Drie miljoen voor huizen Leiderdorp 'We willen geen. kliekje buitenlanders worden. Busbaan op de lange baan geschoven Mogelijke daders overval op postkantoor Wassenaar gepakt 'Fietspad Kerkehout - Den Haag heeft haast' Oproep levert wel reacties, maar geen dader bekladding op Leiderdorp knapt speel plaatsen op Expositie monumenten Oegstgeest VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1988 HOSB. PAGINA 14 VOORSCHOTEN - Voorschoten krijgt zijn laatste stukje busbaan later en misschien zelfs helemaal niet. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat neeft de beloofde subsi die ingetrokken nadat de gemeen te. met goedkeuring van de provin cie. de plannen langs de Veurse- weg aanpaste. De gemeente moet opnieuw sub sidie aanvragen en weet dat ver strekking "geen automatisme is". Als provincie en gemeente het laatste stukje zelf moeten bekosti gen, zou de animo opvallend kun nen slinken voor de voorziening aan de zuidkant van motel/restau rant de Gouden Leeuw voor het verkeer richting Leiden. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommis sie voor openbare werken. De voor- en tegenstanders van het stukje infrastructuur onthaalden het nieuws op hun eigen manier. Afgesproken werd dat ambtenaren gedetailleerde tekeningen gaan maken en de precieze aanlegkos- ten berekenen. Een sobere uitvoe ring staat voorop en er moet een oplossing komen voor het Esso- station. Mogelijk moet dat gedeel telijk worden verplaatst. In 1984 besloot de gemeente en kele stukjes busbaan te laten aan leggen, met alle zwaargesubsidi- eerde aanpassingen vandien. In het centrum en bij de Zilverfabriek waren wegen al omgegooid en stoplichten geplaatst, toen bewo ners en politici 'nee' zeiden. Vol gens B en W zou 'nee-zeggen' een dure aangelegenheid zijn: Voor schoten moest dan alle aanpassin gen betalen, ook die dingen die tot dan toe waren gesubsidieerd. Een bedrag van 572.000 gulden hing dreigend boven de tafel. In februari kwam het. in enkele dagen, tot een compromis. Dp bus baan wordt enkele honderden me ters verschoven in Leidschendam- se richting, of de omwonenden dat nou leuk vinden of niet. De dose rende stoplichten komen niet bij de Karei Doormanlaan maar bij de Gouden Leeuw, al vroeg de Pvd- A/PPR-fractie zich wel af of er ook nog wat moet gebeuren bij deze Doormanlaan en de uitgang van de toekomstige wijk Starrenburg. WASSENAAR - In samenwerking met Haagse collega's heeft de re cherche van de Wassenaarse politie gisterochtend tussen tien en elf uur op twee verschillende adressen in Den Haag drie mannen en twee vrouwen aangehouden. Het kwin tet wordt ervan verdacht de hand te hebben gehad in de overval op 5 september j.l op een postkantoor aan de Groot Haesebroekseweg Alle drie de mannen, 22. 28 en 39 jaar zijn Hagenaars. Van de twee vrouwen, 26 en 22 jaar, is de een uit Den Haag en de ander uit Rijswijk afkomstig. Het kwintet is na het eerste verhoor in verzekering ge steld. Van bekentenissen is nog geen sprake. Eén var Woningbouwvereniging gewit nietoppotten LEIDERDORP De Algemene Woningbouw Vereniging Leiderdorp gaat een voordeel van ongeveer drie miljoen gulden steken in groot onderhoud van het woningbestand. Het geld is afkomstig van een vervroegde aflossing van rijksleningen. Door vroeger af te los sen heeft de AWL nu lagere rentelasten en houdt als het ware drie miljoen gulden over. In de raadscommissie financien werd gisteravond gesteld dat de woningbouwvereniging het extra geld inderdaad niet moet 'oppot ten'. maar moet gebruiken om een aantal AWL-woningen te renove ren. Directeur G.P Duivenvoor den van de AWL stelde vanmorgen dat het geld gedurende de komen de zes jaar zal worden besteed aan onderhoud. Er is trouwens een wetswijziging op komst die woningbouwvereni gingen verplicht om financiële voordeeltjes, voorzover die niet aan groot onderhoud worden be steed. in een spec laai fonds le stor ten. Uit dat fonds zullen armere woningbouwv eremgingen dan kunnen putten als ze renovatie wil len plegen. Duivenvoorden: "Wij vinden dat een terechte maatregel. Op die manier wordt voorkomen dat vrij jonge verenigingen, die nog weinig onderhoud hoeven te ple gen. geld oppotten terwijl het rijk extra geld moet geven aan de wo ningbouwv eremgingen die juist reel i ebbe WASSENAAR - De provincie moet haast maken met de aanleg van een fietspad tussen de algelegen Was senaarse wijk Kerkehout en Den Haag. Volgens burgemeester en wethouders is de situatie in de wijk aan de overkant van de Rijksstraat weg "onverantwoord en hache lijk". Fietsers moeten via gevaarlijke omwegen een voetgangerstunnel zien te bereiken of dienen via een dienweg, vlak langs de Rijksstraat weg, Den Haag te benaderen. Voor al 's avonds is dat gevaarlijk, wan neer autolampen fietsers in de ogen schijnen en weinig automobi listen fietsverkeer verwachten op de dienweg. Waar het nieuwe fiets pad precies moet komen, is niet duidelijk. Er bestaan bos- en wei- detraces. op enige afstand van de Rijksstraatweg. Het tweede deel van het fietspad, tussen Kerkehout en het begin van de verbinding naar de Horsten, is niet minder welkom. De gemeente beseft echter dat dat moeilijk ligt. Het pad zou. volgens de oorspron kelijke plannen, het voormalige dierenpark doorsnijden. De ge meentelijke voorlichter W. Is- sendonck heeft begrepen dat de onderhandelingen met de eigenaar moeilijk verlopen en houdt er reke ning mee dat het fietspad achter de tuin langs gaat lopen. In het uiter ste geval loopt het pad langs de Veenwatering en ontmoet het. ach ter de Wilde Zee. een laantje dat uitkomt bij het fietserstunneltje en de Raaphorstlaan. Om het de fietsers helemaal makkelijk te maken zi jn er plannen om een verbinding te maken rich ting Papelaan. de verbindingsweg tussen Voorschoten en Wassenaar Wassenaar ondersteunt dergelijke Wedstrijden brandweer LEIDERDORP - Brandweerlie den uit de Leidse regio ('Duin kring') komen morgen in Leider dorp bijeen om hun krachten te meten. Dat gebeurt op het terrein van de Touwfabrieken aan de Zijl- dijk 22. Dertien korpsen treden vanaf half negen 's ochtends na elkaar aan om een in scène gezette brand te blussen. Iedere ploeg krijgt een half uur de tijd om het sein 'brand meester' te geven. Een deskundige jury kijkt naar het blussen zelf, maar bijvoorbeeld ook naar de behandeling van slachtoffers en het rekening hou den met de mogelijke aanwezig heid van gevaarlijke stoffen. Het Leiderdorpse brandweer korps is dit keer de organisator van de jaarlijks terugkerende wed strijd. Vandaar dat het buiten me dedinging meedoet. Rond zes uur 's avonds zal burge meester Bruggeman van Leider dorp de prijzen aan uitreiken. aakt >ral Di Horsten sterk voor behoud van de bossen. Probleem zou de beperkte opening van de koninklijke landgoederen kunnen zijn. In onderhandelingen is daar nog geen oplossing voor ge vonden. maar werd wel gesproken over een trace in de buurt van de Veenwatering. Zo zou er, jaren na het schrappen van de Leidse Baan. een Leidse Fietsbaan kunnen ko- De AWL kan de meevaller trou wens zelf wel gebruiken. Temeer, zoals Duivenvoorden stelt, aange zien er aanmerkelijk is beknibbeld op subsidies van het rijk voor reno vatie. "Waar het rijk groot onder houd aan huizen voorheen in zijn geheel subsidieerde, daar gebeurt dat nu nog maar voor een deel. Het andere deel kunnen we nu mooi betalen uit het voordeel van de ver vroegde aflossing" Een deel van de renovatieplan nen van de AWL is trouwens al uit gevoerd. Zo hebben de flatwonin gen aan de Engelendaal al nieuw e cv-ketels gekregen en nieuwe kra nen op de radiatoren. Binnenkort zal worden begonnen met de reno vatie van 45 woningen in het oude dorp, aan het Hubrechtplein. Hu- brechtstraat en Patrimoniumpark. Duivenvoorden besluit: "Bin nenkort beginnen we met het ma ken van plannen voor de renovatie van andere woningen binnen ons bestand" Stichting voor Surinamers en Antillianen LEIDERDORP - De gemeente Lei derdorp heeft er een stichting bij: de Stichting Welzijn Surinamers en Antillianen Leiderdorp (SW- SAL). Dezer dagen is de stichting officieel opgericht. Morgenavond wordt dat gevierd met een culture le manifestatie in de Muzenhof, waarbij burgemeester A.J.A.L. Bruggeman om acht uur het ope ningswoord zal voeren. In Leiderdorp wonen circa 400 Surinamers en Antillianen. Tot nu toe waren er geen speciale voorzie ningen voor hen. Ze kunnen wel in Leiden terecht, maar in hun eigen OEGSTGEEST - Tien reacties heeft de in Oegstgeest bepaald niet impopulaire melkboer/snackbarei genaar Henk Heemskerk gekregen op zi jn oproep aan mogelijke getui gen hem te tippen over de beklad ding. medio juni. van winkelgevels en -ramen aan het Boerhaaveplein. "Maar ze dachten er alleen maar iets van te weten, er is verder niets van terecht gekomen" Die bekladding met 43 leuzen, daaraan twijfelt geen der winke liers en ook de politie niet. is het werk geweest van leden van de groep jongeren die de afgelopen zomer vertier zocht bij het winkel- centrunipje en in de directe omge- ing. Dat zou gepaard zijn gegaan met i 1 lawa i br de portieken en bedreigingen aan het adres van honduitlatende Haasw ijkers. Hier en daar vier werd het begrip 'jeugd bende' op de jongeren losgelaten. De bewuste groep heeft de ge moederen flink beziggehouden van vooral de in de directe nabij heid woonachtige ouderen, maar ook die van de burgemeester die de apv aanscherpte teneinde de poli tie in de gelegenheid te stellen te gen de jongelui op te treden. Volgens Heemskerk gaat het om een hecht clubje. De jongeren dek ken elkaar als het er op aan komt, af. "Dat doorbreek je alleen maar dooreen forse beloning", dacht hij. Dat het juist Heemskerk is wiens naam onderaan de affiches prijkt, wekt een beetje verbazing. Als er in al het tumult een was die een lans brak voor de jongeren was hij het wel. Hij liet zich in het openbaar kritisch uit over het politie-optre- den dat in zijn ogen overdreven was. En hij pleitte ervoor de jonge ren volwassen te benaderen. Maar de bekladding en de hoge schoonmaakkosten ("Een paar duizend gulden") gingen hem veel te ver. Bovendien is hij de voorzit ter van het inmiddels geformeerde "koopcentrum Boerhaaveplein". Maa Volgens Heemskerk is de polit zelf weinig enthousiast gewee: over de initiatieven van de wink< liers. "Maar om nu dat apparaat i werking te stellen, dat gaat me ve< te langzaam. Bovendien blijf ik va mening dat de politie hier op c verkeerde manier bezig is. We zij hier nu een jaar bezig om aan e kaar te wennen: de mensen van c woningen voor ouderen, de jongi ren, de klanten en de winkelier En dat lukt heel goed. Dat blijl ook wel, want het is ir heel rustig geworden" Woordvoerder Vermeer van de Oegstgeester politie zegt dat "we er de laatste tijd minder frequent ko men, maar het gaat me te ver om te zeggen dat de rust is weergekeerd. Ik denk dat het slechte weer van de laatste tijd ons in de kaart speelt. Het probleem verplaatst zich ge woon. pas hebben we nog een stel jongelui uit een portiek moeten ha len. We hebben het over een groep die 's avonds niet onder moeders rrok blijft zitten maar de straat op gaat". "We blijven de boel constant in de gaten houden. Er zou niets A De fMitfefensfatoc/ees t/eu> f>ef So ec/otSfSf* J 3, Cf ff cft'ej*r>e a&e et*, y*u*+t c/'* fff fdftef*** efe uam of* cJ»e/>e.-<?Cs)s¥>e yeve/i tyo 4*<?f /ofe/w heA/m,' heb bet» g/e #nttcJ*f ve* Sffep ^*4', 3 f" Cf '-<f„ Eén der affiches waarop 500 gulden in het vooruitzicht wordt gesteld lan de man of vrouw met de gouden tip. Dit exemplaar hing voor het aam Van de apotheek. <foto Henk Bouwman) doomer zijn dan alles nu op zijn be loop te laten". De politieman ontkent dat er op het Oegstgeester bureau wenk brauwen zijn gefronst als reactie op de affiches van Heemskerk c.s. "Het is natuurlijk wel ons werk, maar kijk eens in de Telegraaf, daar staan dagelijks tientallen oproepen van verzekeringsmaatschappijen die om getuigen vragen. En ook die tips worden beloond. En als de ver zekeraars dat mogen, waarom Jan de Burger dan niet". "En weetje, als er zich een getui ge meldt die zegt dat die en die het hebben gedaan, dan komen ze uit eindelijk tóch bij de politie terecht. Of wij daar dan op ingaan? Alleen bij harde tips. Want we moeten wel het bewijs leveren". dorp was niets op dat gebied. Nu kunnen de Surinamers en Antillia nen bij de stichting aankloppen voor hulp en bijstand. Voorzitter van de SWSAL is de oud-leraar aardrijkskunde Edgar Tjoe-Ny. De stichting zal zich in eerste in stantie gaan bezighouden met cul turele aspecten. "Kijk, wij en de ge meente hebben bedacht dat er niets voor Surinamers en Antillia nen was. En dus hebben we een stichting in het leven geroepen. We weten zeker dat er te weinig cultu rele activiteiten zijn voor deze groep, maar waar verder behoefte aan is, dat weten we nog niet. Een van de eerste dingen die we dus móeten doen is proberen om er achter te komen wat de Surina mers en Antillianen in Leiderdorp willen. Tijdens het grote feest mor gen hopen we daar ook al wat meer van te horen", zegt de voorzitter. "Waar ik zelf wel aan zit te den ken", peinst hij. "is bijvoorbeeld hulpverlening aan oudere Surina mers en Antillianen. Ik was zelf laatst bij de bank en toen stond er een oudere Surinamer voor me, die niet zo goed Nederlands sprak. Ik heb hem toen geholpen, want hij kwam er echt niet meer uit. Dit pro bleem speelt nauwelijks onder jon geren. die spreken allemaal vloei end Nederlands, maar ouderen hebben er nogal eens moeite mee. Voor die oudere generatie kan de stichting misschien wel het een en ander doen". Naast dit soort hulpverlening wil de stichting zich vooral bezig hou den met culturele manifestaties en voorlichting voor de Surinaamse en Antilliaanse inwoners van Lei derdorp én voor de andere inwo ners. "Want we willen geen kliekje buitenlanders worden. Juist die in tegratie is voor ons en Leiderdorp zo belangrijk. Iedereen die belang stelling heeft voor de activiteiten is van harte welkom, ook morgen avond om eens te kijken wat onze culturen zoal te bieden hebben," aldus Tjoe-Ny. De kersverse stichting heeft nog geen eigen gebouw of kantoortje. De zes bestuursleden verrichten de werkzaamheden allemaal in hun vrije tijd. Er is dit jaar wel een sub sidie van drieduizend gulden toe gekend. "Maar", zo zegt de voorzit ter, "daar kun je natuurlijk heel weinig voor doen. We hoeven dit jaar ook niet zoveel, maar voor nieuwe activiteiten is toch meer geld nodig. Een persoonlijke wens van mij is dat er in de toekomst een eigen ruimte komt, een soort socië teit. Waar iedereen zo naar binnen kan lopen, waar je dan mensen kunt ontmoeten, je een kopje kof fie kunt drinken of een beetje sjoe len. Dat is voor mijzelf tot nu toe al tijd een gemis geweest". al vaker met de politie in aanraking geweest. De woordvoerder van de Wasse naar politie wil nog niet zeggen waarom de politie de vijf verdenkt. "Dat is niet in het belang van het onderzoek". De overval werd door twee onge maskerde mannen gepleegd. Zij dwongen de enig aanwezige be ambte het geld af te geven door hem onder schot te houden met een jachtgeweer waarvan de loop was afgezaagd. Na de overval reed het tweetal weg in een donkerblau we Volvo. Op de oproep aan even tuele getuigen zou gereageerd zijn door mensen die die auto hebben zien rijden. Dat is niet zo verwon derlijk want hun als roekeloos be schreven tocht voerde onder meer door bermen en eindigde tegen een vrachtauto van de Norfolk-line. Hoe de overvallers hun vlucht heb ben voortgezet, is onduidelijk. LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp gaat op korte termijn alle speelplaatsen in het dorp op knappen. De leden van de raads commissie financien stemden gis teravond in met het opknapplan, waarmee 375.000 gulden is ge moeid. De onderhoudstoestand van de speelplaatsen in Leiderdorp laat veel te wensen over, zo heeft een onderzoek uitgewezen. Er is ook sprake van het nodige achterstallig onderhoud, zo stellen burgemees ter en wethouders in hun advies aan de raadsleden. Hun voorstel om de speelvoor- zieningen vanaf dit jaar tot en met 1990 in drie fasen op te knappen ging de commissie niet ver genoeg Ook is niet precies duidelijk waar het benodigde geld v andaan moet komen. Voor de benodigde 375.000 gulden is nog geen 'potje' gevonden: de financiering ervan wordt naar de toekomst verscho ven. CDA-raadslid Roest stelde dat gisteravond. Roest suggereerde om het geld maar uit het grondbedrijf te halen, en hij werd in dat voorstel ge steund door WD'er Scheffer. Scheffer stelde dat de opknap beurt wat hem betreft sneller kan worden uitgevoerd dan burge meester en wethouders voorstel len. Een voorstel dat steun kreeg van de PvdA, D66 en PPR/PSP Wethouder G. Keijzers (PvdA), die zijn debuut als voorzitter van de commissie maakte, beloofde met een aangepast plan te komen waardoor de opknapbeurt sneller kan worden uitgevoerd. OEGSTGEEST Oegstgeest viert de tweede nationale monumenten dag, zaterdag 17 september met een fiets- of wandelróute en een ex positie in de raadszaal die om 11.00 uur zal worden geopend door mo numentenwethouder Kohlbeck en De Soeten, voorzitter van de Vere niging Oud Oegstgeest. "De expo sitie belicht aan de hand van oude documenten, prenten, geschriften en gebruiksvoorwerpen de historie van een aantal monumenten in Oegstgeest". aldus een persbe richt. De expositie was er nooit ge weest als niet het roomskatholieke parochie-archief, enige paatselijke fotografen, het Endegeest-zieken- huis en het gemeentearchief mate riaal ter beschikking hadden ge steld. In de expositie komen aan bod: de landgoederen Endegeest en Oud-Poelgeest, de panden Curium, klein Curium en Wijckerslooth, het zendingshuis, het oude dorp, het tolhuis, de rooms-katholieke paro chie en "de Oegstgeester dakpan". De fiets- of wandelroute voert langs de plaatselijke monumenten waarvan de deuren van elven Jot vieren voor de bezoekers open zijn. Gedacht moet worden aan de tuin van het Beukenhof-restaurant, Oud Poel-Geest en Endegeest, de^ rooms-katholieke Willibrordkerk, de vele antiekwinkels die Oegst- gest rijk is en het raadhuis. De be geleidende folder wordt door de gemeente Oegstgeest uitgegeven. 'Lee* in gS^VEEK van a.s. zondag onder meer over: Commissievergaderingen Economische Aangelegenheden woensdag 21 seplember a.s. Volkshuisvesting en Sport woensdag 21 september a.s. Financiën, Personeel en Organisatie: donderdag 22 september a.s Overige vergaderingen Commissie voor de Rekeningen maandag 19 september a.s. Commissie voor het Georganiseerd Overleg: dinsdag 20 september a.s Algemeen Bestuur van de Basisge zondheidsdienst: dinsdag 20 septem ber a,s. Commissie voor de Beroep- en Be zwaarschriften vrijdag 23 september Diversen Kennismakingsdag 'meisjes en tech niek' Woningen voor ouderen. Kandidaten gezocht voor huurwoning. Gemeentewoning te koop. Bereik baarheid "directie Woonruimté- verdeling, afdeling Informatie Vergunningen monumentenverorde ning. Vrijstelling winkelsluitingswet Inspraakavond Kinderopvang. Begrotingsbehandeling 1989. Wijziging openingstijden Centrale Openbare Bibliotheek Stadsvernieuwingsgelden 1989 Kursus schoonspringen. Sportactiviteiten Vijf Mei-hal Grof-/huisvuilophaaldienst Aankondiging nieuwe regeling grof- vuilophaalschema voor volgende week. Bouwplannen Afy Verlenen diverse vergunningen y JE&Sf U kunt de gemeentelijke mededelin- gen ook elke zondag beluisteren via Omroep Rijnland op 88,1 FM via de kabel en 105,7 FM via de ether! Uit- zending: 10.30-11.00 uur, fff leiden

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14