Medici willen fusie met St. Elisabeth Hij hoort niet meer in deze tijd Plan parkeerterrein in duinen voor boulevard Kampeertarieven Zuidduinen verdubbeld Goede aanvoer Paardenmarkt PAGINA 12 WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1988 Alphense hefbrug bestaat vandaag precies vijftig jaar ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense hefbrug staat vandaag de dag bloot aan nogal wat kritische geluiden, terwijl die een halve eeuw ge leden toch 'een staaltje tech nisch vernuft van de eerste orde' werd genoemd. Zelfs de firma Kloos in Alblasser- dam, die de brug destijds bouwde, heeft al herhaalde malen aangedrongen op ver vanging van de brug omdat die niet meer aan de eisen des tijds voldoet. Het is vandaag precies vijftig jaar geleden dat het markante stalen ge vaarte over de Gouwe werd geopend. door Ruud Lekx Om het steeds toenemende scheepvaartverkeer tussen Rot terdam- fen Amsterdam beter te kunnen verwerken, werd begin jaren dertig besloten de Gouwe te verbreden en de bruggen te vernieuwen. Het eerste resultaat van deze plannen was de Juli- anasluis in Gouda. In Waddinx- veen, Boskoop en Alphen kwa men grote stalen hefbruggen, die het scheepvaartverkeer beter konden verwerken dan de oude smalle klapbruggen. In 1933 werd de eerste geopend in Wad- dinxveen, twee jaar later had Boskoop zijn moderne kolos. In Alphen begon men een jaar later aan de bouw van de derde en laatste brug. De Alphenaar A. de Rooy ging als jongetje van zeven regelmatig bij de in aanbouw zijnde brug kijken. Zijn vader werkte im mers mee aan de bouw ervan, eerst als timmerman en later als technisch hoofdambtenaar. Thuis heeft De Rooy een foto boek van zijn vader met daarin foto's die de bouw van begin tot eind laten zien. "Het gebeurde weieens dat mijn vader ons op zondagmiddag meenam naar de bouwplaats en ons dan van alles uitlegde over de bouw. Dat was natuurlijk machtig. Ook ben ik eens, toen de brug nog niet in be drijf was, op het brugdek om hoog geweest. Officieel mocht dat natuurlijk helemaal niet. Het was wel fantastisch. Je stond 37 meter hoog en had een enorm uitzicht. Bij helder weer schijn je zelfs de Domtoren in Utrecht te kunnen zien". Klapbruggen De hoge brug was wel iets an ders dan de twee kleine klap bruggen die tot dan toe de oevers op die plaats verbonden. Tussen de bruggen lag een eilandje, wat de doorvaart erg smal maakte. Zelfs de schepen die hielpen bij de bouw van de nieuwe hefbrug konden er niet langs. Voor de nieuwe brug moesten eerst de brughoofden worden gebouwd. Een schop en een kruiwagen wa ren het gereedschap dat de arbei ders die de bouwputten groeven ter beschikking stond. De graaf werkzaamheden namen dan ook veel tijd in beslag. Toen de land- hoofden eenmaal klaar waren, we schrijven inmiddels 3 mei 1938, ging het echter snel. De ap paratuur werd in de machineka mer geplaatst en de stalen bo venbouw werd in twee dagen tijd geplaatst. In april van dat jaar was inmid dels al begonnen met de sloop van de twee oude bruggetjes en het afgraven van het eiland in de Gouwe. De restanten van die bruggen zijn nog steeds op de oe vers van de Gouwe te zien. Het volgende karwei aan de brug was het plaatsen van de bal- lastblokken bovenin de torens. De blokken wegen zeventig ton per stuk en hangen dertig meter hoog. Het bijzondere eraan is dat ze niet bestaan uit een mengsel van grint en cement, zoals nor maal het geval is, maar dat het grint is vervangen door zwaarde re ijzeren bouten en moeren. Dit was nodig omdat de blokken an ders te groot zouden worden. Bo ven deze blokken hangen twee gewichten van vijftien ton. Wan neer de brug wordt geopend, worden deze gewichten op de ballastblokken neergelaten. Na plaatsing van het brugdek en een aantal kleinere werkzaamheden werd de brug op 14 september 1938 officieel geopend door Jhr Mr. von Fisenne, lid van gedepu teerde staten van Zuid-Holland. Getemperd Een halve eeuw na de feestelij ke opening is de brug technisch weliswaar nog in goede conditie, maar is het enthousiasme over het stalen gevaarte wel enigszins getemperd. Allereerst vinden veel mensen de brug een land- schapsontsierend element. Vooral in de nabijgelegen pol ders valt zo'n stukje twintigste- eeuwse techniek tussen het eeu wenoude polderlandschap extra op. Maar ook van andere zijden komt kritiek. De bouwer van de hefbrug, de firma Kloos in Al- blasserdam, heeft al diverse ma len bij de provincie aangedron gen op vervanging van de brug. "We zeggen het al jaren", vertelt werknemer G. van der Knaap De Alphense hefbrug. Tijdens spitsuren onstaan lange rijen wachtenden voor de smalle brug. De verkeers problematiek wordt opgelost met de bouw van een aquaduct in de nabij gesitueerde rijksweg 11. van de firma. "We hebben de brug al die tijd in onderhoud ge had en er was nogal eens schade van aanvaringen en aanrijdin gen. De brug mag dan hoog zijn, hij is ook erg smal. De schepen van tegenwoordig zijn veel gro ter dan vijftig jaar geleden en het is bij voorbeeld onmogelijk dat twee schepen elkaar onder de brug passeren. Bovendien is de doorrijhoogte voor vrachtwa gens ook vrij laag. Het is eigen lijk een brug die niet meer thuis hoort in deze tijd". Specialisten Rijnoord zien in AZL niet ideale partner ALPHEN AAN DEN RIJN - De specialisten van het ziekenhuis Rijnoord in Alphen heb ben het 'initiatief overgenomen', aldus woordvoerster en oogarts H. Hornstra-Limburg. "In tegenstelling tot het bestuur wil de medische staf de patiënten niet in de steek laten. Op dit moment liggen alle gesprekken stil en dat is een slechte zaak. Het is immers duide lijk dat Rijnoord móet fuseren". Volgens haar ligt een fusie van Rijnoord met het St. Elisabeth zie kenhuis in Leiderdorp (EZL) het meest voor de hand. "Het AZL heeft zich zelf teruggetrokken". Daarbij komt nog dat de Rijnoord- specialisten het academisch zie kenhuis nooit hebben gezien als de meest ideale partner. Dit omdat de specialisten in een academisch zie kenhuis werken in vast dienstver band, terwijl ze in algemene zie kenhuizen zoals Rijnoord en het EZL vrij gevestigde ondernemers zijn. Ook de provincie heeft de moge lijkheid van een fusie tussen EZL en Rijnoord genoemd als een van de voorstellen om het aantal bed den in Zuid-Holland te verminde ren. Fusie tussen AZL en Rijnoord komt niet voor in de plannen van de provincie. De artsen in Rijnoord hebben nu een organisatiebureau uit Amster dam in de arm genomen dat 'be sprekingen moet voeren met het AZL, met het Elisabeth ziekenhuis en het Diaconessenhuis in Leiden (Hornstra: "Maar samenwerking daarmee is niet logisch"). Naar aan leiding daarvan wordt een 'op dracht geformuleerd'. Aan het be stuur is dringend verzocht op één lijn te gaan zitten met de medici, omdat het onmogelijk is met een onderhandelingspartner bespre kingen te voeren als de medische staf en het bestuur niet hetzelfde willen, vertelt Hornstra. Vanavond wordt dat in een ver gadering van de Raad van Toezicht benadrukt en dan heeft het bestuur volgens Hornstra tot volgende week donderdag de tijd om een be slissing te nemen. "We moeten sa- rnen verdergaan öf het bestuur moet zijn consequenties trekken en opstappen". Hornstra verwacht overigens niet dat het bestuur en de specialis ten tot overeenstemming komen: "We hebben al énige jaren ervaring met dit bestuur en ik kan zeggen dat we niet er niet zoveel vertrou wen meer in hebben. De onzeker heid bestaat nu al zo'n tijd, dat mag niet lang meer duren. We geven het bestuur nog één kans. Maar we hebben al vaker bij het bestuur er op aangedrongen ook andere fusie mogelijkheden te onderzoeken. Het bestuur heeft echter al zijn zin nen gezet op het AZL. Ondanks on ze vragen, adviezen en verzoeken. Het wordt natuurlijk moeilijk om nu een morele i ken". Voorzitter H. Wissels van het be stuur van Rijnoord gaat ervan uit dat het AZL bovenaan de lijst van Rijnoord blijft staan: "Als bestuur ga je niet zomaar je beleid verande ren". Volgens hem moet eerst wor den bekeken of de problemen tus sen de artsen van het AZL en van het Rijnoordziekenhuis niet kun nen worden opgelost. "Tijdens eer dere besprekingen over samenwer king met het AZL zijn we ook hob bels tegengekomen. Toch is het in orde gekomen. We moeten niet te gauw het bijltje erbij neerleggen". Onlangs nog heeft het bestuur van Rijnoord aan het EZL meege deeld dat dat ziekenhuis pas in beeld komt wanneer blijkt aat fu sie met het AZL onmogelijk is. Vooralsnog is Wissels daarvan ech ter niet overtuigd. "De specialisten zijn natuurlijk een zeer belangrijk onderdeel van het ziekenhuis, maar er zijn meer factoren die mee spelen. Waar wij als bestuur pri mair naar streven, is de patiënten in de Alphense regio een zo goed mogelijke gezondheidszorg te bie den. Het AZL heeft volgens ons de beste papieren" NOORDWIJK - De eigenaren van 'net Boulevard-hotel aan de Konin gin Wilhelmina Boulevard in Noordwijk aan Zee willen in de zeereep een parkeerterrein voor ten minste 125 auto's aanleggen. Ch. de Boer en A. de Mol hebben bij de gemeente Noordwijk en het Hoogheemraadschap van Rijnland inmiddels een aanvraag voor een vergunning ingediend. De grond is onlangs van een particulier ge kocht. Het Boulevard-hotel staat aan de vooravond van een ingrijpende verbouwing waarbij het aantal ka mers flink wordt uitgebreid. Onder het hotel wordt parkeergelegen heid gemaakt. Op grond van de ge meentelijke parkeerverordening komt het hotel echter 21 parkeer plaatsen tekort. De eigenaren zou den daarom 180.000 gulden in het parkeerfonds moeten storten. Uit dit fonds betaalt de gemeente de aanleg van parkeerplaatsen, in dit geval in een straal van 750 meter om het Boulevard-hotel. De Boer is niet van plan geld in het fonds te storten. "We hebben niets aan parkeerplaatsen die op 750 meter van het hotel verwijderd liggen. Je komt dan uit bij het Rem-booreiland voor de kust. We storten het geld dan liever meteen Omdat er toch een oplossing moest worden gevonden voor het eigen parkeerprobleem en boven dien, zoals De Boer het uitdrukt, heel Noordwijk met de parkeerpro- blematiek te kampen heeft, is het plan voor een parkeerterrein gebo- Het is de bedoeling in de zeereep tussen de vuurtoren en het voor malige Oranjebad over de helft van de breedte van de zeereep, een par keerterrein te maken. Vooralsnog wordt uitgegaan van een terrein voor 125 auto's, maar dit aantal kan later worden uitgebreid. De Boer laat zich niet uit over de totale kos ten die met het project gemoeid zijn. De directie van het hotel wil de plaatsen uitrusten met meters, zodat het terrein doorlopend geld oplevert. Het bestemmingsplan voor de Koningin Wilhelmina Boulevard is volgens een gemeente-ambtenaar niet erg duidelijk voor wat betreft de mogelijkheid om in de zeereep een parkeerterrein aan te leggen. De zeereep ter plaatse heeft de be stemming 'strand' en de ambtenaar weet niet of parkeerterreinen ook onder de bestemming strand kun nen vallen: "Dat moet nog worden uitgezocht". Wethouder V. Salman liet on langs tijdens een commissieverga dering weten niet erg blij te zijn met de aanvraag van de vergun ning. De gemeente Noordwijk wil in 1989 de boulevard grondig op knappen en het is niet uitgesloten dat de grond waar nu het parkeer terrein op komt te liggen, nodig is bij de verbetering van de boule vard. Het Hoogheemraadschap Rijn land moet ook toestemming geven. De zeereep dient als zeewering en de bescherming van het achterland is een van de taken van het hoog heemraadschap. KATWIJK Het afronden van de renovatie van de gemeentelijke camping De Zuidduinen in Katwijk, gaat nog eens 715.000 gulden kos ten. Naast de voorzieningen die het afgelopen jaar al voor een bedrag van 1,9 miljoen waren aangebracht, moet nu worden geïnvesteerd in de aanleg van aansluitingen op het elektnci- teits- en kabelnet en de aanleg van een gras mat. Als gevolg van deze extra kosten worden de kampeertarieven bijna verdubbeld. De extra investering is noodzakelijk omdat in het oorspronkelijke renovatieplan -dat door de gemeenteraad in 1987 werd goedgekeurd- niet is uitgegaan van een compleet voorzienin genpakket. In de praktijk is verder gebleken dat bepaalde uitgaven -zoals geraamd voor de aanleg van een grasmat op het hele terrein- niet over een aantal jaren kunnen worden gespreid. De totale renovatie van het kampeerterrein Zuidduinen moet nu voor het begin van het kampeerseizoen 1989 zijn afgerond. Dat bete kent dat al op 1 oktober van dit jaar met de werkzaamheden moet worden begonnen. De ••aadscommissie voor vorming, recreatie en ontmoeting in Katwijk is gisteravond akkoord gegaan met de extra investering in de gemeen telijke camping. De raadsleden stemden tevens in met het verhogen van de tarieven van het kampeerter rein tot het niveau van de prijzen van de cam ping Noordduinen. Niet iedereen was daar ove rigens even enthousiast over. "De financieel zwakkeren komen voor een onaangename ver rassing te staan", aldus het RPF-raadslid H. Bakker. Hij vroeg zich af of elke investering in het kampeerterrein wel zo ecohomisch verant woord is als het college van B en W beweert. Bakker: "Ik denk dan met name aan de aanleg van de aansluitingen op het kabelnet". In de praktijk betekent de prijsstijging voor de seizoentarieven op De Zuidduinen bijna een verdubbeling: van 930 naar 1800 gulden. Een dergelijke stijging is volgens het college van burgemeester en wethouders van de kust plaats aanvaardbaar omdat het voorzieningen niveau van de camping in de nieuwe situatie niet meer is te vergelijken met de situatie waar op de oude prijs was gebaseerd. "Het voorheen primitieve kampeerterrein is niet meer. Het heeft plaatsgemaakt voor een nieuwe, moder ne camping, waarop ook een ander publiek te zien zal zijn in de komende jaren. Primitieve ta rieven kunnen dan uiteraard ook niet meer", aldus de ambtelijke nota die door B en W is on dergeschreven. Voor de seizoengasten die ook al dit jaar op De Zuidduinen verbleven, wordt een geleide lijke tariefsverhoging voorgesteld. De prijzen worden in een periode van waarschijnlijk vier jaar tot het gewenste peil van 1800 gulden ver hoogd. Alleen het VVD-raadslid D. van der Pias-van der Plas toonde' zich gisteravond voorstander van het sneller verhogen van de ta rieven voor deze groep kampeerders. "De voor zieningen worden optimaal, daar mag best voor betaald worden. De ontwikkelingen in de toeristische sector gaan verder erg snel. Bin nen enkele jaren kunnen er voor deze camping weer nieuwe wensen op tafel liggen", aldus mevrouw Van der Plas. Boete na aanrijding met dodelijke afloop DEN HAAG/RIJNSATERWOU- DE - Voor het veroorzaken van een dodelijk ongeval op de Heren weg in Woubrugge heeft de officier van justitie bij de Haagse recht bank tegen een 47-jarige inwoner van Woubrugge een boete van 2000 gulden geëist. Bovendien vroeg hij zes maanden ontzegging van de ri j bevoegdheid met een proeftijd van twee jaar. Het ongeluk gebeurde eind vorig jaar 's ochtends rond kwart voor ze ven. De inwoner van Rijnsaterwou- de zag niet toen hij van de provinci ale weg de Herenweg opdraaide dat een bromfietser (17) hem dicht was genaderd. Toen die op de auto klapte, bemerkte hij hem voor het eerst. Sneldieven slaan toe ALKEMADE Tien auto's zijn opengebroken rond de Europaweg in Roelofarendsveen. De politie denkt dat dit het werk van zogehe ten sneldieven betreft omdat geen radio's werden ontvreemd. Deze inbrekers richten zich alleen op losliggende waardevolle goederen die in de auto liggen. Hun buit in Roelofarendsveen bedroeg een au toradio, een walkman en geluids apparatuur. Bij alle auto's sneden de dieven de raamrubbers weg. 'Valkenburg misscliien niet de drukste, wel gezelligste' VALKENBURG - Tevreden ge zichten vanmorgen op de paarden markt in Valkenburg. Nog ruim voor het sluiten van de markt werd ten opzichte van vorig jaar al een record geboekt. Bedroeg het aantal aangeboden viervoeters vorig jaar 101, vanmorgen om kwart voor tien stonden er al 110 paarden in de straten rond de hervormde kerk in het Rijndorp. Op dat moment liet ook de zon weliswaar wat waterig zich voor het eerst die morgen zien. "Dat had ik niet verwacht", zegt marktmees ter Cor Bol. "Om zes uur vanmor gen goot het van de hemel en zag het er niet naar uit dat dat snel zou veranderen. En dat merk je gelijk aan het aantal bezoekers. Het is nu al gezellig druk. Dat belooft wat voor de rest van de dag". Bol maakt al zestien jaar deel uit van het paardenmarktcomité uit het Rijndorp. Samen met L. van Tilburg, G. van Leeuwen, W. Gra- venkamp en J. van der Nagel se nior en junior heeft Bol de organi- Het was rond half tien al gezellig druk op de Valkenburgse 'mart'. satie van de markt in handen. Tevreden gezichten ook bij de 'aanvoerders'. Zoals bij A.C. Vas uit het Gelderse Ederveen. Vas is voor de eerste keer in het Rijndorp en levert een aardige bijdrage aan de aanvoer van de viervoeters. Niet minder dan 35 paarden komen uit de vrachtwagen met aanhanger te voorschijn. "Voor elk paard krijg ik een premie van 20 gulden en dat levert mij vandaag 700 gulden op", aldus de handelaar. Minder content is hij over de be langstelling om een paardje aan te schaffen. "Gisteren verkocht ik nog tien paarden op de markt in Denekamp, maar die Valkenbur gers kijken alleen maar", zegt hij spottend in de richting van het pu bliek. Overigens worden vrijwel alle traditionele paardenmarkten zoals ook Rijnsburg en Voorscho ten- kunstmatig in leven gehou den, door bijvoorbeeld het aantrek ken van maneges, die met grote aantallen paarden en pony's naar de markt komen. "Maar dat maakt niet uit. Het is een stukje folklore én dat mag je best kunstmatig in le ven houden. Er is maar een markt waar een groot aantal paarden wordt verkocht en dat is Eist", zegt Bol. "De rest is pure folklore". Handelaar Anthon Heemskerk uit Rijnsburg is al jaren op de paar denmarkt in de buurgemeente aan wezig. Heemskerk doet verwoede pogingen om een van zijn pony's te verkopen. "Ze zijn mak en ver trouwd met kinderen", laat hij we ten. Op hetzelfde moment schopt een van zijn pony's naar een achter hem staand paard. Droog zegt Heemskerk dat dit begrijpelijk is. "Hij heeft een hekel aan dat paard, maar voor kinderen is hij erg lief Ondanks deze geruststellende woorden roept een wat angstig kij kende moeder haar dochter voor de zekerheid maar wat achteruit. Om precies tien uur wordt de markt officieel door burgemeester C. Sinke geopend. Volgens Sinke is de paardenmarkt een traditie die het ten volle waard is om in stand te houden. "We gaan daarbij niet zeuren over de grootste of de druk ste markt. Maar wel over de gezel ligste en dat is er maar één: de Val kenburgse", aldus Sinke. WOENSDAG 14 SEPTEMBER Alkemade DONDERDAG 15 SEPTEMBER Alkemade Leiden Leidato Huishoudshow in de Leiderdorp klaverjassen, rummykub en Gent, aanvang 20.00 uur in het Don Boscohuis, Zuidbuurtseweg. Najaars-antiekbeurs in de Rijn streekhal, van 1600 tot 21.00 uur. Leidato Huishoudshow in de Groenoordhallen, van 13.00 tot Fortuna', toneel, ballet, koor, or kest, 20.15 uur in de Pieterskerk. feestweek Oranjecomité, vuur werk bi| het sportcomplex, aan- feestweek Oranjecomité, vere nigingentaptoe door Roelof- Groenoordhallen, van 13.00- 17.00 uur en van 19.00-22.30 uur. yathzee bij De Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in de Muzen- Sk VRIJDAG 16 SEPTEMBER A r4 Alkemade Boskoop vlooienmarkt in de Beurshal, bosloop over afstanden van ble, aanvang 20.30 uur in het Lak- theater, Cleveringaplaats. Leiden ledenvergadering van de Grafi- Alphen brood, van 16.00 tot 21.00 uur in de Stadsgehoorzaal. Voorschoten M feestweek Oranjecomité met programma voor jeugd en bejaar- A.P. van Neslaan, van 17.00 tot 22.00 uur. 22,1 tot 14,4 km. AV Holland, start om 19.00 uur, inschrijven bij de kantine, Leidse Hout. optreden George Julien bij ten nisvereniging Zuid-West, aan vang 20.30 uur in cubgebouw, de Harmonie aan de Breestraat, aanvang 20.00 uur. lyc, Havixhorst, van 20.00 tot 21.00 uur. markt: 'O, Fortuna', toneel, ballet, koor, orkest, aanvang 20.15 uur in de Pieterskerk. 15.30 uur; kamermuziekconcert Kunstkring, aanvang 20.30 uur, Kasteel Duivenvoorde. Veurse- BB Alphen «A opening expositie Jan Snoeck, vK zeefdrukken en keramiek, om opening Haduardmavo door burgemeester Van der Sluis, om 16.30 uur. ruilavond voor verzamelaars, Ruilclub Koningskerk, aanvang 19.00 uur in buurthuis 't Spoortje, Schubertlaan. swingavond, aanvang 21.30 uur in Droomfabriek, Oude Singel. Huishoudshow, van 19.00 tot 22.00 uur. marathon over 7 of 14 km, Volkstuincomplex Cronesteyn, aanvang 19.30 uur. bi| De Bron. Troubadourweg. aan vang 21.00 uur. hoorzitting over bestemmings plan Steeklerweg, aanvang 20.00 uur in het Stadskantoor. kennismakingsbijeenkomst van de stichting Enim, aanvang 20.00 uur in het pand hoek So- phiastraatA/an Dillenburgstraat, inl. tel: 253765. weg. Zoeterwoude lezing over de 'hooibouw vroe ger in Zoeterwoude', door Jan van theek, Thorbeckeplein. uB film: 'Yeelen', aanvang 20120 mjs O C KI n A uur- Hooftstraat Filmhuis, Hooft- P™ UtNUM straat 210 Leiden bloemschik-demonstratié Tuin Nu - Expo '88', van 10 00 tot 22.00 uur in de Hooglandse kerk bingo-avond Drumband Matilo, aanvang 20.00 uur in clubhuis, Zaanstraat. in kader van-de Uitmarkt: 'O, kunstmanifestatie met werk van bekende kunstenaars, winkel centrum Winkelhof, de hele dag, met koopavond, tot 21.00 uur

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 12