LEIDSCH DAGBLAD Stadslucht zwaar vervuild BRISTOL Ravage in Mexico VANAF HEDENNACHT: EEN IJZERSTERKE BLIK OP GOUD. ZILVER EN BRONS? Tientallen bedrijven ontvangen dreigbrief Wereldwijd onderzoek wijst op gevaren Premie ziektekosten voor vele bejaarden volgend jaar omlaag IOC: 'Spelen worden te groot' ASB wil 31 miljoen niet aan Vendex overdragen Vrijdag 16 september 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38730 Prijs fl. 1,20 Huisarrest Gaza JERUZALEM (AP) - Israëlische autoriteiten hebben in de Gaza- strook een uitgaansverbod uitge vaardigd waardoor 180.000 men sen hun huizen niet uit kunnen. Daarmee wil het leger de leiders van de Palestijnse opstand de wind uit de zeilen nemen, die een algemene staking hadden uitgeroepen. De staking zou mor gen ingaan. Het uitgaansverbod geldt voor 24 uur en voor onbe paalde tijd in een aantal vluchte lingenkampen. DEN HAAG (ANP) - Enige tiental len Nederlandse bedrijven hebben de afgelopen 14 dagen dreigbrie ven ontvangen, waarin zij worden gesommeeerd 50.000 Amerikaanse dollars naar een bepaald adres te sturen. Ze bevatten elk twee patro nen. De brieven, verzonden vanuit België, zijn ondertekend door een Palestijnse organisatie. De naam van deze organisatie is bij Justitie onbekend. Omdat de brieven, die alle iden tiek zijn, zijn ontvangen door be drijven in diverse delen van het land, wordt het onderzoek in de zaak gecoördineerd door de Cen trale Recherche Informatiedienst (CRI). In de brief worden geen sancties tend een woordvoerder van Justi- genoemd voor het geval de bedrij- tie. Hij wil geen informatie kwijt /eigeren het gevraagde be drag te verzenden. Het feit dat er patronen zijn meegekomen laat echter geen twijfel aan de intenties van de afzenders, aldus vanoch- het adres waarnaar het geld moet worden verzonden. Volgens de woordvoerder valt er geen lijn te ontdekken wat betreft het soort bedrijven dat een dreig brief heeft ontvangen. „Er zijn multinationals bij, maar ook hore cabedrijven." Hoeveel bedrijven zijn bedreigd is nog niet duidelijk. „Op dit moment staat vast dat het er enige tientallen zijn. Wij sluiten echter niet uit dat nog meer bedrij ven een brief hebben ontvangen, maar nog geen contact met de poli tie hebben opgenomen". Of de brieven daadwerkelijk door een - tot dusver onbekende - Palestijnse organisatie zijn ver stuurd, of dat er sprake is van een dekmantel, is volgens de woord voerder een kwestie van gissen: "Er zijn op dit moment nog geen aanknopingspunten in het onder zoek". GENÈVE (AP) - De meeste van de 1,8 miljard mensen die in de stad wonen ademen zwaar vervuilde lucht in. Dit blijkt uit een gezamenlijk rapport van de milieu-afdeling van de Verenigde Naties en de Wereldgezondheidsorgani satie (WHO). 1.300 ton in 82/84. De toepassing van ongelode benzine leidt tot een nog scherpere daling. Zo was er in de VS in de jaren 1973-1975 sprake van een looduitstoot van 147.000 ton per jaar; 10 jaar later bedroeg de uitstoot nog slechts 21.100 ton per jaar. B*cr>ï!U\ fötlic7)i|$£g UTRECHT (ANP) - Bejaarden met een inkomen van minder dan 35.000 gulden per jaar hoeven van af 1 januari volgend jaar niet meer dan 181 gulden in de maand te be talen voor een particuliere ziekte kostenverzekering. Dat is het gel dende tarief voor de zogenaamde standaardpakketpolis. Nu betalen bejaarden vaak veel meer. Vanaf volgend jaar kunnen ze het verschil terugvragen bij een stichting die de particuliere ziekte kostenverzekeraars hiervoor zul len oprichten. Behalve de premieverlaging voor minder draagkrachtige be jaarden, die soms bijna 20 procent C.D v/d WEEK! I Nieuwe Beestenmarkt 30 - Leiden j (bi| molen de Valk - volop parkeergelegenhi Wolkenvelden Wolkenvelden en later mogelijk wat regen of motregen. Minimumtempe ratuur rond 11 graden. Middagtcmpc- ratuur ongeveer 18 graden. Matige wind uit noordwest tot noord. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Wolkenvelden maar overwegend droog. Middagtempera- tuur rond 18 graden. Zaterdag 17 september zon op: 07.17 uur, zon onder: 19.49 uur: maan op: 14.42 uur. maan onder: 21.35 uur. Waterstanden te Katwijk hoog water: 07.24 en 19.40 uur; laag water: 03.13 en 15.32 uur. van inkomen kwijt zijn aan de ziek tekostenverzekering, ligt er nu een afspraak dat één maatschappij geen verschillende premieverho gingen aan zijn verzekerden mag opleggen. De verzekeraars maken nogal eens verschil tussen premie aanpassingen voor jongere en voor oudere verzekerden. In ruil voor deze toezeggingen mogen de verzekeraars de premie voor de standaardpolis - de polis voor ex-vrijwillig ziekenfondsver zekerden - met een tientje per maand verhogen tot 153,50 gulden per maand. De verhoging gaat in op 1 januari volgend jaar. De verze keraars drongen al een tijdje aan op een hogere premie voor de stan daardpolis, omdat deze nooit kos tendekkend is geweest. De verzekeraars en staatssecre taris Dees (WVC) kibbelen al een tijd over de bejaardenregeling en de rest van het pakket maatrege len. Volgens de ziektekostenverze keraars was er drie maanden gele den al overeenstemming over be reikt, maar Dees ontkende dit en zag nog bezwaren. Nu is de zaak alsnog beklonken, met dien ver stande dat de drie afspraken na drukkelijk een geheel vormen. Als de drie onderdelen niet doorgaat vervalt de hele afspraak. Bosnegers roepen koningin te hulp HILVERSUM (GDP) - Koningin Beatrix moet persoonlijk haar in vloed aanwenden om een einde te maken aan de oorlog in Suriname tussen het regeringsleger en het Junglecommando. Dat vraagt het grootopperhoofd der Aucaners, de granman M. Gazon, in een brief aan de vorstin. Tevens heeft de leider van de grootste bosnegerstam een lijst met noden en behoeften ge stuurd aan de koningin. In de brief staat onder andere: „Zoals u weet, is hier een oorlog gaande. De afspraken die met uw moeder zijn gemaakt, worden niet meer nagekomen. Wij willen u vra gen via een vreedzame dialoog een einde te maken aan deze oorlog". WEURT De fabriekshallen van Tompack, een fabricagebe- drijf in kunststof verpakkings materialen in Weurt, zijn van morgen in alle vroegte in vlam men opgegaan. De schade van de brand wordt geschat op 10 tot 15 miljoen gulden. Van het bedrijf, waar 50 mensen wer kenbleef alleen de kantoor ruimte gespaard. De brand werd om kwart over een ontdekt. Op dat mo ment waren 15 mensen in het bedrijf aan het werk. Zij hebben tevergeefs geprobeerd de brand te blussen. Toen dat niet lukte, werd de Nijmeegse brandweer gebeld. Die is samen met brand weerkorpsen uit de omgeving uren bezig geweest om de enor me vuurzee onder controle te krijgen. Daarbij kon niet wor den voorkomen, dat ramen van omliggende woonhuizen knap ten. De brandweer vermoedt, dat kortsluiting de oorzaak is. (foto ANP) Bezoek onze Leidato- stand op de bovengalerij Auto-Home Automobielbedrijven Het onderzoek met een netwerk van meetstations in 63 landen ge durende 15 jaar, is het meest om vangrijke dat ooit is gedaan. Jaar lijks blijkt er 180 miljoen ton zwa veldioxide in de lucht terecht te ko men. En nog eens 100 miljoen ton zwevende vuildeeltjes, zoals ^tof en rook. Vooral bij kinderen kan dat tot acute of chronische adem halingsproblemen leiden. Wereldwijd worden 625 miljoen mensen, merendeels in de ontwik kelingslanden, blootgesteld aan onaanvaardbare niveaus van zwa veldioxide. Voor zwevend stof en rook is de situatie nog ernstiger: 1,25 miljard mensen wonen in on aanvaardbare omstandigheden. De hoogste concentratie zwavel dioxide werd gemeten in Milaan, maar ook Seoul, Rio de Janeiro en Parijs steken ongunstig af. Amster dam bleef onder de norm en be hoort ook tot de 25 steden waar sprake is van een dalende tendens. In de periode 1973-1975 was de zwaveldioxide uitstoot in Neder land gemiddeld jaarlijks nog 320.000 ton, in de periode 1980-1984 daalde dit tot gemiddeld 260.000 ton. In alle westerse geïndustriali seerde landen is sprake van een da ling. Uitzondering vormt Polen waar de concentratie in 10 jaar met 80 procent steeg. In een aantal grote Europese ste den is sprake van een stijgende concentratie aan stikstofoxide, zoals Londen, Amsterdam, en Frankfurt. In Amsterdam steeg de gemiddelde jaarlijkse uitstoot van 390.000 ton in 1953-75 tot 450.000 ton in 1980-84. De uitstoot van stikstofoxiden is ook zorgwekkend omdat deze een rol spelen bij de stijgende ozon concentraties in veel Europese en Noordamerikaanse steden ozon vormt een gevaar voor de volksge zondheid. Voor Nederland is een daling in de uitstoot van koolmonoxyde ge constateerd, van 1.460.000 ton per jaar in 73/75 naar 990.000 ton per jaar in de periode 80/84. Van 20 ste den waar de concentratie is geme ten heeft Amsterdam de laagste concentratie. Ook voor lood geldt dat in de meeste westerse landen sprake is van een een dalende tendens in de uitstoot. Voor Nederland is een da ling gemeten van 1.400 ton gemid deld per jaar in de periode 79/81 tpt Poliopatiënten krijgen na 30 jaar terugslag UTRECHT (ANP) - Een werk groep gaat zich inzetten voor oud-poliopatiënten die na 30 jaar nieuwe ziekteverschijnselen krijgen. Ongeveer een jaar gele den werd uit onderzoek bekend dat bij een kwart van de mensen die in hun jeugd kinderverlam ming kregen na een stabiele pe riode van 30 jaar late effecten van polio kunnen optreden. In Nederland zijn sinds 1951 ruim 5.000 patiënten met kinder verlamming geregistreerd. De patiënten die zich daar redelijk van leken te hebben hersteld en zich met behulp van bij voor beeld krukken nog konden voortbewegen, kunnen nu ver schijnselen krijgen als extreme vermoeidheid, meer spierfunc- tieverlies en meer pijn in spieren en gewrichten. De oorzaak van die late effec ten is nog niet helemaal duide lijk. Onderzoekers denken aan een versnelde ouderdom, moge lijk mede doordat de patiënten zich in het verleden zo intensief hebben beziggehouden met bij voorbeeld fysiotherapie waar door de spieren zwaar werden belast. Zowel artsen als patiën ten zijn verrast door de late effec ten van polio. De werkgroep, waarbij zich inmiddels vijftig mensen hebben aangemeld, houdt 1 oktober een landelijke contactdag in Soest. - alléén vandaag en morgen - MODETOPPER EXTRA VOORDELIG zwart suède enkellaarsje van 79.95 voor slechts maten 36 - 41 26 PAGINA'S In de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul beginnen de komende nacht de Olympische Spelen. De afgelopen dagen werd er door de ruim 10.000 deelnemers aan dit grootste sportevene ment op vele plaatsen nog in tensief getraind. De Leidse roeier Ronald Flo rijn (rechts) die samen met Ni co Rienks de dubbel twee vormt controleert hier nog even de riemen tijdens de trai ning op de rivier de Han. Meer nieuws van onze verslag gevers in Seoul op pagina's 17 n 19: Schoolslagzwemmer Ron Dekker hoopt op medaille Michel Valke: 'Seoul komt voor mij te vroeg De Olympische Spelen van Toen SEOUL (AP) - Het Internationaal Olympisch Comité is van mening dat de Olympische Spelen te groot zijn geworden, en er worden maat regelen overwogen om het aantal sporten te beperken. Aan de Spe len in Seoul nemen meer dan 10.000 atleten deel, waarmee het re cordaantal van 9.627 in München in 1972 royaal wordt geklopt. IOC-voorzitter Samaranch zei vanochtend na afloop van de 94ste vergadering van het IOC dat ver schillende manieren worden over wogen om het aantal sporten te vérrninderen. Een mogelijkheid zou zijn om de demonstratiespor ten, die meestal alleen in het gast land in de belangstelling staan, van het programma te schrappen. De vermindering zou in 1996 in moe ten gaan. Volgens vice-president Pound zal dat mogelijk niet genoeg zijn en moet er ook in de „echte" sporten worden gesnoeid. Een manier zou zijn om bepaalde sporten per twee' of drie Olympiades te laten roule ren, een systeem dat al een aantal malen is toegepast voordat de Spe len in 1896 weer nieuw leven werd ingeblazen. Een andere mogelijk heid zou zijn om een bepaalde sport twee of drie keer mee te laten doen, maar hem weer te schrappen als de belangstelling onvoldoende In Seoul worden er 237 gouden medailles uitgereikt in 23 sporten, twee meer dan tijdens de Spelen in Los Angeles. Bij de Spelen van 1992 in Barcelona komen daar nog eens honkbal en badminton bij. MEXICO (GPD) De super-or kaan Gilbert heeft op het Mexi caanse schiereiland Yucatan een spoor van verwoesting achtergela ten. Duizenden mensen zijn dakloos en er zijn honderden ver misten. Talloze wegen zijn over stroomd. De elektriciteit is uitge vallen terwijl de verbindingen met het gebied verbroken zijn. Inmiddels hebben tienduizen den bewoners van de kusten van Texas en Louisiana meer landin waarts een veilig heenkomen ge zocht. De zwaarste orkaan ooit ge meten op het westelijk halfrond wordt daar later vandaag verwacht. De staat Quintana Roo is tot rampgebied verklaard. In-de ste den Valladolid en Merida in Yuca tan staan veel straten onder water. Andere wegen zijn versperd door uit de grond gerukte bomen en elektriciteitsmasten. Het interna tionale vliegveld van Cancun is on bruikbaar vanwege grote schade aan het stationsgebouw en de ver keerstoren. Op Cozumel, een toeristisch ei land voor de kust van Yucatan, is een kwart van alle huizen vernie tigd. In Cancun is de luxe hotelzo ne op een langwerpig eiland van de rest van de stad geïsoleerd. Een hotel is volledig verwoest. De meeste andere hotels kampen met overstromingen. Bijna overal zijn de ramen ingewaaid. Er is grote schade aan pleziervaartuigen en vissersboten. Door de orkaan is er nog geen zicht op de schade aan de bijna 200 Mexicaanse olieplatforms in de Baai van Campeche, het belang rijkste wmgebied van Mexico. De bemanningen van de booreilanden konden tijdig met helikopters wor den geevacueerd. Zeventien Cu baanse vissersboten met ruim 300 bemanningsleden worden vermist. Op de foto: een door de orkaan (Pagina 2: Gilbert breekt alle records pagina 5: Kuststreken VS voorbereid op orkaan) Profiteer van onze GRANDIOZE AANBIEDINGEN op onze PARKET -afd Lestella tapijt en parket-shop Stille Rijn 1 Leiden 071-120221 Voor een goede relatie is ons geen moeite te veel. DEN HAAG (GPD) De onderne mingsraad van ASB uitzendbu reau spant een kort geding aan te gen Vendex international. Het Vendex-concern eist 31 miljoen gulden (het gehele eigen vermo gen) van ASB uitzendbureau. Bij de fusie in 1984 van ASB met Ve- dior Holding (een Vendex dochter) is aan de ondernemingsraad van ASB beloofd dat de winst de eerste drie jaar ter beschikking van ASB zou blijven. Dat gebeurde ook de afgelopen drie jaar, maar nu eist Vendex dat nog deze maand 21 miljoen gulden wordt overgemaakt. De rest van het geld (10 miljoen) zou binnen kort moeten volgen De ondernemingsraad van de ASB verzet zich hiertegen. Het uit zendbureau zou niet meer kunnen investeren en het personeel zou de winstdeling mislopen. Een eerder bereikt compromis tussen de di rectie van ASB en van Vedior Hol ding is door het moederbedrijf Vendex verworpen. Vandaar dat de ondernemingsraad nu Vendex International voor de rechter daagt. Het kort geding dient maan dag over een week voor de presi dent van de rechtbank in Zwolle. DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I per maand 23 95 Pe' ball |aar 141.90 (alleen mogeii|k mei automatische betaling) q per |aar 270.25 I I per kwartaal 70.95 uw voorkeur aankruisen 1 De eerste 2 weken kri/gt u de krant natuurh/k gratis m de bus' Naam Straal Postcode/Plaats u Telefoon:(ï.v.m controle bezorging) IU kunt dei* bon opsturen naar hei Leitlsch Alphcot Dagblad Antwoofdnumm** 10050.1 2300 VB LeK*n In plaats van opsturen kunt u ook even b«li«n 071-161400 I

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1