Orkaan Gilbert breekt records Gilbert had even twee ogen Achtergrond Zeehondenleed speelt geldldoppers in kaart Alphens predikant gaat werken in klooster Dominicanen ORKAAN GILBERT breedte op de Atlantische Oceaan, trekt gewoonlijk over de Beneden- of Bovenwindse Eilanden heen en buigt daarna naar de Grote Antil len af. Meestal trekken ze dan via de Golf van Mexico of de Atlanti sche Oceaan de Verenigde Staten AMSTERDAM Artis op een zon dagmiddag. Voor de entree van de dierentuin worden de gezinnen op gewacht. "Wilt u een bijdrage leve ren tegen vivisectie en voor de zee hondjes", vragen een paar tieners. Twee grote stickers en een vodde- rig stencil kosten de lieve somma van f 4.95. De zeehondjes worden bedreigd. Vivisectie is nog altijd een verschrikkelijk verschijnsel. En de colporteurs zien er betrouw baar uit met een officieel ogende le- gitimatiekaart om de nek. Daaruit blijkt dat ze inderdaad van Wad- denzeecards zijn. door Huub Klompenhouwer Andermans leed is een briljante inkomstenbron voor die gelijkna mige organisatie. Want geen cent komt er terecht bij de zeehonden crèche in Pieterburen, laat staan dat er met dat geld ook maar iets gebeurt om op een andere manier het lot van de zeehonden te verbe teren. En vivisectie? Zolang dat blijft bestaan, verdient Wadden- zeecards er dik aan. In Pieterburen staat op sommige dagen de telefoon roodgloeiend. Lenie 't Hart: "De mensen-willen weten of wij van die kaarten ook een deel opstrijken. Maar er is geen cent voor ons bij. Het is pure mis leiding, daar zijn ze dan boos over en terecht. Verschrikkelijk om zo van de toestand waarin onze zee honden verkeren, misbruik te ma ken. Wij adviseren de mensen niets aan dergelijke acties te geven. En voor alle duidelijkheid: er wordt nergens voor ons gecolporteerd. Dus geloof de mooie verhalen als jeblieft niet". Bij de milieuorganisatie Green peace hebben ze ervaring met de organisatie achter Waddenzee- cards en weten ze wie erachter zit. "Er is een huizenhoog dossier over die organisatie, maar het is moei lijk om ze aan te pakken. Wij heb ben het geprobeerd, er werd ge zegd dat het om een actie voor Greenpeace ging. Dat was niet waar, dus werd de colporteur aan gehouden. Maar de man achter de schermen, zo noem ik hem maar. verdedigde zich door te zeggen dat Texas Port Arthur LEIDEN - De tot dusverre hevigste orkaan van deze eeuw. Gilbert ge naamd, heeft op de Caribische ei landen en in Midden-Amerika ver schrikkelijk huisgehouden. Na het Mexicaanse schiereiland Yucatan te zijn gepasseerd, maakt de storm zich nu op om de kust van de Ame rikaanse staat Texas te teisteren met windstoten tot ver boven de 3U0 kilometer per uur. Dat komt neer op een windkracht van 14 tot 15 Beaufort. door Ben Apeldoorn oorspronkelijke plaats van het oog als gevolg van wolkenpatronen meerdere openingen ontstaan, maar dat zijn dan geen ogen meer. Het is overigens wel eens gebeurd dat er in een gebied vrijwel gelijk tijdig sprake was van twee orkanen die als het ware een rondedansje uitvoerden". De orkaan als geheel beweegt zich overigens maar langzaam voort, met een snelheid van ruim twintig kilometer per uur. Gilbert verplaatst zich met snelheden van 22 tot 26 kilometer per uur, mo menteel in de richting van Texas. Pas binnen het stormgebied heer sen wervelwinden met snelheden die niet meer op de schaal van Be aufort voorkomen. Zwart: "We spreken van orkaan- kracht bij een windsnelheid van meer dan 32,6 meter per seconde. We noemen dat windkracht twaalf, verder gaat de schaal van Beaufort niet. De Amerikanen hebben die schaal doorgetrokken tot zeven tien; die waarde wordt bereikt als de windsnelheid gelijk aan of gro ter is dan 202 kilometer per uur. Gilbert bereikte gisteren een per manente snelheid van 208 kilome ter per uur en boven het schierei land Yucatan nam de snelheid wat af tot 190 kilometer per uur wat overeenkomt met windkracht zes tien". Inmiddels zijn grote delen van Texas geëvacueerd. Hoe groot de vrees is voor de superstorm, blijkt ook uit het feit dat de ruimtevaart organisatie NASA uit voorzorg de lanceerdatum van de Space- Shuttle Discovery, gepland voor het einde van deze maand, afhan kelijk stelt van het tijdstip waarop de orkaan is uitgeraasd. Zonodig, bij voorbeeld als de orkaan ineens richting Florida afbuigt, rolt men het verplaatsbare platform met ruimteveer en raketsysteem en al weer terug naar hetzelfde reusach tige assemblagegebouw waar hij enige tijd geleden uit naar buiten werd gereden. binnen. In deze contreien worden ze orkanen genoemd. Omdat dergelijke stormen door warmte en vocht tot ontwikkeling komen, ontstaan ze alleen in tropi sche gebieden (pakweg tussen 5 en 15 graden noorder- of zuiderbreed te). Vandaar de door meteorologen gebezigde termen als 'tropische cy cloon' of 'tropische wervelstorm'. Hoe zo'n storm precies ontstaat is nog niet in alle bijzonderheden bekend. Zeker is dat het begint als een betrekkelijk kleine, vrij lokale storing. Dat is op zich bijzonder, want in de tropen zijn luchtdruk en wind betreft aan heel wat minder schommelingen onderhevig dan in Noordatlantische gebieden, waar opeenvolgende frontale systemen het weer bepalen. Wervelbeweging Toch ontstaan nabij de Evenaar geregeld storingen: wolkencon centraties en (-soms hevige) regen val die zich met de heersende pas saten (schuingerichte luchtbewe gingen van de Evenaar af) meebe wegen. In de meeste gevallen ster ven zulke storingen na enkele da gen af en vallen ze uiteen in losse wolkenvelden. Soms echter groei- Dat gebeurt vooral als boven het midden van een (kleine) storing een luchtstroom heerst die zich van die 'top' af beweegt. Het resul taat is dat (warme) vochtige lucht boven zee naar boven wordt gezo gen. De lucht wordt warmer, be gint sneller te stijgen zo kan. juist als de oppervlaktetemperatuur van het zeewater meer is dan 27 graden Celsius, via een kettingreactie een steeds in kracht toenemende wer velbeweging. De vochtige lucht wervelt in het centrum omhoog om aldus toren hoge 'muren' van wolken (te verge- de heer Van der Plaats is er niet. Is, er meestal niet. Zeehondenkaarten of stickers? Niet hier". Een vrouw komt uit het keukentje aangelo pen. Wat mot die vent? Is ie van de pers? Willen we niks mee te maken hebben. Man verschijnt achterin de gang. "Was u dat die ook al zo za nikte bij de ingang van Artis zon dag? Ik heb ervan gehoord". Niet te pakken Afdeling Fraude bij de Amster damse politie: "Van Speijckstraat 111'? We kunnen het adres dro men. Ik hoef niet eens meer hel dossier te lichten. Uit het hoofd Stichting Hulp Waar Nodig Is. Stichting De Zwaluw en onder an dere Móby Dick Cards. Juridisch niet te pakken, die eigenaar. Daar erger ik me nog steeds dood aan". Bij Greenpeace: "Er is dus nog niks veranderd. Ze werven colpor teurs met kleine advertenties waar in hoge verdiensten worden aange boden. We hebben een keer ie mand van ons laten reageren op zb'n advertentie. Die bleek zich ook in de Van Speijckstraat te moe ten melden op een bepaald uur. pasfoto meenemen. Daar aangeko men hoefde hij niet naar boven, maar kwam in een bestelauto te recht. De pasfoto werd op een soort identiteitskaart geplakt die om de nek moest hangen. Dat zag er dan betrouwbaarder uit. Alsof er een vergunning was voor het colporte ren. De stad uitrijdend kreeg hij te horen hoe het systeem werkte: f 1,40 per verkochte set kaarten. Die auto reed naar zeg maar Den Hel der. Daar moesten ze dan huis aan huis leuren. Op een bepaald uur werden ze weer opgepikt en reden ze terug naar Amsterdam. In een of ander cafeetje vlakbij Amsterdam werd er afgerekend". Greenpeace: "Die Van der Plaats is slim; de kleine lettertjes leest niemand. Daar staat dat het om een louter commerciële actie gaat. Een echte gladderik. Bij justitie is er al les aan gedaan om hem te pakken. Maar hij beroept zich op de vrijheid van meningsuiting en drukpers. En als er ten onrechte gezegd wordt dat het geld bij een goed doel terecht komt, dan zijn het zijn col porteurs die de fout in gaan. Zelf zit-ie veilig buiten schot zijn geld te tellen". Het uitgestrekte stormgebied. met een middellijn van bijna dui zend kilometer, trok de afgelopen dagen een breed spoor van vernie ling vanaf de Atlantische Oceaan langs de noordkust van Zuid-Ame- rika en beschrijft nu langs Mexico een grote bocht naar het Noorden. Het stormcentrum moet nu nog een deel van de Caribische Zee oversteken alvorens het, naar schatting dit weekeinde, de Texaanse kust bereikt. Veel meteorologen verwachten van die oversteek dat de orkaan nog in kracht zal toenemen als ge volg van de vochtige omstandighe den boven het zeewater. De voch tigheidsgraad vormt samen met (zonne-)warmte de twee elementen waaraan dit soort gigantische stormsystemen hun ontzaggelijke hoeveelheden energie ontlenen. Gilbert ontstond aan het begin van deze week nabij de westkust van Afrika als een verzameling van enorme wolkenpartijen die allengs in de bekende spiraalvormige be weging raakten. Het is de zevende orkaan die dit jaar tot ontwikkeling kwam, zoals ook is af te lezen uit de naam (de G is de zevende letter in ons alfabet. Een tropische cycloon, gezien vanuiteen ruimtecapsule. Stille Oceaan Een orkaan is hetzelfde als een tyfoon of een tropische cycloon; de benaming zegt iets over het gebied waar ze optreden. Het meest ge troffen door zulke stormen wordt het noordwestelijke deel van de Stille Oceaan. Daar worden ze op z'n Chinees tyfoon (spreek uit: tai foen) genoemd. Stormen die in de Indische Oceaan ontstaan (ten noorden van Australië, rond Mada gaskar en in de Golf van Bengalen) heten cyclonen. Een storm zoals Gilbert ontstaat op ongeveer 15 graden noorder- lijking met de bloemkoolachtige onweerswolken bij ons) te vormen. De vrijkomende warmte brengt de lucht hoger en ook in een snellere beweging. Het meest opmerkelijke, siniste re bijna, is het centrum van de storm, het enkele kilometers brede 'oog'. Inplaats van een hels inferno heerst hier een onheilspellende stilte. Het waait er nauwelijks, de hemel is er meestal helder of licht bewolkt en de lucht voelt nattig en drukkend aan. Mensen die de pas sage van het centrum meemaakten (en de orkaan overleefden), getuig den van een abrupt optredende stilte, terwijl in de verte het angst aanjagende gebrul en geloei van de storm was te horen. Alsof ze in een glazen stolp stonden, omsloten door wolken zo hoog als het oog reikte. Lang duurt deze schijnbare stilte nooit. Als het centrum gepasseerd is, barst de storm in zijn volle he vigheid los. Alles vastsnoeren wat los en vast zit is de enige remedie tegen dit tomeloze geweld. En wié geen stormkelder heeft: maken dat je wegkomt. Slagregens Veel gevaar voor het optreden van een dergelijke orkaan op onze breedte bestaat er niet want zodra ze boven koeler water aankomen] worden ze van hun energiebron be roofd. Ook boven een continent is het met hun verwoestende karak ter snel gedaan. Wel krijgt noordwest-Europa af en toe een 'staartje' mee van een or kaan die op een veel zuidelijker breedte heeft gewoed. Dat gebeurt als de orkaan na het passeren van Amerika verder naar het noordoos ten afbuigt en via de Atlantische Oceaan west-Europa bereiktj (meestal in september of oktober). Ze kunnen dan nog geweldige slag regens met zich meebrengen, maar hebben door het koudere waterop pervlak hun grootste kracht allang verloren. Europeanen hebben wei nig van Gilbert te vrezen. De Texa- nen daarentegen zijn het komend weekeinde niet te benijden. Even leek er iets niet helemaal te kloppen met Gilbert. Op een foto van het enorme wolkencomplex rond de super-orkaan leek het alsof er zich in het centrum niet één maar twee 'ogen' bevonden. Het oog is het centrale gebied waarom heen de verwoestende bewegingen zich afspelen; een torenhoge ko lom van warme lucht die in feite de 'spil' is van een orkaan. Gezien de sterke spiraalbewe ging is het voorkomen van meer dan één (centraal) oog uiterst on waarschijnlijk. De torenhoge k"o- lom warme lucht betrekkelijk rus tig naar beneden beweegt.De naar boven toe snel warmer wordende kolom is voor het ontstaan en voortbestaan van een orkaan es sentieel. Juist omdat de lucht in dat 'oog' warmer is en dus minder i een orkaan De foto werd in 1964 genomen in Guate- (foto ANP) de colporteur de fout in was ge gaan. Die had dat niet mogen zeg gen. Die jongens krijgen nadrukke lijk instructies om net niet te zeg gen dat het geld naar Greenpeace, de Zeehondencreche, of wat dan ook gaat. Maar wel die schijn wek ken, want dan verkopen ze het meest. We hebben de organisatie een keer aangepakt door ze te drei gen met een proces, omdat ze een foto van ons hadden gebruikt. Dat heeft geholpen. Wij als Greenpeace hebben geen last meer. nadat we hadden gedreigd de organisatie mikpunt van een landelijke actie te maken". Kleine lettertjes Een woordvoerder van de politie in Amsterdam zegt dat het aantal klachten dat binnepkomt over de actie voor vivisectie en de zeehond jes, miniem is. "Blijkbaar lezen de kopers achteraf de kleine lettertjes onder de stickers en achterop de kaarten. Daar staat dat het om een louter commerciële actie gaat en dat het enige doel is om door mid del van die kaarten het onnodige dierenleed onder de aandacht te brengen. Nergens staat dat de op brengst ook daarvoor bestemd is. Dat maakt het moeilijk om ertegen op te treden. Maar je kunt wel pro beren het publiek voor te houden dat het weggegooid geld is". Artis heeft inmiddels bij de in gang een bord laten plaatsen waar op het publiek geattendeerd wordt dat de stickers- en kaartenactie niets met de dierentuin te maken heeft. "In het begin dacht men dat het ook nog met ons medeweten gebeurde. Helaas kunnen we niks doen tegen wat- er buiten de poort gebeurt, vandaar dat bord". De jonge colporteur: "Wij krij gen van elk verkocht stickervel f 1,25. Zal best dat er niks naar welk doel dan ook gaat. Wij krijgen die kaarten van ene Richard. Die krijgt ze weer van een ander. Wie het geld uiteindelijk opstrijkt is ons onbe kend. Maar het zal me een zorg zijn". Een woordvoerder van de Am sterdamse Kamer van Koophandel waar Waddenzeecards of ook wel Zeevredecards Publiciteit staat in geschreven onder nr. 171.830: "On der dit nummer staat een eenmans bedrijfje van ene H. W. van der Plaats, bedrijf houdende Van Speijckstraat 111'. Andere namen waaronder deze man werkt zijn: Candlelight Cards, Oceanus Cards en Peace Cards. Zijn bedrijf staat omschreven als een import- en ex portbedrijf van prentbriefkaarten, boeken, kalenders, in de ruimste zin des woords. Slim is ie wel. Want als eenmansbedrijfje hoefje verder geen financiële gegevens aan te dragen. Met 25 mille startkapitaal, het minimum, betaal je net 62 gul den om je bij de Kamer van Koop handel in te kunnen laten schrij ven. Dat verschaft je dan wel een imago van betrouwbaarheid". Van Speijckstraat 111'; Een man doet open. Angstig, alsof het om een ongewenst bezoek van de con trolerend geneesheer gaat. "Nee, druk uitoefent (warme lucht is im mers minder dicht dan koude) houdt de kern de extreem lage druk in het centrum van de orkaan in stand. De foto was genomen door de permanent boven het Amazonege bied aanwezige satelliet Meteosat op donderdag 15 september. Drs. Baltus Zwart, hoofdmeteoroloog bij het KNMI in De Bilt. over de be wuste opname van de Meteosat "Als je de opname zo op het eerste gezicht bekijkt dan zou je met een beetje goede wil inderdaad twee ogen in de storm kunnen zien. Maar het is moet een bedrieglijk spel zijn van wolkenpatronen. Eén enkele orkaan heeft beslist niet meer dan een oog. Wat bij een oude orkaan, vlak voordat deze uiteen valt wel kan gebeuren is dat op de De gereformeerde predikant J. P E. Verheul (49) in Alphen aan den Rijn-Noord vertrekt over een paar maanden - de officiële datum is nog niet bekend naar Huissen (bij Arnhem) om er te gaan wonen en werken in het klooster van de Dominicanen. Hij blijft gereformeerd predi kant. Door zijn komst zullen de activiteiten van de kloosterge meenschap een oecumenisch ka rakter krijgen. "In dat klooster", zo deelde ds. Verheul mee, "ben ik de laatste jaren steeds vaker te gast ge weest, en er is een sterke band gegroeid met het klooster en met heel de dominicaanse bewe ging" Het is de bedoeling dat hij als gereformeerd predikant wordt toegevoegd aan de staf van het vormings- en toerus tingscentrum dat in het klooster is gevestigd. Zijn werk zal onder meer bestaan in het leiden van een leerhuis en het meewerken aan bestaande en nieuwe cursus- De werkverandering van ds. Verheul zal eerst nog kerkrechte lijk geregeld moeten worden. Als dat is gebeurd, zal hij op een ge meente-avond in Alphen zijn be slissing nader uitleggen en toe lichten. Voordat ds. Verheul in 1976 naar Alphen aan den Rijn kwam. was hij predikant in Wijhe (1969). KATWIJK. De gereformeer de kerk in Katwijk aan Zee her denkt volgende week haar 150- jarig bestaan. Dinsdag wordt in de Triumfatorkerk een gemeen te-avond gehouden (met dia's, zang, informatiestands en bijbel spel) en donderdag 22 september is de herdenkingsbijeenkomst in de Vredeskerk, waarvoor ook kerkelijke en gemeentelijke in stanties zijn uitgenodigd. De her denkingsrede komt van ds. A. C Kersten als oudste predikant. De jongste gemeenteleden krijgen woensdagmiddag een clown op bezoek en voor de ou dere jeugd is er volgende week vrijdagavond om half 9 in de 'Warrebak' een gospelconcert. De week wordt besloten met een zangdienst op zondag 25 septem ber om 5 uur in de Vredeskerk, waaraan het koor van deze kerk meewerkt. LEIDEN. Pastoor H. Pot van de Leonardus-parochie 'viert zondag zijn 40-jarig franciscaans kloosterjubileum. Om half 11 wordt in de kerk aan de Haagweg een feestelijke eucharistievie ring gehouden. Aan deze viering, die ook in het teken staat van de inwijding van het nieuwe altaar en de opening van het nieuwe /erkjaar van de parochie, wer ken alle koren mee. Om kwart voor 12 is er in de kerk gelegenheid pastoor Pot ge luk te wensen. In het parochie huis Haagweg 14 worden om 1 uur dia's vertoond van de Brazi- lië-reis van de pastoor en een film over Irian-Jaya. Ook in de Herensingel kerk in Leiden is zondag een feestelijke eucharistieviering (11 uur). Reden is de opening var het nieuwe kerkelijk seizoen en het feit dat pater P. de Ridder de ze zomer twaalf en een half jaar als pastor aan deze parochie was verbonden. Drie koren zullen de viering opluisteren. Cursussen. De commissie 'Kerk overzee' heeft samen met het Hendrik Kraemer-instituut in Oegstgeest een tweedaagse cursus op 7 en 8 oktober voorbe reid, die is bedoeld voor Neder landers die gaan werken in de Derde Wereld en zich vooraf wil len verdiepen in de religie en cul tuur in het land van hun bestem ming. 'Kerk overzee' is een com missie van de Nederlandse Zen dingsraad, Ze onderhoudt con tacten met Nederlanders die door bedrijven, ontwikkelings organisaties en kerken worden uitgezonden. De cursus (in het Zendings huis Oegstgeest) duurt van vrij dagavond 7 tot zaterdagmiddag 8 oktober. Voor inlichtingen en aanmelding: Prins Hendriklaan 37, 1075 BA Amsterdam, 020- 717654. Op maandag 3 en dinsdag 4 oktober wordt op 'Kerk en We reld' in Driebergen een cursus gegeven voor hulpverleners die met stiefgezinnen werken. (Stief gezinnen zijn ontstaan na een tweede huwelijk, waarbij kinde ren uit een eerder huwelijk of een eerdere relatie worden inge bracht). Er wordt aandacht be steed aan de 'meest voorkomen de valkuilen' in stiefgezinnen en aan de verschillende posities die de biologische ouder en de stie fouder daarbij innemen. Voor verdere inlichtingen en vragen kan men bellen naar Kerk en Wereld' (afdeling MOS). 03438-12241. Het Theosofisch Genoot schap heeft vier openbare voor drachten georganiseerd over het onderwerp 'Leven'. De bijeen komsten in het Blavatskyhuis aan de De Ruyterstraat 74 in Den Haag beginnen op woensdag 21 september. De andere zijn op 28 september, 5 oktober en 12 okto ber, steeds om 8 uur. Onderwer pen zijn: wat is leven?, zichtbare en onzichtbare werelden, de sa mengestelde menselijke natuur, en psychische verschijnselen. De toegang is vrij. Er is gele genheid voor vragen. Voor nade re inlichtingen: 070-461545 of 605157. 'De Christengemeenschap' (beweging tot religieuze vernieu wing) heeft een openbaar con gres op stapel staan over het the ma 'Is een leven genoeg0' Er zijn twee eendagscongressen, 24 sep tember in Den Haag (Vrije School, Waalsdorperweg 12) en 8 oktober in Driebergen (Vrije Ho geschool, Hoofdstraat 20), en twee meerdaagse congressen. 21 tot 23 oktober in Maastricht (Vrije School, Leuvenlaan 35) en 4 tot 6 november in Groningen (Vrije School, Wassenbergh- straat 26). Onderwerpen zijn: christendom, karma, reïncarna tie en menselijke ontmoeting. Voor inlichtingen en aanmel ding: Werkstichting 'Andreas'. A. M. van Schuurmanstraat 55. 2331 DD Leiden. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Bodegraven A. van de Beek Genemuiden, te Hoorn (buiten gewone wijkgemeente) J. T. Zwart Hekelingen-Simonsha- ven, te Oude en Nieuwe Wete ring kandidaat A. C. Verweii Amsterdam, te Wapenveld A. Baas Molenaarsgraaf; bedankt voor Zwolle T. A. Eijsenga Zwammerdam. Remonstrantse Broederschap: aangenomen naar Naarden-Bus- sum drs. A. E. J. Kaal Apeldoorn. Afscheid. Dr. Okke Jager gaf vanmiddag zijn afscheidscollege aan de Theologische Universiteit van de Gereformeerde Kerken in Kampen. Hij maakte gebruik van de vut-regeling. In zijn voordracht 'voorspelde' hij, dat het geloof steeds meer zal inkrimpen tot een 'gelovige openheid zonder inhoud', in de zin van 'ik geloof wel, maar ik weet niet wat'. Jager was sinds 1973 docent evangelistiek, ethiek en massacommunicatie aan deze opleiding voor gereformeerde predikanten. Volgens hem is de belangrijk ste vraag in de evangelistiek te genwoordig hoé God zo ter spra ke kan worden gebracht, "dat ge lovigen en ongelovigen ervan op horen". In het praten over God constateerde Jager een crisis. Hij pleitte voor een dichterlijker en zakelijker spreken over God. Dr. Jager kreeg in de Kamper Bovenkerk de afscheidsbundel 'Tegendraads' aangeboden. Bij de aanbieding zei hij: "Op mij is het Paulinische 'Maar gij geheel anders' helaas onvoldoende van toepassing, maar ik hoop van harte dat het tegendraadse in mij in die richting gaat". (Op de pagina geestelijk leven staat morgen een gesprek met dr. Jager). Chili. De gemeentebesturu- en in Nederland kunnen de ko mende weken een verklaring on- derschrii' .n die steun betuigt aan d^ campagne van de Chi- leent tie om bij de volks stemming op 5 oktober nee te zeggen tegen voortzetting van het presidentschap van generaal Pinochet. Het Humanistisch Overleg Mensenrechten heeft hiertoe het initiatief genomen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2