Politiek voelt nog niets voor vrije sluitingstijd Raadsleden en ambtenaren bezoeken horecabedrijven in Utrecht Flinke buit bij inbraak in postkantoor WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1988 LEIDEN Alle ingrediënten zijn aanwezig dat in Leiden opnieuw een flinke en langdurige discussie losbarst over sluitingstijden van de horeca. (archieffoto) LEIDEN - Een gezelschap van 25 raadsleden en ambte naren gaat morgen een avondje stappen in Utrecht. Het betreft hier geen uitje ter versterking van de vriendschappelijke relaties, maar een heus werkbezoek. De delegatie uit Leiden wil aan den lijve ervaren wat de voor- en nadelen zijn van vrije sluitingstijden van de kroegen in de Domstad. Be halve een bezoek aan diver se etablissementen in die stad staan ontmoetingen met vertegenwoordigers van het gemeentebestuur en de politie op het pro gramma. door Gert Visser Hoewel de reden van het bezoek anders veronderstelt, ziet het er niet naar uit dat het gezelschap, op zoek naar sporen van nachtelijk vandalisme, tot in de vroege uur tjes door Utrecht blijft zwerven. Ver voor sluitingstijd wordt weer huiswaarts gekeerd, rond één uur 's nachts vertrekt de bus. Er moet de volgende ochtend tenslotte weer gewerkt worden. Wie op ei gen initiatief een diepgaand onder zoek wil instellen, is aangewezen op de nachttrein. Utrecht is verkozen omdat in de ze gemeente sinds een jaar een proef wordt gehouden met vrije sluitingstijden. Een maatregel die niet zozeer was bedoeld om de kroegbazen een extra bron van in komsten te verschaffen, maar be oogde de overlast op straat te ver minderen. Spreiding van sluitings tijden betekent spreiding van café- verlaters en minder herrie op straat, zo was de gedachte. Volgens een woordvoerder van het Utrechts gemeentebestuur zijn de resultaten van de proef bevredi gend: "We hebben de indruk dat het door het verspreid vertrekken rustiger is geworden op straat. Het aantal klachten over de horeca is ook afgenomen". De vraag is dan nog slechts of er een vergelijking Uitbreiding van Kringloopproject LEIDEN Wethouder De la Mar van sociale zaken opent woensdag 21 september om 16.30 uur de uit breiding van Kringloop Projekt Leiden aan de Volmolengracht 13. Werklozen verzamelen afgedankte goederen en brengen die weer in omloop. Het gaat daarbij om meu bilair, boeken, kleding, elektrische apparatuur. Bij het project zijn vrijwilligers werkzaam. Door de uitbreiding zijn nog enkele vrijwilligers nodig die op vrijdag binnengekomen spullen in de winkel zetten en een voudige reparaties aan stoelen en tafels kunnen verrichten. Belang stellenden kunnen langskomen tij dens de openingsuren op woens dag tot en met zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur. Hotel (1) Eén van de langst open gebleven gaten in de horecamarkt in Lei den wordt binnen afzienbare tijd gedicht: de stad krijgt eindelijk een goedkope overnachtingsmo gelijkheid voor jongeren. Initia tiefnemer R.G.J. van der Berg uit Leiden hoopt komend voorjaar aan de Lange Scheistraat 9/9a (vlakbij De Lakenhal) de deuren van een jeugdhotel, waarvoor nog geen naam is verzonnen, te openen. "ik kwam op het idee door een vriend van me", vertelt Van der Berg, in het dagelijks leven pro ducent van laboratorium-beno digdheden. "Dat is een echte rei ziger, hij komt overal en hij wilde twee jaar geleden zelf een jeugd hotel in Leiden gaan beginnen. Omdat hij niet over genoeg liqui de middelen en organisatiever mogen beschikte, zouden we het samen doen. Eerst hadden we een pand op het Noordeinde op het oog, maar op het laatste mo ment heeft die vriend zich terug getrokken. Ik vond het een leuk idee en heb toen vorig jaar met dat doel het pand aan de Lange Scheistraat gekocht". "Hotels zijn er genoeg in Lei den", verklaart hij zijn plan. "Maar goedkope overnachtings mogelijkheden, zeker voor de jeugd, bijna niet. Ik wil slaap plaatsen aanbieden tussen de vijftien en twintig gulden". Zijn slogan blijkt: goedkoop en toch een beetje luxe. "Er komt een grote recreatieruimte met een bar. Ik heb het nog niet helemaal uitgedacht, maar ik ga misschien ook wel films vertonen. In die tussen Utrecht en Leiden mogelijk is, menig raadslid heeft er de afge lopen weken nadrukkelijk op ge wezen. Zo is bijvoorbeeld een be langrijk deel van de cafés in Utrecht in één gebied geconcen treerd, terwijl in Leiden daarvan nauwelijks sprake is. Discussie Het moet daarom nog blijken of het bezoek, behalve gezelligheid, ook nuttige informatie voor de lei- denaars oplevert. Interessanter is ook wat de raadsleden met die in formatie denken te gaan doen. Is het de bedoeling dat de discussie over de sluitingstijden, die Leiden tien jaar lang op soms onaangena me wijze in zijn greep hield, de ko mende maanden weer wordt opge pakt? In Leiden is nog steeds een proef gaande. Gebruikelijk is dat de ca fés op vrijdag en zaterdag tot twee uur open blijven, terwijl 23 cafés inmiddels vergunning hebben ge kregen om op zaterdag tot 3 uur open te blijven. Twee jaar geleden werd hiertoe besloten waarna bur gemeester Goekoop voorlopig rust aan het horecafront aankondigde. Overigens werd het alternatief van vrije sluitingstijden twee jaar gele den door de gemeenteraad afgewe zen. Er lijkt in de gemeenteraad een meerderheid te vinden die een nog soepeler regeling voor de sluitings tijden wil. Tot voor kort was die meerderheid minimaal, maar nu in PvdA-gelederen de standpunten aan het schuiven zijn, is die uitge groeid tot een zeer comfortabele. Geen problemen derhalve. Toch ziet het er niet naar uit dat de poli tiek nog voor de verkiezingen van 1990 de huidige regeling voor de sluitingstijden bijstelt. Afspraak D66-raadslid Pex Langenberg - hij en Bernard Stöxen van Leiden weer gezellig het initiatief betwis ten wie de aanzet tot het uitstapje naar Utrecht te hebben gegeven - is één van de weinigen die de discus sie op korte termijn (dit najaar) wil aangaan. "Ik heb al eerder gezegd dat we dit najaar de proef moeten evalueren. Dan moeten we alle mo gelijkheden maar eens op een rijtje zetten. In Delft bijvoorbeeld wer ken ze met een bonnensysteem waarbij cafés een aantal avonden in het jaar langer open mogen blij ven. Dat schijnt ook goed te wer ken. Als ik de koppen in de ge meenteraad tel, zit verruimming van de sluitingstijden er wel in. Ik ben blij dat hierover binnen de PvdA nu ook is nagedacht". Langenbergs optimisme is te voorbarig. In het collegeprogram ma is vastgelegd dat 'verruiming van de sluitingstijden van de hore ca achterwege blijft om overlast voor de buurt tegen te gaan'. Frac tievoorzitter Rob van Lint is vast besloten de collegepartijen aan de ze afspraak te houden. Van Lint: "Ik hoor continu klachten over de horeca, er is dus geen enkele reden de sluitingstijden te verruimen. Om twee uur dicht is al heel mooi voor al die mensen die dagelijks overlast ondervinden". Dat daar over door enkele PvdA-raadsleden anders gedacht wordt, heeft in klein-linkse kringen verbazing ge wekt. Van Lint: "Ik sta daar heel erg van te kijken. Maar we zullen de PvdA aan de afspraak houden". ruimte kunnen gasten s mor gens ook een ontbijtje krijgen en 's avonds een dagschotel". Maar de luxe zit 'm volgens Van der Berg vooral in de slaaplaatsen zelf. Het hotel (her berg vindt hij wat ouderwets klinken) krijgt twintig slaap plaatsen: op de eerste verdieping komen een ruimte met vier en een met zes bedden (met balkon op het zuiden), op de tweede eta ge worden tien bedden geplaatst. Deze opzet geeft, zegt Van der Berg, een beetje meer privacy dan doorgaans in jeugdherber gen wordt geboden. "Als mensen bij voorbeeld met z'n drieën ko men, kunnen ze in de ruimte met vier bedden slapen en hoeven ze die met maar één vreemde te de len". "Kijk, ik kan hier best wel veertig bedden neerzetten, sta pelbedden, maar dat wil ik dus niet. De jeugdhotels waar ik ben geweest waren eigenlijk allemaal wel leuk, alleen is het bij sommi gen een grote bende. Het nadeel van slaapvertrekken met veel bedden is namelijk dat als men sen op verschillende tijdstippen binnenkomen en ook nog een glaasje op hebben, je de hele nacht geen oog dicht doet. Dan heb je dus eigenlijk alleen maar voor een bed betaald, maar sla pen ho maar". Hotel (2) Hoewel het woord 'jeugd' er voorstaat, wil de Leidenaar in zijn hotel niet per se alleen on derdak aan jongeren bieden. "Je denkt bij jeugd al gauw aan zes tien-, zeventienjarigen, maar ik Ook in het kamp van de twee gro te collegepartijen bestaat weinig behoefte de discussie op te rake len. WD-leider Theo van der Nat: "Wij hebben altijd gezegd dat de sluitingstijden verruimd moeten worden. Binnen de PvdA is de zaak nu kennelijk in beweging. Maar al leen tenzij andere fracties er over beginnen, zal de WD dit najaar aan deze discussie deelnemen. Je kan niet ieder jaar opnieuw een be sluit nemen". PvdA-fractieleider Steven de Vreeze houdt een slag om de arm: "Ik sluit niet uit dat er bij de ko mende begrotingsbehandeling over gepraat gaat worden. Maar ik heb er geen behoefte aan om het collegeprogramma open te breken. Mijn voorkeur gaat er naar uit om er in 1990 bij de volgende college onderhandelingen over te praten. Maar ja, als het nu geweldig blijkt te gaan in Utrecht...". Zelfs oppositieleider Walen kamp is zich bewust van de af spraak in het collegeprogramma: "Ik wil wel eens kijken of er meer mogelijk is, maar dan pas over twee jaar bij de gesprekken over een nieuw collegeprogramma. Het hoeft voor ons op dit moment niet zo. Er is nu duidelijk rust aan het horecafront en dat is ook wat waard". Welke resultaten het uitstapje naar Utrecht oplevert, duidelijk is dat er geen meerderheid te vinden is die op korte termijn wil ingrijpen in het horecabeleid. Ook burge meester Goekoop rekent zich tot deze meerderheid. Goekoop laat via een woordvoerder weten voor lopig geen initiatieven te zullen ne men om de bestaande regeling te veranderen. De burgemeester sluit echter niet uit dat de vrije sluitings tijden in het pakket passen van het anti-vandalismebeleid. De slui tingsuren staan op de agenda bij de gelijknamige werkgroep van de ge meente. Nachtfilm Eén van de deskundigen (profes sioneel gezien) op het terrein van de sluitingsuren is hoofdcommis saris politie H. Mostert. Hij wil het uitstapje naar Utrecht voor geen goud missen, al was het alleen maar omdat in deze stad ooit zijn carrière bij de politie aanving. Mos tert is het met de ondernemers in de horeca eens dat er in principe een 'gelijke monniken, gelijke kap- pen-systeem' zou moeten zijn. Dus: ieder café dezelfde rechten wat sluitingstijd betreft. Net als raads lid Langenberg wijst hij op de ge meente Delft waar men goede erva ringen heeft met een bonnensys teem. "Ik heb persoonlijk geen moeite met vrije sluitingstijden wanneer dat tenminste geen overlast geeft", aldus de hoofdcommissaris: "Dat daardoor een gespreid vertrek ont staat, is in de proefgemeenten be vestigd. Er verandert natuurlijk wel wat aan de verantwoordelijk heden van de caféhouder. Nu kan hij tegen zijn klanten zeggen dat hij om twee uur dicht moet omdat an ders de politie voor de deur staat. In een andere situatie moet hij zelf de verantwoordelijkheid nemen". "Het uitgaanspatroon heeft zich de laatste jaren natuurlijk gewij zigd. Vroeger verscheen om elf uur het testbeeld op tv. Nu kijken men sen tot één uur naar de nachtfilm en hebben daarna de behoefte om ergens nog wat te gaan drinken" stel geen grenzen. In principe mag iedereen hier overnachten. Er zijn ook dertigers die rond trekken. Het zullen over het alge meen denk ik wel jongeren zijn. Voor hen wordt het allemaal een beetje minder, wat de uitkerin gen en zo betreft". Marktonderzoek heeft Van der Berg voor zijn plannen nauwe lijks gedaan. "Ik heb wel bij de jeugdherberg in Noordwijker- hout geïnformeerd en die zit bij na altijd vol. Ik ga ervan uit dat de helft van de bedden perma nent bezet zal zijn, dat is denk ik best haalbaar. Misschien loopt het allemaal wel zo goed dat ik nog eens moet uitbreiden. Gaat het niet zo goed, dan zijn er toch nog mogelijkheden. Je hebt bij voorbeeld reisbureaus die voor een bepaald aantal maanden bedden huren in hotels". Mostert is echter niet ontevreden met de huidige situatie in Leiden. "De praktijk heeft nooit bevestigd dat het systeem met een aantal ont heffingen een slechte beslissing is geweest", zegt hij diplomatiek: "De werkdruk van de politie is er niet door verhoogd en er is nooit aanleiding geweest bij sommige cafés een einde te maken aan het la ter open blijven. Er is zelfs geen en kele waarschuwing uitgedeeld". Splijtzwam In de horecawereld zelf wordt (wie had anders verwacht) ver schillend over vrije sluitingstijden gedacht. Het is een teer gespreks onderwerp, het besluit van de ge meenteraad om slechts aan enkele cafés ontheffing te verlenen heeft in dit wereldje als een splijtzwam gewerkt. Sindsdien is van een ge meenschappelijk optreden van de ondernemers geen sprake meer en lijdt de Horecabond Nederland, af deling Leiden, volgens sommigen een kwijnend bestaan. Haar voorzitter Willem Visscher (eigenaar van café Van Meizen dat een ontheffing tot drie uur heeft) bestrijdt dat en herhaalt het oude standpunt: voor iedereen dezelfde regels. "Er is nog steeds een af vloeiing van bezoekers naar andere steden waar de cafés langer open blijven. De bond staat positief te genover vrije sluitingstijden. Mis schien zou je er een proef mee moe ten nemen in de drie horecacentra in Leiden: de Beestenmarkt, de Pieterswijk en rond de Hooglandse Kerk". Visscher gelooft in het ver- Van der Berg denkt zijn cliën- tele niet louter onder echte toe risten te hoeven zoeken. "Men sen van ver die in de Groenoord- hallen een popconcert of een beurs hebben bezocht, willen misschien ook wel hier over nachten". Met behulp van een aantal vrienden en kennissen neemt Van der Berg de benodigde ver bouwing van het pand voor een groot deel zelf ter hand. "Alleen bepaalde dingen besteed ik uit, zoals loodgieterswerk. Mede hierdoor hoop ik de prijs zo laag mogelijk te houden". Hij zal ove rigens niet zelf het dagelijks run nen van het hotel op zich nemen, hoewel hij zegt enige ervaring in de horeca-branche te hebben. "Ik denk dat ik het verpacht, zelf zal ik me alleen maar met de za kelijke kanten bezig houden". spreid vertrekken en raadt de dele gatie aan daarop in Utrecht toch vooral goed te letten. "Maar dan moeten ze niet om één uur weg gaan. Ze mogen gerust op kosten van Horeca Nederland nog een borreltje nemen". Ben Luijkx (eigenaar van Malle Babbe en de Harmonie): "Voor mijn part geven ze vandaag nog de sluitingstijden vrij. In het weekein de mag ik tot drie uur open blijven, waardoor er veel volk van andere kroegen nog eens hierheen komt. Echt, dat zijn de lastigste uren voor mij. Het zijn vaak dezelfde kroegen die het niet in de hand houden. Laat ze die dan maar straffen". "Er moet op z'n minst een proef mee gehouden worden", zegt Leo Kamphues (Koets-o-theek): "Wat er nu gebeurt, is volstrekte wille keur en discriminerend. De be hoefte om langer open te blijven is verschrikkelijk groot. Ik denk dat de helft van de ondernemers ge bruik van de vrije sluitingstijden zou maken". Puin Sjaak van der Velden (De Treg- ter) is ook voor: "Het is niet voor niets dat zoveel mensen nog naar andere steden gaan. Ik merk het aan mijn eigen klanten. Die gaan om twee uur nog ergens anders naar toe". Hans van der Bijl (Huis de Bijlen) vindt vrije sluitingstij den verstandig, maar zal er zelf geen gebruik van maken: "Het heeft ongetwijfeld tot gevolg dat er meer spreiding optreedt. Maar je moet er ook weer extra personeel Voor de komst van het jeugd hotel is een wijziging van het be stemmingsplan nodig, want op het pand aan de Lange Schei straat rust een woonbestem ming. Burgemeester en Wethou ders hebben hiertegen geen be zwaar en de VW in Leiden staat eveneens positief tegenover de komst van het hotel. De gemeen teraad moet zich er nog over uit spreken. Van der Berg is vooruit lopend op de afgifte van een bouwvergunning alvast aan de slag gegaan. Hij heeft goede hoop dat hij de vergunning zal krijgen. "Aan dat pand moest, ook als het als woning zou wor den gebruikt, ontzettend veel worden opgeknapt omdat het in zo'n slechte staat verkeert. Voor die aanpassingen had ik die ver gunning ook nodig gehad", zegt hij. voor aantrekken en dat is het me niet waard". Bert Jansen (Odessa) is voorstan der, maar verwacht niet dat de ex tra uurtjes de cafébazen in finan cieel opzicht veel zal opleveren. "Je hebt extra peroneelskosten en er vindt alleen maar een verschui ving plaats van bezoektijden en de cafés waar men naar toe gaat. De totale omzet in Leiden blijft het zelfde. Er zijn gewoon teveel kroe gen in Leiden". Zo ongeveer denkt ook Dick Wansink (The Duke) er over: "Ik sta niet in de rij, het zou absoluut onwijs zijn. Je verschuift alleen de bezoekuren, maar je personeels kosten gaan wel omhoog. Er zijn in Leiden misschien 300 mensen die langer willen stappen. Verdeeld over alle kroegen, moet je het daar dan voor doen. voor die paar pilsjes die dan nog worden gedronken". Bart van Mil ('t Vattegat) sluit zich daarbij aan. "Voor ons hoeft het niet. De laatste uren verdien je toch niet meer en je haalt alleen 'puin' in huis. De meeste kroegba zen zijn blij als ze zaterdag om twee uur kunnen sluien. Lang open blij ven is soms leuk voor de gezellig heid, veel geld verdien je er niet Anita de Booy ('t Keizertje): "Vrije sluitingsuren zijn misschien interessant voor de cafébezoekers. Voor mij hoeft het niet. Mensen zijn na een uur of één gewoon ver zadigd. Aan de andere kant, Leiden heeft nog steeds het imago wat sluitingstijden betreft een dorp te zijn. Ik moet er nog eens een nacht je over slapen". Effect Evenals een aantal jaren geleden, blijken de meningen nog steeds verdeeld. Een groot aantal horeca- ondermers blijkt voorstander te zijn van vrije sluitingsuren, een be langrijk ander aantal van hen zal er geen gebruik van maken. Het is daarom nog maar de vraag of zo'n nieuw systeem veel verandert aan de overlast op straat. Wanneer slechts een klein aantal kroegen daadwerkelijk meedoet en daar door de doorzakkers aantrekt, kan het effect grotendeels teniet ge daan worden. Informatieavond Zoutkeetterrein LEIDEN - Over de inrichting van de omgeving van het Zoutkeetter rein wordt woensdag 21 september een informatieavond gehouden in de kantine van het Stadsbouwhuis aan de Langegracht. Door directie ruimtelijke ordening en stadsbe heer is een plan gemaakt voor de inrichting van de woonomgeving van het Zoutkeetterrein. Hierin staat welke soort bestra ting wordt aangebracht, waar par keerplaatsen komen en waar lan taarnpalen en bomen neergezet worden. Bij de avorid zijn ambte naren aanwezig om het plan toe te lichten. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN Uit het postkantoor aan de Breestraat is in de nacht van maandag op dinsdag voor 12.000 gulden postzegels gestolen. Boven dien werden enkele tientallen ken tekenbewijzen deel 3 en enkele honderden kentekenbewijzen deel 2 meegenomen. De gebruikswaar de van het gestolen goed is daar door veel hoger dan 12.000 gulden, meent de politie. De dieven kwa men binnen door een raam van het postkantoor te forceren. Duidelijk is dat alle ingrediënten aanwezig zijn voor opnieuw een langdurige discussie over het hore cabeleid van de gemeente. Het is nog slechts de vraag wanneer deze discussie in de politiek gaat losbar sten. Wellicht dat de raadsleden na het uitstapje naar Utrecht beslui ten de maanden tot aan de verkie zingen te vullen met bezoeken aan andere steden waar nog weer nieu we oplossingen zijn gevonden om de overlast te lijf te gaan. In dat ge val is het nuttig om eens wat uur tjes in de Leidse cafés door te bren gen om daar te horen hoe er over het probleem wordt gedacht. Kamphues: "Het klinkt een beetje hard, maar ik heb het idee dat ze nauwelijks weten wat er in het Leidse centrum gebeurt". Jubileumbazar Leger des Heils LEIDEN - Het Leger des Heils be staat binnenkort 100 jaar. Ter gele genheid daarvan houdt de Leidse afdeling op donderdag 22 septem ber in haar pand aan de Groenesteeg 66 een bazar waar zo wel nieuwe als tweedehands spul len worden verkocht. De bazar is 's middags van 14.00 tot 16.00 uur ge opend en 's avonds vanaf 19.00 uur. T elefooncirkels bestaan 10 jaar LEIDEN - In het verzorgingshuis Rijn en Vliet aan de Aaltje Noor- derwierlaan wordt op 24 septem ber het 10-jarig bestaan van de tele fooncirkels in Leiden gevierd. Op het programma staat de huldiging van de ruim 100 (oud)leidsters door wethouder De la mar (sociale za ken). De aanvang is 14.30 uur. Herbestrating Leeuwkenstraat LEIDEN - Aan de Leeuwkenstraat (Tuinstadwijk) wordt maandag 19 september een begin gemaakt met herbestratingswerkzaamheden. Vanaf de Staalwijkstraat worden de trottoirs en daarna de rijbaan in de richting van de Andries Schot kade opnieuw bestraat. Gedurende de werkzaamheden is het niet mo gelijk op de gebruikelijke plaats te parkeren. Ook huisvuil zal op een andere plaats moeten worden neer gezet. Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Elbert Nicolaas zv. J. Schaap en A.G. Camphens. Arthur Daniel zv. J. Stuivenberg en H.E. Bleijswijk, Marc Andre zv. J.A. van Zuijlen en E C. Huisinga, Esmiral- da Benmta Alexandra dv. P.S.L. van der Hei de en M.M. Vermond. Desirée Johanna Jaco- ba dv. F.J.J. Godyla en J.M. Kok. Samantha dv. J.D. Koster en M.W. Holswilder. Dirkje Ja- coba dv. J. van Ri|n en D. Varkevisser. Daniel Johannes Christoffel zv. J.C. Bool en K.E. de Kok. Joost Pieter Bernard zv P van Dam en A.M. Colenbrander. Bartholomeus Theodorus zv J P. van der Burgt en W.S.J.P. van Poelje. Inge dv. M. Slot en A A. Wester. Loes Marieke dv. J.A de Ridder en W.M.A. Hulsebos. Frank Franciscus Gerardus zv. G. de Vreede en E.J.H. Hoogeveen. Danielle Hillegonda Maria dv. G. de Vreede en E.J.H. Hoogeveen. Char lotte Lucienne Myrtille dv. G.B.J.D. Eigeman en L. Kleinian, Roeland Christiaan zv. F.J Verheij en J.L.L. Bresser, Henrique Cornélie dv. J.H. Reijnders en E S. Jansen, Dominique Regma dv. W.M. var) Wingerden en J.M. de la Rie. Natacha dv N.M. Dervaux. Jason Augus- t"jn zv. R.L. Falkenburg en J. Klem. Jacoba Wilhelmina dv. J. den Hartogh en W.J. Broek- huiisen. Ruben zv. H. Spaanderman en J. Me- i|vogel. Adnanus Gerardus Theodorus zv. A. Goudswaard en A T G. Bruinsma. Marinus Hendnkus Pedro zv M. van Rhijn. Sharon An na Helena dv. D A. van Duivenvoorde en A.J.H. van der Plas. Martin zv. R.P.M. Wenne- kers en M. Mekel.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11