ROttC Avondkursussen Derde zeilrace rond de wereld voor Nauta Biondi leert van dolfijnen Mondelinge Short achterhaalt Karpov in Tilburg •«O1* met praktikum 'O Leids bedrijf sponsort monstertocht SEOEL IN DE MARGE Dreigbrief voor Samaranch AI§6IH6ri6 T6Chni6k Rotterdam Noord: Kath. Mts. Baljuwstraat 2 Industriële Automatisering Hydraulieken Pneumatiek Elektrisch Schakelen :ii°k,d93°„" Industriële Elektronika Leiden: S.G. "De Mondriaan". 5 Meilaan 137 vooropl.: basiskursus elektronika Industriële Microprocessors Meet- en Regeltechniek Dieselmotoren Mechanische Aandrijftechniek ROftC Smith stapt naar advocaat Loting WK zaalvoetbal in Noordwijk Sloos komt niet opdagen PAGINA 18 SPORT DINSDAG 13 SEPTEMBER 1988 LEIDEN - Dirk Nauta maakt zich voor de derde keer op voor een tocht rond de wereld in een zeilschip. Over precies een jaar vertrekt Neerlands bekendste oceaanzeiler voor een monsterrace die de twaalfkoppige bemanning in zo'n vijf maanden over de hele aardbol voert. Ijsbergen en weder dienende uiteraard. Een zeilrace die steeds meek is gaan lijken op een commercieel circus te water, maar toch vooral te boek staat als een echte wedstrijd tussen doorgewinterde zeilers. Aan de editie die m september 1989 van start gaat. zit een Leids tintje. Crab Assurantie heeft zich een plaatsje weten te verwerven in het rijtje subsponsors dat geld steekt in de Whitbread Round the World Stadion nog niet uitverkocht NOORDWIJK (ANP) - Er zijn nog enkele duizenden toegangskaarten beschikbaar voor de interland van het Nederlands elftal tegen Wales, de eerste van de serie kwalificatie wedstrijden voor de wereldtitel strijd in 1990, woensdagavond in het Olympisch Stadion in Amster dam. De kaarten, voorbestemd aan het trouwe legioen dat het Neder lands elftal tijdens het succesvol verlopen Europees kampioen schap in West-Duitsland begeleid de. zijn bij de KNVB niet opge haald. De voetbalbond heeft beslo ten de duizenden tickets in de voorverkoop aan te bieden. „Wie het eerst komt, wie het eerst maalt", aldus woordvoerder Ger Stolk van de KNVB Run op fietsen In het olympisch dorp is een run ontstaan op fietsen. De afstanden die met name de journalisten (lo pend) moeten afleggen om in con tact te kunnen komen met de spor ters zijn zo groot, dat velen naarstig op zoek zijn naar een sneller ver voermiddel. Het idee is overigens afkomstig van het NOC, dat zelf zes vouwfietsen vanuit Nederland naar Seoul heeft meegenomen. Of aan de vraag kan worden voldaan en wanneer ze eventueel zijn te le veren, is nog niet duidelijk. Maar dat geldt voor meer zaken in Zuid- korea. Gratis condooms De angst voor AIDS in Seoul (drie geregistreerde gevallen en dertig sero-positieven) is bijna recht evenredig aan de vrees voor terroristische acties. Het olympi sche organisatiecomité' (SLOOC) laat het niet bij informatiefolders alleen. In overleg met de Koreaan se arts dr. Oh Myoung-don is beslo ten de sporters gratis condooms te verstrekken, indien ze daarom vra gen. In het medisch centrum van het olympisch dorp, waar zo'n 13.000 atleten verblijven, liggen - om te beginnen - 6000 condooms klaar. De voorraad is echter onbe perkt. Angst en beven Bert Sitters, de coach van de Ne derlandse zwemploeg, ziet met angst en beven de openingsdag van het toernooi tegemoet. Bij de trainingsessies is de groep vanwe ge de strenge veiligheidsmaatrege len bijna een kwartier kwijt om het olympische bad binnen te komen. ,.Ik vraag me af hoeveel tijd het kost als er zondag 500 man tegelij kertijd voor de deur staan", aldus Sitters. Enorme kaart Een sponsor van de Amerikaan se olympische ploeg gaat een po ging doen in het Guinness Book of World Records te komen. De geld schieter heeft een enorme ansicht kaart laten maken van 3.90 m hoog. 9 m lang met een totaalgewicht van 1000 kilo. De kaart, voorzien van duizenden handtekeningen van buitenlandse toeristen, is over eenkomstig de voorwaarden om het record in de boeken te krijgen - inmiddels met de vereiste porto vanuit Las Vegas op de bus gedaan naar Seoul. Wanneer de kaart in de Zuidkoreaanse hoofdstad arri veert, is niet bekend. Pijlen in beslag Onbegrip bij de boogschutters uit Mongolië. De douane van vlieg veld Kimpo in Seoul nam hun pij len in beslag, omdat ze beschouwd werden als 'gevaarlijk'. De drie schutters hebben daardoor niet kunnen trainen sinds hun aan komst, zaterdag. Het probleem is maandag opgelost na tussenkomst van de organisatie van het boog- schiettoernooi. Het incident wordt toegeschreven aan de taalbarrière. Niemand in Zuidkorea spreekt Mongools. Hoog bezoek Hoog bezoek. Maandag arriveer den prinses Anne uit Engeland, de Zweedse koning Gustav, oud-ko ning Constantin van Griekenland en diens vrouw Anne-Marie in Se oul. Prinses Anne is lid van het In ternationaal Olympisch Comité. Misschien komt ze haar man, kapi tein Mark Philips, nog tegen in Zuidkorea. Die doet immers mee bij de Britse "ruiterploeg. Koning Gustav gaat bij het IOC de kandi datuur van Oestersund, dat de Win terspelen van 1994 wil organiseren, ondersteunen. Race zoals de wedstrijd officieel heet. Daarom kwam de 45-jarige Nauta gistermiddag even naar het kantoor van het bedrijf om de race alvast in de belangstelling te bren gen. Want behalve getalenteerd zeiler ben je in dit wereldje ook vooral pr- man. De publiciteit is een voor naam aspect, gezien de vele kna ken die het bedrijfsleven in het spektakel stopt. Hoewel de race voor velen - ook niet-zeilers - tot de verbeelding spreekt, is er publi citair gezien nog wel het een en an der te verbeteren. Volgens de in het Friese Uitwellingerga woonachti ge schipper verandert er echter binnen vier jaar v^el in de wed- strijdzeilsport. Stroomversnelling Nauta: "De wedstrijdsport is in een stroomversnelling geraakt en daarmee ook de race rond de we reld. Vooral qua professionaliteit bedoel ik. Jaren geleden moest je als bemanningslid voor- een we- reldtocht vaak zelf geld meebren gen. Nu staan de geldschieters in de rij, in ruil voor veel publiciteit natuurlijk, en dus zit er een vergoe ding in". Als hoofd van de beman ning heeft Nauta zelf financieel nooit te klagen gehad. Het zou ook onredelijk zijn: vanaf nu steekt hij een jaar lang zijn hele ziel en zalig heid in de race van 1989-90. Hij runt overigens zelf een botenbedrijf, waar hij dus één keer in de vier jaar tijdelijk afwezig is. "Vooral de grote sigarettenboe- ren vinden deze tak van sport inte ressant, omdat ze bij vele andere sporten worden geweerd. Zeilen is natuurlijk qua sport moeilijk in een verslag te brengen. Dan moet je tien helikopters inschakelen, dat kost handenvol geld. Toch heb ik het idee dat het die kant opgaat. Volgens mij kunnen de mensen voor de tv straks live meegenieten van de gebeurtenissen op de boot, via de satelliet". Het is geen toekomstmuziek, meent de fanatieke zeiler die in 1977 voor het eerst rond de wereld ging met de Tielsa, geen echt wed- strijdjacht. Hij behaalde toen met een onervaren bemanning een eer volle plaats in het deelnemersveld. Acht jaar later behaalde Nauta een tweede plaats met de Philips Inno vator. Die boot is nu gekocht door Equity Law. Onder de naam van die grote verzekeringsmaatschap pij vaart dus straks een bijna twin tig meter lang schip namens Ne derland tussen de continenten door. Het vaartuig is dan voor ette lijke tonnen vertimmerd, want dat was de eis die Nauta stelde alvo rens hij letterlijk met de firma in zee ging. Behalve schipper en pr- man wordt de Fries tijdelijk een soort projectleider voor het bedrijf. "Van een project mag je gerust spreken", zegt hij. "Het is niet al leen de race. De voorbereiding en de nasleep van een tocht zijn ook intensief'. SEOUL (ANP) - Toen de Ameri kaanse media met de Olympische Spelen op komst weer belangstel ling kregen voor zwemmen, werd Matt Biondi onmiddellijk gepor tretteerd, als de nieuwe Mark Spitz. Hij zou in Seoul ook wel eventjes zeven keer goud veroyeren. Zelf kijkt de ruim twee meter lange zwemmer uit Californië niet over de realiteit heen. Biondi vindt zich zelf op twee, hooguit drie onderde len favoriet. Het edelste metaal voor de overige nummers, waarop hij start, ziet de Amerikaan al voor aanvang om de nek van anderen bungelen. „Het zwemtoernooi in Seoul wordt het beste aller tijden. Sinds Spitz in 1972 in München zoveel won, is er veel gebeurd in die we reld. Toen was zwemmen nog een Amerikaanse aangelegenheid, te genwoordig sturen veel landen winnaars. Zeven keer goud halen is onmogelijk geworden. Op de 100 meter vrije slag en de 4x100 vrij acht ik succes mogelijk. De 200 vrij en de 200 vlinder zijn voor Michael Gross, de 50 vrij voor Tom Jager. De 4x200 vrij zal vooral een strijd geven tussen Oost- en West-Duits land. Misschien dat de 4x100 wissel nog iets voor ons is", telde de met een baardje getooide Biondi vlotjes de winst uit. „Ook al gaat alles voortreffelijk, dan nog wordt het moeilijk van twee gouden naar ze ven te gaan." Wat extra aandacht heeft de 100 vlinder gekregen, nu zijn maatje Pablo Morales zich niet heeft kun nen onderscheiden bij de selectie wedstrijden. „Voor Pablo wil ik de 100 meter vlinderslag winnen. Dat nummer is gestegen op mijn voor keurslijstje". Biondi ging er op ver zoek van een wetenschapper zelfs voor in de leer bij dolfijnen. „Amusante beesten zijn het, ze ga ven me een opwindende ervaring. Ik heb veel van die onderwater- beelden opgestoken. Dolfijnen be wegen fantastisch. Als ik training zou geven, ging alle aandacht uit naar de techniek." De plotselinge aandacht voor zijn persoon bevreemdt Biondi, die als eerste man de 100 meter vrije slag binnen de 49 seconden afleg de. maar hij wordt er niet anders van. Nuchterheid blijft hem eigen. „Zwemmen is een sport voor vier jaar. In de Verenigde Staten is al leen basketbal, football en honkbal belangrijk. Als ik 100 mijl van huis zwem, kunnen mijn ouders de uit slagen niet eens in de krant terug- SEOUL (DPA) - Juan Antonio Samaranch, voorzitter van het Interna tionaal Olympisch Comité, heeft in augustus een dreigbrief ontvan gen van een radicale Zuidkoreaanse actiegroep. Daarin eist het „Doodseskader van het Mudung-gebergte" dat het IOC de Zomerspe len zal laten organiseren door Noord- en Zuidkorea. „Verklaar bij de opening dat beide Koreas de Spelen hebben georganiseerd", staat er in de brief. Als het comité niet op de eisen van de actiegroep wil ingaan, zal er in Seoul een bloedbad plaats vinden zoals in 1972 in München. Op 5 sep tember van dat jaar overvielen Palestijnse terroristen Israëlische sporters in het Olympisch dorp. Bij de overval en de bevrijding van de gijzelaars kwamen m totaal zeventien mensen om het leven. Sama ranch toonde zich weinig aangedaan door de brief. Dirk Nauta: met 'medewerking Tientallen co-sponsors hebben voor fikse bedragen hun naam aan het circus verbonden. In het Leid- se geval - Crab is overigens 'klant' van de booteigenaar - gaat het om ongeveer 40.000 gulden. "Dat is al leen het geld dat we in de zeilrace stoppen", legt Piet van der Horst - samen met broer Freek directielid - uit. "Daarbij komt nog een groot bedrag aan kosten die we moeten maken om de deelname als spon sor zo bekend mogelijk te maken en dat soort nevenactiviteiten". Het bedrijf aan de Rijnsburgersm- gel functioneert voor de regio Lei den ook als perscentrum voor en tijdens de race. Het is allemaal geen toeval, bedenkend dat de Van der Horsten zeilfanaat in hart en nieren zijn. Nauta zegt veel geleerd te heb ben van de twee voorgaande races. "Ik heb mijn bemanning nu al zo'n beetje voor ogen. Behalve ijzerster- ke wedstrijdzeilers moet ik een juiste samenstelling hebben. Een kok die kan zeilen, een arts die kan zeilen, een technicus die kan zei len. Noem maar op. Aan avontu riers heb ik geen behoefte. Dit is een wedstrijd, anders niks. Hoe wel, een beetje avontuur zit-er wel in. Als je op volle snelheid door de mist gaat en een ijsberg kan tegen komen. Risicoloos is het niet inder daad, maar daar moetje tegen kun- ROB VAN DER ZANDEN TILBURG (ANP) - Met een specta culaire overwinning heeft Nigel Short gisteren in Tilburg Anatoli Karpov achterhaald. Het vroegere Britse wonderkind versloeg in de vijfde ronde van het Interpolis- schaaktoernooi met zwart de West duitser Hubner. De overige drie partijen eindigden in remises, waarmee Van der Wiel blij mocht zijn en Timman ontevreden. Door de resultaten kwamen Short en Karpov gezamenlijk aan de leiding met 3 1/2 uit 5. Timman en Nikolic volgen op een punt. De overige vier hebben nog een halfje minder. Short behaalde maandag zijn tweede overwinning in het twaalf de Interpolis-toernooi. Op de twee de speeldag versloeg hij de Hon gaar Portisch, op de vijfde de West- duitse verdedigingskunstenaar Hübner, de stamgast in Tilburg. Hübner liet zich in het dame-gam biet beetnemen door het dame-of fer van Short tegen toren en loper. Er volgde een geforceerde afwik keling waarbij de witte stukken binnen vier zetten op een zielig hoopje werden gedreven en zwart kon kiezen uit allerlei prettige aan- valsvoortzettingen. Zo ver kwam het niet. Op zijn 24e zet verzonk Hübner in diep gepeins en legde toen, na een kwartier, pardoes zijn koning om. Zelfs Short had aan vankelijk niet in de gaten wat er ge- ADVERTENTIE vinden. Dit jaar is de belangstelling ineens tien keer zo. groot als in de drie voorgaande. Iedereen wil een foto, een handtekening of een ver haaltje. Het hoort er bij, al benauwt het me wel eens. Het legt geen ex tra druk op me. Ik ken mijn kracht en snelheid. Ik heb talent gekregen voor de sprint, maar alleen op de 100 meter. Die moet je gecontro leerd zwemmen. De 50 meter is het van 'Bam, gaan'. Dat is het terrein van Jager. Die is mentaal geschik ter dan ik. Tom zie je nauwelijks in het bad. Hij traint thuis, in zijn hoofd en 24 uur per dag. Voor de 200 meter moet ik fysiek hindernis sen overwinnen. Daarop is Gross de te kloppen man." De Olympische Spelen zijn voor de 22-jarige Biondi het sluitstuk van zijn zwemloopbaan, die suc cessen én windeieren opleverde. „De enige amateurs bij de Spelen zie je in het zwembad", zei Biondi smalend. „Lewis en Wilander hou den aan hun Olympische sport een aardige stuiver over, in de Verenig de Staten levert zwemmen echt geen cent op. Mijn ouders hebben aanvankelijk alles betaald, daarna hielp de studiebeurs van de Berke- ley-universiteit. Maar daar ben ik inmiddels afgestudeerd. Nu moet ik voor mezelf zorgen en mijn brood gaan verdienen. Op Ameri kaans niveau zou ik nog vier jaar meekunnen, zeker op de 100 meter vrij Maar de verzekeringspremie moet ook worden betaald. Dat lukt niet door te zwemmen. Ik ga een pr-baan zoeken, of zoiets, en ga ik mijn vrije tijd waterpoloën". TECHNISCHE OPLEIDINGEN vooropl.: lbo, mavo of havo vooropl.: lts, mavo of havo Leiden: S.G. "De Mondriaan", 5 Meilaan 137 ma 10 okt19.30 uur vooropl.: lts of mts Oen Haag: n.n.b. vooropl.: lts of mts vooropl.: basiskursus besturingstechniek vooropl.: lts of mts Leiden: S.G. "De Mondriaan". 5 Meilaan 137 ma 10 okt., 19.30 uur vooropl. lts of mts vooropl.: lts of mts Amsterdam: Mts "Gijsbrecht van Aemstel". Meer en Vaart 5| ma 3 okt., 19 00 uur Rotterdam Zuid: Chr. S.G. 'De Vaan" Montessoriweg 20 ma 3 okt., 19.00 uur BON Lak/ Gaarne informatie over de kursus: Privé/Zakenadres TECHMSCHE OPLEIDINGEN I Antwoordnummer 85. 6710VB EDE Tel.: 08380-32514 beurde. Hubner verdween onmid dellijk uit de speelzaal en wenste de partij niet te analyseren. De overwinning kostte Short nauwelijks twee uur. Mede-koplo per Karpov was nog sneller klaar tegen Portisch. Na zijn nederlaag tegen Timman speelde Portisch met wit op zeker. Na twaalf zetten stond de remise op het bord. Van der Wiel kwam tegen Hjartarson goed weg. De IJslander had zijn eerste zege voor het oprapen, maar miste in tijdnood winst in een. Het langste gevecht (49 zetten) kwam op het bord van Nikolic en Tim man. Het werd een wisselvallig loopgraven-gevecht, waarin Tim man wat kansjes liet liggen. AMSTERDAM (GPD) - Fysiothe rapeut Richard Smith heeft zwaar geschut in stelling gebracht in de strijd met Ajax. De Amsterdammer heeft advocaat mr. Max Moszko- wicz om juridische bijstand ge vraagd. De bekende Maastrichtse strafpleiter zal de Amsterdamse club deze week om opheldering vragen over de beschuldigingen die voorzitter Ton Harmsen aan het adres van de fysiotherapeut uitte. Harmsen haalde Smith, die de Ajaciedèn Danny Hesp en Ron Wil- lems onder behandeling heeft, voor het UEFA-cupduel tegen Sporting Lissabon over de hekel en kondigde bij die gelegenheid ook stappen aan. Volgens de voor zitter had Willems al veel eerder kunnen spelen. Ajax-directeur Arie van Eijden vulde aan dat Smith geen cent zou krijgen voor de peperdure behandeling van de middenvelder. Moszkowicz blijft voorlopig vaag over zijn opdracht: „Smith heeft mij om rechtsbijstand gevraagd. Ik ben bezig met een inventarisatie, pas daarna kan ik conclusies trek ken". LEIDEN - De loting van het we reldkampioenschap zaalvoetbal zal op zaterdag 15 oktober in Noordwijk (Boulevard Hotel) plaatshebben. De loting wordt ver richt door de president van de FI FA, Joao Havelange in het bijzijn van sekretaris/generaal Blatter en zal door Studio Sport worden uit gezonden. Ook zijn op die dag de voorzitters van de deelnemende landen aan wezig. Het Noordwijkse Grand Ho tel Huis ter Duin is drie dagen lang het verblijf van de internationale gedelegeerden. Aan het eerste WK zaalvoetbal dat van 5 tot en met 15 januari 1989 in Rotterdam, Leeuwarden, Am sterdam. Arnhem en Den Bosch wordt verspeeld doen 16 landen mee. Dit zijn behalve Nederland, Italië, Spanje, België, Hongarije, Denemarken, Brazilië, Argentinië, Paraguay, Canada, VS, Australië, Japan, Saoedi-Arabié, Zimbabwe en Algerije. KATWIJK - Glasbergen en Van der Plas/BMW hebben gisteravond de eerste ronde van de strijd om de nationale zaalvoetbalbeker niet overleefd. Beide ploegen verloren voor eigen publiek. Molier Impac was te sterk voor Glasbergen (1-3). Swagerman bleef Van der Plas de baas: 2-3. Het hoofdklasseduel tus sen Cleijn Duin en Sloos ging niet door. Sloos kwam niet opdagen. Glasbergen - Molier 1-3 De Rijnsburgers hebben nog wel enige tijd nodig om na het vertrek van sleutelspelers als Hennie Koet en Bennie de Roo weer ingespeeld te raken. Gisteren ontbraken ook Huug en Gert Aandewiel op het ap pèl, hetgeen de opgave er voor Glasbergen niet makkelijker op maakte. Gijs Collé zorgde voor een 1-0 voorsprong en hoewel de thuis ploeg niet slecht speelde bleven verdere treffers uit. Molier daaren tegen scoorde driemaal en won de wedstrijd: 1-3. Van der Plas - Swagerman 2-3 Ook de Katwijkers kwamen ge handicapt aan de start, maar dat is geen excuus voor de nederlaag te gen Swagerman. Kees Guyt open de de score, maar bij rust leidden de bezoekers uit Noordholland met 1-2. René Houwer maakte gelijk hetgeen Swagerman niet ontmoe digde. Vijf minuten voor tijd werd de strijd beslist: 2-3. Lotto 36 kreeg 60.000 prijswinnaars maar nie mand had de zes kruisjes op de juiste plaats, zo dat niemand in aanmerking kwam voor de eerste prijs. Voor de tweede prijs meldde zich een spe ler, die 300.000 gulden bruto ontvangt. De prijs verdeling in de lotto was verder: derde prijs. 54 winnaars ieder f. 4741,40, vierde prijs: 3029 spe lers f. 84.50, vijfde prijs: 55.945 spelers f. 5 - In het 36e cijferspel vervielen'de winnaars van de eerste en tweede prijs 31 spelers wonnen f 1000, 175 spelers f. 100 en 2219 spelers f. 10 - De toto was zo moeilijk dat er alleen geld ver deeld werd voor de derde priis: 33 spelers won nen f. 1140 Ook :n toto-gelijk kwam niemand in aanmerking voor de eerste of de tweede prijs, ver dere verdeling: de/de prijs: 2 winnaars f. 788,10, vierde prijs: 221 spelers f. 11

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 18