Igor, de verrader Padvinders voeren actie voor goed doel met Suske en Wiske Oude gesteenten bestuderen Er zijn nog helden achtergrond Blunderaars Zelf op pad tijdens monumentendag Schrijfwedstrijd (tyTbrcedmoiuMie/it ofzo m fe je ük ute vo6efe_ moest eeiT* ztfbaaos f'pm mow w WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1988 PAGINA 13 Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-161442 LEUSDEN/LEIDEN - Scouting Nederland voert deze maand ac tie voor een waterzuiveringspro ject in Noord-Jemen. In het hele land gaan kabouters en welpen (dat zijn jongens en meisjes van 7 tot 11 jaar) langs de deuren om het nieuwste stripboek van Sus ke en Wiske te verkopen. Het nieuwe album 'De Wervelende Waterzak' is op speciaal verzoek van de Scouting door Willy Van- dersteen zelf geschreven. Iedereen die het boek via de padvinders bestelt krijgt een door de schrijver gesigneerd exemplaar. Bovendien steunt Vandersteen de actie in Noord- Jemen. 'De Wervelende Water zak' kost vijf en een halve gulden en van elk verkocht boek gaat één gulden naar het project in Noord-Jemen. In de winkel is-de prijs even hoog, maar dan gaat er geen geld naar het goede doel. 'De wervelende Waterzak' is al bum nummer 216 in de Suske en Wiske reeks. De twee helden be leven hierin een avontuur dat ui teraard met Noord-Jemen en het onzuivere water te maken heeft. Suske en Wiske gaan samen met Lambiek met de tijdmachine te rug in de tijd om de geheimzinni ge waterzak te zoeken. Ook in Leiden en omgeving lo pen scouts met bestellijsten rond. Hoeveel boeken er tot nu toe zijn besteld is nog niet be kend, maar de leiding hoopt za terdag, op de grote districtendag, het totale aantal bekend te kun nen maken. Scouting Nederland verwacht dat er in het hele land tussen de 150.000 en 200.000 stripboeken besteld zullen worden. Er zal dus nogal wat geld vrijkomen voor het waterzuiveringsproject. Het doel van deze actie is niet zomaar willekeurig gekozen. De Neder landse padvinders hebben al lan gere tijd een samenwerkingsver band met de Scouting Noord-Je men. Het waterzuiveringsproject is door twee scouts daar opgezet met eigen gemaakte waterfilters. De filters zijn een enorm succes, maar om uit te breiden is geld no dig. "Het is niet alleen de bedoe ling om geld te verzamelen", zegt Rudi Westendorp, voorzitter van de projectgroep ontwikkelings samenwerking Scouting Neder land, "we willen ook graag dat al le scouts in Nederland bewust gemaakt worden van het belang LEIDEN - Oude gesteenten be kijken en onderzoeken, dat kan op de kindermiddagen van het Rijksmuseum voor geologie en mineralogie in Leiden. Belang stellenden tussen 8 en 13 jaar kunnen inschrijven voor een se rie van vier bijeenkomsten over 'De aarde met zijn gesteenten, planten en dieren'. Het onderwerp 'vulkanen' komt als eerste aan bod op 21 september (herhaling: 5 en 26 ok tober). De tweede kindermiddag op 9 november (herhaling: 16 en 23 november) gaat over gesteen ten, op 11 januari (herhaling: 25 januari en 1 februari) gaat het over 'dieren die niet meer voor komen' en op de laatste bijeen komst op 15 februari (herhaling: 1 en 15 maart) worden 'planten van vroeger' onder de loep geno men. Het programma van een kin dermiddag bestaat uit een inlei ding met dia's, gevolgd door het werken met geologisch of ander materiaal. In kleine groepjes wordt een bezoek gebracht aan het deel van de tentoonstelling in het museum waarin iets over het onderwerp van die middag te Geïnteresseerden kunnen zich alléén schriftelijk aanmelden (Hooglandse Kerkgracht 17,2312 HS). van ontwikkelingssamenwer king". De scoutingvereniging hecht grote waarde aan ontwikkelings samenwerking. Heel belangrijk daarbij is dat jongeren bewust gemaakt worden van de nood zaak ervan. Er worden regelma tig activiteiten georganiseerd waarbij de scouts kennis kunnen maken met de ontwikkelings problematiek. Ook deze maand wordt er meer gedaan dan alleen stripboeken verkopen. De actie wordt aanstaande za terdag afgesloten met een dis- trictenspel. In honderd distric ten zal dit spel met 40.000 kinde ren worden gespeeld. In Leiden zal dat in de Leidse Hout zijn met zo'n 500 kinderen. Het spel heeft als thema natuurlijk het water probleem in Noord-Jemen. De vijfhonc^rd kinderen gaan in het bos op zoek naar de waterformu- De 'vader' van Suske en Wiske Willy Vandersteen, heeft op ver zoek van de Scouting Nederland een nieuw album geschreven. Dit verhaal gaat over de vreemde belevenis van een jongen dat zich afspeelt in 1975. Het begint allemaal op donder dag, de saaiste dag van de week, als Sjakie uit school komt. Om dat donderdag zo'n saaie dag is, is meteen ook alles saai. Sjakie zegt z'n moeder gedag en gaat op zijn bed zitten. Hij besluit een boek te pakken, tot hij zich op eens de oude schoolschriften van zijn vader herinnert, die hij ach ter wat oude schotten op zolder had ontdekt. Hij wilde ze net gaat bekijken, toen zijn vader thuis kwam. De zolder was voor Sjakie verboden, omdat zijn vader er studeerde en er daardoor allemaal belangrijke papieren op zolder lagen. Toen was hij naar beneden ge gaan en de papieren en schriften van zijn vader werden vergeten. Maar nu had hij de kans! Zachtjes sloop hij naar boven. Zijn vader zou pas over ander half uur terugkomen. Hij zocht de schriften. Daar lag een stapel tje. Hij wilde wel eens weten hoe zijn vader vroeger was. Hij pakte het eerste schrift. Het was een beetje vergeeld. Op het etiket stond "Jaap-Taal". Hij sloeg de eerste bladzijde om. Tot zijn gro te verbazing stonden er allemaal vreemde geschriften in, in het Russisch of zo. Hoe het ook zij, het waren geen gewone letters. Misschien had zijn vader vroeger Frans of Engels, maar dat ze in 1950 Russisch of Arabisch op de lagere school kregen, daar ge loofde Sjakie geen barst van. Hij pakte een ander schrift om te kijken wat daar in stond. "Jaap-Aardrijkskunde". Maar in plaats van kaartjes of plaatsna men stonden er kranteknipsels Sjakie kon er geen touw meer aan vast knopen. Hij vond het vreemd, heel vreemd. Hij bekeek het schrift. Een foto van een jon gen, een jaar of 13, zo te zien. Er stond onder: "De 14-jarige Igor Bravinschki had een oud schrift in de lamp van zijn oma ont dekt". Het is oud-Russisch en er staat vertaald: "Wie mijn schat zal vinden zal altijd gelukkig zijn. De schatkaart vindt men waar de raadsels van de aarde zijn, vuur van binnen verwoest al wat in zijn buurt is, als een een gloeiende massa". Verder kun nen wij u geen inlichtingen ge ven. Sjakie dacht na. Hij brouw de een plan om uit deze vreemde situatie wat öp te kunnen halen. Hij pakte een blad en schreef de volgende dingen op: vader- schriften- Russisch- Igor Bravin schki- schatkaart- vulkaan. Want dat het raadsel een vulkaan was, was voor Sjakie duidelijk. Hij be sloot te onderzoeken of zijn va der hier meer van af wist. Na het eten zei hij dat hij nog veel huis werk had. Maar in plaats daarvan sloop hij naar boven en verstopte zich onder een deken. Even later kwam zijn vader naar boven. Hij deed de deur achter zich op slot. Hij zag de oude schriften liggen en zei: "O ja dat moet ook nog ge beuren". Hij ging met de schrif ten aan zijn bureau zitten en zei: "Over een week ga ik dan met Marco Laurenzio naar Italië om die schatkaart te zoeken. Mijn vader had niet meteen de pers er bij moeten halen, anders had ik het zelf opgelost. Ik heb dat rijm pje toch ontdekt in die lamp, of niet? Eerst moet ik met die vrouw met haar vervelende zoon Sjakie afrekenen. Zijn vader is al tien jaar door ons, aanhangers van de maffia, opgesloten! Ha ha". Sja kie schrok. Deze man was zijn vader niet! Dit was een schurk! Een boef! Hij wilde met hem en zijn moeder afrekenen, zodat ze hem niet langer tot last zouden zijn. Hij huiverde. Zijn vader, of liever gezegd de man die zich al tin jaar voordeed als zijn vader, ging nu zitten schrijven. Sjakie voelde zich al les behalve op zijn gemak. Als zijn 'vader' weg was moest hij maar eens een kijkje op zijn bu reau nemen. Zijn zogenaamde vader broedde duivelse plannen uit. Daarom had hij nooit op zol der mogen komen! Het één en ander werd hem duidelijk. Om het niet te laten opvallen dat hij een boef bij de maffia was, had hij Sjakies echte vader, die detective op het gebied van ben des was, ontvoerd en net gedaan of hij die vader was. En daar zijn beroep over te nemen, was hij al le middelen tegen de maffia te weten gekomen, en zo had hij zijn kollega's kunnen waarschu wen. Erg gemeen en slap, maar ook slim. Als zijn 'vader' weg was, zou hij de plannen moeten proberen te pakken, en dan naar de politie gaan... Om 8 uur ging Igor Bra vinschki koffie drinken (de man was dus een Rus, vandaar die vreemde geschriften). Sjakie rende naar zijn vaders bureau en zag de papieren. Ze zagen er in gewikkeld uit. Toen bedacht hij dat als die man zijn papieren kwijt zou zijn, hij Sjakie verdach te nummer 1 zou zijn. Hij stopte de papieren in zijn zak en be dacht koortsachtig een plan. Toen bedacht hij een plan zoals je maar 1 keer in je leven een plan maakt. Het ging als volgt. De man zou straks bene den de T.V. uitzetten en weer naar boven gaan. Hij moest de re servesleutel hebben om de deur af te sluiten. Dus Sjakie zocht de echte sleutel. Hij ging eerst naar de telefoon die boven stond en sneed de draden door. De man kon zo geen hulp halen via de te lefoon. Hij sloot alle ramen zorgvuldig af. Toen pakte hij de bison-kit en smeerde het op de bureaustoel. Of het zou helpen wist hij niet. Daarna verstopte Sjakie zich zelf op de overloop tussen de trap en de zolderdeur. Hij wist dat zijn 'vader' de sleutel nooit in het sleutelgat liet zitten, dus daar hoefde hij zich geen zorgen over te maken. In de studeerkamer lag niets waarme je de deur kon inslaan. De deur was ijzersterk. Na een klein kwartier kwam de man boven. Alles verliep tot nu toe volgens plan. Toen ging hij Monique Vermond, bliotheekfiliaal 't Spoortje eerst prijs (tekeningen) LEIDEN" - Het zomerleesprogramma 'Een kast vol helden' van de twee Leidse bibliotheekfilialen 't Spoortje en Morskwartier is za terdag 25 juni in 't Spoortje feestelijk afgesloten met de prijsuit reiking voor de leukste tekening en het beste opstel. De twee win nende verhalen worden deze en volgende week gepubliceerd op de Kits-pagina. Boeken over Robin Hood, Pietje Bell, maar ook de anti-held Pudding Tarzan werden met veel plezier gelezen en beoordeeld. De in totaal 100 deelnemers kregen de opdracht om een tekening te maken en een opstel over hun favoriete held. Prijswinnaars filiaal 't Spoortje: (tekening) 1. Monique Ver mond 2. Debby Massaar 3. Mohammed Zerrou. Het beste opstel werd geschreven door Eva van Tol. Prijswinnaars filiaal Morskwartier: (opstel) 1. Annelieke Dek ker 2. Tali Shyamnarain 3. Annemarieke en Arne Verbout. De bes te tekening werd gemaakt door Monique Montanje. naar binnen, maar hij had geen sleutel, want Sjakie had én de re servesleutel én de echte sleutel. Hij wilde teruggaan, maar Sjakie was sneller en sloot de deur af, en voor de zekerheid schoof hij met veel moeite er nog een kast voor. Woedend riep Sjakie: "Verrader je bent erbij!". De man was woe dend maar kon niets beginnen. Sjakie rende naar beneden, en trok zijn moeder aan haar arm en zei: "Mam kom mee, het is be langrijk, snel"! Hij nam zijn beduusde moeder mee en vertelde alles aan de poli tie. Alles liep goed af en Sjakie was de held van de dag (donder dag). Sjakies vader werd bevrijd, want Igor Bavinschki had niet kunnen ontkennen waar hij zat. Maar de schat van het oude schrift..., die is nooit gevonden. EVA VAN TOL Politiek Den Haag stond vorige week op zijn kop. In één week tijd traden zowel minister Van Eekelen (defensie) als staats secretaris Van der Linden (bui tenlandse zaken) af. De reden voor hun aftreden was de gang van zaken rond de invoering van een nieuw paspoort. Van Eekelen was daar in het eerste kabinet-Lubbers bij betrokken als staatssecretaris van buiten landse zaken. Van der Linden volgde hem in die functie op in het tweede kabinet-Lubbers in 1986. De invoering van een nieuw paspoort bleek zo'n rommeltje dat de Tweede Kamer dit voor jaar besloot om zelf een diep gaand onderzoek in te stellen: de derde parlementaire enquê te in een paar jaar. Toen vorige maand het rapport openbaar werd gemaakt, hing het leven van beide bewindslieden gelijk aan een zijden draadje. Van Eekelen had er volgens de en quêtecommissie een potje van gemaakt door een heel slecht contract voor een bijna even slecht paspoort te sluiten, ter wijl Van der Linden de Tweede Kamer herhaaldelijk onjuiste informatie had gegeven. Al snel bleek dat de VVD niet bereid was om haar eigen be windsman Van Eekelen de hand boven het hoofd te hou den. Opnieuw een blunderende minister ongestraft laten zitten zou het toch al gehavende ver trouwen van veel mensen in de politiek de genadeklap geven, redeneerden de liberalen. En met Van Eekelen zou dan bijna automatisch ook de CDA-er Van der Linden moeten ver trekken. Bij het CDA lag het veel moeilijker, omdat minister Van den Broek (buitenlandse za ken) zijn staatssecretaris door dik en dun bleef verdedigen. Het CDA dreigde daardoor echter het imago te krijgen van een partij die zijn bewindslie den, zelfs als ze liegen, blijft verdedigen. En toen daarnaast CDA-fractieleider De Vries op zijn stuk bleef staan, gaf Van den Broek uiteindelijk toe. Daarmee was het lot van Van der Linden bezegeld: vrijdag middag bood hij zijn ontslag Het muisje heeft echter nog een venijnig staartje. Zowel premier Lubbers als Van den Broek hebben al laten weten dat volgens hen Van der Linden onterecht wordt weggestuurd. Van den Broek heeft bovendien gezegd dat hij alsnog opstapt wanneer de Kamer hem, zoals hij dat zelf zegt, voor de voeten blijft lopen in de paspoortzaak. Deze week praat de Kamer met de enquêtecommissie over het rapport, en volgende week de batteert de Kamer met het ka binet. Het staat al vast dat dat een heel spannende confronta tie tussen CDA-fractieleider De Vries en minister Van den Broek wordt. SJAAK SMAKMAN 'Open deur: monumenten van binnen en van buiten' is de titel van een boekwerkje dat speciaal voor kinderen is geschreven voor de Open Monumentendag zaterdag 17 september aanstaan de. Op deze monumentendag kunnen grote mensen, maar ook kinderen hun woonplaats of in de omgeving monumenten en andere oude gebouwen gaan be kijken. In Leiden is er geen extra aandacht besteed aan kinderen, maar is een wandelroute uitgezet door de binnenstad, die ook voor kinderen de moeite waard is. Om tien uur begint het evenement bij de Pieterskerk,waar ook de route begint. De beschrijving er van is verkrijgbaar bij het stad huis, op het Stadhuisplein 1 of bij de VW op het Stationsplein. Bij de VW ligt ook de kinder brochure die bedoeld is voor kin deren uit het hele land. Het idee om dit boekje te maken kwam van de Bond Heemschut. Dat is een organisatie die probeert zo veel mogelijk monumenten te beschermen, zodat ze niet wor den afgebroken. De leden van Bond Heemschut maken zich morgen dat jongeren te weinig weten over geschiedenis, omdat ze daar nogal eens klachten over horen van bijvoorbeeld de uni versiteiten. "Veel kinderen we ten bijna niks van geschiedenis en aardrijkskunde als ze van de middelbare school komen", ver telt J.P.J. van der Haagen, direc teur juridische- en ruimtelijke zaken van Bond Heemschut. Toen deze organisatie 75 jaar be stond in '86, heeft ze een eenmali ge onderwijskrant uitgegeven voor middelbare scholieren. Daarmee wilde ze jongeren meer betrekken bij de monumenten zorg. De belangstelling van de scholen voor deze krant viel ach teraf tegen, maar toch blijven de bond en nu ook de Stichting Open Monumentendag proberen kinderen wegwijs te maken in de monumentenwereld. Open deur Voor het eerst stonden vorig jaar de deuren van bijna alle Ne derlandse monumenten open voor publiek. De belangstelling was groot, maar het waren voor namelijk ouderen van boven de vijftig die aan de verschillende wandelroutes aflegden. Nu de eerste monumentendag een suc ces is geweest, willen de organi satoren van het evenement ook kinderen laten meedoen aan die dag. Daarom is er nu een kinder brochure. In het boekje 'Open deur: monumenten van binnen en van buiten' staan allerlei strips, waarin vragen worden ge steld. Wat is een monument nou eigenlijk en zit er altijd een dak op? Ook staat er een handleiding in de brochure, waarmee kinderen hun eigen 'monumentenroute' kunnen samenstellen. Van der Haagen vertelt over het boekje: GRONINGEN - De stichting Nationale Wetenschapsweek houdt voor jongeren tussen de 14 en 17 jaar een schrijfwedstrijd. Deelnemers moeten een verhaal, dialoog of gedicht schrijven over het thema 'wa ter en vuur'. Een jury zal de inzendingen (die voor 30 september binnen moeten zijn) beoordelen. De winnaar van de eerste prijs mag een reis maken naar de waterstad Venetië. De tweede prijs is een reis naar de vuurstad Parijs. De schrijfwedstrijd wordt gehouden in het kader van de Nationale Wetenschapsweek (11 tot en met 16 oktober). Een week lang kennis maken met wetenschap, dat is kortweg de doelstelling van de mani festatie. Naast de schrijfwedstrijd is er een programma voor scholie ren, een publieksdag, een avondprogramma en een landelijke mani festatie in dertig sterrenwachten en musea. Verhalen van maximaal 500 woorden en gedichten van maximaal 30 regels moeten vóór 30 september gestuurd worden naar: Schrijfwed strijd Wetenschapsweek, O.K.W., Paleisstraat 1,1012 RB Amsterdam. "het is de bedoeling dat kinderen met hun ouders en met het boek je in de hand op speurtocht gaan langs verschillende monumen ten. Juist voor kinderen is het erg leuk om eens een gebouw te bekijken waar ze verder nooit komen of zelfs niet in mogen. In het boekwerkje staat ook een puzzel, maar daar is jammerge- noeg een foutje ingeslopen. Ge lukkig waren we nog wel op tijd om er een briefje in te stoppen, waarop staat wat er fout is". Leiden Op de Leidse route door de binnenstad liggen de Pieters kerk en de Hooglandse kerk, waar een bloemententoonstel ling wordt gehouden. Verder kan iedereen die dat wil het stadhuis van binnen bekijken en het ge- meenlandshuis van het Hoog heemraadschap. Op gewone da gen mogem daar geen bezoekers in, maar op de monumentendag wel. Wat erg leuk voor jongeren is, is het museum 'De Leidse Wa genmaker'. Daar zijn allerlei wa gentjes en karretjes te zien, waar van er éen uit de vorige eeuw is uitgerust met picknickspullen en paardetuig. Met het boekje, bedoeld voor kinderen van 11 tot 14 jaar, kun nen jongeren zich een hele tijd vermaken. Er staan ook allerlei opdrachten in. Zo kunnen kinde ren die daar zin in hebben een collage maken van bijvoorbeeld krantenknipsels, kaarten of fo to's en die opsturen voor 1 okto ber. De mooiste collage levert een spiksplinternieuwe fiets op. Kinderen die het boekje 'Open deur: monumenten van binnen en van buiten' willen hebben kunnen dit kopen bij de verschil lende VW-kantoren in de buurt en ook op andere plaatsen die be trokken zijn bij de Open Monu mentendag. Het kost éen gulden, maar als er kinderen zijn die dit beslist niet kunnen bewtalen, dan mogen die het hebben voor twee kwartjes of zelfs helemaal voor niets. Het adres van de Bond Heem schut is Nieuwezijds Kolk 28. 1012 PV Amsterdam, tel;020 - 225229. war oeateeesf tnm -toe* waé'fc<jeüop w wufs't kwuwieat... t-trn- Zowel de single 'Beds are bur ning' als de elpee 'Diesel and dust' van Midnight Oil hebben onlangs nummer één gestaan in Zuidafrika. De opbrengst van de platenverkoop heeft de band aan het ANC geschonken. Vrijdag 23 september gaat voor de zesde keer de Grote Prijs van Nederland van start, het na tionaal muziekconcours voor be ginnende popgroepen. Dit jaar dingen 140 groepen mee naar de eerste prijs. Zaterdag 10 decem ber is de feestelijke finale in Pa- radiso in Amsterdam. In het Leidse LVC wordt vrij dag 28 oktober een van de voor rondes gehouden. Daar treden de volgende bands op: The Blackthornes (Amsterdam), Fontello d'Avanti (Leiden), Go Bang... (Amsterdam), Heidecker (Wassenaar), One Track Charlie (Leiden), Scram C Baby (Amster dam) en Suspects (Den Haag). In het kader van het 40-jarige bestaan van de verklaring van de rechten van de mens wordt in september en oktober de wereld tournee Amnesty Tour gehou den. Deelnemers aan de tour zijn Tracey Chapman, Peter Gabriel, Youssou N'Dour, Bruce Spring steen en Sting. Optredens zijn gepland in Azië, Afrika, Oost-Eu ropa en Amerika. Voor Talk Talk-fans is zater dag 15 oktober een dag om naar uit te kijken. Dan zal de Omni- versum-bioscoop in Den Haag om 18.00 uur een programma presenteren onder de titel 'Spirit of Eden' (titel nieuwste album Talk Talk). Omniversum is een bioscoop waar het scherm rondom de toeschouwers loopt. Hierdoor ontstaat een driedi mensionaal effect, zodat het lijkt of je middenin de film zit. Het Omniversum is gelegen aan de President kennedylaan 5, tel. 070-545454.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13