TOTO 'Sociale zekerheid ook na '92 overeind' Steun uit Brussel heeft iets weg van een loterij Gelijktrekken btw in EG stuit weer op bezwaren BBY Staking Britse post voorbij Olieleveranties aan Zuidafrika gaan door Ambtenaren Argentinië staken CIW-grafici: voorlopig niet meer atv ECONOMIE PAGINA 7 Staatssecretaris De Graaf legt nadruk op matigen lonen MAASTRICHT (ANP) - Staatssecretaris De Graaf (sociale zekerheid) is niet van plan de Europese eenwording in '92 aan te grijpen om het peil van de sociale uitkeringen in ons land te verlagen tot het peil van de uitkeringen in de armere EG-lidstaten. LONDEN (GPD) - De Britse post staking is voorbij. De directie en de betrokken vakbonden gaan nu pra ten over een nieuwe salarissysteem waarvoor in dagenlange onderhan delingen de basis is gelegd. De ver wachting is dat ruim 100.000 sta kende PTT'ers het werk snel zullen hervatten en een begin kan worden gemaakt met het wegwerken van 150 miljoen brieven en pakjes die zich tijdens de twee weken duren de staking hebben opgehoopt. Aangenomen wordt dat door de ze achterstand het nog wel dagen en in sommige districten zelfs we ken kan duren alvorens de Royal Mail weer normaal functioneert. De komende twee dagen kan nog geen nieuwe post worden aangeno men. Afgesproken is dat de achter stand op de plaatselijke kantoren en de 82 grote distributiecentra door het personeel van in totaal 160.000 man zelf zal worden afge handeld. Dit om te voorkomen dat opnieuw conflicten uitbreken over het inzetten van veel tijdelijke krachten. Het enige distributiecen trum dat tijdens het conflict door werkte. was dat in Belfast. Bonden en directie zijn overeen gekomen dat er geen maatregelen zullen worden genomen tegen de stakers, die tijdens hun actie ge middeld per week tussen de 500 en 650 gulden aan inkomsten hebben verloren. De staking heeft de Brit se postérijen naar schatting 800 miljoen gulden gekost. Koeriers diensten en bedrijven voor compu- terpost of fax voeren er wel bij. De Royal Mail werd tijdens het afgelo pen financiële jaar geplaagd door ruim 200 wilde stakingen. Die leid den tot een verlies van 63.500 ar beidsdagen. Vooral in werkgeverskringen is dat idee tot woede van de vakbewe ging wel eens geopperd maar De Graaf is niet te porren voor afbraak van werknemersrechten of andere vormen van nivellering naar bene den. "Daar is Europa niet voor ge maakt. Daarvan zal ook in en na 1992 geen sprake kunnen zijn", zei de bewindsman gisteren op een conferentie van de FNV over Euro pa m en na '92, het jaar waarin bin nen de EG de grenzen vervallen. De Graaf nam op het congres - in Maastricht - de plaats in van ex-be windsman Rene van der Linden, de man die eind vorige week strui kelde over de paspoortenaffaire. De Graaf baseerde zich bij zijn uitspraak op het Verdrag van Ro me waarin de oprichters van de EG vastlegden dat het de bedoeling is dat de arbeidsvoorwaarden en le vensstandaard van de werknemers in Europa worden verbeterd. "De aanpassing moet niet naar beneden maar naar boven plaatsvinden. De oprichters van de Gemeenschap hebben het elkaar dertig jaar gele den plechtig beloofd en werkne mers en uitkeringsgerechtigden mogen ons aan die belofte hou den". aldus de staatssecretaris. De Graaf zei dat het Nederlandse stelsel van sociale zekerheid een van de duurste en beste is en dat we dus wat dit betreft in de concur rentieverhouding met de andere EG-lidstaten in het nadeel zijn. Maar we zullen die last moeten blij ven dragen en dat zal ook kunnen als we er maar voor zorgen dat we op andere terreinen in het voordeel zijn, meent de staatssecretaris. En dat laatste is volgens hem duidelijk het geval als het gaat om de loon kosten, "een terrein waarop we de laatste jaren een goede wedstrijd hebben gespeeld", aldus De Graaf. Dankzij de voortdurenden mati ging is ons land op dit punt in het voordeel gekomen zoals duidelijk blijkt uit de groeiende export. Me de dankzij die matiging hebben we de sociale uitkeringen en het mini- BRUSSEL (GPD) - Het vrijwillige olie-embargo tegen Zuidafrika, dat sinds 1979 bestaat, kost dat land jaarlijks ongeveer 4,5 miljard gul den. Die last voor het apartheidsre gime zou nog groter zijn als aan dat olie-embargo strak de hand zou worden gehouden. Maar nog steeds wordt het ontdoken. In de eerste acht maanden van vorig jaar deden zeventien olietan kers Zuidafrika aan. Zij leverden 4,3 miljoen ton ruwe olie af, wat overeenkomt 'met 45 procent van de totale Zuidafrikaanse behoefte in die periode. Dat schrijft het in Nederland gevestigde Shipping Research Bureau, een actiegroep tegen het Zuidafrikaanse apart heidsbewind die al jaren de nale ving van het vrijwillige olie-embar go in de gaten houdt. In het vandaag in Brussel ver schenen vijfde rapport van het bu reau staat dat de 17 leveranties in Overname Nijhoff door Swets Zeitlinger Lisse LISSE HetLissese bedrijf Swets Zeitlinger bv is in onderhande ling met Wolters Kluwer over de erneming van Martinus ^Nijhoff gevallen werd de bestemming o t„ ee tankers geheim gehouden. Bij 1987 afkcrtnstig waren van het in Rotterdam gevestigde Transworld Oil en twee oliehandelaren in West- Duitsland en op de Cayman Is lands. Net als in de voorgaande jaren werd het grootste deel van die olie verscheept met Noorse tankers. Midden vorig jaar werd in Noorwe gen echter een wet van kracht die olietransporten naar Zuidafrika verbiedt, en sindsdien zijn geen Noorse tankers meer in Zuidafrika gesignaleerd. Alle tankers vertrok ken vorig jaar rechtstreeks vanuit de Perzische Golf Sinds 1985 heeft het Shipping Research Bureau totaal 85 leveran ties van olie naar Zuidafrika vast gesteld. In 45 gevallen ging het om Noorse tankers. De meeste andere kwamen uit Singapore en Grieken land. Slechts één transport - in 1985 - had Nederland als vertrekpunt. Het ging daarbij om Iraanse olie die tijdelijk in Rotterdam was op geslagen geweest. De firma Transworld Oil meldde in oktober 1987 dat zij was opge houden met het leveren van olie aan Zuidafrika. Volgens het SRB betrachten de oliehandelaren de grootste geheimhouding rond hun transporten. In 85 procent mummkomen op peil kunnnen houden en de bewindsman hoopt dat dat zo blijft. "Dat is de beste methode om ons stelsel van sociale zekerheid gaaf te houden, ook op de ongedeelde Europese markt", ze stelde hij. FNV-voorzitter J. Stekelenburg constateerde in Maastricht dat me de dankzij 'tegengas' van de vakbe weging de geluiden in werkgevers- kring over sociale dumping lijken te verstommen maar waakzaam heid blijft geboden. Want onlangs bepleitte werkgeversvoorzitter Van Lede (VNO) dat het minimum loon omlaag kan en dat er ook van de sociale zekerheid, de gezond heidszorg en van andere moeizaam verwezenlijkte rechten wel wat af kan. De vakbeweging ziet het belang van een verenigd Europa zeer wel in maar ze wil er tegelijkertijd voor waken dat zo'n Europa uitsluitend werkgeversaangelegenheid De vakbonden, de werkrfe- moeten ook wat in de melk te brokkelen hebben en daarom be pleit de Europese vakbeweging bij voorbeeld verbetering van de me dezeggenschap. Stekelenburg con stateerde met droefenis dat de werkgevers - en de overheid - ech ter niet veel voelen voor een Eu ropese, wettelijke regeling van de medezeggenschap op onderne mingsniveau. Terwijl zo'n regeling volgens de FNV-voorzitter toch de beste manier is om de nationale verworvenheden op het gebied van de medezeggenschap te behouden en de democratie binnen de bedrij ven in het. toekomstig Europa een duidelijke plaats te geven. s uitgestorven als gevolg van de sta- BUENOS AIRES (AP) - Grote aantallen werknemers in over heidsdienst in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires en andere steden zijn gisteren niet op het werk verschenen. De staking wordt gesteund door de centrum linkse Peronistische Partij en een aantal andere partijen ter linkerzij de van het politieke spectrum. De staking is een reactie op het politie-optreden tijdens een massa le bijeenkomst van vrijdag op de Plaza de Mayo in het centrum van de hoofdstad. De politie gebruikte traangas, rubber kogels en het wa terkanon om de menigte uiteen te drijven. Er raakten 113 mensen ge wond, onder wie 37 politie-agen- ten. De 'ongewone en bloeddorsti ge' actie van de politie is volgens de vakbond onaanvaardbaar in een democratie, en is uitgevoerd door mensen die meer geinteresseerd International bv. Swets en Nijhoff, beide actief op het gebied van in ternationale distributie van weten schappelijke boeken en tijdschrif ten in Europa en Noord-Amerika, verwachten met de samenwerking de internationale concurrentie be ter het hoofd te kunnen bieden. Volgens directeur Swets van het ongeveer 230 werknemers tellende bedrijf uit Lisse blijft Nijhoff (on geveer 100 werknemers) onder de eigen naam actief. Hij noemt het bedrijf, onderdeel van de divisie boekhandels van Wolters Kluwer. een 'solide partner'. Swets meent dat beide bedrijven elkaar goed aanvullen op de markten in Europa en Noord-Amenka. De besprekin gen over de overneming moeten deze maand worden afgerond. Economie kort p o De Engelse P O-groep (onroe rend goed, bouw en zee- en ander transport) krijgt volgende maand notering voor haar aandelen aan de Amsterdamse beurs. De groep vraagt tegelijkertijd notering aan in Parijs en Frankfurt. Schiphol Drs. R. den Besten (47), secreta ris-generaal van het ministerie van verkeer en waterstaat, wordt de nieuwe president-directeur van Schiphol. Hij zal op. 1 juni 1989 J.W Wegstapel, die dan de pensioenge rechtigde leeftijd heeft bereikt, op volgen. Efteling De voormalige directeur van de Efteling. H. ten Bruggencate, keert als interimdirecteur bij het recrea tiepark terug. Aan het einde van het seizoen neemt hij tijdelijk de leiding over van de huidige direc teur R. de Clercq. Olieprijzen De olieprijzen, die toch al op een laag peil staan, hebben een extra knauw gekregen. Voor olie uit het Noordzee-veld Brent voor directe levering werd gisteren op de Lon- dense olietermijnmarkt 12,75 dol lar per vat (159 liter) betaald, zeven tig dollarcent minder dan vorige week vrijdag. geen van de transporten werd de werkelijke eindbestemming ge meld in de haven van waaruit zij vertrokken. Het SRB dringt aan op een ver plicht olie-embargo via de Verenig de Naties. De controle daarop is niet moeilijk, zo stelt het bureau dat daarvoor de eigen activiteiten als voorbeeld geeft. Volgens het SRB zijn de grote oliemaatschap pijen Shell, BP, Exxon en Mobil, die tot 1981 het grootste aandeel in de olietransporten naar Zuidafrika hadden, daarmee al enkele jaren in elk geval openlijk gestopt. BRUSSEL (ANP) - Frankrijk en Groot-Brittannië hebben grote problemen met de plannen van de EG om vanaf 1992 de btw-tarieven in Europa gelijk te trekken. De Britse minister van financiën Nigel Lawson en de Franse premier Mi chel Rocard hebben de afgelopen week om uiteenlopende redenen daartegen verzet aangetekend. Daarmee raken zij een belangrijk punt van het 'programma-1992', dat de Europese ondernemer hoge re winsten en de burger miljarden besparingen belooft. Wat het verbale geweld van Lawson en Rocard waard is moet eind deze week blijken op het Griekse eiland Kreta, tijdens een informele bijeenkomst van de EG- ministers van financiën. Steen des aanstoots is het plan van de Europese Commissie om de sterk uiteenlopende btw-tarieven en accijnzen in de twaalf lidstaten dichter bij elkaar te brengen. Vol gens de Commissie is dit een voor waarde voor het het vrije verkeer van goederen en diensten, waartoe de twaalf regeringen unaniem heb ben besloten. De Commissie wil na 1992 nog maar twee btw-tarieven: een laag tarief tussen vier en negen procent voor eerste levensbehoeften en een standaardtarief tussen veertien en twintig procent. Binnen deze 'bandbreedtes' mogen de tarieven van de lidstaten uiteenlopen. De verschillen variëren nu nog tussen nul en 38 procent. Zonder een zekere harmonisatie ontaardt het afschaffen van de grenzen in een enorme chaos, zo meent de Commissie. Consumen ten zullen massaal verbruiksgoe- deren inslaan in landen met een la ge btw. Landen met hoge tarieven zien de btw-inkomsten van de ene dag op de andere aan hun neus voorbijgaan en moeten de directe belastingen drastisch verhogen om toch nog aan geld te komen. Voor de socialist Rocard is dat het grote schrikbeeld. Frankrijk verpaupert als de regering haar greep op de btw kwijtraakt en haar btw-tarieven aan de rest van de EG moet aanpassen, aldus Rocard. De eerste twee jaar valt er volgens hem niet aan harmonisatie te denken. Met een maximum-tarief van 33,3 procent heeft Frankrijk veel te verliezen. Bijna de helft van de be lasting vloeit via de btw in de schat kist. Andere landen met hoge tarie ven, zoals Denemarken en Italië, hebben soortgelijke bedenkingen laten horen. Om sociale redenen wil Groot- Brittannie geen afstand doen van zijn nultarief voor kinderkleding en voedsel. De Britse bezwaren zijn niet nieuw, maar worden wel met steeds meer kracht naar voren gebracht. De weigering van pre mier Thatcher om de huidige EG- commissaris voor de interne markt, Lord Cockfield, voor een tweede termijn in Brussel te be noemen, was een duidelijk schot voor de boeg. Cockfield wilde de belastingharmonisatie doorzetten tegen de zin in van Londen. Van zijn opvolger Leon Brittan, die in januari aantreedt, wordt een grote re meegaandheid verwacht. Rocards bezwaren baren Brussel meer zorgen, omdat Frankrijk zich tot dusver als een voorstander van de commissievoorstellen had doen kennen. Het is vooralsnog ondui delijk of Rocard zijn eigen mening of die van de Franse regering heeft verkondigd. Een woordvoerder van de Com missie zei begin deze week dat de EG-landen telkens lijken te schrik ken als er in Brussel werk wordt gemaakt van de Europese integra tie, vooral als hun soevereiniteit daarbij in het geding komt. Op Kre ta en in de maanden daarna moet blijken of de lidstaten de afspraken die zij zelf hebben gemaakt serieus nemen en bereid zijn nationale be voegdheden af te staan om de inter ne markt tot stand te brengen, al dus de woordvoerder. zijn in het afranselen van mensen dan in handhaving van de demo cratie. Alfonsins eigen Radicale Bur gerunie onderschrijft de lezing van de politie, dat de politie ingreep om een einde te maken aan vechtpar tijen en vandalisme dat al eerder was uitgebroken, en alleen met ge weld reageerde toen men zelf werd aangevallen. Vrijdag was ook al een dag van nationale staking. de twaalfde die door de vak^ondsfederatie is afgekondigd sinds Alfonsin in de cember 1983 aan het bewind kwam die was afgekondigd om te pro testeren tegen het economisch be leid van Alfonsin. De inflatie is dit jaar gestegen tot 255 procent. De krachtmetingen tussen rege ring en vakbond spelen zich af te gen de achtergrond van de nationa le verkiezingen, die in mei volgend jaar worden gehouden. De vakbon den steunen de peronistische kan didaat Carlos Menem. Hij heeft de Radicale partij van Alfonsin ervan beschuldigd dat zij de onlusten van vrijdag probeert uit te buiten om zijn partij en haar presidentskan- diaat in diskrediet te brengen. Aandeelhouders Vendex zetten druk op de ketel AMSTERDAM (GPD) - De aan deelhouders in het Vendex-con- cern, voornamelijk de families Vroom. Dreesmann, Vehmeyer en Rosenmóller, hebben gisteren in een buitengewone vergadering aangedrongen op een uiterste in spanning van het bedrijf om zoveel mogelijk arbeidsplaatsen bij de warenhuizen te behouden. Met de steun van de aandeelhouders neemt de druk op de V&D-directie en de directie van het moedercon cern Vendex toe bij de uitvoering van het reorganisatieplan met 950 ontslagen in de komende vieren eenhalf jaar. President-commissaris Van Driel en de voorzitter van het hoofdbestuur van Vendex, Ver hoef konden niet de garantie geven dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. De bij de reorganisa tie van de warenhuizen betrokken bonden hadden hier wel om ge vraagd. UTRECHT (ANP) - De grafische bond CNV, in deze sector sterk ver tegenwoordigd, gaat bij de komen de cao-onderhandelingen geen ver dere arbeidstijdverkorting (atv) aan de orde stellen. De leden van de bond willen voorlopig op de hui dige 36-urige werkweek blijven zit ten. Ze zien meer in blijvende ver laging van de vut-leeftijd naar 60 jaar, zo blijkt uit een discussienota over het arbeidsvoorwaardenbe leid van de bond. Bondsvoorzitter J. van Kesteren zei desgevraagd in een toelichting dat zijn achterban onder meer van wege de toenemende werkdruk voorlopig verdere atv voor gezien houden. De grafische sector (50.000 werknemers) is wat arbeidstijdver korting betreft tot nu toe altijd kop loper geweest. Terwijl de 36-urige werkweek in de meeste andere be drijfstakken nog lang niet in zicht is werd deze in de grafische indus trie al eind 1986 een feit. Van Kesteren zei dat 36 uur zo veel organisatorische problemen met zich meebrengt dat de leden, i als gevolg van een grotere werk druk. het voorlopig even voor ge zien houden. "Eerst moeten we de huidige problemen uit de weg rui men en dan kunnen we een volgen de stap zetten. Bovendien: we zijn wat de atv betreft al jaren koploper maar je kan je kop ook te ver uitste ken", aldus Van Kesteren. ABP Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) heeft het be legd vermogen in 1987 met met 8 miljard gulden uitgebouwd tot 139,7 miljard. Het rendement van de beleggingen daalde van 8,6 naar 8,3 procent. Het aandeel in onder handse leningen nam af, terwijl de beleggingen in hypotheken, aande len en onroerend goed toenamen ADVERTENTIE Algelopen zondag had ^B wm niemand 12 goed in de Toto. Daarom pakt de Toto deze week twee keer uit. Met 'n beetje geluk wint u de hoofd prijs incL de jackpot van circa f 40.000,-. Dus als u'ns echt uw slag wilt slaan.. I HENGELO "Het verbaast me niets als ik lees dat Nederland wei nig gebruik maakt van het Euro pees ^ociaal Fonds. Het is een war boel, met ingewikkelde regels die bovendien vaak veranderen". Aan het woord is niet iemand die ooit Brussel heeft aangeschreven voor een toevallige ESF-subsidie, maar een doorgewinterd subsidioloog van het adviesbureau PNO uit Hengelo. Volgens directeur drs. L. Pieké is het ESF, bedoeld om kans armen aan een baan te helpen en werknemers voor te bereiden op nieuwe technieken, van alle zeven honderd subsidieregelingen die hij kent 'een van de allermoeilijkste'. door Jan Ruesink De laatste tijd is er veel kritiek geuit op het feit dat Nederland on voldoende gebruik maakt van het ESF. We laten vele miljoenen lig gen, terwijl andere EG-landen de weg in de Brusselse burelen ken nelijk wel kennen, want zij slepen veel meer geld binnen van het Eu ropees Sociaal Fonds. Onze ge meenten. arbeidsbureaus en be drijven zouden dus te weinig ge bruik maken van de mogelijkheid op aanvullende Europese subsidie op allerlei scholings- en werkgele genheidsprojecten. Volgens de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten is die kritiek voor een ^root deel niet terecht. Ook andere landen 'laten geld lig gen', omdat er nogal wat haken en ogen aan de subsidie-verlening zit ten. Volgens een woordvoerder van de VNG moet een aanvraag al half augustus van het voorafgaan de jaar worden ingediend. Dit jaar sloot de inschrijving voor projec ten van 1989 op 15 augustus. Toen moest de aanvraag in Den Haag zijn. Het ministerie van sociale zaken bekijkt de verzoeken, stuurt ze voor eventuele wijzigingen terug en vervolgens door naar Brussel. Die beslist er pas in april/mei van het volgend jaar over. Dan wordt een deel van de cheque uitgeschre ven en later nog eens een deel. Het uiteindelijke bedrag kan overigens veel lager uitvallen dan waarop de indieners hadden gerekend, omdat het beroep op het fonds de be schikbare middelen voortdurend overschrijdt. Is het project dan al begonnen (wat meestal het geval is), dan zit gemeente, bedrijf of ar beidsbureau met de gebakken pe ren als er geen of veel minder geld komt. "Dat heeft veel gemeenten begrijpelijkerwijs kopschuw ge maakt". aldus de VNG-man. Adviseurs Voor een deel acht hij de kritiek terecht. Sommige gemeenten ken nen de weg naar het ESF niet, we ten niet precies hoe ze de aanvraag het beste kunnen opstellen of den ken in het geheel niet aan steun uit Brussel. Andere landen scoren wel hoog, omdat ze of een hogere prio riteit krijgen in Brussel (Portugal en Ierland) of omdat de gemeenten er commerciële bureaus inschake len die de weg wel kennen. In Groot-Brittannië opereert bijvoor beeld de zogenaamde Planning Ex change heel succesvol, weet de VNG. "In Nederland is wel een aantal bureaus op dit gebied actief, maar er is ruimte voor het vaker in schakelen van dit soort adviseurs". Een van die bureaus is het Hen gelose PNO, Pecunia Non Olet. Jaarlijks stelt dit bureau gemeenten en bedrijven uit het he le land voor een slordige 20 miljoen aan ESF-aanvragen op. Met succes, als we directeur Pieké mogen gelo ven, want terwijl aanvragen uit Ne derland gemiddeld niet boven de 50 procent toekenning scoren, wordt 85 procent van de via PNO ingediende verzoeken met finan ciële steun gehonoreerd. Het ESF is een potje voor ver schillende soorten projecten. Het kan bijvoorbeeld gaan om een ge richte scholing van langdurig werklozen, het bijbrengen van nieuwe technieken aan werkne mers of het opnemen van gehandi capten in het arbeidsproces. Pro jecten die een heel duidelijk soci aal doel hebben en zonder EG- steun misschien niet eens van de grond zouden komen. Voorwaarde is wel dat de overheid in eigen land ook subsidie geeft. In de praktijk komt dat erop neer dat het ESF bij bedrijfsprojecten eenderde van de kosten voor rekening neemt, ter wijl de nationale overheid en het bedrijf zelf ook eenderde bijdra gen. Bij gemeentelijke projecten betalen Brussel en de gemeenten elk de helft. Duidelijk Hoe de EG wikt en beschikt over de aanvraag is niet iedereen even duidelijk, maar volgens Pieke wordt eerst beoordeeld of de aan vraag in principe voldoet aan de voorwaarden. Dat lijkt simpeler dan het is, want volgens Pieke is het zaak om "de aanvraag precies te formuleren in de stijl van de re geling, zodat de ambtenaren de ESF-voorwaarden erin herken- Als dan de stapel goedgekeurde projecten klaarligt, zo vervolgt hij, gaat men bekijken welke 'budget taire consequenties' dat allemaal heeft. Wanneer vervolgens gecon stateerd wordt dat er- meer ge vraagd wordt dan er beschikbaar is, wordt er een kortingspercentage op losgelaten. Daarbij worden trouwens afhankelijk van de project-opzet verschillende kor tingen toegepast, zodat het ene project er gunstiger uitspringt dan het andere. Ook dat laatste is een van de oorzaken dat Nederland er wat bekaaider afkomt, omdat arme landen meer voorkeur genieten, al dus Pieké. Tussenkomst van bureaus als PNO kunnen het lage Nederlandse aandeel verhogen, meent hij. Voor al bedrijven en kleine gemeenten kennen de ESF-regels onvoldoen de om er optimaal van te profite ren. PNO werkt daarbij op 'no cure no pay' basis. De kosten van de 15 procent aanvragen die niet gehono reerd worden, zijn dus voor het bu reau. Als de aanvraag wel geld op levert dient PNO een declaratie in gerelateerd aan de hoogte van de toegekende subisidie. Daarbij moeten de grote bedra gen het verlies goedmaken van de afwijzingen en van de kleine pro jecten. In principe neemt PNO elk projeët in behandeling, ook de voor het bureau minder aantrekke lijke, aldus Pieké. "Maar als de aan vraag de 30.000 gulden niet over schrijdt is het de moeite niet waard", zegt hij. ,,Er komt een hele administratie bij kijken en men zal na afloop van het project ook nog een eindevaluatie moeten opstel len. die weer door Brussel beoor deeld wordt". Ook zal PNO advise ren geen aanvraag in te dienen als het project met geen mogelijkheid zo te formuleren is dat het voldoet aan de voorwaarden van het ESF. Warboel Pieké bekent dat ook hijzelf het weieens moeilijk heeft met de inge wikkeldheid van het fonds. Daar komt bij dat de regels volgend jaar waarschijnlijk weer ingrijpend herzien zullen worden. De voor waarden worden aangescherpt en de procedures zullen veranderen. Hoe het nieuwe ESF er uitgaat zien en of de veranderingen ten goede zullen zijn, weet Pieké niet. Hij hoopt van wel, want bij zijn ver zuchtingen vallen voortdurend de woorden 'janboel', 'puinhoop' en warboel'. Ja, beaamt hij: "De rege ling heeft al met al iets weg van een loterij".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7