Ambassadeur van Cuba uitgewezen CASTELIJN BIJ STOUTENBEEK stoutenbeeh Londen is schietgrage diplomaten zat Weer ontslagen oncler medewerkers van Bush Einde zendtijd oppositie Chili Verklaring van piloot belast Hainadi ernstig Duizenden betogen in Budapest tegen stuwdam Botha zegt Mozambique steun toe Voorzitter Europarlement wuift kritiek over bezoek Arafat weg - PAGINA 5 LONDEN (AP/AFP/Rtr) - Groot Brittannië heeft gisteren na een incident waarbij schoten vielen, de Cubaanse ambassadeur en een ambassadesecretaris uitgewezen. Na de schiet- partij, die zich voordeed in het centrum van Londen, werd de secretaris gearresteerd. Am- Demjanjuk, zelfs°nadat deze bassadeur Oscar Fernandez Mell en derde secretaris Medina Perez hebben tot vandaag oorlogsmisdaden middernacht de tijd gekregen om Groot Brittannië te verlaten. WASHINGTON (GPD) - Vijf leden van de zogenaamde "etnische coa litie", een adviesgroep van presi dentskandidaat George Bush, zijn gisteren afgetreden omdat hun na men in verband zijn gebracht met anti-semitische activiteiten. De aftredens komen een dag na dat eén van de topadviseurs van Bush, Frederick Malek. zich ge dwongen zag zijn ontslag in te die nen omdat hij in een artikel in de Washington Post werd beticht van handelingen van anti-semitische aard tijdens de regering-Nixon. Vorige week nam verder één van de voorzitters van de "etnische co alitie", Jerome Brentar, ontslag na dat in een artikel in een joods weekblad erop was gewezen dat hij felle verdediger was van John Is- Washington Jewish Weekly, had ook over de gisteren afgetreden medewerkers van Bush onder meer gestaan dat zij lid zijn ge weest of nog steeds actief zijn bin nen uiteenlopende fascistische groeperingen. Net als Malek een dag eerder, zei den ook de vijf afgetreden leden van de "etnische coalitie" gisteren dat zij het slachtoffer waren van valse beschuldigingen, maar dat zij niettemin opstapten om Bush niet voor problemen te plaatsen. Een woordvoerder van Bush, Mark Goodin. suggereerde giste ren dat alle beschuldigingen over anti-semitisme tynnen de gelede ren van de adviseurs van Bush af komstig zijn uit het kamp van Du kakis. Goodin zei dat de staf van Bush een onderzoek naar de beschuldi gingen heeft ingesteld, maar niets heeft kunnen ontdekken. "Het lijkt erop dat de beschuldigingen van politieke aard zijn. en zijn geuit door mensen die de aandacht van de echte campagne willen aflei den", aldus Goodin. Inmiddels laat een nieuwe pei ling zien, dat Bush en Dukakis be zig zijn aan een nek-aan-nek race naar het Witte Huis. Volgens een gisteren gepubliceerde enquete mag Bush nu op 48 procent van de stemmen rekenen, tegen Dukakis 46 procent. De secretaris, die tevens fungeert als handelsattaché, haalde toen hij bij een woning van zijn ambassade in Sussex Gardens uit zijn auto stapte een vuurwapen te voor schijn, omdat hij dacht dat een groepje mensen dat hem volgde een aanslag op hem wilde plegen. Hij schoot vervolgens in het wilde weg op de groep, waarbij één van de achtervolgers zou zijn geraakt. De diplomaat trok zich daarna te rug in de ambassadewoning. Enke le minuten later arriveerde de poli tie. Die zette de wijk af, terwijl een politiehelikopter in de lucht cirkel de. Medina Perez, die totaal vijf schoten zou hebben afgevuurd, werd door de politie gearresteerd, maar later weer vrijgelaten toen hij een beroep deed op'zijn diploma tieke onschendbaarheid. De politie SANTIAGO (AP) - Het enige televi sieprogramma van de Chileense oppositie, een verkiezingsuitzen ding van een kwartier in de late avond, is een week na de eerste uit zending weer door het regime van dictator Pinochet verboden. In het programma was een onderdeel op genomen over het martelen van po litieke tegenstanders van het be wind. De door de regering gecontro leerde Nationale Televisie Raad zei gisteren dat het programma was gestaakt, omdat "het niet strookte met de verkiezingswet". De raad bestaat uit hoge regeringsfunctio narissen, onder wie minister van onderwijs Guzman. De kieswet stelt 15 minuten zendtijd per dag beschikbaar aan de regering en 15 minuten aan de oppositie, tot het referendum van 5 oktober, waarbij de bevolking voor of tegen Pinochet kan stemmen. Pinochet is de enige kandidaat. Het programma van de oppositie was de enige toegang die de tegen standers van Pinochet hadden tot de massamedia. De rest van de dag wordt het televisie-aanbod bepaald door de regering. De coalitie van 16 politieke par tijen die zich in de oppositie tegen Pinochet hebben verenigd zei dat het programma was geschrapt, om dat er een interview in was opgeno men met rechter René Garcia, die vertelde over het martelen van dis sidenten door de veiligheidspoli tie. Bij demonstraties tegen de rege ring raakten vijftig mensen ge wond en werden zeker vierhom derd anderen gearresteerd. Zes van de gewonden zouden er ernstig aan toe zijn. De politie zou gebruik heb ben gemaakt van traangas, hagel en waterkanonnen. Solidariteit Het verboden Poolse vakver bond Solidariteit wil dat voorzitter Lech Walesa een nieuw gesprek voert met de regering om de laatste obstakels uit de weg te ruimen voor het ronde-tafeloverleg over de toekomst van de vakcentrale. Dat deelde een woordvoerder van de bond mee. Zwemverbod De vervuiling van de Noordzee door salmonella, een voor mens en dier giftige bacterie, heeft in het noorden van Westduitsland geleid tot zwemverboden op vier plaat sen. Dat heeft een woordvoerder van het districtsbestuur in Aurich. in de deelstaat Niedersachsen. meegedeeld. vs De Amerikaanse minister Car- lucci (defensie) heeft toestemming gegeven voor de ontwikkeling van een kernwapen dat speciaal is be doeld om te worden ingezet tegen ondergrondse bunkers. Het gaat om een wapen dat pas ontploft na dat het zichzelf enige meters in de grond heeft ingegraven. Iran Het Iraanse parlement heeft gis teren het kabinet van premier Mus- avi op drie ministers na zijn ver trouwen geschonken. Onder dege nen die naar huis werden gestuurd, bevindt zich de minister die ver antwoordelijk is voorde Revolutio naire Garde. Rafiqdoust. Hij lijkt het eerste politieke slachtoffer van de vrede die Iran door de nederla gen op het slagveld is opgedron gen. Mexico De luchtvervuiling in de hoofd stad van Mexico heeft een nieuwe recordhoogte bereikt. De ozon concentratie boven de gebouwen van Mexico's hoofdstad bedroeg het recordcijfer 297. Ozon is onont beerlijk voor het leven op aarde, vanwege het tegenhouden van ul tra-violette straling. Maar ozon die in een te dichte concentratie neer slaat. is zeer schadelijk wilde niet veel kwijt over de schiet partij. Scotland Yard gaf gister avond een verklaring uit dat de po litie was gealarmeerd dat op Cam bridge Square een man had ge schoten. Toen de politie ter plekke kwam, gaf deze zich over, leverde zijn wapen in en werd onmiddellijk gearresteerd. De beschuldiging luidt dat hij "een aantal keer heeft geschoten op mensen in de buurt, die zich onmiddellijk verspreid den." aldus de politie. Het Britse ministerie van buiten landse zaken gaf Fernandez Mell te verstaan dat het gebruik van vuur wapens door buitenlandse diplo maten niet wordt geduld. Een woordvoeder van het ministerie zei dat de reden van de schietpartij niet de zorg van het ministerie was, "maar wel het feit dat het om een diplomaat gaat die zich zo ge draagt." Afgelopen zondag moest de Viet namese derde secretaris Khang Than Nhan Groot Brittannië verla ten omdat hij op 4 september een vuurwapen had getrokken bij een demonstratie van Vietnamese vluchtelingen voor de Vietnamese ambassade. De Londense politie is zeer alert op wapenbezit van bui tenlandse diplomaten, sinds in april 1984 een politie-agente tijdens een betoging werd doodgeschoten vanuit de Libische ambassadè. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft na het incident met de Vietnamese en Cubaanse diplomaten verklaard dat het over weegt om alle amtessades in Lon den opnieuw duidelijk te maken dat wapenbezit voor hen verboden BOLOGNA - Zwaaiend met een zojuist in ontvangst genomen eredoctoraat loopt woordvoerder Johnny Makatini van de Zuidafrikaanse bevrijdingsbewe ging ANC door het gebouw van de universiteit van Bologna in Italië. Het eredoctoraat in de politieke we tenschappen is bedoeld voor ANC-leider Nelson Man dela als blijk van waardering voor zijn strijd voor de .rechten. De 70-jarige anti-apartheidsstrijder. die op het ogenblik herstelt van een tbc-aanval. kou niet zelfbij de plechtigheid aanwezig zijn. Makatini las in Bologna een verklaring van de vrouw van Nelson MandelaWinnie, voor waarin werd gewezen op het belang van de onderscheiding voor de strijd van het volk van Zuidafrika tegen apartheid. BUDAPEST (GPD) - Naar schatting tienduizend mensen hebben gisteren in Budapest vreedzaam gedemonstreerd te gen de bouw van stuwdammen en waterkrachtcentrales in de Donau. De demonstratie was ge organiseerd door zo'n twintig Hongaarse milieu- en oppositio nele groeperingen. Voor het par lementsgebouw in het centrum van de stad overhandigden de betogers een petitie namens de organiserende groeperingen aan de Hongaarse president Straub. De betogers willen stopzetting van het project, een gezamenlij ke onderneming van Oostenrijk, Tsjechoslowakije en Hongarije, waarvoor de laatste twee landen in 1977 een overeenkomst heb ben gesloten. Oostenrijk finan ciert het project aan Hongaarse kant en krijgt daarvoor twintig jaar lang de elektriciteit geleverd die een nog te bouwen water krachtcentrale in Nagy maros moet opwekken. De milieuorganisaties bewe ren dat de Hongaarse overheid onvoldoende rekening heeft ge houden met de schadelijke effec ten van het project voor het milieu. De Hongaarse regering ontkent dit en zegt dat alle moge lijke voorzorgen zijn genomen. Op vijf oktober zal het Hon gaarse parlement een speciale zitting wijden aan Nagymaros. De regering heeft verklaard dat zij zich zal neerleggen bij een parlementsbesluit tot het hou den van een referendum over het projekt, maar het ziet er niet naar uit dat daarvoor een meerder heid in het parlement is te vin den. De betogers riepen gisteren "wij willen democratie" en "refe rendum nu". Het was voor het eerst dat in een Oosteuropees land op deze schaal een betoging werd gehouden tegen aantasting van het milieu. SONGO (Rtr/DPA/UPI) - Zuidafri ka en Mozambique hebben giste ren het zogeheten Akkoord van Nkomati herniewd. -Dit gebeurde in de plaats Songo in het noorden van Mozambique waar de presi denten Joaquim Chissano en Pie- ter Botha beiden met een zware de legatie naartoe waren gegaan. Bij het uit 1984 daterende Ak koord van Nkomati spraken Zuid afrika en Mozambique af dat zij niet langer eikaars binnenlandse tegenstanders zouden steunen. De afgelopen jaren hebben de leiders in Maputo zich er herhaaldelijk beklaagd dat zij zich wel aan de afspraak hielden door het func tioneren van het ANC in Mozambi que af te remmen, maar dat Preto ria doorging met het steunen van de Renamo-opstandelingen, die de voormalige Portugese kolonie aan de rand van de economische af grond gebracht hebben Botha en Chissano maakten van af het kleine vliegveld van Songo een autotocht naar de stuwdam van Cahora Bassa, die nog onder het Portugese bewind gebouwd is en onder meer tot doel had Zuid afrika aan goedkope elektriciteit te helpen. Maar als gevolg van sabota ge door het Renamo aan de 1.400 km lange stroomlijn tussen de Cahora Bassa-dam en Zuidafrika is Chissano en Botha spraken ver der af dat Zuidafrika en Mozambi que hun economische samenwer king zullen uitbreiden. "De elektri- citeitslijn tussen Mozambique en Zuidafrika stelt de toekomst voor. Laat niemand die zich de belangen van Zuidafrika aantrekt, die ver nielen", zei Botha na zijn gesprek met Chissano. De Mozambiquaanse president heeft een uitnodiging voor een te genbezoek aan Zuidafrika aange- Op de vraag waarom hij nu vertrouwen heeft in het woord'van Zuidalrika nadat hij Pretoria er vier jaar lang van beschuldigd heeft dat het de afspraken niet na kwam. zei het Mozambiquaanse staatshoofd: "Wij zijn bereid dit proces zo ver mogelijk te voeren. Vertrouwen moet men opbouwen en wij zijn daar stap voor stap mee bezig", Het bezoek van president Botha aan Mozambique is het eerste aan een van de zogeheten frontlijnsta- ten, zwarte buurlanden van Zuid- FRANKFURT (AP/DPA/AFP/U PI) - De piloot van het in juni 1985 gekaapte Amerikaanse verkeers vliegtuig heeft voor de rechtbank in Frankfürt gezegd dat de Liba nees Mohammed Hamadi de man is geweest die een Amerikaanse passagier aan boord heeft ver moord. Volgens de piloot, John Testra- ke, zou Hamadi op bevel van zijn medekaper de kikvorsman Robert Stethem naar een deur hebben ge trokken. Daarna viel een schot Testrake zei dat Hamadi de meest gewelddadige van de twee kapers was en dat Hamadi er plezier in scheen te hebben passagiers te trei teren en te mishandelen. Stethem zou urenlang voor zijn moord zijn geschopt en geslagen. Testrake moest in zijn relaas overi gens wel toegeven dat hij de moord op Stethem niet zelfheeft gezien en ook kan hij geen details voor de geest halen van de gebeurtenissen Testrake dacht dat er sprake was van een taakverdeling tusen de twee kapers: de een verzorgde de communicatie en de andere was verantwoordelijk voor het geweld Daarna wees hij op Hamadi en zei "Dit is de man op wie de laatste omschrijving van toepassing is. Hij is de man die bij de voorste deur in het vliegtuig Stethem heeft ver moord." Hamadi heeft in het proces weliswaar zijn betrokkenheid bij de kaping toegegeven maar tot nog toe ontkend dat hij Stethem heeft vermoord. Hamadi werd in januari vorig jaar op het vliegveld van Frankfurt gearresteerd toen hij probeerde ex plosieven de Bondrepubliek bin nen te smokkelen. Enkele dagen na zijn aanhouding werden in Li banon twee Westduitsers. Alfred afrika die fel gekant zijn tegen de rassenpolitiek van de blanke rege ring van Zuidafrika. Met een ande re frontlijnstaat. Angola, is Zuid afrika in een diepgaand proces van onderhandelingen verwikkeld over de terugtrekking van de èO.OOO Cubaanse militairen in het land en de zelfstandigheid van het aangrenzende Namibia. Over verbetering van de leefom standigheden van de 93.000 Mo- Zambiquanen die in Zuidafrika werken, zullen de twee landen rechtstreekse besprekingen hou den. Meer dan de helft van hen werkt in de mijnen. Zuidafrikaanse ambtenaren leiden uit deze af spraak af, dat Pretoria meer Mo zambiquaanse gastarbeiders in het land zal toelaten Schmidt en Rudolf Cordes. gegij zeld Hun ontvoerders eisten dat Hamadi niet zou worden uitgele verd aan de Verenigde Staten en in de Bondsrepubliek moest worden berecht. Schmidt werd een jaar ge leden weer op vrije voeten gesteld en gisteren kwam ook Cordes vrij. Libanezen laten Cordes na 20 maanden gaan BONN (GPD) De 53-jarige West- duitse Hoechst-manager Rudolf Cordes, die vannacht in Bayrut na 20 maanden gevangenschap werd vrijgelaten door zijn pro-Iraanse ontvoerders, keert vandaag nog naar huis terug. De man is er on danks de doorstane ontberingen redelijk aan toe. Nadat met zijn vrijlating in Bayrut een einde was gekomen aan een chaotische dag vol tegenspraak, kwam Cordes vanmorgen in de Wcstduitsc am bassade in de Syrische hoofdstad Damascus bij van alle inspaningen. Een speciaal Westduits regerings vliegtuig haalde hem op. Syrië en Iran speelden een be langrijke rol bij de vrijlating van Cordes. De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Genscher, bedankte beide landen voor hun inzet. Hij voegde daaraan toe dat Bonn geen losgeld heeft betaald voor Cordes, dat er geen concessies zijn gedaan en dat Bonn al sinds augustus wist dat Cordes gisteren vrij zou komen. De vrijlating is het resultaat van langdurig, uiterst dis creet overleg tussen de betrokken landen. Bonn wil zich nu inzetten voor de andere gijzelaars die nog in Libanon vast zitten. Cordes werd op 17 januari 1987 ontvoerd door de pro-Iraanse Liba nese terreurgroep Hezbollah met het doel de kort tevoren in Frank furt toevallig gearresteerde vlieg tuigkaper Mohammed Ali Hamma- di vrij te krijgen. Bonn weigerde daarop in te gaan, maar wees ook een uitleveringsverzoek van de Amerikaanse justitie af in politieke kringen in Bonn wordt gesteld dat Iran met de vrij lating meerdere doelen nastreeft. In de eerste plaats wil het politieke munt slaan uit de situatie waarin tegenstander Iraq is geraakt door de gifgasaanvallen op opstandige Kurden, denkt het op deze wijze de wereld te kunnen tonen dat zij niets te maken heeft met het inter nationale terrorisme en hoopt Iran op Westduitse steun bij de weder opbouw van het land. ADVERTENTIE STRAATSBURG - De voorzitter van het Europees Parlement, de Britse conservatief Lord Plumb, trekt zich niets aan van de kritiek die gisteren in de Europese volks vertegenwoordiging over hem werd uitgestort naar aanleiding van het bezoek dat PLO-leider Arafat vandaag en morgen aan Straatsburg zal brengen. De kri tiek, vooral uit de fractie van de christendemocratische Europese Volkspartij (EVP), op zijn voorne men Arafat te ontvangen, wuifde hij weg. Daarnaast verweet hij de EP-leden door hun opstelling Arafat veel te veel publiciteit te hebben bezorgd door Link van Bruggen "Alles is in beweging", aldus Lord Plumb, "ook onze opvattin gen over Israël in relatie met het Palestijnse probleem. Zowel de fungerend voorzitter van de Raad van Ministers, de Griek Papoulias, als EG-commissaris Cheysson. ontmoeten Arafat in Straatsburg. Waarom zou de voorzitter van het Europees Parlement dat dan niet kunnen doen", betoogde Sir Hen- Het idee om de PLO-leider naar Straatsburg uit te nodigen, is af komstig van de socialistische frac tie van het Europees Parlement. Tegen het privebezoek van de Is raëlische minister Peres even eens een initiatief van de socialis ten - werd indertijd door geen van Arafa de andere EP-fracties bezwaar ge maakt en hetzelfde werd van de daarna volgende uitnodiging aan Arafat gedacht. Aanvankelijk leek het erop dat in ieder geval de christen-democra ten actief zouden deelnemen aan de ontvangst van en de besprekin gen met Arafat. De liberale fractie in het Europees Parlement daaren tegen heeft zich van de aanvang af tegen de komst van de PLO-leider verzet met opmerkingen als inop portuun en niet zinvol. Sommige li berale parlementariërs en ook afge vaardigden van een andere conser vatieve signatuur spraken gister avond zelfs uit dat het niet aanging met een moordenaar en een terro rist mooi weer te spelen. De ommezwaai van de christen democraten is een duidelijk gevolg van zware druk uit de achterban en uit joodse groeperingen. De Neder landse Europarlementariër me vrouw May-Weggen, die zich had aangemeld om de EVP-delegatie bij een ontmoeting met Arafat te leiden, trok zich gisteren in een fractievergadering plotseling te rug. Volgens Penders (EVP), die zou hebben deelgenomen aan de ge sprekken met de PLO-leider, was de ontmoeting niet goed gestructu reerd en kon deze daarom weinig bijdragen aan een oplossing van het Palestijns-Israëlisch conflict. Hij zei ook dat het niveau van de dialoog niet erg duidelijk was, dat de PLO Israël nog altijd niet wilde erkennen en zelfs wilde vernieti gen, en dat een bezoek van Arafat aan het Europarlement voor deze veel prestigewinst zou betekenen. Tijdens de commotie, die zowel in de vergaderzaal als in de fractie vergaderingen ontstond, hielden de socialisten zich totaal afzijdig. Zij zullen de PLO-leider wel ont vangen en met hem praten, terwijl vanavond in het luxueuze Straats- burgse hotel Sofitel Arafat een ont vangst zal worden aangeboden. Vanmiddag zal voor het gebouw van het Europees Parlement een demonstratie worden gehouden door joodse gemeenschappen uit vrijwel alle landen van de Europe se Gemeenschap. Tijdens de de monstratie. die samenvalt met de viering van het joods nieuwjaar, zullen plechtige liederen worden gezongen. Met enkele bussen zijn ook joodse Nederlanders daarvoor naar Straatsburg vertrokken. De tocht is georganiseerd door het CI- DI (Centrum voor Informatie en Documentatie Israël). Dick Spierenburg wist op meesterlijke wijze top-design met gebruiksgemak te combineren. Zijn zoeken naar nieuwe matenalen heeft tot een bran van toepassingsmogelijkheden geleid. Als resultaat hiervan een bijzonder vormgegeven tafel. Deze uitdraaitafel creëert behalve ruimte, ook een nieuw speels element in de wooncultuur. De stoel is een eigenzinnig produkt van samenwerking tussen Pierre Mazairac en Karei Boonzaaier Op fraaie wijze is gebiuik gemaakt van gezet plaatstaal voor bet dnepoottrame Welke een geraffineerde overgang maakt van poten naar rugleuning De nrgleunrnq is urigevoerd in lak. terwi|l de zitting naar keuze bekleed is met stol ol leer NET'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Beven* Parallelweg 10. lel: 02510-2 90 33. Leiderdorp: Meubelplein I, lel. 071 - 899323. Donderdag koopavond. Maandagocbiend gesloten

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5