Activisten wijzen voorstel Botha af U HEEFT NOG MAAR WEINIG TIJD OM UW WEEKEND TE PLANNEN. Zuidafrikanen kunnen vrijgeleide kri jgen Hammadi haalt uit naar Griekse veiligheidsdienst Regering Burma krijgt nog enkele dagen de tijd Turkije vindt geen bewijzen gifgasaanval Iraq op Kurden Arafat is bereid tot erkenning van Israël DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1988 buitenland PAGINA 5 JOHANNESBURG (Rtr/AP) - Drie Zuidafrikaanse anti-apartheidsactivisten, die hun toe vlucht hebben gezocht in het Amerikaanse Consulaat in Johannesburg, hebben geweigerd in te gaan op een aanbod van de regering-Botha. Deze deelde het drietal gisteren mee dat zij een vrijgeleide konden krijgen en niet bang hoefden te zijn opnieuw te zullen worden gearresteerd. De activisten zeiden echter in het consulaat te zullen blijven teneinde de aandacht te vestigen op het lot van de politieke gevangenen in Zuidafrika. De drie mannen kwamen in het Amerikaanse consulaat terecht na dat zij tijdens een behandeling in het ziekenhuis uit handen van de politie waren ontsnapt. Het gaat om Murphy Morobe, een publici teitsmedewerker van de verboden anti-apartheidsorganisatie UDF, de waarnemend algemeen-secreta ris, Mohammed Valli Moosa en Vu- si Khanyile, die actief is in een on- derwijs-actiegroep. Morobe en Val li. beiden vooraanstaande leden van het verboden Verenigd Demo cratisch Front (UDF), zaten sinds juli 1987 in de gevangenis. Khanyi le, die een hoge positie bekleedde in het Nationaal Onderwijs Crisis Comité, werd vanaf december 1986 vastgehouden. De advocaat van het drietal zei gisteren dat hij de verzekering van de regering dat zijn cliënten niet opnieuw in hechtenis zullen wor den genomen, niet heeft ontvan gen. Daarom blijven zij voorlopig in het consulaat, dat officieel Ame rikaans grondgebied is en dus niet onder de Zuidafrikaanse rechtsbe voegdheid valt. De activisten eisen onder anderen de vrijlating van al le politieke gevangenen en een on dubbelzinnige belofte van de Zuid afrikaanse regering dat zij niet meer zullen worden gearresteerd. Amerikaanse functionarissen enigde Staten. Zij zullen echter hebben gezegd dat de drie geen po- niet gedwongen worden tegen hun litiek asiel zullen krijgen in de Ver- wil het consulaat te verlaten. BONN (GPD/AP) De Libanees Mohammed Ali Hammadi, die in Frankfurt terecht staat op verden king van medeplichtigheid aan de kaping van een Amerikaans passa giersvliegtuig in 1985, waarbij een passagier werd vermoord, heeft gisteren de Griekse autoriteiten be schuldigd van nalatigheid. Vol gens de Libanees moet het veilig heidspersoneel op de luchthaven van Athene hebben geweten dat er wapens aan boord werden gesmok keld. Tot tweemaal toe was het alarm afgegaan, zei hij. De procesdag nadat Rudolf Cor- des als vrij man was terug gekeerd, terwijl ontvoering was georgani seerd om Hammadi vrij te krijgen, begon met een verrassing. Moham med Hammadi was de laatste da gen zwaar belast door getuigen. Hij zou niet alleen een actieve rol heb ben gespeeld bij de kaping, maar zou ook direct betrokken zijn ge weest bij de moord op de Ameri kaanse marineduiker Stethem. De Libanees bleef zwijgen. Maar gisteren legde Hammadi onverwacht een verklaring af. Cen traal stonden de vragen wie het commando had, wie de wapens in Athene aan boord had gebracht en vooral hoe dat was gebeurd. Hammadi beschuldigde niet alleen zijn medekaper van de moord, maar noemde een derde man, Je had, die pas bij de tweede tussen landing in Bayrut aan boord kwam en direct het commando over de actie op zich had genomen. Over de wapens zei Hammadi dat de handgranaten vier dagen voor de kaping al onschadelijk wa ren gemaakt, omdat de kapers met het risico wilden lopen door een fout de lucht in te vliegen. "Dat wil den we beslist niet, we hadden een opdracht te vervullen". De hand granaten en het pistool waren in flessen en in de handbagage aan boord gesmokkeld. Volgens Hammadi moeten veiligheidsfunc tionarissen op de luchthaven van Athene op de hoogte zijn geweest, want bij de controle was twee maal het alarm afgegaan. "Als er een ge tuige uit Griekenland in deze zaal was, zou hij het kunnen bevesti gen". Hammadi stelde daarmee de Amerikanen in het gelijk, die de Grieken van nalatigheid bij de con trole hadden beschuldigd. Dat leid de in 1985 voor een politieke rel tussen beide landen. De vrijlating van Cordes en de eventuele voorwaarden waaraan deze was gekoppeld, hingen als een onzichtbare schaduw boven het proces, maar Hammadi noch de rechter ging er op in. In Bonn werd opnieuw in alle toonaarden ontkend dat er concessies waren gedaan. Eerder had de rechter ge steld dat de gijzeling van Cordes op geen enkele wijze de procesgang en het eventuele vonnis zou beïn vloeden. Maar de Hezbollah, waar toe ook Hammadi behoort, wil diens vrijheid. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat deze extremis tische beweging opnieuw op ge welddadige wijze van zich zal laten horen als Hammadi wordt veroor deeld. Dan staat Bonn weer voor de keus: het been stijf houden of toe geven aan chantage door Hammadi te laten gaan. Dat laatste zou tot een diplomatieke crisis kunnen lei den tussen Bonn en Washington, want de Amerikanen hebben het de Duitsers nog niet vergeven dat zij Hammadi niet aan hen hebben uitgeleverd. Intussen liet het Westduitse blad Bild weten dat Cordes werd vrijge laten "na betaling van een aanzien lijk losgeld". Volgens Bild is er mo gelijk zelfs veertig miljoen mark betaald om Cordes na twintig maanden vrij te krijgen. Het ge rucht wordt echter door Cordes' werkgever, Hoechst, en regerings functionarissen in Bonn ontkend. Duitse minister duikt in Rijn na verloren weddenschap MA1NZ (AP) - Met enigszins ro de ogen verliet de Westduitse minister van milieu Klaus Töp- fer gisteren de boot van de poli tie te water, die hem bij zijn zwemtocht over de Rijn had be geleid. Hij had de 500 meter brede rivier tussen Wiesbaden en Mainz binnen het kwartier bijna helemaal overgezwom men. Voor het avontuur, dat hij uitvoerde om een wedden schap uit 1985 af te lossen, zei Töpfer zich te voelen als ie mand met een dom idee die dat domme idee nog uitvoert ook. De weddenschap met het op positie-lid Schafer ging drie jaar geleden over het feit of er ooit weer veilig in de Rijn zou kunnen worden gezwommen. Dat is tot nog toe niet mogelijk gebleken. Töpfer zei niet alleen een weddenschap te hebben af gelost, maar ook de noodzaak te hebben aangetoond van verde re maatregelen om de kwaliteit van het Rijnwater en alle ande re rivieren in Westduitsland te verbeteren. Hij waarschuwde uitdrukkelijk zijn voorbeeld niet na te volgen. SPD'er Schafer verklaarde dat Töpfer „voor een paar vette krantekoppen en televisiebeel den" huidallergie, haaruitval en andere ziekten had geris keerd. Fractievoorzitter van de Groenen Vennegerts noemde de actie „lachwekkend" en een „macaber circusnummer", ter wijl Töpfer volgens Vennegerts tegelijkertijd de toestand van de Rijn verwaarloost. De actie groep Greenpeace had tijdens de zwemtocht een spandoek ontrold waarop stond: „Daden in plaats van baden, Töpfer." Buitenland kort Namibia Als de VS niet hun contributie aan de VN hadden betaald, zou het onafhankelijkheidsplan voor Na mibia ernstig op de tocht zijn geko men, aldus een VN-functionaris. Het reservefonds dat de VN had den aangesproken om een begin te maken met het vredestoezicht in zuidwestelijk Afrika was uitgeput. Israël Israël en Hongarije zullen na een onderbreking van 21 jaar hun di plomatieke betrekkingen herstel len. Dit heeft de Israëlische pre mier, Shamir, gezegd na een ge- sprek met de Hongaarse premier en partijleider Grosz. Shamir is de eerste Israëlische premier die een ander Oosteuropees land dan Roe menië bezoekt. Drugsgebruikers In het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden wordt gewerkt aan een nieuwe wet tegen het gebruik van illegale drugs, waarbij de tole rantie tot het absolute nulpunt wordt teruggebracht. Gisteren werd een amendement op het voor stel aangenomen waardoor het be zitten van een hoeveelheid mari huana voor eigen getóruik strafbaar wordt met een boete van 10.000 dollar per overtreding. Bij een tweede overtreding wordt de socia le bijstand ingetrokken. Nieuwe staking in hoofdstad Sovjet-enclave MOSKOU (AFP) - In Stepanakert, de hoofdstad van de Armeense en clave Nagorno Karabach in de Sov jetrepubliek Azerbajdzjan is maan dag opnieuw een algemene staking uitgebroken. Dit heeft een lid van het Armeense Comité voor Kara bach, gisteren in een telefoonge sprek met het Franse persbureau AFP meegedeeld. De Armeniërs, die driekwart van de bevolking van de autonome re gio binnen Azerbajdzjan uitmaken, streven naar aansluiting van Na gorno Karabach bij de Sovjetrepu bliek Armenië. De Armeniërs van Stepanakert probeerden dit jaar al eerder met een algemene staking hun eis voor hereniging kracht bij te zetten, maar deze actie bleef zon der resultaat. Op 25 juli kwam een einde aan hun voor Sovjetbegrip pen ongehoorde stakingsactie, die twee maanden h^d geduurd. In Jerevan, de hoofdstad van Ar menië, is gisteravond een bijeen komst begonnen, waar werd ge sproken over een solidariteitsactie met de staking in Nagorno Kara bach. Het is mogelijk dat daar be sloten wordt om morgen voor één dag in staking te gaan. In Jerevan zijn deze maand'na oproepen van het Armeense Comi té voor Karabach drie massabijeen komsten op het Plein van de Opera gehouden. Aan deze protesten na men steeds ongeveer 100.000 Ar meniërs deel. De belangrijkste eis van de actie voerders in de Armeense enclave is dat een groep van ongeveer 2.000 Azerbajdzjani, die de afgelopen maanden Armenië zijn ontvlucht en zich in Nagorno Karabach heb ben gevestigd, in andere delen van Azerbajdzjan worden onderge bracht. Volgens de militanten zijn zij 'onechte' vluchtelingen, die door lokale autoriteiten in Azerba jdzjan ertoe aangezet zijn zich in het betwiste gebied te vestigen. SANCTIES ZUIDAFRIKA - De Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft gisteren een wetsvoorstel goedgekeurd, waarin strengere economische sancties tegen het apartheidsbewind in Zuidafrika zijn vastgelegd. De wet gaat nu naar de voltallige Senaat. Eerder stemde het Huis van Afgevaardig- den al in met het voorstel. In de wet wordt een eind gemaakt aan bijna alle handel met Zuidafrika. Oppositie eist overdragen macht MEXICO De super-orkaan Gil bert heeft de afgelopen nacht voor de nodige ravage gezorgd op het Mexicaanse schiereiland Yucatan. Honderden bomen zijn met wor tels en al uit de grond gerukt. Mod- derlawines hebben de nodige wo ningen vernietigd. Ook zijn de vier belangrijkste zendmasten omge waaid, zodat er voorlopig geen tele fonisch verkeer mogelijk is. door Rob Sprenkels Er zijn nog geen meldingen van doden of vermisten. Wel zijn er in de verschillende ziekenhuizen al tientallen gewonden geteld. Ver der is het internationale vliegveld van het toeristenparadijs Cancun onbruikbaar geworden vanwege grote schade aan het stationsge bouw en de verkeerstoren. Duizenden mensen probeerden op het allerlaatste moment te voet een veilig heenkomen te zoeken. Eerder waren er al tienduizenden toeristen en lokale bewoners gee- vacueerd uit de direkt aan zee gele gen gebieden. Volgens de autoritei ten is er in de noodverblijven een groot tekort aan voedsel, medicij nen en dekens. Volgens de meeste experts heeft de orkaan na Yucatan koers gezet naar de kusten van Texas en Loui siana in de Verenigde Staten, Be woners en autoriteiten daar heb-, ben reeds de nodige voorzorgs- i de Jamaicaanse hoofdstad Kingston nadat de super-orkaan Gilbert het (foto ANP) Er bestaat nog onduidelijkheid over de situatie op het verder uit de kust liggende eiland Cozumel, ook een trekpleister voor toeristen. Co zumel kreeg precies het centrum van de verwoestende wervelstorm te verduren. Op Jamaica, dat eerder deze week door de orkaan werd getrof fen, blijkt de ravage nog groter dan in eerste instantie werd vermoed. Vanuit de Verenigde Staten is in middels de eerste noodhulp ge stuurd. Lokale autoriteiten hebben het nu over een half miljoen daklo zen en minstens vijftig doden. Het vliegveld van Kingston is weer ge opend, maar er is geen elektriciteit en de verkeerstoren is onbruik baar. Nog altijd staat een groot gedeel te van het eiland onder water. De meeste wegan zijn onbegaanbaar. Overal liggen brokstukken van omgewaaide bomen en huizen. In de hoofdstad Kingston hebben zelfs moderne hotels en kantoor flats het moeten ontgelden. Vol gens premier Edward Seaga is er minstens 400 miljoen dollar nodig om de schade te kunnen herstellen. RANGOON (GPD) - Ex-defensie minister generaal Tin Oo, die zich hoe langer hoe meer profileert als de belangrijkste voorman van de oppositie in Burma, heeft gisteren de regering nog 'enkele dagen' de tijd gegeven om de macht aan hem en andere oppositieleiders over te dragen. Als de regering dit weigert, dan zullen generaal Tin Oo, me vrouw Aurtg San Suu Kyi en gene raal Aung Gyi, met 'de steun van het volk een parallel regering vor men', zo staat in een verklaring van de oppositie. Daarover zou tussen de drie oppositieleiders en de orga nisatoren van het studentenverzet overeenstemming zijn bereikt. Westerse diplomaten meldden dat de oppositieleiders mogelijk begin volgende week de samen stelling van de tussentijdse rege ring zullen bekendmaken. In dit kabinet zullen, behalve de drie op positieleiders, ook vertegenwoor digers van het studentenverzet zit ting nemen. Het is niet bekend of ex-premier U Nu die vorige week een voorlopige regering samenstel de en zichzelf tot premier had uit geroepen, deel zou uitmaken van de interim-regering. De drie oppositieleiders hadden eerder deze week de door het parle ment goedgekeurde regerings voorstel om binnen drie maanden verkiezingen te houden, van de hand gewezen. Ook de door het parlement benoemde kiescommis sie die toezicht moet houden op de verkiezingen, is door de oppositie afgewezen. Honderdduizenden Burmezen gingen vanochtend weer de straat op en eisten, zoals gisteren, het on middellijke aftreden van de rege ring. Volgens westerse diplomaten is de houding van de betogers je gens de regering grimmiger gewor den. Super-orkaan zorgt ook in Mexico voor enorme ravage maatregelen genomen, ook al hoeft het noodweer er niet eerder te wor den verwacht dan morgen. De Mexicaanse regering maakte vanmorgen vroeg een balans op om de verontrust .e gemoederen over de situatie in Yucatan enigszins te kalmeren. Beweerd werd, dat de schade in de belang rijkste steden tot een minimum bë- perkt is gebleven. Volgens de offi ciële versie zouden er alleen krot woningen zijn bezweken en zou den de luxe hotels van Cancun, op een enkele overstroming na, in tact zijn. De op een langgerekt eiland gelegen hotelzone is echter wel ge heel geisoleerd van de rest van de stad. ANKARA (Rtr/UPI/ANP) - Turkse medische deskundigen hebben er bij onderzoek onder Kurdische vluchtelingen uit Iraq geen bewijs voor gevonden dat Iraq chemische wapens tegen de Kurden heeft ge bruikt, zo is gisteren bekendge maakt door het Turkse ministerie van buitenlandse zaken. Iraq heeft steeds ontkend gifgas tegen de Kurden te hebben gebruikt, of schoon het wel heeft toegegeven dit te hebben gebruikt in de strijd tegen Iran. Dinsdag verklaarden de VS via minister van buitenlandse zaken, Shultz, dat zij bewijs hebben voor het gebruik van chemische wapens tegen Kurden door Iraq. De Ameri kaanse Senaat stemde vorige week voor economische sancties tegen Iraq. Maar de regering voelt er niets voor om vérgaande sancties tegen Iraq af te kondigen. Via een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken liet de Amerikaanse regering weten het volledig eens te zijn met de Senaat een einde te maken aan de Iraakse gifgasaanvallen op de Kurden, maar de strafmaatregelen waar de Senaat aan denkt, vindt de rege- ring-Reagan te voorbarig. Bij de rij Arabische landen die te gen de gifgasaanvallen proteerden, sloten zich gisteren Saudiarabië en Kuwayt aan. De VS en tal van an dere westerse landen, waaronder Nederland, plus Japan hebben de secretaris-generaal van de VN in middels verzocht deskundigen naar Noord-Iraq te zenden om ter plaatse te onderzoeken of Iraq gas heeft gebruikt. Turkije zei gisteren dat het geen medische deskundi gen van de VN zal toelaten om de Kurdische vluchtelingen te onder zoeken. ADVERTENTIE STRAATSBURG (GPD) - PLO-lei- der Yasser Arafat heeft gisteren verklaard bereid te zijn de staat Is raël te erkennen. De voorzitter van het Uitvoerend Comité van de Pa lestijnse Bevrijdings Organisatie stelde dat, omwille van de vrede en veiligheid in het Midden-Oosten, de resoluties 242 en 338 van de Vei ligheidsraad zo snel mogelijk die nen te worden uitgevoerd. Deze resoluties leggen de ontruiming van de bezette gebieden en de we derzijdse erkenning van de oor spronkelijke Israëlische en Pales tijnse grenzen bindend op. Arafat, die op uitnodiging van de socialistische fractie in het Euro pees Parlement een omstreden be zoek aan Straatsburg bracht, ver trok gisteravond met zijn uitge breide gevolg naar een onbekende bestemming. Voordien had hij nog een onderhoud met de Franse mi nister van buitenlandse zaken Dumas (op diens speciale verzoek) en met de fungerend voorzitter van de Raad van Ministers van de Eu ropese Gemeenschap, de Griek Papoulias. De PLO-leider, die de honderden naar Straatsburg afgereisde media vertegenwoordigers op intelligen te wijze bespeelde, ontpopte'zich als een vriendelijke vredesengel, die alle betrokken partijen in het Midden-Oostenconflict de hand wilde reiken. Zijn toon was gema tigd en bijna verontschuldigend. Het deze week ingegane nieuwe Hebreeuwse jaar greep hij aan om de Israëli's en alle andere joden in de wereld geluk en zegen toe te wensen. Terwijl Israël niets wil weten van deelneming van de PLO aan de in ternationale vredesconferentie, bracht Arafat naar voren dat hij, waar ook ter wereld, elke 'verant woordelijke' Israëli wil ontmoeten om met hem over vrede en veilig heid in de betrokken gebieden te praten. Keer op keer zei hij dat het Palestijnse volk via hem een handreiking had gedaan en dat nu het woord aan Israël was. Het neerschieten en folteren van met stenen gooiende kinderen in de Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoever - de intifada, zoals hij zei - greep hij aan om de door Israël begane terreur tegen het Palestijn se volk te bewijzen. Over het voornemen van de Pa lestijnse Nationale Raad de inwo ners van de bezette gebieden nieu we juridische, administratieve en economische kaders te geven, sprak Arafat van twee opties, waar over de Palestijnse Nationale Raad (parlement-in-ballingschap) vol gende maand beslist. Indien Israël alsnog zou besluiten de bezette ge bieden op te geven, dienen de Ver enigde Naties een interim-mandaat te krijgen in afwachting van een door het Palestijnse volk te kiezen regering. Als Israël weigert de reso luties van de Veiligheidsraad op te volgen, zal er een voorlopige rege- ring-in-ballingschap worden ge vormd, waarbij het Palestijnse volk eveneens inspraak zou moe ten krijgen. De PLO-leider onderstreepte dat hij een eventuele erkenning van een Palestijnse regering-in-balling- schap met de landen van Europa zou willen bespreken. Iedereen die er graag even tussenuit wil, weg van het alle daagse, verwend wil worden en het avontuur zoekt, kan nog twee weken meedoen aan de speciale Grolsch-actie. In elk kratje Grolsch dat u koopt, treft u een wedstrijdfor mulier aan, waarmee u kans maakt op een geheel verzorgd weekend voor twee personen. Een weekend waarin luxe en ontspanning centraal staan. U leest er alles over in het wedstrijdformulier. Veel succes. VAKMANSCHAP IS MEESTERSCHAP

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5