Schandalen volgen elkaar op bij Zweedse socialisten Achtergrond "s Ochtends nog sneller in de file bij Den Haag 5Halfhartige houding inzake Zuidafrika niet mogelijk PAGINA 2 DINSDAG 13 SEPTEMBER 1988 W- KW GOfP ZIBU v\t T&G&NP&flAU' JTfJHtK TÈ K&&R GAAN DEN HAAG - Rijkswaterstaat vierde zaterdag in gezelschap van minister Smit-Kroes (ver keer) de voltooiing van de snel weg Utrecht-Den Haag. De krui singen in de weg zijn allemaal ongelijkvloers geworden zodat het verkeer sneller kan doorstro men. De automobilist merkt daar echter weinig van, want de files zijn gebleven. Nog steeds kruipt tussen zeven en negen uur een kilometerslange stroom auto's naar Den Hkag. door Theo Haerkens De toevloed van ruim 40.000 auto's uit de richtingen Leiden, Utrecht en ook Delft stokt net voor het centrum van de residen tie bij het provinciehuis, aan het einde van de Utrechtse Baan. Vanaf daar kunnen de wegen in de stad het aanbod van autover keer op geen stukken na verwer ken. De waterleiding is ver nieuwd, maar het oude kraantje is blijven zitten. Officieel waren er vorig jaar 68 files op het weggedeelte tussen Zoetermeer en Den Haag. We ging van lengte, duur en frequen tie van die files brachten het weggedeelte op de twaalfde plaats van de knelpunten-lijst die Rijkswaterstaat bijhoudt. Een woordvoerder geeft toe dat de cijfers "betrekkelijk zacht" zijn. Uit eigen ervaring weet hij dat het probleem aanzienlijk nij pender is dan de cijfers doen ver moeden. Hij legt het traject dage lijks op de motorfiets af en pas seert daarbij iedere dag opnieuw kilometerslange rijen auto's. "Dat geeft een aardig inzicht in de problematiek". De Algemene Verkeersdienst van de rijkspolitie is een belang rijke bron voor het cijfermateri aal van Rijkswaterstaat. Als me dewerkers van de dienst met een file geconfronteerd worden, ma ken ze daar melding van. Vol gens de woordvoerder geven de cijfers daarom een beter inzicht in de personeelsbezetting van die dienst dan in de drukte op de weg. Aquaduct De verkeersstroom in de rich ting Den Haag is de laatste jaren alleen maar toegenomen. Begon nen de files enkele jaren geleden bij Zoetermeer, nu beginnen de problemen vaak al bij het aqua duct ter hoogte van Gouda, waar de driebaansweg tweebaans wordt. Bij Zoetermeer nemen de pro blemen alleen nog maar in om vang toe. Daar voegen zich elke ochtend 15.000 auto's bij de stroom op de A12. Op dat wegge deelte is de toegestane snelheid 120 kilometer per uur. maar in het spitsuur wordt gemiddeld nauwelijks 30 gereden. De ver keersstroom is buitengewoon gevoelig. "Drie vrachtwagens achter el kaar of één lekke band, verande ren de voortsukkelende rij in een chaos. Als zoiets gebeurt, begint het onmiddellijk op te stoppen", aldus de woordvoerder van Rijkswaterstaat. Bij Voorburg komt er nog eens een nieuwe stroom auto's bij, voornamelijk uit de richting Amsterdam/Lei den. De gemeente Den Haag is in genomen met de verbetering van de Utrechtse Baan. maar de woordvoerder heeft er geen moeite mee toe te geven dat het venijn in de staart zit. "We reali seren ons heel goed dat de echte flessehals bij het provinciehuis zit." De gemeente wil komend jaar de bewegwijzering verbete ren om te voorkomen dat auto mobilisten nog meer vertraging veroorzaken door op het laatste moment van rijbaan te wisselen. Ook worden de verkeerslichten beter op elkaar afgestemd. Veel meer wil en kan Den Haag niet doen. Een kwestie van geld,*maar bovendien: "Meer as falt trekt alleen maar meer au to's". Het gemeentebestuur wil op termijn toe naar verbetering van het openbaar vervoer, onder meer door het aanleggen van een sneltramverbinding naar Zoeter meer. De 'sprinter', een trein die elke tien minuten van deze slaap stad naar het centrum van Den Haag rijdt, is voor veel mensen niet aantrekkelijk omdat ze dan toch nog met de tram verder moeten, aldus de woordvoerder. Deze oplossing zal echter voor 1995 niet verwezenlijkt zijn. Verder hoopt het gemeentebe stuur dat er in de toekomst een ruitvormige weg wordt aange legd die de stad van meerdere kanten bereikbaar maakt en de druk van het verkeer op het cen trum vermindert. Het rijk moet dat financieel mogelijk maken. Een 'binnenruit' om de kern van de stad, moet het resterende ver keer soepel laten afvloeien. Vooralsnog is het enige voordeel van de verbetering van de weg dat de automobilist sneller in de file staat. De flessenhals aan het eind van de Utrechtse Baanwaar ook het ver keer uit Wassenaar ziöh nog in de rij voegt. (foto gpdi De Zweedse sociaal democraten zijn al jaren het middelpunt van een inmiddels eindeloze reeks schandalen. Hun wandaden lopen uiteen van rijden onder invloed tot het schenden van de Grondwet. "Ze zijn nu een halve eeuw-aan de macht. Daardoor zijn ze gewoonweg vergeten waar hun macht ophoudt en die van anderen begint", sneert de oppositie. De kiezer is geschokt. De Zweden zien hun land nu eenmaal graag als een bolwerk van ethiek en rechtschapenheid in de grote boze wereld. Daarin past geen regering die haar eigen wetten overtreedt. Toch lijken de sociaal-democraten ook bij de verkiezingen van a.s. zondag weer op de gebruikelijke 44 procent van de stemmen te kunnen rekenen. door Margreet Vermeulen STOCKHOLM Ministers van justitie in Zweden hebben een kwalijke reputatie als veroorzakers van politieke schandalen. Nummer 1 werd uit zijn functie ontheven omdat hij zijn belastingplicht wat al te lichtzinnig opvatte. En num mer 2 ruimde het veld nadat onder zijn verantwoordelijkheid een tot levenslang veroordeeld spion de benen kon nemen. 's Mans opvolger werd dan ook met grote zorg gekozen, zodat deze ..het vertrouwen in de rechtsorde kon herstellen", zoals premier Ing- var Carlsson het zo plechtig uit drukte. De keuze viel op een zwaar gewicht in de sociaal-democrati sche kring: Anna-Greta Leijon, de energieke dochter van een gevan genisbewaarder. Maar het heeft niet mogen baten. In juni ontstond opnieuw een vacature op het de partement: mevrouw Leijon had de Grondwet geschonden. Als minister van justitie had ze ene Ebbe Carlsson toestemming gegeven misschien zelfs op dracht op eigen houtje onder zoek te doen naar de moord op Olaf Palme. De 40-jarige amateurspeur neus kreeg van haar een aanbeve lingsbrief mee die deuren moest openen die voor anderen gesloten blijven, zoals die van de Britse ge- "Als je het standpunt van de Zuidafrikaanse Raad van Ker ken niet voor honderd procent steunt, dan steun je in feite het apartheidsbeleid van Botha. Een halfhartige houding is niet moge lijk. In dat opzicht heeft Boesak gelijk met zijn kritiek op het Ne derlandse kabinetsbeleid, hoe wel hij het wel erg scherp heeft geformuleerd" Dat zei secretaris-generaal dr. K. Blei van de Hervormde Kerk gisteren op Schiphol na terug keer uit Geneve, waar hij het ker kelijk 'spoedberaad' over Zuid afrika had bijgewoond. Boesak beschuldigde zaterdag op een kerkelijke manifestatie in Amersfoort de Nederlandse re gering ervan, bondgenoot van Botha te zijn door niet radicaal genoeg tegen de apartheid op te treden. Dr. Blei hierover: "De Nederlandse regering gebruikt het beroep op saamhorigheid binnen EG-verband als dekman tel om niets te doen. Nederland mag best het voortouw nemen, bijvoorbeeld met economische maatregelen. Daarbij hoeft niet op de rest van de EG te worden gewacht". Kerkelijke leiders uit West europa en Noordamerika waren in Geneve bijeen voor 'spoedbe raad' over Zuidéfrika. De We reldraad van Kerken, de Luther se Wereldfederatie en de Confe rentie van Europese Kerken wa- Anna-Greta Leijon. de derde mi nister van justitie op rij die het veld moest ruimen, nadat ze de Grond wet had geschonden(foto Ai') heime dienst. En zo kon de ex-poli- tieverslaggever en trouwe sociaal democraat zijn James-Bondaspira- ties de vrije loop laten. Kurden Carlsson is ervan overtuigd dat Palme is vermoord door leden van een extremistische Kurdische par tij, in opdracht van Iran. Teheran zou bang zijn geweest dat Palme een eind zou maken aan de (illega le) Zweedse wapenleveranties aan dat land. Als tegenprestatie werd de Kurden een vrij Kurdistan be loofd. Deze theorie is echter niet nieuw. Aanvankelijk zocht ook de Zweed se geheime dienst (Sapo) de moor denaars in deze richting. Maar we gens gebrek aan resultaat werd on derzoeksleider Hans Holmèr vorig jaar op last van de regering van zijn taak ontheven. Tot verbijstering van het Zweed se publiek bleek die zelfde Holmer een jaar later nog altijd diepgaand bij de zaak te zijn betrokken, maar dan bij het onderzoek door zijn ou de vriend Ebbe Carlsson. Aan de speurtocht van de twee (en aan het ministerschap van mevrouw Leijon) kwam abrupi een einde in de nacht van 1 op 2 juni. Toen be trapten twee oplettende douanebe ambten een automobilist op het binnensmokkelen van een grote partij afluisterapparatuur. De la ding bleek bestemd voor niemand minder dan Ebbe Carlsson. En de ren ook vertegenwoordigd. Uit Zuidafrika zelf dr. Allan Boesak, voorzitter van de Wereldbond van Hervormde en Gereformeer de Kerken, ds. Frank Chikane, secretaris van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, en de lutherse bisschoppen Manas Buthelezi en Solomon Serote. Activisten De Zuidafrikanen hadden om het spoedberaad gevraagd we gens verscherping van het con flict tussen kerk en staat in hun land. "De kerk in Zuidafrika is nóg nooit zo vervolgd als nu", zei Boesak. "De regering wil de be volking ervan overtuigen dat kerkleiders die openlijk de apart heid bestrijden, slechts politieke activisten zijn". De kerkleiders spraken af, dat hun kerken de druk op de rege ring zullen vergroten om tot 'ont manteling van de apartheid' te* komen. Daarbij moeten econo mische maatregelen voorop staan (banken, olie, luchtvaart). Er moet ook scherper worden ge let op overtredingen van het wa penembargo tegen Zuidafrika. Andere punten: oppositie tegen de gemeenteraadsverkiezingen van 26 oktober en verbetering smokkelaar in kwestie bleek een ambtenaar van de Sapo. Dat alles kwam aan het licht tij dens de spectaculaire verhoren van een parlementaire commissie die, met aanvankelijke tegenzin van de sociaal-democraten, op zoek ging naar de waarheid. De Zweden wer den getrakteerd op de spannendste tv-serie aller tijden, waarin de hooggeplaatste hoofdrolspelers steevast volstrekt tegenstrijdige verklaringen aflegden, zodat de helft wel moest staan te liegen. Spionagedienst Duidelijk werd wel dat de rege ring in het diepste geheim met Eb be Carlsson een privé-detective had ingehuurd. Daarmee was de toch al wankele vertrouwensrelatie met de veiligheidsdienst Sapo aan stukken geslagen. Toch heeft ook de Sapo geen schoon geweten. Uit de verhoren bleek dat geheim agenten met medeweten van hun superieuren Ebbe Carlsson hand-en-spandiensten verleenden en niet alleen bij het smokkelen van afluisterapparatuur. Uit een en ander werd duidelijk dat de sociaal-democratische partij er nog altijd een eigen spionage dienst op nahoudt. Deze werd vlak na de Tweede Wereldoorlog opge richt om de partij te behoeden voor communistische infiltratie. Nadat deze dubbel geheime dienst offi cieel werd verboden, ontdekte een journalist in 1973 dat de club nog altijd bestond en zich bezighield met het afluisteren van vermeende communisten. In 1975 werden op nieuw twee geheime agenten be trapt die landgenoten bespioneer den, iets waartoe alleen de Sapo be voegd is. Twee zwaargewichten uit soci aal-democratische kring werden op onderzoek uitgestuurd. De toenmalige woordvoerder van de minister van justitie en de chef van de Sapo: respectievelijk Ebbe Carlsson en Hans Holmèr. Dit ver klaart voor veel Zweden dat de spionagekwestie nooit werd opge lost, maar eerder werd toegedekt. In de Zweedse pers werd open lijk gesuggereerd dat Holmèr en Carlsson de belangrijkste expo nenten zijn van de verboden soci aal-democratische spionagedienst. En dat de afluisterapparatuur niet zozeer bestemd was om de moor denaar van Olaf Palme te vinden, maar om geheim agenten van de Sapo te bespioneren. Stommiteit Dat de Sapo er ondanks tijdige waarschuwingen van de Britse ge van het contact tussen de kerken over de situatie in Zuidafrika. Boesak heeft nog gereageerd op de kritiek van CDA-kant die zijn toespraak van zaterdag in Amersfoort had uitgelokt. "Ne derland loopt binnen de Europe se Gemeenschap niet voorop in de strijd tegen apartheid. De Scandinavische landen zijn met hun handelsembargo veel ver der. Bovendien ondermijnt de Nederlandse regering doelbe wust maatregelen van andere landen. De Verenigde Staten hebben de luchtvaartverbindin gen verbroken. De Nederlandse regering weigert dit. De KLM, die nog steeds op Zuidafrika vliegt, verschuilt zich achter de regering en profiteert van deze situatie". "Iedereen weet", zo vervolgde Boesak. "dat deze regering in 1985 heeft gezegd dat Nederland verdergaande maatregelen zou nemen als de toestand in Zuid afrika verslechterde. Sindsdien zijn talloze mensen zonder ver hoor gevangen gezet, worden kinderen gemarteld, wordt de kerk vervolgd, worden geestelij ken met de dood bedreigd en is er een bomaanslag gepleegd op het gebouw van de Raad van heime dienst niet in is geslaagd de moord op Palme te voorkomen, is volgens Carlsson "een ongelofelij ke stommiteit, als het al geen sa menzwering is". De speurtocht van de parlementaire onderzoekscom missie heeft de Zweden een onver kwikkelijk kijkje achter de scher men geboden. Maar de waarheid werd er slechts ten dele mee ge diend. Om die in zijn geheel boven tafel te krijgen, moet de onderzoek commissie de hoofdrolspelers on der ede kunnen verhoren en daar is een grondwetswijziging voor no dig. Intussen troosten de sociaal-de mocraten zich met de gedachte dat de affaire-Carlsson alweer diep in het bewustzijn van de kiezer is weggezakt. Dat kan zijn, al was het alleen maar om weer plaats te ma ken voor een nieuw schandaal. Want elf dagen voor de stembus slag ontrolde zich het zoveelste hoofdstuk van de kwestie-Bofors. Vier jaar geleden kwam aan het licht dat de Zweedse wapenfabriek Bofors illegaal wapens exporteert naar spanningsgebieden. wat bij wet verboden is. Bofors heeft deze wet herhaaldelijk om niet te zeg gen voortdurend met voeten ge treden. "Regeringsfunctionaris sen". zo concludeerde in mei (al weer) een parlementaire onder zoekcommissie, „wisten hier niets van af'. Wel werd de opeenvolgen de regeringen lichtgelovigheid en gebrek aan controle verweten. Houwitzers Recente onthullingen door een voormalig adviseur van premier Olaf Palme wijzen echter op het te gendeel. Volgens hem heeft Palme zich indertijd persoonlijk sterk ge maakt voor de uiterst omstreden leverantie van 400 houwitzers aan India. Ook aan de illegale wapenle veranties door Bofors aan Iran zou Palme medewerking hebben ver leend. Zelfs nadat hij, wegens zijn faam als ijveraar voor de wereld vrede, tot VN-bemiddelaar in de oorlog tussen Iran en Irak werd be noemd. Daarmee wordt opnieuw de naam van de beroemdste, wel haast heilige sociaal-democrati sche leidsman door het slijk ge haald. "Mij lopen nog altijd de rillingen over de rug als ik hier in de buurt kom", zegt een veertiger met een blik op het bosje bloemen dat de plek markeert waar tweeéneenhalf jaar geleden Olaf Palme werd doodgeschoten. Veel Zweden zien die fatale winteravond als het be ginpunt van een turbulente perio de in de Zweedse politiek waarvan men vreest dat die pas afloopt als de moord is opgelost. En dat is, vre zen steeds meer Zweden, mis schien wel nooit. Ondertussen zegt bijna de helft van de Zweedse kiezers dat hun vertrouwen in de politiek is ge schokt. In hetzelfde onderzoek be weert 82 procent echter dat de schandalen geen effect zullen heb ben op z'n stemgedrag. ..De oudere sociaal-democraten zullen nooit vergeten hoe Zweden zich onder leiding van de partij van relatief arm land heeft opgewerkt tot een van de rijkste naties ter wereld", verzucht een tot voor kort loyaal sociaal-demcraat. Pijnlijk De partij haalde weer opgelucht adem. Tot de kranten openden met het volgende schandaal. Stig Malm, Zwedens machtigste vak bondsbaas en gerenommeerd soci aal-democraat, had zijn connecties misbruikt om zijn dochter met voorrang een appartement in de hoofdstad te bezorgen. Er waren nog 40.000 wachtenden voor haar. Heel pijnlijk voor een partij die ad verteert met de slogan: "Ik ben al het egoisme meer dan zat. Ik stem op een sociaal-democraat". Kerken. Mag dan niet duidelijk worden gezegd, dat wij ons gru welijk in de steek gelaten voe len?" 'Tutu vervolgen'. De conser vatieve oppositie in Zuidafrika wil dat de regering in Pretoria de zwarte anglicaanse aartsbis schop Tutu laat vervolgen we gens zijn herhaalde oproepen om de komende verkiezingen te boy cotten. C. D. de Jager, woord voerder van de Conservatieve Partij voor justitiële zaken, zei letterlijk: "De Conservatieve Partij daagt de regering uit bis schop Tutu voor het gerecht te slepen óf toe te geven dat zij wijkt voor druk van buitenaf'. Vrijzinnigen De Vereniging van Vrijzinni ge Hervormden in Nederland en de Nederlandse Protestanten bond (een open vrijzinnige ge loofsgemeenschap) overleggen met elkaar om te komen tot een organisatie "die het vrijzinnig christelijk en algemeen religieus leven organiseert en voedt". Dat deelde dr. W. Bos, voorzitter van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden, mee in Middelburg aan het begin van het jubileum jaar waarmee de vereniging haar 75-jarig bestaan herdenkt. De WH werd in 1913 opge richt als federatie van provincia le verenigingen. De oudste pro vinciale vereniging, die van Friesland, dateert van 1904. De positie van de WH in de Her vormde Kerk en haar relatie mei deze kerk zijn, volgens Bos, aan zienlijk verbeterd "In de kerk worden geen blokkades voor vrijzinnigen opgeworpen, zoals blijkt uit contacten met het syno- debestuur. De laatste tijd wordt weer geluisterd naar standpun ten van vrijzinnigen". De vereniging telt ongeveer 6000 leden. De Nederlandse Pro testantenbond heeft er ruim 14.000. Afscheid en intrede. Ds. H Biesma uit Amersfoort zal vrij dag kandidaat M. Hogenbirk be vestigen tot predikant van de christelijke gereformeerde kerk in Sassenheim. Dat gebeurt in een dienst in de hervormde kerk die om half 8 begint. Ds. Hogen birk doet in dezelfde dienst intre de. Ds. Z. de Graaf hoopt op zon dag 27 november afscheid te ne men van de hervormde gemeen te in Hazerswoude. Twee weken later. 11 december, zal hij intrede doen in Katwijk aan den Rijn. Leiden. In de streekschool voor BBO, Lammenschanspark 1, wordt dit najaar een viertal le zingen gehouden onder het mot to 'New Age tijdsbeeld'. Spre kers zijn D. Steenhuis uit Nijver- dal en dr. W J. Ouweneel uit De Bilt. De lezingen zijn op de vrijda gen 7 en 28 oktober. 18 november en 16 december, steeds om 8 uur Titel van Steenhuis' lezingen is 'Op naar de 21ste eeuw'. Ou weneel zal ingaan op wat de 'New Age Beweging' bezielt. Het programma bestaat uit samen zang, toespraak, koffiepauze en bespreking van de vragen. "De sprekers", zo staat in de aankondiging, "beogen op geen enkele wijze propaganda te ma ken voor enige christelijke groe pering, maar willen wel wijzen op Jezus Christus, de Heiland der wereld". (Voor nadere inlichtingen: E. B. de Jong, Faljerilstraat 2, 2334 CM Leiden, 071-175383). Hervormde Kerk: beroepen te Boksum-Blessum, Deinum en Hijlaard kandidaat mevrouw P J. van den Briel-Moerman Stiens, te Dinteloord C. van de Scheur Nederlangbroek; aange nomen naar Bergen op Zoom kandidaat S. J. Visser Lettelbert. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Nieuw-Beijerland A. Bac Bodegraven. 9 Bungalows. Op het terrein van het recreatiecentrum 'Het Grote Bos' in Driebergen zijn drie nieuwe bungalows in ge bruik genomen die zijn aange past voor verblijf van lichamelijk gehandicapten. De bouw werd gefinancierd uit de nalatenschap van wijlen de heer H. Nijhof te Buurse (Twente). Hij was daar diaken van de hervormde ge meente. Zijn nalatenschap moest dienen om gehandicapten vakantiemogelijkheden te bie den.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2