'Lage premies goed voor 80.000 banen' Vreugde over handelscijfers VS duurt kort Bouw heeft weinig aan arbeidsbureau Planbureau bevestigt PvdA-plan Europese kwaliteit troef in strijd tegen Japan en VS DOOR DE NEUS Vinken: Pearson voor Leidsenhage '"1 Wedstrijd WINTERSLUITINGSTIJDEN" Elsevier kroonjuweel NIEUWE EENDRACHT DEN HAAG (GPD) Minstens 80.000 extra banen ontstaan indien werkgevers een kor ting krijgen op sociale premies die zij moeten betalen voor werknemers met een mini mumloon of net iets meer. Het aantal extra banen kan zelfs tot 125.000 stijgen als de pre mievermindering niet wordt gecompenseerd door een premieverhoging voor werkne mers met hogere lonen, maar op andere wijze wordt betaald. BRUSSEL (GPD) Veertien top industriëlen van grote Europese ondernemingen hebben gisteren in Brussel de Europese Stichting voor Kwaliteitsmanagement opge richt. Op initiatief en onder leiding van Philips-topman C. van der Klugt willen zij via die stichting het kwaliteitsimago van de Europese produkten verbeteren en garande- Dat moet gebeuren via onderling overleg tussen de grote Europese industrieën, het uitwisselen van er varingen, de instelling van een Eu ropees kwaliteitswaarmerk en het gezamenlijk verzorgen van oplei dingen die zijn gericht op kwali teitsverbetering. Alleen zo zal de Europese industrie de concurren tiestrijd met Japan en de Verenig de Staten aankunnen. Philips-presftlent C. van der Klugt bestreed overigens met klem dat Europese produkten minder goed zouden zijn dan bijvoorbeeld de Japanse. "Zeker niet. Vergeet niet dat wij de Japanners hebben geleerd wat kwaliteit is. Dertig jaar geleden maakten zij produkten waar wij niets van moesten heb ben, zo slecht waren die". De snelle verandering in de Ja panse industrie is vooral een ge volg van het feit dat men er daar bij de werknemers, van hoog tot laag, een kwaliteitsbewustzijn heeft in gestampt. In Europa zijn bedrijfs leidingen en werknemers er nog onvoldoende van doordrongen dat het leveren van een produkt van vlekkeloze kwaliteit doelstelling r één moet zijn. Van der Klugt wees erop dat in Europa en Amerika 20 tot 25 pro cent van de produktiekosten ge volg zijn van 'non-kwaliteit', in Ja pan is dat de helft daarvan. Non kwaliteit betekent veel reparaties en extra service-verlening en die kosten geld. Nog meer aandacht voor de kwaliteit zou de kosten ver lagen en daarmee de concurrentie mogelijkheden verbeteren. De Philips-baas zei dat uiteinde lijk Europese produkten synoniem moeten worden voor kwaliteit. Over vijf jaar moet iedere consu ment ervan doordrongen zijn dat 'Europees' staat voor topkwaliteit. Daarvoor is behalve verbetering van het management ook een grote publiciteitscampagne nodig. De bedrijven die de stichting nu van de grond helpen, zijn naast Philips voorts de KLM (NL), de Ita liaanse firma's Fiat en Olivetti, uit West-Duitsland Volkswagen en Bosch, uit Frankrijk Bull, Dassault en Renault, het Zweedse Electro- lux, de Zwitserse ondernemingen Nestlé, Ciba-Geigy en Sulzer, en uit Engeland British Telecom. In middels hebben zich al 40 andere grote Europese ondernemingen aangemeld om lid te worden. Het Centraal Planbureau (CPB) zegt dit in een nota waarin een PvdA-plan tot reductie van sociale premies om zo meer banen te scheppen, is uitgerekend. Rond Pasen stelde PvdA-voorman Kok voor om werkgevers die werkne mers het minimumloon betalen, een korting van dertien procent te geven op te betalen sociale pre mies. Voor werknemers met een loon tot tien procent boven het mi nimum zou de premiereductie tien procent moeten zijn. Is het loon tussen tien tot vijftien procent ho ger dan het minimumloon, dan zou nog drie procent korting mogelijk zijn. Door de premiereductie kunnen de loonkosten voor de betrokken werknemers fors omlaag zonder dat zij er in inkomen op achteruit gaan. Door lagere loonkosten wordt het voor werkgevers aan trekkelijker de betrokkenen aan te nemen. Volgens het CPB levert het PvdA-plan 125.000 banen op. Om dat de premiereductie volgens het planbureau echter moet worden goedgemaakt door een premiever hoging voor hogere inkomens, is de netto-winst voor de werkgele genheid 80.000. Van deze extra ba nen kunnen er 70.000 worden bezet door werklozen, aldus het CPB. Ontwerper Nico Verhey failliet AMSTERDAM (ANP) - Het bedrijf van de Amsterdamse confectie-ontwerper Nico Ver hey is sinds dinsdag failliet. Dit heeft een woordvoerster na mens het bedrijf gisteren be vestigd. Verheys bedrijf 'Ver hey Amsterdam BV' is geves tigd op het Rokin in de hoofd stad. De curator in het faillisse ment van Verhey, R.J.Schim- melpenninck in Amsterdam, liet gisteren weten dat bij het confectiebedrijf Verhey en de showroom in Düsseldorf in to taal 15 mensen werkten. Oor zaak van het faillissement was, volgens de curator, onvoldoen de financiële armslag om als confectiebedrijf verder te ont wikkelen. De voorraden en in ventaris worden door de cura tor verkocht. Verhey ontwierp voor onder meer de Bijenkorf, Mac Mag gie, Fooks, Bendel's en Bar ney's (VS), Harrod's en Harvey Nichols (London). Comme qa les halles (Parijs) en Beek (München). De premiereductie die de PvdA voorstaat, kost 1,4 miljard gulden. Doordat minder uitkeringen hoe ven te worden betaald en meer be lastinginkomsten binnenkomen wordt ongeveer een miljard gulden terugverdiend. De rest, ongeveer 450 miljoen gulden, moet worden opgebracht door de genoemde pre mieverhoging voor werknemers die meer dan het minimumloon plus vijftien procent verdienen. In een reactie toonde PvdA-voor man Kok zich zeer verheugd over de CPB-berekeningen. Hij wees er op dat het kabinet dit idee eerder heeft afgewezen. Bij de sociaal-de mocraten zal men de zaak nu ver der bezien. Getracht wordt om een andere wijze van financiering te vinden waardoor de premieverho ging van 450 miljoen gulden wordt voorkomen en de 125.000 banen echt kunnen ontstaan. Een en an der wil men neerleggen in een ini tiatief-wetsvoorstel. Het CPB nam de berekening van het PvdA-plan op in een nota ten behoeve van het kabinet over de ef fecten van premieverlaging voor de werkgelegenheid. Vooral minis ter De Koning (sociale zaken) ziet in de plannen een alternatief voor zijn eerder voornemen om het mi nimumloon voor 23- tot 27-jarigen met vijftien procent te verlagen. Die verlaging is politiek niet haal baar. Dit najaar wil De Koning over de zaak met werkgevers en vak bonden praten. Onvoldoende Het Tweede Kamerlid G. Terpstra (CDA), oud-bestuurder van het CNV, geeft het werkgele genheidsbeleid van het kabinet een-dikke onvoldoende. "Als ik punten moet geven dan krijgt het kabinet een negen voor het beden ken van plannen voor bestrijding van de werkloosheid en een dikke onvoldoende, een drie, voor de uit voering ervan", zo zegt hij in het blad Magazine van de FNV. Hij constateert dat het kabinet voor de werkloosheidsbestrijding wel veel geld uittrekt ongeveer een mil jard gulden maar dat het lang niet allemaal wordt besteed. "Daar door ligt er nog ruim een kwart mil jard gulden op de plank". Terpstra zegt zich goed te kun nen vinden in het 'Deltaplan' voor de werkloosheidsbestrijding van de FNV. Maar in tegenstelling tot de FNV meent hij dat het financie ringstekort van de overheid er niet door mag worden vergroot. Vol gens hem kan de overheid de werk loosheid niet alleen oplossen. Ze zal aansluiting moeten zoeken bij afspraken tussen werkgevers en werknemers die volgens hem de kar moeten trekken. ADVERTENTIE r de jeugd op woensdag 28 september groep 4t/m7 jaar groep 8t/m12 jaar Inschrijving zo spoedig mogelijk bij Bart Smit Marskramer Vroom&Dreesmann De Speelboom Panda Wacht niet te lang met inschrijven want het aantal deelnemertjes is beperkt! De inschrijving sluit definitief 5555 op 26 september a.s Fraaie prijzen en voor 'gg ieder deelnemertje een leuke herinnering Olie De Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij, de Ne derlandse moeder van de Konink lijke/Shell Groep, verhoogt het in terimdividend tot 6 gulden en splitst de aandelen. Het is de be doeling dat de splitsing op 18 janu ari 1989 een feit wordt Bols Lucas Bols verwacht over 1988 een nettowinst die hoger zal zijn dan de 68,22 miljoen gulden van vorig jaar. In de eerste helft van het jaar steeg de winst met 10,7 procent van 32,7 miljoen tot 36,2 miljoen gulden. Per 1 januari van dit jaar nam Bols de Duitse Strothmann Brennereien over. Olieprijs De olieprijzen op de wereld markt zijn gisteren weer gedaald Tegen het slot van de handel no teerde de toonaangevende olie soort Brent uit het gelijknamige Noordzee-olieveld voor directe le vering ongeveer 13,40 dollar per vat (van 159 liter) tegen een slotprijs van 14.00 dollar woensdag. AMSTERDAM - Krijgen de mo netaire autoriteiten van de VS dan toch gelijk met hun verklaring van begin deze week waarin werd ge steld dat het met de tekorten op de Amerikaanse handelsbalans heel gauw gedaan zou kunnen zijn? Of zij reeds inzage hadden in deze week woensdag gepubliceerde cij fers over juli was niet duidelijk, maar het feit dat het handelstekort door C. Wagenaar over die maand rond 30 procent kleiner was dan in juni sloeg op alle financiële markten van de wereld in als een bom. Het tekort van 9,53 miljard dollar bleek het laagste maandtekort in 43 maanden. De eerste reactie op vrijwel alle valutamarkten en effectenbeurzen over het sterk meevallend han delstekort was enthousiast. Woens dag werd dan ook overal een fikse koersstijging geregistreerd, die de toch al optimistische toon op vele effectenbeurzen nog eens bekrach tigde. Ook op andere effectenbeurzen ging een zucht van verlichting op en werd de uitslag van de handels cijfers als een versterking voor de optimistische ondertoon be schouwd. Deze was het gevolg van de indruk dat de hoogste top van de zomerrentehobbel achter de rug was. De Europese beurzen waren begin deze week daarom vast en bleven vast. Ook Amsterdam waar na vier dagen handel het algemene beurscijfer 3,5 punt opliep en de bestemmingsindex 1,5 punt steeg. Opmerkelijk daarbij was dat ook onze obligatiemarkt de krachtige hersteltendens van begin septem ber doorzette tot bijna 116 tegen 113 kort geleden. Toch was niet alles koek en ei. Er kwam een ernstig gevaar om de hoek kijken nauw verbonden ove rigens met de forse verbetering van Amerika's handelsbalans: name lijk de sterke stijging van de Ame rikaanse dollar. Als eerste reactie op het 30 procent kleinere handels balanstekort schoot de dollar deze week woensdag drie cent omhoog en kwam in Westduitsland op 1,87 mark. Zelfs overhaast ingrijpen van de Amerikaanse centrale ban ken hielp niet. Daarna ontwikkelde zich een grootscheepse slag tussen een combinatie van een aantal centrale banken en nieuwe hardnekkige kooplust voor dollars, waarvan de uitslag voorlopig niet bekend is. Want als de prognose van toplie- den uit de Amerikaanse regering dat Amerika snel een evenwicht op zijn handelsbalans zal bereiken wordt bewaarheid is zeker een nieuw niveau van de dollar binnen de rest van de wereld valuta op zijn plaats. Dan zouden de gezamenlij ke centrale banken wel eens het onderspit kunnen delven in hun pogingen de Amerikaanse munt op het huidige peil te stabiliseren. Ondertussen trok de dollar ver der naar de kritische grens van 1,90 mark, het niveau waarop de Bun desbank met een rentestijging dreigt. Zou dit gebeuren dan zal de zo fraai begonnen rentedalingen in west-Europa op ernstige wijze wor den ondermijnd. Dat is het onder liggende gevaar van de anders zo vreugdevolle uitkomst van Ameri ka's handelscijfers en dat legde ook een domper op de vreugde in de effectenbeurs wereld Zeker op Beursplein 5, waar de binnenlandse politiek thans een belangrijk "woordje meespreekt. De paspoortaffaire en Prinsjesdag met drastische hervormingsvoor stellen op fiscaal gebied zullen ve len doen huiveren om grote beurs zaken op te zetten. Nu de vakanties zijn geëindigd begint de fusiekoorts zich weer duidelijk te manifesteren. De ou verture was het bericht van de Ne derlandse Middenstands Bank met de Postbank om te studeren op een volledig samengaan. Een duidelijk onaangename verrassing voor de fusiespeculanten die al een tijd hadden gerekend op het opgaan van de Nederlandse Middenstands Bank in een groter geheel. Nu is er sprake van twee ongeveer gelijke ondernemingen en zal de Neder landse Middenstands Bank. als er een bod zou worden uitgebracht, eerder als bieder optreden. De haussiers vluchtten massaal en de aandelen zakten van 195 naar 180 gulden. Daarna nam Elsevier de hoofdrol over, hoewel ook hier een volledige fusie nog niet blijkt te zijn klaargestoomd. Het concern moet daar zelfs nog over nadenken maar heeft wel belangen uitgewis seld met het Britse Pearson. De beurs was hier positiever over en honoreerde de transacties met een lichte koersstijging. Ook positief was het Damrak ge stemd voor ons hoofdfonds Ko ninklijke Olie. Vast waren met 5 procent koerswinst bovendien Sa- mas en Berghuizer Papier. Terwijl Boer Winkelbedrijven 10 procent in koers kon aantrekken. De Europese optiebeurs kon dank zij de sterk toegenomen om zet de totale weekomzet van 119.000 contracten van de vorige keer op 136.000 contracten bren gen. HARDINXVELD-GIESSENDAM - De kiel voor de nieuwe driemast gajfelUypzeilschoener De Een dracht is gisteren gelegd. Dit ge beurde in aanwezigheid van minis ter Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat en prins Bernhard, be schermheer van de stichting 'Zei lend Zeeschip'. De nieuwe Een dracht moet halverwege 1989 klaar zijn. Het oude schip heeft elf keer de wereld rond gezeild. Idee achter de zeilschepen is 'iedere Nederlander vanaf 16 jaar de gelegenheid te ge ven een reis met De Eendracht te maken'. moto anpi Ziekenfondsgrens naai" 50.150 gulden AMSTELVEEN (ANP) - De Zie kenfondsraad zal staatssecretaris Dees van volksgezondheid advise ren de loongrens voor de verplich te ziekenfondsverzekering in 1989 op te trekken van een brutojaarsa- laris van 49.650 naar 50.150 gulden. De Ziekenfondsraad bespreekt een advies van deze stekking volgende week donderdag. De loongrens moet omhoog in verband met de inflatie. De grens houdt gelijke tred met het prijs-in- dexcijfer. Om dezelfde reden moet het maximum-premiedagloon het maximum bedrag waarover per dag premie wordt betaald vol gend jaar omhoog van 162 naar 164 gulden, zo blijkt uit het advies. ADVERTENTIE Evenals voorgaande jaren moeten m.i.v. 1 5 september alle horeca gelegenheden in Noordwijk s'nachts om 1 uur sluiten. Horeca ondernemers Noordwijk. TEHERAN - Een opmerkelijke entree siert de veertiende Inter nationale Han delstentoonstel ling in de Iraanse hoofdstad Tehe ran. Bezoekers moeten via de slurf van een oli fant naar binnen. De handelsten toonstelling werd deze week ge opend door de Iraanse president Khamenei. (foto API AMSTERDAM (ANP) - "Na een aantal kleine acquisities, wat ik noem het kralen rijgen, is er wat be treft de samenwerking met Pearson sprake van een collier, met de Financial Times als kroon juweel". Met deze woorden ver tolkte Elsevier-topman P.J. Vin ken gisteren zijn vreugde over het woensdag beekendgemaakte sa menwerkingsverband tussen zijn concern en de Britse uitgever Pearson. Uitstel voor kerncentrales DEN HAAG (GPD) - Het kabinet neemt niet voor het eind van 1989 een besluit over de bouw van meer kerncentrales. In het schema ter voorbereiding van een dergelijk besluit zit een half jaar vertraging. Oorspronkelijk wilde het kabinet begin volgend jaar beslissen. Dit heeft drs. H. Geijzers, direc teur electriciteit en kernenergie op het ministerie van economische za ken, gisteren in een overleg met de kamercommissie voor economi sche zaken gezegd. Het kabinet schortte in mei 1986 een besluit om drie nieuwe kerncentrales te bou wen, op. Dat gebeurde nadat er een groot ongeluk was gebeurd in een kerncentrale in Tsjernobyl (Sov jetunie). Kwart van de werldozen heeft kans op een baan UTRECHT (GPD/ANP) - Slechts een kwart van de 50.000 werkloze bouwvakkers komt in aanmerking voor een baan. De helft van de werkloze bouwvakkers staat ten onrechte bij de arbeidsbureaus als werkloos ingeschreven. Deze men sen willen of kunnen niet meer aan de slag in de bouw. Een kwart van het aantal geregistreerden heeft werk, maar is ten onrechte niet uit geschreven. Het Dordrechtse adviesbureau De Boer komt tot deze conclusie na een onderzoek naar het functione ren van de arbeidsbureaus in de Zuidhollandse en Friese bouw. Zijn rapport is gemaakt in op dracht van een commissie van werkgevers en werknemers en in samenwerking met de arbeidsbu reaus. Voor het onderzoek werden alle, bijna 17.000, bij de Zuidhol landse en Friese arbeidsbureaus ingeschreven werkloze bouwerk- nemers opgeroepen voor een ge sprek. Volgens de commmissie moet de arbeidsbemiddeling in de bouw sterk worden verbeterd. De organi saties van werkgevers en werkne mers moeten er nauw bij worden betrokken. De arbeidsbureaus (GAB's) nauwelijks zicht hebben op het aanbod aan arbeidskrachten in de bouw. Via een Stichting Ar beidsvoorziening Bouwnijverheid (SAB) moeten werkgevers en vak bonden een grote vinger in de pap krijgen bij de bemiddeling en acti viteiten coördineren. De commissie van werkgevers en werknemers die het experiment begeleidde concludeert dat per sal do de werkloosheid in de bouw dan weliswaar veel lager is dan tot nu toe werd aangenomen, maar dat de problemen rond de werkgelegen heid in de bouw daarmee zeker niet kleiner zijn geworden. De kloof tussen vraag en aanbod wordt nog duidelijker en de behoefte aan be tere scholing des te groter. Het zicht op de vraag naar ar beidskrachten bij de GAB's is me de vertroebeld doordat veel werk gevers hun vacatures niet melden. Dit hoewel ze daar volgens de cao toe zijn verplicht en ondanks acties van de werkgeversorganisaties om zich ook aan die afspraak te hou den. Ook daardoor schiet de be middeling via de GAB's tekort. Via een gezamenlijke aanpak van arbeidsbureaus, werkgevers en werknemers zal de bemiddeling kunnen worden verbeterd, meent de commissie. De registratie van werkzoekenden zal moeten wor den verbeterd, zodat het zwaar 'vervuilde' bestand aan werklozen bij de GAB's kan worden verbe terd en er gerichter kan worden be middeld, aldus enkele van de vele suggesties die de commissie doet. De Bouw- en Houtbond FNV te kent bij de conclusies van de com missie aan dat het feit dat de om vang van de werkloosheid in de bouw kleiner is dan wordt aange nomen voor de bond geen aanlei ding is om af te zien van verdere ar beidstijdverkorting. Al valt de werkloosheid in de bouw dan mee. daarmee is de algemene werkloos heid nog niet weggecijferd, aldus een woordvoerder van de bond. Overigens is het de bedoeling dat niet alleen m de bouw maar ook in andere bedrijfstakken werkgevers en werknemers een vinger in de pap krijgen bij de arbeidsbemidde ling via de zogenaamde 'tripartise- ring'. Dan wordt de arbeidsvoorzie ning niet meer een zaak van uitslui tend de overheid (de arbeidsbu reaus) maar ook van de sociale partners. Elsevier en Pearson zijn overeen gekomen wederzijdse belangen in eikaars aandelenkapitaal te ne men. In eerste instantie zal Pearson 15,4 procent in Elsevier verwerven waartoe Elsevier 21,2 miljoen nieuwe aandelen uitgeeft. Elsevier krijgt een belang van 8,7 procent in Pearson. Elsevier kan dit belang in een later stadium uit breiden tot 15 procent en Pearson tot 25 procent. Een volledige samenwerking in de toekomst niet uitgesloten. "On ze verloving wordt hopelijk ge volgd door een huwelijk. Maar reeds v óor een eventueel huwelijk kunnen we wel alvast kinderen krijgen", zei Vinken, die hiermee zinspeelde op mogelijke gezamen lijke acquisities. De contacten van Elsevier met Pearson dateren al van 1983. Her haaldelijk werd gesproken over een grotere samenwerking, maar die ketste telkens af omdat Pearson geen genoegen wilde ne men met zeggenschapsverhoudin gen waarbij zij naar haar mening minder te vertellen zou hebben in het bestuur dan het kleinere Else vier. In de nu afgesproken con structie zal Vinken toetreden tot het bestuur van Pearson en zal Pearson-topman Blakenham com missaris bij Elsevier worden. Vinken zei dat thans de weg vrij is voor samenwerking tussen werkmaatschappijen van beide concerns, zoals Bonaventura met The Economist. Hij noemde ëén van de interessantste markten in een verenigd Europa de financieel- economische sector Vinken onthulde dat Elsevier be sprekingen heeft gehouden met di verse grote Angelsaksische uitge vers, zoals Reed, United Newspa pers en EMAP. Al deze contacten liepen echter stuk op zeggen schapsproblemen. In februari van dit jaar is om deze reden op het nip pertje een samenwerking met de driemaal zo grote Reed afgespron gen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7