Horestrojkaweg naar vrije slmtingstijd cafés Horecabeleid in Utrecht is méér dan vrije sluitingstijd lactiei in vrije tijd Toch aanleg winputten Berkheide- zuid Vereniging oneens met weigering rijk nieuwe school speciaal onderwijs VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1988 UTRECHT/LEIDEN - Het hore- ca-beleid in Utrecht bestaat niet al leen uit het invoeren van vrije slui tingstijden. Een gericht vestigings beleid voor horeca-ondernemin- gen, het maken van afspraken met door Willem Spierdijk ondernemers over het aan banden leggen van eventuele overlast en strenge sancties voor cafés die de regels overtreden, maken onder deel uit van de maatregelen die de gemeente Utrecht op horeca-ge- bied heeft genomen. Dit werd aan burgemeester Goe- koop en de Leidse raadsleden dui delijk gemaakt, die gisteravond en vannacht een werkbezoek brach ten aan de Domstad. Het tochtje was een initiatief van raadslid B. UTRECHT/LEIDEN - 'Ho- restrojka'. Deze term werd gisteravond door B. Stöxen van Leiden Weer Gezellig ge ïntroduceerd om de stroming aan te geven die in Leiden moet leiden tot vrije slui tingstijden voor de kroegen. De horestrojka heeft Utrecht al sinds een jaar bereikt. Of ook Leiden in de ban zal ra ken, moet nog worden afge wacht. Het uitstapje van Feestelijke opening van welzijnsgebouw LEIDEN De openbare biblio theek Stevenshof, de Stichting So ciaal Kultureel Werk Stevenshof en het kinderdagverblijf Lotte hou den zaterdag 1 oktober een open dag in hun nieuwe, gezamenlijke onderkomen aan de Trix Terwindt- straat. Dit gebeurt ter gelegenheid van de opening van het welzijnsge-, bouw. Het gebouw wordt om 11.45 uur officieel opengesteld door de wethouders Kuijers (cultuur) en Van Dongen (sociaal-cultureel werk). Um de in gebruikname van het welzijnsgebouw luister bij te zet ten, houdt de bibliotheek onder meer een ballonnenwedstrijd, een poppenkast-voorstelling en een cursus boekbinden voor de jeugd. De bibliobus, die vier jaar lang heeft dienst gedaan als biblio theekvoorziening in de Stevens hof, wordt die dag om 13.00 uur of ficieel door Kuijers gesloten. Stöxen (Leiden Weer Gezellig). Hij stelt al enige tijd pogingen in het werk de discussie over de slui tingstijden van de Leidse kroegen open te breken. In de raadscom missie algemene en bestuurlijke aangelegenheden had hij daarom aangedrongen op dit werkbezoek. Daarvoor was Utrecht gekozen om dat deze stad juist een experiment van een jaar achter de rug heeft met het loslaten van de verplichte slui tingstijden. Een woordvoerder van de ge meente Utrecht vertelde de Leidse delegatie gisteren tijdens een ont vangst in het stadhuis dat de 'vrije' sluitingstijden onderdeel uitma ken van een pakket maatregelen om de overlast te beperken. De ver tegenwoordiger van de gemeente vertelde dat Utrecht lange tijd te maken heeft gehad met veel klach ten van buurtbewoners. Het ont- heffingsbeleid voor horeca-onder- nemingen was in die tijd ondoor zichtig. Sommige cafés moesten in het weekeinde om twee uur dicht, andere konden een ontheffing tot vijf uur krijgen. Preventief In 1985 werd die regeling verla ten en werd er met vaste sluitings tijden gewerkt: twee uur op door deweekse dagen en drie uur op vrijdag en zaterdag. Discotheken kregen een vaste ontheffing tot vijf uur 's nachts. De horeca-overlast daalde, mede doordat de sluiting van een aantal kroegen een preven tieve werking had. Het loslaten van de verplichte sluitingstijden werd begin 1986 voorgesteld. Daarvoor was een aantal redenen: de overlast wordt gespreid over de gehele nacht, het uitgaanspatroon is veranderd en het was ondoenlijk voor de politie om de 900 Utrechtse horeca-inrich- tingen te controleren. De Utrechtse gemeenteraad besloot in 1987 una niem om een proef van een jaar te nemen met vrije sluitingstijden. Burgemeester mevrouw Vos wees er op dat de regeling in haar stad bijzonder weinig complicaties met zich mee heeft gebracht. "Het leeglopen van de cafés gaat veel rustiger, de mensen gaan niet meer luid converserend over straat. De complicaties die er nog zijn met de horeca, hebben vaak met andere dingen te maken dan met de slui tingstijden. Een vertegenwoordiger van een buurtcomité het overigens een ge heel ander geluid horen dan de ge meente en de politie. Hij stelde dat de buurtbewoners nog steeds te gen de vrije sluitingstijden zijn. Hij constateerde verder dat er in feite weinig veranderd is sinds het losla ten van de verplichte sluiting. "De cafés houden zich aan de sluitings tijden die zij voorheen ook al aan hielden. Alleen de kroegen die vroeger illegaal openbleven, kun nen dat nu legaal doen". LEIDEN Het provinciebestuur is toch akkoord gegaan met de aan leg van winputten in het duinge bied Berkheide-Zuid voor de Leidsche Duinwatermaatschappij. Daarmee is een zich al geruime tijd voortslepend conflict tussen de provincie en de LDM beëindigd. De LDM wil de winputten in Berkheide-Zuid aanleggen omdat zij op korte termijn haar wincapa- citeit met twee miljoen kubieke meter water wil uitbreiden. Doet zij dat niet, dan kan de drinkwater levering in deze regio in de proble men komen. De provincie verzette zich aan vankelijk fel tegen de uitbreiding in Berkheide-Zuid. Het provincie bestuur meende dat dit een te grote aanslag op het natuurgebied daar zou betekenen. De provincie ver wees de LDM naar enkele andere duingebieden. De LDM verzette zich daar weer tegen, onder meer Het Utrechtse PvdA-raadslid B. de Vos vindt wel dat overlast min der is geworden. "Vroeger werden de raadsleden nog wel eens om twee uur 's nachts uit hun bed ge beld. Dan konden zij via de tele foon meeluisteren naar het lawaai. Dat soort dingen zijn verdwenen. De klachten zijn minder gewor den". Niet alleen de vrije sluitings tijden maken volgens De Vos het succes, ook de mogelijkheid dat de politie snel bestuurlijk kan optre den door een vroegere sluitings tijd (om twaalf uur) op te leggen is belangrijk. CPN-raadslid B. Hoogenberg wees op een ander aspect. Hij had een verhoging van de sociale vei ligheid in zijn stad gesignaleerd.. "De bedrijvigheid op straat is toe genomen, daardoor hebben er min der aanrandingen, fietsendiefstal len en dergelijke plaats". Na afloop van de discussie in de Utrechtse raadzaal stelde burge meester Goekoop vast dat de dis- omdat voor die gebieden een nieu we vergunning nodig is. De aan vraag van een nieuwe vergunning, met alle beroepsprocedures die daarbij gelden, zou de zaak te veel vertragen, zo vreesde de LDM. Het provinciebestuur is nu uit eindelijk gezwicht voor de bezwa ren van de LDM. Volgens een voor lichtster van de provincie heeft het provinciebestuur ingezien dat het juridisch niet al te sterk staat. Wel is nu afgesproken dat de uitbrei ding in Berkheide-Zuid kleiner wordt dan aanvankelijk de bedoe ling was. In plaats van vijf, worden nu vier winputten aangelegd. Daar bij krijgt de LDM een paar nieuwe winputten in een gebied ten oosten, van Berkheide. Met de aanleg van die putten wordt meteen een ander probleem aangepakt. De tuinders daar kla gen namelijk al geruime tijd over wateroverlast. Waterwinning in die cussie over de horeca niet ge fixeerd moet worden op de slui tingstijden. Hem viel op dat de ge meente erin was geslaagd om goe de afspraken te maken met de on dernemers. Wel vroeg hij zich af of Leiden er met de Utrechtse aanpak in zou slagen om de problemen rond de discotheek (Koets-o-theek) en grote cafés (zoals Annie's Ver jaardag) op te lossen. Goekoop denkt dat het een goe de zaak is wanneer er een werk groep wordt ingesteld die zich over de horecaproblematiek gaat bui gen. De burgemeester vindt dat het loslaten van de verplichte slui tingstijden goed moet worden voorbereid. De maatregel zou in de vorm van een proef moeten wor den gegoten. Wel vindt Goekoop dat de Leidse methode, waarbij het aantal cafés in een bestemmingsplan wordt vastgesteld, op de helling moet. "Je moet de stad als totaliteit zien en niet per bestemmingsplan". buurt zou aan die overlast een ein de kunnen maken. De LDM begint waarschijnlijk op zeer korte termijn met de aanleg in Berkheide-Zuid. Daarbij wordt gebruik gemaakt van - kostbare - Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: George Maria z.v. J, Jasper en A D M C. de Graaf. Hendrik Jacobus Dicky z.v. H.A. Roerade en E. Ouwehand. Amber d.v. P.C.M M. van Vliet en A. van der Wolf. Dieuwertje d.v P.G. Heemskerk en J.M. van der Marei, Iris Petronella Maria d.v. P.E. Bun- mg en P.J. van den Ameele. Danny z.v. C. Klootwijk. Chantal Johanna Helena d.v. P.J. Kerkvliet en C.J.A. van Werkhoven. Sébastien Julien Jonathan z.v. J.K. Bakker en A. Soto, Koen Florian z.v. F.P Besteman en A.Y. Schmidt, Sangita Rohini Vidyavatie d.v. S.K. Adhm en S.W, Kanhai. Maarten z.v. M. Mes- semaker en D. Rovers. Marrie Maartje z.v. M. Messemaker en D. Rovers, Gerben z.v. K. Prestatieloop Buurthuis Matilo houdt zaterdag 17 sep tember een najaarsprestatieloop over afstanden van 2 tot 15 kilometer. In schrijven vanaf 10.00 uur in het buurt huis aan de Zaanstraat 126. De presta- tieloop begint om 11.00 uur. Deelname kost minimaal 1.50 gulden. Voor infor matie tel. 412515. Bingo In Buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 2 wordt zaterdag 17 septem ber een bingo-avond gehouden. Aan vang 20.15 uur. 'Bouw hotel Levendaal formeel nog niet rond' LEIDEN - Erica Beheer is te voor barig geweest met zijn aankondi ging aan het Levendaal een Best Westernhotel te vestigen. "Er zijn nog geen onderhandelingen ge weest en Erica Beheer is de ballota ge nog niet eens gepasseerd", ver wijt de directie van de Best Wes ternketen de Leidse projectont wikkelaar. Een woordvoerder van Best Wes tern zegt niet bij voorbaat negatief te staan tegenover de plannen van Erica. "Maar het bestuur en de le den moeten er nog over beslissen", aldus deze woordvoerder die zegt dat de voorbarige aankondiging tot irritatie bij het concern heeft ge leid. Erica-directeur Swaak bevestigt dat er nog geen overeenstemming is. "Ik denk echter niet dat onze aanvraag tot problemen leidt. Wij voldoen aan alle voorwaarden. Ik verwacht binnen een maand een positieve beslissing", aldus Swaak. Het project kan volgens Swaak alleen nog sneuvelen wanneer de directies van drie andere Best Wes ternhotels in de regio een veto uit spreken. De Best Westernketen omvat 57 hotels in Nederland, waaronder in Noord wijk (Oranje hotel) en Lisse (De Nagtegaal). Swaak wil volgend jaar de 58ste in Leiden openen. technieken die de natuur in dit ge bied zo veel mogelijk moeten spa ren. De uitbreiding moet gereed zijn voor volgend jaar april, wan neer een 'piek' in het watergebruik wordt verwacht. Schoneveld en A. Prins. Roy Nicolaas z.v. N. Langezaal en S.C. Teske. Roxanne Cornelia Margarelha d.v. P.J.M. Siecker en S. La- terveer, Arnold z.v. A Ouwerkerk en M Kop. Huig Leanderl z.v. H. Ouwehand en l. Sterk. Gaby d.v. A.G.P. Kortekaas en E. Vermond. Michiel Adnaan Nathan z.v. A. Zwart en A. Vanca. Mei-U The Natasia d.v. K A C. Nieuw- land en S.L. The, Yair Daniel z.v. B J A da Costa en E.G.I. Ong, Naomi d.v. J. Boom en K.J. Verhoeven, Zoé d.v. K Hemmes en R.M. Schutte, Jeffrey z.v. H. Heckman en N. Ouwe hand. LEIDEN Gehuwd: A. Di Bucchianico frn F Bakker. J C. van der Lippe en A Gaiiè. S.K. Boakye en L.A. Fnmpong, L A. van der Post en P.M. Kuijvenhoven, R.D. de Boer en A. Ra- vensbergen, M.C. Blok en I.P.M.A. Kuiipers. F.J A M. Verhagen en A.E. Droste, M.N. Aal- bersberg en L. Mieremet, J H.A. van der Heij den en C.P M.M. van den Bighelaar, L. Miere met en N. Planier, R A Stil en J.J. Faas, Raadslid Stöxen tijdens bezoek aan Utrecht: Leidse raadsleden naar Utrecht lijkt de horestrojka in elk geval goed te hebben gedaan. Toch kan het gezelschap Leide- naars dat donderdagavond om kwart over zeven op de Garen- markt in de bus naar Utrecht stapt, niet bepaald in de categorie 'stap pers' worden ingedeeld. De NZH- bus heeft Utrecht nog niet eens in zicht, of interim-reisleider Mostert bereikt de vraag of de terugreis niet om half twee, maar al om twaalf uur kan worden aangevangen. Wanneer de vraag 'twaalf uur of half twëe' in de groep wordt ge gooid en Stöxen luidkeels half twee begint te roepen, durven de anderen niet meer tegen te sputte ren. "Ze weten echt niet waar ze over praten", stelt het LWG-raads- lid later meewarig, wanneer hij zijn reisgenoten bekijkt. Na de ontvangst en discussie in het Utrechtse gemeentehuis, blijkt van een echte kroegentocht weinig terecht te komen. Het onofficiële gedeelte van het werkbezoek be gint met een borrel, aangeboden door de gemeente Utrecht, en het drinken op kosten van de Domstad bevalt het Leidse gezelschap pri ma. Slechts met moeite kan de groep in de richting van de Black Horse Tavern worden geloodst. Voordelen De eigenaar van het etablisse ment laat de Leidenaars meteen kennismaken met de voordelen van de Utrechtse regeling. Eigen lijk sluit zijn zaak om half één, maar omdat hij op die tijd nog een aardig groepje binnen de deuren heeft, blijft het café nog even open. "Toen de vrije sluitingstijden werden ingevoerd, was de meer-' derheid van de kroegbazen tegen. Men was bang geen stok maar ach ter de deur te hebben om de gasten de zaak uit te krijgen. Vroeger kon je als barman altijd nog roepen: de politie staat zo voor de deur. Dat probleem heeft zich helemaal niet voorgedaan. Het is allemaal goed verlopen. Ik hanteer een vaste slui tingstijd, maar als ik nog wat men sen binnen heb, blijf ik open", zegt de eigenaar van de Black Horse Ta- De raadsleden doen intussen hun best vooral geen andere stand punten in te nemen dan hun partij genoten al eerder in deze krant van woensdag betrokken. De Utrecht se politici kunnen de starheid waarmee de Leidse politiek een on dergeschikt probleem als sluitings tijden benaderen, maar moeilijk begrijpen. Ze schieten zelfs in de lach als hun wordt verteld, dat het onderwerp zelfs het collegepro gramma heeft gehaald. Pleidooi Is het in Leiden heel socialistisch om voor vaste sluitingstijden te zijn, in Utrecht is het dat nou juist niet. Groot voorstander van het los laten van die grenzen is de CPN'er G. Hoogenberg. Hij houdt een pleidooi dat in Leiden zelfs sommi ge liberalen te ver zou gaan. "De mensen willen in de binnen stad wonen omdat het er levendig is. Die moeten dan ook de conse quentie nemen dat er wel eens overlast is. Ik ken een voorbeeld van een kroeg met een muziekver- gunning waarover nooit iemand klaagde. Er worden huizen ge bouwd in die straat en het eerste wat de nieuwe bewoners doen is een handtekeningenactie begin nen tegen de overlast van de mu ziek", zegt Hoogenberg. De Utrechtenaar vermag niet in te zien, welke linkse ideologie vrije sluitingstijden in de weg zou staan. "Of het moet de opvatting zijn dat het het allemaal maar leefbaarder maakt binnen het kapitalisme", schertst Hoogenberg. Gezelligheid in een stad is voor de de CPN'er erg belangrijk. "Ik ben in Moskou geweest, op het Ro de Plein. Het is een schitterend plein, maar wel èrg saai...". Leidse bestuurders en ambtenaren op bezoek in het Utrechtse horecaleven. Provincie gaat alsnog overstag Zwaarden Voorbijgangers keken raar op bij het Stadhuis. Twee in spierwitte pakken gehulde figuren met ver vaarlijke zwaarden stonden op het punt eikaars hoofd af te hak ken. Althans zo leek het. Het was echter niet serieus. Het bleek te gaan om Jan de Haan uit Nieuw- Vennep en de Japanner Komei Sekiguchi Sensei die een demon stratie gaven in het iaido. Dat is de kunst van het zwaardtrekken. Dat is een Japanse sport die al duizenden jaren oud is en beoe fend werd door de samoerai, de Japanse ridders. In Nederland wordt de sport sporadisch beoe fend. Jan de Haan is de Europese vertegenwoordiger van de bond van iaido. Hij doceert de sport op zijn club in Nieuw-Vennep. Waarschijnlijk gaat De Haan bin nenkort ook bij de school van Aad van der Luit les geven in het zwaard- en stokvechten. Iaido is een andere sport dan bijvoorbeeld karate of judo. "Daar probeer je elkaar te schop pen of op de mat te krijgen. Deze sport gaat veel meer met het hoofd. Het is eigenlijk op het filo sofische af', zegt Jan de Haan die al verschillende keren Japan heeft bezocht en daar een jaar heeft gewoond. Zoals zoveel Hollanders begon Jan in zijn jonge jaren met judo. Door zijn beroep als vrachtwa genchauffeur kwam hij in aanra king met verschillendevecht sporten. Het stok- en zwaard- vechten sprak hem wel het mees te aan. Tijdens een vorig jaar ge houden Holland-Japanweek op het slot Zeist kwam hij in contact met Sensei. "Je hebt in die sport nog verschillende stijlen en sensei had precies die stijl die ik zocht. Je kunt wel zeggen een klassieke stijl". Sensei reist als president van de Iaido-bond de hele wereld af. In alle landen geeft hij demon straties van de sport waarin hij het hoogst mogelijke, de tiende dan, heeft gehaald. Op het Stadhuis trekken de twee mannen veel bekijks. Som migen produceren een keelge luid dat doet denken aan de kreet van Tarzan. Sensei en De Haan zijn echter geconcentreerd en kijken elkaar diep in de ogen. Bij het afscheid nemen vraagt De Haan of hij nog exemplaren van de krant kan krijgen. "Dat is leuk voor Sensei. Die Jappen zijn dol op dat oud-Hollandse gedoe". Leidse das Leidse strop das. Reeds 12 jaar moesten de no tabelen dezer stad zich hullen in de blauwe das met het Leidse wapen en de schuine strepen. Deze is nu vervangen door een nieuw ontwerp. Het gaat om een zogenaamde ton-sur-ton-das. Het wapen in het midden van de das is er als het ware op geweven. Volgens Hein van Woerden van het gemeentehuis was de voorraad oude dassen op. "De oude das was weinig origineel meer. Iedereen had inmiddels al zo'n stropdas. Bovendien veran dert de mode nu eenmaal snel en besloten we een totaal nieuwe te laten ontwerpen". Het zijn niet alleen heren die van de gemeente bij speciale ge legenheden een geschenk krij- De samoerai-strijders op het Stadhuisplein trokken veel bekijks. gen. Voor de dames heeft de ge meente Leiden een zijden sjaal tje. Die moeten echter nog even voort met het blauwe sjaaltje met wapen omdat de voorraad nog niet op is. De stropdas is volgens Van Woerden geliefd bij vriend en vij and en daarom krijgt niet ieder een zo'n geschenk. Daaraan kan de gemeente niet beginnen. "Het is natuurlijk een heel speciaal re presentatiegeschenk. Maar als mensen echt zo'n das willen be machtigen dan kunnen ze bij de balie terecht van het Stadhuis en Stadbouwhuis". Als een soort hofleverancier is de strop ook verkrijgbaar bij de firma Tim mermans op de hoek van de Maarsemansteeg en Breestraat tegen de som van 25 gulden Sterren Wat moet je ook als in het week einde net de trein voor je neus hebt zien vertrekken en vervol gens een tijdje op de volgende moet wachten? Toegegeven, dat is dodelijk saai. Sommigen heb ben daar wat op gevonden. Die gooien de ruiten in van de loket ten. Dat gaat heel moeilijk omdat het gelaagd glas is, maar als je op de microfoon mikt die in het glas is gebakken, dan komt er een prachtige ster in. Volgens het 'hoofd loketten' mevrouw Van Rooyen van het Leidse station is op de frequentie waarmee de sterren in de ruiten verschijnen geen peil te trekken. "Het gaat in vlagen. Dan gaat het weer weken lang goed en dan is het een paar weekeinden raak. Een paar dagen geleden gebeur de dat ook door de week. Dat is heel vervelend voor de lokettis- ten, want dat belemmert het con tact met de reiziger. Het vormt een storende factor. Door de och tendspits is er geen gelegenheid om de boel op te ruimen", aldus Van Rooyen. Volgens een voorlichter van de NS gaat het om een landelijk ver schijnsel. In alle stations van het land worden loketten vernield. In Leiden was dat in 1988 tot nu toe acht keer het geval. Een ruit kost 1100 gulden exclusief btw. "U kunt dus wel uitrekenen wat we alleen aan Leiden kwijt zijn. Dan heb ik het nog niet eens over de vernieling van wachthuisjes en de graffiti op treinstellen". LEIDEN/DEN HAAG - De Leidse Vereniging voor Christelijk Onder wijs aan slechthorende en moei- lijksprekende kinderen heeft de Raad van State gevraagd te bepa len of het ministerie van onderwijs terecht heeft geweigerd de stich ting van een nieuwe vso-school (voortgezet speciaal onderwijs) in het scholenplan op te nemen. De vereniging voert aan dat zij zowel rooms-katholieke als protes tants-christelijke leerlingen onder haar hoede neemt en meent daar om dat er voldoende belangstelling is voor een nieuwe vso-school. Het ministerie stelt hier tegenover dat de onderwijsvereniging ten on rechte het katholieke leerlingen aanbod meetelt. In de statuten staat volgens het ministerie niet dat de vereniging ook katholiek zou zijn. "Als straks een katholiek school bestuur komt aanzetten met het verzoek een katholieke vso- -school te stichten in Leiden, dan kunnen we dat verzoek gezien de Grondwet niet weigeren. Het schoolbestuur zal dan, terecht, het katholieke leerlingenaanbod aan voeren dat nu door de protestants- christelijke vereniging wordt mee gerekend", aldus een ambtenaar van het ministerie. Woordvoerder J.A. van der Wal van christelijke onderwijsvereni ging stelt daar tegenover er zeker van te zijn dat geen enkel ander on- derwijsbestuur een vso-school zal claimen. Bovendien is niet de con fessionele richting van de school "de verbindende factor, maar de handicap van de leerlingen". De vereniging heeft een school, De Weerklank, aan de Robijnstraat en een afdeling aan de Obrechtstraat. Die afdeling moet een zelfstandige school worden, onder meer om leerlingen het ge voel te geven dat ze na de basis school doorstromen naar het voort gezet onderwijs, aldus de vereni ging. Verder zouden er organisato rische problemen bestaan, zolang de die afdeling deel uitmaakt van de Speciaal Onderwijsschool. De geschillenafdeling doet over enige tijd uitspraak. Stichting zoekt geld verbouwing Papengracht 5 LEIDEN De Stichting Interna tional Centre van de Leidse univer siteit is op zoek naar geld voor de verbouwing van het pand Papen- gracht 5. Dit gebouw wil de stich ting inrichten als onderkomen voor buitenlandse gasten van de universiteit. Het pand aan de Pa pengracht is aangekocht door de Van de Mandele Monumenten Stichting, die zich inzet voor het behoud van monumentale panden, en die verhuurt aan het Internatio nal Centre. Het centre denkt 114.000 gulden nodig te hebben voor de verbou- wing. Zelf heeft de stichting hier voor niet voldoende geld in kas. Ze roept nu begunstigers, belangstel lenden en betrokkenen op om geld te storten op een speciaal voor dit doel geopend gironummer: 20.13.458.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15