'\ervuiling Zilverfabiiek valt mee' Oegstgeester biljartcentrum kan komend voorjaar draaien Zoeterwoude maakt zich op voor 'de vierentwintig uur' Politie Warmond gaat parkeerprobleem te lijf Tumult om 'uep-agenten Voorschotense bestuurders willen vinger aan de pols houden Buurt wil vijver veiliger maken WIE MET ADVERTEREN HOOG WIL SCORE KAN 'T BESTE Z'N KOPPIE GEBRUIKEN. PAGINA 14 REGIO LEIDEN DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1988 ZOETERWOUDE - Nog geen maand geleden keerden de wieler en de werkploeg vanuit Casa Ma terna in Napels, terug in Zoeter woude. Nu al staat er na deze suc cesrijke fietstocht een nieuw eve nement op het programma: de Vierentwintig uur van Zoeterwou de'. De Werkgroep Casa Materna Zoeterwoude heeft een omvang rijk doel voor ogen. In 1990 moet 100.000 gulden bijeengebracht zijn om de verrotte kozijnen in het hoofdgebouw van het weeshuis in Kaarslicht De traditionele rondleidingen bij kaars licht in het Voorschotens kasteel Dui venvoorde worden dit jaar gehouden op 30 september en 1 oktober. Een aantal enthousiaste rondleiders, onder wie de huidige bewoonster van het kasteel, ne men de bezoekers die avonden mee door het prachtig ingerichte en roman tisch door kaarsen verlichte kasteel. Om de sfeer nog te verhogen, zal barokmu ziek ten gehore worden gebracht. Kaar ten voor deze rondleidingen zijn uitslui tend in de voorverkoop verkrijgbaar bij de VW Leiden (Stationsplein), De Wassenaarder" aan de Schoolstraat 50 in Wassenaar en bij sigarenmagazijn Ul- jee in de Voorschotense Schoolstraat. Lezing hooibouw Op het dorpsplein van Zoeterwoude is onlangs het monumentje 'De hooiwa gen' onthuld. Hiermee wordt aangege ven hoe belangrijk de hooibouw vroeger voor Zoeterwoude was. Bestuurslid Jan van Gent van de stich ting 'Oud Zoeterwoude' heeft van de hooibouw en alles wat daarbij komt kij ken, veel studie gemaakt. Vanavond zal hij er een lezing over houden in het Don Bosco-huis. Hier zijn ook veel voorwer pen te zien die met de hooibouw te ma ken hebben. De avond begint om acht uur en de toegang is gratis. Rommelmarkt Het Rode Kruis Voorschoten houdt mor gen van tien tot zeven uur een rommel markt in het gebouwtje aan de Anthonie van Leeuwenhoekkade. Veel materiaal als kleding, boeken en klein huishoude lijk materiaal gaat voor weinig geld van de hand. De opbrengst van de markt is dit keer bestemd voor de dagtocht voor ruim tachtig mensen, onder wie veel li chamelijk gehandicapten, naar Artis Kunst Winkelhof Rond de roltrappen van het Leiderdorps winkelcentrum de Winkelhof wordt mor gen en zaterdag een kunstmanifestatie gehouden. Werk van diverse kunste naars is daar te zien. Zoals van de Haagse portretschilder Jean Thomas sen, ook bekend als echtgenoot van ac trice/schilderes Ine Veen Napels te vervangen door alumini um kozijnen. Zeventien koppels zullen vanaf morgenavond zeven uut tot zater dagavond zeven uur pogen zoveel mogelijk geld bij elkaar te fietsen. Elk koppel heeft zich verplicht sponsors te vinden voor minimaal 50 cent per persoon per afgelegde ronde. De meeste koppels hebben meer toegezegd gekregen. Er rijden zestien koppels mee van twee mensen en één koppel van drie deelnemers. Dat drietal kreeg direct de naam 'het extrava gante koppel'. Het bestaat uit twee begeleidsters van de fietstocht naar Napels, Judith de Lange en Anja Hockx plus een deelnemer, Leo Vogelaar. De verwachting is dat de koppels in die 24 uur zo'n 900 tot 1000 rond jes zullen rijden. Het publiek kan, tegen betaling, gokken hoeveel ronden het winnende koppel heeft afgelegd. Zaterdag worden er premie sprints gereden, voor prijzen die onder andere door de plaatselijke middenstand beschikbaar zijn ge steld. Ook hierbij kan het publiek tegen betaling de namen van de winnaars raden. De winnaar krijgt onmiddellijk een gedeelte van de inleg uitbetaald. Tellers Centrum van de 'vierentwintig uur' is Ons Huis aan het Kos terspad. Van hieruit geeft Jaap Dorrepaal morgenavond om zeven uur het startschot. Elke deelnemer moet een uur rijden, daarna kan hij of zjj in Ons Huis eten, zich laten masseren en eventueel slapen. Het rondje van 750 meter gaat vanuit Ons Huis naar de Dr. Kort- mannstraat; via de Eloutstraat gaat het over het voetpad langs het wit gele kruisgebouw en dan naar de Loethe. Dit rondje is totaal afgeslo ten voor alle verkeer. De afgelegde ronden worden nauwkeurig bijgehouden door een heel legertje tellers. Die tellers zijn belangrijk, want het gaat er ook om welk koppel de meeste rondjes af legt. Deze twee krijgen een beker van Alfons Eversteijn. Ook belangrijk is het tellen voor degene die dit aantal ronden goed heeft geraden. Voor deze winnaar is een weekendreis naar Parijs be schikbaar gesteld. Eén van de deelnemers die al eens eerder meedeed, Ben Ver- steegen, vindt het een moeilijk kar wei. "De ronde van 750 meter is, door het wisselende karakter en de scherpe bochten, vrij zwaar", zegt hij. "Daar komt bij dat er van sla pen niet zoveel komt. Met een beetje eten, je opfrissen en een massage is het uurtje rust snel om", aldus Ben Versteegen. Ook hij hoopt dat deze 'vieren twintig uur van Zoeterwoude' een flinke aanzet zal geven naar de 100.000 gulden. Dorpsstraat overbelast,vooral op zaterdagen en tijdens evenementen WARMOND - De Warmondse politie begint aanstaande maan dag met de 'Verkeersactie Dorpscentrum Warmond' om het parkeerprobleem in het cen trum tegen te gaan. Vooral in het blauwe zone-gebied in de Dorps straat en in de woonerven zullen geparkeerde auto's steekproef- gewijs worden gecontroleerd. De automobilisten zullen, als ze fout parkeren of de parkeerschijf niet gebruiken, eerst nog worden ge waarschuwd worden. Na twee weken gaat de politie over tot het uitschrijven van bekeuringen. De politie heeft vorig jaar sa men met de raadscommissie voor algemeen bestuurlijke za ken, waar alle fractievoorzitters van de Warmondse politiek in zijn vertegenwoordigd, een defi nitief jaarplan gemaakt. In dat plan staat waaraan de politie, naast haar dagelijkse werkzaam heden aandacht wil besteden. De gemeente bepaalt dan welke pro jecten de politie moet uitvoeren. Het in dit voorjaar gestarte toe zicht op Koudenhoorn, het recre atie-eiland in Warmond, is ook voortgevloeid uit het werkplan. In december hoopt de politie een evaluatie te kunnen houden en dan precies aan de gemeente door te geven wat een dergelijke actie kost. Daarna kan worden bepaald of volgend jaar weer zo'n actie wordt gehouden. Het Verkeersactieplan is ge maakt omdat Warmond al jaren te kampen heeft met grote par keerproblemen in de Dorps straat. Vooral op zaterdag en tij dens evenementen zoals de ker mis en de braderie. De politie denkt dat het probleem is ont staan doordat er veel zogenaam de langparkeerders zijn. "Als ie dere Warmonder zich netjes aan de toegestane parkeertijd houdt en binnen de vakken parkeert, dan zouden we genoeg parkeer plaatsen hebben", aldus een woordvoerder. In de eerste helft van dit jaar zijn er al maatregelen getroffen om de problemen tegen te gaan. Er zijn nieuwe borden geplaatst om de automobilsten er aan te herinneren dat ze zich in een blauwe zóne bevinden en dat ze dus de parkeerschijf moeten ge bruiken. En er is een aantal nieu we parkeerplaatsen bijgekomen. LEIDERDORP - De Leiderdorpse politie werd gistermiddag gealar meerd door een melding dat 'nep- agenten' in burger op de Achterho- venweg in Leiderdorp mensen aan hielden en controleerden. De 'be driegers' zouden politiewapens bij zich hebben. Toen de politie een kijkje ging nemen, waren de man nen verdwenen. Een telefoontje van de collega's uit Hazerswoude helderde een en ander op. Het ging om een vreemde lingencontrole door agenten in bur ger. Hazerswoude was vergeten het even door te geven aan Leiderdorp. VOORSCHOTEN - De vervuiling van de voormalige Zil- verfabriek in Voorschoten heeft zich niet buiten het terrein verspreid. Op het Leidseweg-terrein zelf is de volksge zondheid niet in gevaar omdat trichloorethyleen (tri) en te- trachlooretheen (tetra) zich voornamelijk 'in verticale rich ting hebben verplaatst'. Dit zou blijken uit een concept-rap- aangezien het concept-rapport nog port van de Grontmij over de met de opstellers moet worden be- grondwaterverontreiniging. De ge- sproken. Ook zal er nog contact meente heeft gegevens uit dit rap- plaatsvinden met de provincie en port tot een persbericht verwerkt met de directie van Mexx. Eerst dat vanavond wordt voorgelezen in een vergadering van de raadscom missie voor openbare werken. Kort gemaakt'. daarop wil milieu-wethouder Visser verder praten met de onder zoekers. Hij wil dan horen of sanering Uit ondiepe grondonderzoeken bleek een kleine twee jaar geleden dat de grond vervuild is met de rei- nigingsstoffen tri en tetra. De stof- noodzakelijk is en de kans bestaat fen werden jarenlang gebruikt bij dat de volksgezondheid later wel in het galvaniseren en bij de gevaar komt. Tot dat moment blijft king werd niet op een druppeltje gekeken. B en W spraken met de eigenaar Mexx en raadsle- dige beoordeling van het rapport den werden achter gesloten deuren op dit moment nog niet mogelijk i: Bijeenkomst monumenten OEGSTGEEST Bouwen we een extra woningwetwoning of restau reren we een bepaald monument? Over die vraag buigt de ledenver gadering van de Oegstgeester PvdA zich komende zondag tij dens een speciale openbare bijeen komst. Monumentenwethouder T. Ko- hlbeck zal om 15.00 uur in de raads zaal met tekeningen, kaarten en fo to's de Oegstgeester monumenten zorg toelichten. Om 15.30 uur begint de wande ling die voert langs de villa Rhijn- geest, het gerestaureerde Koets huis op landgoed Oud-Poelgeest en de Jelgersmakliniek. Eindpunt is kasteel Endegeest. geïnformeerd. Op 16 september vo rig jaar legden zij 15.000 gulden op zij voor nader bodemonderzoek, zonder dat daar een apart raads voorstel voor nodig was. Uit boringen op 17 meter diepte, net boven een leemlaag, werd dui delijk dat de concentraties tri en te tra de saneringswaarde enige hon derden malen overtreffen. De Gr ontmij moest onderzoeken of deze vervuiling zich via het grondwater heeft verspreid of kan verspreiden. Eind juni werd het resultaat van dat onderzoek verwacht, maar in praktijk duurde het wat langer. Volgens hét concept-rapport is de grondwatervervuiling niet ge vaarlijk. Duidelijk is wel dat er één bron is die het grondwater 'in zuid oostelijke richting heeft verdntrei- nigd'. Juist aan deze kant is bebou wing. Volgens het deskundige VVD-raadslid. A.W. Aeijelts Ave rink lqssen de bewuste stoffen "slechts weinig op in water" en is het het gunstigst wanneer zij "op een bepaalde plek blijven zitten". VOORSCHOTEN - "Als je die vijver ziet, dan laat je daar je kind toch niet spelen? Als ze er met hun fietsje langsgaan en ze kunnen nog niet zo goed sturen, dan duikelen ze zo het water in". Dit zegt de Voorschotense mevrouw C. van Loon. Samen met eéén van de veront ruste ouders heeft zij de gemeente Voorschoten ge vraagd de vijver die dicht bij het Abel Tasmanplant soen ligt veiliger te maken. Nog niet zo lang geleden stond er een hekje om de vijver, maar dat is nu verdwenen. "Trouwens", zegt Van Loon, "dat hekje was niet veel meer dan paaltjes met van die ijzerdraadjes er aan. Nu is er beplanting, maar daar lopen zelfs onze peuters zo overheen". Mevrouw van Loon, zelf moeder van twee kleine kinderen, heeft samen met een paar buurtbewoners het initiatief genomen een brief te sturen naar de ge meente. In die brief wordt de raad dringend verzocht iets aan de situatie te doen: een hek om de vijver of lie ver nog de vijver dempen. Dertig buurtbewoners heb ben de brief ondertekend./ De gemeente heeft de brief deze week ontvangen en laten weten dat de raadscommissie openbare werken zich er verder over zal buigen. Het verzoek zal waar schijnlijk in de raadsvergadering van november wor den behandeld. Initiatiefnemers laten zich niet ontmoedigen door enigszins verontrustende uitslag bodemonderzoek OEGSTGEEST - Oegstgeest krijgt een nieuw biljartcen trum. De bouwplaats is opmerkelijk: op de fundamenten van de vroegere rioolzuiveringsinstallatie naast het huidi ge, te klein geworden onderkomen van de biljarters in sportpark De Voscuyl. In oktober kan met de bouw begon nen worden, in het voorjaar moet het af zijn. "Alle plannen zijn klaar, de tekeningen zijn af, de aannemer is al bekend. Het wachten is alleen nog op de gemeentegarantie, maar ik heb er alle vertrouwen in dat het lukt". Aldus A.L. van In- gen Schenau, de voorzitter van de Stichting Biljartcen trum Oegstgeest. vuilde grond eenvoudig op het ter rein zelf worden opgeslagen. Er zou elders op het terrein ruimte zijn voor 400 kuub. Net zo gerust is de voorzitter op de afhandeling van zijn verzoek om gemeentegarantie. De Stichting Biljartcentrum Oegstgeest heeft die gemeentegarantie nodig om de 4,5 ton voor de verbouwingsopera tie te kunnen lenen. Het huidige gebouw, waar zes clubs gebruik van maken is te klein. Alle clubs hebben een leden- De voorzitter laat zich niet ont moedigen door een enigszins ver ontrustende uitslag van een "in dicatief bodemonderzoek" dat de gemeente door bureau Fugro heeft laten verrichten. Dat bu reau adviseert een "nader onder zoek". Er zou rond het complex lood en koper in de bodem zitten. De gemeente heeft in het verle den de bodem laten ophogen met huisvuil. De bodemonderzoekers hadden verwacht een 50 centimer hoge laag van ingeklonken vuil te zullen aantreffen, i op t i laag i 1.5 meter. stuitten stop, want er staan i door Britta Alink Van Ingen Schenau blijft kalm. "Het grootste deel van het terrein is maagdelijk", merkt hij op. Volgens Van Ingen Schenau. die ook voorzitter is van de Sportraad, is de vervuilde laag - als daar al rekent de voorzitter, sprake van is - gemakkelijk te wijderen. Bovendien kan de jarttafels in het clubhuis in de Vos cuyl en dat is al krap met de in to taal 150 leden. De rioolzuiverings- gebouwen liggen vlak achter het biljartcentrum. "Afbreken van het zogenaamde oxydatiebed, waar we op willen bouwen, is veel duurder dan hergebruiken. Als we de an derhalve meter hoge fundamenten gewoon laten staan en daar een nieuw gebouw boven op zetten, dan scheelt dat ruim drie ton", be- Van Ingen Schenau, met op de achtergrond de fundamenten i moet een biljartcentrum verrijzen. gere rioolzuiveringsinstallatu van het rioolwater tot stand kwam door middel van oxydatie. Het rioolwater stroomde door een latfg lavasteen en door de toevoer van zuurstof werd het gezuiverd. Daar na werd het geloosd. Sinds een jaar of tien wordt alle rioolwater eerst naar Katwijk vervoerd, want daar staat een meer moderne installatie. "Die gebouwen staan er al zo'n tijd ongebruikt bij en je kunt er zo veel mee doen. Ik heb zelfs met de gedachte gespeeld er een sporthal van te maken, maar daar wilde de gemeente niet aan. Maar wie weet komen er nu meer mensen, die mo gelijkheden zien voor de andere leegstaande gebouwen", zegt de voorzitter van de stichting. Het nieuwe biljartonderkomen krijgt een oppervlakte van drie honderd vierkante meter. Dat is het dubbele van wat de biljarters nu hebben. Er komen acht biljart tafels, een bar, een bestuursruimte en voor iedere vereniging genoeg kastruimte om materialen in op te slaan. Mogelijkheden te over dus voor de Oegstgeester clubs om het ledenaantal uit te breiden. "Maar", zegt Van Ingen Schenau, "we zul len geen enkele club dwingen meer leden aan te nemen. De meeste clubs zijn juist zo gezellig vanwege de kleinschaligheid. In totaal heb ben de clubs nu zo'n 150 leden. Wij denken aan een totaal van 200. Dat is dus een gemiddelde groei van 8 leden per club". Voor het nieuwe gebouw is een bezettingsgraad van veertig pro cent nodig om het rendabel te ma ken. De stichting zal wel haar best doen om nieuwe biljartclubs aan te trekken en daar lijkt al belangstel ling voor te zijn. Een aantal jonge verenigingen heeft al laten weten graag in het nieuwe .gebouw te ko men biljarten. "We kunnen in dit centrum de biljartsport een beetje uit de cafésfeer halen, hier heerst de sociéteitsgedachte. Dat is voor veel mensen prettiger dan steeds zo'n café in te moeten. Maar we moeten wel oppassen dat we de plaatselijke horeca niet voor de voeten gaan lopen" aldus Van In gen Schenau. De Stichting Biljartcentrum Oegstgeest is drie jaar geleden van een heel nieuw bestuur voorzien. Van Ingen Schenau is destijds ge vraagd of hij de onafhankelijk voorzitter wilde zijn van het be stuur, dat verder bestaat uit zes le den, uit iedere biljartclub één. "On afhankelijk, ja", zegt de 68-jarige voorzitter, "Ik ben zelfs zo onaf hankelijk dat ik niet biljart, ik zou toch geen lid kunnen zijn van één van de verenigingen terwijl ik de belangen van allemaal moet behar tigen". Vier inbraken in Leiderdorp LEIDERDORP - In vier huizen in Leiderdorp, aan het Nievaartpad en in de Buitenhoflaan, is vannacht ingebroken. De inbrekers hadden het vooral voorzien op video-appa- ratuur, kleurentelevisies en ge luidsinstallaties. De politie ver moedt dat het bij de vier inbraken om dezelfde daders gaat. U wilt als ondernemer uw doelgroep zo effectief mogelijk bereiken. Dus stelt u zich, als het om adverteren gaat zó op, dat u doelrijpe kansen meteen in pure winst kunt omzetten. Het LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD biedt u volop de gelegenheid te scoren. Met onder andere de pagina's AUTOMARKT - WATERSPORT - ONROEREND GOED - VAKATURES geven wij u zomaar een aantal voorzetten op maat die écht niet te missen zijn. En wat belangrijker is: uw klant mist ze niet. Want die staat daar, oog in oog met u, in het relfde interesseveld. Als u ook op resultaat wilt adverteren, bel dan 071-161400 Dan geven wij graag de taktiek prijs. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in doeltreffend adverteren.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14