LEIDSCH DAGBLAD Commissie houdt vast aan kritiek Defensietop wil langere diensttijd Rww-mtkering moet fors omlaag Orkaan raast over Jamaica: 30 doden DE BELANGRIJKSTE STAP DIE JE KUNT ZETTEN; DE VOLGENDE... Vrachtboot zinkt op zee Onjuiste informatie over pas Bodem Schiphol-Oost door olie en kerosine vervuild Miljoenen fraude HU wordt niet vervolgd Ambtenaren provincie gaan staken Dinsdag 13 september 1988 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 38727 Prijs fl. 1,20 Bramenzoekers stuiten op mijn NOORDWIJK Bramenzoe kers hebben gistermiddag in het duin langs het fietspad Kat wijk-Noord wijk een antitank mijn (een mijn die ontploft als er een tank of een ander voer tuig overheen rijdt) gevonden. De vinders waarschuwden de Noordwijkse politie die op haar beurt cïe Explosieven Op- ruimings Dienst (EOD) inscha kelde. Gisteravond rond zeven uur is de bom ter plaatse door de EOD tot ontploffing ge bracht. De mijn uit de Tweede Wereldoorlog is door het weg stuiven van het zand vrijgeko- Bonden tegen verlenging van 14 naar 16 maanden DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van defensie wil de dienstplicht verlengen van 14 tot 16 maanden. De verlenging is nodig omdat de structuur van het leger en de appa ratuur waarmee gewerkt wordt, steeds ingewikkelder worden. Het voorstel is gebaseerd op een rapport van de hoogste militair in het leger, de chef-staf generaal G. Huyser. Hij komt tot de conclusie dat verlenging van de dienstplicht Defensie jaarlijks miljoenen gul dens besparing oplevert op de op- leidingskosten van het personeel. De werkelijke opleidingstijd duurt soms zo lang dat dienstplich tige militairen vrijwel onmiddellijk na het voltooien van de opleiding afzwaaien. Defensie vindt dat geen gezonde ontwikkeling. Militairen moeten ook enige tijd in functie zijn om het geleerde in de praktijk te brengen. Het rendement van de opleiding is dan aanzienlijk groter. KINGSTON (AP) - Bij de orkaan Gilbert die gisteren over het Ca ribische eiland Jamaica raasde zijn AMELAND (GPD) Op de druk bevaren scheepvaartroute op de Noordzee is op 50 kilometer ten noorden van Ameland vanmor gen een Fins vrachtschip ver gaan. Reddingshelikopters van de Duitse kustwacht op Borkum en Helgoland hebben om half twee vanmiddag negen opvaren den uit zee opgepikt. De Marinevoorlichtingsdienst deelde vanmiddag mee dat waar schijnlijk alle opvarenden zijn gered. Volgens de kustwacht op de Brandaris wordt het reddings werk bemoeilijkt door de zware zeegang. De Nederlandse marine heeft vanaf vliegveld Valkenburg een Lockheed Orion naar de plek van de ramp gestuurd. Ook zijn er reddingsboten onderweg. Vanaf Terschelling is vanmiddag de Carlot uitgevaren, terwijl de Jo hannes Frederik van Ameland is vertrokken. Deze had minstens anderhalf uur nodig om bij de plek des onheils te komen. Minder buien Wisselend bewolkt en nog een enkele bui. Minimumtemperatuur omstreeks 10 en middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Noordenwind, matig tot vrij krachtig, aan de kust en op het IJsscl- mecr krachtig tot hard. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Wolkenvelden en overwegend droog. Middagtempcra- turen rond 18 graden. Woensdag 14 september zon op: 07.13 uur. zon onder: 19.57 uur; maan op: 10.50 uur, maan onder: 20.31 uur. Waterstanden te Katwijk hoog water: 05.55 en 18.11 uur; laag water: 01.45 en 14.13 uur. zeker 30 doden gevallen. Het do dental werd gemeld door de radio op de naburige Kaaimaneilanden. De communicatie met Jamaica is vrijwel verbroken. Vele honderden anderen zijn dakloos geworden en hebben hoger gelegen gebied op gezocht. omdat vloedgolven wor den verwacht. Alle vliegverkeer ligt stil. De orkaan, die in de hoofstad Kingston met windsnelheden van 225 kilometer per uur daken van huizen blies, bomen ontwortelde en telefoon- en elektriciteitspalen vernielde, heeft op het hele eiland grote schade aangericht. Eerder was de orkaan al over het zuiden van Puerto Rico. Over Haïti en de Dominicaanse Republiek ge trokken. Daarbij vielen 4 doden en 6 gewonden. Verwacht wordt dat de orkaan ook in alle hevigheid over de Kaaimaneilanden zal trek ken. De bewoners van de vrij lage en vlakke archipel is geadviseerd zich op een veilige plek terug te trekken en de meeste toeristen zijn per vliegtuig overgebracht naar Mi ami in de VS. DHAKA - Nog steeds zijn tig miljoen mensen in Bangla desh onbereikbaar voor de bui tenwereld als gevolg van de enorme overstromingen in het land. In talloze plaatsen wacht de bevolking op voedsel en me dicijnen, want intussen steken er ook besmettelijke ziekten de kop op. Vanuit het buitenland is intussen hidp toegezegd voor een totaalbedrag van 280 mil joen dollar, maar president Ershad van Bangladesh zei dat er wel meer dan dat bedrag no dig zal zijn om de wegen te her bouwen die door het water zijn weggespoeld. Op een persconferentie zei de president dat er inmiddels 130 mensen zijn overleden aan diarree, maar dat hem niet be kend was of er slachtoffers wa ren gevallen aan cholera. Art sen en kranten hebben echter ge meld dat ongeveer vijf procent van de diarree-patiënten aan cholera lijdt. De overstroming, die op 13 juni begon, heeft offi cieel aan 886 mensen het leven gekost. De pers spreekt over meer dan 1.600 doden. Bangla desh, een land met 110 miljoen inwoners, telt slechts 8.000 art- ging tot 16 maanden zouden er minder nodig zijn. In kringen van defensie wordt een aantal van 6.000 genoemd. De bonden van voor dienstplich tige militairen hebben ernstig be zwaar tegen de plannen van de le gertop. Zij vinden dat de lasten eer lijk verdeeld moeten worden. Een langere dienstplicht betekent dat een beperkte groep jonge mannen 16 maanden lang onder de wape nen is, terwijl een grotere groep leeftijdsgenoten in het geheel niet in dienst hoeft. „Op dit moment gaan 3 van de 10 jongens in dienst, de anderen kun nen al aan hun carrière werken", al dus een woordvoerder van de WDM. „Als de diensttijd verlengd wordt, wordt die verhouding nog ongunstiger. Wij vinden 14 maan den eigenlijk al te lang. De meeste legeropleidingen duren hoogstens 8 maanden. De rest van de tijd ver velen de jongens zich lijk." DEN HAAG (GPD) De parlementaire enquêtecommis sie houdt vast aan haar kritiek op de afgetreden minister Van Eekelen en staatssecretaris Van der Linden. De commissie blijft er ondanks het verweerschrift van minister Van den Broek en zijn voormalige staatssecretaris bij dat Van der Linden de Kamer op enkele pun ten 'onjuist en onvolledig' heeft in gelicht over het paspoortproject. Ook de kritiek op Van der Lindens voorganger op Buitenlandse Za ken. de voormalige minister van defensie Van Eekelen, blijft recht overeind. De commissie acht het 'niet op portuun' commentaar te leveren op de verklaring die Van Eekelen in de Kamer aflegde bij zijn aftreden. Van Eekelen vond dat de enquête commissie het onderzoek verkeerd had aangepakt, de feiten verkeerd heeft beoordeeld en dat belangrij ke documenten, waaronder een brief van hem. uit de rapportage waren weggelaten. In het eindrapport concludeerde de commissie dat Van der Linden met name op het punt van de frau- debestendigheidstesten de Kamer onjuist had geïnformeerd. De Ka- r werd in de waan gelaten dat de paspoortkaart door externe des kundigen was getest, terwijl die tests door ambtenaren van zijn ei gen ministerie waren gedaan. In hun weerwoord schrijven Van der Linden en Van den Broek dat er wellicht misverstanden zijn ge weest, maar dat die het verwijt 'on juist informeren' niet rechtvaardi gen. De commissie blijft echter bij haar standpunt. De opmerking van de bewindslieden dat zij tijdens de openbare verhoren opheldering hadden willen geven over het in formeren van de Kamer, vindt evenmin genade: „Het is niet de taak van de enquêtecommissie, maar van de Kamer als geheel om de bewindslieden in de gelegen heid te stellen zich voor hun hande len en nalaten te verantwoorden". Ook de opvatting dat de burger of de Staat op geen enkele wijze fi nanciële schade zou ondervinden, wordt door de commissie bestre den. Omdat de Staat niet direct fi nancieel betrokken is bij het pro ject, kan in formele zin inderdaad geen sprake zijn van risico's voor de Staat. Maar de Staat is wel grondwettelijk verplicht paspoor ten te leveren. Als de KEP failliet gaat of als het contract wordt ver broken, dan moet de Staat toch een andere producent zoeken. Om nog maar te zwijgen over eventuele oc trooien van KEP. rator een prijs zal bedingen, zegt de Verder gaat het verweerschrift geheel voorbij aan de vele funda mentele bezwaren van inhoudelij ke en technische, juridische en fi- nancieel-economische aard uit het rapport, aldus de commissie. (Pagina 3: Scherpe kritiek uit CDA-Limburg op partijtop). Staatssecretaris Graaf: 'Sociale zekerheid blijft na 1992 recht over- PAGINA 7 Harde kritiek achterban Van der Linden op CDA- Herbert Dijkstra: schaat ser in Calgary, wielrenner in Seoul. PAGINA 17 Het klikt tussen de diri genten van 'O Fortuna'. PAGINA 21 SCHIPHOL (ANP) - Een deel van de bodem op Schiphol-Oost is ver ontreinigd door olie en kerosine. De sanering van het terrein kost miljoenen guldens. De bouw van een nieuwe KLM-hangar wordt daardoor mogelijk vertraagd. De gemeente Haarlemmermeer bespreekt nog met de oliemaat schappijen, de KLM en de luchtha ven zelf op welke wijze de schoon maak wordt aangepakt. De ge meente wil een snellere en grondi ger aanpak dan de vervuilers. De oliemaatschappijen stellen voor de sanering over 5 jaar uit te smeren, gelijk met de vervanging van oude olietanks. De verontreiniging is vastgesteld rond een grote olie-overslagplaats. De olie en kerosine worden er per schip via de Ringvaart van de Haar lemmermeerpolder aangevoerd. Bij het overtanken is in de loop der jaren flink gemorst. Bombardementen in de Tweede Wereldoorlog op de tanks op Schiphol-Oost hebben mogelijk al een eerste verontreiniging teweeg gebracht. Voor de nieuwe hangar was inmiddels al grondwerk uitge voerd. Een oude, alleen nog voor kleine vliegtuigen gebruikte lan dingsbaan. werd onlangs ten be hoeve van de hangar, buiten ge bruik gesteld. SEOUL Strenge veiligheids maatregelen omringen de komende Olympische Spelen in Zuidkorea. Op vele plaatsen waar deelnemers en journalisten zijn ondergebracht zijn wegversperringen aange bracht, zoals deze grote ijzeren punten in het wegdek. Fout justitie AMSTERDAM (ANP) - Het HIJ Herenmodeconcern kan niet wor den vervolgd voor belastingfraude. Het Openbaar Ministerie heeft die kans door een technische fout ver speeld. Dit bleek vanochtend toen de Amsterdamse rechtbank het OM niet ontvankelijk verklaarde in de vervolging van dit concern we gens een miljoenen belastingfrau de. Het OM kan hiertegen in be roep. HIJ Herenmode werd ervan ver dacht van 1977 tot 1983 zeker voor 10 miljoen gulden vennootschaps belasting te hebben ontdoken. Kernpunt daarbij is het gebruik van een inkoopkantoor in Hong kong. Dit kantoor levert HIJ eco nomische en organisatorische voordelen op. Veel Nederlandse bedrijven in de textielbranche wer ken met dergelijke inkoopkanto ren elders in de wereld. Volgens het OM was het inkoop kantoor slechts een brievenbus, bedoeld om de fiscus te ontduiken. De winsten die bij het inkoopkan toor gemaakt worden, hadden aan de Nederlandse fiscus moeten wor den opgegeven. HIJ deed dit niet en was volgens justitie daarmee strafbaar. De rechtbank in Amsterdam sprak in 1986 al een van de direc teuren van HIJ vrij van belasting fraude. Belangrijke overweging daarbij was de mening van de rechtbank dat het inkoopkantoor een reële functie had. DEN HAAG (GPD) - De ambtena ren van de provincie Zuid-Holland gaan donderdagochtend staken. Zij hebben hiertoe besloten, omdat Gedeputeerde Staten weigeren ga rantie te geven dat er in de jaren 90 geen gedwongen ontslagen zullen vallen. De ambtenaren zullen mas saal en 'hinderlijk' aanwezig zijn bij de vergadering van Provinciale Staten. Tijdens die vergadering wordt een voorstel behandeld om 20 mil joen gulden op personeelslasten te bezuinigen. Tien miljoen om daad werkelijk in te krimpen, de rest voor overplaatsing naar andere af delingen. Het voorstel heeft tot grote onrust onder de ambtenaren geleid, omdat niemand weet welke banen er over enkele jaren zullen verdwijnen. De ambtenaren vrezen dat door de bezuinigingsdrift 300 arbeids plaatsen verloren gaan. Zij zijn van mening dat door natuurlijk verloop deze kwestie ook kan worden op gelost. Nadat de Staten een oordeel over het voorstel van GS hebben uitgesproken, houden de ambtena ren een persconferentie waarin zij een eerste reactie op het besluit ge- Vanmorgen hadden ruim 1700 van de in totaal "2150 ambtenaren hun handtekening onder een peti tie van de vakbonden gezet waarin staat dat gedwongen ontslagen moeten worden voorkomen. De vakbonden steunen de actie. Volgens S. Verschuuren, woord voerder en voorzitter van de mede- zeggenschapscomissie, is er ook een dringende oproep om donder dagochtend naar Den Haag te ko men gegaan naar de ambtenaren die hun werk buiten het provincie huis verrichten. De dienstverle ning aan de burger, zoals het bedie nen van bruggen, gaat gewoon door. Nieuw plan ter bestrijding van jeugdwerkloosheid DEN HAAG (GPD) - De uitkering voor werkloze jongeren tussen 21 en 28 jaar gaat fors omlaag. Alleen jongeren met werkervaring, opge daan kort voordat zij werkloos wer den, behouden een volledige uitke ring. De maatregel maakt deel uit van een plan ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid van de be windslieden Lubbers, Ruding (fi nanciën), De Korte (economische zaken). De Koning (sociale zaken) en Van Dijk (binnenlandse zaken). Het stuk wordt binnenkort, moge lijk al vrijdag, m de ministerraad besproken. De nota is op aandringen van de Kamer gemaakt, als uitvloeisel van het paasdebat, toen de Kamer door het aannemen van een motie De Vries-Voorhoeve (CDA-WD) een voorstel om het minimumloon voor mensen tot 28 jaar met 15 pro cent te verlagen verwierp. Op dit moment genieten onge veer 200.000 jongeren een uitkering volgens de rijksgroepsregeling werkloze werknemers (rww), die uiteenloopt van 784 tot 1044 gulden per maand. Volgens de huidige plannen gaat de uitkering omlaag tot het niveau van een studiebeurs, 765 gulden netto per maand voor Alleen jongeren die kort voordat zij werkloos werden een baan had den, worden bij de korting op de uitkering ontzien. Naar verwach ting wordt van hen geëist dat mini maal een jaar is gewerkt in de laatste twee jaar. In de plannen willen de minis ters ook een deel van de uitkering (100 tot 150 gulden per maand) aan jongeren achterhouden totdat de scholing is voltooid. Om meer mo gelijkheden op werk te bieden, wordt gedacht aan een koppeling met het Jeugdwerkgarantieplan JWG). Dit voorziet in een tijdelijke baan bij de overheid voor elke schoolverlater tot 20 jaar die niet binnen een halfjaar werk heeft ge vonden. Met de verlaging van de rww-uit- kering denken de bewindslieden op jaarbasis 400 miljoen gulden te kunnen bezuinigen. De plannen moeten 100.000 jongeren aan werk helpen. De vijf bewindslieden twijfelen nog over een nieuw voorstel om het minimumloon voor jongeren tot 28 jaar te verlagen. Het CDA en de op positiepartijen willen er niet aan. DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! 1 Q per maana 23 95 per hall |aar 141,90 (alleen mogeh|k met automatische betaling) q per |aar 270.25 I I per kwartaal 70.95 uw voorkeur aankruisen |~De eerste 2 weken kri/gt u de krant natuurh/k gratis in de bus' Naam Sfaat Postcode/Piaais Teie'oon:f, w.m. controle berorgmgi

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1