Jihad wil mogelijk gijzelaars vrijlaten ZESTIG PLUS? Politieke malaise in Griekenland door ziekbed premier 'VS moeten Palestijnse opstand steunen' Witte Huis ontkent bericht over afzetten van Reagan Amerika: 'Bewijs dat Iraq Kurden met gifgas aanviel' Nog geen akkoord S oli dariteit-regering VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1988 BUITENLAND PAGINA 5 WASHINGTON (AP) - Het Witte Huis heeft gisteren ontkend dat de adviseurs van president Reagan ooit serieus hebben overwogen hem uit zijn funktie te zetten. De Los Angeles Times had gisteren eerder op de dag gemeld dat een medewerker van het Witte Huis vo rig jaar ten tijde van het Iran-Con- tra schandaal had voorgesteld Reagan af te zetten omdat hij onop lettend, onbekwaam en lui was. Marlin Fitzwater. de woordvoerder van het Witte Huis, noemde deze bewering absolute nonsens. Presi dent Reagan zelf verklaarde tegen over journalisten dat "niets van dit alles waar is". James Cannon, een voormalig adviseur voor binnenlands beleid, bevestigde berichten in een nieuw BAYRUT (Rtr/DPA/AP) - Een pro-Iraanse groepering in Libanon heeft gisteren verklaard boek'da'.h'^ op 1 maart 1987 een bereid te zijn binnen een week vier gegijzelde Amerikaanse professoren en een Indiër, te- ™f.T..^.S vens werkzaam op de Amerikaanse campus van de universiteit van Bayrut, vrij te laten, ard Baker] Voorwaarde voor dit 'gebaar van goede wil' is wel dat de Verenigde Staten de opstand (In- zorgen die tifadah) van de Palestijnen in de door Israël bezette gebieden te ondersteunen. Kuststreken VS voorbereid op orkaan Gilbert WASHINGTON (GPD) - Duizen den inwoners van kuststreken in het noordoosten van Mexico en de Amerikaanse staten Texas en Louisiana zijn gisteren het bin nenland ingevlucht in afwach ting van de orkaan Gilbert, een van dezwaarste stormen die Amerika ooit heeft meegemaakt, en wellicht de zwaarste storm van de eeuw. Het hart van de orkaan bevond zich vanochtend vroeg in de Golf van Mexico, zo'n 400 kilometer buiten de kust. De storm ver plaatste zich met een snelheid van 20 kilometer per uur naar het westen, ongeveer in de richting van de grensstreek tussen Mexi co en de VS. Maar meteorologen hielden er gisteravond ernstig re kening mee, dat Gilbert zijn koers scherp naar het noorden zou kunnen verleggen. In dat ge val zouden grote steden als Cor pus Christi en zelfs Houston en New Orleans bedreigd kunnen worden. Met name in Texas is gisteren de bevolking van lager gelegen kuststreken geëvacueerd. Som mige regio's, die met de hoogste risico's, waren gisteravond op last van hogerhand vrijwel ge heel verlaten. Federale diensten in Washington brachten gisteren vrachtwagens, uitrustingen en personeel in staat van paraatheid om zo snel mogelijk nadat Gil bert heeft huisgehouden, naar het zuiden te kunnen worden overgebracht. Het Pentagon bracht gisteren alle militaire vliegtuigen die in het zuiden van Texas gestatio neerd stonden, over naar meer landinwaarts gelegen vliegvel den. Militairen en de Nationale Garde staan verder klaar om eventueel, hun diensten aan te bieden. De voorbereiding gaat zelfs zo ver, dat de papieren waarmee Texas en/of Louisiana tot rampgebied worden ver klaard, al klaar liggen om door president Reagan ondertekend te worden. Bankroof De politie van het Engelse graaf schap Lancashire heeft de twee au to's gevonden van de bankrovers die gisteren een vlekkeloos uitge voerde overval pleegden op de bank van het stadje Preston. De po litie heeft geweigerd de buit van de bankrovers bekend te maken, maar volgens berichten in de Brit se pers zijn de bankrovers ontko men met een bedrag van meer dan 1,5 miljoen gulden. Chili Twee Chileense vakbondslei ders zijn door het militaire bewind van generaal Pinochet gestraft met anderhalf jaar binnenlandse ver banning wegens hun oproep vorig jaar tot een landelijke staking. Pi nochet ondertekende intussen aan de vooravond van het referendum twee internationale verdragen te gen het martelen. "Onze organisatie maakt bekend dat zij bereid is tot een gebaar van goede wil om de kwestie van de gij zelaars op te lossen. Maar zij wil wel een passende reactie van de in ternationale gemeenschap, met na me van de Amerikaanse regering, met betrekking tot de rechten van hot moslim-volk in zijn strijd tegen de zionistische vijand", aldus de boodschap van de groepering Isla mitische Jihad voor de Bevrijding van Palestina. De met de hand geschreven ver klaring werd gisteravond bij een internationaal persbureau in West- Bayrut afgegeven. De groepering wil dat de betrokken regeringen en partijen binnen een week reageren. Het intiatief komt drie dagen nadat de Westduitse gijzelaar Rudolf Cor- des werd vrijgelaten na een gevan genschap van 20 maanden. Bij verklaring zaten twee pola- roid-foto's in kleur van de Ameri kanen Alan Steen en Jesse Turner. Met blauwe joggingpakken aan en een sigaret in de hand staat het tweetal op de foto. Zij maken een ontspannen indruk. Behalve Steen en Turner gijzelt de Islamitische Ji had (Heilige Oorlog) ook de Ameri kaan Robert Polhill en de Indiër Mithileshwar Singh. Als politie agenten vermomde mannen ont voerden de vier professoren op 24 januari 1987 op de campus van de universiteit van Bayrut. De vier behoren tot de 17 wester lingen die nog in Libanon worden gegijzeld door pro-Iraanse sji'ieten, Europarlement eist referendum op Oost-Timor STRAATSBURG (GPD) - Het Eu ropees Parlement (EP) heeft giste ren Indonesië veroordeeld wegens schendingen van de mensenrech ten in de voormalige Portugese ko lonie Oost-Timor. Het EP roept de Verenigde Naties en Europese Raad van Ministers op Indonesië onder druk te zetten om op het ei land een referendum te houden op dat de Oosttimorezen zelf kunnen uitmaken wat hun staatkundige toekomst is. Op Oost-Timor, dat sinds 1975 door Indonesië is bezet, zijn hon derdduizenden slachtoffers geval len in een guerrilla-oorlog van het Fretilin tegen het Indonesische le ger. Door Jakarta onder politieke druk te zetten en alsnog de uitvoer van militaire goederen naar Indo nesië te verbieden, hoopt het Euro pees Parlement het lot van de be woners van het eiland, dat vroeger voor de helft onder het koloniale regime van Nederland viel, te kun nen verbeteren. Het debat over Oost-Timor ver toonde een sterke verdeeldheid on der de Europarlementariërs over de scherpe veroordeling van Indo nesië. De rapporteur, de Neder landse socialiste Ien van den Heu vel, toonde geen genade tegenover Jakarta en wenste het bloedige op treden van de Indonesische strijd krachten voor de hele wereld aan het kruis te nagelen. die op deze manier concessies wil len afdwingen van de westerse lan den. Tot dusverre eisten de ont voerders de vrijlating van 400 Ara bieren uit Israëlische gevangen schap. De Amerikaanse regering heeft officieel steeds geweigerd met te onderhandelen over de gij zelaars. memo schreef aan de toenmalige stafchef van het Witte Huis, How- hij uiting gaf van aantal medewer kers van het Witte Huis hadden over de president. Baker zei later dat hij de veront rusting van Cannon legitiem vond, maar dat hij nooit serieus had over wogen gebruik te maken van het 25ste amendement op de Ameri kaanse grondwet, dat het afzetten van een president mogelijk maakt. "Ik vatte Cannons memo niet licht op," zei Baker tegen de LA Times, "maar vanaf de eerste keer dat ik Reagan zag. had hij de zaken volle dig onder controle en ik heb nooit getwijfeld aan zijn geestelijke ca paciteiten." Over het bestaan van het memo van Cannon wordt gerept in het boek 'Landslide: The Unmaking of the President, 1984-1988', van de hand van Jane Mayer, een versla geefster van de Wall Street Journal en Doyle McManus van de LA Ti- Cannon vertelde dat hij met 15 tot 20 medewerkers van het Witte Huis had gesproken, onder wie ho ge functionarissen. De grote meer derheid had opvattingen die het volgende portret van de president van de Verenigde Staten oplever den: "Ze vertelden verhalen over hoe onoplettend en onbekwaam de president was. Hij was lui; hij was niet geïnteresseerd in zijn baan. Ze zeiden dat hij de stukken niet las die zij hem gaven; zelfs korte docu menten en stukken niet. Ze zeiden dat hij niet op zijn werk verscheen en dat hij alleen maar in de residen tie naar films en televisie wilde kij ken," aldus Cannon. Witte Huis woordvoerder Fit zwater ontkende gisteravond dat Cannon ooit met hem over zijn be- zorgheid ten aanzien van Reagans gesteldheid had gesproken. Ook Colin Powell, de huidige nationale veiligheidsadviseur en minister van defensie, Carlucci, hebben vol gens Fitzwater nooit een woord met Cannon gewisseld over deze kwestie. Cannon en Thomas Griscom werden in het voorjaar van 1987 door Baker op pad gestuurd om te onderzoeken of berichten juist wa ren dat er een chaos heerste in het Witte Huis, als gevolg van het Iran- Contra schandaal. Cannon en Gris com waren geschokt door wat zij aantroffen. "Chaos," herhaalde Cannon in zijn memo aan Baker. In de eerste zin van zijn memo viel Cannon al met de deur in huis: "Overweeg de mogelijkheid para graaf vier van het 25ste amende ment toe te passen." Die paragraaf, die in 1967 aan de grondwet werd toegevoegd, stelt dat de president uit zijn ambt kan worden gezegd als de vice-president en een meer derheid van het kabinet besluiten dat hij niet in staat is zijn ambt naar behoren uit te voeren. Op 2 maart gingen Baker, Cannon en Griscom naar het Witte Huis om de presi dent goed te kunnen bekijken. Tot hun verrassing was de president goed geluimd, alert, bij de tijd en 'zijn altijd charmante zelf. SINGAPORE (GPD) - Honderd duizenden Burmanen, onder wie talrijke militairen, zijn gisteren en vanmorgen weer de straat op ge gaan om te demonstreren voor het aftreden van de regering, afschaf fing van de regerende Socialisti sche Programma Partij en de vor ming van een neutrale interim-re gering. Volgens westerse diplomaten hebben oppositie en regering in middels onderhandeld over de mo gelijkheden voor een veilige aftocht van de voormalige leider generaal Ne Win eii zijn medewerkers naar het buitenland. Details over de on derhandelingen zijn niet bekendge maakt. Wel is gezegd dat een vrijge leide voor Ne Win, die nog altijd de dienst schijnt uit te maken in Bur ma hoewel hij geen enkele toppost meer heeft, één van de voorwaar- Overleg Burma over aftocht van oud-leider den is voor president Maung Mating om de macht aan de opposi tie over te dragen. De drie oppositieleiders, me vrouw Aung San Suu Kyi, gene raal Tin Oo en generaal Aung Gyui hebben Maung Maung tot het week einde de tijd gegeven om op 'orde lijke wijze' de wisseling van de macht te doen plaatsvinden. Zij hebben gedreigd met een 'tegen-re gering' wanneer Maung Maung hun eis niet inwilligt. De drie lei ders sluiten een deelname van ex- premier U Nu in een door hen sa men te stellen regering uit, omdat dit in de toekomst tot grote conflic ten zou kunnen leiden, zo meldden de westerse diplomaten. De 82-jarige U Nu verklaarde gisteren tegenover studenten, dat hij zichzelf beschouwt als de legitie me regeringsleider. De ex-premier werd in 1962 afgezet na een militai re staatsgreep onder leiding van Ne Win. U Nu vormde twee weken geleden een voorlopige regering, die echter door de andere oppositie leiders niet wordt erkend. U Nu heeft tegen de studenten gezegd, dat hij van plan is om januari vol gend jaar verkiezingen uit te schrijven, indien mogelijk onder supervisie van de Verenigde Na ties, zo meldde een krant in Rangoon, (foto ap> NEW YORK (AP/AFP) - De Vere nigde Staten hebben het bewijs voor het feit dat Iraq de Kurdische bevolking met chemische wapens heeft bestookt, verkregen door mi litaire boodschappen te onder scheppen. De Amerikaanse krant New York Times meldde dit giste ren. Regeringsfunctionarissen in Washington hebben tegenover de krant verklaard dat gesprekken van de Iraakse luchtmacht een van de bewijzen zijn voor de beschuldi ging dat Iraq de bewuste wapens tegen de Kurden heeft ingezet. Iraakse autoriteiten hebben de be schuldiging herhaaldelijk tegenge sproken. De Iraakse minister van defensie Khairailah verklaarde eerder dat het voor het Iraakse leger tech nisch onmogelijk was gifgas in te zetten tegen Kurden. Khairailah gaf aan dat Baghdad de Verenigde Naties vermoedelijk niet zal toe staan een onderzoek uit te voeren naar de beschuldigingen dat Iraq gifgas heeft gebruikt. "Als het (gas) was gebruikt zoals de Amerikaanse media beweren, was dat technisch onmogelijk ge weest, vooral in de bergachtige ge bieden," zei Khairailah. De minis ter beweerde dat chemische wa pens een zwaar gas produceren, dat in de valleien blijft hangen, zo dat het dan voor Iraakse troepen onmogelijk zou zijn geweest het gebied te betreden. Hij weigerde echter te zeggen of Iraq op andere gelegenheden wel chemische wa pens heeft ingezet. Intussen hebben de Verenigde Natie^ een groep deskundigen aan gewezen die moet onderzoeken of de Iraakse strijdkrachten daadwer kelijk chemische wapens hebben gebruikt tegen de Kurdische be volking in het noorden van Iraq. In VN-kringen wordt verwacht dat Iraq zich zal blijven verzetten te gen een onderzoek. De Iraakse re gering heeft immers ontkend gif gas te hebben gebruikt. De woordvoerder van VN zei verder dat Nederland en België zich hebben aangesloten bij de tien landen die de VN al eerder ver zochten om een onderzoek. Die tien landen zijn: de Verenigde Sta ten, Groot Brittannie, Italië, Japan, de Bondsrepubliek, Denemarken, Finland, IJsland, Noorwegen en Sweden. Gisteren had een delegatie van de Arabische Liga een onderhoud met VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar om te protesteren tegen de verwijten aan het adres van Iraq. Eén van de delegatieleden verklaarde dat de campagne tegen Baghdad is bedoeld om de situatie van de Palestijnen in de door Israel bezette gebieden naar de achter grond te dringen. ADVERTENTIE BUDAPEST (GPD) - Lech Wale sa, de leider van de nog steeds ver boden vakbeweging Solidariteit, en de Poolse minister van binnen landse zaken Kiszczak zouden el kaar vandaag opnieuw ontmoeten. Hun vier uur durende gesprek van gisteren bleek niet voldoende om de weg te effenen voor het zoge naamde ronde-tafelgesprek. Strui kelblok daarvoor blijft, zo werd gisteren-in Warschau duidelijk, de eis van Solidariteit dat in die on derhandelingen eerst wordt beslist over het opnieuw erkennen van de in 1981 verboden vakbeweging. Volgens een door het Poolse staatspersbureau PAP verspreide verklaring, zijn beide partijen het er in elk geval over eens dat het ronde-tafelgesprek zo snel moge lijk moet beginnen. Maar. zei Lech Walesa gisteren na afloop van „de lange zit" met Kiszczak: „Ons standpunt blijft: geen vrijheid zon der Solidariteit". Solidariteit wenst eerst te praten over het opnieuw legaliseren van de vakbeweging. Afgelopen week einde in Gdansk werd, na een bij eenkomst van de Solidariteittop, stakingsleiders en sympathiseren de intellektuelen, verklaard dat de autoriteiten eerst duidelijkheid moeten scheppen over de status van de vakbeweging. „Willen wij een bijdrage kunnen leveren aan politieke en economische hervor mingen, dan moeten wij legaal kunnen functioneren", aldus deze verklaring. De autoriteiten reageerden venij nig. Regeringswoordvoerder Ur ban zei dinsdag dat de aanvanke lijk voor de dag erop afgesproken ontmoeting niet zou doorgaan, om dat Solidariteit tegen de afspraken in toch voorwaarden vooraf stelde. Woensdagavond, na een vergade ring van het politbureau van de partij, werd Solidariteit opnieuw gewaarschuwd „niet alles of niets" te eisen. De nieuwe Seniorenwijzer is uit. Vol met tips over dagjes uit en voordelig reizen. Het gratis blad ligt bij 't loket voor u klaar. U kunt tot 1 oktober ook even bellen 020-802 802. WAAR ZOUDEN WE ZIJN ZONDER DE TREIN? ATHENE - De 69-jarige Griekse premier Andreas Papandreou zal, zodra hij in Londen aan zijn hart is Leden van het junglecommando geopereerd, een procedure aan spannen om een eind te maken aan zijn 38 jaar geleden in de Verenigde Staten aangegane echtverbintenis met Margareta, 64 jaar oud. Dit heeft een regeringswoordvoerder twee klein- Suriname i Brunswijk hebben in het mijn stadje Moengo in Noordoost-Siiri- name enkele winkels overvallen Mannen in camouflagepakken, uit gerust met automatische door Frans van Hasselt pens, namen twee bedrijfswagens gisteren meegedeeld. Het echtpaar van de bauxietonderneming Sural- co mee, waarin de voorraad van en kele winkels werd geladen. IRA In Wiesbaden is een aantal getui gen uit Nederland, België en'West- duitsland geconfronteerd met de twee IRA-verdachten, McGeough (29) en Hanratty (25). Zij worden er van verdacht de IRA-aanslagen in Roermond en Nieuw-Bergen op 1 mei van dit jaar, in Duisburg op 13 juli, in Düsseldorf op 5 augustus en in Oostende op 14 augustus te heb ben gepleegd. In totaal zyn bij die aanslagen vier Britse militairen ge dood en 17 andere personen ern stig gewond. Griekenland De Commissie voor de Rechten van de Vrouw in het Europees Par lement heeft gisteren succes ge boekt. In de nieuwe .Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, zal tenminste één vrouw worden be noemd. Het gaat om Vasso Papan dreou, de vroegere Griekse minis ter van industrie. Precies een jaar geleden kwam voor het eerst een romance aan het licht tussen Papandreou en de 37- jarige stewardess Dimitra Liani. Daarna heeft de premier zich enke le keren in het openbaar met zijn Amerikaanse echtgenote ver toond, maar het was duidelijk dat het huwelijk geen toekomst meer had. De bekendmaking van de voorgenomen scheiding komt nu echter onder wel zeer dramatische omstandigheden. Papandreou wordt al drie weken in Londen verpleegd, eerst in het hospitaal St. Thomas, daarna in de veel kleinere kliniek Harefield. Hij wordt voorbereid op een operatie, die ongetwijfeld zeer ingrijpend zal zijn en die zal worden uitgevoerd door de befaamde en zelfs wat ge heimzinnige Egyptische chirurg Mahdi Yakup, gespecialiseerd in transplantaties. Stukje bij beetje kwamen de af gelopen weken gegevens van Pa- pandreou's. langdurige ziektege schiedenis naar buiten. Eind junj, bij de nadering van het Griekse voorzitterschap van ae EG, dat van de premier grote inspanningen zou vergen, toog hij naar de diagno sekliniek Mayo bij Wiesbaden, na dat hij in Oslo en Bologna enkele flauwtes had gehad. Zijn lichaam vertoonde ook hevige zwellingen. De Duitse artsen stelden vast dat Papandreou lijdt aan restrictieve cardiomyopathie, een zeer ernstige hartziekte, die niet operatief kan worden verholpen en ongeneeslijk Wat er daarna gebeurde, was nogal eigenaardig. De huisarts ging met vakantie en de premier ging gewoon door of er niets aan de hand was. Hij ontving begin juli de voorzitter van de EG-commissie Delors, hij bezocht de gewonde slachtoffers van de aanslag opgiet cruiseschip 'City of Poros' en on dernam enkele vaartochten, steeds met Dimitra aan boord. Acute crisis In de loop van augustus werden de klachten weer hèviger en na een acute crisis meldde de premier zich in de late avond van 23 augustus bij het Atheense staatshospitaal, waar een gevorderde vernauwing van de kransslagader werd geconstateerd. Papandreou kreeg daar te horen dat hij zo snel mogelijk naar Lon den moest gaan. De Duitse diagno se werd onjuist bevonden en de pa tiënt zou, volgens de Griekse art sen, wekenlang de verkeerde ge neesmiddelen hebben gebruikt. „Nog vijf dagen en hij zou dood zijn geweest", zou dezer dagen prof. Kremastinos hebben verklaard, die nog steeds over zijn patiënt waakt. „In mijn hele praktijk had ik nog nooit zo'n slecht hart ge- De regeringswoordvoerder heeft gisteren verklaard dat de professor dit niet kan hebben gezegd omdat het een overtreding van het ambts geheim inhoudt. Zeker is, dat orga nen als de lever reeds waren aange tast en dat de premier een gele kleur vertoonde, terwijl hij zijn reis naar Londen maakte. De afgelopen weken is de datum van de operatie steeds uitgesteld; men spreekt nu van aanstaande woensdag of donderdag. De bood schap van drie minuten die de, zeer vermagerde en verzwakte, premier via de televisie tot het volk heeft gericht („Voor ieder komt het mo ment dat hij zijn eigen strijd moet strijden") heeft de Grieken verder aan het twijfelen gebracht. Intussen is Dimitra in Londen vrijwel niet van Papandreou's ziek bed geweken. Eerder deze week verschenen in de Griekse pers fo to's waarop men het paar arm in arm ziet lopen in de tuin van de kli niek en toen was het duidelijk dat de premier na zijn lichamelijke 'hergeboorte' officieel door het ver dere leven wil met zijn nieuwe vriendin. Malaise Nu er nog steeds geen plaatsver vanger is aangewezen begint er een politieke malaise te ontstaan. Het aanwijzen van een dergelijke ver vanger zou hoogstwaarschijnlijk tot een crisis binnen de regerings partij leiden, omdat er diverse ge gadigden zijn. De Grondwet en en kele andere wetten schrijven dui delijk voor wat er moet gebeuren als de premier 'afwezig' is dan wel 'belemmerd in de uitoefening van zijn functie'. Hoewel dr. Yakup zijn patiënt heeft aangeraden zich uitsluitend met zijn eigen fysieke toestand be zig te houden, blijft de regerings woordvoerder volhouden dat de premier heel goed vanuit Londen het land kan regeren, zelfs in de da gen vlak na zijn operatie. „De grondwetspecialisten mogen zeg gen wat zij willen", zei de machtige tweede vice-premier Koutsoyor- gas, die de plaatsvervanging- en opvolging stellig ambieert, maar er juridisch geen recht op heeft. Het uitvoerend comité van de rechtse oppositiepartij Nieuwe De mocratie heeft nu officieel zijn on gerustheid uitgesproken over het feit dat er een 'machtsvacuüm' is ingetreden. Ongerustheid heerst er ook in de meeste kranten en bij de publieke opinie, niet alleen over de levenskansen van de premier, maar vooral ook over de absurde si tuatie, waarin het land tengevolge van zijn ziekbed verzeild is ge raakt.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5