Controle nagenoeg waterdicht 'In principe wacht ik op een beenbreuk' j)e Ook de ANWB is in Seoul Vragen naar beroepskaart Amazones weigeren seksetest 'We gaan de strijd tegen doping winnen' Ademtest verplicht bij volleybalarbiters IOC straft zeer streng WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1988 PAGINA 17 SEOUL (GPD) - Opschudding in het olympisch atletendorp in Se oul, waar de massaal aanwezige Zuidkoreaanse veiligheidsbe ambten voor de eerste keer heb ben ingegrepen. Gisteren arres teerde de politie een Iraniër, die zonder geldig toegangsbewijs en vermomd als lid van de Iraanse olympische ploeg het dorp trachtte binnen te komen. De man, die beweerde deel uit te maken van het Iraanse worstel- team, wordt op dit moment nog vastgehouden. De politie hult zich vooralsnog in stilzwijgen omtrent de beweegredenen van de arrestant. „Hij wordt momen teel nog verhoord. Pas daarna kunnen we bekend maken of het hier om een terrorist of een wat wilde toerist ging". Doorbraak De Sovjetunie heeft zich be reid verklaard na afloop van de Olympische Spelen een handels kantoor in Seoul te openen. De Zuidkoreanen beschouwen het initiatief als een doorbraak in de politieke verhouding tussen bei de landen. Sinds 1953, het einde van de Koreaanse oorlog, verbra ken beide landen elk contact met elkaar. Doping De coca-cola-automaten in het olympisch atletendorp werden gisteren massaal gemeden. Een Russische atleet had eerder op de dag verklaard ooit positief te zijn verklaard op een dopingcon trole vanwege overmatig ge bruik van de Amerikaanse limo nade. Er moest een dokter van het organisatiecomité aan te pas komen, om de atleten weer naar de automaten te krijgen. Pas na dat hij had verzekerd dat cola geen enkele verboden stof bevat, hervatten de atleten de con sumptie van hun meest geliefde frisdrank weer. Fiets De journalisten in Seoul zullen de afstand tussen het olympisch pers- en atletendorp te voet af moeten blijven leggen. Aange zien het de scribenten vanaf de eerste tot de laatste controlepost een half uur kost om binnen te geraken, had een aantal van hen voorgesteld fietsen te huren. Jammer genoeg is het begrip fietsverhuur volslagen onbe kend in Zuidkorea. De oplossing die organisator SLOOC aan droeg, het aanschaffen van een fiets, viel niet in goede aarde. Honderd dollar ging de (dagver goeding ver te boven. Geesink Het Nederlandse IOC-lid An ton Geesink heeft het zwaar te verduren in Seoul. Geholpen door zijn vrouw werkt hij dezer dagen vergadering na vergade ring af in het luxueuze Shilla-ho- tel, waar Samaranch c.s. zijn on dergebracht. „Zo'n IOC-sessie gaatje niet in je kouwe kleren zit ten", aldus Geesink. „De verga deringen zijn lang en intensief, en bovendien gaat het praten na afloop gewoon door. Maar ach, dat hoort er nu eenmaal bij. Ik klaag niet, maar kijk wel uit naar de opening van de Spelen. Het directe contact met de sportmen sen zelf ligt me gewoon beter". Wanneer de afgevaardigden van het Nederlands Olympisch Comité in Seoul arriveren, weet de reus niet. „Ik heb ze hier nog niet gezien, ik weet ook.niet wie er nu precies zullen komen, laat staan wanneer. Ja, we hebben in derdaad een boekje gehad waar in al die informatie is terug te vinden, maar dan moetje wel de interesse op kunnen brengen om dat te lezen.-". SEOUL (GPD) Steunend en zuchtend hijst Mare Putman zich uit de taxi. Het zweet gutst van zijn gezicht, de blik verraadt ergernis. "Jezus, dat wordt dus allemaal erg moei lijk hier. Ik heb die man wel vier keer gezegd dat ik naar het olympisch persdorp moest. 'Yes, yes', zei hij steeds, maar waar ik de afgelopen drie kwartier ben geweest mag God we ten. Engels mag hier dan de tweede voertaal zijn, maar de eerste Koreaan die het echt spréékt moet ik nog tegenkomen". e Hennie Dompeling draait warm op de schietbaan i Mare Putman is de nacht daarvoor met dik drie uur vertraging op het vliegveld Kimpo bij Seoul geland. De komende drie weken is hij het steunpunt van de ANWB-Alarm- centrale in de Zuidkoreaanse hoofdstad. Dat betekent dat Put man - volgende week viert hij zijn dertigste verjaardag - dag en nacht beschikbaar moet zijn voor de ploeg die onder auspiciën van het Nederlands Olympisch Comité naar de Spelen is afgereisd. "In principe komt het daar op neer", al dus Putman. "Het NOC heeft de at leten, officials en begeleiders bij PUSAN (ANP) - De organisatie van de Olympische Spelen is op alles voorbereid. In het Olympisch dorp van Pusan zijn liefst zesduizend condooms beschikbaar voor de zeilers, die hun sexuele behoefte niet langer kunnen negeren en de lokale prostituees een bezoek wensen te brengen. De ploegleiders hebben van burgemeester Samuel Park te horen gekregen dat er bij een visite aan de professionele gastvrouwen naar hun beroepskaart moet worden gevraagd. Staat er een rood stempel in de pas, dan is intiem contact ten strengste verboden. Een blauwe af druk staat voor redelijk veilig. „Voor eigen risico", noemt de organisa tie dat. SEOUL (Reuter) - De Britse amazones hebben bij aankomst in het Olympisch dorp te Seoul geweigerd de seksetest te ondergaan. "Als wij de test moeten ondergaan, dienen ook de mannen dit verplicht te worden", zei Virginia Leng. "De seksetest is in de hippische sport overbodig, want mannen en vrouwen wedijveren op gelijke basis." Ploeggenote Jennie Loriston-Clarke bekritiseerde de medische staf bij de Spelen voor seksuele discriminatie. "Er was geen seksetest voor de mannen." Uiteindelijk hoefde geen der Britse amazones het vrouwelijkheids- onderzoek te ondergaan, nadat de Britse ploegleiding de medische dienst op de fout had gewezen. "Er was sprake van een vergissing", al dus teamleider Malcolm Wallace. een maatschappij verzekerd, waar in de ANWB voor een groot deel participeert. Vandaar dat men een beroep kan doen op onze hulpver lening. Maar wanneer er van 'bui tenaf om hulp wordt gevraagd, bij voorbeeld door de tweehonderd Nederlandse toeristen die via reis bureau Arke naar Seoul zullen ko men, dan ben ik ook best bereid mijn handen uit de mouwen te ste ken. Als ik tijd heb tenminste". De ANWB heeft voor de tweede achtereenvolgende keer de Olym pische Spelen uitgekozen voor een steunplaats ter plekke. In 1984 reis de een collega van Putman naar het sportfestijn in Los Angeles af. "Van wat ik heb begrepen, hebben zich destijds geen al te schokkende zaken voorgedaan. Afgezien dan van de Nederlandse official die een hartinfarct kreeg. Mijn collega heeft toen bewezen dat hij daar niet voor niets zat. Het ziekenhuis, het vervoer terug naar Nederland, de aankomst, het afhandelen van de rekeningen, alles is daar tot in de puntjes geregeld". Vreemd genoeg is Putman bijna volledig onvoorbereid in Seoul aangekomen. "Ik mag het mis schien niet zeggen, maar mijn voorbereiding komt volledig over- SEOUL (GPD) - Doping is een 'hot item' in de Verenigde Staten. Vooral sinds dokter Robert Voy vorige maand het medische geheim verklapte dat in de Amerikaanse sport wereld op grotere schaal wordt geslikt en gespoten dan in het Oostblok. Voy is hoofd van de medische commissie van het Amerikaans Olympisch Comité en dus veroorzaak te zijn onthulling een kleine aardverschuiving in het land waar nogal wat mogelijkheden onbegrensd zijn. 'Dop' houdt de gemoederen bezig onder de Amerikaanse journalis ten, die gisteren in Seoul dan ook met meer dan gewone belangstel ling een congres over verboden sti mulantia volgden. Een bijeen komst die was georganiseerd door Hewlett Packard, de leverancier van de verfijnde apparatuur waar mee het Koreaanse Instituut van Wetenschap en Technologie tij dens de Spelen op jacht gaat naar 'positieve sporters'. Dat gebeurt als volgt: alle me daillewinnaars moeten na hun top prestatie in de olympische arena minimaal 75 milliliter urine uit het moegestreden lichaam persen. Ook alle nummers vier, de grote verliezers dus, worden gedwongen een, plasje te plegen in het bijzijn van dopingcontroleurs. Daarnaast kunnen ook nog willekeurig aange wezen andere sporters direct na een wedstrijd worden afgevoerd naar de doping-controle. De plas van de sporters wordt verdeeld over twee flesjes die wor den verzegeld en vervolgens ver pakt in een kunststof doosje. Eén van die doosjes verdwijnt in een koelkast van de medische commis- SEOUL (Reuter) - Een ademtest is een verplicht onderdeel van de war- ming-up van scheidsrechters bij het Olympische volleybaltoernooi. Drin kende scheidsrechters moeten eerst blazen, alvorens zij in Seoul een wed strijd mogen leiden. De test wordt verricht op verzoek van de internationale volleybalfede ratie "De federatie wil beslissingen onder invloed voorkomen", verklaar de dr. Jong-Sei Park, hoofd van het onderzoekslaboratorium, waar de tests worden uitgevoerd. Het Internationaal Olympisch Comité heeft van een aantal sportbon den het verzoek ontvangen te controleren op het gebruik van marihuana. Die soft-drug staat niet op de IOC-lijst van verboden middelen. Het roken van marihuana is in Zuidkorea echter verboden; er staat een gevangenis straf van, ten hoogste, tien jaar op. "Het resultaat van die controle wordt dan niet tijdens de Spelen aan sporter en officials bekend gemaakt", liet dr. Dugal van de medische com missie van het IOC weten. Dat zou het IOC en sporters op gespannnen voet met de Koreaanse wet kunnen brengen. Een overheidswoordvoer- der wilde niet op die mogelijkheid vooruitlopen. Park: "Urine-onderzoek kan marihuana tot twee weken na het gebruik aantonen. Wie positief rea geert, is nog niet strafbaar. Want de stuff kan buiten Korea gerookt zijn." Openingsceremonie Alle atleten die deelnemen aan de Olympische Spelen in Seoul zullen zaterdag deel kunnen nemen aan de openingsceremonie. Dat heeft het IOC gisteren gezegd, nadat de Amerikaanse delegatie had gedreigd met een boycot. De Zuidkoreaanse autoriteiten wilden de deelname aan de openingsce remonie uit veiligheidsoverwegingen beperken tot 8.000 mensen. Er zijn in totaal 13.000 atleten, coaches en bobo's in Seoul. De beperkende maatregelen zouden betrekking hebben op alle delega ties die groter zijn dan 30 mensen, terwijl de grootste delegaties, zoals die van de VS, de USSR, China en Zuidkorea, meer dan de helft van hun le den op de kamers zouden moeten achterlaten. De Amerikaanse delegatieleider Evie Dennis noemde de maatregel on aanvaardbaar en zei dat de hele delegatie zou wegblijven, tenzij er een uit zondering wordt gemaakt. Ook enkele andere delegaties protesteerden of lieten weten zich niets van beperkingen te zullen aantrekken. sie van het IOC, terwijl het andere urinemonster wordt onderzocht in het laboratorium van het Instituut van Wetenschap en Technologie. Daar wordt 24 uur per dag ge speurd naar de aanwezigheid van één van de 500 stoffen die op de zwarte lijst van het IOC staan. Bij dit monnikenwerk, waar op piekuren vijftig analisten mee be zig zijn, wordt gebruik gemaakt van een 'chromatografische massa spectrometer'. Een apparaat van een miljoen gulden waarmee een concentratie van één op een biljoen kan worden vastgesteld. Volgens dokter Robert Dugal van de medi sche commissie van het IOC werkt de spectrometer zo verfijnd dat hij als het ware de aanwezigheid van een zandkorrel in het olympisch zwembad kan aantonen. Winnen Dugal, een Canadese medicus, noemt het in Seoul opgezette con trolesysteem "nagenoeg water dicht". Dokter Jong-Sei Park, tech nisch directeur van het voor zes miljoen gulden aan instrumentari um volgestouwde laboratorium, gaat zelfs nog verder: "Ik weet ze ker, dat we de strijd tegen doping- gebruik gaan winnen. Nu we zelfs de kleinste concentraties van ver boden stoffen kunnen vaststellen, is het bijna uitgesloten dat er nog iemand door de controle kan glip pen. Atleten die denken dat ze ons kunnen belazeren, moeten zich twee keer bedenken", waarschuwt Park de sportwereld. Als bij één van de 6000 analyses een verboden stof wordt aangetrof fen, krijgt de betrapte sporter een rondleiding door het lab van dok ter Park. De Koreaanse dopingdes- kundige meldt elk geval onmiddel lijk bij de medische commissie van het IOC, waarna een tweede onder zoek wordt gehouden. door Jaap Visser In aanwezigheid van de betrapte sporter, een lid van het olympisch comité van zijn land en eventueel een teamarts wordt het tweede monster uit de koelkast van het IOC gehaald en onderzocht. Dok ter Park: "Zowel bij de eerste als tweede controle wordt de procedu re een keer herhaald. Onze uitein delijke conclusie is dus gebaseerd op een viervoudige analyse, zodat een fout in mijn ogen is uitgeslo ten". Pogingen om tijens de Spelen het gebruik van doping te verdoe zelen, zijn volgens Park bij vopr- baat tot mislukken gedoemd. De schijn van zelfvertrouwen overlopende trouwens wetenschapper: "Er zijn twee Wereldkampioen Abdi Bile zegt af SEOUL (RTR) - De wereldkam pioen op de 1500, de Somaliër Abdi Bile, heeft zich teruggetrokken van de Spelen in Seoul. Volgens een woordvoerder van de Olympische ploeg van het Afrikaanse land, on dervindt de 25-jaar oude Bile teveel hinder van een spierblessure in zijn linkerbeen. „Abdi komt wel naar Seoul, maar alleen om te kij ken. De behandelende artsen in de Verenigde Staten hebben hem ver teld dat het onverantwoord is als hij zou meedoen. Het is erg jam mer, voor hem en voor ons, maar er is niets aan te doen", verklaarde Mohammed Charles. Bile zou in Seoul zowel op de 800 als de 150 meter in actie komen. nie"ren om de dans te ontspringen: door de urine van een ander in te le veren of door een maskerend mid del te gebruiken, bijvoorbeeld pro benecid. Maar beide methoden hebben hier geen zin, want onze mensen staan er met hun neus bo venop als er wordt gewaterd en in het lab kunnen we moeiteloos het gebruik van probenecid aantonen. Bovendien is die stof inmiddels op de IOC-lijst gezet". Michel Pollentier, de Belgische wielrenner die ooit in de Tour de France via zijn befaamde 'peerké de plas van een ander probeerde te produceren, zou in Seoul dus geen kans hebben. Net als probenecid-gebruiker Pedro Delgado, de Spaanse Tour- dit jaar. Pollen "Pollen wat? En Pedro wie?" Van die namen hadden de Ameri kaanse volgers van het doping-con- gres in Seoul dus nog nooit ge hoord. Ook niet van Tommie Simp son, de Brit die in 1967 in de Tour de France vlak onder de top van de Mont Ventoux zijn laatste adem uitblies en bij wie later sporen van amfetamine in het bloed werden aangetroffen. "Tommie wie?" vroegen de Amerikaanse journalis ten verbaasd aan hun Europese collega's. "Wat is dat eigenlijk met dat wielrennen. Wordt daar zoveel in gebruikt? Mooie sport". En zo wekte één congres in Seoul meer Amerikaanse belangstelling voor de wielersport dan alle in spanningen van Greg Lemond en Andrew Hampsten in de Rondes van Frankrijk en Italië bij elkaar. SEOUL (GPD) - Doping-gebruik (de kunstmatige beïnvloeding van prestaties met behulp van medicijnen) wordt afhankelijk van de soort van de verboden stof die in de urine van een spor ter is aangetroffen door het IOC bestraft met een schorsing die varieert van drie maanden tot twee jaar. Bij herhaling van de overtreding van de doping-regle- menten kan de sporter levens lang krijgen. De circa 500 verboden stoffen die op de IOC-lijst staan, zijn te verdelen in vijf groepen: stimu lantia (onder meer amfetamine, bevordert het uithoudingsver mogen), narcotica (onder meer morfine, pijnstillend), anabole steroïden (eiwit makende stoffen zoals testosteron), beta-blokkers (kalmerend) en diuretica (stoffen die vochtverlies via de blaas be vorderen waardoor gewichtsver lies wordt veroorzaakt en sporen van doping-gebruik kunnen worden verwijderd). Ook bloeddoping (het aftap pen en vlak voor een wedstrijd weer toedienen van een hoeveel heid bloed waardoor meer zuur stof kan worden opgenomen) is door het IOC verboden. De con trole op deze vorm van doping- gebruik is nog nagenoeg onmo gelijk. Wel bestaat er in Zuidko rea op dit moment een verbod op de invoer van bloed. Mare Putman een met die van het NOC: nihil dus. In de besprekingen die we met het NOC hebben gehad werd er steeds vanuit gegaan dat we alles ter plek ke maar moesten bekijken. Er was ook bijna geen informatie voorhan den. Zuidkorea is voor ons echt een vreemd land. We hebben toevallig net ons eerste 'dossier' binnen, een in Nederland woonachtige Ko reaan die tijdens een familiebezoek onwel is geworden. Hij ligt hier op sterven. Meer ervaringen hebben we niet". Lachend: "Op dit mo ment ben ik dus eigenlijk meer hulpbehoevend, dan hulpverle- Putman geeft toe dat die situatie wat vreemd overkomt. Hij zal net zo verrast zijn als de atleten en de begeleiding wanneer de terroristen toeslaan in Seoul. In tegenstelling tot Groot-Brittannie, dat geduren de de Spelen vier vliegtuigen pa raat heeft staan om de ploeg bij ca lamiteiten onmiddellijk naar huis te kunnen vervoeren, zijn het NOC, het ministerie van buitenlandse za ken en dus ook de ANWB er vanuit gegaan dat de terroristische groe peringen de Spelen via de televisie zullen volgen. Beslissing Putman: "Kijk, de beslissingen daarover voltrekken zich op een ni veau waar ik me niet beweeg. Het enige wat vaststaat is het zieken huis (University Hospital) waar Ne derlanders bij ziekte naar toe zul len worden gebracht. De overige beslissingen zullen ad-hoc geno men worden. Maar ik zou me voor kunnen stellen dat er bij aanslagen en dergelijke versterking vanuit Nederland zal aanrukken. Boven dien werk ik hier nauw samen met de Nederlandse ambassade, die voor dit soort landen altijd vastom lijnde 'vluchtplannen' klaar heeft liggen. Beschouw mij maar als de intermediair, het mini-steunpunt van de ANWB-Alarmcentrale in Seoul. De praktijk zal moeten uit wijzen op welke manier ik me hier verdienstelijk kan maken". De Hagenaar, die in Zuidkorea zelf rond zal moeten komen van een dagvergoeding van 65 gulden, kan in ieder geval wel een beroep doen op een door de ANWB voor noodgevallen gevulde bankreke ning van 30.000 gulden. Verder is hij aangewezen op de boekhouder- /tolk bij de ambassade, de heer Oh, uiteraard het resterende Neder landse ambassadepersoneel en het NOC zelf. Probeem is evenwel dat Putman op dit moment over geen enkele pas beschikt om ook maar één olympische faciliteit in Seoul te mogen betreden. "Volgens het NOC zou het geen enkel probleem zijn om bij voor beeld het atletendorp te betreden, als ik maar 24 uur vantevoren een bezoekerspas zou aanvragen. Als ik hier zo rondkijk, begin ik daar sterk aan te twijfelen. Al die veilig heidsmaatregelen zijn me eerlijk gezegd rauw op m'n dak gevallen. Makkelijk wordt het in ieder geval niet. En dan heb ik het nog eens niet over het taalprobleem...". Toch moet Mare Putman er niet aan denken wanneer hij drie we ken met zijn armen over elkaar moet blijven zitten. "Als er niets gebeurt in het Nederlandse kamp, is dat uiteraard goed voor de be trokkenen, maar voor mij persoon lijk knap vervelend. Ja, je kan een betaalde vakantie vieren, maar dat zie ik eerlijk gezegd niet zitten. Ik ben nu eenmaal een hulpverlener van de ANWB. Als je op een evene ment als dit aanwezig bent, wil je ook bewijzen waartoe je in staat bent. Het klinkt vreemd, maar in principe zit ik hier gewoon te wachten op een beenbreuk of een acute blindedarm-operatie...". KAREL JANSEN Avanti vrijgeloot DEN HAAG (ANP) - Vijf van de Nederlandse tafeltennisploegen die hebben ingeschreven voor het toernooi om de Nancy-Evans Cup, hoeven in de eerste ronde niet in actie te komen. De mannen van Apeldoorn en de vrouwenteams van Shot Wageningen, Irene Til burg, Hotak Hoogerheide en Avan ti Hazerswoude zijn voor de eerste schifting vrijgeloot.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17