Alfa 164 ook in Nederlandse showrooms Lerarenopleiding is niet in trek bij jonge academici 'Voorzichtig met verkoop huurhuis' -AUTO Nieuwe importeur voor Joegoslavische Yugo's Ook Kadett met turbo-dieselmotor Experimentele Franse modellen Auto Allerlei Wartburg met viertakt Volkswagen-motor Overmacht leidt paus toch naar Zindafrika Brussel tegen tol op Duitse snelwegen DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1988 PAGINA 11 Het Joegoslavische automerk 'Yugo' heeft in ons land altijd een kwijnend bestaan geleid. Het merk haalde niet eens de lijst van auto verkopen die de RAI elk kwartaal publiceert. Daar moet en zal veran dering in komen, meent de nieuwe importeur: Yugo Nederland in Doesburg. 'Facelifts van bestaande en het lanceren van geheel nieuwe model len zullen ertoe bijdragen dat Yugo in Nederland binnen enkele jaren het haar toekomende marktaan deel van ongeveer éen procent zal realiseren', laat het bedrijf weten, dat het Joegoslavische merk heeft overgenomen van Lada-importeur Gremi in Groningen. Om te beginnen is het gamma dat tot nu toe bestond uit de Yugo 45A (met 900 cc motor) en de 55A (1100 cc) uitgebreid met een der de versie van de kleine voorwiel- aandrijver: de Yugo 65A met een 1300 cc motor (65 pk) en een vijf versnellingsbak. De wagen zal 16 mille moeten opbrengen. In voor jaar komt er dan nog een 'zeer wes ters aandoend' model bij, de Yugo Florida, waarover nog geen nadere bijzonderheden zijn vrijgegeven. Voorts zal het Nederlandse dea- lernet worden aangepast. Daar waar Yugo niet of onvoldoende is vertegenwoordigd zullen nieuwe dealers worden gezocht. De Yugo's worden gebouwd in een fabriek in Kragujevac in Joegoslavië, dat zo'n 160 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad Belgrado ligt. De be langrijkste exportmarkten van het merk liggen in de Verenigde Sta ten en Engeland. Het hoopt nu ech ter ook elders vastere voet aan de grond te kunnen krijgen, zoals in Nederland. De al lang in Italië verkrijgbare Al fa Romeo 164 komt tegen het einde van deze maand ook in de Neder landse showrooms. Een prachtig gestileerde wagen, die in zijn meest complete en zeer luxueuze vorm met een drieliter zescilinder motor een prijskaartje van ruim 70 mille heeft meegekregen. In verhouding met de concurrentie een gunstige prijs. De topklasse heeft er derhal ve weer een duchtige concurrent bij. Zoals men zich wellicht zal her- deze 164 de laatste van viertal grotere automobielen, r Saab (9000), Lancia (The ma), Fiat (Croma) en Alfa Romeo gezamenlijk het beginsignaal heb ben geblazen. Het resultaat van dit 'Tipo 4 Project' was dat de wagens alle op eenzelfde onderstel kwa men te staan. En ze hebben ook een aantal carrosseriedelen gemeen. Maar voor het overige hebben de fabrieken er een eigen gezicht aan kunnen geven. De drieliU e Alfa 164. Dat alles speelde zich af toen Al fa Romeo nog op eigen benen liep. Zoals bekend is het merk inmid dels in het Fiat-concern opgeno men. Maar als zelfstandige onder neming nam het clestijds de Itali aanse meester-carrossier Pininfari- na in de arm, die samen het ont- Opel heeft de toch al omvangrijke Kadett-serie nogmaals uitgebreid. Ditmaal met een turbo-dieselversie met intercooler: de Kadett TD, die in ons land ƒ31.714 gaat kosten. De door de Japanse dieselspecia- list Isuzu ontwikkelde en door Opel-ingenieurs voor deze auto passend gemaakte motor levert 17 pk meer vermogen dan de gewone dieselmotor. Dat levert een top snelheid van 170 km/uur op. De nieuwe motor voldoet aan alle hui dige en toekomstige Europese uit laatgas-voorschriften voor diesel motoren en zelfs aan de strenge Zwitserse geluideisen. werpbureau van Alfa een wagen ontwierp die velen de mooiste van het viertal vinden. De Alfa's 164 hebben voorwiel- aandrijving. Voortaan zullen trou wens alle nieuwe Alfa Romeo's aandrijving op de voorwielen heb ben. Er komen van de Alfa 164 voorlopig drie uitvoeringen op de Nederlandse markt. Maar wie de turbodiesel wil (met zijn 2,5 liter motor en topsnelheid van meer dan 200 km/uur een van de snelste diesels ter wereld) zal nog enkele maanden moeten wachten. Wat de wagen dan zal kosten is ook nog niet bekend. De andere versies zijn vanaf het einde van de maand le verbaar: de 2-liter Twin Spar 53.800) en de 3.0 V6 70.900). De 2 liter motor van de Twin Spark heeft dubbele ontsteking (met twee bougies per cilinder) en een variabele nokkenasverstelling, een Alfa-patent. Al met al levert die soepele motor al bij 2000 toeren een koppel van 157 Nm een ver mogen van 148 pk, die de wagen in 9,2 seconden uit stilstand naar 100 km/uur trekt en een topsnelheid van meer dan 210 km/uur doet be reiken. De 3.0 V6 is het topmodel uit de serie. De zescilinder V-motor is een verdere ontwikkeling van de motor die werd toegepast in de drieliter Alfa 75, de 'America'. De topsnel heid van de 3.0 V6 bedraagt meer dan 230 km/uur en in 7,7 seconden wordt vanuit stilstand een snelheid van 100 km/uur gehaald. Alfa Romeo bouwt de 164 in zijn fabriek in Arese. De produktie is inmiddels opgevoerd tot een kleine 250 exemplaren per dag. De ver koop in Italië is vorig jaar al begon nen. In de eerste helft van dit jaar werden er op de thuismarkt 14.182 Alfa 164-modellen verkocht. De Twin Sparks maakte het grootste deel daarvan uit (7.134 stuks), daar na kwam de turbodiesel (4.035 stuks) en de 3.0 V6 sloot de rij met 1.234 verkochte wagens. Samengesteld door Koos Post Renault en Citroen staan met experimentele modellen op de Parijse autoshow die op 29 september begint. Futuristische wagens, die nooit in produktie zullen komenmaar waarin mogelijkheden voor de na bije of verre toekomst worden aangegeven. Het prototype van Renault de Meganeop de bovenste foto heeft permanente vier-wielaandrijvingelektronische schokdempers, een handgeschakelde of automatische versnellingsbak en een 3 liter zescilinder motor met turbocompressordie een vermogen van 250 pk op de wielen kan brengen. Ook de 'Activa' van Citroen (onderste foto) heeft een drie liter zesci linder injectiemotor. Met vier bovenliggende nokkenassen. De carros serie heeft geen middenstijl De deuren draaien tegen elkaar in. De cw- waarde is niet meer dan 0.245. In het interieur valt de spiegel op. die de bestuurder op zijn automatisch verstelbare stoel door het rechthoekige stuur kan zien en waarop hij de snelheid kan aflezen. De wagen heeft voorts een systeem aan boorddat ongewenste zijwaartse of verticale bewegingen elektronisch corrigeert. Micra March De laagst geprijsde personen auto van Nissan is sinds het begin van deze maand de Micra March, die opvalt door zijn diagonaal ge lijnde grille, welke gedeeltelijk in de kleur van de carrosserie is ge spoten. Nissan heeft de prijs voor dit simpel uitgevoerde model be paald op 15.995 gulden. Volkswagens Volkswagen heeft ook voor het komende modeljaar weer wat wij zigingen doorgevoerd. Zo wordt de '4 E versnellingsbak' voortaan ge woon een vijfbak genoemd. Alle tweedeurs Polo's krijgen stan daard hoofdsteunen. De synchro- versies van Golf en Jetta worden uitgerust met een schone 1,8 liter inspuitmotor. Er zijn in het Jetta- aanbod nog maar vier uitrustings niveaus: de GTX vervalt. En in alle Passats met een 1,8 liter motor zit voortaan een kortere asoverbren- ging, waardoor het aanhangge- wicht bij een stijgingspercentage van 12 procent is verhoogd tot 1.200 kg. Actiemodellen Renault en Seat hebben weer ac tiemodellen in de showroom staan. Het gaat om de Renault 5 Podium (een extra aangeklede 5 SL met 1108 cc motor) voor 19.250,- en de markant gestreepte Seat Marbella Sprint (met 903 cc motor) voor 12.945,-. Peugeot 305 weg Aan het begin van het modeljaar '89 heeft Peugeot bekend gemaakt dat er een einde is gekomen aan de produktie van de 305-personenau- to's. Met de 405 is de vervanging volledig geregeld, met uitzonde ring van de 305 bestel die nog zal worden gebouwd met een andere motor: een 1580 cc katalysatormo tor van 80 pk. In de Oostduitse partijkranten werd dezer dagen de voor DDR-be- grippen sensationele produktie van een nieuwe auto aangekon digd: een Wartburg uitgerust met een viertaktmotor van VW. Na bij na veertig jaar te hebben gehamerd op de grote voordelen van de twee- taktmotor waarmee zowel de Oostduitse Trabant als de Wart burg is uitgerust valt de partij leiding van haar geloof. Maar elke verandering heeft een prijs. Zo zal de wachttijd tussen de twaalf en vijftien jaar bedragen en de prijs van ruim 30.000 Oostmarken is Wartburg ziet er goed verzorgd uit en met de 1,3 liter vier taktmotor (58 pk) wordt eindelijk de technische stap gemaakt die al 20 jaar hoognodig was. Maar in in terne Comecon-afspraken was op Sovjetrussische wens bepaald dat de DDR alleen tweetaktmotoren mocht bouwen. Dat is nu voorbij. Met Volkswagen dat al meer dan tien jaar het interieur van de Golf in de DDR laat maken is een nieuw contract afgesloten. VW ontwikkelde de nieuwe motor, die nu door de DDR in een nieuwe fa briek in Karl Marxstadt zal worden gebouwd voor de Oostduitse markt en voor Volkswagen zelf. De 261 in dustrierobots stammen uit de Bondsrepubliek, de werknemers uit de DDR. De Wartburg nieuwe stijl komt ook naar het Westen. Als de wagen daar een succes wordt - en dat wordt verwacht - dan zal de lever tijd voor Oostduitse klanten nog langer worden, want Honecker kan harde valuta nog altijd beter ge bruiken dan de eigen Oostmarken BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE "Leraarschap zwaar en onderbetaald" DEN HAAG (GPD) Jonge academici hebben nauwelijks belangstelling voor de leraren opleiding aan de universiteiten. Van de 1.000 beschikbare plaatsen is nauwelijks een der de bezet. De animo voor het leraarschap is gering omdat het vak zwaar is en slecht wordt betaald. Veel doctorandi vinden in het bedrijfsleven gemakkelijk een beter betaalde baan en geven daaraan de voorkeur. J. van Gelder, interim-directeur van de lerarenopleiding van de Universiteit van Amsterdam, vindt het „niet toevallig" dat vooral afge studeerde economen, wis- natuur- en scheikundigen geen belangstel ling hebben voor de lerarenoplei ding. Zij worden in het bedrijfsle ven veel gevraagd en op scholen is er nu al een gebrek aan. De universitaire lerarenoplei ding is in 1979 van start gegaan. Wie die opleiding van een jaar volgt, krijgt een eerste graads be voegdheid en kan daarmee les ge ven in de hoogste klassen van het vwo. De opleiding is toegankelijk voor afgestudeerden van alle rich tingen. Wie de opleiding volgt, kiest vol gens Van Gelder echt voor het le raarsvak. Voor die tijd konden aca demici de eerste graads bevoegd heid in een cursus van enkele maanden verwerven. „Dat was een soort levensverzekering. Wie geen baan vond, kon altijd nog voor de klas gaan staan". Het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL) is bang dat de verminderde belangstelling in de toekomst leidt tot een tekort aan le raren. Van Gelder erkent dat de be langstelling voor N zijn opleiding zeer gering is. „Het kan best zijn dat minder dan dertig procent van de opleidingsplaatsen bezet is, nie mand weet dat precies." Dat bete kent volgens hem echter niet auto matisch dat er straks een gebrek aan leraren is. „Ik kan niet overzien hoeveel mensen nog ingeschreven staan bij de arbeidsbureau's, er is nog een zekere i Het NGL wijst er op dat begin nende leraren maar zelden een vol ledige baan hebben. Meestal begin nen ze met een baan van slechts en kele uren. Hun inkomen ligt daar door niet zelden onder het bij standsniveau. De keuze voor een baan in het bedrijfsleven ligt dan voor de hand. DARWIN (GPD) - Een hoogge rechtshof in het Australische Darwin heeft vandaag een echt paar, dat was beschuldigd van hun kind te hebben vermoord, na een slepend proces van acht jaar, van alle blaam gezuiverd. Het drama begon voor de fa milie Chamberlain in augustus 1980. Tijdens het kamperen in centraal Australië verdween hun één week oude dochter Azaria spoorloos. Volgens de ouders werd het kind door een wilde hond (dingo) gedood. Maar de politie geloofde de moeder niet en na een slepend proces werd zij wegens moord tot levenslang veroordeeld. Na 3,5 jaar in de gevangenis te heb ben doorgebracht, werd me- Vrijspraak na acht jaar van moord op baby vrouw Chamberlain echter vrij gelaten wegens onvoldoende bewijzen. Hoewel zij vorig jaar gratie kreeg, heeft het echtpaar een nieuw proces aangespannen om hun onschuld te bewijzen. Dit leidde tot de uitspraak van het hooggerechthof van de deelstaat Northern Territory in Darwin, dat het echtpaar van al le schuld vrijpleitte en bepaal de dat het hele strafdossier wordt vernietigd. Het proces werd de sensatio neelste van deze eeuw ge noemd. Er zijn drie boeken over geschreven en in novem ber is de première van een 15 miljoen gulden kostende film, waarin de Amerikaanse actrice Meryl Streep de hoofdrol speelt. Er zijn in totaal vijf rechtszittingen gewijd aan deze zaak die bekend staat als de Dingo Baby Zaak'. Mevrouw Chamberlain over weegt een schadevergoeding te eisen voor de 3,5 jaar die zij in de gevangenis heeft gezeten. De kans is groot dat dat de staat wellicht miljoenen Australi sche dollars gaat kosten. Een Zuidafrikaanse regeringsfunctionaris (rechts) begroet de paus als hij in Johannesburg voet aan de grond zet. Minister Botha (links) kijkt toe. (Foto ANP) BRUSSEL (DPA/ANP) - De Eu ropese Commissie vindt tolheffing voor buitenlands vrachtverkeer op de Autobahnen in de Bondsrepu bliek Duitsland niet acceptabel. Een woordvoerder van de commis sie heeft dit gisteren verklaard. Brussel wil één regeling voor be lastingheffing die in alle landen van de Gemeenschap geldt. De Westduitse minister van ver keer Warnke had dinsdag in Frank furt gezegd dat hij van plan is om buitenlandse vrachtwagens tol te laten betalen voor het gebruik van de snelwegen. De ministers van verkeer van de twaalf lidstaten zijn al enige tijd in gesprek over mogelijkheden om de belastingheffing te harmoniseren In oktober komen zij weer bijeen. De Europese Commissie heeft voorgesteld om transportbedrijven alleen wegenbelasting te laten be talen in de landen waar hun vracht wagens worden ingezet, en niet in het land van herkomst. Nederland, België en Denemarken zijn daar te gen. JOHANNESBURG (AP) - Paus Jo hannes Paulus II heeft gisteren met zijn vliegtuig onverwacht een landing moeten maken in Zuidafri ka. De paus was niet van plan ge weest Zuidafrika te bezoeken, maar zijn vliegtuig moest naar Jo hannesburg uitwijken toen het door slecht weer en technische problemen niet kon landen in Lesotho. De paus bracht drie uur door op de luchthaven Jan Smuts bij Jo hannesburg alvorens met een kon vooi auto's en bussen onder politie- escorte naar Lesotho te vertrek ken. Bij zijn aankomst op Jan Smuts werd de paus verwelkomd door de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Roelof Bo tha, die hem meenam naar de VIP- hal. De paus liet de traditionele kus op de grond achterwege, en legde geen verklaringen af. „Wij be schouwen het als een voorrecht de Heilige Vader bij te staan," zei Bo tha, die 100 maaltijden liet aanruk ken voor het pauselijk gevolg, en zelf met de heilige vader de lunch gebruikte. De paus heeft eerder gezegd dat hij Zuidafrika ooit in de toekomst hoopt te bezoeken, maar de Zuid afrikaanse bisschoppen hadden hem geadviseerd op dit moment van een bezoek aan het apartheids regime af te zien, omdat dat onder de huidige omstandigheden ver keerd zou kunnen worden uitge legd. Na het vertrek van de paus naar Lesotho zei minister Botha, die in augustus nog tevergeefs het Vati- caan probeerde over te halen om de paus een korte tussenstop op Zuid afrikaans grondgebied te laten ma ken, niet echt verbaasd te zijn. "Mensen kunnen plannen maken, maar uiteindelijk beslist God". Ook zei Botha als christen te moe ten aannemen dat het "blijkbaar Gods wil was dat de paus toch naar Zuidafrika kwam". (vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD) - De proble men waarin eigenaars van vroegere huurflats verzeild zijn geraakt moet een waarschuwing zijn tegen al te lichtvaardige verkoop van huurwoningen aan bewoners. Zo'n verkoop is alleen verantwoord als er garanties zijn voor goed beheer en onderhoud na verkoop. Dat zegt voorzitter F.J. Hermsen van de Stichting Stuurgroep Expe rimenten Volkshuisvesting, die de situatie bij 12 vooormalige huur- complexen onderzocht en op een rijtje zette. Hij heeft het rapport in middels naar staatssecretaris Heer- ma (volkshuisvesting) gestuurd. Heerma bepleit in zijn ontwerp- nota Volkshuisvesting in de jaren negentig de verkoop van jaarlijks vijf- tot tienduizend woningwetwo ningen. Aan de hand van diverse proefnemingen zoekt de SEV naar oplossingen voor dit soort proble men. Ook wil de stuurgroep een manier vinden om ze te voorko- De problemen doen zich v melijk voor bij portiek- en galerijf lats uit de jaren zestig. Ze staan zo wel in grote als in kleinere steden. De meeste zijn eigendom (geweest) van beleggers, die het bezit hebben overgedaan aan een huizenhande laar. Die heeft de woningen voor een deel in een dure tijd aan de be woners kunnen verkopen. Maar een moeilijkheid is nu ook dat sprake is van versnipperd eigen dom. De verenigingen van eigenaars in deze wooncomplexen hebben geen onderhoudsfondsen opgezet. Er zijn belangentegenstellingen tussen de overgebleven huurders en de eigenaar-bewoners. De ver huurders van de resterende huur woningen zijn niet geneigd te in vesteren in onderhoud of verbete ring. Bij alle onderzochte complexen is sprake van achterstellig onder houd. In veel gevallen worden con structiefouten als betonrot gecon stateerd. De kosten van het groot onderhoud worden geraamd op f 20 tot f 30.000 gulden per flat. Sub sidieregelingen voor eigenaar-be woners zijn in bijna alle gevallen ongunstiger dan voor particuliere verhuurders, als de mogelijkheid al bestaat. Voor de particuliere verhuurder zijn deze complexen ook niet meer interessant. Hij zal juist alle moeite doen zo snel mogelijk van de reste rende huurflats af te komen. Inder tijd hebben de kopers vaak wel een vereniging van eigenaars opge richt. Maar die werd gaandeweg in actief. Meestal komen gezamenlijke verbeterplannen niet van de grond. Dat komt doordat de kopers door hun hoge hypotheken geen ruimte meer hebben voor nieuwe investe ringen. Maar ook de belangenstel- lingen spelen een rol: verhuurders willen niet meer investeren. De zit tende huurders voelen niets voor een huurverhoging. Ook woningbouwverenigingen voelen er weinig voor dergelijke complexen over te nemen. Een sluitende exploitatie is in deze ge vallen pas mogelijk als de woniry gen voor f 10.000 gulden of minder kunnen worden gekocht. Voor en kele van deze complexen zijn in middels met veel moeite oplossin-* gen gevonden. Producenten van computers in actie tegen IBM NEW YORK (ANP/Rtr/KRF) - Eei groep vooraanstaande computer producenten heeft besloten geza-1 menlijk een nieuw computersys teem te ontwerpen, dat moet con-' curreren met de huidige techniek, van International Business Machi ne (IBM), toegepast in de nieuwe* PS/2-personal computers van IBM. Dit heeft een aantal computerfabri-' kanten, waaronder Compaq Com puter, Ing. C Olivetti. Hewlett Packard, Tandy en Zenith Electro nics gisteren tijdens een persconfe rentie bekendgemaakt. De producenten noemen hun. nieuwe techniek EISA (Extendeci- Industry Standard Architecture)," een uitbreiding van de Industry? Standard Architecture (ISA) in dé nu gebruikte personal computers. De bekendmaking betekent een slag in het gezicht van IBM, die de Micro Channel Architecture (MCA) heeft ontworpen en toepast in de duurdere modellen van zijn Perso nal System-2. IBM heeft het ontwerp van de MC A-techniek tot nu toe geheim t gehouden en daarmee een groot', gedeelte van de computerindustri dwarsgezeten, vooral producentei van computers, randapparatuur en' software die zijn gespecialiseerd in' de fabricage van met IBM uitwis selbare produkten. De computerconcerns verwach ten dat de eerste produkten, die® zijn voorzien van het nieuwe EISA systeem, eind 1989 op de markt zul len worden gebracht.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11