VS lossen eindelijk schuld aan VN in Drie Zuidafrikaanse activisten vluchten naar VS-consulaat Brits-Cubaanse relatie onder druk na uitwijzing Wel eens gedacht aan wollen tapijt in kleur? Reagan staakt financiële druk Cordes: 'Volledige isolatie maar redelijk behandeld' Hatema WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1988 PAGINA 5 WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan heeft opdracht gegeven direct 188 miljoen dollar aan achterstallige contributies aan de Verenigde Naties te betalen. Ook an dere schulden aan de volkerenorganisatie wil hij zo snel mogelijk voldoen. Volgens Fit- zwater, de woordvoerder van de president, heeft Reagan aan het ministerie van buiten landse zaken gevraagd een plan op te stellen waarbij over de periode van een aantal jaren een totale schuld van 520 miljoen dollar (meer dan één miljard gulden) aan de VN zal wor den voldaan. - moest doen. door Henk Dam De Amerikaanse regering heeft de De Amerikaanse stap komt, voor afgelopen jaren, in opdracht van wat de VN betreft, precies op tijd. het Congres, steeds maar relatief De volkerenorganisatie heeft niet kleine gedeelten van de contribu- alleen van de VS, maar ook van nog ties aan de VN betaald, omdat werd 72 andere landen geld tegoed, en is gemeend dat de volkerenorganisa- daardoor in een zeer precaire finan- tie eerst maar eens iets aan haar ciële positie terechtgekomen. Als bureaucratische ballast de VS niet zou hebben betaald, zou de VN volgende maand gedwon gen zijn geweest geld dat voor sala rissen is bestemd, te gebruiken voor het handhaven van een vre desmacht in het gebied van de Per zische Golf. De secretaris-generaal van de VN, Perez de Cuellar, noemde gis teren de Amerikaanse terugbeta ling een zeer positieve stap. Hij voegde daaraan toe, dat er nog steeds een financiële crisis dreigt zolang nog zoveel andere landen hun contributies niet of onvolledig betalen. In het Amerikaanse Congres werd de stap van president Reagan over het algemeen positief ontvan gen. Claiborne Pell, de Democrati sche voorzitter van de machtige Senaatscommissie van buitenland se zaken, zei dat nu "nieuw leven is geblazen in de vredesactiviteiten van de VN". Hij noemde het jam mer dat dat zolang heeft moeten duren. BONN (AP) - Rudolf Cordes, de Westduitse gijzelaar die maandag in Bayrut werd vrijgelaten, is gis teravond in Westduitsland terug gekeerd. Hij kwam met een West duits militair vliegtuig aan op het vliegveld Keulen-Bonn, na een vlucht van vijf uur uit Damascus. Cordes en zijn vrouw Mariene, met wie hij in Damascus al was her enigd. werden op het vliegveld op gewacht door Westduitse functio narissen. Het echtpaar werd meteen na aankomst op het vlieg veld naar een onbekende bestem ming gevlogen. De minister voor kanselarijzaken, Schauble, die mee was gegaan op de vlucht van Da mascus naar Bonn, zei dat Cordes gezond was, maar verzwakt en dat hij naar een plaats was gebracht waar hij op verhaal kon komen. Cordes had Schauble verteld dat hij door zijn ontvoerders goed was behandeld, maar dat de omstandig heden moeilijk waren; hij was vol ledig geïsoleerd en was altijd geke tend. Cordes kon zijn ontvoerders niet identificeren omdat ze gemas kerd waren in zijn aanwezigheid. Cordes zal een medisch onderzoek ondergaan en waarschijnlijk ook worden ondervraagd door de West duitse inlichtingendienst. concern Hoechst, werd maandag om middernacht vrijgelaten. Hij was in januari 1987 samen met Alf red Schmidt, een ingenieur van Siemens, ontvoerd door een sji'iti- sche, pro-Iraanse groep die zich de Heilige Strijders voor de Vrijheid noemde. Schmidt werd in septem ber vorig jaar vrijgelaten. De ontvoerders lieten maandag in een schriftelijke verklaring we ten dat Cordes werd vrijgelaten als reactie op de interventie van Syrië en Iran. Zijn vrijlating hield ver band, aldus de ontvoerders, met het proces dat in Frankfurt wordt gevoerd tegen Mohammed Ali Hamadi, een Libanees die in 1985 een Amerikaans passagiersvlieg tuig kaapte en wordt verdacht van de moord op een van de passagiers, een Amerikaanse marineduiker. Een Westduitse regeringswoord voerder zei gisteren niets te weten van een akkoord met Iran of de ont voerders ter wille van de vrijlating van Cordes. De Bondsregering heeft eerder steeds ontkend dat een losgeld was betaald voor Schmidt. Bondskanselier Kohl zei dat zijn regering de banden met Iran en Syrië zal benutten om zich in te spannen voor de vrijlating van de andere gijzelaars in Libanon. Minister van buitenlandse zaken Genscher zei dat de Westduitse banden met Iran zeker hadden ge holpen om de vrijlating van Cordes te bewerkstelligen. Cordes vertelde gisteren in Da mascus dat hij zich 'herboren' voel de. Gisteravond werd hij met zijn vrouw naar het Syrische ministerie van buitenlandse zaken gebracht, waar hij werd overgedragen aan Westduitse regeringsvertegen woordigers. "Ik ben zeer blij dat ik weer vrij man ben. Het is alsof ik een nieuw leven heb gekregen. Ik voel me uitstekend en verkeer in goede gezondheid," zei Cordes. Hij vertelde dat hij tijdens zijn 20 maanden durende gevangenschap vaak aan de rand van de wanhoop was geweest, en dat hij geen andere buitenlandse gijzelaars had gezien. In Libanon worden nog 17 buiten landers vastgehouden. Het langst gegijzeld wordt Terry Anderson, de hoofdcorrespondent van AP in het Midden-Oosten, die op 16 maart 1985 in Bayrut werd ont voerd. De Amerikanen eisten» daarbij onder meer ontslagen bij de admi nistratieve staf, meer gebruikma ken van tijdelijke en goedkope ar beidskrachten, en een inzichtelij ker manier van begroting opstel len. Ook werd van de VN een min der anti-Amerikaanse Qpstelling geeist. Fitzwater zei gisteren dat Reagan ervan is overtuigd dat de VN op al die terreinen grote vooruitgang heeft geboekt. De VN hebben ver der de afgelopen maanden hun nut bewezen door vredesbevorderen- de activiteiten in onder meer Na mibia, Afghanistan en de Perzische Golf. Daarmee, aldus Fitzwater, dient de VN "gewichtige belangen van de VS op langere termijn" in deze regip's. Afpersers dreigen water Oostenrijk te vergiftigen BRUSSEL (AP) - Onbekende af persers hebben een losgeld van 36 miljoen Zwitserse franken geëist van de Oostenrijkse regering. Als dit geld niet wordt betaald zullen zij het drinkwater in dat land ver giftigen met dioxine. Allerlei re cherche-instanties in Europa hou den zich sinds juli bezig met deze zaak waarvan de onknoping nog in nevelen is gehuld. Dioxine is een uiterst gevaarlijke chemisch mid del dat bij geringe hoeveelheid li chamelijke afwijkingen en lever kanker kan veroorzaken. De overdracht van het losgeld zou moeten plaatsvinden in de Haute Fagne in de Belgische Ar dennen, maar in België vraagt men zich af of de regering in Wenen het geld heeft gegeven of dat de afper sers niet verder zijn gegaan uit vrees dat zij tijdens de ontmoeting in de Ardennen zouden worden op gepakt. De geschiedenis begon in juli. De Oostenrijkse ambassades in Brussel en Den Haag ontvingen toen in Luxemburg geposte brie ven waarin het dreigement en de eis stonden geformuleerd. De auto riteiten namen de zaak hoog op omdat uit de in het Engels gestelde brieven bleek dat de afpersers over uitermate gedetailleerde vakken nis beschikten die drinkwaterver giftiging met dioxine zeer wel mo gelijk maakte. Het openbaar ministerie wil twee maanden nadien nog geen woord loslaten over de zaak. De chef van Interpol in Wenen heeft echter be vestigd dat in augustus een af spraak is gemaakt in verband met de overdracht van het losgeld. Maar de ontmoeting heeft niet plaatsgevonden en sindsdien heb ben de afpersers ook niets meer van zich laten horen. Westduitsland Het Westduitse kabinet heeft be sloten dat in de toekomst 50 pfen nig statiegeld moet worden betaald voor frisdrankflessen van kunst stof. Tegelijkertijd worden de de taillisten en fabrikanten verplicht de flessen terug te nemen en hetzij milieuvriendelijk te verwerken of voor nieuw gebruik geschikt te ma ken. IRA-geweld De Britse minister voor Noor- dierland, King, heeft gisteren in Dublin uitvoerige besprekingen gevoerd met de Ierse regering over het toenemend politiek geweld in Ulster. Behalve over verregaande samenwerking in de strijd tegen het groeiende terrorisme is ook ge sproken over nieuwe intiatieven voor het weer op gang brengen van de politieke dialoog in Noordier- land. El Salvador In El Salvador zijn gisteren min stens honderd doden en gewonden gevallen. Het was een van de meest gewelddadige dagen ,in de recente historie van de burgeroorlog, die de afgelopen acht jaar al meer dan 65.000 mensenlevens heeft opge ëist. Engelsen willen geen tijdsverschil meer met Europa LONDEN (GPD) Een meerder heid van de Britten geeft de voor keur aan gelijkschakeling met Westeuropese tijd. Dat blijkt uit een onderzoek door enkele minis teries. In Groot Brittannië wordt de klok tussen eind maart en eind oktober één uur vooruit gezet. Het parlement heeft bepaald dat dat tot 1989 zo blijft. Naast de toenemende druk vanuit Brussel roepen ook de Brit se industriëlen steeds luider om het Britse tijdverschil af te schaf fen. Groot Brittannië, de Ierse Re publiek en Portugal, die in dezelf de tijdzone vallen, liggen een uur achter bij de rest van de EG-lan- den. En daar hebben met name de Britse zakenlui die internationaal zaken doen, schoon genoeg van. Aangenomen wordt dat dit uitein delijk zal leiden tot het gelijk zetten van de Engelse en Europese klok ken. NEW YORK - Politiemannen in New York arresteren de Greenpeace- tivist Pat Lowell die zichzelf met vier anderen gisteren had vastgeketend aan een afvalboot op de East River. De actie was een protest tegen het dumpen van slib. Ook in de Britse stad Liverpool werd gisteren actie ge voerd door leden van Greenpeace. Een tiental ketende zich in de haven vast aan een schip dat volgens Greenpeace elk jaar anderhalf miljoen liter giftig afvalwater op de Ierse Zee loost. De milieu-organisatie wil dat de Britse regering een resolutie van het Europees Parlement ondertekent dergelijke lozingen worden veroordeeld. (foto anp) JOHANNESBURG/MASERU - Drie ontvluchte zwarte anti-apart- heidsactivisten in Zuidafrika heb ben gisteren hun toevucht gezocht in het Amerikaanse consulaat in Johannesburg. De drie. Murphy Morobe, Mohammed Vallimoosa en Vusi Khanyeli, waren eerder in de ochtend ontsnapt uit een zie kenhuis in Johannesburg. Daar waren ze opgenomen vanwege psy chische en fysieke klachten als ge volg van hun langdurige opsluiting op grond van de wet op de noodtoe- Zweden 'hengelt' naar onderzeeër STOCKHOLM (Rtr) - De Zweedse marine neemt proeven meteen nieuw wapen in de strijd tegen bui tenlandse onderzeeërs die de Zweedse wateren schenden. Het is een bijzonder eenvoudig en goed koop apparaat: een vislijn met een grote magneet en een dobber. Wan neer de bemanning van een heli kopter een periscoop of verdachte bewegingen in het water .ziet, gooit zij de magneet in het water, aldus een woordvoerder van de marine. Het nieuwe 'wapen' heeft de naam Madar meegekregen en kost 30 dol lar. Er worden nog proeven mee ge nomen en later zal worden beslo ten of het al dan niet in gebruik wordt genomen. stand. Tegen hen is nooit een aan klacht ingediend noch zijn zij ooit voorgeleid. De ontsnapping van de drie werd bekendgemaakt door hun advo caat Krisna Naidoo. Deze bevestig de dat het trio onder meer een ge sprek eiste met de zwarte Ameri kaanse ambassadeur in Zuidafrika, Edward Perkins. Deze ontmoeting heeft echter, voor zover bekend, nog niet plaatsgevonden. Van de drie is Murphy Morobe de bekendste. Morobe was tot zijn arrestatie vorig jaar woordvoerder van het inmiddels verboden UDF (Verenigd Democratisch Front). Morobe was ook één van de leiders tijdens de Soweto-opstand in 1976 en werd drie jaar later tot een lang durige gevangenisstraf veroor deeld op een aanklacht van terro risme. Deze tijd bracht hij door op het Robbeneiland, samen met on der anderen Nelson Mandela. Het is de derde keer sinds 1984 dat de Zuidafrikaanse regering wordt geconfronteerd met proble men rond buitenlandse diploma tieke vestigingen. In 1984 verbleef een aantal UDF-activisten drie maanden in het Britse consulaat in Durban teneinde aan arrestatie door de veiligheidspolitie te ontko men. Uiteindelijk verlieten ze vrij willig het consulaat, waarna ze on middellijk werden opgepakt In 1985 slaagde Klaas de Jonge er in aan zijn bewakers te ontkomen en verbleef meer dan twee jaar in een afdeling van de Nederlandse ambassade in Pretoria. Uiteinde lijk werd hij begin september vorig jaar als onderdeel van een interna tionale gevangenenruil vrijgelaten. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft inmid- LONDEN „Wie zich niet aan on ze regels voor vuurwapens houdt, wordt uitgewezen". Met deze waar schuwing heeft de regering-That- cher zich via het ministerie van buitenlandse zaken gewend tot de 111 ambassadeurs en 44 hoge com missarissen in Londen. De kennis geving kwam onmiddellijk na de uitwijzing van de Cubaanse ambas- door Haye Thomas sadeur dr. Oscar Fernandez-Mell en diens derde ambassadesecreta ris, Carlos Medina Perez. Zij kre gen slechts 24 uur de tijd om het land te verlaten nadat Perez na een wilde rit door de Londense binnen stad een vuurwapen had getrokken en vijf schoten had gelost op enke le mensen die hem zouden hebben bedreigd. „Een overdreven reactie,, buiten elke proportie", sprak de Cubaanse ambassadeur toen hij met Perez op het vliegveld van Heathrow arri veerde voor zijn vertrek. Maar op het ministerie van buitenlandse za ken sprak staatssecretaris Tim Ig- gar over de grote verontrusting binnen de regering-Thatcher over flagrante schendingen van de gel dende bepalingen door bepaalde diplomatieke vertegenwoordigers. Iggar benadrukte dat die schen ding vooral betrekking had op het verboden wapenbezit van buiten landse diplomaten in Groot-Brit- tannië. Een gevoelig punt sinds de dood van de politieagente Yvonne Fletcher in 1984. Zij werd getroffen door kogels afgevuurd vanuit het Libische Volksbureau, zoals de ambassade van Libië wordt ge noemd. Naar aanleiding van dit drama wees de regering-Thatcher meer dan vijftig Libische diploma ten en vertegenwoordigers uit. Vandaar ook de scherpe reactie toen vorige week bij een demon stratie van Vietnamese vluchtelin gen voor de ambassade van Viet nam een kennelijk woedende di plomaat naar buiten rende, zwaai end met een vuurwapen. De bedoe ling was wellicht om de demon stranten schrik aan te jagen en daarmee een einde te maken aan de betoging. Maar op het ministerie van bui tenlandse zaken ontstak men in grote toorn. De Vietnamese ambas sadeur, die onmiddellijk op het matje werd geroepen, trachtte de zaak te kalmeren. Ónder meer door een speelgoedpistooltje te over handigen als zijnde het zogenaam de vuurwapen, waarmee de diplo maat zou hebben gedreigd. Maar aangezien de man op de stoep van het gebouw uitvoerig was gefoto grafeerd en men wel degelijk kon zien wat hij in zijn hand had, trapte men daar niet in. Aan de eis om het echte vuurwapen te overhandigen, werd prompt voldaan en vervol gens kreeg de betrokken diplo maat Khang Than Nhan te horen, dat hij z'n koffers moest pakken. Waarom de Cubaan Perez het vuur opende op de inzittenden van een auto, die hem kennelijk achter volgde, is niet helemaal duidelijk geworden. Het verweer van de aan gehouden Cubaan was dat hij voor zijn leven vreesde. Toen hij zich op zijn diplomatieke immuniteit be riep, werd hij vrijgelaten, maar kreeg z'n baas, de ambassadeur, te horen dat hij naar het Foreign Offi ce moest komen. Daar werd hem meegedeeld dat wat Groot-Brittan- nië betrof, nu de maat vol was en dat niet alleen de betrokken diplo maat het land uit moest, maar ook de ambassadeur, omdat die verant woordelijk werd gesteld voor de acties van zijn ambassadestaf. „Ik weet niet eens wat er ge beurd is. Ik vind dit maar een vreemde situatie", luidde het ver weer van dr. Oscar Fernandez- Mell. de oud-burgemeester van Ha vanna. Hij kreeg spoedig steun van George Fouikes, de oppositie- woordvoerder voor buitenlandse zaken. Deze noemde het besluit om behalve de betrokken diplomaat ook de Cubaanse ambassadeur uit te wijzen, volslagen overdreven en schadelijk voor de Brits-Cubaanse betrekkingen, die juist ietwat ver beterd waren. Hij vroeg zich af of het niet verstandiger was geweest om eerst duidelijkheid te brengen in wat nu lijkt op een mysterie met wel degelijk Britse betrokkenheid. In dit verband valt al de code naam voor 's lands geheimde dienst: MI-5. De Cubanen komen inmiddels met de verklaring dat hun diplomaat bedreigd werd door een CIA-agent die had geprobeerd de attaché tot overlopen te dwin gen. In deze ontwikkeling is al sprake van een forse diplomatieke rel. die volop kan escaleren. In dit verband is het wachten op een offi ciële reactie uit Havanna en de mo gelijke uitwijzing van Britse diplo maten aldaar. ADVERTENTIE U kunt in een Hatéma-winkel kiezen uit zuiver wollen tapijt in de meest uiteenlopende kleuren. En dat zijn heus niet alleen variaties van berbertinten. Neem bij voorbeeld de Provence: een wolmerktapijt met maar liefst 4 sterren en in 8 warme kleuren, die praktisch in elk interieur passen De Hatéma Direct prijs is f 229,-. Dus waarom stapt u voor alle zekerheid niet eens'n Hatéma-winkel binnen? WINKELS Stationsplein 214-216, Leiden. Dagelijks geopend vanaf !0.?0 uur. Zaterdag vanaf 9.30 uur. Koopavond. Maandag gesloten. dels verklaard dat de drie activis ten niet tegen hun wil aan de Zuid afrikaanse politie zullen worden overgedragen. „Normaliter is het onze politiek om in zulke gevalen geen politiek asiel toe te staan, maar in dit geval zal er geen druk op hen worden uitgeoefend om het consulaat te verlaten". Een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade in Pretoria be vestigde dat Amerikaanse diplo maten in Zuidafrika al lange tijd goede contacten met de cfrie acti visten onderhouden en dat hun si tuatie de afgelopen twee jaar in Zuidafrikaanse gevangenschap nauwlettend in de gaten is gehou den. Arafat herhaalt in Straatsburg oude standpunt STRAATSBURG (GPD) - PLO-lei- der Arafat gaf gisteren tijdens een ontmoeting met de socialistische fractie in het Europees Parlement opnieuw te kennen te werken aan een Palestijnse staat. Hij riep de hulp van Europa in, zowel voor de financiering van het ambtenaren apparaat op de door koning Husayn 'losgelaten' Westelijke Jor- daanoever als voor een versterkte politieke inzet ten dienste van een oplossing van het conflict tussen de Palestijnen en Israël. Arafat sprak tevens uit dat hij hoopte op een begin van een toena dering tussen het Israëlische en het Palestijnse volk. Hi j schatte het in ternationale politieke klimaat daarvoor gunstig in en wees met name op de rol. die ook de Sovjetu nie onder het verlichte regime van Gorbatsjov zou kunnen spelen. De PLO-leider sprak op een bui tengewone fractievergadering van de socialisten in het Europarle ment, die hem op persoonlijke titel hadden uitgenodigd. Zowel de christen-democraten als de libera len lieten bij de besprekingen ver stek gaan omdat zij de uitnodiging aan Arafat naar Straatsburg te ko men opportuun noch zinvol von den. De huidige regering van Israel werd verweten een schrikbewind te voeren, zowel in de Gaza-strook als op de Westelijke Jordaanoever. Kinderen, die stenen gooiden naar Israëlische militairen, werden neergeschoten, met gas bestookt en bij gevangenneming gemarteld. Arafat zei dat de staat Israël het produkt is van het slechte geweten van Europa en dat de oplossing van het probleem van de slachtoffers uit de nazitijd ten koste is gegaan van de nationale aspiraties van het Palestijnse volk. Nederlandse pater krijgt bezoek van Tontons Macoutes PORT-AU-PRINCE (GPDl - In Haïti hebben de zogenoemde 'Ton tons Macoutes' gisteren opnieuw een kerk verbrand in de hoofdstad Port-au-Prince. Dit keer gaat het om de tempel van de Nederlandse pater Böhmen, niet ver van de in- mense krottenwijken van Cite Sol di. Bohmen geniet tot in de verste uithoeken van Haïti grote bekend heid vanwege zijn baanbrekende werk onder de armen. Toch komt de aanval als een verrassing, want Bohmen heeft nooit een vooraan staande rol gespeeld op het politie ke vlak. Zijn misdaad lijkt uit niet meer te bestaan dan het helpen van de allerarmsten onder de Haitia- Afgelopen zondag vielen de 'Tonstons Macoutes', onder het goedkeurende oog van leger en po litie, de kerk aan van pastoor Jean- Bertrand Aristide, een van de meest uitgesproken tegenstanders van de militaire dictatuur onder leiding van generaal Henri Namp- hy. Bij die slachtpartij kwamen minstens zes mensen om het leven, tientallen anderen raakten ernstig gewond en ook de kerk van Aristi de ging in vlammen op.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5