Dekker hoopt op medaille SpoopTV Zwaar weekeinde voor volleyballers Organisator Park omzeilt problemen spelen ban tEoen E=^H[lÈ3 'Schoolslagzwemmers zijn volslagen maf Den Bakker fit verklaard Parade kost te veel energie VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1988 SPORT PAGINA 17 NAGANO - De Nederlandse Olympische atletiekploeg heeft gisteren in het Japanse Nagano deelgenomen aan oefenwedstrijden. Veel tegenstand ondervonden de atleten niet. Robin van Helden won de 1000 meter in 2.21.90 voor Han Kulker 2.23.30 en Rob Druppers 2.24.86. Hans Koeleman schreef een testwedstrijd 1500 meter steeple op zijn naam in 4.03.30. De 200 meter vrouwen werd gewonnen door Yvonne van Dorp (foto ANP) in 23.80, een nieuw persoonlijk record voor de Leidse at lete. Elly van Hulst zegevierde op de 800 meter in 2.04.02. Gretha Tromp deed 13.50 over 100 meter horden en zevenkampster Mar jon Wijnsma haalde in het verspringen 6.33 meter. Tineke Hidding (licht geblesseerd), Gretha Tromp en Nelli Cooman verlaten vandaag het Japanse trainings kamp en reizen naar Seoul af. De rest blijft daar tot maandag. SEOUL (GPD) Aan de voor avond van de start van de Olympi sche Spelen staat de volleybal- ploeg morgen als eerste van de Ne derlandse afvaardiging voor een nieuwe uitdaging in de opbouwfa se. Niet alleen omdat er na 24 jaar weer een nationale equipe deel neemt, maar vooral omdat de inter nationale opleving op een breed en sterk front kan worden getoetst en zo mogelijk worden bevestigd. Vanaf het thuisfront zal onge twijfeld met argusogen worden ge keken of de veel besproken aanpak van bondscoach Arie Selinger in de Zuidkoreaanse hoofdstad iets tastbaars zal opleveren. De manier, waarop de technisch leider het Ne derlandse volleybal de laatste twee jaar uit het slop haalde en zelfs weer aanzien in de wereld gaf, heeft de interesse van menig sport liefhebber opgewekt. Trouwens, niet alleen van de Ne derlandse tv-kijker. Bijna alle ver tegenwoordigers van de buiten landse pers klampen Nederlandse vakbroeders in Seoul aan om meer te weten te komen over 'de grote onbekende' in het olympische vol leybalcircuit. Want doordringen tot het Nederlandse volleybalkolo nie is haast net zo onmogelijk als ongemerkt de veiligheidscontrole van het Olympisch Dorp passeren. Selinger schermt zijn spelers zo veel mogelijk af. Alles en iedereen SEOUL (GPD) - Park Seh-Jik is een volleerd diplomaat. De 54-jari- ge hoofdorganisator van de Spelen in Seoul is buitengewoon bedreven in het omzeilen van problemen en bovendien in staat zich met veel omhaal van woorden uit netelige situaties te praten. Aan de voor avond van het grootste sportfestijn aller tijden moet hij de uitputting nabij zijn, maar Park houdt zich kranig: „We staan voor een feest dat zijn weerga niet zal kennen", kraait de voorzitter van het organi satiecomité (SLOOC) al bij voor baat victorie. „Ik vertrouw er op dat tijdens deze Spelen de ware olympische idealen zichtbaar wor den: vriendschap en harmonie als bijdrage aan de wereldvrede". Met die harmonie valt het vol gens de Zuidkoreaanse journalis ten wel mee, of liever tegen. Dat al les en iedereen in Seoul onderge- Bijgeloof Met nog slechts enkele uren te gaan voor de opening van de 24e Spelen, neemt het bijgeloof in het atletendorp overdreven vormen aan. De leiding van de Braziliaanse equipe heeft alle atleten inmiddels verplicht 's ochtends eerst met de rechtervoet uit bed te stappen. „De linkervoet brengt ongeluk, van daar dat we iedereen op hun ver antwoording hebben gewezen de rechtervoet eerst uit bed te tillen", aldus de Zuidamerikanen. De atle ten uit Gabon is verboden hun han den onder het bed te steken, de af vaardiging van Papoea Nieuw Gui nea loopt behangen met stukjes touw door het dorp, terwijl de men sen uit Tonga de flatgenoten uit hun slaap houden met religieuze liederen. Club De Sovjetunie heeft een exclu sieve club geopend in het atleten- dorp. De toegang is alleen voorbe houden aan Russische sporters en officials, die kunnen genieten van popmuziek, bioscoopfilms, 500 boeken en 100 videofilms. Voor de Nederlandse equipe is een speciale Heineken-hoek ingericht, waar gretig gebruik van wordt gemaakt. Elke avond zit het terras bomvol. Bellen De Spaanse journalisten zijn vooralsnog koploper in het door bellen van verhalen naar het thuis front. Vanuit het perscentrum in Seoul grepen de Spanjaarden na dertien dagen 39 keer de telefoon. De organisatie heeft nu al uitgere kend hoeveel Won de heren" daar voor neer zullen moeten tellen: 365.720, oftewel dik duizend gul den. De Japanse media staan voor lopig tweede met 24 gesprekken en een schuld van 750 gulden. Ziekenboeg Het aantal atleten dat het me disch centrum in het atletendorp consulteert, is inmiddels opgelo pen tot ongeveer tweehonderd per dag. Vorige week deden nog slechts tachtig sporters een beroep op de door de organisatie aange stelde doktoren. Het merendeel van de blessures is overigens niet ernstig. „Meestal gaat het om lichte verwondingen die op de training zijn opgelopen". schikt is aan het hoogste ideaal: succesvolle Spelen, is bijna alge meen geaccepteerd in het 'land van de morgenkalmte'. „Maar dat wil niet zeggen dat wij ten opzichte van buitenlandse collega's moeten worden gediscrimineerd", waagt een kritische Zuidkoreaanse jour nalist op te merken tijdens de laatste persconferentie van 'de gro te Park' vóór de openingsceremo nie van morgen. De man, die in Zuidkorea krijgs haftig aan de olympische touwtjes trekt, is er heilig van overtuigd dat de uitge breide veiligheidsmaatregelen een vlekkeloos verloop van de Spelen zullen garanderen. Dat de massale aanwezigheid van politie-agenten, militairen en veiligheidsfunctiona rissen voor wat ongemak zorgt, moeten de buitenlandse gasten maar voor lief nemen. Park, die zich bij voorkeur in beeldspraak uitdrukt: „U moet het zien als het dragen van een paar nieuwe schoe nen. In het begin zitten ze wat on comfortabel, maar gaandeweg voelt u zich er heel prettig in". Op de donderdagse persbijeen komst van het SLOOC in Seoul wordt, zoals gebruikelijk, veel ge praat en weinig gezegd. De zelfver zekerde Park ratelt maar door over hoe groot en hoe mooi het olympi sche spektakel in de zich razend snel uitbreidende wereldstad be looft te worden. Zelfs één van de 'adjudanten' van de voormalige of ficier uit het Zuidkoreaanse leger wordt het monotome geklets van zijn baas wat te veel. De in blauwe blazer gehulde notabel valt tijdens de persconferentie dan ook spon taan in slaap. Verontwaardigd De man schrikt pas wakker wan neer de vertegenwoordiger van een Zuidkoreaanse krant op de valreep een microfoon grijpt. „Meneer Park", steekt de verontwaardigde journalist van wal, „ik heb al 'een maand lang vergeefs geprobeerd het volgende onder uw aandacht te brengen en nu grijp ik mijn laatste kans. Het is allemaal heel mooi en aardig wat u vertelt, maar ons, de Koreaanse journalisten, wordt het werken soms onmogelijk gemaakt. Buitenlandse journalisten krijgen overal voorrang en in alle voorzie ningen en sportcomplexen moeten wij met de mindere plaatsen ge noegen nemen". Terwijl de SLOOC-voorzitter hem vriendelijk glimlachend aan kijkt, vervolgt de criticus zijn be toog. „Meneer Park, veiligheid staat bij u heel hoog in het vaandel, terecht, want de Olympische Spe len moeten gevrijwaard blijven van terroristische acties. Maar het zijn meestal alleen de Koreanen die echt uitgebreid gecontroleerd wor den. Ik heb herhaaldelijk gezien dat buitenlandse collega's moeite loos de controleposten omzeilen, terwijl wij overal zo'n beetje wor den uitgekleed. Nu wil ik graag van u weten of dat een beleidskwestie is of het gevolg van het taalpro bleem. Omdat ze de Engelse taal niet machtig zijn, kunnen de veilig heidsfunctionarissen de buitenlan ders niet duidelijk maken wat ze willen en laten ze hen maar lopen". Na deze kritische kanttekening bij het succesverhaal van Park is het dus doodstil in de ruime zaal. Maar de dommelende buurman van de voorzitter is opeens klaar wakker. Het zelfverzekerde hoofd van de bijna 50.000 koppen tellen de organisatie-brigade ook, want hij omzeilt ook deze klip met grote stuurmanskunst. Zijn verhande ling over de spectaculaire econo mische vooruitgang van Zuidkorea is boeiend, maar slaat nergens op. Dat vindt ook de suf gepraate vra gensteller die hoofdschuddend weer aan het werk gaat. Park Seh-Jik wil na de Spelen de politiek in. door Jaap Visser moet wijken voor een nieuwe piek in de prestatiecurve. De opzienbarende progressie van Nederland heeft bij de buiten wacht in elk geval veel indruk ge- maak. Niet geheel ten onrechte, zoals uit de resultaten van het afge lopen jaar is gebleken. Buiten de Verenigde Staten en de Sovjetunie versloeg Nederland in het afgelo pen anderhalf jaar alle grootmach ten één of meerdere keren. Hoewel Selinger onophoudelijk blijft roepen, dat de Spelen 'het einde zijn van een nieuw begin', wordt de ploeg tot de verrassende outsiders gerekend in het kansspel om de medailles. Een toernooi wordt nooit in één of twee wedstrij den beslist, maar de olympische droom van de nationale formatie kan in één weekeinde op een nachtmerrie uitdraaien. Het ope ningsduel met Frankrijk, de num mer 2 van Europa, en in mindere mate dat met de olympische titel verdediger de Verenigde Staten (maandagochtend) zijn in dat op zicht bepalend. Met twee misstap pen op rij wordt het uitzicht op een plak door de geringe krachtsver houdingen in de groep minimaal. Om over het geknakte moreel nog maar niet te spreken. Verwachting Voor Selinger zal de wereld niet instorten, wanneer niet aan het ho- ge verwachtingspatroon wordt vol daan. De volleybalprofessor is nog in het eerste stadium van een scho lingsproces, dat over vier jaar in Barcelona moet zijn voltooid. Se oul is voor hem niet meer dan een extra bonus, die via een achterdeur is afgedwongen door het pré-olym pisch toernooi in eigen land te win- Die doorbraak heeft de tech nisch leider alleen maar winst op geleverd. Op deze manier kon hij zijn immer ambitieuze plannen nieuwe inhoud en gestalte geven. Met het olympische ticket in de hand wist hij de NeVoBo te bewe gen de internationals van Marti- nus, Animo en VCG helemaal vrij te maken van de competitie. Zo creëerde hij een vooraf onmogelijk geachte ideale situatie. Net als in zijn periode als coach van de natio nale Amerikaanse vrouwenploeg geeft hem dat alle ruimte om veel te trainen en internationale wedstrij den te spelen. AD HEESBEEN Nederland komt onder stormachtige toejuichingen het stadion binnen. Het grote landendefilé waar mee morgen de Spelen van Se oul losbarsten, werd in de Olympische historie voor het eerst gehouden in Londen- 1908. Over de wijze waarop Nederland zich toen in de Britse hoofdstad presenteerde, was The Times niet erg te spre ken: "Met hun zwarte en don kerblauwe kledij zagen de Hollanders er zo ongeveer uit als onze postbodes". Zestig jaar geleden had Am sterdam de Spelen binnen zijn poorten. Op zaterdag 28 juli 1928 was de openingsplechtig heid. Heel de maand juli was het prachtig weer geweest, maar op de 27ste begon het te gieten en dat deed het op za terdagochtend de 28ste nog steeds. Amsterdam lag er tril lend van nat- en narigheid bij. Maar de wonderen bleken de wereld nog niet uit. Rond het middaguur werd het droog en het zou de hele middag verder droog blijven. Het gloednieuwe Olympisch stadion zat mudvol toen om 2 uur de openingsceremonie be gon. De eretribune was gevuld met, aldus een krantever slag, een uitgelezen schare gasten; het wemelde van de hoge hoe den, kleurige uniformen, ste ken en helmen, gouden epau letten en blanke tressen, weel derige pluimen en rinkelende sabels. En tusschen al die plechtige heeren gelukkig ook het meer vrolijke en fragiele aanzien van de dames, bij wie de korte rok overheerste". Prins Hendrik, die de Spe len officieel zou openen, werd bij zijn binnenkomst begroet met het door 1200 zangers aangeheven Wilhelmus in de oude toonzetting. Vervolgens marcheerden zo'n 3000 sport lieden uit 45 landen het sta dion in. Frankrijk was daar niet bij. De Fransen hadden een paar dagen eerder een kijkje in het stadion willen ne men, maar een overijverige suppoost had hen dat belet. Er waren onvriendelijkheden en klappen bij gevallen. De Fransen eisten het ontslag van de suppoost, het NOC liet het bij verontschuldigingen. Toen de Franse ploeg voor het lan dendefilé de suppoost weer te gen kwam, maakte men brie send van woede rechtsom keert. Aan de Spelen nam Frankrijk overigens wel deel. Voor het eerst in de Olympi sche annalen werd het landen defilé geopend door Grieken land. Nederland sloot de rij en het liep er volgens alle dagbla den "keurig en allerkranigst" bij. "Onze landgenooten droe gen stroohoeden met oranje lint, ze hadden blauwe jasjes wit omzoomd, de mannen wit te broeken en de dames witte rokjes en witte kousen". Hierna hieven de 1200 zan gers 'Wilt heden nu treden' uit Valerius' Gedenckclanken aan. Harry Dénis, de aan voerder van het Nederlands voetbalelftal, legde in het Frans de eed af. Uit de schaal bovenop de marathontoren kringelde rook, ten teken dat (voor het eerst in de Olympi sche geschiedenis) het Olym pisch vuur was ontstoken. Met de cantate 'Hollands Glorie' van Richard Hol werd de cere monie besloten. Niet iedereen had het een in drukwekkende plechtigheid gevonden. Zo schreef de be faamde sportjournalist Leo Lauer, de Theo Koomen van zijn tijd, "dat er vaak nogal slordig was gemarcheerd, ja hier en daar zelfs geslenterd". Enkele tientallen toeschou wers zagen zich tijdens de ope ningsceremonie hun fototoe stel (tijdelijk) ontnomen. De fotorechten waren gegund aan vier grote persbureaus en het NOC nam het contract zo serieus dat het zelfs in het kleinste kiektoestelletje in het stadioy een gevaar zag. Een politie-inspecteur speurde met een grote kijker constant de tribunes af en stuurde zijn re chercheurs vervolgens naar de plekken des onheils. Ja, i nog orde en gezag in d gen.... RUI SEOUL (GPD) De haardos is in ieder geval al een me daille waard. „Een voltreffer", lacht Ron Dekker, wanneer hij voor de zoveelste keer door een Koreaan wordt aange klampt voor een foto. De Aziaten komen niet meer bij van het lachen als ze de Nederlander op straat zien. Vla)r voor zijn vertrek naar Seoul liet Dekker samen met Marianne Muis en Karin Brienesse twee zwart-wit gekleurde dolfij nen in zijn haar knippen. „Mijn moeder vond het afschu welijk. Maar voor mij heeft dit kapsel een diepere beteke nis. Want ook in het atletendorp word ik nagestaard, weet ik dat ze achter mijn rug om over me praten. Uitstekend, weten ze gelijk dat ik er ben. Ron Dekker, from Holland, de schoolslagzwemmer". De man ook die deze Olympische Spelen geschiedenis kan schrijven. Voor het eerst sinds mensenheuge nis beschikt de nationale zwem ploeg weer over een potentiële me daillekandidaat bij de mannen. Een welhaast onnatuurlijk ver schijnsel. De laatste olympische medaille dateert alweer uit 1960, toen Wieger Mensonides op de 200 meter schoolslag brons greep. Op wereld- en Europese kampioen schappen is het beeld niet anders, ereplaatsen zijn zeldzaamheden. In tegenstelling tot de vaderlandse vrouwen, die internationaal wel se rieus worden genomen. De negen gouden, twaalf zilveren en tien bronzen olympische medailles zeg gen wat dat betreft genoeg. Ron Dekker moet in staat wor den geacht de malaise te doorbre ken. De Deventenaar staat zevende op de wereldranglijst van de 100 meter schoolslag en is de eerste zwemmer ter wereld die de 100 me ter op alle vier de disciplines bin nen de minuut wist af te leggen. Op de schoolslag was dat eerder alleen de Brit Adrian Moorhouse gelukt. De MEAO-student verafschuwt de vergelijking. „Onzin om ons met de vrouwen te vergelijken. Appels en peren. Jarenlang is de concur rentie bij de mannen veel groter ge weest dan bij het vrouwenzwem- men. Nu de basis bij de vrouwen groter is geworden, hebben onze meisjes het ook veel moeilijker zich in de medailles te zwemmen. Logisch, alleen hebben wij daar van begin af aan mee te maken ge had. Waarom ik dan wel door breek? Moeilijk te zeggen. Ieder een traint zich kapot om het beste resultaat te behalen. Ik zou dan moeten zeggen dat ik wellicht meer talent heb. Dat klinkt heel eng, maar op dit moment zou ik geen andere verklaring weten". Druk De druk is groot, de leeftijd (22) nog niet zodanig dat die spanning gerelativeerd kan worden. Hoewel: „Ik heb echt geleerd van de EK vo rig jaar. Ook toen waren alle ogen op me gericht. Die Dekker gaat een medaille pakken jongens, let maar eens even op. Tja, en om dan uitge schakeld te worden voor de A-fina le, dat komt keihard aan. Ik zat ka pot. Maar achteraf ben ik blij met die ervaring. Ik weet nu dat ik in de series al voluit zal moeten gaan. Ze ker in een 50-meterbad, de korte- SEOUL (ANP) - Wielrenner Maar ten-Jan den Bakker is door de me- -dische staf fit verklaard voor de Olympische ploegentijdrit van zondag. De 19-jarige amateur uit Abbenbroek had deze week bij de training in de omgeving van Seoul een aanrijding met een bromfiet ser. Den Bakker, de beste man van coach Boskamp in de voorberei ding in Colorado, liep verscheide ne kneuzingen en schaafwonden Dreigement Taiwan en China liggen voor de zoveelste keer met elkaar in de clinch. Bij aankomst op vliegveld Kimpo maakte Taiwan zich be kend als de republiek China. IOC- voorzitter Samaranch heeft de Tai- wanezen daarvoor inmiddels op de vingers getikt, omdat het eiland niet onder die naam bekend staat bij het olympisch comité. De Tai- wanezen verklaarden dat het om een vergissing ging. Samaranch heeft de delegatieleider in ieder ge val voorgehouden dat het eiland bij herhaling van de Spelen zal wor den uitgesloten. Ron Dekker: „Voor mij heeft dit kapsel een diepere betekenis", (foto gpd> baan blijft nu eenmaal mijn specia liteit. Maar als ik me hier eenmaal voor de A-finale heb geplaatst, ja, dan zul je mij over een medaille ho ren praten. De onderlinge verschil len bij de schoolslag, zeker op de 100 meter, zijn zo gering dat er dan van alles kan gebeuren. En ach, dat het 28 jaar geleden is dat een Ne derlandse zwemmer voor de laatste keer een plak veroverde, zegt me weinig. Ik was zelf nog niet eens op de wereld toen die Mensonides daar in Rome zwom". „Weet je wat hier wel door mijn hoofd speelt", vervolgt Dekker. „Dat ik de wisselslag estafette-- SEOUL (GPD) In navolging van de Nederlandse volleyballers zul len ook de mannen van de nationale hockeyploeg, een deel van de I zwem-equipe en vier wielrenners zaterdag niet meelopen in de parade tijdens de openingsceremonie van de Olympische Spelen. Het gaat in dit geval om deelnemers, die op de openingsdag of zondag in actie moeten komen. Hockey-bondscoach Hans Jorritsma maakte vanmorgen bekend, dat hij gisteravond zijn beslissing in overleg met de spelersgroep had genomen. „In Los Angeles", licht de technisch leider toe, „waren er veel minder ploegen dan hier in Seoul, maar toen duurde het uren voordat alle teams op het grasveld stonden. Dat is enorm vermoeiend. Ik weet dat uit eigen ervaring van Montreal in 1976. Ik wil dat de groep I :'n energie spaart voor de eerste wedstrijd van zondag tegen Argenti- De hockeyers zullen het spektakelstuk van de opening nu vanaf de tribune volgen. „Jammer", oordeelde Mare Benninga. „Ik heb zoiets al eens eerder meegemaakt bij de Maccabi-Spelen. „Zo'n vol stadion met 70.000 mensen, dat is echt een waanzinnige belevenis. Maar ik heb begrip voor de argumenten, dat het een slopende affaire is. Het gaat uiteindelijk om het resultaat". ploeg op sleeptouw heb meegeno men naar Seoul. Vier jaar geleden namelijk kon die ploeg niet mee vanwege de te zwakke schoolslag. Nu is de situatie omgekeerd. Dat geeft me toch een bepaalde kick, goed voor mijn zelfvertrouwen". De schoolslag is een aparte slag, en de zwemmers die zich in deze discipline uitleven een slag apart. „Schoolslagzwemmers", zegt Ron Dekker, „zijn volslagen maf. Het zijn de buitenbeentjes in de natio nale ploegen en bij de verenigin gen. Ik heb er zelf geen weet van, maar we zijn anders, doen dingen waar anderen zich rot om lachen of kapot aan ergeren. Wij zijn ge stoord ja, maar op een prettige ma- Die inslag is ook terug te vinden in Dekkers privé-leven. „Lang leve de lol en de vrijheid, dat is mijn motto. Er is al genoeg ellende in de wereld. Ik ben 22, maar ik voel me 16 of 17 jaar. Ik kan me ook moei lijk concentreren op zaken buiten het zwemmen. Ik zit nu in de derde klas van de MEAO, maar ik heb er wel zes jaar over gedaan om zover te komen. Tja, mij maakt het niet uit, mijn moeder vindt het allemaal maar niks. Begin toch eens aan je huiswerk jongen, zegt ze dan. Dat doe ik dan ook wel, maar de inte resse is zo weer verdwenen. Wat ik hier nu meemaak, ons trainings kamp in Onyang, de verplaatsing naar Seoul, het contact met spor ters uit andere landen, dat is pas ge nieten. Daar doe ik het voor. Wie maakt dit nu mee in zijn leven? Ik kan me altijd nog op m'n maat schappelijke carrière richten". KAREL JANSEN VRUDAG 15.25-17.25 BBC 2: Horse Racing: paar- derennen in Newbury. 18.25-18.55 Ned 2: Sport. 19.30-20.15 Did 2: ZDF-Olympia Studio Seoul: voorbeschouwing op de 24e Olympische Zomerspelen in Seoul. 20.25-20.55 BRT 2: Extra Time. 22.35-23.35 Super: Sportsworld. 22 40-23.40 SKY: American Football '88/'89. 22.40-23.50 Ned 3: Studio Sport: met o.a. een vooruitblik op de Olympische Spelen en de documentaire 'De Roe meense Droom' over de ontwikkeling van het turnen in Roemenie. 23.15-00.15 BBC 1Sportsnight: vooruit blik op de Olympische Spelen ZATERDAG 01.55-06.00 BBC 1Olympische Zomer spelen: openingsceremonie. 02.25-06.00 Did 2: Olympische Zomer spelen: openingsceremonie. 02.25-06.30 BRT 2: Olympische Zomer spelen: openingsceremonie. 02.25-07.00 Ned 3: Olympische Zomer spelen: openingsceremonie. 02,25-07.00 Ned 3: Olympische Zomer spelen: openingsceremonie. 07.00-08.30 Ned 3: Schoonsphngen vrouwen 10 m. (live). 08.30-11.00 Ned 3: Volleybal: Neder land-Frankrijk (live). 08.30-15.30 Did 2: Reportages, inter views en voetbal (China-Westduitsland). 09.00-18.00 BBC 1: Sport: reportages van de Olympische Zomerspelen. 11 00-11 10 Ned 3: Samenvatting res tant schoonspringen. 11 10-12.00 Ned 3: Samenvatting ope-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17