Alleenstaande door plan-Oort achteruit Btw vormt enorm obstakel op weg naar 'Europa '92' Handelstekort VS kleiner 1 NIEUW FRANS PROTOTYPE ^IhIibBP^^i i A UlTlUl Bescherming Inteftnatio- Müller opnieuw uitgesteld Ontwiüelingslanden lossen schuld aan IMF af WINTERSLUITINGSTIJDEN KIJKSHOP... STERKIN GEREEDSCHAP Staatssecretaris Koning geeft toe: DEN HAAG (GPD) Alleenstaanden die ouder zijn dan 27 jaar, zelfstandigen en bejaar den gaan er in 1990 in koopkracht op achteruit. Dit is het gevolg van de operatie-Oort, een vergaande belastinghervorming. Staatssecretaris Koning (financiën) heeft dit gisteren in de Tweede Kamer bevestigd. KAATSHEUVEL (ANP) - Het re creatiepark de Efteling heeft zich teruggetrokken uit het project Cos mo Science Center. De plannen om de Efteling uit te breiden met een groot wetenschapspark zijn hier mee van de baan. De Brabantse ge deputeerde voor recreatie en toe risme. A. Brugman, heeft dit giste ren bevestigd. Over het waarom van de stap wilde Brugman niets kwijt. "Dat zou de onderhandelin gen over het voortzetten van het project schaden", aldus de gedepu teerde. De beslissing van de Efteling komt een week nadat bekend werd dat de directeur van de Efteling. R. de Clercq. zijn functie opgeeft we gens diepgaande meningsverschil len met de raad van commissaris sen. Met de totstandkoming van Brabants Cosino Science Center op losse schroeven het wetenschapspark zou een be drag gemoeid zijn van 100 tot 150 miljoen gulden. De provincie Noord-Brabant heeft inmiddels een miljoen gulden in het plan ge ïnvesteerd. De gemeenten Loon op Zand en Tilburg hebben er respec tievelijk 100.000 en'250.000 gulden aan toegevoegd. creatiepark Beekse Bergen in Hil- varenbeek was toen nog de beoog de lokatie voor het themapark. Na aanhoudende verliezen van Beek- se Bergen besloot de stichting Cos mo Center, onder voorzitterschap van mr. P. van Vollenhoven, begin 1986 met de Efteling in zee te gaan. Gedeputeerde A. Brugman be treurt het terugtreden van de Efte ling: "Het zou doodzonde zijn als het project in Brabant niet van de grond zou komen. Ik ben nu in ge sprek met kandidaten met wie het project alsnog geheel of desnoods gedeeltelijk valt te- realiseren". Beekse Bergen is daar. volgens Brugman, éen van. Directeur De Clercq van de Efteling noch direc teur Lips van Beekse Bergen wilde commentaar geven. De koopkrachtdaling geldt voor mensen die geen individuele af trekposten voor de belastingen op voeren en ook geen andere belas tingvoordelen genieten. De koop krachtdaling voor alleenstaanden die ouder zijn dan 27 jaar treedt vooral op bij mensen met een bru- to-inkomen tussen 15.000 en 35.000 gulden per jaar. De daling loopt uit een van 1,4 tot 4,6 procent. Ook on- gehuwden met kinderen met een inkomen van 25.000 tot 30.000 gul den bruto gaan er enkele tienden van procenten op achteruit. Alleenstaande zelfstandigen met een bruto-inkomen tussen 20.000 en 50.000 gulden gaan er ook op achteruit. De koopkrachtdaling jaar. ligt tussen 0,3 en 2,7 procent. Bij bepaalde ongehuwde zelfstandi gen met kinderen is de inkomens daling zelfs 4,7 procent. zijn van het wegvallen van grote groepen aftrekposten per inko mensgroep. Daarbij zijn bereke ningen gemaakt voor alleenverdie ners aan de hand van het bedrag dat nu jaarlijks aan aftrekposten wordt opgevoerd en de mate waar in deze worden beperkt (25, 50, 75 of 100 procent). De zwaarste klappen krijgen mensen met een inkomen van meer dan 120.000 gulden bruto per jaar, die jaarlijks tussen 2500 en 40.000 gulden aan aftrekposten op voeren. Voor hen kunnen de belas tingplannen neerkomen op een re ductie van het aftrekbare bedrag tussen 105 en 20.790 gulden per Bejaarden met een aow-kenng gaan in koopkracht achteruit als zij alleenstaand zijn en kleine neven inkomsten hebben. De koop krachtdaling is 0,6 procent indien het bruto-inkomen ligt tussen 20.000 en 20.400 gulden. Bij de be rekeningen is rekening gehouden met het wegvallen van de stan daardaftrek voor reiskosten van 200 gulden. Ook het optrekken van de vaste aftrekkosten van 800 naar 1000 gulden per jaar is meegewo gen. Personen met een bruto-inko men tussen bijna 26.000 en 40.000 gulden die jaarlijks tussen 1000 en 10.000 gulden aan aftrekposten op voeren ondervinden de minste ge volgen. Deze gaan er minimaal achttien en maximaal 1980 gulden op achteruit. De belastingplannen kosten het rijk in totaal 4.995 miljoen gulden per jaar. Bruto zijn de lasten 6.425 miljoen gulden. Van dat bedrag komt echter 1815 miljoen gulden terug door het beperken van af trekposten. De plannen leiden ook tot een uitgavenstijging van 385 miljoen gulden bij de bijstandswet en de kinderopvang. Belasting meevallers dekken het grootste deel van de netto kosten. Een be drag van ongeveer 100 miljoen gul den moet nog worden gevonden. r >v I n Prijzenslag in Noordatlantisch luchtverkeer NEW YORK (DPA) - De grote luchtvaartmaatschappijen in de Verenigde Staten zijn een nieuwe tarievenslag begonnen op de Noordatlantische routes. Ze bie den tickets aan tegen tarieven die in jaren niet zo laag zijn geweest. Pan American is de strijd begon nen met een retourticket voor 298 dollar voor vluchten uit vier grote Amerikaanse steden naar Londen. Tot nu toe was het goedkoopste ta rief van PanAm op die routes 508 dollar. De aanbieding gaat op 16 oktober in en loopt twee maanden. Northwest Airlines is met de ta riefsverlaging meegegaan en wil. evenals PanAm. ook op andere Eu ropese steden gaan vliegen. Ook Trans World Airlines en American Airlines willen hun tarieven aan passen. De maatschappijen zijn tot de ta riefsverlaging overgegaan om meer passagiers te trekken. De vluchten naar Europa zijn tot nu toe dit jaar maar matig bezet als ge volg van de lage koers van de dol lar. waardoor Europa voor de Ame rikanen duurder is geworden. ROTTERDAM (GPD) - Tot groot De stemming over de certifice- ongenoegen van vele aandeelhou- ring werd uitgesteld omdat het be- ders is de 'beslissende' vergadering stuur aan het begin van de vergade- bij het haven- en transportconcern ring plotseling met een aantal ver- Internati'o-Müller (IM) over de soepelingen in zijn voorstellen voorgestelde extra bescherming naar de aandeelhouders kwam. tegen een ongewenste overname Dergelijke wijzigingen vergen (het certificeren van aandelen) gis- zorgvuldige formuleringen en aan- teren uitgelopen op een schertsver- deelhouders moeten ook de tijd toning. Economie kort Vredestein Bij de bandendivisie van Vrede stein in Enschede verdwijnen 70 banen, waarbij ontslagen niet zijn de vermijden, zo heeft de onderne ming gisteren bekendgemaakt. De ze ontwikkeling heeft de maken met automatisering van het bedrijf. Er werken in Enschede 1500 men sen. OPEC Het vijf leden tellende prijscomi- té van de Organisatie van Olie Ex porterende Landen (OPEC) zal op 25 en 26 september bijeenkomen, zo heeft Subroto. de secretaris-ge neraal van de OPEC, gisteren be kendgemaakt. Het prijscomité be raadt zich op een acties om de da ling van de olieprijzen een halt toe te roepen. Berlijn De Bondsrepubliek Duitsland en de Duitse Democratische Repu bliek zijn het eens geworden over de verbetering van de doorgaande wegen naar Berlijn. Bonn zal aan de DDR vanaf 1990 860 miljoen mark per jaar betalen, 335 miljoen mark meer dan op het ogenblik. Oost-Duitsland heeft in ruil daar voor toegezegd het wegdek van de twee verbindingen te zullen ver nieuwen en een nieuwe doorgang te zullen maken door de Berlijnse Muur. Lage Landen De Lage Landen, dochteronder neming op het gebied van financië le dienstverlening van de Rabo bank, heeft over de eerste zes maanden van dit jaar een netto winst geboekt van 9,6 miljoen gul den tegen 6,3 miljoen over hetzelf de tijdvak van vorig jaar. Het ba lanstotaal steeg van 2.9 eind de cember tot ruim 3 miljard gulden eind juni. Friesch-Groningsche De Friesch-Groningsche Hypo theekbank (FGH) heeft in de eerste helft van dit jaar een nettowinst ge boekt van 18 miljoen tegenover 11.5 miljoen gulden in dezelfde pe riode vorig jaar. Ook voor de twee de helft van dit jaar verwacht FGH. onderdeel van het verzekerings concern Aegon, een resultaat dat hoger is dan dat over dezelfde pe riode van vorig jaar. Superheffing Het Landbouwschap heeft giste ren tijdens het geregeld overleg met minister Braks van landbouw en visserij afgesproken dat er een studie wordt gemaakt over versoe peling, eventueel afschaffing van de superheffing. Aan de studie zal ook het Produktschap voor Zuivel meewerken, zo heeft een woord voerder van het Landbouwschap na afloop van het overleg meege deeld. krijgen de wijzigingen te kunnen bestuderen. IM is de aandeelhouders die zich met en tand verzetten tegen de ex tra bescherming enigszins tege moet gekomen. Vlak voor de ver gadering werd bekend gemaakt dat IM en het beursbestuur (dat IM had gedreigd de beursnotering op te schorten indien werd vastgehou den aan de certificering) alsnog een compromis hadden bereikt. IM heeft het beursbestuur (Vereniging voor de Effectenhandel) toegezegd de twee beschermingen de al be staande mogelijkheid om preferen te (extra) aandelen te plaatsen en de voorgestelde certificering niet gelijktijdig ten volle te zullen toepassen. Vervolgens kwam het bestuur nog met een onverwachte tweede toezegging. De certificering van de aandelen bij Internatio-Muller zal slechts voor vier jaar gelden. In 1992, wanneer alle discussies over beschermingsconstructies zijn ge voerd en een Europees beleid daar in gestalte krijgt, wil IM opnieuw bekijken of certificering van aan delen dan nog zin heeft en nodig is. WASHINGTON (KRF/ANP/UCN) De Verenigde Staten hebben in juli een tekort op de handelsbalans geboekt van 9,53 miljard dollar, zo heeft het Amerikaanse ministerie van handel gisteren bekendge maakt. Het cijfer is veel lager dan de deskundigen en handelaren op de financiële markten hadden ver wacht. De koers van de Ameri kaanse dollar is daardoor flink om hoog gegaan tot 2,1180 gulden, bij na 3,5 cent meer dan de slotkoers van dinsdag. Het nieuwe cijfer voor juli is het laagste van de afgelopen vier jaar, ook lager dan het al kleine tekort van 9,76 miljard dollar van mei. Dat was toen al het kleinste negatieve saldo sinds december 1984, toen een tekort van acht miljard werd gemeld. Met dit nieuwe gegeven wordt de daling van het Ameri kaanse handelstekort als gevolg van een forse exportgroei na een korte maar opvallende onderbre king voor juni weer verder voortge zet. Het tekort is ook veel kleiner dan de 13,88 miljard dollar van juli 1987. De Amerikaanse minister Willi am Verity (handel) zei gisteren in een reactie dat over de eerste zeven maanden van het jaar de exporten met 28 procent omhoog zijn gegaan en de importen met 10 procent. Met de cijfers over de eerste zeven maanden als uitgangspunt, lijkt het tekort op de Amerikaanse han delsbalans dit jaar rond 137 miljard dollar uit te komen. Vorig jaar ging het om iets meer dan 170 miljard dollar. Deze verbetering is grotendeels te danken aan de sterk gedaalde koers van de dollar. Als prettig bij verschijnsel heeft de vermindering van het handelstekort gezorgd voor grotere economische groei dan zelfs optimisten begin dit jaar nog veronderstelden. De daling van het tekort in juli wordt mede veroorzaakt door een forse daling van de import op cif- basis (kostprijs, verzekerings- en vrachtkosten). De Amerikaanse export nam in juli met 0,7 procent toe tot 26,47 miljard dollar, achttien procent meer dan in juli 1987. Het grote handelstekort met Ja pan is in juli licht gegroeid. In juni bedroeg het tekort 4,40 miljard dol lar, in juli 4,44 miljard. Het han delstekort met West-Europa werd ook groter; het steeg van 1,91 tot 2,28 miljard dollar. In de handel met de Aziatische landen als Zuid- korea is het handelstekort vermin derd van 2,72 tot 2,68 miljard dol lar. Het negatieve saldo in de han del met Canada, de grootste Ameri kaanse handelspartner, is afgeno men van 1,15 tot 1,06 miljard dollar. ADVERTENTIE Evenals voorgaande jaren moeten m.i.v. 1 5 september alle horeca gelegenheden in Noordwijk s'nachts om 1 uur sluiten. Horeca ondernemers Noordwijk. WASHINGTON (GPD/ANP) - Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) heeft het afgelopen jaar opnieuw aanzienlijk meer geld van de ontwikkelingslanden ont vangen dan het verstrekte aan nieuwe leningen. Het IMF ver grootte de kredietverlening aan de ontwikkelingslanden tot 11.3 mil jard gulden. Tegelijkertijd groeide echter het bedrag dat bij het fonds binnenkwam aan aflossingen van oude leningen tot 21,8 miljard gul den. De cijfers vormen een wat merk waardige balans voor een instelling die beoogt landen met financiële problemen te ondersteunen. De verklaring voor deze paradoxale si tuatie is volgens het IMF echter eenvoudig. In de periode 1982- 1985, toen de schuldencrisis op zijn hoogtepunt was. bereikte de kre dietverlening door het IMF een re cordniveau en deze leningen zijn nu toe aan aflossing. Dit betekent wei dat het fonds meer financiële ruimte krijgt voor nieuwe kredietverlening. "Het fonds staat klaar om de lidstaten fi nancieel te ondersteunen bij hun inspanningen tot aanpassing en bij het vergemakkelijken van toezeg gingen van steun uit andere bron nen", aldus het jaarverslag. De financiële mogelijkheden van het fonds zouden nog groter zijn als alle lidstaten zich hielden aan hun aflossingsverplichtingen. Het aan tal landen dat te boek staat als wan betaler steeg in het financiële jaar 1987/88 van acht tot negen. Acht van de negen wanbetalers komen niet meer in aanmerking voor nieu we leningen zolang zij in gebreke blijven. Dat zijn Somalië, Sierra Leone, Zambia, Vietnam, Guyana, Liberia, Sudan en Peru. Het negen de land wil het IMF nog niet noe- In een beschouwing over de gang van zaken in de wereldecono mie in 1987 signaleert het IMF een aantal gunstige ontwikkelingen zoals het voortdurend van de eco nomische groei bij lage inflatie. Maar wat betreft de belangrijkste problemen, de onevenwichtighe den in de handel tussen de grootste industrielanden en de schuldenlast van de ontwikkelingslanden, is on voldoende vooruitgang geboekt. Daarom zijn volgens het fonds ver dere beleidsaanpassingen nodig. Voor de ontwikkelingslanden le veren de economische ontwikke lingen in 1987 een verdeeld beeld op. Binnen de Derde Wereld tekent zich een tweedeling af. De stijging van de export kwam vooral op het conto van de Aziatische landen. In die regio steeg ook de levensstan daard ten opzichte van 1981. In de landen ten zuiden van de Sahara is de levensstandaard nog altijd zo'n 20 procent beneden het niveau van 1981. Niet alleen het IMF leende vorig jaar minder aan de Derde Wereld, ook de particuliere financiering bleef op een laag peil. Volgens het IMF is het noodzakelijk dat de ban ken hun terughoudendheid laten varen. Het Fonds vindt dat de schuldenlanden alleen door econo mische groei uiteindelijk hun ver plichtingen kunnen nakomen. PARIJS - De Franse automobiel fabrikant Peugeot heeft een nieuw prototype onder de naam 'Oxia' ge lanceerd, met het oog op de Parijse autotentoonstelling aan het eind van de maand. Dit vierwiel aange dreven en van vierwiel besturing voorziene racemonster brengt dank zij een zes cylinder turbomotor 680 pk op de weg. De carrosserie van koolstof en kevlar is slechts 1,13 me ter hoog. Verwacht wordt dat de Oxia de basis vormt voor een yüeu- we rallye-wagen. (foto ap> Christelijke bond DEN HAAG (ANP) - Steeds meer ambtenaren en werknemers in ver zorgende sectoren kiezen voor het lidmaatschap van de christelijke ambtenarenvakbeweging vanwege haar redelijke opstelling. De aan trekkingkracht op grond van haar christelijke identiteit neemt daar entegen behoorlijk af. Dat is de voornaamste conclusie uit een on derzoek naar het beeld van de christelijke ambtenarenvakbewe ging, dat de CNV-bond voor amb tenaren en trendvolgers CFO door de Vrije Universiteit van Amster dam heeft laten uitvoeren. De uit komsten zijn gisteren bekendge maakt in Den Haag. De Schelde ziet toekomst in treinen VLISSINGEN/ ROTTERDAM (GPD) De Koninklijke Maat schappij De Schelde (KMS) in Vlissingen werkt mee aan plan nen om in ons land een fabriek voor de produktie van treinwa gons op te zetten. Volgens de KMS verkeren de plannen ech ter nog in een pril stadium. De vestigingsplaats van de moge lijke nieuwe fabriek staat nog niet vast. Het Limburgse Heer len wordt als serieuze kansheb ber genoemd, maar het is ook niet uitgesloten dat de fabriek in het Sloegebied gebouwd wordt. De ideeen voor de opzet van de fabriek zijn afkomstig van de Rotterdammer F. Walda, uit vinder van een nieuw type treinwagon. Het betreft die- plaadwagons, waarmee opleg gers van vrachtwagens zeer ge makkelijk kunnen worden ver voerd. Bovendien kunnen de wagons via een door Walda ont-> wikkeld systeem in zeer korte tijd geladen wordert. De Rotterdammer heeft in een testfabriekje in Hoens- broek een prototype gebouwd. Dat prototype vertoont echter een aantal onvolkomenheden en zal - waarschijnlijk onder be geleiding van de Koninklijke Maatschappij De Schelde - nog verbeterd worden. Walda bevestigde gisteren dat de KMS inmiddels de be reidheid heeft uitgesproken om in het wagonbouw-project te stappen. ADVERTENTIE FERM KOLOMBOORMACHINE Boorkop 13 mm Boordiepte 50 mm Uitlading 105 mm 5 Snelheden Hoogte onderste werkplaat tot boorkop 265 mm Totale hoogte 585 mm 1 Jaar garantie Fermprijs^agT- BRUSSEL - "1992" is een bijna magisch begrip geworden. Eind dat jaar zou de Europese Gemeen schap een vrije markt moeten zijn zonder hinderlijke grenscontroles. Op tal van terreinen worden nu al de obstakels weggewerkt die het bereiken van dat doel in de weg staan. door Hans de Bruijn Maar er blijven er genoeg over. Wellicht het grootste is het voorstel om de btw-tarieven in de EG zoveel mogelijk gelijk te trekken, te 'har moniseren'. De Britse minister van financiën Lawson zei onlangs dat er "geen voorstel is dat zoveel twij fel, zorg, moeilijkheden en proble men" geeft. Dit weekeinde komen de EG-mi- nisters van financiën bijeen op het Griekse eiland Kreta om daarover te praten. Zij zullen er niet uitko men, dat staat al vast, zeker na het uitlekken van de brief die Lawson daarover vorige week aan zijn col lega's schreef. De Brit veegde het voorstel van de Europese Commissie van tafel. Die stelt dat de belastingverschil len de belangrijkste reden zijn voor het bestaan van grenscontroles. Als we alle grenscontroles in de EG kwijt willen, moeten de btw-tarie ven dus zoveel mogelijk gelijk zijn. Dan verdwijnt het koopjesver- keer over de grens. Voor een paar procent verschil zal een Nederlan der niet meer de Duitse grens over wippen om goedkoop een videore corder of fototoestel te kopen. Dan is ook de papierwinkel niet meer nodig voor het invoeren van goede ren, het betalen van de belastingen en het terugvorderen van de btw uit het land waar de artikelen zijn gekocht. Wie in het buitenland een pro- dukt koopt, betaalt dan gewoon daar de btw. Klaar. Het verrekenen van de verschillen vervalt. Volgens de Commissie zal dat de EG-lan- den samen zo'n 20 miljard gulden per jaar aan voordeel opleveren. Maar niet iedereen is daardoor overtuigd. De btw-verschillen in de EG zijn immers groot. In Denemarken en Ierland liggen de tarieven veel ho ger dan elders (tot 25 procent), in Engeland, Luxemburg en Duits land veel lager. De Britten kennen bovendien een nul-tarief: zij heffen geen btw op levensmiddelen en kinderkleding, Het harmoniseren van die tarie ven heeft voor- en nadelen. De lan den met een hoog tarief raken in- Nigel Lawson. komsten kwijt, die met een laag ta rief moeten hun burgers zwaarder gaan belasten. Bovendien raken de ministers van financien een dank bare melkkoe kwijt. In veel landen wordt de btw verhoogd als de staat weer eens extra geld nodig heeft. Dat kan niet meer als de tarieven niet vrij mogen worden vastge steld. De Europese Commissie wil een laag btw-tarief tussen 6 (zoals in ons land) en 9 procent, en een hoog tussen 14 en 20 procent (idem). Daarbinnen hebben de lan den dan nog de vrijheid om zelf een tarief te kiezen. Het hevigste protest hiertegen komt uit Engeland. De Britten wil len hun nul-tarief riiet kwijt. Het zou immers een belastingverho ging betekenen, waar Margaret Thatcher niet aan wil en het zou kiezers zou kunnen afstoten. Bo vendien zouden als gevolg hiervan de hoge Britse accijnzen op alcohol en tabak moeten worden verlaagd en dat scheelt weer fors in de in komsten. Lawson wil liever de vrije markt zijn werk laten doen. Schaf wel de grenscontroles af, maar laat elk land vrij zijn btw-tarieven vast te stellen, schrijft hij. Door de concur rentie zullen de tarieven dan van zelf naar elkaar groeien. Kijk maar naar de Benelux. Wel moeten er uitzonderingen zijn, meent hij. Er moet aan de grenzen enige controle blijven op alcohol en tabak, maar dan om 'ge zondheidsredenen'. Een lachtertje natuurlijk, want iedereen weet dat het Londen er allen maar om te doen is de hoge belastingen op die produkten te behouden. Een woordvoerder van de Eu ropese Commissie zei vorige week dan ook dat het Britse voorstel 'geen van de problemen oplost, be halve de Britse'. Dat past geheel in de EG-visie van Thatcher en de ha ren: Europa is best, zolang wij er maar beter van worden. "Als je de grenzen niet helemaal afschaft, blijven ze bestaan", zegt men ech ter bij de Commissie. Lawson kreeg deze week - en ge heel onverwacht - steun vanuit Pa rijs. De Franse premier Rocard liet in een interview weten niets te voe len voor btw-harmonisatie. De 165 miljard gulden die de btw in Frank rijk jaarlijks oplevert, zijn-volgens hem nodig om de Franse 'wel vaartsstaat' te financieren. De btw staat voor 45 procent van de in komsten van de staat. Dit. gevoegd bij de afwijzende houding van Denemarken (btw 22 procent), Ierland (25 procent) en Luxemburg (6 tot 12 pet.), maakt dat er momenteel in de EG abso luut geen meerderheid is te vinden voor het harmoniseren van de indi recte belastingen. Maar ook niet voor de plannen van Lawson. Zowel Nederland als Westduits- land zijn sterk voor fiscale harmo nisatie. Zij zien daarin een voor waarde voor het tot stand brengen van de vrije EG-markt. Minister Ruding heeft mede daarom al voor gesteld om ons hoge btw-tarief te verlagen van 20 naar 18,5 procent. Ondanks vele studies is boven dien nog niemand gekomen met een goed alternatief voor de Com missie-voorstellen, waarbij toch de fiscale grenscontroles volledig zou den kunnen verdwijnen. De Neder landse socialistische Europarle mentariër Alman Metten heeft een in de Britse pers zeer toegejuichte poging gedaan. Hij stelde voor het lage tarief vrij te laten tussen nul en 6 procent en de 'bandbreedte' voor het hoge op te trekken, van 16 tot 22 procent. Maar de Commissie en enkele an dere landen voelen er niets voor het Britse nul-tarief dat formeel in strijd is met de EG-regels te la ten voortbestaan. De Commissie wil de geharmoni seerde btw-tarieven al in 1990 laten ingaan, maar voor besluiten is het duidelijk nog te vroeg. Besluiten die bovendien bij unanimiteit ge nomen moeten worden, wat elk land de kans geeft een veto uit te spreken. De ontmoeting van de ministers van financien op Kreta zal naar ver wachting dan ook niets opleveren. Het zal eerder uitdraaien op een keiharde botsing tussen twee to taal verschillende visies op '1992', een datum die daardoor wel eens veel van zijn magische betekenis zou kunnen verliezen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7