EIDEN Voortbestaan K&O in gevaar Bouw dure vrije sectorhuizen op terrein Witte Rozenstraat Bedrijventerrein in Roomburg niet vuil 'Die dooie beesies, eerlijk, ze smaken buitengewoon LEIDSCH DAGBLAD Verandering Breestraat kost ruim een miljoen VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1988 Klemmend beroep op gemeentebestuur LEIDEN - Het voortbestaan van de volksuniversiteit K&O komt in gevaar als de gemeente Leiden op het standpunt blijft staan dat de organisatie in 1989 meer dan een ton moet inleveren. Het bestuur van K&O laat in een brief weten dat een en ander niet terecht is om dat er bezuinigingsplannen, mede door toedoen van de gemeente zelf, niet konden worden verwezenlijkt. De Volksuniversiteit doet een klemmend beroep op het gemeentebestuur de bezui niging te beperken. Volgens het bezuinigingsprogram- ma van de gemeente moet op de subsidie van K&O tot en met 1993 in fasen sowieso een ton worden gekort. Als gevolg van andere maatregelen loopt die bezuiniging in 1989 hoger op. Dat komt onder meer doordat een aantal perso neelsleden van de Volksuniversi teit moet worden ondergebracht bij de Schouwburg die met ingang van september zelf de kaartver koop ter hand heeft genomen. K &0 krijgt dan geen vergoeding meer van de gemeente voor die ar beidskrachten. Een en ander leidt er toe dat de inkomsten van K&O in 1989 uit ge meentelijke bron dalen tot 382.000 gulden, 135.000 gulden minder dan dit jaar. Van invloed daarop is vol gens het bestuur van K&O ook dat het Uitbureau (gezamenlijke ver koop van kaarten van diverse orga- LEIDEN - De herinrichting van de Breestraat gaat de gemeente 1 tot 1,5 miljoen gulden kosten. Omdat het gemeentebestuur een dergelijk bedrag niet meteen op tafel kan leggen, is besloten tot een uitvoe ring in fasen die zal doorlopen tot in het volgend jaar. Na 3 oktober wordt een begin ge maakt met het plaatsen van nieuwe verkeersborden. Op 17 oktober zul len de verkeersmaatregelen ingaan waartoe de gemeenteraad eind mei heeft besloten. Overleg met de po litie en justitie over de de plaatsen van borden, handhaving van ver keersregels en vervolging van overtreders is thans afgerond. Voorafgaand aan de inwerkingtre ding van de nieuwe verkeersmaat regelen worden de betrokken be woners (met name die van het Noordeinde) en ondernemers nog geïnformeerd over de veranderin gen. De gemeente zal heel binnenkort met een plan voor de definitieve in richting van de Breestraat op de Groenoordliallen LEIDEN - De gemeente heeft een bedrag van bijna 85.000 gulden be schikbaar gesteld voor verbeterin gen in de Groenoordhallen. Het geld is bedoeld om de geluidsin stallatie uit te breiden en de entree van de Groenoordhallen en de tele fooncentrale te i proppen .komen. Uitgangspunten daarvoor zijn: een 6 meter brede rij strook (1,5 meter smaller dan nu het geval is), verbreding van de stoepen (aan elke zijde 0,75 meter er bij) en verdergaande maatrege len om het verkeersluwe karakter van de Breestraat te onderstrepen. Dit zal vooral duidelijk tot uitdruk king moeten komen aan het begin en eind van de semi-promenade en op de kruispunten met de Mande- makerssteeg, de Maarsmansteeg, en de Koornbrugsteeg. Als eerste zal straks het midden gebied van de Breestraat (rond het stadhuis) worden aangepakt. Er worden dan tegelijkertijd acht nieuwe bushokjes geplaatst (ter hoogte van het stadhuis en bij boekhandel Kooyker). De bedoe ling is dat vóór half november de eerste fase van de werkzaamheden is afgerond zodat het winkelend publiek in de weken voor sinter klaas geen hinder ondervindt. Tegen het verkeersbesluit dat eind mei is genomen zijn overigens twee beroepschriften ingediend bij de Raad van State. De bezwaren zijn afkomstig van een winkelier uit de Breestraat en van het Aktie- comité Noo(r)deinde. De bewoners van het Noordeinde gaan de ver keersmaatregelen niet ver genoeg. Men vindt dat bussen slechts in één richting toelaatbaar zijn omdat bij busverkeer in twee richtingen herinrichting van de straat niet mo gelijk zou zijn. nisaties) niet is doorgegaan. De ge meente ging er volgens K&O vanuit dat daardoor de kosten bij de Volksuniversiteit - onder i door efficiency - zouden dalen. Nu die plannen niet doorgaan, kan ook de bezuiniging niet worden gereali seerd, redeneert het bestuur van K &0. Daarnaast beurt de Volksuni versiteit minder uit de provinciale subsidiepot. Dat alles heeft er toe geleid dat de kosten van K&O in de loop der jaren juist zijn toegenomen. De or ganisatie heeft wel bezuinigd en een aantal maatregelen genomen die leiden tot extra inkomsten. Desondanks verlangt de Volksuni versiteit van de gemeente een bij drage in 1989 van 472.000 gulden, ofwel 90.000 gulden meer. Met min der kan de organisatie niet toe "want dat zou leiden tot onge wenste sociale verhoudingen". Er wordt op K&O-medewerkers al een zware wissel getrokken in verband met overwerk in avondu ren en weekeinden: "De druk is al leen maar toegenomen door het streven van K&O de omvang van de activiteiten te vergroten, de in komsten te verhogen en de uitga ven te verlagen zonder afbreuk te doen aan de kwaliteit van de dienstverlening...". Volgens cultuurambtenaar ir. A.F. van der Ree geeft het bestuur van K&O niet helemaal een juiste voorstelling van zaken, "maar er heeft binnenkort een gesprek plaats tussen de wethouder en het bestuur van de organisatie om de problemen op een rijtje te zetten". Woonwagen bij Twee Sleutels gaat toch weg LEIDEN - De gemeente heeft over eenstemming bereikt met de bewo ner van een woonwagen achter de school De Twee Sleutels aan de Rijnsburgersingel over verhuizing naar een andere woning in de stad. De gemeente wil de woonwagen weg hebben in verband met de ver bouwing van het schoolgebouw. Een deel ervan wordt afgebroken om plaats te maken voor 40 wonin gen langs de Rijnsburgersingel en de Schuttersveldweg. Op het bin nenterrein, waar nu de woonwagen staat, wordt nieuwbouw ten behoe ve van de school gerealiseerd. De bewoner van de woonwagen had tegen de plannen een bezwaar schrift ingediend, maar heeft dit in middels ingetrokken. Het ontwerp van de vrije sectorwoningen aan en achter de Witte Rozenstraat. LEIDEN - De belangstelling voor dure koophuizen is de laatste tijd zo sterk gegroeid dat potentiéle ko pers elkaar verdringen op de wo ningmarkt. In Leiden is die trend ook merkbaar en projectontwikke laars spelen daar handig op in. Om de haverklap verschijnen planne tjes voor de bouw van peperdure huizen op mooie plekjes in de stad. Aan de Witte Rozenstraat verrijst binnenkort ook zo'n enclave van 12 dure vrije sectorwoningen die voor een koopprijs van ruim een kwart miljoen gulden van de hand gaan. De bouwlocatie, gelegen tussen de Witte Rozenstraat en de Trek- vliet, is in eigendom verworven door de Leidse projektontwikke- laar Erica Beheer. Architect P. van Oerle, van het Leidse bureau Van Oerle-Schrama, heeft in opdracht van Erica een bouwplan ontwik keld. Aan de straat zelf komen zes eengezinswoningen, onderbroken door een openbare doorgang naar een binnenterrein. Op dit binnen terrein zijn zes kleinere, twee-on- der-een-dak woningen gesitueerd rond een pleintje. Twee van de wo ningen zullen volgens het plan ge legen zijn aan het water van de Trekvliet. De 12 woningen worden wit van kleur met donkergrijze kozijnen. Aan de Witte Rozenstraat krijgen de huizen een gestucte gevel. De iets naar achter liggende derde bouwlaag wordt met zink bekleed en geeft de huizen e luxe. De woningen aan het binnen terrein worden opgetrokken uit een witte bouwsteen. Alle huizen krijgen een tuin en balkon. Parke ren zal deels op het binnenterrein en gedeeltelijk in de Witte Rozen straat moeten geschieden. De architect van het plan voor spelt dat aan de Witte Rozenstraat een fraaie woonomgeving zal ont staan die het midden houdt tussen een hofje en een typische stadsbe- bouwing. Van Oerle spreekt over een kleine enclave van dure hui zen. De koopprijs vën de luxe wo ningen zal, volgens de ontwikke laar, loopt uiteen van 250.000 tot 300.000 gulden. De ontwikkeling van het bouw plan heeft volgens de architect bij na een jaar gekost. In die tijd is veel overleg gevoerd met de buurt en de gemeente en zijn alle problemen opgelost. De ontwikkelaar ver wacht daarom snel een bouwver gunning te krijgen. Als die vergun ning afkomt, wordt nog dit najaar met de bouw begonnen. Auto's op terrein Groenoordliallen doelwit inbrekers LEIDEN - Van het parkeerterrein bij de Groenoordhallen is gister avond een vrachtwagen met 25.000 gulden aan kleding gestolen. De in houd van de wagen bestond uit da- kinderkleding en een par tij leren jassen. De eigenaar was op het moment van de diefstal aanwe zig op de Leidato. Volgens de politie is het de afge lopen dagen veelvuldig voorgeko men dat tijdens de openingsuren van de Leidato 's avonds werd in gebroken in auto's op het parkeer terrein. Gisteren gebeurde dat in drie wagens. Uit twee werd stereo apparatuur meegenomen. Van alle drie de auto's werd een raampje vernield. Leidenaar (25) bekent meer aanrandingen LEIDEN De 25-jarige Leidenaar die afgelopen zondag in het Hoogh- kamerpark een vrouw aanrandde, heeft bekend het afgelopen half jaar nog drie vrouwen te hebben lastiggevallen. Deze aanrandingen hadden plaats in de duinen van Wassenaar, nabij het Vijf Meiplein en in het Hooghkamerpark. De man werd opgespoord nadat het slachtoffer een nauwkeurige om schrijving van zijn auto had gege ven. Op verzoek van de politie meldde hij zich dinsdag op het bu- hij werd ingesloten. Tentoonstelling vrouwennetwerk Psychologisch Instituut, van 18 tot 24 oktober in het AZL, gebouw 1, en van 25 oktober tot 1 november in het faciliteitengebouw aan de Cleveringaplaats. LEIDEN - Op de Leidse l teit is de volgende maand een 'rei zende' tentoonstelling te zien over het vrouwennetwerk. Het vrou wennetwerk bestaat dit jaar vijf jaar. Met de expositie hoopt het vrouwennetwerk meer duidelijk heid te geven over zijn opzet, acti viteiten ert doelstellingen. De ten toonstelling is tot stand gekomen in samenwerking met medewer kers en studenten van het Kunst historisch Instituut van de univer siteit. De expositie wordt op 4 oktober om 16.30 uur geopend in het Gor- laeus laboratorium aan de Ein- steinweg. Daar blijft ze tot 9 okto ber. Van 10 tot 12 oktober is de ex positie te zien in het Academiege bouw, van 13 tot 17 oktober in het Meer bezoekers bij Leidatoshow LEIDEN - De Leidato trekt meer bezoekers dan vorig jaar. Veel eer der dan verwacht werd vanmiddag rond half drie de 50.000ste bezoe ker begroet. Tot nu toe trekt de Lei dato volgens bestuurslid Jan Be- mer ongeveer tien procent meer mensen. Het jaarlijks bezoekers aantal bedraagt ruim 60.000 men- Vooral woensdagavond viel het aantal bezoekers - in verband met de voetbalwedstrijd Nederland - Wales - erg mee. Hoewel slechts en kele honderden mensen werden verwacht, kwamen er die avond meer dan 3500. LEIDEN - Het toekomstig bedrijfs terrein in Roomburg is niet veront reinigd. Een onderzoek door de Heidemij in opdracht van de ge- Weer meer inschrijvingen voor haring en wittebrood LEIDEN - Mevrouw Gulde- mond-Riethoven is 85 jaar en ze komt zich nog elk jaar inschrij ven voor haring en wittebrood. "Ik doe het al het vanaf kindsaf aan. Nou dan weetje het wel. Ik heb het met de paplepel binnen gekregen", zegt de Leidse met een stapel trouwboekjes voor haar op tafel. Dat doet ze ook al sinds jaren: inschrijven voor bu ren die al een dagje ouder wor den. door Meindert van der Kaaij Voor de echte Leidenaars was het gisteren weer zover. Ze ston den in de rij voor inschrijving ha ring en wittebrood in de Stadsge hoorzaal. Zo'n 18.000 liefhebbers van het voedsel dat de watergeu zen 414 jaar geleden binnenvoe ren, meldden zich met trouw boekjes, familieregisters, rijbe wijzen en paspoorten bij de vrij willigers van de 3 October-Veree- niging. Dat zijn ruim 35.000 ha ringen en 5000 witte broden, die straks worden uitgedeeld. De 85-jarige Leidse weet zich nog te herinneren dat op 3 okto ber naast haring en wittebrood ook tabak en thee werden uitge deeld. "Ja, toen waren we nog jong. Gingen we met z'n allen in de koets Jan Plezier en maakten we een tochie door Leiden. Alle maal meisies hoor. Ja, wat dach- ïe. Daar waren geen jongens bij. Waarom ik dit nog doe? Uit tradi tie. Wat dat precies is? Dat ken ik je nou echt niet uitleggen". Het aantal inschrijvingen Ze is niet de enige die niet kan uitleggen waarom ze nog nooit een uitreiking van haring en wit tebrood heeft overgeslagen. "Het is altijd zo gezellig hier", pro beert een oudere Leidenaar. "Bo vendien neem je niet makkelijk afscheid van een traditie die ie van je ouders hebt meegekre gen". Ook hij heeft een stapel identi teitsbewijzen bij zich. "Voorzich tig ermee hoor", maant hij de in- schrijfster die een bijna uit el kaar vallend familieregister aan pakt. "Die is nog van voor de oor log. Als ik hem kapot terug breng, breekt bij de buren de pleuris uit. Dat kan ik niet ma ken", zegt hij olijk. Een andere Leidenaar zegt dat hij altijd komt voor de haring. "Ik vind het hier wel leuk", zegt hij rondkijkend, "maar het gaat mij om die dooie beesies. Ik weet niet wie de keurmeesters zijn, maar ze smaken me altijd buiten gewoon. Sommigen denken wel eens: ach dat is een krijgertje, maar eerlijk, het zijn beste vis sen", klinkt het verlekkerd en hij veegt met de mouw langs zijn mondhoeken. Hoewel de inschrijving om vier uur 's middags begon, ston den een uur daarvoor al de eer sten in de rij op de Breestraat. Dat zijn de fanatiekelingen, de mensen van het eerste uur die bang zijn dat ze buiten de boot zullen vallen. Bijna op een holle tje komen ze na het openen van de deuren door de gangen naar de tafels in de foyer. Tevreden met briefje op zak staan ze even later weer op straat. "Het zijn altijd dezelfde kop pen die je erbij ziet", zegt be stuurslid Har Meijer van de 3 Oc tober-Vereeniging over de eerste groep. Al sinds een aantal jaren zet hij de uitreiking van haring en wittebrood op poten. Hij ge niet er zichtbaar van. Met een lach van oor tot oor loopt hij ach ter de tafels. Zwaait naar mensen die hij veelal bij de naam kent. "Ik vind dit toch zo leuk om te doen. Ik ben helemaal geen man van vergaderen. Dit een beetje te organiseren is mijn pakkie-an", zegt Meijer. Hij erkent dat het uitdelen tegenwoordig iets'chao tischer gebeurt dan in vroeger ja ren. "Maar het is toch juist prach tig dat het een beetje in de soep loopt. Vroeger was het veel te se rieus. Daarom laat ik ook De Burcht op het Waaghoofd spe len". Op dat moment komt een oude klant van hem eraan. "Die help ik altijd persoonlijk", zegt Meij er. De 69-jarige meneer Otgaar neemt lachend achter een tafel plaats. "Hoeveel zullen we dit jaar doen? Zijn tien haringen ge noeg", vraagt Meijer. De Leide naar knikt. Een trouwboekje wordt niet gevraagd. "Ik ben ver geten mijn speldje op te doen", zegt hij enigszins misnoegd. Ook Otgaar weet niet beter dan dat hij zich elk jaar komt in schrijven. Zijn ouders deden dat en hij dus ook. "Ik heb nog een foto op de schoorsteenmantel staan waarop mijn grootmoeder samen met burgemeester Van de Sande Bakhuysen haring staat uit te delen". Volgens Meijer zijn er Leide naars die er een sport van maken om meer haring en wittebrood te krijgen dan ze feitelijk recht op hebben. "Ik lach me er rot om. Eens zij iemand tegen me: 'Ik vind het toch zo mooi om het van de vereniging af te nemen'. Aan de ene kant kan ik me er niet druk over maken. Als ze daar een heel jaar weer op kunnen teren". Rond 18.30 uur wordt het echt druk. In de gang staat een lange rij. Het is bekend dat Leidenaars vroeg eten. Pas daarna komen ze in drommen naar de Stadsge hoorzaal. Een vrouw heeft daar mee een beetje rekening gehou den. Ze heeft de namen en adres sen keurig op papier die de in schrijvers alleen maar hoeven over te nemen. "Dat is handig. Als het zo druk is moet je zo schreeuwen om elkaar te ver staan". meente heeft dit uitgewezen. De gevonden verontreinigingen blij ven beneden de toegestane waar den, hetgeen betekent dat nader onderzoek niet nodig is. De grond kan daarmee uitgegeven worden aan bedrijven, daarmee wordt in 1989 gestart. Het was de eerste keer dat het bedrijfsterrein op bodem verontreiniging werd onderzocht. In augustus heeft de provincie de resultaten bekendgemaakt van haar onderzoek naar een aantal stortplaatsen in Zuid-Holland. In de rapportage van dit onderzoek werd, volgens de Leidse milieu wethouder Van der Molen, de in druk gewekt dat de gemeente Lei den het naleven van voorschriften met betrekking tot de voormalige vuilstort aan haar laars heeft ge lapt. Daardoor zou de mogelijkheid bestaan dat vaten met lijmresten zijn gestort. Die beschuldiging is, volgens de wethouder, onterecht. Het provinciale onderzoek heeft volgens de gemeente geen nieuwe feiten opgeleverd. De belangrijkste conclusies komen overeen met die van de gemeente, meent de wet houder. Dit betekent dat bij ver volgonderzoek wel terdege reke ning wordt gehouden met de aan wezigheid van chemisch afval op de stort. Een voorlopig onderzoek van de gemeente heeft uitgewezen dat het grondwater op 20 meter diepte in zuidelijke richting duidelijk door de voormalige stort wordt beïn vloed en dat daar het grondwater het eerst op diverse stoffen zal moeten worden onderzocht. Het onderzoek naar dergelijke veront reiniging is wat vertraagd om de er varing die is opgedaan bij het on derzoek in Alphen aan de Rijn te kunnen meenemen. Twintig ruiten bij Minerva vernield LEIDEN - De politie heeft gis terochtend een 30-jarige Katwijker aangehouden die in het gebouw van de studentensociëteit Minerva aan de Breestraat vernielingen heeft aangericht. De man had 20 ruiten en een hoeveelheid glas werk vernield. Hij kon geen reden opgeven voor zijn vernielzucht. De Katwijker was woensdag avond al aangehouden toen hij ru zie kreeg met een automobilist die over de Haarlemmerstraat reed. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13