'Engels Inkt nog wel, maar een briefje in het Duits. 'Echte slachtoffers gifgas bereiken de kampen niet' Reportage Prof. Sciarone stelt talenkennis scholier aan de kaak KLM blijft rechtstreeks op Zuidafrika vliegen DELFT - "Ach, je overleeft wel in het buitenland en als je te vreden bent met kreupel Engels gaat het ook. Maar onze spreekvaardigheid is heel zwak en Duits en Frans spreken we al helemaal niet meer". Dr. A.G. Sciarone, hoogleraar toege paste taalkunde aan de Technische Universiteit Delft en schrijver van het boekje 'Met de mond vol tanden', heeft geen hoge pet op van het talenonderricht in het voortgezet onder wijs. In zijn boek formuleert hij het antwoord op het faillisse ment van het vreemde-talenonderwijs in Nederland: de Delft- se methode. door Theo Haerkens "Vooral in de eerste twee jaar is het talenonderwijs een ramp. echt een ramp", stelt de hoogle raar hoofdschuddend vast. "Ik merk het hier aan mijn eigen stu denten: Engels lukt nog wel, maar de eerste de beste brief in het Duits, bij voorbeeld om een stage te regelen, gaat al niet. En dan te bedenken dat hier de crè me de la crème van de natie komt. De meeste mensen heb ben dan allang afgehaakt". De meeste lesmethodes rafe len de grammatica van de mo derne talen helemaal uit elkaar, voordat leerlingen er echt hun tanden in kunnen zetten. En daar wringt de schoen volgens Sciaro ne. Er wordt onvoldoende geke ken naar de manier waarop klei ne kinderen zich de moedertaal eigen maken. "Kinderen leren de taal door hem te gebruiken, hoe gebrekkig ook. Zelfs een dom kind wat verder helemaal nog niets kan, leert het zo". Het is hem dan ook een doorn in het oog dat het onderwijs zo anders en onnatuurlijk te werk gaat. "De taal functioneert niet op school. Er is geen sprake van normale communicatie. Er wor den alleen maar oefeningen ge daan om deelprobleempjes op te lossen. Pas als er echt gepraat wordt, krijgen mensen inzicht in de structuur van de taal". Stoomcursussen De hoogleraar laat het met bij mooie theorieën alleen. Hij orga niseert volgens de Delftse me thode stoomcursussen voor stu denten die naar het buitenland gaan en snel hun talenkennis moeten opvijzelen Daarnaast heeft hij zich de afgelopen vijf jaar bezig gehouden met de ont wikkeling van eigen taalmetho des voor Frans en Engels. De me thode Frans is uitgebreid getest op zeven scholen voor mavo, ha vo en vwo met in totaal 300 leer lingen. Niet zonder trots ver meldt Sciarone dat deze leerlin gen na ëën jaar net zo ver waren als anderen die al twee jaar Fran se les hadden. "Het is een enorm succes", stelt hij vergenoegd vast. De keuze voor het Frans is vrij willekeurig, Sciarone heeft die taal zelf gestudeerd. "Mijn Duits en Engels zijn niet veel beter dan dat van de meeste Nederlanders. Ik heb het op zijn janboerenfluit- jes gehad. Als ik in het Engels een verhaal moet houden, laat ik het ook door een ander nalezen." Op de eerste bladzijden van zijn schoolboekjes geeft Sciaro ne via "inzichtelijke voorbeel den" de grammaticale structuur van de taal weer. Er staan geen regels, alleen voorbeelden van werkwoordsvormen, enkel- en meervoudsvormen en een lijst van sterke werkwoorden. "Wie een taal wil leren hoeft niet eerst de grammatica onder de knie te krijgen. Het is voldoende als hij er de weg weet. Bij het doorwer ken van het boek kan de leerling zelf allerlei problemen oplossen door steeds opnieuw te kijken hoe het ook al weer zat. Zo maakt hij zich de regels vanzelf eigen". ren lopen het gaat met vallen en opstaan". Net als in de boeken die op de scholen gangbaar zijn, wisselen teksten en oefeningen elkaar af. Een opmerkelijk ver schil is echter dat de invuloefe ningen zich niet op één probleem richten. Als los zand Net als in het normale taalge bruik komen allerlei moeilijkhe den tegelijkertijd aan de orde. Wie er niet uitkomt, kan in de eerste pagina's van het boek het antwoord vinden. Als dat niet lukt, is er wat Sciarone betreft geen man overboord. "We moe ten niet bij de details stilstaan, dat komt later wel. Het gaat om het grote geheel. Hoe verder je komt, hoe meer overzicht je krijgt". Sciarone vindt dat de teksten in de meeste schoolboekjes als los zand aan elkaar hangen. "Ze lenen zich niet voor echte con versatie. Er valt niets te zeggen over de zwarte kat die onder de groene tafel zit." De teksten in zijn eigen leerboeken gaan over de werkloosheid van vader of over de samenstelling van het ge zin. "Een verhaal met inhoud is veel interessanter voor de leer lingen. Dat motiveert." Nieuwe woorden in de tekst - aanzienlijk meer dan gebruike lijk - worden steeds cursief ge drukt. De vertaling staat ernaast, zodat de leerling zich onmiddel lijk het nieuwe idioom eigen kan maken. In de eerste lesjes is vrij wel alles cursief gedrukt. Naar mate de leerling vordert, wordt dat minder omdat het geleerde steeds herhaald wordt. "Er kan geen misverstand zijn over wat de leerlingen gehad hebben en wat niet. We hebben alles met de computer uitge zocht, ieder woord is terug te vin den". Trots haalt Sciarone een floppy-disc uit zijn zak. "Hier staat een programmaatje op waarmee iedere leraar teksten die hij zelf leuk vindt, in het les programma kan inpassen. Hij hoeft het alleen maar in te tikken en er wordt automatisch opge zocht welke woorden de leerlin gen al kennen en welke niet. Zo i taal wil leren hoeft niet eerst de grammatica onder Zelfstandig Met de Delftse methode kan de leerling heel zelfstandig aan de slag. De leraar moet zich een an dere lesmethode eigen maken. "Hij is gewend bij allerlei details stil te staan. Dat moet hij afleren, want dan gaat de vaart eruit. Het is heei normaal dat er fouten ge maakt worden. Franse kinderen vergissen zich ook wel in het ge bruik van het lidwoord le of la." "Leraren die pas verder gaan als iedereen alles snapt, gebrui ken de methode weer op de tradi tionele manier. Dat is natuurlijk niet de bedoeling." Hetzelfde geldt voor de uitspraak. Als die maar enigszins acceptabel is, moet de leraar daar genoegen mee nemen. "Er is tijd nodig om dat goed te leren, dat moet groei- Het is niet alle leraren gegeven soepel van de traditionele op de nieuwe methode over te stappen. "Een traditie van twee eeuwen doe je niet in een ommezien weg", zegt Sciarone gelaten. Vol gens hem heeft het weinig nut met zijn methode naar lerarenop leidingen te stappen. Dat zijn bolwerken van een conservatie ve didactische aanpak. "Daar zit ten studenten die ondanks een slechte methode toch een andere taal geleerd hebben. Zij zijn zo geïnteresseerd in de taal zelf, dat deze aanpak voor hen niet inte ressant is. Nee, wij moeten naar de laagste opleidingen. Daar zit ten de mensen die problemen hebben met het leren van een vreemde taal." Sciarone vindt dat de leraren opleidingen veel te veel aan dacht hebben voor literatuur, terwijl dat slechts aan een enkele scholier besteed is. De taalkundi ge bagage van de leraren laat ern stig te wensen over, evenals hun didactische vermogens. Op school wordt ook te weinig ver teld over de landen waarvan kin deren de taal leren. "Wij weten niet meer van Frankrijk dan dat de zon lekker schijnt aan de Cte d'Azur, dat ze er wijn maken en camembert. Maar niemand weet dat alle banken er genationali seerd zijn, hoeveel macht de vak bonden er hebben en dat de Fransen er niet in slaagden hun mirages te verkopen omdat ze de gebruiksaanwijzing uitsluitend in het Frans leverden. Arrogant volk, ja, dat moeten ze ook we ten." Geen luxe "Meer conversatie op sqhool leert jongeren wat er omgaat in andere landen. Dat is geen luxe. Met het oog op 1992 moeten we weten hoe de samenwerkings partner in elkaar zit, anders wordt het nooit meer dan een op pervlakkige vriendschap", aldus de hoogleraar. Hij verbindt aan zijn ervarin gen ook consequenties voor de manier waarop buitenlandse kinderen les krijgen op Neder landse scholen. "Een van de slechtste dingen die je doen kunt is die kinderen in grote groepen bij elkaar zetten. Ze leren veel sneller Nederlands als ze met veel Nederlands-sprekende kin deren in de klas zitten." De ge meente Gouda heeft met de scholen afspraken gemaakt over de spreiding van buitenlandse kinderen. Sciarone vindt dat wijs. "Buitenlandse kinderen op die zogenoemde zwarte scholen leren 't nooit." Een arts van de Verenigde Naties bekijkt het slachtoffer van een aanval met gifgas. In Iraq zijn duizenden koer dendoor het gas om het leven gekomen. (foto AP) Gevluchte Kurclen verhalen van Iraakse aanval DIYARBAKIR - Het kamp vooi Iraakse koerdische vluchtelingen aan de Tigris bij Diyarbakir heeft zijn eerste dode - een oude vrouw zonder aanwezige verwanten. Er zal op korte termijn ook een be graafplaats moeten komen bij dit kamp, dat alles al heeft: een zieken huis, een speeltuin voor de talrijke kinderen, een bank waar men zijn Iraakse dinars in Turks geld kan omzetten en zijn sieraden depone ren en een PTT-kantoor met telefo nische aansluitingen over de hele wereld. door Frans van Hasselt Dit laatste is in overeenstem ming met wat de Conventie van Genève voorschrijft over de op vang van vluchtelingen - een status die de Iraakse Kurden vo.or Ankara overigens nog niet hebben. Er is ook elektriciteit in elke tent. Met enige vertraging kwamen de wc-in- staÖaties. Overal zijn vrouwen be zig hun kinderen te wassen. Er zijn acht dokters, onder wie specialis ten, en er zijn 16 zusters, sommigen koerdisch sprekend. Er zijn nu 660 tenten en er komen er nog 540 bij. Nu al zijn er 8600 bewoners. Men verwacht een totaal van 13.000. Diyarbakir is, hoewel streng be waakt, het 'toeristische' kamp, dat aan de meeste waarnemers met een zekere trots wordt getoond. De Turkse minister van binnenlandse zaken Kalemli had zelfs een heli kopter ter beschikking, zodat de pers goed kon zien hoe netjes de rij en tenten erbij stonden. Evenals de vluchtelingen voor de gaarkeuken. Die nette indruk zal verloren gaan zodra de eerste regens vallen en het kamp in een modderpoel zal worden herschapen. "Hoe moet het de komende winter?" vragen bewoners zich af, voor zover ze zich met de toekomst bezighouden. Terzijde van het kamp, aan de stadsrand, staan hoge nieuwe flat gebouwen die voor de plaatselijke bevolking blijkbaar te duur waren, al jaren leeg - misschien ligt hier een oplossing... Silopi, in de provincie Mardin, dichter bij de grens met Irak, is een veel groter en droeviger kamp, waar minder buitenlandse waarne mers komen. Hier zijn slechts vier dokters en zes verpleegsters, voor een talrijker bevolking van circa 10.000. waar nog steeds mensen bij komen. Ontberingen Die nieuwkomers, in een uithoek van het kamp, zijn er het ergst aan toe. Verwezen liggen ze erbij, hun ogen staan totaal leeg. Ze hebben in Irak langduriger ontberingen achter de rug dan degenen die voor hen aankwamen. Na twintig uur hossen in een Turkse vrachtauto over een erbarmelijke weg, willen ze maar een ding: slapen. Om hen heen worden nieuwe tenten over eind gezet. Er zijn hier minder peshmerga's ('die de dood in de ogen zien'), ge üniformeerde strijders die in Diyarbakir als centrale figuren, ook al zijn ze hun wapens kwijt, nog iets van superioriteit in acht proberen te nemen. De bevolking van Silopi is civieler, hoewel een ie der sympathie voor de Koerdische veëzetsleider Barzani belijdt. "Maar ik sta niet onder zijn or ders", zegt met nadruk een onder wijzer. Degenen die hier al wat langer zijn, klagen, naast alle waardering voor wat de Turken presteren, over het eten: geen melk en eieren, te weinig rijst, te veel brood zo te zien, want dat ligt alom in de afvalbak ken. Ook hier is bij de ingang de wat surrealistische internationale telefoon: wie heeft daar geld voor? En er is ook een door soldaten bediende kantine die de bron kan worden van een opdeling tussen rijk en arm in het kamp. net als in een gevangenis. Ook zij die er wat kunnen kopen, klagen erover dat de prijzen tot minstens 10 procent boven het Turkse niveau zijn opge schroefd. Gifgas Maar datgene waarover de bui tenlandse waarnemers toch in de eerstë plaats moet horen, is het gif gas. Lang niet iedereen is daar rechtstreeks mee geconfronteerd geweest. De mensen zijn gevlucht voor de verhalen over die vroege morgen van de 25ste augustus, toen acht Iraakse Mirages kleine, bijna geruisloze bommen lieten vallen op een aantal dorpen in de noordelijke provincies van Irak. Men krijgt de indruk dat die ene operatie, samen met de herinne ring aan Halabja (minstens 4000 doden, op 16 maart) haar verschrik kende werking hèeft verricht, plus nog een aantal 'gewone' bombarde menten op dorpen die na de vernie tiging van 1986 weer waren opge bouwd. Kampbewoners die een paar woorden Engels spreken, halen het ene slachtoffer van '25 augustus' na het andere naar de waarnemers om hun relaas te doen over de gasaan val: duizeligheid en misselijkheid, het spuwen van gal en bloed, daar na meestal de bewusteloosheid, de tijdelijke blindhëid, de conjuncti vitis (oogontsteking, rode ogen nog een gevolg zijn). De meesten hadden ook een week ademhalingsstoornissen. Uiteenlopende versies zijn er over de kleur van de rook die uit de bommen kwam: van wit, via geel en oranje tot groen, de kleur die het meest wordt genoemd. Ook heeft de een het over een geur die 'vooral aanvankelijk aangenaam was', de ander spreekt van een 'uiengeur', en een derde van 'zwavel'. Velen hebben zich tegen aantasting van de huid weten te beschermen door zich in water te dompelen. Husni Seref, uit het dorp Tekko, 26 jaar, weet alleen nog maar dat de bommen klein waren. "Als balle tjes" en ze maakten een zuigend ge luid. Hij raakte meteen buiten be wustzijn en werd door vluchtende dorpsgenoten meegenomen, met zijn twee kinderen. Zijn vrouw is ter plaatse bezweken. Sadullah Suleyman Ali, 88 jaar, uit het dorp Varmei, heeft het over lichtgroene rook die alles aantast te, ook de dieren. Veel kippen wa ren meteen dood, maar de grotere dieren bleven nog uren brullen. Zelf heeft hij nog altijd moeite met ademen. Zijn schoonzoon behoor de tot de tientallen doden. En altijd weer die toevoeging: onbegraven men vluchtte zo snel mogelijk na te zijn bijgekomen. Verzorgd Elke dag die verstrijkt wordt het moeilijker de sporen van het mos terdgas nog terug te vinden. Tur kije heeft, anders dan Iran, onder zoek door het Rode Kruis of andere internationale instanties geweerd. Vermoedelijk om de betrekkingen met Irak niet verder te verslechte ren, spreken de Turkse medische rapporten steevast van 'gebrek aan bewijs'. Zelfs in het centrale ziekenhuis van Diyarbakir waar de gas- slach'toffers overigens voortreffe lijk worden verzorgd spreekt do'kter Yazicioglu bij het ziekbed van de ernstigste conjunctivitis-pa- tiënte van "geen sporen van ze nuwgas". De jonge Halima Ad, die haar jongste kind in het dorp Dago moest achterlaten, vertelt hetzelf de verhaal over de 25e augustus. Misschien nog het verst in zijn suggesties gaat de leider van het medisch .team in het kamp, dokter Sinan Seyfioglu, als hij stelt: "Tot nu toe vonden we niemand die ver brand of anderzijds gewond was door gas, maar iemand die dat zou zijn overkomen zou hier niet aan komen. Die zou gestorven zijn". Als Nederland meedoet aan maatregelen van de Europese Gemeenschap tegen Zuidafrika en de KLM daarvoor regels op legt, dan zal de luchtvaartmaat schappij daaraan gevolg geven. Zonder dergelijke regels zal de KLM zich van politieke stelling neming onthouden. Zo schrijft KLM-president-directeur mr. J de Soet de rk vredesbeweging 'Pax Christi' naar aanleiding van haar verzoek niet langer recht streeks op Zuidafrika te vliegen. De KLM-directie voert aan, dat er veel landen zijn "waarbij ten aanzien van het politiek en maat schappelijk stelsel vraagtekens kunnen wórden geplaatst". "Het ligt niet op de weg van de lucht vaartmaatschappij om in afwij king van het Nederlandse beleid een andere gedragslijn tegen over Zuidafrika te volgen dan te genover andere landen". Net als andere organisaties (zoals Cebemo en Novib) had 'Pax Christi' de KLM gevraagd, in het vervolg via Harare naar Zuidafrika te vliegen. De Soet wijst er in zijn brief op, dat Jo hannesburg bedrijfseconomisch niet kan worden vervangen door meer vluchten op Harare (Zim babwe). Via Harare wordt, vol- _gens hem, een andere markt be diend dan via Johannesburg. Bo vendien heeft de KLM van de Zimbabweaanse overheid maar beperkte mogelijkheden gekre gen om op Harare te vliegen. - Nu heeft ook de Raad van Kerken zich geschaard achter de Zuidafrikaanse predikant dr. Al lan Boesak, die zaterdag op een kerkelijke manifestatie in Amersfoort scherpe kritiek uitte op het Zuidafrika-beleid van de regering-Lubbers. "Die kritiek is terecht", zei secretaris ds. W. van der Zee van de Raad van Kerken gisteren na afloop van de maan delijkse vergadering. (Boesak is voorzitter van de Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken, waarbij zo'n 70 miljoen christenen zijn aangesloten. Het CDA reageerde uiterst geprikkeld op zijn kritiek; hij noemde het kabinet een 'bondgenoot van Botha'. Vol gens kamerlid Aarts waren Boe saks woorden beledigend). Van der Zee bestempelde de boosheid van Aarts als een 'oude truc'. "Als mensen de boodschap niet willen horen, winden ze zich op over de verpakking". In een gesprek in juni had de Raad van Kerken minister Van den Broek van buitenlandse zaken al gewe zen op de verslechterende situa tie in Zuidafrika. Het is, naar ds. Van der Zee meedeelde, niet uit gesloten dat de raad de minister binnenkort opnieuw om een on derhoud zal vragen. Belastingverlaging. De Raad van Kerken betuigde giste ren instemming met het voorstel voor een 'fonds weigering belas tingverlaging'. Het fonds is be doeld voor mensen die, gelet op de armoede in Nederland, het be lastingvoordeel als gevolg van de komende belastintgverlaging weigeren. Uit dit fonds kunnen organisa ties en groepen worden gesteund die opkomen voor de minst draagkrachtigen. Het zal op 4 ok tober in Amsterdam offcieel wor den gepresenteerd. Daar wordt dan de tweede conferentie over armoede, uitgaande van de Raad van Kerken, gehouden. Vut predikanten Gereformeerde predikanten kunnen met ingang van 1 januari volgend jaar al op 61-jarige leef tijd vervroegd uittreden. Dat be sloot het uitgebreid synodebe- stuur (breed moderamen) giste ren in Leusden op voorstel van de commissie (deputaten) voor personele zaken, financien en or ganisatie. De vut-leeftijd ligt daar sinds begin 1987 op 62 jaar. Het wordt in de samenleving steeds normaler gevonden dat vervroegd uittreden, zei i haar toelichting. Bovendien kan er dan weer wat meer beweging komen in de pre- dikantenrijen. Het aantal vacatu res in de Gereformeerde Kerken daalt snel. Verlaging van de vut- leeftijd bleek ook in financieel opzicht volledig verantwoord. Aanvankelijk werd van de vut regeling ingevoerd per 1 janu ari 1984 - maar weinig gebruik gemaakt. Nu treedt ongeveer 40 procent van de predikanten die voor deze regeling in aanmer king komen, vervroegd uit. Leusden. De medewerkers van het landelijk Dienstencen- rum van de Gereformeerde Ker ken in Leusden kunnen gerust zijn. Het synodebestuur ver wierp gisteren met grote meer derheid het voorstel van een commissie uit de synode om eventuele vestiging van functio narissen van het Dienstencen trum 'in de provincie' te overwe gen. Daarbij zou dan wel reke ning met hun rechtspositie moe ten worden gehouden. Achterliggende gedachte was dat gereformeerden eerder geld voor de kerk reserveren naarma te dit 'dichter bij huis' wordt uit gegeven. Detachering van een viertal Leusder functionarissen elders zou, volgens de commis sie, tot daling van de verplichte afdrachten met 1 procent leiden. Bovendien zou vergroting van het Dienstencentrum dan niet nodig zijn en zou een soepeler re- organisatiebeleid kunnen wor den gevoerd. Binnen het synodebestuur was veel verzet tegen dit schui ven met medewerkers 'als zout zakken van de ene naar de ande re plek van het land' (uitlating van ouderling G. H. de Bruijn- Talen uit Hoorn). Ook voorzitter ds. P. van Oosterhoudt uit Hil versum, voorzitter van het de- putaatschap (commissie) voor personele zaken, financièn en or ganisatie, bleek weinig voor het idee te voelen. De conclusie dat gereformeerden meer voor de kerk over hebben naarmate het werk dichter bij huis gebeurt, vond hij 'twijfelachtig'. Ook brengt het onderbrengen van 1 de regio kosten met zich voor huisvesting en 'admini stratieve ondersteuning'. Beroepen Hervormde Kerk: aangeno men de benoeming tot vicaris te Schiedam (deelwerk) kandidaat mevrouw A. J. Baan-Slot Spijke- nisse, de benoeming tot pasto raal medewerker te Hien-Dode- waard (deelwerk) F. J. K. van Santen Woudenberg; beroepen te Borne C. Kolkman Harden- berg; aangenomen naar Bok- sum-Blessum, Deinum en Hij- laard (Fr.) kandidaat mevrouw P. van den Briel-Moerman Stiens. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Giessen- dam-Nederhardinxveld P Schelling Leeuwarden. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Nieuwerkerk (Z.) R. Boogaard Leiden. 'Gevaarlijk' "Ik vrees dat de mensen van de Acht Mei-beweging zich niet realiseren wat er werkelijk aan de hand is met de leiders van de ze beweging. Zij hebben een an dere opvatting over de kerk. meer in de protestantse zin van het woord, en dat is gevaarlijk". Zo schetst dr. J. F. Lescrauwaet, hulpbisschop van Haarlem, dit samenwerkingsverband van vooruitstrevende rooms-katho- lieke organisaties in het Ameri kaanse weekblad 'National Ca tholic Reporter'. Lescrauwaet noemt de aan hangers van Acht Mei 'gedesillu- sioneerden'. "Ze zijn een minder heid in de Rooms-Katholieke Kerk van Nederland". "Met be wegingen als Charismatische Vernieuwing, Opus Dei en het Maria-Legioen hebben we geen problemen. Daar horen ook veel jongeren bij". De hulpbisschop van Haarlem stelt in dit artikel vast, dat de ver houding en samenwerking tus sen de bisschoppen beter is dan voorheen. "Wij proberen dat de mensen in onze kerk betrokken blijven bij de wereldkerk. Het is een fundamentele voorwaarde datje als katholiek loyaal bent te genover de kerk als geheel én haar hoofd, de bisschop van Ro-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2