ssim GuUit: 'Blij dat ik niet werd gewisseld' Oranje komt met de schrik vrij SPOoTTV Ierse confrontatie onbeslist Leiden met moeite naar overwinning Gullit bespaart Libregts op valreep kostbaar verliespunt Rijnsburgse Boys ontmoet ARC weer voor LD-Cup De smaak van Menken heeft de toekomst. Stand groep 4 Illlklul Jlk Ni Luba Uitzend Buro DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1988 SPORT PAGINA 17 BELFAST - Veiligheid stond cen traal op en buiten het veld tijdens het treffen tussen Noord-Ierland en Ierland. Behoudzucht en gebrek aan fortuin aan Ierse zijde voor kwamen doelpunten in de wed strijd, die voor kwalificatiegroep 6 werd gespeeld. De Ieren slaagden er na hun ver- terug. Uit rassende optreden tijdens de eind- ronde om het Europees kampioen schap in West-Duitsland er niet in de minder gereputeerde noordelij ke collegas een lesje te geven. Het offensief dat vrijwel de gehele tweede helft duurde, leverde niet meer of dan een doorbraak van Ray Houghton. Die werd in eerste in stantie tot staan gebracht door doelman Allan Mc Knight. De re bound werd opgevangen door Mi chael ONeill. De Noordieren hadden de reeks kwalificatiewedstrijden geopend met een zege van 3-0 op Malta. De ploeg van Jackie Charlton beschik te onmiskenbaar over aanzienlijk meer kwaliteit. Dat bleek al na drie minuten. Het schot van Tony Cas- caroni belandde buiten bereik van Mc Knight tegen de paal. Casca- rino stond tien minuten later aan de basis van een aanval, waaruit John Aldridge, die nog steeds niet voor Ierland heeft gesoord, net bo ven het doel mikte. De noorderlij ken deden na een half uur pas iets vrije trap van Mal Donaghy kopte Jimmy Qüinn net naast. Van middenvelder Kingsley Black ging veel dreiging uit, maar tot serieuze kansen kwam het voor de Noordieren verder niet. Het was pas de derde wedstrijd tussen beide landen in de geschie denis en de eerste in negen jaar. Het Windsor Park werd bewaakt door 800 politieagenten en hon derd andere veiligheidsmensen. Er waren 20.000 toeschouwers. Een sterk gehandicapt Schots elftal heeft de eerste stap naar de eindronde van het wereldkam pioenschap voetbal 1990 in Italië gezet. De Schotten wonnen de ope ningswedstrijd in groep 5 tegen Noorwegen in Oslo met 2-1. De poule wordt gecompleteerd door Frankrijk, Joegoslavië en Cyprus. De eerste twee gaan naar Italië. Het Schotse elftal miste in de Noorse hoofdstad vele basiskrach ten door blessures. Het compen seerde dat gemis met een tomeloze inzet en veel agressiviteit. Dat le verde na een kwartier het ope ningsdoelpunt op van Paul McStay, zijn eerste doelpunt voor het Schotse elftal in elf maanden. Het duel kreeg een scherp karak ter, waarbij de Schotse aanvoerder Aitken de grenzen van de sportivi teit uit het oog verloor. Zijn eerste overtreding werd door de Italiaan se arbiter Agnolin bestraft met geel. De tweede zag Agnolin door de vingers, waarna de Schotse bondscoach het zekere voor het on zekere nam en zijn captain uit het elftal haalde. Tussen die bedrijven door had Fjórtoft kort voor de rust de Noren met een kopbal langszij gebracht. Achttien minuten na de hervatting maakte Johnston in de rebound na een afgeslagen schot van Gallagher het tweede Schotse doelpunt (1-2). Thijs Libregts: toch nog winst AMSTERDAM (GPD) Het Nederlandse elftal ontmoette Wales nimmer in de interland- historie. Desondanks hadden de oranjeklanten in de olympische arena in Amsterdam gis teravond een 'deja vu'. De verdedigende speelwijze van de tegenstander, het winnende doelpunt acht minuten voor tijd, die spijkerharde Britse aanpak, het deed de gedachten teruggaan naar zaterdag 18 juni. In Gelsenkirchen fungeerde indertijd, tegen Ierland, Wim Kieft als koevoet. In Amsterdam zorgde drie maanden later Ruud Gullit er, eveneens na 82 minuten, voor dat Oranje met de hakken over de sloot kwam. „Het was net of we weer tegen Ier- Wales weet wel raad met die hoge veld achtervolgd door Barry Hor- ballen door het centrum. Want of ze nu in de Engelse eerste of de derde divisie spelen, koppen kunnen ze allemaal". Tot enorme opluchting van Thijs Libregts kan Ruud Gullit dat ook. Alles deed de Amsterdamse Mila- nees naderhand zeer, maar de pijn voelde weldadig aan. Gullit, in het land speelden", vond ook Ronald Koeman, evenals drie maanden ge leden, toen een mislukt schot van hem op het hoofd van Kieft beland de, de architect van de winnende treffer. „Wij aanvallen, zij verdedi gen. En goed verdedigen. Wij ge bruikten de vleugels, net als toen, veel te weinig. Ook een ploeg als Lugdunum heeft smaak te pakken LEIDEN - In de hoofdklasse van de zaalvoetbalcompetitie heeft Lugdunum de smaak van de over winning te pakken. Ditmaal werd het Voorschotense Eigeman met 3- 1 verslagen. FC Lisse zette ROAC met 2-6 aan de kant terwijl De Kuy- per met 3-4 tenonder ging tegen THB Boys. Bij Van Egmond-Land- wer (5-5) en Boereburg-Medo (3-3) werden de punten gedeeld. Voor de Landelijke Beker werd Sloos Sport door Gat van Nederland naar een 1-6 nederlaag gespeeld. Lugdunum - Eigeman 3-1. De Voorschotense debutant speelde tegen Lugdunum een stevige pot. Met Hein de Graaff in de hoofdrol werd de Leidse doelman Bob van Putten keer op keer op de proef ge steld. De Leidse goalie speelde echter een schitterende partij en moest slechts éénmaal buigen voor een inzet van De Graaff. Marcel Prins (2x) en Albert Siera bezorg den Lugdunum echter de verdien de zege. ROAC - FC Lisse 2-6. Marco El- denbroek zette de Lissenaren in de eerste helft op voorsprong waarna zijn medespelers Ferry Baak en Hans van Marsbergen paal en lat troffen. Ruud Weenink bracht vlak na rust de stand in evenwicht, maar Patrick Bon, Marco Wassenaar, Van Marsbergen en Baak (2x) bouwden-de stand uit naar 1-6. Wil- co van der Meer tenslotte gaf de stand vor ROAC een dragelijker aanzien. De Kuyper - THB Boys 3-4. Na dat Gerard van Beek, Patrick Paar- dekoper en Ed Griffioen THB Boys naar 0-3 hadden geschoten brak voor de Boys een mindere periode aan. Griffioen scoorde nog 0-4 en dat was maar gelukkig ook. Henny Kloek, Harry van der Zwet en Jan Bremmer van De Kuyper bleven namelijk op drie tegentreffers ste ken. Van Egmond - Landwer 5-5. Met de nederlaag tegen THB Boys nog in gedachten speelde Landwer het spelletje ditmaal wat voorzich tiger. En dat leverde in elk geval een punt op. Voor Van Egmond verzorgden Fred Ouwerkerk (3x), Pieter van Egmond en Richard Gottmer de doelpunten. De pro- duktie van Landwer was in handen van uitblinker Frans Bouckaert (3x), Rick van Dijk en Fred van Dam. Boereburg - Medo 3-3. De Leid se doelman Jan Zuidwijk stopte nog wel een strafschop maar kon niet voorkomen dat Boereburg naar 3-0 uitliep. De kentering werd net voor rust door een benutte strafschop van Werner Pielanen in gezet. Ron Hendriks en Gé Tege laar brachten Medo tenslotte naast de Noordwijkers.' Sloos Sport - Gat van Neder land 1-6. De nederlaag van Sloos Sport was enigszins geflatteerd te noemen omdat de Leidenaars be hoorlijk wat kansen misten. Bo vendien stak de Volendamse doel man Harry Kwakman in een bla kende vorm. AMSTERDAM (GPD) - Uitgerekend Ruud Gullit verloste Thijs Libregts gis teravond uit z'n lijden. Dank zij een formidabele kopstoot van de aanvoerder van Oranje haalde de Euro pees kampioen zonder kleerscheuren de eindstreep van het WK-duel met Wales (1-0) en bleef de debuterende bondscoach zodoende een slapeloze nacht bespaard. Wekenlang had Libregts als een berg te gen dit eerste kwalificatie duel opgezien, gaandeweg de tweede helft kneep hij hem als een ouwe dief toen de nachtmerrie van een ver liespunt steeds dichterbij kwam. Op de valreep kwam Ruud Gullit hem echter te hulp en slaakte Libregts een zucht van verlichting. Op de tribune van de verweerde voetbaltempel in Amsterdam moet Rinus Michels de emoties van zijn opvolger haarscherp hebben aan gevoeld. Bijna drie maanden gele den in Gelsenkirchen verging het hem eender. Michels dankte het toen aan een toevalstreffer van Wim Kieft dat Oranje in de race bleef voor de Europese titel. Dat doelpunt viel in exact dezelfde speelminuut als gisteravond in het Olympisch stadion, zeven minuten voor afloop. Uiteen vrije schop van Ronald Koeman torende Gullit met een laatste krachtsinspanning boven iedereen uit en joeg hij de bal steenhard tegen de onderkant van de lat en vervolgens over de doellijn. De ene dienst was daarmee de ander waard. Uit een zeker respect voor zijn voorganger en het dreige ment vanuit de spelersgroep dat al les bij het oude moest blijven, had Libregts zich volledig geschikt naar de wensen van Gullit en Co. Dat gaf hij na afloop ronduit toe. Om die reden had hij ook de voor keur gegeven aan Hendrie Kruzen boven Sonnie Silooy. „Als ik voor Silooy had gekozen, had ik meer overhoop moeten halen. Dat wilde ik niet. Want in dat geval had Silooy in een andere positie moe ten spelen dan hij wekelijks bij zijn club doet, en had ik Erwin Koeman links in de aanval moeten zetten. Dat is niet zijn sterkste punt". Dat geldt echter net zo goed voor Kruzen. Kort voor de EK, in de oe- LEIDEN - Rijnsburgse Boys en ARC zijn wederom aan elkaar ge koppeld voor de strijd om de LD- Cup. Vorig seizoen ontmoetten de zaterdageersteklassers elkaar in de halve eindstrijd (de Alphe- naren stoomden toen door naar de winst en pakten naderhand de beker), ditmaal kruisen de elftal len de degens in de tweede ron de, die in het weekeinde van 7 en 8 januari wordt afgewerkt. Naast RB-ARC rolden nog meer aantrekkelijké wedstrijden uit de koker. SJC-UVS, Katwijk- Lisse (za), Foreholte-Lugdunum en ASC-Roodenburg zijn, op pa pier althans, interessante ont moetingen. De loting ziet er als volgt uit: Kickers (zo)-Leiden, Oegst- geest-Quick Boys, Katwijk-FC Lisse (za), Foreholte-Lugdunum, SVLV (za)-winnaar Stompwijk- se Boys-Alphense Boys, SJC- UVS, Randstad Sport-ZLC (za), VNL (zo)-Noordwijk, Abbenes- Hazerswoudse Boys, Ter Leede- Voorschoten, Valken '68-FC Lis se (zo), ASC-Roodenburg, Kou- dekerk-Docos, LSVV-RCL, Rijnsburgse Boys-ARC en Oran je Groen-ROAC. Het duel Stbmpwijkse Boys- Alphense Boys voor de tussen- ronde wordt op een nader te be palen datum gespeeld. MENKEN LANDBOUW co-sponsor van de Leidsch Dagblad Cup. Gullit probeert feninterland tegen Bulgarije, pakte eenzelfde experiment volledig ver keerd uit. De vervanger voor Ar nold Muhren is het prototype van een middenvelder, die het spel voor zich moet hebben en die de snelheid en de behendigheid mist van een vleugelspits. Zijn voorkeur gaat ook uit naar het middenveld. „Maar ik was allang blij dat ik in de basis stond". Dat was op zich al verbazingwekkend, omdat de PS- V'er tot nu toe slechts één volledige wedstrijd speelde (tegen Den Bosch) en één keer als invaller in het veld kwam tegen VW. „Vleu gelspitsen hebben we bijna niet meer, dat is een uitstervend ras. Daarom heb ik de gok genomen", verklaarde Libregts. „Voor Kruzen was het z'n eerste echte interland die hij onder druk moest spelen. Dat heeft hij niet slecht gedaan". Dat gold wel voor Vanenburg, die ver verwijderd bleef van z'n glanzende competitievorm. Hij was een van de vele minpunten in een Nederlands elftal, dat zijn sta tus van Europees kampioen geen moment kon waarmaken. Behou dens dan de openingsminuten. Op gezweept door de toen nog fanatie ke aanhang zocht Oranje furieus het doel van de attente en reactie- snelle Nevil Southall. Het scheelde maar een haar of Wouters had Oranje al in de eerste minuut op voorsprong gebracht. „Als die bal erin gaat", sprak de trainer Lib regts, „krijgen we een heel andere wedstrijd te zien". Nu zakte Oranje steeds verder weg en zocht de ploeg vergeefs naar openingen in de stugge en massale afweer voor het doel van Southall. „We speelden te veel via het cen trum en maakten te weinig gebruik van de flanken", legde Libregts de feilen naderhand bloot. „Daar heb ik ze in de rust op gewezen, daarna ging het iets beter". Het was een kolfje naar de hand van Wales, dat het trage en obligate breedtevoet bal simpel kon neutraliseren. 'In het begin zaagden de mannetjes putters uit Wales nog van dik hout planken, maar ook zonder overtre dingen bleven zij gemakkelijk overeind. Omringd door kopsterke verdedigers kwamen Van Basten en Gullit, die nog maar half op krachten is, er nauwelijks aan te pas. De PSV'ers konden de matige competitievorm al evenmin van zich afschudden. Een lichtpuntje vormde Frank Rijkaard, op wie het gebrek aan competitie kennelijk geen invloed heeft. Verdedigend kende Oranje gis teravond weinig zorgen en werden Ian Rush en Mark Hughes be kwaam afgestopt. Nu was daar ook weer niet zo gek veel voor nodig, omdat Wales amper de behoefte had de aanval te zoeken en zich be perkte tot af en toe een counter. Van de 27 keer dat Hans van Breu- kelen in balbezit kwam, werd hij 24 keer aangespeeld door een mede speler. Dat zegt in feite alles over de bedoelingen van Wales. Terry Yorath repte naderhand van een 'morele overwinning'. „Als de Eu ropees kampioen niet verder komt dan twee kopballen en een schot, mag je dat toch zeggen. Zeker als je je drie beste verdedigers mist". Tellen is ook een kunst, want in werkelijkheid stond Nevil Southall in de weg bij vier kopballen en twee schoten. Bij de vijfde kop stoot was hij kansloos. De ploeg die in Westduitsland zoveel furore maakte kwam daar door met de schrik vrij. Dat gold echter bovenal voor Thijs Libregts. „Dank zij Gullit hebben we beide punten, daar ben ik als nieuwe bondscoach dik tevreden mee. Voor mij was dit een hele moeilijke start. We moesten winnen, dat was het enige wat vanavond telde". Met die overwinning nam hij meteen een voorschot op Michels. Zijn voorganger kwam in de eerste twee thuiswedstrijden voor het EK im mers niet verder dan gelijke spelen tegen Polen en Griekenland. Pas daarna kwam de Oranje-trein goed op gang. Als dat nu weer het geval is, heeft Thijs Libregts weinig te klagen. ALBERT GEESING 18 30-18 55 Super: The Golden Link: do cumentaire serie over atleten die op de Olympische Spelen een gouden medaille hebben behaald. 19.25-20.00 Ned 3: Dobre en Silvas, de koninginnen van Seoul: dubbelportret van de twee Roemeense favorieten voor de gouden turnmedailles bij de Olympi sche Zomerspelen in Seoul. 20.15-21.00 Did 1 Seoul vor dem Start: voorbeschouwing met reportages en in terviews. 20.29-21.16 Ned 3. Sport en gezondheid: discussieprogramma over sport en ge zondheid naar aanleiding van de Olympi sche Zomerspelen in Seoul. 23.20-23.30 SKY: The Avoriaz European Snowboard Cup: hoogtepunten van surl- wedstrijden op sneeuw in het Franse Avoriaz de catacomben van het olyri pisch stadion op de hielen gezeten door een tiental Italiaanse verslag gevers, kon na de slijtageslag tegen Wales de hele wereld weer aan. „Maar wat heb ik een pijn", klaag de de redder in nood breeduit grijnzend. „Ik kon op het laatst am per nog lopen. Dat ik er nog in stond, verbaasde me eigenlijk. Ik had verwacht dat Libregts me er halverwege de tweede helft uit zou halen. Blij dat-ie het niet gedaan heeft..." De nieuwe bondscoach, die on middellijk na afloop hartstochte lijk werd gefeliciteerd door zijn 'bazen' André van der Louw en Henk Hut, nam daarmee een juiste beslissing. Gullit, pas een week weer volledig in training, speelde gisteravond naar eigen zeggen slechts op zestig procent van zijn kunnen. „En dat bleek gelukkig voldoende te zijn. Nee, het liep niet echt lekker. Vooral de eerste helft hadden we veel sneller en directer moeten spelen. Wales kon daar door steeds rustig de verdedigende posities opzoeken". Gullit ontkende dat Oranje het eerste karwei op de weg naar WK- land Italië wat al te lichtzinnig had opgevat: „We waren er allemaal klaar voor. Je weet echter dat het moeilijk wordt. Eerste kwalifica tiewedstrijd, een stugge tegenstan der, dan mag je blij zijn met een overwinning. Aan het doelsaldo kan je nu echt nog niet denken". Ronald Koeman was het daar mee roerend eens. De PSV'er, die zijn matige competitievorm even als vooral Vanenburg „Dit was m'n slechtste interland" en Van Aerle niet van zich af wist te schud den, toonde zich dik tevreden over de magere en glansloze triomf. „De EK-kwalificatie begonnen we met twee gelijke spelen, dus we zijn nu al een stuk verder. Toen was iedere volgende wedstrijd een finale, nu gelukkig niet". Hoopgevend was volgens Koeman het optreden van de Nederlandse defensie. „Rush en Hughes, en geloof me, dat zijn we- reldspitsen, hebben geen kans ge had, zelfs geen kleintje. We hebben niks weggegeven. Aanvallend liep het inderdaad veel minder". Dat vond Franz Beckenbauer eveneens. De 'teamchef, die in Munchen met Westduitsland over ruim in maand met Nederland in de slag moet, was een slippertje van de Europese kampioen uitste kend van pas gekomen. Dat zijn wens niet vervuld werd, verbaasde Beckenbauer, die in het stadion nog even van gedachten wisselde met eregast Rinus Michels, niet. „Ik vond Nederland zeer goed spelen", klonk het verrassend. „Net zoals tegen ons in Hamburg eigenlijk. Wales werd meteen ip de verdediging gedwongen. Dat lever de alleen wat weinig kansen op. Je kon zien dat Gullit en Van Basten nog niet op honderd procent zitten. Dat zal straks in München helaas ongetwijfeld wel het geval zijn". Hendrie Kruzen, verrassender wijs in de ploeg opgenomen, keek op zijn vierde interland, „maar m'n eerste echte", tevreden terug, hoe wel de wisselspeler van PSV in de eerste helft op de linkervleugel nauwelijks uit de verf kwam. „Maar daarna ging het gelukkig een stuk beter", aldus Kruzen die dit seizoen bij PSV slechts één maal in de basis stond (BW Den Bosch thuis) en uit tegen FC VW een keer mocht invallen. „Voor rust liep hefniet, met mij niet, met de ploeg niet. Maar gelukkig heb ben we een man als Gullit rondlo pen". Behalve de spelers van Wales maakte ook Sonny Silooy een on gelukkige indruk. Na het EK miste de verdediger in Franse dienst ook de eerste kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioenschap. Westduitsl. Nederland Wales Finland 1 0 0 1 0 0-1 1 0 0 1 0 0-4 Volgende wedtrijden: woensdag 19 oktober: West-Duitsland - Neder land, Wales - Finland. LEIDEN Alleen Luba Leiden heeft het gisteravond moeilijk ge had in de tweede ronde van de strijd om de Ton Kallenberg-trofee. De Leidse basketballers namen In de Vijf Meihal pas in de slotminu ten afstand van het taaie Waddinx- veen Flyers: 101-91. De overige drie wedstrijden uit de kwartfinale van het Luba jubileumtoernooi kenden een regelmatig verloop. Voorburg 2, Leiderdorp en BVO Alphen zet ten de eerste stap richting halve fi nale. Luba Leiden - Waddinxveen 101-91 De bezoekende Flyers hebben zichzelf een plaats bij de laatste vier toebedacht. Om zover te ko men moeten er in de tweede ronde twee wedstrijden worden gewon nen. Coach Tony Vujanovic had Leiden de rol van eerste slachtoffer toegekend. Leiden liep snel uit naar een 32-23 voorsprong. Slordig afmaken bij de gastheer gaf Flyers na rust (50-41) echter de mogelijk heid om met Mladen Filipan als af maker de rollen om te draaien: 60- 64. Een time-out bracht net op tijd weer rust en evenwicht in de Leid se ploeg, die achter Enk-Paul van Weeren (38 punten) naar een nieu we voorsprong uitliep (78-66). In de slotfase bracht Filipan zijn team nog even dichterbij (88-85), maar op het beslissende moment moest de schietgrage Joegoslaaf met vijf fouten afhaken: 101-91. Voorburg 2 - Oegstgeest 100-78 Oegstgeest stelde zich dapper te weer tegen het twee klassen hoger spelende Voorburg. Coach Robert- Jan Rijsbergen liet zijn ploeg pres sen en Oegstgeest schuwde ook an derszins een stevige aanpak niet. Het fysiek sterkere Voorburg kon pas vlak voor rust definitief af stand nemen (42-41, 47-41) en zag de winst daarna niet meer in gevaar n: 100-78. BVO Alphen - Blitz 93-74 Halverwege de eerste helft wist BVO met Robinson en Filippo als afmakers de beginstand (0-10) on gedaan te maken. Blitz kon niet on der de Alphense druk uit komen en keek bij rust tegen een 59-34 ach terstand aan. De Voorschotenaren zetten daarna hun vrees opzij en wonnen zelfs de tweede helft (34- 40),maar de marge was niet groot genoeg om BVO t^ bedreigen: 93- 74. Leiderdorp - Hoofddorp 92-77 Ook Leiderdorp wist de achter stand snel weg te werken (28-26), waarbij Erik Huybens (22 pnt) zich niet onbetuigd liet. Halverwege leidde Leiderdorp mett 47-36 en ook daarna is de voorsprong nim mer in gevaar geweest, de talrijke driepunters van Hoofddorper Freek Kelderman ten spijt: 92-77. Programma voor morgen: BVO Alphen - Oegstgeest en Leiden - Hoofddorp (19.15 uur), Voorburg 2 - Blitz en Leiderdorp - Waddinx veen (21.00 uur). Alle wedstrijden in de Vijf Meihal.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17