SISU LEIDEN Dik tien miljoen verlies huizenbouw Stevenshof Zestien maanden geëist wegens ontucht LEIDSCH I:' DAGBLAD Rijk draagt onvoldoende bij in kosten Half jaar celstraf geëist wegens medeplichtigheid verkrachting Hospita Mien overleden Buurthuis in Stevenshof feestelijk geopend Gemeente koopt pand van taxibedrijf Kerkhof Contract van 500 miljoen tussen Amro en het AZL EN/STA _meubel WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1988 LEIDEN - De bouw van de nieuwbouwwijk Stevens hof levert de gemeente Lei den een verlies op van 10 tot 20 miljoen gulden. De pre cieze hoogte van het verlies is nog afhankelijk van het resultaat van onderhande lingen met het rijk. Dit blijkt uit de meest recente en herziene berekening die de afdeling grondzaken van de gemeente heeft gemaakt. Het gemeentebestuur heeft, toen met de bouw van de nieuwe woon wijk werd begonnen, rekening ge houden met een verlies. Uitgere kend was dat er een tekort op de grondexploitatie zou uitrollen van rond de 9000 gulden per woning. De exploitatie zou daarom alleen sluitend te maken zijn als het rijk dit tekort zou dekken. Intussen is duidelijk dat het mi nisterie hoogstens de helft van het nee moet betalen staat al i_ tijd vast. Met de vordering van de bouw in de wijk is het financiële plaatje evenwel ongunstiger ge worden door een aantal tegenval lers. Het woonrijp maken van de Ste venshof, daaronder wordt onder meer verstaan de aanleg van stra ten en groen, de bouw van bruggen en het aanbrengen van beschoein- gen langs het water, blijkt een geld verslindende operatie waaraan het rijk maar mondjesmaat meebe taalt. Voor de aanleg van de Haagse Schouwbrug heeft het rijk niet of nauwelijks geld over. En ook voor de verwerving van het veevoeder bedrijf Schrama, aan de Rijndijk, krijgt de gemeente waarschijnlijk geen vergoeding van het rijk. De aanleg van het bedrijfsterrein in de Stevenshof levert de gemeen te Leiden ook alleen maar een gro ter tekort op. Als het gemeentebe stuur de werkelijke kosten zou doorberekenen wordt de grond prijs zo hoog dat geen bedrijf zich in de Stevenshof zou vestigen. Aan de aanleg van het bedrijventerrein geraamde tekort, 4500 gulden per wordt door het rijk ook niets bijge- woning, als locatiesubsidie wil bij dragen. Dat de gemeente het reste rende tekort uit eigen portemon- Onderscheiding slagerij Boks LEIDEN - Slagerij Boks uit JToord- wijk-binnen heeft voor twee zelfge maakte produkten onderscheidin gen gekregen van het Instituut Ambachtelijke Slagersprodukten. De prijzen zijn maandag in 't Spant in Bussum uitgereikt. Bromfietser gewond na val LEIDEN - Een 50-jarige man uit Leiden is gistermiddag met kneu zingen naar het Diaconessenhuis gebracht nadat hij op zijn brommer ten val was gekomen. De man reed op de ventweg van de Haagweg te gen een voor hem rijdende brom mer op toen deze plots vaart moest minderen. Een 59-jarige automobilist uit Leiden moest gisteravond met rug- en heupletsel naar het ziekenhuis na een aanrijding op de Churchill- laan. De man wilde de Churchill- laan oversteken maar verleende geen voorrang aan een andere auto. Aanrander meldt zich bij politie LEIDEN Een 25-jange Leide- naar heeft bekend zondagochtend een vrouw te hebben aangerand in het Hooghkamerpark in Voorscho ten. De man werd opgespoord naar aanleiding van de omschrijving van zijn auto door het slachtoffer. Hij werd gisteren uitgenodigd om op het politiebureau te verschij nen. Na verhoor werd hij in bewa ring gesteld. De politie vermoedt dat de man nog meer op zijn kerf stok heeft. ADVERTENTIE Klasse uit Denemarken Kwaliteit en een zeer grote verscheidenheid aan Scandinavische meubelen vindt u bij Enlsta. dragen. Onzekerheden In het kostenplaatje van dë Ste venshof zit nog een aantal onzeker heden. 4 Met het rijk wordt nog steeds onderhandeld over de ex- ploitatieopzet. Wethouder Tesse laar (volkshuisvesting) laat er even wel geen misverstand over bestaan dat het uiteindelijke verlies op een bedrag tussen de 10 en 20 miljoen gulden zal uitkomen. Daarvoor draait de gemeente op. Ter vergelij king: de grondexploitatie in de Me- renwijk heeft de gemeente ettelijke miljoenen guldens winst opgele verd. De onderhandelingen met het rijk zijn er op gericht het verlies voor de gemeente zoveel mogelijk te beperken. Een van de mogelijk heden daarvoor is het alsnog be bouwen van de zuidrand van de Stevenshof. De woningbouw op deze plek is door de provincie ge schrapt in verband met de aanleg van rijksweg 11. Door de zuidelijke rand toch te bebouwen kan de ge meente het exploitatietekort ver kleinen. De gemeente beschikt verder nauwelijks over mogelijkheden om het verlies te beperken. De bouw van meer dure woningen (vrije sector) op de resterende grond zou geen soelaas meer bie den. Bovendien wil de gemeente zoveel mogelijk goedkope huurwo ningen voor Leidse woningzoeken den blijven bouwen. Het grondbedrijf van de gemeen te beschikt over een flinke reserve om het verlies op de bebouwing van de Stevenshof nu te dekken. Maar Tesselaar laat weten dat Lei den zich, gezien de financiële stand van zaken bij het gemeentelijk grondbedrijf, een dergelijke gang van zaken niet een tweede keer kan permitteren. "De huidige plannen voor Roomburg zijn er op gericht om quitte te spelen. Als we nog een polder zoals de Stevenshof bebou wen moet het rijk een hogere loca tiesubsidie betalen anders kan er niet meer voor de Leidse woning zoekenden gebouwd worden", al dus Tesselaar. LEIDEN - De wijk met stalen woningen in de Leidse Stevenshofhoewel nog niet geheel voltooid, trekt nu al inter nationale belangstelling. Gisteren bezocht een delegatie uit Malaysia, bestaande uit hoge ambtenaren en mensen uit de bouwwereldde Leidse nieuwbouwwijk om kennis te nemen van deze nieuwigheid in de volkshuisvesting. Het Malaysiche gezelschap, dat twee dagen in Nederland vertoefdebracht maandag een bezoek aan Rotter dam. Gisterochtend werd de delegatie in Leiden ontvangen omdat de belangstelling op het gebied van de volks huisvesting vooral uitging naar vernieuwende bouwmethoden. De stalen woningen in de Leidse Stevenshof zijn uniek in Nederland. Reden voor het ministerie van volkshuis vesting om het gezelschap uit Malaysia, onder wie een heuse prinsAbu Sujak. mee te tronen naar de sleutelstad. De gemeente verwacht dat de stalen woonwijk in de toekomst nog veel bekijks zal trekken. Wellicht dat Nederland ooit nog eens af komt van zijn imago van molen-en klompennatie. (foto Henk Bouwman) Leidenaar zou dochtertje van zes hebben misbruikt LEIDEN/DEN HAAG - Tegen een 33-jarige Leidenaar is gisteren voor de Haagse rechtbank 24 maanden gevangenisstraf, waarvan acht voorwaardelijk, geëist wegens on tucht met zijn zes-jarig dochtertje. De man ontkende dat hij ontuchti ge handelingen met het meisje had gepleegd. Zijn dochter zou hem wel eens hebben betrapt terwijl hij met zich zelf bezig was. Tijdens de zitting vertelde verdachte dat zijn kind wel eens vaker met vreemde verha len thuis kwam. "Over jongetjes van een andere school, die vieze verhalen vertellen en aan meisjes vragen of ze mee naar het bos LEIDEN/DEN HAAG - Tegen een 30-jarige Amsterdammer is voor de Haagse rechtbank een gevangenis straf van twaalf maanden geëist waavan zes voorwaardelijk. De man wordt verdacht van mede plichtigheid aan verkrachting. Hij zou niets in het werk hebben ge steld om te voorkomen dat vrien- LEIDEN - Op 77-jarige leeftijd is zondag in het Diaconessenhuis overleden mevrouw Wilhelmina Maria Johanna Stikvoort-van Eg- mond. Zij heeft in de Burgsteeg ve le jaren achtereen kamers ver huurd en was als zodanig beter be kend als hospita Mien. Onder de kamerhuurders bevonden zich vooraanstaande Nederlandse per soonlijkheden. Het stoffelijk over schot wordt vrijdag begraven op Rhijnhof in Leiden om 11.00 den zijn vriendin verkrachtten. Dat gebeurde in de nacht van 13 op 14 oktober vorig jaar in een Leids woonhuis. Een getuige, die volgens de officier van justitie tijdens de rechtzitting gisteren meineed pleegde, zal worden aangehouden. De verdachte zou het slachtoffer hebben gestreeld om haar op haar gemak te stellen, haar verzet heb ben gebroken en haar hebben vast gehouden zodat een vriend zijn gang kon gaan. In ieder geval zou hij nagelaten hebben, handelingen te verrichten die de verkrachting konden verhinderen. De man had eerder in de avond gemeenschap met de vrouw gehad. Later had een van zijn Leidse vrienden gemeenschap met haar en nog weer later wilde diens broer wat met de vrouw. Bij de derde keer viel een klap en begon zij te gillen. Voor de rechtbank verklaarde de verdachte dat hij met zijn vriend toen naar boven was gegaan om hét slachtoffer te ontzetten. De vriend trad gisteren als getuige op en zei dat de Amsterdammer en zijn broer niet alleen bij de vrouw wa ren geweest. Hij was er steeds bij geweest en zijn broer had geen ge meenschap gehad. Nadat hij dit onder ede had be vestigd, vorderde officier van justi tie, mr. L. Horbach, direct aanhou ding van de getuige. De man is zelf ook al voor de verkrachting veroor deeld en heeft altijd een andere le zing van het gebeurde gegeven. De officier achtte medeplichtig heid van de Amsterdammer bewe zen. Hij vond dat de verdachte door de vertrouwensrelatie, die hij had met het slachtoffer, de verplichting had in te grijpen. "Het was een be dreigende situatie. Een verkrach ting door meer personen is zeer ernstig". Horbach meent dat de schuld van de Amsterdammer even groot is als die van de andere twee reeds veroordeelde verdach ten. Die zijn tot twaalf maanden, waarvan zes voorwaardelijk, ver oordeeld. De officier eiste, eenzelf de straf. De rechtbank doet 27 september uitspraak. gaan". De ontuchige handelingen zou de man van augustus vorig jaar tot juni dit jaar hebben gepleegd. Rechtbank-president, mr. J. van Overbeek, hield de Leidenaar voor dat het slachtoffertje aan haar juffrouw had verteld dat ze 'vieze dingen moest doen met papa'. Bo vendien had een verbalisante ver klaard dat het meisje uit zichzelf heel 'beeldende dingen' vertelde. Officier van justitie, mr. L. Hor bach, meende dat het kind van de verdachte de dupe van de hele situ atie is. "De echtgenote zegt ook dat er niets is gebeurd. Het is een ern stige situatie als de ouders ontken nen en het kind krijgt er de schuld van. Het is helaas een situatie, die we vaker aantreffen". In een rapport van de reclasse ring staat dat de Leidenaar nog een goede verstandhouding met zijn gezin heeft. Dit rapport was opge maakt naar aanleiding van een be zoek van één dag dat de 33-jarige man tijdens zijn detentie aan zijn gezin mocht brengen. De officier hechtte weinig waarde aan deze opmerkingen. "De man en de vrouw keren zich tegen de boze buitenwereld en het kind is aanhankelijk omdat het de schuld van alles krijgt. Het was op dat moment schuldbewust". Mr. Horbach meent dat er een grote kans op herhaling is, wanneer de man weer in het gezin terugkeert. In gezinsbegeleiding zag hij wei nig, omdat de verdachte ontkent. De raadsman van de verdachte, mr. Evers, wees op onduidelijkhe den in de bewijsvoering. Zo kwam er pas na twee dagen een bekente nis die volgens hem onzuiver is. Ook roerde hij de achtergrond van zijn cliënt aan. "Hij is zwak begaafd en kan moeilijk lezen en schrijven. Hij heeft grote maatschappelijke problemen en kan zijn kinderen moeilijk de baas, daarom moet de Riagg het gezin helpen". De raadsman verzocht de recht bank zijn cliënt direct op vrije voe ten te stellen en vroeg om een straf gelijk aan de voorlopige hechtenis. De rechtbank wees het verzoek af en doet 27 september uitspraak over de straf. Geslaagd LEIDEN - Geslaagd voor de Vak opleiding Bouwbedrijf: M. van Delft, E. Fokkema, J. Hoogeveen, W. Koeleman, P. Langezaal. R. Meershoek, M. Meijvogel, L. Si mons, J. Smallenbroek, R. Tettero, J. van Veen, F. Wilczek, M. Wijs man, L. Compeer. R. de Lange. J. Oudshoorn, G. Slootjes, R. van der Werff, W. van der Endt, Joost Noor- dam, H. Messemaker, G. van der Heijden, D. Remmelzwaal. Handelsdelegatie Taiwan in Leiden LEIDEN - Een Taiwanese han delsdelegatie heeft vandaag een bezoek gebracht aan Leiden en in het bijzonder het bio-sciencepark. De delegatie is deze week in Neder land voor het bijwonen van een Ne- derland-Taiwan congres. Vanmor gen kregen de bezoekers uitleg over het bio-sciencepark en het Academisch Bedrijven Centrum. Er werd gesproken over zuive ring van water, over koelinginstal- laties en biotechnologie. Daarna kregen de Taiwanezen een rondlei ding op het terrein nabij de Ein- steinweg. Taiwan wil de handel met Nederland uitbreiden. Het land kampt met aanzienlijke milieuproblemen. Daarom is het geïnteresseerd in het importeren van technische kennis op gebied van bestrijding van milieu-vervui- ling. LEIDEN - Het club- en buurthuis in de Stevenshof aan de Trix Ter- windtstraat opent zaterdag 24 sep tember zijn deuren. De dag begint met een muzikale rondgang door de wijk van Allegro Vivace met ma jorette-showgroep de Blue Stars. Daarna wordt rond 13.00 uur de nieuwe naam onthuld. Die middag zijn er voor kinderen vele activiteiten zoals een vrij markt. reuzesjoelbak, luchtkussen, schminken, buttons maken en kin derterras. Om 13.30 uur treedt Peu tertheater Pompoen op met het stuk 'Welterusten meneer Beer'. Voor de ouderen begint om 14.00 uur een demonstratie volksdansen. Een uur later treedt breakdance- groep Zulu Rockers op. De middag eindigt met een op treden om 17.00 uur van de zanger Bowie Cornelia, 's Avonds is er een feest met muziek van de The Mel low Tones. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar in het buurthuis. Maandag 26 september begint het buurthuis met jongerenactivi- teiten en cursussen voor volwasse nen. Van dinsdag tot en met vrij dag zijn er van 15.00 tot 17.00 uur inloopuren voor jongeren vanaf 12 jaar. Op de dinsdagavond kunnen tieners van 9 tot en met 12 en van 14 jaar en ouder bij het buurthuis ver tier vinden. Daarnaast is er voor jongeren naailes, jazzballet en een meidensoos. Volwassenen kunnen zich aan melden voor cursussen yoga, jazz ballet, fit-club, zelfverdediging voor vrouwen, tekenen en schilde ren, poppencursus, naailes, volks childeren, kalligrafie, bloemschik ken en knuffelbeesten maken. Ook kunnen mensen zich aanmelden voor het leren van vreemde talen zoals Engels en Spaans. Voor ont spanning en gezelligheid is er nog een klaverjas- en sjoelcompetitie, koffiebar, stijldansen, toneelgroep en eettafel voor 55-plussers. LEIDEN De gemeente Leiden heeft het pand gekocht waarin nu nog taxibedrijf Kerkhof is geves tigd. Het gebouw aan de Narm- straat is eigendom van Leidenaar N. Blonk. Het is voor het eerst sinds 1973 dat de gemeente er weer in slaagt onroerend goed van Blonk, die verschillende panden in de binnenstad bezit, over te ne- KONINGSTRAAT 19-21 TEL: 023-326063 HAARLEM LEIDEN - "Dat de academische ziekenhuizen zelf de kapitaalmarkt opgaan, betekent een geweldige verandering van het management. Zelf heb ik voor die verzakelijking gepleit om zo maximale condities te scheppen die positief zullen uit werken voor de patiëntenzorg". Mr. dr. J.H. Peters, voorzitter van de raad van bestuur van het Acade misch Ziekenhuis, zei gisteren bij de ondertekening van een miljoe nencontract met de Amro-bank achter de voorstellen van de com missie-Dekker te kunnen staan wat die verzakelijking betreft. "Het is een misverstand dat dit ten koste zou gaan van de gezondheidszorg. Een goed zakelijk management komt de patient alleen maar ten goede", zo stelde Peters. Peters en mr. R.W.J. Groenink, lid van de raad van bestuur van de 10.000 gulden. Mr. Groenink Amro-bank, ondertekenden giste- financieringsovereenkomst 500 miljoen gulden. Zij werden daarbij geflankeerd door mr. G. Vossen van het AZL (links) en mr. J. Huges van de Amro-bank. Met het geld wil het AZL onder meer de tweede fase van de nieuw bouw betalen. De academische zie kenhuizen gaan de particuliere markt op nu de overheid de finan ciering van nieuwbouwprojecten en apparatuur niet meer voor haar rekening neemt. De overeenkomst werd van de zijde van de Amro-bank een 'scherp arrangement' genoemd. "Het lijkt erop alsof u van ons een non profit-organisatie tracht te ma ken", aldus Groenink tegen Peters. Maar kennelijk is het contract voor de bank nog gunstig genoeg: er bleef tenminste een cadeautje van 10.000 gulden over dat Groening de AZL-directie overhandigde. Het bedrag zal worden besteed voor de aankoop van een kunstwerk ten behoeve van de kunst-stichting van het AZL. Blonk verkocht het pand al eer der aan de directeur van het taxibe- drijf A. Koot voor een bedrag van 350.000 gulden. Die kon het pand echter niet afnemen. De gemeente bevestigde gisteren het pand aan de Narmstraat te willen kopen. De prijs die de gemeente gaat betalen, is niet bekend. De transactie moet overigens nog worden goedgekeurd door de gemeenteraad. Het pand aan de Narmstraat wordt waarschijnlijk bestemd voor woningbouw. Vol gens het bestemmingsplan zou ook uitbreiding van het bioscopencom- plex Lido mogelijk zijn, maar dat ligt niet in de lijn der verwachting. Daarnaast heeft directeur Koot van taxibedrijf Kerkhof vorige week een gesprek gevoerd met de gemeente over nieuwbouw in de Stevenshof. Volgens wethouder D. Tesselaar is de gemeente bereid daaraan mee te werken zodra Koot een bewijs van kredietwaardigheid kan overleggen. Er is geen nieuwe afspraak gemaakt voor een ge sprek met de directeur van het taxibedrijf. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat Koot uiterlijk 31 augustus de panden Narmstraat 2 en de Kruisstraat lb zou ontruimen. Hij schrijft aan het gemeentebestuur dat het hem niet is gelukt de aande len van zijn besloten vennootschap te verkopen en daarom dus ook de genoemde panden niet kan verla ten. Koot heeft wel onderhandelin gen gevoerd met "Schiphol Ser vice en andere ondernemers", maar die zijn op niets uitgelopen. Vandaag loopt overigens het contract met het personeel af. Van middag heeft een bijeenkomst plaats met het personeel. De ver wachting is dat het bedrijf gewoon blijft doordraaien. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9