Toch kans nieuw overleg ambtenaren Olieprijs is alleen maar achteraf te voorspellen Werkgelegenheid is kleiner dan in '80 'Vervoer na '92 stuk duurder' ABP: pensioenen komen in de knel Crisis in de staalindustrie lijkt voorbij Kamer tegen aaw-plan WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1988 ECONOMIE PAGINA 7 FNV-centrale stemt in met experiment DEN HAAG (GPD/ANP) - De FNV-ambtenaren gaan als nog akkoord met het nieuwe overlegstelsel tussen ambte narenbonden en regering over de arbeidsvoorwaarden voor het overheidspersoneel. Dit heeft een woordvoerder van de FNV-ambtenarencentrale ACOP gisteren meege deeld. De drie andere ambtenarenbonden stemden al eer der in met het nieuwe overlegstelsel, waarmee minister Van Dijk een jaar lang wil experimenteren. De FNV-ambtenarenbond zal bin- nenkort het protocol tekenen dat Van Dijk en de drie andere centra les van overheidspersoneel eerder opstelden. De FNV-ambtenaren la gen lange tijd als enigen dwars bij de invoering van het nieuwe over legstelsel. Harde voorwaarde van de ACOP is wel dat minister Van Dijk niet eenzijdig ingrijpt in de wachtgeldregeling voor ambtena ren. Het overleg tussen de minister van binnenlandse zaken en de ambtenarenbonden over de ar beidsvoorwaarden verloopt al ja renlang stroef. Een van de proble men is dat de minister, als lid van de regering, eenzijdig de arbeids voorwaarden kan opleggen. In het nieuwe stelsel kan de minister de arbeidsvoorwaarden alleen aan passen wanneer een meerderheid van de ambtenarenbonden daar mee instemt. Ontbreekt een ak koord met een meerderheid van de bonden, dan blijven de oude ar beidsvoorwaarden van kracht. De ACOP heeft aan haar instem ming wel de voorwaarde verbon den dat de bewindsman voorlopig afblijft van de wachtgeldregeling voor ambtenaren. De huidige, gun stige, wachtgeldregeling staat al ESSEN (DPA) - Na een jarenlange crisis gaat het weer beter op de we- reldstaalmarkt en kunnen de staal producenten weer geld verdienen. De gunstige ontwikkeling van de wereldeconomie heeft de vraag naar staal in veel landen doen groeien en voor een bevredigende ontwikkeling van de prijzen ge zorgd. Dit heeft de Wirtschafts- vereinigung Eisen- und Stahlin- dustrie, het Westduitse verbond van ijzer- en staalfabrikanten laten weten. In 1979 bedroeg de ruwstaalpro- duktie in de wereld 520 miljoen ton. In 1983 was dat nog maar 360 miljoen ton, maar voor dit jaar wordt rekening gehouden met een produktie van ongeveer 480 mil joen ton. De opleving houdt al lan ger aan dan menigeen had gedacht, maar deskundigen durven zich niet te wagen aan een voorspelling hoe lang het goed zal gaan. Ook aan Hoogovens is de gunsti ge gang van zaken op de wereld- staalmarkt niet ongemerkt voorbij gegaan. In de eerste helft van dit jaar produceerde het concern 2,56 miljoen ton ruwstaal tegen 2,40 miljoen ton in de eerste helft van vorig jaar. Het financiële resultaat van Hoogovens was een stuk beter en voor de tweede helft worden nog betere resultaten verwacht. Economie kort Scheepvaart Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft een bedrag van 50 miljoen gulden uitgetrokken om ook dit jaar al reders een verminde ring van de loonkosten op hun schepen te bezorgen. Vanaf 1 janu ari geldt een nieuwe fiscale rege ling voor zeevarenden, maar om de reders daar ook dit jaar al van te la ten profiteren heeft de minister het geld beschikbaar gesteld. Prijzen De prijzen in ons land zijn in au gustus met 0,3 procent gestegen. Herenkleding, schoenen en huis brandolie stegen in prijs, evenals aardappelen en snijbloemen. Iets meer dan de helft van de onder zochte goederen en diensten werd duurder, aldus het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Tussen midden augustus 1987 en midden augustus 1988 zijn de prijzen met 0,9 procent gestegen. Consument de i Aruba maakt plannen voor fiscaal paradijs DEN HAAG (ANP) - Behalve een toeristisch paradijs wil Aruba in snel tempo ook een belastingparadijs worden. Een Arubaanse regeringsdelegatie presenteert daarom morgen tij dens een studiedag in Amster dam de AW, de Arubaanse Vrijgestelde Vennootschap. Deze nieuwe rechtspersoon, die onlangs door nieuwe wetge ving mogelijk is gemaakt, heeft als belangrijkste kenmerk dat hij op Aruba geen winstbelas ting hoeft te betalen. De Aru baanse ministers van economi sche zaken en financiën, E.F. Mansur en A.W. Engelbrecht, hebben dit gisteren in Den Haag bekendgemaakt. Aruba wil met het introduce ren van de AW de concurren tie aangaan met andere belas tingparadijzen in het Caribisch gebied, zoals de Bahamas, de Kaaiman Eilanden en Panama. "We willen uitgroeien tot een belangrijk financieel diensten- cemtrum", aldus minister van financiën Engelbracht. Hij wees daarbij op het 'flexi bele' karakter van de AW, in tegenstelling tot de gebruikelij ke nv (naamloze vennoot schap). Zo is slechts één oprich ter nodig, hoeft de AW geen jaarrekeningen in te dienen, hoeven de statuten niet te wor den gepubliceerd en kan de aandeelhoudersvergadering overal ter wereld worden ge houden. Uit gesprekken met deskun digen blijkt dat de AW niet al leen aantrekkelijk is voor grote bedrijven, die zo vermogens kunnen beheren zonder belas ting te betalen, maar ook voor veel mensen uit bijvoorbeeld Zuidamerika die hiermee on opvallend een deel van hun geld in het buitenland kunnen beleggen. Veel vrees dat de AW aan- zuigkracht zal uitoefenen op duistere figuren en organisaties die nu een nieuw instrument zouden krijgen om zw^rt geld te witten heeft de Arubaanse re gering overigens niet. DEN HAAG (GPD) - De Neder lander gooit jaarlijks vijftien kilo glas in de glasbak; in vergelijking met andere Europese landen staat Nederland hiermee aan de top. Van de 430.000 ton eenmalig verpak kingsglas die in Nederland jaar lijks wordt geproduceerd, komt ongeveer de helft in de glasbak te recht. Om deze hoeveelheid nog te vergroten is de stuurgroep Promo tie Glasbak deze week haar zesde campagne gestart. De stuurgroep is een initiatief van het bedrijfsle ven, waaraan zowel verkopers van in glas verpakte produkten als glasfabrieken en glasinzamelaars deelnemen. Deze nieuwe campagne is er spe- Nederlander is trouwe gebruiker van de glasbak ciaal op gericht mensen beter ge bruik van de glasbak te laten ma ken. Behalve flessen waarop geen statiegeld staat, moeten ook glazen potten van bijvoorbeeld groenten, jam, mayonaise en dergelijke in de glasbak worden gegooid. Omdat dit volgens de stuurgroep nog on voldoende gebeurd zullen er on dermeer in supermarkten en bij slijterijen posters komen te hangen waarop deze potjes te zien zijn, met erboven de tekst: 'óók in de glas bak'. Promotie Glasbak wil er tevens op wijzen dat aardewerk en porse lein niet in de glasbak thuishoren. De aardewerk- en porseleinscher- ven moeten met de hand uit het glas worden gehaald omdat zij te zwaar zijn om weggeblazen te wor den. Anders dan veel mensen schij nen te denken kunnen echter eti ketten, kurken en metalen deksel tjes gewoon op de flessen en potten blijven zitten. In Nederland staan nu ongeveer 11.000 glasbakken. geruime tijd op de tocht. De rege ring wil de ambtenaren onder de minder gunstige Nieuwe Werk loosheidswet (nww) laten vallen. Dat plan is, om financiële redenen, verschoven naar 1 januari 1990. De ACOP vindt dat van Dijk de 'kei harde garantie' moet geven dat het plan ook inderdaad wordt uitge steld, en dat de minister niet eenzij dig de ambtenaren onder de nww zal brengen. De andere ambtena renbonden toonden zich verheugd over het besluit van de ACOP. DEN HAAG (GPD) In twee jaar tijd is de werkgelegenheid met 145.000 volledige arbeidsplaatsen toegenomen. Desondanks is de to tale werkgelegenheid nog altijd kleiner dan in 1980. Dat stelt het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in zijn tweejaarlijkse rapport over het sociale en culturele leven in Nederland. Het aantal mensen dat (weer) een baan kreeg, nam sterker toe dan het aantal arbeidsplaatsen als ge volg van de groei van deeltijdar beid. Zo konden op de 145.000 ba nen 215.000 mensen aan de slag. Op de werkloosheidcijfers had dit wei nig effect. Ondanks de gestegen werkgelegenheid is de omvang van de werkloosheid gelijk gebleven. De beroepsbevolking bestaat op dit moment uit zes miljoen men sen, in het jaar 2010 zal die uitge groeid zijn naar 7,2 miljoen. Deze groei ontstaat niet zozeer omdat de bevolking groeit maar omdat meer mensen een baan zoeken. Met na me na het jaar 2000 zal de groei be paald worden door gehuwde vrou wen die werk zoeken. Tot nu toe hebben deze vrouwen vooral ba nen gekregen die vrijkwamen door de vut-regeling. Sinds 1981 zijn er 87.000 mensen, voornamelijk man nen, vervroegd uitgetreden. Veel werkzoekenden hebben problemen met het vinden van een baan omdat zij een te lage of een verkeerde opleiding hebben. Ook in de toekomst zal er weinig vraag zijn naar mensen met een lage op leiding. Alleen in de verzorgende sector blijft er in de komende jaren behoefte aan mensen met een lage re opleiding, aldus het SCP. De groep van zeer langdurig werklozen (mensen die langer dan drie jaar werkloos zijn) bestaat voor een groot deel uit oudere man nen. Het rapport van het SCP noemt het opvallend dat 85 procent van hen nog een baan zoekt en dat 70 procent ook daadwerkelijk solli citeert. Van de verschillende banenplan nen is vooral het plan Vermeend- /Moor, waarbij een werkgever sub sidie kan krijgen als hij een langdu rig werkloze in dienst neemt, goed aangeslagen. Toch zijn dit soort ba nenplannen maar een druppel op een gloeiende plaat, aldus het SCP. Als de economie niet verder groeit, komen er geen nieuwe banen bij. zo stelt het bureau. Het enige dat wordt bereikt is dat langdurig werklozen die geschoold zijn een baan krijgen ten koste van een werknemer die minder geschoold De tarieven voor passagiers- en vrachtvervoer door de lucht en over water gaan na de eenwording van de Eu ropese markt in 1992fors omhoog, zo vrezen de luchtvaartmaatschappijenen reders. (foto gpd> DEN HAAG (ANP) - Wie na 1992 het vliegtuig neemt naar een ander land van de Europese Gemeen schap of met een veerboot naar Groot-Brittannië of Ierland wil oversteken, zal daarvoor wellicht tot 25 procent meer moeten beta len. Dat stellen negen Nederlandse ondernemingen uit de luchtvaart en de zeescheepvaart in een van daag gepresenteerd rapport over de financiële gevolgen van de be oogde eenwording van de EG in 1993. De Europese Commissie heeft voorgesteld om de belastingvrije verkopen op luchthavens, in vlieg tuigen en op schepen af te schaf fen. Voorts wil zij het reizigersver- voer en vrachttransporten per zee schip en per vliegtuig onder de btw-heffing brengen. De commis sie wil ook accijnzen op brandstof fen voor zeeschepen invoeren. Al deze plannen leiden bij verwe zenlijking tot hogere tarieven voor vliegtickets en passagebiljetten voor veerboten, zo voorspellen de bedrijven. De negen KLM, Transavia, Air Holland, Martinair, Schiphol, North Sea Ferries, Stoomvaart Maatschappij Zee land, Nedlloyd en de Koninklijke Nederlandse Redersvereniging bepleiten handhaving van de hui dige situatie. Dat betekent geen btw, instandhouding van belas tingvrije artikelen en geen invoé- ring van accijnzen op brandstoffen. De tarieven voor het passagiers vervoer binnen de EG zullen door btw-invoering gemiddeld met 6,5 procent stijgen, aldus het rapport. Voor vrachtvervoer zullen de prij zen met gemiddeld zeventien pro cent omhoog moeten. De lucht vaartmaatschappijen verwachten dat het aantal vakanties met char tervliegtuigen naar Spanje, Grie kenland en Portugal zal dalen in het voordeel van landen net buiten de EG, zoals Marokko, Tunesië en Malta. Op vluchten naar landen buiten de EG komt geen btw-hef fing. Afschaffing van belastingvrij winkelen -zoals op Schiphol- gaat het luchthavenbedrijf vijftien pro cent van zijn omzet kosten. Dat komt overeen met dertig miljoen gulden. De luchthaven zal de start en landingsgelden moeten verho gen om dat verlies te compenseren. KLM, Transavia en de andere maatschappijen zullen dan de prij zen van de tickets opschroeven, al dus het rapport. Afschaffing van belastingvrij ko pen zal volgens de betrokken be drijven enkele honderden arbeids plaatsen kosten. Dat heeft op zijn beurt weer een negatief effect op de toeleverende bedrijven. De veerboot- en de luchtvaartmaat schappijen verliezen volgens hun berekeningen een kleine twintig respectievelijk zes procent van hun inkomsten. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer wijst plannen van staatsse cretaris De Graaf (sociale zaken) om bepaalde gehuwde vrouwen alsnog recht te geven op een uitke ring volgens de algemene arbeids ongeschiktheids wet (aaw) van de hand. Dit blijkt uit de schriftelijke reacties van de fracties op het wets voorstel van de bewindsman. De Graaf stelde in juni voor om gehuwde vrouwen alsnog recht te geven op een aaw-uitkering als zij voor 1 januari 1979 arbeidsonge schikt waren en in het laatste jaar daarvoor een eigen inkomen had den. De uitkering zou echter alleen nog gegeven worden aan vrouwen die daar vóór 6 januari van dit jaar om hadden gevraagd. De staatssecretaris gaf tegelijk aan de aaw-uitkering van gehuwde mannen en ongehuwden te willen schrappen indien zij in het laatste jaar voordat zij arbeidsongeschikt werden geen eigen inkomen meer hadden. De uitkering zou echter pas vervallen een jaar nadat de Ka mer met de plannen akkoord was gegaan. Minister De Koning (sociale za ken) houdt, zeer tegen de zin van de Tweede Kamer in, vast aan zijn plan om het internationale verdrag over sociale zekerheid van de In ternationale arbeidsorganisatie (ILO) op te zeggen. In het ILO-ver- drag staan normen voor een uitke ring bij arbeidsongschiktheid. De Koning zegde het verdrag tij dens de zomervakantie van de Ka mer op. daarbij het verzoek om dat niet te doen negerend. De Kamer zal de minister alleen van zijn voor nemen af kunnen houden door een wetsvoorstel waarin de opzegging staat, eind dit jaar te verwerpen. Schuitema gedaagd AMSTERDAM (ANP) - Ten ge volge van de betwiste verkoop en overdracht van 45 procent van de aandelen Schuitema aan Ahold heeft dit concern zo'n groot deel van de markt in handen gekregen dat zij daarmee het EEG-verdrag overtreedt. Er zal dan ook actie worden ondernomen bij de Eu ropese Commissie. Dit staat in de dagvaarding van Unigro tegen Schuitema. Ahold heeft door de samenwerking met Schui tema 30 tot 35 procent van het marktaandeel in de levensmidde lendistributie in handen. De dagvaarding onthult overi gens dat de bestuurders Albada Jelgersma van Unigro en Vos van Schuitema in aanwezigheid van hun raadslieden op 16 december 1987 in principe overeenstemming hadden bereikt over een fusie tus sen de twee ondernemingen, beze geld door een handdruk. DEN HAAG (GPD) - Het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) krijgt onvoldoende geld bin nen om op termijn de pensioenen te kunnen blijven uitbetalen. Dat zei bestuursvoorzitter J. Reijnen gisteren bij een toelichting in Den Haag van op het jaarverslag 1987. Het ABP-bestuur wijt dat toekom stige tekort aan de drastische verla ging dit jaar, van de premiebijdra- ge van de overheid. Als die bijdra ge ook in 1987 zo laag was geweest, zou het ABP een tekort op de ba lans hebben gehad van ruim 20 mil jard gulden. De overheid heeft dit jaar haar bijdrage in de premies voor de ambtenarenpensioenen vastge steld op 9,7 procent van het totaal, terwijl dit percentage wettelijk is bepaald op 21 procent. In voor gaande jaren heeft de overheid al kortingen toegepast en dit jaar kwamen daar nog enkele uitzonde ringsbepalingen bij. Omdat het ABP begin dit jaar nog uit is gegaan van het percenta ge van vorig jaar (15,4 procent), is in de eerste maanden van dit jaar te veel premie geïnd. Hoofddirecteur mr. P. Bezemer zei gisteren dat het ABP het te veel geïnde op dit mo ment verrekent. De ABP-directie verwacht dat de pensioenpremie straks dichter bij de 20 procent zit, dan de 10 procent van nu. Door de vergrijzing van de bevolking (meer pensioentrek kers) en een daling van de premie- betalende werknemers zal het draagvlak van het pensioenfonds versmallen. Het ABP heeft becij ferd dat rond het jaar 2000 het eigen vermogen te laag is om de pensioe nen te kunnen uitbetalen. Om ook voor de lange termijn ga ranties te kunnen geven op een aangepast pensioen, wordt pre miestijging op den duur onvermij delijk. "Juist daarom zijn wij zo huiverig voor de Brede Herwaarde ring, het voorstel tot heffing van vennootschapsbelasting op de re serves van pensioenfondsen", al dus hoofddirecteur Bezemer. Voorzitter Reijnen verwacht overigens dat het met de Brede Herwaardering niet zo'n vaart zal lopen. Hij zei dat het ministerie van binnenlandse zaken de bezwaren van het ABP deelt. Reijnen be schikt ook over 'betrouwbare' aan wijzingen dat het voorstel niet in zijn oorspronkelijke vorm wordt gehandhaafd. Er is een nieuw, flexibel premie systeem in de maak om te sterke schommelingen in de overheids bijdragen op te vangen. Uitgangs punt daarbij is dat de premiehoog te vrij stabiel blijft. In de nieuwe si tuatie zal het ABP minder afhanke lijk worden van de overheid. PREMIES De ww-premie voor werknemers gaat in 1989 en 1990 met 0,2 procent omlaag. Werkge vers zullen met een gelijke premie verhoging geconfronteerd worden. Minister Ruding (financiën) heeft dit de Kamer gisteren meegedeeld. Het vertrouwen ment in de economie stijgt momen teel snel. De index lag in juni op 99, maar is via 102 in juli opgelopen tot 107 in augustus. In februari van het vorig jaar lag het cijfer voor de laatste maal hoger dan 107 (110), waarna een kwakkelperiode begon die eind vorig jaar een dieptepunt kreeg (92 in november 1987). Tot ju li schommelde het cijfer vervol gens rond de 100. Dat blijkt uit on derzoek naar het vertrouwen van de consument dat het CBS regel matig uitvoert. GRONINGEN Voorspellingen over de prijs van aardolie hebben dezelfde waarde als het weerbe richt: ze komen lang niet altijd uit. De prijs van ruwe olie is de laatste maanden gestaag gedaald en schommelt nu tussen de 13 en 15 dollar per vat van 159 liter (afhan kelijk van de soort). Volgens direc teur R.J.F. Meiring van Hovis Aardolieprodukten in Groningen, een man met ruim 30 jaar ervaring in de oliehandel, is nauwelijks een betrouwbare voorspelling te geven over de ontwikkeling van de olie prijs. door Harry Bouts "Wij proberen net als de weer mannen altijd het verleden te voor spellen", aldus Meiring. "Wij stop pen in de computer hoe de markt vroeger op bepaalde factoren heeft gereageerd en die bepaalt dan op basis daarvan of er weer een prijs stijging of -daling inzit. Zo verkla ren wij achteraf, waarom iets is ge beurd". Eén ding weet Meiring heel ze ker: de prijs van superbenzine zal nooit onder de 1,20 gulden komen en dat gebeurt pas als aardolie niets kost. Per liter moet de consu ment namelijk 85,38 cent aan ac cijns, milieuheffing en voorraad- heffing en daarop nog eens 20 pro cent btw betalen, zo rekent hij, voor. Een heel complex van factoren bepaalt de benzineprijs: behalve met de produktielanden en de dol larkoers krijg je ook te maken met de afnemers, de industrie, de spe culanten en de gewone handel, zo legt Meiring uit. De afnemers zijn weer afhankelijk van de vraag naar de produkten. En achter de hele ontwikkeling staan mensen, van wie men nooit kan voorzien hoe ze reageren. Er zijn veel bedrijven opgericht die via bepaalde wiskundige for mules voorspellingen doen. "Men sen die spelen met een computer", zo noemt Meiring hen. "Zij verdie nen hun brood met de hele dag op hun scherm te staren". In de olie wereld is de term "video-barrel" een vast begrip geworden. De zoge naamde chart-writers zijn tien jaar geleden begonnen. Mensen die aan de hand van grafieken de toekomst voorspellen en aan de hand daar van kopen of verkopen op de ter- mijnmarkten. Sommigen hebben er overigens grote ondernemingen mee opgebouwd. "Legaal gokken", vindt de Ho- vis-directeur. "Maar ook als je over termijnmarkten praat, heb je het over mensen en niet over formules. Het zijn de verschillen in de reac ties van deze mensen op dezelfde informatie, die de ontwikkeling to taal onvoorspelbaar maakt". Minder groei In de handel van olieprodukten zijn de groeimogelijkheden niet zo groot meer. De produktielanden gaan nu zelf op zoek naar andere activiteiten. Meiring noemt als voorbeeld Kuwait Petroleum die ook de Q8-benzinestations in ons land exploiteert. Grote financiële handelshuizen proberen hun omzet zo sterk moge lijk uit te breiden door hun werk terrein te vergroten, bijvoorbeeld door het openen i mijnmarkten en optiebeurzen. Zij hebben er belang bij zoveel moge lijk te verkopen. Hoe meer transac ties hoe hoger hun provisie-inkom sten, hetzelfde als bij de banken. Volgens Meiring voelen de echte 'olieboeren' helemaal niets voor dit gokwerk. Daarom zijn ook de plan nen om in Rotterdam een optie- beurs voor olie op te richten mis lukt. Tijdens het gesprek heeft Mei ring zijn computer aanstaan. Af en toe waarschuwt het apparaat dat er weer een nieuwe koers of medede ling komt. "Meneer Reuter heeft weer nieuws", zegt hij, maar gaat niet kijken wat het is. "De informa tie die wij krijgen vullen we ge woon aan met eigen ervaringen. Hij vist een brief van een Ameri kaans bureau uit een stapel papie ren dat voor 3000 dollar enorme winsten belooft op een aantal ter mijnmarkten. "Zulke firma's heb ben we niet nodig" vindt hij. Sanering De gemiddelde prijs van een liter super bedraagt momenteel 1,59 gulden. Gaan de plannen tot bo demsanering van benzinestations door, dan zorgt de overheid voor een verdere prijsverhoging. Er zou een speciale vloer moeten komen bij elke pomp om te voorkomen dat er gemorste benzine of diesel olie in de grond dringt. Per jaar wordt er volgens de schattingen 1,4 miljoen liter ge morst. De 'zelftankers' nemen 1,2 miljoen voor hun rekening. De kos ten van de bodemsanering komen per station op 30.000 gulden tot en kele tonnen. Als de pomphouders de kosten zelf moeten dragen zal de helft van hen de zaak moeten slui ten, aldus een waarschuwing van de bond van garagehouders Bovag. Een heffing van 2 cent op benzi ne en dieselolie zou een oplossing zijn, zo is door andere partijen be rekend. De Bovag vindt dat de prijsverschillen met het buiten land, vooral aan de grens, (alleen veroorzaakt door de belastingen) niet nog groter mogen worden. Er zijn nu al veel automobilisten die hun tank volgooien in Duitsland en België. De vereniging van oliehandela ren Novok heeft de wettenmakers een idee aan de hand gedaan om het morsen van benzine en olie te voorkomen. De zelftanker houdt de revolver net zo lang in het vulgat tot deze automatisch afslaat. Hij ziet dan dat er nog voor enkele dub beltjes in moet voor hij een bedrag in hele guldens heeft bereikt. Hij moet tegelijk de geldmeter en de revolver in de gaten houden en dat lukt nooit zonder te morsen. "Waarom moeten wij altijd voor afgeronde bedragen tanken? Wat is er tegen kwartjes, dubbeltjes en stuivers?" Zo ongeveer redeneert de Novok. Voorgesteld wordt nu om de revolver zo af te stellen dat deze na het afslaan een halve mi nuut niet meer wil werken. De mo derne mens heeft altijd haast en kan zoveel geduld niet opbrengen. Dus blijft hem maar één mogelijk heid: afrekenen tot en met bedra gen achter de komma. Hoe de plannen ook worden uit gewerkt, iemand moet er voor be talen. Absoluut zeker is dat het uit eindelijk de koper zal zijn. Wat dat betreft bieden de voorspellingen van de Nederlandse overheid meer zekerheid dan die van speculanten over de olieprijs of het weerbe richt.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7