol gisteren gê nant onderuit bij de strijd om de absolute macht binnen de wereld- zwembond. Lobbyen is een vak apart, en de Nederlander is op dat gebied nog altijd een spartelende amateur. „Die conclusie kun je gerust trekken", zei Van de Pol, nadat hij met een stemmenverhouding van 129-54 als een stout kind in de hoek was gezet. Met gemengde gevoe lens keek hij naar de Algerijn Mustapha Larfaoui, winnaar op al le fronten, en derhalve de komende vier jaar voorzitter van de FINA. „Deskundigheid doet niet meer ter zake, het gaat nog slechts om het politieke spel". Nog voordat er ook maar één 'olympische' meter in het zwem bad is afgelegd, heeft Oranje zijn eerste nederlaag al te pakken. En dat nog wel in hotel New World in Seoul, waar ook de NOS-equipe zijn kamp voor de Spelen heeft op geslagen. De bezuinigingsronde in Hilversum wordt blijkbaar niet al te serieus genomen. Nog afgezien van de duurste vliegtuigplaatsen die geboekt werden voor de over tocht naar Seoul, toonde de om- roepstichting zich ook niet kinder achtig over de prijs (250 dollar) die hier per overnachting neergeteld moet worden. Pracht en praal al om, een 'strijkje' om de gasten ver pozing te brengen tijdens de lunch, maar Klaas van de Pol had gister middag nergens meer oog voor. De klap was keihard aangekomen. In de steek „Ik had echt verwacht dat het een nek-aan-nek race zou worden. Een aantal landen heeft me lelijk in de steek gelaten. We hadden bin nen de Europese bond de afspraak gemaakt dat iedereen zijn stem (twee per land) op mij uit zou bren gen. Maar dat is dus duidelijk niet gebeurd, met name de landen rond de Middellandse Zee en enkele Aziatische naties zijn tussentijds van gedachten veranderd. Ik had persoonlijke toezeggingen,.kun je je voorstellen dat ik op dit moment met iets andere ogen tegen die mensen aankijk". En terwijl de opvolger van de Amerikaan Robert Helmick de hoop uitspreekt dat God hem zal bijstaan in de komende jaren, zegt de voorzitter van de KNZB grim mig: „Er is een spel gespeeld. Er moest een Afrikaanse voorzitter komen, dat is me nu wel duidelijk. Die Larfaoui heeft hier de hele week zieltjes lopen winnen. Hij had daar als vice-voorzitter de tijd voor, wat zou-ie anders moeten doen? Ik ben van hot naar her ge rend als penningmeester. Boven dien voelde ik er weinig voor stem men te kopen. Nee, niet met geld (KNZB'er Koen Anthoni: „Daar is het weer net te onbelangrijk voor"), maar door het toezeggen van zetels in bepaalde Aruba „Natuurlijk heb ik met andere landen over mijn kandidatuur ge sproken", geeft Van de Pol toe. „Op die manier hebben we bijvoor beeld Aruba over de streep kunnen trekken. Ze wisten niet eens dat er op dit congres gestemd kon wor den, dus dat was eigenlijk een vrij eenvoudige 'overwinning'. En ui teraard heeft een aantal gevraagd wat ik voor hen zou kunnen bete kenen. Maar zo werk ik niet, dat gaat mij te ver. Ik kies mensen op basis van kwaliteiten, niet als dank voor bewezen diensten. Misschien dom, maar je verspeelt op die ma nier wel je neutraliteit als voorzit ter". Waarmee de 64-jarige accountant in ruste een duidelijke sneer uit deelt aan zijn tegenstrever. „De verkiezingen van de Fransman in de waterpolocommissie en de Australiër tot vice-voorzitter zijn herkenbare 'omkopingen'. Boven dien heeft de Mexicaan Costos een doorslaggevende rol op de achter grond gespeeld. Hij heeft een bloedhekel aan alles wat maar met Europa te maken heeft. Om die re den heeft hij constant op de Zuid en Middenamerikaanse landen in gepraat om mij te boycotten. Hij kan tevreden zijn". De volop aanwezige druiven in het pas een week geleden geopen de hotel smaakten zuur voor Van de Pol: „De strijd is gestreden. Ik zal me geen tweede keer kandidaat stellen. Dat kan'pas weer over vier jaar, ben ik dus 68. Geen leeftijd lijkt me om er weer eens eventjes vol tegenaan te gaan. Ik blijf me de komende periode maar concentre ren op de financiën (Van de Pol werd wel herkozen als schatbe waarder van de FINA, red.). Bij mijn komst in 1980 zat er een mil joen gulden in kas, na de Spelen hier in Seoul zal dat bedrag zijn op gelopen tot het achtvoudige. Als het congres vindt dat ik in die rol beter tot mijn recht kom, dan be rust ik daar maar in". KAREL JANSEN ADVERTENTIE BAYRUT(Rtr) - De gevreesde Pa lestijnse guerrillaleider Abu Nidal heeft gisteren laten weten dat hij de Olympische Spelen „met rust zal laten" en heeft Zuidkorea zelfs aangeboden een ordedienst te stu ren. In een verklaring van de Fatah Revolutionaire raad (FRC), die door Abu Nidal wordt geleid, laat hij weten dat hij er geen plannen zijn voor een aanslag op deelne mers aan de Spelen in Zuidkorea, dat wordt omschreven als een „be vriend land". Bij de vannacht van start gegane Olympische Spelen gelden zeer scherpe veiligheidsmaatregelen, mede uit vrees voor een herhaling van het drama van München in 1972, toen elf Israëlische sportlie den door Palestijnse guerrillastrij ders werden gedood. Abu Nidal, alias Sabri al-Banna, geldt als het brein van tal van guer rilla-aanslagen, zoals de schietpar tij op de luchthaven van Rome eind 1985 waarbij 16 mensen het leven verloren.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17