Wandelen in het Lake District Stroom van klachten over regeling wao VISSPORT I VRIJE TIJD Ruime keus uit zand winplassen Hovercraft voor hulp Bangladesh Spelling Restant Bredero verkocht Belager van Mulisch krijgt straatverbod Bagage-afdeling KLM breidt uit Pausbezoek Lesotho deceptie VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1988 PAGINA 11 Visbootjes zijn slechts op wei nig zandwinplassen te huur. (foto Wim Dijkman» plek waar het aas wordt gedepo neerd. Ook dient de visser rekening te houden met de sterke stroming die in veel zandwinplassen aan wezig is. Dat legt ook vaak beper kingen op aan het vistuig. Soms is de stroming zo sterk dat met forse loodsjouwende pennen moet worden gevist om enige kans op succes te hebben. Zoals vorige week al geconsta teerd zijn er in deze omgeving DOOR BRAM VAN LEEUWEN nogal wat plassen die zijn ont staan of werden uitgebreid via zandwinning. Het Kagerplassen- gebied kreeg bijvoorbeeld aan de Warmondse kant een nieuwe 'long' met 't Joppe. Gelegen vlakbij de plek waar de Zijl in de Kaag uitmondt is een visplek ontstaan die vooral naam heeft gemaakt met zijn snoekbaars stand. Maar ook de hengelaar die wil witvissen kan er terecht bij voorbeeld buiten het drukke zo merseizoen via het eiland Kou- denhoorn. Er zijn daar enkele speciale vissteigers aangelegd. Voor het vissen met de speciale hengel moet je lid zijn van de Hengelaarsbond van Leiden en Omstreken. Dat laatste geldt ook voor het recreatieproject Vlietland bij Voorschoten, dat 'Leiden' samen huurt met 'Den Haag'. Hier lig gen twee plassen waarvan de eer ste inmiddels is afgerond. In de zomer is hier overdag voor de Voordelige vakantie in Groot-Brittannië Gezien de vele reacties op het artikel van vorige week nog het een en ander over het vissen op zandwinplassen. Er blijkt bij voorbeeld een groot misverstand te bestaan waar je het best op zo'n plas kunt gaan vissen. Vele hengelaars menen dat je daar voor de diepste plekken moet opzoeken. Omdat daar de meeste vis zou huizen. De kans is evenwel groot dat juist op die plaatsen geen enkele vis te bekennen is. Sterker nog: helemaal geen levend wezen te vinden is. In diverse plassen komt in verband met de grote diepte namelijk een groot deel van het jaar een zogenaamde spronglaag voor. Onder die laag bevindt zich zuurstofloos of na genoeg zuurstofloos water. Het is duidelijk dat daarin geen vis het uithoudt en dus vlucht naar plekken waar de zuurstofhuis houding beter geregeld is. Afhankelijk van seizoen, weer en windrichting kiest de vis soms voor de zeer ondiepe oever zones. Vooral in het voorjaar en het begin van de zomer wanneer de vis op zoek gaat naar geschik te paaiplaatsen wordt de vis soms aangetroffen op plekken waar niet meer dan een meter water staat. Natuurlijk houdt de vis daarbij sterk rekening met de eventuele drukte op die oevers. Zijn er veel dagjesmensen in de buurt of zijn er surfers aan de gang dan zal de vis snel een goed heenkomen zoeken. Daarom bieden zulke plekken vooral in de vroege och tend en tegen het vallen van de avond de beste vangkansen. Een plek waar doorgaans de meeste vis huist is die waar de ^ondiepe oeverzone overgaat in het schuine talud. Vooral langs het eerste deel van het talud zo tot een meter of vijf, zes, zijn vaak grote scholen witvis te vin den. En die vormen op hun beurt weer een grote trekpleister voor, de roofvis. Vissen vanuit een bootje kan men het best tegen het talud op doen. Dus de steekstokken op het ondiepe gedeelte en met de hengel in de richting van de ech te put. Het voeren dient met ma te en voorzichtig te gebeuren. Sommige taluds hebben zo'n stijl verloop dat voeren geheel nutteloos is. De ballen rollen van het talud en belanden ver van de hengelaar weinig te zoeken, want de plas wordt dan overstroomd door surfers. De tweede plas waar de zandwinning nog in vol le gang is heeft het nadeel dat de oevers nogal moeilijk te bereiken zijn. Verder kennen we in dit ge bied nog het recreatiegebied Noord Aa waar aan de kant van Zoetermeer een uitgestrekt wa terareaal te vinden is. In Alphen aan den Rijn is er de Zegerplas, in Noordwijkerhout het Ooster- duinsemeer en bij Valkenburg het voormalige gat van Lagen dijk, nu Valkenburgs meer. Een paar plassen zijn nog in ontwik keling. Dat geldt bijvoorbeeld voor de put van Menten aan de westkant van Warmond. De plas wordt op het ogenblik door Korswagen uit Alphen aan den Rijn ingericht voor de dagre creatie en zal over enkele jaren worden overgedragen aan de provincie en officieel worden opengesteld voor de hengelaar. Officieus wordt er inmiddels al een hengeltje uitgegooid hoewel dat niet is toegestaan. Het probleem met veel zandwinplassen is dat er hele maal geen of slechts spaarzaam visbootjes kunnen worden ge huurd. Ook is het lang niet altijd duidelijk wie nu precies de vis rechten in handen heeft en of er speciale vangstregels gelden. Het zou aan te bevelen zijn dat de provincie Zuid-Holland het voorbeeld van Overijssel volgt. Die provincie gaat zich dit najaar presenteren als de 'visprovincie' met twee folders waarin de talrij ke hengelsportmogelijkheden worden opgesomd. Veertig bedrijven en alle hen gelsportorganisaties werken mee aan het project dat beoogt een grotere stroom toeristen naar Overijssel te halen. Betaalbare vakanties is nog altijd het credo van de Britse organisatie Holiday Fellowship (HF), ontstaan uit de sociale bewogenheid van een predikant. Wat mag de Nederlandse vakantieganger, die toch altijd nog de reis naar de overkant dient te maken, onder betaalbaarheid verstaan? Eén week, van zaterdag tot zaterdag, geheel verzorgd in het schitterend gelegen Derwent Bank in het Lake District, kost per persoon 793 gulden. Dat is inclusief de trein- en bootreis (retour) vanaf Hoek van Holland. In voor- en naseizoen ligt dat wat lager. Agent in Nederland voor HF is Bureau Paddington in Den Haag, tel. 070-454345 462030. Een hint onzerzijds: nazomer en herfst, een prachtige tijd om te wandelen in het Lake District. door Chris van Twisk Groot-Brittannië, zegt men, is ge schapen voor het wandelen, 'n Tik je overdreven, wellicht, feit is toch dat Britten de wandelmogelijkhe den van hun zeer gekoesterd va derland met ware hartstocht be nutten. Ze zijn trouwens op hun vrije dagen echte doeners in de na tuur. Het is een verklaring voor het be staan van een organisatie als Holi day Fellowship, kortweg HF. De andere is de sociale bewogenheid van dominee T. A. Leonard, die aan het begin van deze eeuw vakanties ging organiseren voor mensen uit bedompte industriesteden. Vakan ties in de veel bezongen country En ze mochten niet meer kosten dan een weekloon. Het idealisme ging in de loop der jaren niet volledig overboord. Het kreeg wel een nieuwe inhoud. HF bleef de verenigingsvorm trouw Aan het hoofd van de organisatie staat nog steeds een door de leden gekozen bestuur. Maar er werd wel zakelijker geopereerd en de confes sionele banden werden een heel stuk losser. Winst maken wordt niet beoogd, maar het begrip ren dement wel degelijk in het oog ge houden. En de nieuwe formule werkt. Het gaat HF weer voor de wind. De laatste jaren kon zelfs een aantal fraaie vakantiehuizen aan het aanbod worden toegevoegd. Vijftien countryhouses heeft HF nu in eigendom Capsones Die sfeer laat zich toch wat moei lijk omschrijven. Allereerst zijn al die HF-huizen hoogst riante onder komens. Menig vijf-sterrenhotel zou er zich gesitueerd wensen. Ze staan op de fraaiste plekjes in heel Groot-Brittannie. Dat is de, overi gens niet onbelangrijke, buiten kant. Binnen is het eenvoudig, zon der overdreven luxe, geen over daad maar toch met alles wat een verblijf er aangenaam maakt. En erg prettig-huiselijk. En je bent er echt gast. Gast van een vriendelij ke, hulpvaardige staf, die dagelijks je bedje spreidt, drie keer daags een voortreffelijke maaltijd op dient. En zelfs het onvermijdelijke 'tea-en' valt onder het dienstbe toon. Zeer bepalend is echter een ongedwongen omgang. Als je er gens je Britse medemens wilt leren kennen, dan in de huizen van HF. De bereidheid om dat te willen moetje dan ook wel meenemen om verzekerd te zijn van een geslaagde vakantie. Capsones kun je beter thuis laten. En ga er ook van uit dat het om een doe-vakantie gaat. 150 Activiteiten De organisatie biedt haar gasten namelijk een zeer wijd scala van ac tiviteiten aan. Het zijn er zo'n 150. Natuurlijk het wandelen. Maar het sympathieke is ook weer dat er zeer veel kan, maar dat niks moet. Toch liever schilderen, tekenen, musiceren of fotograferen? Het kan. Vogelverkenningen, spreken in het openbaar, yoga, festivals be zoeken, literaire, archeologische of op de historie gerichte activiteiten, ook dat kan. Golf, watersport, (stoom)treinen, bridge, fietsen, tui nen bezoeken, je kunt het zo gek niet bedenken of het staat op het programma van HF. En dat alles in een zeer ongedwongen sfeer. Oud en jong zijn welkom. Gezinnen met kleintjes evenzeer, er is oppas voor de spruiten als pa en ma op stap willen. En de HF-formule is ook voor menige alleengaande een uit komst; aansluiting heb je zo. Derwent Bank is het oudste bezit van HF. Een machtig buiten, even buiten het stadie Keswick, op een Het Lake District, je kunt er uren wandelen maar er zijn ook tal van an dere manier omje in Wales te amuseren. (foto GPD> van de mooiste plekjes in het uit bundige landschap van het Lake District. De naar een meer aflopen de tuin van zeer royale afmetingen vergunt de gasten al bij het opstaan een idyllisch uitzicht op de natuur Hierheb je het gevoel: my home is my castle. Bankman Frank Dixon is er kind aan huis. Wanneer hij zich meldt in sportieve wandeloutfit inclusief knapzak, vermoed je niet direct de ingetogen bankier in hem die hij vele jaren is geweest. Sinds zijn pensionering is wandelen zijn meest courante be zigheid. Bij voorkeur in het Lake District, dat als rastippelaar zijn hart heeft gewonnen. Geregeld begeleidt hij de gasten van HF op korte of lange wandeltochten. Op een dag dat hij twee tochten heeft gemaakt en vele kilometers in de benen heeft zitten, belet dat hem niet 's avonds met een groep ent housiaste gasten nog eens de inge wikkelde passen van het square- dansen eruit te gooien. Anderen preferen een rustige zitje in de lounge, voor een babbeltje of het lezen van een boek. Opvallend ver schijnsel, tv is de grote afwezige en het werkt als een weldaad Maanlicht Tegen het middernachtelijke uur. buiten staat de maan vol aan de hemel, rijdt Dixon met enige in mysterie geïnteresseerden naar de prehistorische steencirkel, een eindje buiten Keswick. Een soort Stonehenge in het klein. Wat vroe gere Kelten er precies mee bedoeld hebben, is nog altijd een raadsel. Maar latere generaties Britten we ten het met enige huiver nagenoeg zeker bij volle maan plegen er klokslag twaalf heksen rond te wa- En zo staan we tegen twaalven met Frank Dixon, rillend (van de kou) tussen de mysterieuze stenen op een in suspecte nevels gehuld veldje. Als nu de heksen maar wil len komen. Maar helaas....ook een in onverstaanbaar Welsh uitge sproken ode aan de maan, die in Wales nog weieens tot opmerkelij ke buitenaardse resultaten heet te leiden, blijft hier zonder uitwer king. Er valt geen enkele op bezem steel rondtoerende kol te zien. Ei genlijk het enige dat tegenviel op Derwent Bank. Maar heksen kij ken komt dan ook niet voor in het dikke activiteitenprogramma van HF BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE DEN HAAG (GPD) - Het Neder landse Rode Kruis wil een Neder landse Hovercraft inzetten bij de hulpverlening in de overstroomde gebieden in Bangladesh. Als over eenstemming wordt bereikt over de financiering, zal het toestel maandag vanuit Frankfurt met een vrachtjumbo 747 naar Dakha wor den gevlogen. Bangladesh is door de overstro- 'Stop hormoonvlees' DEN HAAG (ANP) - De Consu mentenbond heeft in een telegram aan minister Braks van landbouw erop aangedrongen de import van Belgisch rundvlees te stoppen. Dit omdat bij onderzoek in het Gents stadslabaratorium gebleken is dat 50 procent van het onderzochte rundvlees met verboden groeihor monen bewerkt is. De bond wil dat de minister deze zaak laat onder zoeken. Woensdag werden in de Tweede Kamer door het PvdA-kamerlid Huys hierover al vragen gesteld aan Braks. Huys wilde ook dat de import gestopt wordt als de berich ten juist zijn. Hij wil ook dat minis ter Braks stappen onderneemt om in Belgie het gebruik van groeihor monen terug te dringen BUNNIK/VUREN (ANP) - De Geldens Groep, waarin bedrijven uit het failliete bouwconcern Bre- dero zijn ondergebracht, verkoopt een aantal bedryven met in totaal ongeveer 580 werknemers aan RWK Nederland. Eerder dit jaar werd overeenstemming bereikt met BAM-Holding over overname van andere bedrijven uit de Gel dens Groep. RWK Nederland, onderdeel van het Westduitse concern Rheinisch Westfallische Kalkwerke, met een totale omzet van 210 miljoen gul den en werkgelegenheid voor on geveer duizend mensen bezit on- ming onbegaanbaar geworden, maar een luchtkussenvoertuig als de Hovercraft kan zich zowel over land, als over water en moddervel- den verplaatsen. Het voertuig zal een half jaar lang worden ingezet om Nederlandse hulpgoederen naar de rampgebieden te brengen. De Hovercraft kan per reis 24 personen of 2.200 kilo vracht ver voeren en een snelheid van 70 kilo meter per uur bereiken. Het 5.000 kilo wegende voertuig is ter be schikking gesteld door Evelien en Henk Brink, het echtpaar dat in 1986 met een luchtballon van Euro pa naar de Verenigde Staten reis de. Henk Brink wilde het voertuig gebruiken voor een volgend pro ject. "Het is een uitkomst", zegt Henk Brink, "de Hovercraft is praktisch het enige voertuig dat de getroffen BASISBEURS - Minister Deetman (onderwijs) heeft de eerder aange kondigde verlaging van de basis beurs voor uitwonende en thuis wonende studenten in een wette lijk jasje gestoken. De verlaging bedraagt voor thuiswonende stu denten 41,65 gulden en vóór de uit wonende student 62,50 gulden. De verlaging moet ingaan per 1 juli volgend jaar der meer Durox Gasbeton. Daar komen ongeveer 580 werknemers bij van de voormalige Bredero-be- drijven Bredero Beton te Maarssen en de verkoopmaatschappijen Gipsbouw en Gibouw te Utrecht. Ook komen erbij de producenten van betonplaten De Meteoor in De Steeg en Kemper Beton te Tilburg met de verkoopmaatschappijen Stelcon in Brussel en Utrecht. Voorts wordt De Oude IJssel Bouwconstructies te Terborg over genomen, een producent van kunststof en aluminium ramen RWK neemt bovendien de han delsfirma Velopa uit Leiderdorp over. gebieden nog kan bereiken. Dat wordt nog erger, als het water straks gaat zakken; dan blijft er een twee meter dikke laag blubber over, waarover alleen de Hover craft zich kan verplaatsen." Volgens Bfink is het Rode Kruis wild-enthousiast over het plan en zal het ook andere landen gaan be naderen voor het beschikbaar stel len van Hovercrafts. Lezers schrijven Bijna consequent worden in uw krant landennamen als Zuid-Korea en Zuid-Afrika als één woord ge speld: Zuidkorea. Zuidafrika. He lemaal consequent gebeurt dat niet, want ook trof ik aan Noord- Ierland en Groot-Brittannie. Oppassende lezertjes die op school geleerd hebben dat tussen de delen van aardrijkskundige na men die bestaan uit een eigennaam en een onverbogen of onverbuig baar bepalend woord een koppelte ken wordt gezet en dat ze dus bij voorbeeld Zuid-Korea moeten schrijven, maar dat het bijvoeglijk naamwoord als een woord Wordf geschreven moet worden - Zuidko- reaanse - zullen wellicht onzeker worden als ze m dezelfde krant ook* Oost-Duitse tekenfilm zien staan. Misschien zou het daarom toch prettiger en duidelijker zijn als u zich aan de geldende regels zou houden. A. van der Nagel Beukenrode 26 Voorhout Naschrift redactie Erger nog: Koeweit is plotseling Kuwayt en Maleisie heet sinds enige tijd Ma laysia. De geldende regels zijn he* vig in discussie; allerlei nieuwe spelwijzen (waarover het laatste woord nog niet is gezegd) doen hun intrede. Dat moet wennen, met slippertjes (Oost-Duitse is gewoon fout) als betreurenswaardig bijver schijnsel. AMSTERDAM (ANP) - De be lager van de schrijver Harry Mulisch mag het komende jaar niet meer in de directe omge ving van diens huis komen, ten zij hij in de bus of de tram zit. Houdt hij zich hier niet aan, dan moet hij per overtreding een dwangsom van vijfduizend gul den betalen. De Amsterdamse rechtbankpresident mr. As- scher heeft dit bepaald in het kort geding dat Mulisch had aangespannen tegen de man die hem al jarenlang teistert. De man belaagt Mulisch met scheldpartijen, dreigbrieven. beledigingen en vernielingen aan zijn huis. Ook heeft hij al eens brand proberen te stichten in de woning van de schrijver, die zegt niet te weten waarom zijn belager hem als doelwit heeft uitgekozen. Asscher bepaalde tevens dat de man Mulisch in geen enkel opzicht meer rechtstreeks of in direct mag benaderen, bedrei gen, beledigen of in enig ander opzicht hinderen, terwijl hij zich ook moet onthouden van vernielingen of beschadigingen aan de woning van Mulisch. De rechtbankpresident zegt het straatverbod voor de periode van een jaar te hebben opge legd, omdat het geven van ver boden voor onbepaalde tijd niet past in het voorlopig karak ter van het kort geding DEN HAAG (GPD) - Sinds de herziening van de'sociale uitkerin gen regent het klachten over de uit voering van de wao (wet arbeidson geschiktheid). Door een gebrekki ge voorlichting weten veel mensen met een wao-uitkering niet waar zij aan toe zijn. De verschillende in stanties zijn niet berekend op de uitvoering, maken fouten en spre ken elkaar tegen. Dat alles vergroot de angst van uitkeringsgerechtig den om hun uitkering te verliezen. Dit is de conclusie van het rap port 'Kleedt u zich maar even uit' dat gisteren in Den Haag is aange boden aan mevrouw Kraaijeveld Wouters, de voorzitter van de vaste kamercommissie voor sociale za ken en werkgelegenheid. Het rap- AMSTELVEEN/SCHIPHOL (GPD) De afdeling bagage-af handeling van de KLM krijgt er in november zestig mensen bij. Die toezegging kregen de bonden gis teren nadat de afhandelaars stipt heidsacties waren begonnen. Zij vinden de werkdruk te hoog en wil len meer salaris. Na de vliegtuigrangeerders en de cateringchauffeurs was nu ook bij de bagage-afhandelaars van de KLM onvrede ontstaan over hun werksituatie. De bagage-afhande laars vinden de werkdruk te hoog en hebben klachten over het nieu we automatische bagagesorteer systeem (BAS). Dit vijftig miljoen gulden kostende systeem is eigen dom van de luchthaven Schiphol en wordt gehuurd door de KLM. Het systeem heeft sinds zijn inwer kingstelling nooit goed gewerkt Storingen zijn aan de orde van de dag waardoor passagiers zonder koffer op de plaats van bestem ming aankomen. port is opgesteld door de samen werkende wao-platforms, een be langengroep van mensen met een wao- of ziektewet-uitkering. Sinds de herziening van de socia- le-zekerheidsregelingen hebben de regionale afdelingen van de wao- platforms de vragen en klachten bijgehouden. Veel mensen in de wao of ziektewet blijken niet te we ten wat de gevolgen zijn van de re gels waarmee zij in aanraking ko men. Dit is niet alleen een gevolg van een wirwar aan regels, ook de voorlichting blijft in gebreke. Daardoor worden de uitkeringsge rechtigden onzeker en zijn zij bang hun uitkering te verliezen. Die angst kan zo ver gaan dat de men sen zelfs niet meer naar een aange paste baan zoeken. Centraal in de gang van zaken staan de Gemeenschappelijke Me dische Diensten (GMD). Deze keu ren de arbeidsongeschikten en be palen o." zij kunnen werken en zo ja welk werk zij kunnen doen. Sinds de stelselherziening mogen de GMD's ook de arbeidsonge schikten bemiddelen bij het vin den van passend werk. De wao- platforms stellen in hun rapport dat de GMD's deze taak niet aan kunnen. Van begeleiding zou nau welijks sprake zijn en mensen wor den zelfs tegengewerkt als zij een aangepaste baan zoeken. Veel arbeidsongeschikten vin den de medische keuringen van de GMD's te oppervlakkig. Opvallend is volgens het rapport dat als veel ouderen (ouder dan 35 jaar) wor den 'afgeschat', zij gedeeltelijk of geheel worden goedgekeurd. Ge volg is dat hun wao-uitkering wordt verlaagd of zelfs stopgezet. Ook zijn er klachten binnen ge komen over bedrijfsverenigingen die de adviezen van de GMD's naast zich neerleggen. Veel ondui delijkheid ontstaat ook omdat ver schillende instanties verschillend tegen de positie van de arbeidson geschikte aankijken. De uitke ringsgerechtigde kan dan moeilijk uitmaken wie hij moet geloven: het arbeidsbureau, de bedrijfsvereni ging of de GMD. De paus in traditionele klederdracht van Lesotho (foto ai MASERU/LESOTHO (GPD) - Een diepgeschokte paus Johannes Paulus II heeft gisteren een bezoek gebracht aan de elf pelgrims die woensdag gewond raakten toen hun gekaapte bus in Maseru, de hoofdstad van Lesotho, werd ont zet door Zuidafrikaanse comman do's. Bij dit gijzelingsdrama, dat ruim 24 uur duurde en dat eindigde op het terrein van de Britse ambas sade van de hoofdstad Maseru, kwamen alle vier de kapers en twee pelgrims om het leven. Terwijl hij langs de bedden van de gewonden in het Koningin Eli zabeth Il-ziekenhuis in Maseru liep. sprak de paus woorden van troost en gaf hen een rozenkrans. Drie van de slachtoffers, onder wie de buschauffeur zijn er nog steeds slecht aan toe. Een van hen is beide benen kwijtgeraakt, terwijl de ove rige slachtoffers vingers moeten missen of op een andere manier door granaatscherven zijn ver wond. De zaligverklaring van de grond legger van het katholicisme in Lesotho, Joseph Gerard, was voor de katholieke bisschoppen van Lesotho en zuidelijk Afrika een grote teleurstelling. In Harare, Bu- lawayo en Gaborone kwamen eer der deze week vele tienduizenden gelovigen en andere belangstellen den naar de paus. In Maseru waren dat er hooguit 10.000, terwijl was gerekend op minstens 50.000 Voor de vele verkopers van roze- kransen, vlaggetjes, petten, t- shirts, brillen en andere artikelen met het pauselijke logo is het be zoek van de kerkvorst uitgelopen op een forse financiële strop.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11