Scherpe kritiek uit CDA-Limburg m DIGROS Meeste junks voeden kind zelf op JONG BELEGEN KAAS Indiase president bezoekt Nederland DINSDAG 13 SEPTEMBER 1988 PAGINA 3 Achterban massaal achter Van der Linden VENLO (GPD/ANP) Ex-staatssecretaris René van der Linden beschouwt zijn aftreden als 'een stap achterwaarts om beter terug te kunnen keren'. De druk waaronder hij heeft gestaan is wel meegevallen gezien de steun uit heel het land, vooral uit Limburg. "Dat was hartverwarmend", zei Van der Linden gisteren op een algemene ledenvergadering van de afdeling Limburg van het CDA. Geen verbod, wèl maatregelen tegen agressieve honden bepleit Voorzitter Magielsen van het CDA- Limburg uitte op de bijeenkomst harde kritiek op de Haagse partij genoten die Vari der Linden lieten vallen. Hij verweet CDA-fractie- voorzitter De Vries 'onzuiver han delen' en noemde Van der Linden een slachtoffer van 'een soort en- quêtehysterie', waardoor hoe dan ook politieke koppen moesten rol len. Magielsen prees Van der Lin den als een integer, bekwaam, goed politicus en harde werker, die viel over een 'marginale kwestie' als het paspoort. De CDA-top had 'het lef moesten hebben om een op gehitste publieke opinie te weer staan en een hongerige pers te trot seren', aldus Magielsen. Van der Linden is unfair behan deld, meende de afdelingvoorzit ter. Waarom is niet meer aandacht besteed aan de budgetoverschrij ding met meer dan 100 miljoen gul den bij de Stopera in Amsterdam? Met dit bedrag zou heel Nederland een gratis paspoort hebben kun nen krijgen, zo stelde hij. GRONINGEN (ANP) - Minister Deetman (onderwijs) wil dat de zes universiteiten in de Randstad in 2015 functioneren als één universi teit met verschillende vestigings plaatsen. De instellingen kunnen op basis van afspraken en hun ster ke en zwakke punten bepaalde ta ken verdelen. Directeur-generaal hoger onder wijs Okkerse verwoordde dat standpunt gisteren in een toe spraak die hij' namens Deetman hield ter gelegenheid van het 375- jarig bestaan van de Rijksuniversi teit Groningen. Als voorbeeld voor samenwer king met taakverdelingen noemt Deetman de Parijse universiteiten' met hun eigen specialismen en aandachtsgebieden. Hij wees er Binnenland kort Pleegouders De Ombudsman heeft minister Korthals Altes (justitie) gevraagd een procedure te ontwerpen voor kandidaat-pleegouders die be zwaar willen aantekenen tegen een afwijzing door de Kinderbescher ming als pleegouders. De Ombuds man komt tot deze aanbeveling na de klacht van een gezin uit Heerlen dat werd afgewezen op volgens de Ombudsman ondeugdelijke gron den. Strippenkaart De Amsterdamse politie heeft zes trambestuurders en een siga renhandelaar aangehouden we gens de handel in valse strippen kaarten. De eerste valse strippen kaart dook begin dit jaar op bij een sigarenzaak. De eigenaar werd aan gehouden en verwees naar een 40- jarige kaartcontroleur uit Purmer- end, die hem voor de helft van de prijs had aangeboden. Via deze controleur, wiens broer vorig jaar in Amerika met 5000 valse strip penkaarten was aangehouden, los te de politie de zaak op. Miljoenenfraude De Brabantse politie heeft giste ren vijf familieleden aangehouden op verdenking van verzekerings- en belastingfraude tot een bedrag van 1,5 miljoen gulden. Een verze keringsmaatschappij en de politie roken lont nadat eind vorig jaar in het Noordbrabantse Putte een gro te tapijtwinkel afbrandde. Op 12 ja nuari werd al op zeven plaatsen in West-Brabant en Rotterdam huis zoeking verricht. Schade De gemeente Den Bosch zal Bra bants Vastgoed BV 14,1 miljoen gulden schadevoorschot betalen. Twee jaar geleden betaalde de ge meente op last van de rechter al 16 miljoen gulden aan Brabants Vast goed. -Het conflict tussen de ge meente en Stienstra draait om het nooit gerealiseerde handelscen trum Soetelieve, dat de gemeente via een bestemmingsplanwijziging onmogelijk maakte ondanks eer der gemaakte afspraken. Stienstra claimt dat hij hierdoor een schade van 130 miljoen heeft geleden. Fraude De Almelose rechtbank heeft vanmorgen de 37-jarige hoofdad ministrateur van de Rabobank in Gramsbergen voor verduistering van 167.691 gulden veroordeeld tot zeven maanden voorwaardelijk en 300 uur dienstverlening. De man heeft tussen 1 januari 1980 en 7 no vember 1987 regelmatig bedragen via een tussenrekening op zijn ei gen rekening overgeschreven. Hij is inmiddels ontslagen. CDA-fractievoorzitter Bert de Vries was van plan geweest zelf naar Venlo te komen, maar had daar op dringend advies van een ter plaatse bekend CDA-kamerlid van afgezien. De fractievoorzitter zou voor de wolven zijn beland in de met 200 getrouwe CDA-leden gevulde kantine van de scholenge meenschap in Venlo. De algemene ledenvergadering van het CDA- Limburg, normaal goed voor het opstellen van de begroting en soortgelijke zaken, stond dit keer geheel in het teken van de val van René van der Linden en de rol van De Vries in dit drama. Het was immers niemand ont gaan dat De Vries twee weken lang achter de schermen van de Haagse politiek aandrong op een voortijdig vertrek van de door de paspoortaf faire achtervolgde staatssecretaris. "René wilde zich verdedigen. U heeft hem dat onmogelijk ge maakt", priemde een bezoeker be schuldigend in de richting van de landelijke partijtop. En een ander daarnaast op dat de functie van universiteiten zich veel verder dan de regio uitstrekt. Öe kwaliteit van onderwijs en onderzoek moet op e^n peil worden gebracht dat niet alleen nationaal, maar ook interna tionaal aantrekkelijk is. Overigens verwacht Deetman dat taakverdeling en concentratie de komende jaren grensoverschrij dend zullen plaatsvinden, waarbij Nederland allereerst aan België en Duitsland denkt. Samenwerking kan ook door gemeenschappelijke aanschaf van apparatuur, uitwisse ling van docenten, onderzoekers en studenten, aldus Deetman. UTRECHT Wanneer ouders aan drugs verslaafd zijn, is niet het druggebruik op zichzelf storend voor de relatie tussen ouder en kind. Vaak vormen allerlei bijko mende problemen, zoals ruzies over geld om aan drugs te komen, de bron van ellende voor hun kin deren. Dat constateerden de Utrechtse wetenschappers Bart Groeneweg en Maija Lechner-van Noort in een onderzoek waarop ze gisteren aan de Utrechtse universi teit promoveerden: 'Kinderen van drugverslaafde ouders: opvoeding en ontwikkeling'. door Xandra Feije Groeneweg en Lechner-van Noort hebben gedurende twee jaar kinderen tussen nul en zes jaar ge volgd die door hun drugverslaafde ouders werden opgevoed ofwel in een pleeggezin werden grootge bracht. Met hun onderzoek wilden de onderzoekers inzicht krijgen in de ontwikkeling van kinderen van drugverslaafde ouders. Ze kozen dit onderwerp, omdat de jeugdhulpverlening en versla vingszorg in Nederland in toene mende mate te maken krijgen met drugverslaafde ouders. Het is het eerste onderzoek op dit. volgens de onderzoekers, nog braakliggende terrein. Zij schatten dat er in Ne derland zo'n 5000 kinderen met drugverslaafde ouders zijn, van wie 2000 bekend zijn bij hulpverle ningsinstellingen. weet zeker: "Die Bert de Vries, die eerst die andere staatssecretaris naar de bliksem heeft geholpen - hoe heet ie: Brokx - laat die maar zitten. Die hoeft hier bij de volgen de verkiezingen niet meer op de Limburgse lijst te staan". Slechts weinigen geloven dat Van der Linden de Kamer echt ver keerd heeft geïnformeerd over de paspoortaffaire. En zelfs al is dat zo: mag-ie zich dan eerst even ver dedigen? En dan nog: over zo'n zaak laat men toch geen politicus vallen? Partijvoorzitter Wim van Velzen is de man die die avond in Venlo de schade voor de partijtop beperkt moet zien te houden. Het enquête- rapport zegt niets over de persoon van René van der Linden, stelt Van Velzen. "Diens integriteit werd door niemand - Bert de Vries niet, de Tweede-Kamerfractie niet - in twijfel getrokken", zegt Van Vel zen. Maar het verkeerd informeren van de Kamer is "geen bagatel". De partij-voorzitter zelf kon in de in terne christendemocratische twist weinig doen: "De partij is geen op perrechter. De discussie moet gaan tussen regering en parlement. Daar moet het politieke oordeel vallen". En hij heeft ook een antwoord op de kritiek dat er onzorgvuldig met René is omgegaan: "Ook Bert de Vries en anderen hebben recht dat u zorgvuldig met hen omgaat". Het onderwerp van gesprek is in middels allang vertrokken. Vlak voor de pauze heeft hij zijn dank woord tot de achterban gesproken. René van der Linden trok zijn ei gen 'les': "Ik beschouw deze perio de als een 'reculer pour mieux sau- ter' (een stap achterwaarts om be ter terug te kunnen komen, red.)". Zo ging een ex-staatssecretaris: hij kwam terug naar Limburg, zag zijn achterban, en beloofde hen een co me-back. Een staand applaus bege leidde hem en zijn vrouw op hun vlucht voor de camera's, naar de auto, de nacht in. Groeneweg legt uit dat verslaaf de ouders die zelf hun kind opvoe den en aan het onderzoek hebben meegewerkt, al contacten hebben met hulpverleningsinstanties. Bo vendien is in deze situaties telkens sprake van een geïntegreerd ge bruik, een manier van druggebruik waardoor nog een bevredigend maatschappelijk functioneren mo gelijk blijft. Deze ouders slagen er redelijk in zich aan de behoeften en het levensritme van het kind aan te passen. De biologische ouders van de pleegkinderen daarentegen sla gen daar over het algemeen niet in. In de meeste gevallen worden kin deren van drugverslaafde ouders nog door hun eigen ouders opge voed. Over het algemeen lopen de con tacten tussen de hulpverlening en de drugverslaafde ouders moei zaam, aldus Groeneweg. „Versla ving veroorzaakt grillig gedrag en daarom is het vaak heel moeilijk om tot vaste afspraken te komen", stelt hij. Dat is dan ook de reden waarom Groenweweg en Lechner- van Noort de geregistreerde geval len in Rotterdam, Den Haag en Dordrecht tot onderzoeksterrein hebben gekozen. Zij komen tot de conclusie dat er geen verschil be staat tussen de ontwikkeling van kinderen die door hun eigen ou ders worden opgevoed en het kind dat in een pleeggezinnen is ge plaatst. Steun Ook stellen zij dat het drugge bruik op zich de relatie tussen ou der en kind niet belemmert. Het DEN HAAG (GPD) De agressivi teit van honden vormt een serieus probleem voor de samenleving. Er moeten dan ook voorzorgsmaatre gelen worden genomen, zoals een verbod op hondegevechten, een verplichting tot aanlijnen en muil korven en een verzwaring van de straffen. Overigens vormen niet al leen pitbull-terriërs, maar ook be- wakings-, opsporings- en verdedi gingshonden (gebruikshonden) een potentieel gevaar voor mens en dier. Ook gezelschapshonden die zich agressief hebben gedragen, kunnen een bedreiging vormen. Dit stelt een speciale commissie die zich in opdracht van minister Braks (landbouw en visserij) heeft bezig gehouden met gevaarlijk ge drag bij honden. Reden hiervoor was de toenemende verontrusting in de samenleving over vooral het gevaar van de pitbull-terriër. De commissie Concludeert echter dat het probleem van gevaarlijke hon den in het algemeen, waaronder de pitbull, de laatste jaren niet is toe genomen. Het aantal meldingen van honde- AMSTERDAM (ANP) - De India se president Ramaswamy Venka- taraman is gisteren op Schiphol aangekomen voor een staatsbe zoek. Ons land is het eerste Eu ropese land dat de president be zoekt, en Nederland beschouwt die uitverkiezing als een teken van vriendschap, zei koningin Beatrix gisteravond tijdens een galadiner in het paleis op de Dam. Koningin Beatrix en prins Claus brachten in 1986 een bezoek aan In dia. De koningin verklaarde tijdens 'naar bezoek te zijn getroffen door het hoge tempo van de ontwikke- DEN HAAG (GPD/ANP) - Om de geloofwaardigheid van het straf recht te herstellen moet de over heid meer bevoegdheden krijgen. Dat schrijft de Teldersstichting, het wetenschappelijk bureau van de WD, in een advies dat gisteren aan minister Korthals Altes (justi tie) is aangeboden. Volgens de Teldersstichting moet een onrechtmatig verkregen bewijs onder sommige omstandig heden worden toegelaten. Ook moet de; bevoegdheid om gesprek ken van verdachten af te luisteren worden uitgebreid tot communica tiemiddelen als telex en telefax. beten dat jaarlijks bij politie en zie kenhuizen binnenkomt - zo'n 17.000 - is de afgelopen jaren niet gestegen. Van al die hondebeten is gemiddeld ongeveer drie tot vijf procent veroorzaakt door een pit bull. Onder de middelgrote tot gro te steden loopt dit percentage ech ter sterk uiteen, met een enkele uit schieter van vijftig procent. De commissie beschouwt deze situatie desalniettemin als zeer ern stig en vindt dan ook dat er maatre gelen getroffen moeten worden. In haar rapport stelt zij voor om de maximum straf voor 'het niet te rughouden of ophitsen van een ge vaarlijke hond' te verhogen. Die straf is nu vijfhonderd gulden boe te of zes dagen hechtenis. Onder deze straf vallen ook personen die lingen en de snelle vooruitgang op tal van gebieden, vooral bij de voedselproduktie en landbouw- technologie. De snelle ontwikkelingen op economisch en technologisch ge bied leiden tot grote maatschappe lijke veranderingen, maar zij heb ben de stabiliteit van de Indische samenleving niet aangetast. „Dit komt doordat u heeft gekozen voor een weg van een geleidelijke ont wikkeling, vertrouwend op eigen kracht, en rekening houdend met de culturele identiteit van de na tie", aldus de koningin. Verder zou een verdachte die wei gert zijn naam te noemen voor maximaal vier weken in gijzeling moeten kunnen worden genomen en dient een bepaalde vorm van le gitimatieplicht te worden inge voerd. Ten slotte adviseert de stichting het Wetboek van Strafvordering aan een kritische analyse te onder werpen om onder meer vrijspraak op grond van kleine gebreken in de dagvaarding te voorkomen. Voor veroordeelden bepleit de Teldersstichting een meer gediffe rentieerde aanpak. Zo verdienen alternatieven voor gevangenisstraf hun hond niet aanlijnen of muil korven in gemeenten waar een der gelijk gebod geldt. Verder wil de commissie dat hondegevechten strafbaar worden gesteld en dat een hond na overtre ding in beslag genomen kan wor den genomen en. indien nodig, kan worden afgemaakt. Ook vindt de commissie registratie en identifica tie door middel van een tatoeage in oor of buikwand nodig voor alle potentieel gevaarlijke, of gevaar lijk gebleken honden. Op die ma nier wordt het traceren van zowel hond als eigenaar na een overtre ding gemakkelijker. De commissie pleit ook voor een strenger toezicht op de gedragscur sussen voor gebruikshonden, om dat deze vaak nog door onbevoeg- Vrijheid van meningsuiting en respect voor de minderheden ge tuigen van het democratische ka rakter van de Indische maatschap pij en politiek. Minderheden krij gen het respect dat zij verdienen, maar roepen ook spanningen en emoties op die telkens opnieuw be wust moeten worden overwonnen. Voor Europa, 'dat ook gekenmerkt wordt door een grote linguïstische en culturele verscheidenheid, die het wil behouden, maar tegelijker tijd wil onderbrengen in een grote re eenheid', is India een interessant voorbeeld, aldus Beatrix. een ruime toepassing. Maar voor de kleine, harde kern van plegers van ernstige tot zeer ernstige mis drijven (gewapende overvallen, ontvoerigen, hard-drugshandel) moet een bijzondere vorm van ge vangenisstraf opgelegd kunnen worden. Het aantal wetten, vooral van or denende aard, is zo groot dat het de burger duizelt. De fraudegevoelig heid van vele regelingen is een tweede factor die normvervaging in de hand werkt, zo meent de stichting. Bovendien leiden meer wetten tot meer strafbaarstellin gen, omdat de wetgever in nieuwe wetten bijna automatisch voor strafsancties kiest. Ook de indeling van de bevolking in bepaalde groe pen (voordeurdelers, tweeverdie ners enz.) is verwarrend en zorgt voor normvervaging. De Teldersstichting meent daar om dat de overheid zich terughou dend moet opstellen bij regelge ving en dat wetgeving een meer al gemeen karakter moet krijgen. Ook wordt ervoor gepleit dat de wetgever niet automatisch voor strafrechtelijke handhaving van wetten kiest. de personen of instellingen worden gehouden. Deze maatregelen zou den landelijk moeten worden inge voerd. Het invoeren van een aanlijn- en muilkorfgebod voor alle honden van het type pitbull en kruisingen hiervan en voor alle agressief ge bleken honden, moet door de ge meenten zelf worden beslist. Dit omdat het probleem van de agres sieve honden, en vooral van de pit bull-terrier, van plaats tot plaats verschilt. Een fokverbod of een algeheel verbod op het houden van 'gevaar lijke honden' raadt de commissie niet aan. Het zou een inperking van de vrijheid van handelen en in de praktijk bovendien niet of nauwe lijks controleerbaar zijn. Bij invoe ring van een fokverbod vreest de commisssie een averrechts effect. Omdat de commissie beseft dat haar voorstellen zeer ver gaan, pleit zij voor een gedragstest om inzicht te krijgen in de betrouwbaarheid van een hond. Die tests zouden in de dierenasiels uitgevoerd moeten worden. Defensie steekt 10 miljard in nieuw materieel DEN HAAG (GPD) - Nederland steekt de komende twaalf jaar 10 miljard gulden in internationale sa menwerking op materieelgebied. Staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) schrijft dat in de nota In ternationale defensie-materieelbe- trekkingen. In het vernieuwde ma terieelbeleid ligt de nadruk op vroegtijdige deelname aan projec ten. Volgens de staatssecretaris versterkt dat de concurrentieposi tie van Nederlandse bedrijven, ook doordat het technologisch niveau op een hoger plan komt. Boven dien denkt de bewindsman de doelmatigheid van defensie-uitga ven zo te vergroten. In totaal zullen de in de nota ge noemde projecten tussen de 150 en 200 miljard gulden kosten. Van de tien miljard die Nederland daaraan bijdraagt, wordt zo'n 300 miljoen in de studiefase besteed. De financië le consequenties van het materieel beleid zijn verwerkt in het nieuwe tienjarenplan van het ministerie, dat loopt tot 1998. Het vernieuwde materieelbeleid heeft onder meer tot gevolg dat in een veel vroeger stadium en over een groter aantal jaren dan tot dus ver geld wordt gereserveerd. Ne derland geeft in eerste instantie de voorkeur aan samenwerking bin nen Europa, rekening houdend met de komende interne markt. Half miljoen voor onderzoek naai: sterfte zeehonden PIETERBUREN (GPD) - Minis ter Braks (landbouw en visserij) heeft gisteren vijf ton beschikbaar gesteld voor een groot onderzoek naar de immuniteit van zeehonden. Dit onderzoek wordt de komende drie jaar onder toezicht van het Rijks Instituut voor Natuurbeheer in Leersum verricht. De minister heeft dit gisteren bekend gemaakt bij een bezoek aan de zeehonden- creche in Pieterburen. Directrice 't Hart van de zeehon dencrèche is 'ontzettend blij' met deze bijdrage aan het reeds begon- .nen onderzoek. Bij het onderzoek zijn verder betrokken het Rijks In stituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in Biltho- ven, de universiteit van Cambridge (Liverpool) en de zeehondencrèche in Pieterburen. Het onderzoek richt zich op het afweermechanisme van de zee hond tegen infecties. Ook wordt bekeken of de vervuiling van het zeewater een rol speelt bij de huidi ge hoge sterfte onder zeehonden ten gevolge van het hondenziekte- virus. Tot nu toe zijn van de 1000 zeehonden op het Nederlandse deel van de Waddenzee 400 dieren gestorven. Volgens een schatting van de zeehondencrèche in Pieterburen overleven hooguit 100 tot 200 zee honden de epidemie. In het onder zoek worden twee groepen zeehon den betrokken: een groep die scho ne vis uit de Atlantische Oceaan te eten krijgt, en een groep die vis uit de vervuilde Waddenzee moet eten. In diverse tests wordt geke ken naar de reacties van het af weermechanisme van de zeehon den op bijvoorbeeld het honden- ziektevirus. ADVERTENTIE r— WIJ KOCHTEN NOG JUIST EEN GROTE PARTIJ NU PROFITEREN: ook Q!RK VAN DEN BROEK BAS VAN DER HEIJDEN en D Deetman: zes universiteiten in de Randstad moeten samengaan Ex-staatssecretaris Van der Linden en zijn vrouw verlaten het gebouu vaar de afdeling Limburg van het CDA gisteren vergaderde. (foto anp zijn vaak de bijkomende proble men zoals slechte maatschappelij ke omstandigheden in het gezin en conflicten, die hun weerslag heb ben op het kind. Daarbij blijkt dat wanneer de verslaafde moeder on dersteuning vindt bij de partner of andere familieleden, die het kind regelmatig opvangen, de situatie voor het kind bevredigender is. Wanneer de moeder geen enkele ondersteuning heeft, heeft het kind ook meer te lijden. Bovendien blijkt dat het krijgen van een kind van een verslaafde ouder reden kan zijn om af te kicken. Groeneweg en Lechner-van Noort stellen dat kinderen van drugverslaafde ouders tot een ex tra risicogroep behoren. Niet alleen omdat de ongeboren baby via de placenta ook de drugs binnen krijgt, maar ook omdat deze kinde ren doorgaans al met een lichame lijke achterstand worden geboren. Daarbij hebben deze kinderen de eerste drie maanden na hun ge boorte doorgaans te kampen met ontwenningsverschijnselen. Zij pleiten dan ook voor een intensie ve begeleiding van zwangere ver slaafden, zoals in de meeste grote steden al gebeurt. Ook vinden de onderzoekers dat de hulpverlening zich niet op één beleid mag richten, maar juist van geval tot geval moet beoordelen waar de kinderen het beste opge voed kunnen worden. Zij stellen dat de hulpverlening zoveel moge lijk in de thuissituatie moet gebeu ren en op vrijwillige basis. De hulp verleners moeten zich niet langer fixeren op de verslaving van de ou ders maar juist de bijkomende fi nanciële en gezondheidsproble men aanpakken, aldus de aanbeve ling van de onderzoekers. Zij heb ben inmiddels een cursus ontwik keld om de deskundigheid van maatschappelijk werkers en ande re hulpverleners bij hulp aan ver slaafde ouders te bevorderen. i—I8S3 De Indiase president Venkataraman werd bij zijn aankomst verwelkomd door koningin Beatrix en prins Claus. Samen met de vorstin beluisterde hij de beide volksliederen. Op de achtergrond kijken prinse Margriet en Pieter van Vollenhoven toe. (foto and

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3