Provincie komt twaalf miljoen te kort Zwammen lam krijgt geen aansluiting op rijksweg 11 Gemeenten grijpen te vaak naar artikel 19 Begroting '89 Zuid-Holland Demonstratie bij Vliegkamp Valkenburg Ruilverkaveling Rijnstreek vordert Jachthaven Meerzicht mag miljoenenproject uitvoeren DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1988 REGIO DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1988 'Bezuinigingen en verhoging belasting en leges onontkoombaar' (Vervolg.van pagina 1) DEN HAAG Om het begrotingstekort voor volgend jaar van twaalf miljoen gulden te dekken wil de provincie naast het verhogen van de mororrijtuigenbelasting de le ges voor het verstrekken van milieuvergunningen verhogen: opbrengst 1,4 miljoen gulden. Het restant van het tekort denken gedeputeerde staten te dekken door te put ten uit de saldi-reserve (vier miljoen) en door te bezuinigingen op diverse begrotings posten (3,5 miljoen). De provincie zegt te blijven vech ten voor een grotere rijksbijdra ge om zo de financiële proble men in de toekomst te kunnen oplossen. Zij hoopt daarbij ge steund te worden door de resul taten die uit een onderzoek van het rijk moeten blijken. Die re sultaten worden op korte termijn verwacht. In het totale uitgavenpakket van de provincie, dat ruim e'e'n DEN HAAG De provincie Zuid-Holland maakt zich sterk om het oneigenlijk gebruik van artikel 19 van de Wet op de Ruim telijke Ordening aan banden te leggen. Gemeenten maken daar te pas en te onpas gebruik van. Dat baart ons zorgen, zeggen ge deputeerde staten (dagelijks be stuur van de provincie) in de be groting voor 1989. De inspectie heeft er bij GS op aangedrongen het artikel toe te passen in zaken waarvoor het is bedoeld. In 1987 werd 2.500 keer een verklaring van geen bezwaar aangevraagd. Gedeputeerde sta ten verwachten voor dit jaar 3.000 verzoeken. Een van de oor zaken, aldus de begroting, is het feit dat veel bestemmingsplan nen verouderd zijn en niet meer in overeenstemming zijn met de inzichten die thans van kracht zijn. Daarom zal de gemeenten erop worden gewezen, dat zij de verplichting hebben eens in de tien jaar een bestemmingsplan aan te passen of daarvoor onthef fing te vragen. Een tweede oor zaak waarvoor snel naar artikel 19 wordt gegrepen noemen GS gebrek aan flexibiliteit in de be stemmingsplannen. Om daarin verbetering te bren gen is de provincie van plan om in de eerste helft van het volgend jaar voor de gemeenten een stu diedag te organiseren waarin vooral aandacht zal worden ge schonken aan de mogelijkheid van meer globale en flexibele plannen. Hierdoor kan het ge bruik van artikel 19 worden te ruggedrongen. De provincie zal voor elk ver zoek dat in 1990 wordt gedaan om toepassing van artikel 19 een bedrag van honderd gulden in re kening brengen. miljard gulder. bedraagt, is het welzijnsbeleid de grootste uitga venpost. Het in stand houden van bejaardenoorden en het in spelen op de vergrijzing vraagt een financiële injectie van 340 miljoen gulden. Met een bijna even hoog be drag is het verkeers- en vervoer beleid tweede op de uitgaven- lijst. Het geld wordt in deze sec tor vooral gebruikt voor aanleg en onderhoud van wegen, fiets paden en vaarwegen. Goede doorstroming van het openbaar vervoer krijgt aandacht. Verder zal er deze winter een proef wor den genomen met een electro- nisch gladheidsmeldingsysteem op enkele wegen. Hiermee wordt het mogelijk gladheid eerder te zien aankomen en preventief te strooien. Milieu Meer geld dan in 1988 gaat in de plannen van de provincie on der meer naar milieucontrole, aankoop van natuurterreinen, voorlichting over recreatie, tele fonische hulpdiensten en vrou wenhulpverlening. Bij elkaar is anderhalf miljoen gulden be stemd voor wat de provincie nieuw beleid noemt naast voort zetting van het al bestaande. Het milieubeleid slokt volgend jaar 63 miljoen gulden op. In vijfjaar tijd zijn de uitgaven voor een schoon milieu meer dan verdub beld. Veertig miljoen gulden DEN HAAG De provincie Zuid-Holland neemt in de loop van het volgend jaar de ontwikkeling van de Khnkenbergerplas en de Kagerzoom ten noorden van Leiden (zie foto) ter hand om ze voor recreatief ge bruik geschikt te maken. Het ontsluiten van Vlietland vanuit Leiden gezien staat eveneens voor 1989 op het programma. Aldus zeggen gedeputeerde staten in de begroting voor het komend jaar. De 'Randstadgroenstmctuur' blijven zij met kracht uitdragen. (foto Wim Dijkman) trekt de provicie uit voor het uit breiden van bossen en recreatie. De provincie Zuid-Holland kampt al enkele jaren met een begrotingstekort. In een forse bezuigingsoperatie wordt vo'o'r eind 1990 het aantal ambtenaren verminderd en worden uitgaven voor subsidies teruggebracht. In de periode tussen 1987 en 1989 is op die manier 30 miljoen gulden bezuinigd. Toch kent de begroting voor 1989 nog een tekort van bijna twaalf miljoen gulden. Verdere bezuinigingen, aldus het provin ciebestuur, blijven onontkoom baar. Om toch geld vrij te maken voor noodzakelijke nieuwe uit gaven, zijn provinciale staten be gonnen met een grondige analy se van de bestaande activiteiten van de provincie. Doo:-- het door halen van minder actuele zaken, hopen zij ruimte te vinden voor het oppakken van nieuwe taken. Kruispunt fietspad Wassenaarseslag wordt verbeterd DEN HAAG Het verbeteren van de kruising van het fietspad in de duinen nabij de Wassenaar seslag wordt in de loop van 1989 afgerond. Dit schrijft het provin ciaal bestuur in de begroting voor het volgend jaar. Gedeputeerde staten zeggen zich sterk te zullen maken voor voldoende financiële middelen waarvan het wegennet in Zuid- Holland op een kwalitatief goed niveau in stand kan worden ge houden. Zwakzinnigenzorg speerpunt beleid DEN HAAG De zwakzinni genzorg in Midden-Holland en Rijnmond krijgt volgend jaar ex tra aandacht van de provincie. In deze regio's is een onaanvaard baar tekort aan plaatsen in inter naten en gezinsvervangende te huizen. Voor meer dan 1.500 ver standelijke gehandicapten in Zuid-Holland is dringend plaat sing nodig. In de begroting voor 1989 zeg- gën gedeputeerde staten te stre ven naar zorg op maat. Zij vinden het van groot belang, dat ouders hierin een belangrijke rol spelen, gedacht wordt onder meer aan regionale samenwerking. Het provinciebestuur: "De zwakzinnigenzorg beschouwen wij als een van de speerpunten van het beleid. Door het grote te kort, de verbrokkelde regelge ving en zwakke positie van de verstandelijk gehandicapte, wil len wij in goed overleg verbete ringen in de zwakzinnigenzorg tot stand brengen". VALKENBURG 'Stop atoom- taak marine-Orions op Valken burg'. Onder dit motto wordt zater dag 24 september voor de hoofd poort van het vliegkamp aan het Catalinapad in Katwijk door de Zuidhollandse vredesgroepen een demonstratie gehouden. Het is de bedoeling dat de de- monstrerenden vanuit Delft, Den Haag, Zoetermeer en Leiden met de fiets naar het vliegkamp komen. Vanuit Delft vertrekt de stoet om 10.30 uur. Liefhebbers kunnen zich aansluiten bij het Centraal Station in Den Haag, het Rijswijkse ge meentehuis, het Voorburgse sta tion, de hoek Oude Trambaan- /Damlaan in Leidschendam, het Evenementenplein in Voorschoten en het NS-station aan het Haagsche Schouw. Om 11.00 uur vertrekken de fiet sers vanuit Zoetermeer. Deze tocht naar het vliegkamp gaat via Stomp- wijk en Zoeterwoude. De NZH-bus vertrekt om 12.09 uur vanaf het Centraal Station in Den Haag naar het vliegkamp. Het is de bedoeling dat om 13.00 uur met de demonstratie bij de hoofdpoort wordt begonnen. Er zijn sprekers en er wordt muziek gemaakt. De demonstratie duurt een uur en de organisatie ervan is in handen van het Haags Vredes Platform. Het vliegkamp Valkenburg is de thuisbasis van 13 Orion lange-af- stand-patrouillevliegtuigen, die met atoomdieptebommen uitge rust kunnen worden. Deze wapens liggen echter niet in ons land, maar in Schotland. De actie van het Vre- desplatform is gericht tegen de atoomtaak van de Marinevlieg- dienst. Bij het zogenoemde 1-no- vemberbesluit in 1985 (de plaatsing van de kruisraketten) werd beslo ten de atoomtaak van de Orions te beëindigen. Nu de plaatsing van de kruisraketten in Woensdrecht niet doorgaat, staat de atoomtaak van de Orions weer ter discussie. Volgens het Vredesplatform is de niet-plaatsing van de kruisra ketten voor een belangrijk deel het werk van de vredesbewegingen. Nu wil de vredesbeweging zich sterk maken voor het afstoten van de overige vijf atoomtaken van ons land. Kluis gekraakt HAZERSWOUDE - Uit de kluis van Sportvereniging Avanti aan de Sportparklaan in Hazerswoude- Dorp, is de afgelopen nacht ruim 2200 gulden gestolen. Inbrekers drongen via de voordeur van het gebouw naar binnen, waarna zij nog enkele deuren vernielden tot dat ze bij de kluis waren. Bouw 19 nieuwe boerderijen in Hazerswoude bijna voltooid HAZERSWOUDE - De bouw van negentien nieuwe boerde rijen in het kader van de ruil verkaveling in Rijnstreek-zuid is op een oor na gevild. Minister G. Braks van landbouw en vis serij gaf gistermiddag met het leggen van een gedenksteen het officiële startsein voor de bouw van de laatste boerderij aan het Galgepad in Hazers woude. Nog eind dit jaar hoopt J. Van Schie, die nu nog aan de Rijndijk woont, het nieuwe pand te betrekken. De gehele ruilverkaveling betreft een ongeveer 3850 hectare groot ge bied in polders die liggen in Zoe terwoude, Benthuizen, Boskoop en Hazerswoude. De verkaveling moet in laatstgenoemde gemeente met name in verband met de spoor lijn Alphen-Leiden zorgen voor een betere indeling van het gebied. De ongeveer zeventig onbewaakte spoorwegovergangen hebben de boeren de afgelopen jaren voor gro te problemen gesteld. Hun boerde rijen liggen aan de Rijndijk tussen de Rijn en de spoorlijn, terwijl de bijbehorende kavels zich het Omdat de lijn een gevaarlijke barrière vormt voor de agrariërs -zij moeten een groot deel van het jaar de lijn twee keer per dag overste ken met hun vee- werd verplaat sing van de bedrijven wenselijk ge acht, te meer omdat de toekomsti ge rijksweg 11 voor een nieuwe hindernis zou zorgen. De negen tien nieuwe boerderijen zijn alle gesitueerd aan de zuid-zijde van de spoorlijn. De oude bedrijfsgebou wen aan de noordkant blijven ove rigens behouden, maar krijgen een andere bestemming. Een bijzondere groep belang hebbenden vormen de boomkwe kers rond Hazerswoude en Bos koop. Voor hun is vooral de aanleg van wegen van belang. Een aantal bedrijven is nog steeds moelijk be reikbaar voor zware vrachtwagens, die voor het vervoer van de pro- dukten naar het buitenland zorgen. Bij de verkaveling is ook het landschapsbelang in het oog ge houden. Onder meer is plaats inge ruimd voor twee vogelgebieden, in de Grote Westeindse polder bij Zoeterwoude en in de polder Groe nendijk tussen Hazerswoude en Zoeterwoude. De hele verkaveling van Rijnstreek-zuid is naar ver wachting over twee tot driejaar af gerond. Op 10 oktober wordt het 'plan van toedeling' ter visie van de boeren gelegd. In dat plan is de pre cieze verdeling van de kavels uitge werkt. De agrariërs krijgen daarop nog de mogelijkheid eventuele be zwaren in te dienen tegen deze ver deling. Hierna beginnen de werkzaam heden aan de kavels, die onder meer bestaan uit het graven van sloten die de verschillende kavels moeten scheiden. De laatste fase van de verkaveling bestaat uit de verdeling van de lasten. In 1979 werden de kosten geraamd op on geveer 48 miljoen gulden. Daarvan neemt het rijk het leeuwedeel voor zijn rekening. Boskoop, Hazers woude en Zoeterwoude leveren een bijdrage van ongeveer 2 mil joen. De gebruikers ten slotte zou den ongeveer 9 miljoen gulden op tafel moeten leggen, een bedrag dat overigens over 25 jaar wordt uitge smeerd. De agrariër die het meest wint bij de verkaveling moet ook het meest betalen. De lastenverde ling kan mogelijk nog extra proble men met zich meebrengen, omdat de kosten naar alle waarschijnlijk heid het oorspronkelijk begrote be drag zullen overschrijden. ALPHEN AAN DEN RIJN - Zwammerdam wordt niet aangesloten op de nieuwe rijks weg 11 tussen Alphen en Bodegraven. Volgens het Alphense college van burgemeester en wethouders is een toeleidingsweg zeer kostbaar en levert een dergelijke aansluiting ook verkeerstechnisch problemen op. Om te voorkomen dat de Steekter- weg wordt gebruikt als sluiproute, worden maatregelen genomen om deze weg minder aantrekkelijk te maken voor het verkeer. Het is de bedoeling dat het aantal verkeers bewegingen per etmaal op de Steekterweg wordt teruggebracht van achttienduizend naar zesdui zend. In het ontwerp-bestemmings- plan Steekterweg heeft het college de mogelijkheid opengehouden om Zwammerdam aan te sluiten op de rijksweg. Tegen dat plan is be zwaar gemaakt door de eigenaar van de pelsdierfokkerij in Zwam merdam, omdat de toeleidingsweg pal langs zijn bedrijf zou lopen. "Omdat we bij het maken van dat bestemmingsplan voor een verkor te procedure hebben gekozen, heb ben we de mogelijkheid voor aan sluiting opengelaten. We hebben nu echter moeten constateren dat daar geen goede mogelijkheden voor zijn", aldus PvdA-wethouder W. de Jong van verkeer. De verschillende varianten wa-1 ren niet alleen te duur, ook zou de verkeersveiligheid gevaar lopen. "Vooral voor de bewoners van Hooge Burch". Bovendien zou veel verkeer gebruik gaan maken van de Spoorlaan in Zwammerdam. "Die weg is zo smal dat dat nauwe lijks kan", aldus wethouder G. van As (WD/ruimtelijke ordening). De Zwammerdamse bevolking heeft herhaaldelijk gevraagd om een aansluiting op de nieuwe rijks weg. Het college denkt echter de Dammenaren tevreden te kunnen stellen door het verkeer op de Steekterweg zoveel mogelijk te we ren. Gemeentesecretaris G. de Graaf: "De bevolking heeft steeds gevraagd om een verbinding met de nieuwe rijksweg omdat dat de drukte op de Steekterweg zou ver minderen. Maar als op die weg maatregelen worden genomen, neemt de hoeveelheid verkeer toch af'. De Jong: "Dat neemt niet weg dat wij het ook jammer vinden dat het plan niet kan doorgaan". Het is de bedoeling dat de Steek terweg alleen wordt gebruikt do'of zogeheten bestemmingsverkeer, dat in het Alphense kerkdorp zelf moet zijn of bij bedrijven daar in de buurt. Overig verkeer moet wor den geweerd door ervoor te zorgen dat het rijden via de Steekterweg onaantrekkelijk wordt, bij voor beeld door het plaatsen van ver keerslichten of het wegprofiel te veranderen, aliiüs De Jong. "Dan wordt de Steekterweg ook niet ge bruikt als sluiproute richting Nieuwkoop", verwacht Van As. Het college heeft overigens nog niet precies voor ogen welke maat regelen moeten worden genomen. "Het is nog wat prematuur om daar nu al over te denken. De rijksweg gaat op z'n vroegst pas in 1995 open", aldus De Graaf. RIJNSATERWOUDE - Burge meester en wethouders van Rijnsa- terwoude staan achter de uitbrei dingsplannen van jachthaven Meerzicht. Voorwaarden zijn dat de hoogte van de bedrijfswoning op het huidige restaurant in over eenstemming is met de bebouwing in de omgeving en dat over de fa sen waarin de plannen worden ge realiseerd wordt overlegd. Dat heeft burgemeester M. Boe len gisteravond meegedeeld tij dens de raadsvergadering. Het col lege zet de procedure voort en maakt voorbereidingsbesluiten voor de plannen die in strijd zijn met het bestemmingsplan. Jachthaven Meerzicht wil behal ve een bedrijfswoning bouwen op het huidige restaurant, ook een groot sportcomplex neerzetten op het parkeerterrein aan de andete kant van de Herenweg. Voorts is het de bedoeling dat het dak van de reparatieloods wordt verhoogd. Voor deze onderdelen is medewer king nodig van de gemeente Rijnsaterwoude. Meerzicht heeft al een vergunning voor de aanleg van een dijk met ligplaatsen en voor waterloods. Uitvoering van de plannen kost tien miljoen gulden. Enige weken geleden werd het project gepresen teerd door eigenaar C. van Grieken van Meerzicht. De raadsleden rea geerden niet zo enthousiast omdat zij vrezen voor overlast. Stropers gepakt TER AAR - Drie boodschappen tassen en pen kofferbak vol bieten lof. Dat was de buit van de drie stropers aan de Langeraarseweg in Ter Aar gistermiddag, totdat de po litie-hen op heterdaad betrapte. Te gen de daders, een echtpaar en schoondochter uit Leiden, is pro ces-verbaal opgemaakt. Niet alleen voor de diefstal maar ook omdat ze zich niet konden legitimeren. Geen besluit over demping haventje Rij nsaterwoude RIJNSATERWOUDE - Er is nog geen besluit genomen over de dem ping van het haventje aan de H.L. Breenkade in Rijnsaterwoude. Tij dens de raadsvergadering stelde Gemeentebelangen gisteravond voor de technische dienst te laten bekijken of een verdere demping dan de voorgestelde tien meter fi- nancieél haalbaar is. Het college wees erop dat dan de belangen van de omwonenden in het geding kun nen komen. Dat moet dan ook maar worden bekeken, vond Ge meentebelangen Het college wil het haventje dem pen omdat weinig gebruik wordt gemaakt van de ligplaatsen en om dat de omwonenden nogal wat stankoverlast hebben van de algen in het water. Op het terreintje zou den banken en zou groen moeten worden aangebracht. Dat plan kost bijna 17.000 gulden. Spelen met vuur loopt uit de hand HILLEGOM Een spelletje met vuur van een aantal kinderen in Hillegom is gistermiddag enigszins uit de hand gelopen. De kinderen, in de leeftijd van 8 en 10 jaar, had den een vuurtje aangelegd onder een strooiwagen van de gemeente die op de gemeentewerf aan de Hil- linenweg stond geparkeerd. Het vuur sloeg over naar de wa gen. De brandweer heeft het brand je gedoofd. De schade aan de wa gen is aanzienlijk. DONDERDAG 15 SEPTEMBER Alphen kledingbeurs in gebouw Elcker- in kader van de Leidse Uit markt: 'O. Fortuna'. toneel, ballet, koor. orkest, aanvang 20.15 uur in kring, aanvang 20.30 uur. Kasteel Duivenvoorde. Veurseweg. Zoeterwoude zeefdrukken en keramiek om Burgemeester Van der Sluis, om 19.30 uur in de openbare biblio- 16 Jg Uur. theek, Thorbeckeplein. Wto Ruilclub Koningskerk. aanvang 19.00 uur in buurthuis 't Spoortje. Bernhardkade. swingavond, aanvang 21.30 uur in Droomfabriek, Oude Singel. Rode Kruis, van 10.00 tot 19.00 uur in het Rode Kruisgebouw, An- tome van Leeuwenhoekkade. 21.00 uur. video: Les Ripoux in Pompeii bij De Bron, Troubadourweg, aan vang 21.00 uur. kennismakingsbijeenkomst van de stichting Enim, aanvang 20.00 uur in het pand hoek So- phiastraat/Van Dillenburgstraat, ger in Zoeterwoude', door Jan van Gent, aanhang 20.00 uur in het Don Boscohuis, Zuidbuurtseweg. uur, Hooftstraat Filmhuis, Hooft- jW bloemschik-demonstratie Tuin straat 210. S WA Nu-Expo'88'. van 10.00 tot 22.00 Najaars-antlekbeurs in de Rijn* fjjf V» uur in de Hooglandse kerk. streekhal, van 16.00 tot 21,00 uur. LeMat0 Huishoudshow in de aanvang 20.00 uur in clubhuis, Zaanstraat. in kader van de Uitmarkt: 'O, Fortuna', toneel, ballet, koor, or- kunstmanifestatie met werk van bekende kunstenaars, winkel centrum Winkelhof, de hele dag, met koopavond, tot 21.00 uur. zwembad Het Wedde, 20.00 uur. ZATERDAG 17 SEPTEMBER Leiden plan Steekterweg, aanvang 20.00 uur in het Stadskantoor. Leiderdorp klaverjassen, rummykub en yathzee bij De Buitengewonen, VRIJDAG 16 SEPTEMBER Alkemade feestweek Oranjecomité met programma voor jeugd en bejaar- Boskoop W& 17.00 uur en van 19.00 tol 22.30 vlooienmarkt in de Beurshal, WA uur A P va" Neslaan. van 17.00 tot KB M boslooo over afstanden van voorstelling door Cirkel Ensem ble, aanvang 20.30 uur in het Lak- ïheater, Cleveringaplaats. Nieuwkoop taptoe muziekvereniging Eens gezind, aanvang 20.00 uur. Eve Uitmarkt, presentatie cultureel programma '88 en '89, van 10.00 tot 18.00 uur: uitvoering 'O, Fortu na', toneel, ballet, koor en orkest Leidato Huishoudshow in de Groenoordhallen. van 19.00 tot 22.30 uur 20.00 uur in de Muzenhof. Voorschoten kamermuziekconcert Kunst Alphen opening expositie Jan Snoeck. Hazerswoude F(iFNDA !Tnl,ne°le!dse iS"'''6" opening Haduardmavo door ULIlUn rutlavond voor verzamelaars, optreden George Julien bij ten nisvereniging Zuid-West, aan vang 20.30 uur in cubgebouw, Schubertlaan. nemententerrein, Churchilllaan. Voorschoten rommelmarkt ten bate van Het 20.15 uur in de Pieterskerk. Leidato Huishoudshow in de uur en van 19.00 tot 22.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16