TAD LEIDEN Brandweercommandant Mark dreigt met ontslag Beperkt kabelnet kost ruim twee ton LEIDSCH m DAGBLAD GS akkoord met plan bejaarden huisvesting Zijloever Volksverhuizing van instanties Merenwijk Gemeente verwerft opnieuw onroerend goed van Blonk Oude rijtuigen in het Wagenmakersmuseum Leidenaar over zijn toeren na weglopen van echtgenote s DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1988 LEIDEN Wethouder De la Mar (sociale zaken) heeft giste ren met gedeputeerde Boone de finitieve overeenstemming be reikt over de bouw van een be jaardenvoorziening aan de Zijloever. Boone heeft inge stemd met het 1,8 miljoen gulden kostende plan. Gemeente en pro vincie hebben het ministerie van Volkshuisvesting gevraagd om hiervoor een extra contingent bejaardenwoningen beschikbaar te stellen. Hoewel de provincie het pro ject volledig financiert, is er nog overleg met het ministerie van wvc nodig. Het experiment Zijloever is namelijk strijdig met het beleid van het ministerie dat niet voorziet in uitbreiding van het aantal bejaardenvoorzienin gen. Ook de statencommissie moet nog over het plan gehoord wor den. Nu GS zich met het plan ak koord hebben verklaard, is de zaak zo goed als rond, denkt De la Mar: "Het is de bedoeling dat nog dit jaar de eerste paal de grond in gaat". Het experiment Zijloever wordt op twee plaatsen verwe zenlijkt. Op de hoek van de Lage Rijndijk en De Zijl worden 48 zelfstandige woningen voor be jaarden samen met een voorzie ningengebouw gebouwd. Een soortgelijk project met 25 wonin gen wordt gerealiseerd op de hoek Bernhardkade/Juliana- straat/Anna Paulownastraat op de plaats van de huidige school De Rondedans. De bouwtijd be draagt ongeveer anderhalf jaar. LEIDEN - Als het aan de gemeente ligt komt er een grote volksverhui zing van organisaties en scholen in de Merenwijk. Er is een plan ge maakt om een aantal instanties on derdak te geven in de scholen aan het Valkenpad, zodat de slechte onderkomens van Op Eigen Wie ken en de Stichting Surinamers Leiden kunnen worden gesloopt. Een en ander heeft tot gevolg dat de openbare Merenwijkschool en de protestants-christelijke school De Valkenier aan het Valkenpad moeten inschikken. Vóórts is het de bedoeling dat in de protestants-christelijke school Het Kompas aan het Broekplein op termijn twee lokalen komen voor de 'dakloze'jongeren in de wijk. In dat gebouw zijn reeds lokalen in gebruik als speelzaal en ballet ruimte. Met ingang van zijn drie lokalen leeg komen te staan, waarvan er in de visie van de gemeente twee zouden moeten worden bestemd voor jongeren. De derde zaal wordt voor andere soci aal-culturele doeleinden gebruikt. De gemeente is thans met betrok ken instanties in overleg over de plannen. De volksverhuizing aan het Val kenpad is mogelijk doordat de ka tholieke school 't Waterhoen met ingang van dit seizoen is gesloten. De Stichting Surinamers Leiden is twee lokalen alsmede wat neven ruimten aangeboden in de voorma lige (katholieke) kleuterschool aan het Eksterpad. Maar de stichting heeft laten weten die ruimte eigen lijk onvoldoende te vinden. Het derde lokaal zal worden verhuurd aan speeltuinvereniging De Meren- droom die nog niet over een onder komen in de wijk beschikt. Buurthuis Op Eigen Wieken krijgt 925 vierkante meter in de be staande schoolgebouw. Het betreft een aula met vergader- en perso neelsruimten, alsmede drie lokalen op de eerste etage. Het streven van de gemeente is er ook op gericht dat de drie lokalen aan het Broek plein. waarin onder anderen de jongeren huisvesting krijgen, on der beheer komen van buurthuis Op Eigen Wieken. Volgens beleidsmedewerker van de afdeling welzijn, mevrouw J. Lesterhuis. is het de bedoeling dat volgend schooljaar met de verbou wing aan het Valkenpad wordt be gonnen: "Maar eerst moet met alle partijen nog overeenstemming worden bereikt. We verkeren nog in een pril stadium". Ook over de kosten die met de volksverhuizing en de verbouwing zijn gemoeid, is nog niets bekend. Als beschuldigingen niet worden ingetrokken LEIDEN Brandweer- CPA voor deze affaire van vakantie mmmanHant R Mark- werd teruSgeroepen. benadrukt commandant ts. Mark dat hij dan we, formeel hoofd van dreigt zijn functie neer te de EHD is, maar dat de feitelijke leggen als de beschuldigin- leiding in handen is van zijn plaats gen aan zijn adres niet wor- vervanger Van Oosten. Mark wijst den ingetrokken. Mark er Verder- °P dat het aantal ritten De Jong de afgelopen jaren steeds gestegen is en de EHD juist omlaag is gegaan. "Het is een on verkwikkelijke zaak. die geurt naar smerigheid", zegt Mark. Wat de achtergrond van de be schuldigingen üs, kan Mark slechts vermoeden. Enige tijd geleden kreeg hij een klacht binnen dat een ambulance er 14 tot 15 minuten over had gedaan om bij een patiënt met een hartinfarct te komen. "Ik vond dat te lang. Ik heb de betref fende centralist toen gevraagd waarom De Jong in dat geval werd ingeschakeld, terwijl het geogra fisch gezien logischer was geweest een wagen van de EHD te sturen. Dat is de enige keer dat ik me met de gang van zaken heb bemoeid", zegt Mark. Daarbij komt nog dat de ge- - meente wilde dat Eerste Hulp tegenwoordigd heeft besloten Dienst werd geprivatiseerd. De wordt er door het ambulan- cebedrijf Gebroeders De Jong van beschuldigd de centralisten opdracht te ge ven meer ritten aan de Eer ste Hulp Dienst (EHD) te gunnen dan aan de particu liere ziekenvervoerder. Hij is er rotsvast van overtuigd dat de beschuldigingen niet kloppen. "Als de aantijgingen van De Jong waar zijn, dan trek ik daar mijn conclusies uit. Dan treed ik na 35 jaar bij de gemeente te hebben ge werkt terug". Het dagelijks bestuur van de Centrale Post Ambulancevervoer Leiden en Omstreken (CPA) een gemeenschappelijke regeling "1 de regiogemeenten zijn particuliere ziekenvervoerder zou het 'regelmatig' voorkomen dat er maar één in plaats van de wettelij ke vereiste twee ambulances pa raat zijn. Volgens Mark is dat de af gelopen tijd maar vijfenhalve dag voorgekomen. De reden hiervoor was dat een van de verpleegkundi gen van de EHD langdurig ziek B. de Jong, een van de directeu ren van het ziekenvervoerbedrijf, wilde gisteren weinig toevoegen aan de door Teekens geschreven brief. De Jong zei wel de resultaten van het onafhanklijke onderzoek met vertrouwen tegemoet te zien. Jongetje gewond na aanrijding LEIDEN Een tienjarig jongetje uit Leiden is gistermiddag gewond geraakt bij een verkeersongeval op het kruispunt Lammenschansweg- /Tomatenstraat. Het jongetje zat achterop een brommer, bestuurd door een 32-jarige vrouw. De vrouw wachtte aan de rechterkant van de weg tot ze het kruispunt kon oversteken. De bromfiets werd aangereden door een auto, be stuurd door een 27-jarige automo bilist. De man wilde de Lammen- schansweg oprijden en hield het verkeer op deze weg in de gaten, maar zag daardoor de brommer over het hoofd. Het jongetje is met vermoedelijk een gebroken been overgebracht naar het AZL. als de beschuldigingen tegen zijn persoon niet worden inge- Kabel voortaan gratis voor blinden en slechtzienden onafhankelijke derde in te EHD schakelen onderzoeken. Het dagelijks be stuur stelt in een gisteren uitgege ven verklaring te hopen dat door een dergelijk snel onderzoek de be schuldigingen ontzenuwd kunnen worden. Het onderzoek moet bin nen enkele weken zijn afgerond: wie het gaat verrichten is nog niet bekend. De brandweercommandant zelf die enkele maanden geleden toen de Eerste Hulp Dienst bij de brandweer werd ondergebracht ook hoofd van de EHD werd heeft persoonlijk ook stappen aan gekondigd. Hij overweegt om naar de rechter te stappen. Mark heeft inmiddels al steun gekregen van de Centrale voor Middelbare en Hoge re Ambtenaren en de AbvaKabo. Leiding De brandweercommandant, die door het dagelijks bestuur van de overgenomen worden cle aantijgingen te door Gebroeders De Jong. De J 1 name is echter voorlopig uitgesteld na acties van personeel van de EHD en de vakbonden. De beschuldigingen aan het adres van Mark werden geuit in een brief die namens de Gebroe ders De Jong werd geschreven door de Leiderdorpse advocaat mr. M. Teekens. Daarin wordt gesteld dat de centralisten door Mark on der druk worden gezet om zoveel mogelijk spoedritten aan de EHD en niet aan De Jong op te dragen. In het schrijven wordt ook de mo gelijkheid genoemd om de centra listen voor de rechter onder ede te horen over de gang van zaken. Bo vendien dringt Gebroeders De Jong aan op een onpartijdige direc tie. Volgens De Jong zou ook de pa raatheid bij de Eerste Hulp Dienst laten. Volgens de LEIDEN Invoering van een be perkt pakket televisiezenders kost jaarlijks een ton. De invoering per 1 januari 1989 kost daarnaast nog eens 129.000 gulden. Dat blijkt uit een voorstel aan de beheerscom missie Stadskabei die eind deze maand moet besluiten over invoe ring van het beperkte pakket. Deze extra kosten leiden overi gens niet tot tariefsverhogingen. Voor 1989 blijven deze voor wat het totaalpakket op hetzelfde niveau als dit jaar: 192 gulden per jaar per aansluiting. De extra kosten wor den administratief gedekt door in vesteringen van Stadskabei over een langere periode af te schrijven dan de bedoeling was. Ruim 2600 abonnees gaven bij een steekproef dit jaar te kennen Goekoop moet meer rust houden een beperkt pakket te willen. Dit pakket bestaat uit vijf Neder landstalige televisiezenders en het kanaal van omroep Rijnland en de Kabelkrant. Het abonnementsgeld voor het beperkte pakket gaat 128 gulden per jaar kosten. Stadskabei leidt hierdoor niet alleen een ver lies aan abonnementsgelden, maar moet ook de filters bekostigen die de buitenlandstalige zenders wegdrukken. Nadat een definitief besluit is ge nomen, krijgen de abonnees een briefje thuis waarin hen op de mo gelijkheid van een beperkt pakket wordt gewezen. Stadskabei rekent LEIDEN De gemeente Leiden heeft overeenstemming over de aankoop van een aantal panden in d'Oude Morsch. Het gaat om de zo genaamde Calex-garage en de voormalige graanpakhuizen aan het Kort Galgewater. Bovendien verwerft de gemeente drie pand jes aan de Smidssteeg en de overblijf selen van de St. Annahof. Het onroerend goed is eigendom van N. Blonk. Over de aankoop van de panden door de gemeente LEIDEN - Ter gelegenheid van de Open Monumentendag, zaterdag 17 september, stelt het Wagenma kersmuseum op de Varkenmarkt vier rijtuigen tentoon. Zij zijn ei gendom van de 3 October-Vereeni- ging en de heer Kallenberg. Zo zal een boerenwagen uit de Alblasserwaard te zien zijn, ver vaardigd eind vorige eeuw en ge restaureerd door de zoon van de bouwer. De Utrechtse en Holland se wagens waren over het alge meen rijk versierd met snijwerk. Op deze wagen valt het zeepaard als symbool van de strijd tegen het water op. Het is bevestigd op het onderstel. Ook een Friese sjees vglt te be wonderen. De bak van de uit onge veer 1850 daterende sjees is geslo ten om de kleding van de dames te beschermen tegen opspattend wa ter of modder. Onder de huidige beschildering is. naar men ver moedt. de oude nog aanwezig. De coupé Clarence was vooral in de tweede helft van de vorige eeuw populair als damesrijtuig. Het is geschikt voor twee personen en een klein klapbankje biedt ruimte aan twee kinderen of een hoeden doos en koffertje. Maar deze coupé werd in de stad vooral door de huisarts gebruikt en later heeft dit rijtuig als trouwcou- pé een bijzondere naam verwor ven. Het getoonde rijtuig is in res tauratie. Naar de Britse familie Ralli is de Basket Ralli Car genoemd. Ken merkend voor dit rijtuig zijn de bo men die zich in de bak bevinden en vaak doorlopen naar achteren. De zijwanden lopen boven de wielen door en vormen zo spatborden. LEIDEN Burgemeester Goe koop blijft last houden van een ont stoken knie die hem het lopen bij- - - na onmogelijk maakt. Hoe lang het jf/tr herstel gaat duren is nog onduide lijk. Een bezoek aan het ziekenhuis maakte gisteren duidelijk dat hij veel rust moet houden. Voorlopig beperkt Goekoop zijn taken tot een minimum. Wel reikte hij vanmid dag in Haarlem een koninklijke on derscheiding uit aan Leidenaar Van Leeuwen. Volgens het bestemmingsplan moeten er op de plaats van het complex woningen komen. Door de sloop van het aantal panden ont staat er een open plek, waar een parkje kan komen. Woningen aan de Smidssteeg en de Morsstraat zouden een tuintje krijgen. Met de aankoop van de panden doorkruist de gemeente de plan nen van projectontwikkelaar Eri ca. Die had met Blonk overeen stemming bereikt over koop van het complex. Erica wil op die plaats een parkeergarage realise ren. Volgens een woordvoerder van de gemeente is dat overigens nog niet uitgesloten. De gemeente raad vindt de plek weliswaar niet interessant voor een parkeergara ge, maar directeur Swaak van Eri ca heeft tegen het negeren .van de locatie bezwaar gemaakt. De woordvoerder van de ge meente zei vanochtend dat eerst de afloop van de inspraakprocedure wordt afgewacht. Er zijn voor het complex nog geen concrete wo ningbouwplannen ontwikkeld. er op dat 1500 mensen tot de aan schaf ervan zullen overgaan. De ombouw van de apparatuur is bij de eerste aanvraag voor een be perkt pakket gratis. Wil de abon nee later toch weer over het totaal pakket beschikken, wordt voor het Ombouwen 88,50 gulden in reke ning gebracht. Stadskabei is bovendien van plan om blinden en slechtzienden vrij te stellen van abonnements geld. Deze groep, die in Leiden naar schatting 120 mensen omvat, betaalt tot op heden de helft van het abonnementsgeld. Deze zoge naamde visueel gehandicapten zijn al vrijgesteld van het betalen van de omroepbijdrage. De betrokke nen worden binnenkort op de hoogte gesteld. De vrijstelling gaat in op 1 januari volgend jaar. Gemeente koopt na jaren strijd vierkante meter LEIDEN De gemeente is er eindelijk in geslaagd eigenaar te worden van een stuk grond van één vierkante meter van de Leidse ondernemer N. Blonk. Het 'perceel' is gelegen achter het pand Haarlemmerstraat 42 (Bruidshuis Sloos). De gemeen te betaalt Blonk één gulden voor grond. De gemeente en Blonk zijn het de afgelopen dertien jaar nooit eens kunnen worden over deze vierkante meter. Met de verkoop van de grond is nu een einde gekomen aan een conflict dat al sinds 1975 speelt. In 1972 kocht de gemeente van Blonk het pand aan de Haarlemmerstraat dat werd ge bruikt als automobielbedrijf. Uitgezonderd van de koop werd een stukje grond van een vierkante meter waarop een benzinepomp stond. Drie jaar later verkocht de gemeente het perceel weer door aan Bruids huis Sloos, bij vergissing inclu sief de vierkante meter van Blonk. LEIDEN - Hel hoogste punt van de openbare basisschool Stevenshof II is dan bestaan uit tien leslokalen, een speellokaal, een aula. een gymnastiek- vandaag bereikt. Vanmiddag ging op het gebouw aan de Zuster Mey- zaal en enkele nevenruimten. Architect is het architecten- en ingenieurs boomstraat de vlag in top. bureau Treffers en Polgar uit Waddinxveen, met als projectarchitect ir. J. Op 22 augustus is de openbare basischool begonnen in vijf noodlokalen. Barth. Die zullen straks in de totale nieuwbouw worden opgenomen. De school zal <foto Jan Holvast) LEIDEN Een 32-jarige Leide naar heeft gisteren voor groot tu mult gezorgd. Eerst in zijn woning aan de Sophiastraat, later in het po litiebureau. De man was ernstig over zijn toeren geraakt nadat zijn vrouw bij hem was weggelopen. De Leidenaar dreigde zijn twee kinderen, twee en zeven jaar oud, iets aan te doen. De politie greep daarop in. Ze haalde de kinderen uit huis en bracht deze tijdelijk over naar het politiebureau. Later op de avond kwam de vrouw met een kennis haar kinde ren ophalen. Toen ze echter op het punt stond het bureau te verlaten, stormde de 32-jarige Leidenaar naar binnen, die vervolgens op de kennis van de vrouw begon in te slaan. In de hal van het bureau ont stond een grote vechtpartij, waar- Eremedaille voor W. van Leeuwen LEIDEN - De heer W. van Leeu wen uit Leiden heeft vanmiddag de ere-medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau ge kregen. De onderscheiding werd hem opgespeld door burgemeester Goekoop die daarvoor naar Haar lem was gereisd. Van Leeuwen werkt namelijk bij de Nederlandse Rotogravure Maatschappij, tot 1973 gevestigd in Leiden. De jubilaris is 40 jaar in dienst van dat bedrijf. Hij begon zijn loop baan als leerling-monteur in 1948. In de loop van zijn carrière heeft de heer Van Leeuwen een aantal idee- en ontwikkeld die door het bedrijf zijn beloond vanwege de uitsteken de kwaliteit en bruikbaarheid. De heer Van Leeuwen is thans ingezet op de eindcontrolepost. bij de Leidenaar zelf letsel aan het gezicht opliep. De man was overi gens zo over zijn toeren, dat de poli tie hem aan handen en voeten moest boeien. In het huis van de man vond de politie later een speel goedpistool, dat zo bedriegelijk echt was dat het onder de Vuurwa- penwet valt. Het pistool is in beslag genomen. Extra aandacht voor werk van Nierstichting LEIDEN Het werk van de Nier stichting Nederland krijgt op 27, 28 en 29 september extra aandacht op het Leidse Plein in de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis. Dit gebeurt in het kader van de col lecte van de stichting van 26 sep tember tot en met 2 oktober en vooral aan de manier waarop het collectegeld wordt gebruikt, zal aandacht worden geschonken. Vertegenwoordigers van de Nierstichting en de Landelijke Vereniging Dialyserenden en Ge- transplanteerden zullen aan de hand van tentoonstellingswanden, vided en brochures informatie ge ven en eventuele vragen beant woorden. Verschillende afdelingen en diensten van het AZL zullen ook hun medewerking aan deze infor matiedagen verlenen. Belangstel lenden zijn op genoemde dagen van half elf tot drie uur welkom op het Leidse Plein. Voor nadere in formatie kan men zich tot het infor matiecentrum wenden, telefoon 262989. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13