ONDERNEMERS: ALS U EEN TELEVISIESPOT LAAT MAKEN, DAN WILT U TOCH ZELF DESLISSEN HOE EN WANNEER DEZE WORDT UITGEZONDEN? DEL DE LEIDSCH DAGDLAD KABELKRANT! 071-161363 Voorschotenaar deponeert vuil bij burgemeester Oegstgeest houdt op met verschuiven van scholen Clubsin Zoeter- woude klag< ;en weinig Jaar gevangenisstraf geëist voor verkrachten vriendin Geld voor jubileum EHBO Leiderdorp in platform voor vrede Leiderdorpse manege moet kiet gaan spelen Huizen bij Kamsteeg en Van den Ameele? Niet veel geld voor sportend Oegstgeest Geen straten opgeknapt PAGINA 10 i;iwwa WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1988 ZOETERWOUDE - Het Zoeter- woudse verenigingsleven is klaarblijkelijk tevreden met het gemeentelijk welzijnsprogram- ma voor 1989. Dat kon wethou der H. Graniewski gisteravond na een zeer korte inspraakronde in het gemeentehuis constate ren. Aan de weinige aanwezigen vertelde ze dat de korting van het rijk op het welzijnswerk voor Zoeterwoude ruim 5000 gulden bedraagt. Burgemeester en wet houders hebben besloten deze korting niet door te berekenen aan de verenigingen. Zoeterwou de keert in totaal 350.000 gulden aan subsidies voor het welzijns werk uit. Waarschijnlijk hadden de ver enigingen geen behoefte aan de mogelijkheid tot inspraak, om dat ze in 1989 allemaal vrijwel evenveel ontvangen als dit jaar. Van de muziekscholen en de bibliotheken die volgend jaar voor het eerst met een vastge steld budget moeten gaan wer ken in plaats van met een open subsidie heeft de gemeente even min wat gehoord. Wel aanwezig was een verte genwoordiger van de peuter speelzaal in het dorp, die het aan vankelijk moeilijk had met een korting van 1500 gulden op in- vesterings- en organisatie-uitga ven. Hij denkt dat die kosten vol gend jaar juist groter worden omdat er een peutergroep bij is gekomen. De wethouder nam aan dat dit in de jaarrekening van 1989 wel duidelijk zal worden. Op grond daarvan kan dan een beslissing worden genomen. De aanvullende subsidie die het K.B.O. ontvangt uit het bud get voor het flankerend ouderen beleid is gehalveerd. Hierover sprak K.B.O.-voorzitter Van Haaster zijn spijt uit. Mevrouw Graniewski merkte op dat het to taalbedrag voor het flankerend ouderenbeleid dit jaar hetzelfde gebleven. Het alarmeringssysteem en de voorlichtingsfolder voor oude ren hebben echter een groot deel van het beschikbare geld opges lokt. Ook Tafeltje-Delye vroeg vanwege uitbreiding van de maaltijdvoorziening om extra geld. Officier van justitie noemt optreden 25-jarige Wassenaarder ,honds, DEN HAAG/WASSENAAR - "Ik ben ver baasd hoe iemand zijn ex-vriendin zoiets kan aandoen. Ongehoord, andere woorden heb ik er niet voor. Uw optreden was honds. En nog is dat niet tot uw doorgedrongen". Met deze uitval richtte de officier van jus titie bij de Haagse rechtbank zich gisteren tot een 25-jarige inwoner van Wassenaar die zijn ex-vriendin verkrachtte en haar alsme de haar toenmalige vriend daarna ook nog eens twee weken lang met de dood bedreig de. De officier eiste, na overleg met enige van zijn collega's, twaalf maanden gevange nisstraf, waarvan vier maanden voorwaar delijk en begeleiding van de reclassering. De verkrachting speelde zich eind decem ber vorig jaar af. De man ontkende geweld te hebben gebruikt, maar de vrouw zei dat daar wel sprake van was geweest. Ze was zo onder de indruk van wat haar was overko men, dat zij pas negen dagen na de ver krachting. geheel overstuur, aangifte bij de politie deed. De ex-vriendin, inmiddels weer vriendin, liet de verkrachting toe vanwege de dreige menten die de man uitte. Ze liet hem zijn gang gaan toen hij beloofde haar verder met rust te zullen laten. Nu lag er een brief van haar bij de rechtbank met het verzoek de aanklacht in te trekken. En de psychiater, die de man als verminderd toerekeningsvat baar omschreef, adviseerde een voorwaar delijke straf op te leggen in verband met de gezondheid van de vriendin. De officier van justitie gaf daaraan en aan de suggestie om dienstverlening, geen ge hoor. "Scheidingen", zei hij, "gaan altijd ge paard met lijden. Maar daarop moet je an ders reageren dan met verkrachten en be dreigen. De afspraak die u met uw ex-vrien- Afblijven De officier wees erop, dat zijn vriendin na de hereniging haar verklaring niet heeft in getrokken. Uit een brief citeerde hij enkele regels waaruit voor hem duidelijk naar vo ren kwam, dat hier wel degelijk sprake was van verkrachting. "Zelfs het verkrachten van een vrouw binnen het huwelijk moet strafbaar zijn. Zo'n daad is een ernstige in breuk op het menselijk lichaam. De integri teit wordt aangetast. Mensen moeten van el- kaars lichaam afblijven." De advocaat van de man stelde dat zijn cliënt zich niet bewust was dat hij onder be dreiging gemeenschap afdwong. "De vrouw is zelf bij hem in de auto gaan zitten en had onderweg kunnen uitstappen of om hulp roepen. Dat heeft ze niet gedaan. Er is wat gebeurd, maar is dat verkrachting? De be dreiging en de hulpeloosheid waarvan mijn cliënt wordt beschuldigd, moet ik nog be wezen zien worden". De verdediger van de Wassenaarder zei, dat achteraf bezien die bedreigingen heel wat minder ernstig waren dan op het mo ment van aangifte. Alles gebeurde, zei hij, in een overspannen sfeer. Daarom kwam de advocaat tot de conclusie dat zijn cliënt zo veel mogelijk voorwaardelijke straf moet krijgen en mogelijk dienstverlening. "De man heeft een baan. In de vakantie kan hij geen acht maanden uitzitten. En zijn rela tie? De officier maakt iets dat opbloeit moedwillig kapot". Uitspraak 27 september. Veel te vroeg aangeboden afval buurtbewoners zorgt voor onaanvaardbare toestanden' VOORSCHOTEN - De stoep van de Voorschotense burge meester P. Cannegieter was gisteravond rond zeven uur even een vuilverzamelplaats. J. den Hollander was de sme rige aanblik van de vuilverzamelplaats in zijn Lorentzlaan zo zat dat hij zakken vuil, een vuilniszak en een tas tussen de houten afscheidingen uit haalde en voor Papelaan 165 deponeerde. Dieren gebeten ZOETERWOUDE - Twee loslopen de honden hebben gisterenavond zeven kippen en een geit van de kinderboerderij in Zoeterwoude gebeten. De honden werden om een uur of zeven aangetroffen op het terrein van het tehuis voor geestelijk gehandicapten Swetter- hage. Daar werden ze gevangen en aangelijnd. Toch wisten de twee dieren te ontsnappen en de kinder boerderij onveilig te maken. De honden zijn inmiddels weer terug bij de eigenaar. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt te gen de man. Voordat hij dat deed had hij de ge meentereiniging gebeld, maar ook dit keer zag men geen kans snel op te treden. Vervolgens bracht hij de politie volledig op de hoogte. "Dan wist men tenminste van wie die troep was". Toen hij na de daad op het bureau kwam, bleek zijn in schatting juist. "De telefoon stond er roodgloeiend". Kort daarop was het stoepje schoon. De actie wordt laconiek opgeno men. Na een gesprek met de burge meester besluit de politie geen pro ces-verbaal op te maken en de ver antwoordelijk wethouder, J. Vis ser, vindt dat het vuil beter op zij'n stoep geplaatst had kunnen wor den. Hij heeft alle begrip voor de burgerlijke ergenis en wil de schijnwerpers richten op het slech te gedrag van veel Voorschotena ren. Steeds vaker merkt hij dat vuil veel te vroeg wordt aangeboden, onder het motto: "Dan ben ik het tenminste kwijt". Soms gebeurt dat wanneer de vuilniswagen een uurtje weg is en Visser heeft het, net als Lorentzlaanbewoner Den Hollander, over "onaanvaardbare toestanden". Veel stank, een ver pest uitzicht en zeer onhygiënische toestanden. Schurft Den Hollander: "Mijn honden hebben meermalen schurft gehad, mijn zoontje van vijf kwam laatst thuis met een injectiespuit en vori ge week stond er een glasplaat rechtovereind in. Ik weet het: mijn kind hoort niet in een vuilnisbak. Maar: die verzamelplaats hoort hier niet". Zijn flattuintje, dat niet ver van de verzamelplaats ligt, waait regelmatig onder en hij durft zakenrelaties niet langer thuis uit te nodigen. "Het was gisteravond zó erg dat ik met mijn auto niet eens de straat in kon", stelt hij ver ontwaardigd. Volgens de Algemene Plaatselij ke Verordening van Voorschoten mogen burgers alleen op de dag van de vuilophaal hun vuil buiten neerzetten. In Bijdorp en Noord- Hofland, waar al enige jaren verza melplaatsen zijn, lichtten velen daar de hand mee. En dreigend meldde de gemeentelijke voorlich tingsrubriek begin vorig jaar dat politie en gemeente hard gaan op treden. Een reinigingsambtenaar maakt te vroeg geplaatste zakken open en zodra deze functionaris een adres heeft ontwaard tussen de troep, schrijft de agent overtreders een waarschuwend kaartje. Den Hollander lacht erom en vraagt zich af waarom er geen bon nen worden uitgedeeld. Dat zou toch de volgende stap zijn? Wet houder Visser geeft toe dat het daar lange tijd niet van is gekomen. De politie heeft andere prioriteiten en als het al tot een proces-verbaal zou komen, is het nog maar de vraag of de officier van justitie er iets mee doet. De laatste tijd zijn er wél be keuringen uitgedeeld en de ge meente wil de acties uitbreiden. Wethouder Visser bestudeert zelfs de aanstelling van een milieu-in specteur, die ook andere overtre dingen aan het licht zou moeten brengen. Groeiend probleem Toen de gemeente in het verle den klachten kreeg over de verza melplaatsen, heette het dat in veel verkeersluwe straten geen gewone vuilniswagen meer past en gevaar lijke situaties zou veroorzaken. Bo vendien zou teveel extra werk de aanschaf van een derde vuilniswa gen noodzakelijk maken en zouden De vuilverzamelplaats in de Voorschotense Lorentzlaan, dag voordat de vuilophaal langskomt. de problemen na een jaartje min der worden. Inmiddels geeft de rei nigingswethouder toe dat het pro bleem alleen maar nijpender wordt. Dat heeft met de mentaliteit van burgers te maken, maar ook met de hoeveelheid vuil. In 1988 wordt, naar schatting, 450 ton meer Voor- schotens vuil afgevoerd dan ge raamd. In 1989 zal er 800 ton meer vuil komen, een stijging-van 10 pro cent ten opzichte van dit jaar. Een terugkeer naar de vuilniszak aan de rand van de straat, zou onbetaal baar zijn. De actievoerder wil zich er niet bij neerleggen en merkt op dat een bedrijf als Zegwaard uitkomst kan bieden. De wethouder betwijfelt of die variant echt goedkoper is en wijst erop dat Zegwaard alleen zak ken zal meenemen, terwijl veel mensen hun troep op andere ma nieren aanbieden: "Van losse vis- sekoppen tot stukgeslagen grof vuil". LEIDERDORP - De Leider dorpse EHBO-vereniging krijgt van de gemeente 3000 gulden c het 50-jarig jubileum te kunnen vieren. Het geld wordt gebruikt voor een feest en een receptie. Dit tot protest van D66-Leider- dorp. Woordvoerder R. Stam D66 liet gisteravond tijdens de behandeling van het voorstel i de commissie welzijn weten dat een dergelijk subsidiebedrag wat hem betreft niet voor een feest is bestemd, maar voor richte activiteiten. Ook woordvoerders van de PPR/PSP, PvdA en CDA hadden het erover dat gemeentelijke richtlijnen op dit gebied totaal ontbreken. Dat de EHBO nu geld krijgt vanwege een jubileum eigenlijk een toevalstreffer. Het heeft ermee te maken dat de c langs jubilerende buurtvereni ging Doesbrug ook geld kreeg. Ook zei wethouder Huigen dat de subsidie de waardering het werk van de EHBO tot uit drukking moet brengen. LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp zal toetreden tot een te installeren Platform Gemeen telijk Vredesbeleid. Het Plat form is een initiatief van de ge meenten Deventer, Wageningen, Den Haag, Rotterdam, Zaanstad en Delft. Doel ervan is om ideeën uit te wisselen en een overleg structuur te bieden voor ge meenten die een actief vredesbe leid willen ontwikkelen. Er zul len nieuwsbrieven worden rond gestuurd en bijeenkomsten studiedagen worden georgani seerd. Na twee jaar wordt beke ken of het Platform Gemeente lijk Vredesbeleid zinnig genoeg is om ermee door te gaan. De leden van de raadscommis sie sport en welzijn konden zich gisteravond met het voorstel van burgemeester en wethouders verenigen. Alleen de WD stem de tegen omdat het hier geen ge meentelijke aangelegenheid be treft. LEIDERDORP De Leiderdorp- se manege Liethorp, die de ge meente dit jaar waarschijhlijk een verlies van 15.000 gulden oplevert, moet veel commerciëler gaan draaien. De gemeente hoeft er dan tenminste geen subsidie meer in te pompen. Dat oordeel sprak PvdA-raadslid M. Holierhoek gisteravond uit toen de leden van de raadscommissie sport en welzijn de begroting van de Stichting Ruiterschool Liethorp voor 1988 behandelden. Volgens die begroting verwacht de in recre atiegebied De Bloemerd gevestig de manege dit jaar een tekort van ruim 15.000 gulden. Holierhoek kreeg geen echte bij val van de andere commissieleden. Wel wilde een aantal van hen de mogelijkheid openhouden om de ruiterschool te privatiseren, maar dat moet pas gebeuren als ze er niet in slaagt volgend jaar een sluitende begroting te presenteren. Vorig jaar bereikte de manege dat punt, ook genoemd in het colle geprogramma, bijna. Het aanvan kelijk geraamde tekort voor 1987 was ruim 30.000 gulden. Uiteinde lijk bleek het verlies vorig jaar 2684 gulden. Waarvoor het Liethorp-be- stuur gisteravond alle lof kreeg toe gezwaaid. Hoe de cijfers dit en komend jaar uitpakken, is nog onzeker. Het be stuur wil de exploitatie wel kosten dekkend maken, maar zekerheid daarover heeft het niet gegeven. Zo heeft het de gemeente een brief ge stuurd waarin twijfels worden uit gesproken over de mogelijkheid om zonder verlies te draaien. Maar daarmee wilde wethouder Huigen geen genoegen nemen. Ook de leden van de commissie oofdeelden gisteravond dat Liet horp maar met concrete maatrege len moet komen om het tekort tot nul te reduceren. Desondanks bleek de sie, met uitzondering i Holierhoek, bereid de begroting voor 1988 goed te keuren. Maar mochten de cijfers volgend jaar nog 'in de min' staan, dan moet worden gekeken of Liethorp gepri vatiseerd kan worden, aldus de commissie. OEGSTGEEST "De twee rotte kiezen van Oegstgeest" moeten nu maar eens worden getrokken, stellen burgemees ter en wethouders in de begro ting. Ze doelen op de lokaties Van den Ameele aan de Rhijn- geesterstraatweg en aan de overkant van het Kamsteeg complex aan de Geversstraat. "Als je aan die kant Oegst geest binnenkomt en de aan blik bestaat uit autokerkhoven, dan kun je moeilijk van een ge weldige entree spreken", legt wethouder P. van Veen (CDA) uit. In beide prominente gebied jes van de gemeente zou wo ningbouw kunnen worden ge pleegd. Bijvoorbeeld drie- of vierkamerwoningen voor se nioren op de plek Van den Ameele, tegenover de Willi- brorduskerk, aldus Van Veen. Veel meer dan op het spoor zetten, meedenken en goede voorwaarden scheppen kan de gemeente niet doen. Beide ter reinen zijn nog eigendom van de ondernemers Kamsteeg en Van den Ameele. Maar beiden staan "in principe positief' te genover woningbouw. De gemeente is niet van plan de terreinen te kopen. Dat hoeft in principe ook niet. Er zijn ook samenwerkingsverbanden met projectontwikkelaars mogelijk. Van het Kamsteeg-terrein Is de bodem al eens onderzocht. De grond was wel vervuild, "maar niet in onrustbarende mate". Wel moet de vervuilde grond worden verwijderd. Het Ameele-terrein zou nog niet zijn onderzocht. OEGSTGEEST - In 1990 moet het afgelopen zijn met het ver schuiven van scholen. B en W van Oegstgeest nemen zich dat voor in de aanbiedingsbrief bij de gemeentebegrotingen over 1989. Wethouder Van Veen: sport heeft niet te klagen.. Per 1 augustus van het begro tingsjaar moeten in Haaswijk de openbare (tien lokalen) en de bij zondere basisschool (acht loka len) door de leerlingen in ge bruik worden genomen. Pal hier na zal de openbare basisschool Oudenhof-Bokkesprong het schoolgebouw aan de Frans Halslaan betrekken. De Spring plank (openbaar) die daar nu nog OEGSTGEEST - Sportwethouder P. van Veen (CDA) heeft niet veel geld voor sportend Oegstgeest. "Maar de sport heeft niet te klagen, we komen uit alle problemen, niet in de laatste plaats door het vele eigen initiatief bij de sportclubs". Juist omdat de ontwikkelingen in de Oegstgeester sport (de op komst van het golfen, de mogelijke bouw van een biljartcentrum bij de oude rioolwaterzuiveringsinstallatie in de Voscuyl) elkaar snel op volgen, "is het gewenst een krachtig recreatiefonds te hebben", stel len B en W in de aanbiedingsbrief bij de gemeentebegrotingen. "Mo menteel is de bewegingsvrijheid van dit fonds minimaal". Door een greep uit de rekeningoverschotten te doen zou het recrea tiefonds weer op peil kunnen worden gebracht maar zoals bekend wil len B en W de rekeningoverschotten aan de algemene reserve toevoe gen teneinde de zwakke reservepositie van Oegstgeest op te krikken. Had wethouder van Veen het geld wél gehad, dan had hij Fiks (korf bal) willen helpen "met een bestuurskamer, want nu moet er in de kantine worden vergaderd". Ook had Van Veen dan financiële onder steuning bij het biljartproject kunnen bieden en "had ik met andere ogen naar de jeugdsportsubsidies kunnen kijken". Die subsidies kwa men vorig jaar onder het bezuinigingsmes terecht". zit. zal dan net zijn overgestoken naar de nieuwbouw in Haaswijk. Ook de Joris de Witte-school (protestants-christelijk) moet het Oegstgeester kanaal oversteken. B en W noemen het gebiedje aan de Kamperfoelielaan, waar dan een ongebruikt schoolgebouw achterblijft. "uitstekend ge schikt voor de bouw van wonin gen in de sociale sector". Vergelijkbare plannen zijn er met het gebouwtje De Hazenwei dat leeg $taat sinds de Hofdijck- school aan de Hazenboslaan klaar is met haar intregatiever- bouwing. In de eerste helft van 1989 zal ook de Dr. K. Schilderschool (protestants-christelijk) klaar zijn met verbouwen en uitbrei den aan de Voscuyl. In ongeveer diezelfe periode moeten de plan nen voor de integratieverbou wing van de Gevers-Deutz Ter- weeschool (openbaar) klaar zijn. Deze school heeft nu nog een bij gebouw aan de Wijttenbachweg. Na 1990 moet de katholieke Willibrordschool een nieuw en groter speellokaal krijgen. On duidelijk is verder nog of en hoe de katholieke Jenaplanschool De Kring wil 'integreren'. De plannen voor een dergelijke ver bouwing zijn B en W "niet be kend". De school heeft haar leer lingen nog altijd verspreid ge huisvest in gebouwen aan de Rembrandt van Rijnlaan. OEGSTGEEST - In 1989 zal er niet één Oegstgeester straat worden opgeknapt. B en W melden in de aanbiedingsbrief bij- de gemeentebegrotingen over volgend jaar dat ze willen ophouden met het bekostigen van het'plan "rationeel wegbe- heer" met de jaarlijkse reke ningoverschotten. Dat geld moet aan de algemene reserve worden toegevoegd. Het plan had toch al te lijden onder grote vertraging doordat er nooit structureel geld voor is vrijgemaakt op de begroting. Als er toch een deel werd uitge voerd, dan werd dat met 'mee vallers' gefinancieerd. Dit jaar is er alleen de Wijttenbachweg gewerkt en aan de Haarlem merstraatweg. Wel zal de rest van dit jaar en volgend jaar de vernieuwing van het riool in de oude dorps kern en de daarbij behorende wegdekverbetering worden voortgezet. Geschrapt zijn ech ter de "kapitaalswerken" aan de President Kennedylaan en de Rhijngeesterstraatweg. De Dorpsstraat maakt grote kans op de "definitieve urgentie- lijst" te worden vermeld. Maar B en W kunnen in financiële zin des woords pas in 1990 reke ning houden met de Dorps straat.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10