spooRn~v nk-, t? 'Wielrennen is mijn vak niet' Lindenberg niet bang voor 'overlast' NBC 'Het gaat alleen om de winst' Blankenspoor in Ora!nje Record-afvaardiging Amerikaanse televisie Gerald Vanenburg heeft hoge verwachtingen van Oranje Vrijwel zeker rentree van Silooy Nederlandse inbreng bij wielrennen DINSDAG 13 SEPTEMBER 1988 PAGINA 17 Tweede Spelen voor Dijkstra SEOUL (GPD) Tussen een hap rundvlees en aardappel salade in staat Herbert Dijkstra plotseling op. „Moet je zien. wat ik in een maand ben afgevallen". Z'n spijker broek is veel te wijd, want „ik heb geen vet meer op mijn ribben. En verder dunne enkeltjes, scherpe scheenbenen. Perfect, maar het moet niet te lang duren, anders word ik ziek". Hij gaat snel weer zitten, heeft na een zware en de eerste zonnige trai ning gezonde honger. Hij is niet de enige afgetrainde atleet die zich op zijn bord heeft gestort. Rondom hem, aan tientallen tafels, krioelt de indrukwekkende megelmoes in de eetzaal van het olympisch dorp. Kijk, daar loopt die. en die, wijst-ie aan. Opvallende figuren uit de sport, van kleine Roemeense turn- kampioene tot grote Westduitse topzwemmer. Plus al die duizen den minder bekende, jongens en meisjes, mannen en vrouwen, als Herbert Dijkstra. Een goedgebekte Drent, 22 jaar, uit het nuchtere dorp Pesse, 'met maar één kroeg'. Toch is hij een bijzonder geval in de grote massa. Want in Seoul 'viert' Herbert Dijkstra zijn tweede Olympische Spelen binnen een jaar. In Calgary werd hij dertiende op de 5 km en elfde op de 10 km. Voor Nederland een unicum, bui ten de grenzen iets minder zeld zaam. Amerikaan Eddie Eagan kreeg het zelfs voor elkaar in 1920 zomers goud bij het boksen en in '32 winters goud in de bobslee te pakken. Twijfel In Seoul heeft Dijkstra z'n gelij ke in Seiko Hasimoto. De Japanse schaatster fietst volgende week de kilometer-tijdrit op de baan. Maar zij ontdekte pas dit jaar, dat ze snel kon fietsen, Dijkstra combineert de zomer- en wintersport al langer op topniveau. „Vanaf mijn veer tiende. Ik schaatste al wel een tijd. daar had ik aanleg voor. Als twee deklasser mocht ik met de zesde- klassers mee op natuurijs. Maar op een gegeven moment waren er fietswedstrijdjes in het dorp. Ik won er vijf op rij, op een gewone fiets. Kreeg ik een briefje van de club, of ik lid wilde worden. Ach. dacht ik, dat is wel leuk. Ben ik met judo, zwemmen en voetbal gekapt, dat deed ik eerst ook nog". Een jaar later, net vijftien, kwam Herbert Dijkstra al in een nationale jeugdselectie van wielrenners te recht. Samen met Gerrit de Vries, Tom Cordes en Rob Harmeling, ze ven jaar later in Zuidkorea nog al tijd zijn slapies en trainingsmaten. Of ze zondag óók samen rijden, als kansrijk Nederlands kwartet op de 100 km tijdrit, hangt van bonds coach André Boskamp af. „Ik hoop, dat hij nu snel een beslissing neemt". Dijkstra twijfelt een beetje. Bij de enige echte testrit, begin juni in Kollum, bewees hij zijn kracht en dwong hij de unieke olympische selectie af. „De Coors Classic ben ik dan niet als beste van het stel doorgekomen, ik weet nu dat ik in prima vorm ben" Vrijheid Die prima vorm heeft-ie meege nomen uit de Verenigde Staten, waar het zestal (naast genoemde vier ook nog Michel Zanoli en Maarten Bakker) na de Coors Clas sic een trainingskamp opsloeg in Colorado Springs. Zou hij zelf twij fels over z'n mogelijkheden heb ben, dan zou de olympische schaat ser dat direct zeggen. „Die 100 kilo meter, dat is zó zwaar. Als je niet goed bent. rijd je jezelf helemaal dood. En die verantwoordelijkheid kun je dan toch niét nemen, dat de anderen misschien een medaille missen door jouw falen?" LEIDEN - UVS-doelman Riny Blankenspoor is gekozen in het Nederlands elftal voor 16 jarigen. Gisteravond na een selectiewed strijd tussen West I en II tegen Noord-Oost bepaalde bondscoach zijn keus op de keeper, die vorig seizoen nog lid was van Ter Leede, maar dit seizoen de overstap maak te naar de Leidse hoofdklasser, waar hij speelt in de landelijke jeugd. Blankenspoor, telg uit een echte keepersfamilie (broer Jan acteert in Rijnsburgse Boys) speelt met Oranje op 21 september een inter land tegen de DDR. De wedstrijd wordt gespeeld in Henningsdorf. 2: Waterloo Bowls: DINSDAG 16.05-18.00 I competitie. 18.30-18.55 Super: The Golden Link: do cumentaire serie over atleten die op de Olympische Spelen een gouden medaille hebben behaald 20.00-21.00 TV-5: Sports. 22.00-22.58 SKY: American Football '88/'89. 22.10-23.00 Did 2: Die Sporl-Reportage met Bundesliga-voetbal 22.35-23.35 Super: Motorsport' Zweed se Grand Prix. 23.00-23.30 SKY: Ladies Golf hoogte punten van het in Antwerpen Begin augustus ging het stel van huis, twee maanden later zullen ze pas terugkomen. Het is na zeven jaar de laatste gezamenlijke trip van de amateurs. Tempobeul De Vries en oud-juniorenwereldkam- pioenen Cordes en Zanoli worden prof, Hertbert Dijkstra zegt het topfïetsen vaarwel. „Profwielren ner. dat is niet mijn leven. Ik hou van vrijheid, wil van het fietsen niet mijn beroep maken". Want die vrijheid is op het zadel zeer bepertk, vindt de Drent. „Je ziet je bed, je fiets en het eten, meer niet. Tijdens een etappekoers kun je niet even naar de film gaan of zo, daarvoor is het vak te zwaar, moet je te veel kilometers maken". Daar om blijft het schaatsen nummer één, ook komende winter. „Je houdt meer tijd voor andere din gen over. En als we vroeger eens met de jeugdploeg voor een wed strijd in Eindhoven waren, dan gin gen we ook een middag naar het Evoluon. Niet dat het schaatsen zo amateuristisch is, maar ik kan er wèl meer mijn eigen gang gaan". Levenservaring Hij is dit jaar slechts een paar we ken thuis geweest. In Pesse, waar hij in een huisje achter dat van zijn ouders woont. Herbert Dijkstra kwam er de maand juli even tot rust. Voor zolang het duurde. Een studie psychologie moest hij er al eerder aan geven. „Alles wat ik deed, daar slaagde ik wel voor, maar ging ik ijaar de ronde van Cu ba, was ik er weer een maand hele maal uit. Je kunt met deze sporten erbij geen ander vak hebben". Zorgen over de toekomst? „Oh nee, ik weet wel zeker, dat ik aan de bak kom. Als ik wil, kan ik nu al bij m'n sponsor, Wehkamp, terecht. Maar ik hoef nog niet zo nodig. Op SEOUL (GPD) De televisie heeft de Spelen in haar greep. In ruil voor 300 miljoen Ame rikaanse dollar heeft organisator SLOOC het programma van het olympische spektakel in Seoul aangdpast aan 'prime time' in de Verenigde Staten. Dank zij NBC. dat een recordbe drag neertelde voor de Amerikaanse televisierechten, moet de Nederlandse sportliefheb ber tussen 17 september en 2 oktober bij nacht en ontij het bed uit. Herbert Dijkstra: schaatser in Calgary, wielrenner in Seoul. De Drent is dit jaar nauwelijks thuis geweest. (foto ad deze manier, met mijn sport en al het reizen, doe ik toch ook een schat aan levenservaring op?" Bovendien, plannen heeft Dijk stra genoeg. „Ik zou wel één, twee jaar naar Calgary willen. De facili teiten zijn daar perfect, en ik zou er ook kunnen studeren". Of: „Vol gende zomer wil ik wel aan de triathlon beginnen. Alleen moet ik daar eerst een sponsor voor heb ben". Hij denkt er slechts op verzoek even aan, die toekomst. „Verder ben ik in mijn hoofd alleen maar met de tijdrit hier in Seoul bezig". Of eventueel de individuele wegrit, een week later. Daarna, de terug keer, op 5 oktober. Een weekje Pes se en dan met zijn marathon schaatsploeg naar Inzeil. Rust? „Ach. ik wil nou eenmaal altijd wat doen. Ik heb een brandend gat". EDWIN WINKELS Maar volgens NOS-regisseur Mar- tijn Lindenberg valt de door NBC veroorzaakte 'overlast' voor televi siekijkend Nederland best mee „Het tijdsverschil van acht uur tus sen Seoul en Hilversum (de tweede week is het zelfs negen uur-red) is het grootste nadeel voor de men sen die de Spelen rechtstreeks op televisie willen volgen. Natuurlijk. NBC heeft best de nodige invloed gehad op de programmering in Se oul, maar het is beslist niet zo dat zij de zaken helemaal naar hun hand hebben kunnen zetten. Dat zou pas het geval zijn geweest als de atletiekfinales om pakweg tien uur 's ochtends plaatselijke tijd zouden worden gehouden. Maar dat is dus niet het geval en of je nu om twee uur 's nachts of vier uur 's ochtends je bed uit moet. maakt natuurlijk niet zo gek veel meer uit". Propagandafilm Lindenberg vindt het 'ronduit overdreven' om te stellen dat het olympische sportfestijn het speel tje is geworden van de hoogste Amerikaanse bieder. In 1984 maak te ABC van de Spelen in Los Ange les een lange Amerikaanse propa ganda-film. Dat zal nu niet moge lijk zijn, want niet NBC maar KBS. de Zuidkoreaanse omroep, is ver antwoordelijk voor de beelden die via drie satellieten naar de rest van de wereld worden overgestraald. Lindenberg, die in Seoul aan het hoofd staat van een 35 man sterke NOS-ploeg: „NBC verzorgt zelf rechtstreekse beelden (die tot ver velens toe zullen worden onderbro ken door 'commercials' red.), de NOS dus niet. Wij voorzien het plaatje van de Koreaanse televisie van commentaar en daarnaast heb ben we twee cameraploegen voor interviews en eigen reportages". Lindenberg vreest niet dat de NOS door Jaap Visser bij het maken van die eigen pro- dukties voor de voeten zal worden gelopen door NBC-personeel. ..Die lui zijn volledig gefixeerd op de Amerikaanse sporters. De rest zal ze werkelijk een rotzorg zijn. Dat zij van de organisatoren meer ge daan zullen krijgen, staat buiten kijf. De grootste betaler zal best voorrang krijgen, maar ik verwacht niet dat NBC de NOS zal bijten. Ik zie het niet zo somber". Geen verhouding Uiteraard staat de omvang van dc Nederlandse tv-ploeg in geen verhouding tot die van de NBC- equipe in Seoul. De overwinning in de ongemeen felle concurrentie slag met CBS en vooral ABC. dat voor de tv-rechten van 'Los Ange- NOORD WIJK (GPD) Het Brabantse land heeft van Gerald Vanenburg (24) een vrolijk mens gemaakt. Parallel met de levenslust die hij aan de vooravond van de WK-interland tegen Wales uitstraalt, lopen zijn prestaties in het veld. Hij is de speler in vorm, over wie geen mens, incluis bondscoach Thijs Libregts, zich meer zorgen hoeft te maken. „Ik voel me heerlijk, dat klopt. Mijn overgang twee jaar geleden van Ajax naar PSV heeft me goed gedaan. Ik ben veel zelfbewuster geworden. Dat ligt echter niet zozeer aan Eindhoven of PSV, maar vooral aan mezelf'. Met alle medewerking en vertrou wen die hij in zijn eerste seizoen bij PSV kreeg, noemt Vanenburg het op de eerste plaats z'n eigen ver dienste dat hij alle moeilijkheden heeft overwonnen. „Je kunt er kort en lang over praten, maar je moet het toch zelf doen. Daar ben ik nu wel achter. De voetballerij is kei hard, profvoetballers zijn egoïsten. In topsport is het heel normaal dat het een periode wat minder gaat. Zeker in mijn geval, als je al op je zestiende in het eerste van Ajax staat. Ik heb heel wat klappen moe ten verwerken. Hoe vang je die op. dat is het probleem van een hoop spelers. Toch ben ik er steeds weer bovenop gekomen". PSV en Oranje plukten er dit voorjaar de vruchten van. De twee miljoen gulden die de nationale voetbalgigant twee jaar geleden stortte op de bankrekening van Ajax blijkt een gouden investering. In Eindhoven groeide de frêle mid denvelder uit tot de beste vrije aan valler van het land, die'eerder in Amsterdam bijna geen goed kon doen. „Dat'bedoel ik nou maar", herhaalt Vanenburg zijn woorden van anderhalf jaar geleden. „Heel wat mensen zullen me hebben uit gelachen, toen ik destijds zei dat ik ervan overtuigd was dat ik een top- speler zou worden. Zelf heb ik daar nooit aan getwijfeld". Vertrouwen Jarenlang heette het dat 'Geral- dino' te licht was voor de absolute top, zelf wist hij wel beter. „Door dat het vertrouwen er is, gaat me nu alles ook vrij gemakkelijk af. Het waren toen allerlei kleine din gen die mijn spel nadelig beinvloe- den. Bij PSV speel ik nu ook in de positie, waarvan ik altijd heb: dat is mijn plaats. Dat ontwikkeling ten goede gekomen. PSV is bovendien een fantastische club met een perfecte organisatie, maar dat geldt natuurlijk net zo goed voor Ajax. Er is alleen een verschil in mentaliteit. Onbewust heeft dat misschien een rol ge speeld, al blijf ik er bij datje het op de eerste plaats zelf moet doen". Het bewijs leverde hij in de voor bije voetbaljaargang, zijn tweede in Eindhovense dienst. Als enige van de selectie speelde Vanenburg de 34 competitiewedstrijden van de eerste tot de laatste minuut en sloeg hij geen wedstrijd van Oranje meer over. Behalve dan het oefen- düel kort voor het EK tegen Bulga rije, die de PSV'ers misten vanwe ge de naderende Europa Cup-fina le in Stuttgart. Daarmee kwam te gelijk een einde aan zijn grillige carrière als international. Die be gon op 14 april 1982 in Eindhoven tegen Griekenland en werd abrupt afgebroken op 17 december in Rot terdam tegen Malta. Pas in maart '86 deed Michels voor de eerste keer een beroep op hem, sindsdien droeg hij bijna onafgebroken het oranje shirt. Mentaliteit De ontmoeting van morgen avond in het Olympisch Stadion van Amsterdam wordt zijn 28ste optreden in Oranje. Hij verwacht er opnieuw veel van, maar waar schuwt al op voorhand voor licht zinnigheid. „Het zal wel net zo'n wedstrijd worden als in Duitsland tegen de Ieren. Als Britten het na tionale shirt dragen, geven ze zich voor 110 procent. Daar moeten we rekening mee houden en er qua mentaliteit iets tegenover stellen. Het gaat woensdagavond alleen om de winst, voor minder doen we het niet". Dat mag volgens hem geen probleem zijn. „Onder Rijvers was ik er al van overtuigd, dat we met het Nederlands elftal op de goede weg waren. Ook toen zat er genoeg klasse in de ploeg, maar ontbrak het ons nog aan kracht en ervaring". Ook die eigenschappen zijn in middels royaal voorhanden. „Het belangrijkste is echter", prijst Vanenburg de sfeer binnen Oranje, „dat het Neder lands elftal een eenheid is gewor den. Deze spelers hebben alles voor elkaar over. Het maakt me ook geen fluit uit, dat we nu voor elk land de te kloppen tegenstan der zijn. Dat etiket van Europees kampioen geeft je als speler juist nog meer vertrouwen, net zoals de Europa Cup die we met PSV heb ben gewonnen. De tegenstander kijkt tegen je op, dat is toch schitte rend". En met een schuin oog naar Libregts: „Er zit zoveel klasse in deze ploeg, dat het niet eens zo gek veel uitmaakt of we nu met twee of drie spitsen spelen. Iedereen is vrij in zijn taak. Met deze spelers kun je alle kanten op. Het is de taak van Libregts om de zaak in elkaar te passen". Ambiance Net als de meeste internationals betreurt Vanenburg het in hoge mate dat Rinus Michels van het to neel verdwenen is. Een mening over zijn opvolger bewaart hij tot later. „Het is niet belangrijk hoe ie dereen over hem denkt. Het gaat nu om het presteren, daar is de bondscoach een onderdeel van. Ik vind het ook niet terecht om verge lijkingen te maken, of dat nu in goede of kwade zin is. Ik neem al leen aan, dat je geen bondscoach wordt als je er niks van kunt. Als we nu met z'n allen zorgen dat w.e de kop erbij houden en dat we geen gekke dingen doen, komt het heus wel goed". Op het eind van het seizoen kijkt Vanenburg dan voor zichzelf wel verder. „Ik heb een vierjarig con tract getekend bij een topploeg die dit seizoen weer Europa Cup I speelt. Het enige nadeel van PSV is, dat er hier geen 40, 50.000 men sen op de tribune zitten zoals in Spanje en Italië. Zo'n ambiance, dat is het mooiste wat er voor een voetballer is. Maar of ik volgend seizoen nog bij PSV speel, is nu niet aan de orde. Dat zien we in mei of juni wel". ALBERT GEESING Bondscoach Thijs Libregts in een onderonsje met de bij het Nederlands elftal teruggekeerde Sonny Silooy (links) en John Bosman. (toto and NOORDWIJK (GPD) - Sonny Silooy maakt morgenavond in de WK-interland tegen Wales vrijwel zeker zijn rentree in het Neder lands elftal. De verdediger van Ra cing Club de Paris, die het Euro pees kampioenschap miste door een blessure aan het jukbeen, is daarmee het enige 'nieuwe gezicht' in vergelijking met de ploeg die eind juni in München de Europese titel veroverde. In naam is Silooy de vervanger van Arnold Mühren, die met het EK afscheid nam van Oranje. Zelf hield Silooy gisteren in het trainingskamp in Noordwijk geen rekening met een basisplaats. „Op dit moment", hield hij de verzamel de pers voor, „ben ik al blij met een plaats in de selectie. Ik hoor er dus nog steeds bij". „Silooy hoort er na tuurlijk gewoon bij", meent Ruud Gullit, „maar er moet niet meteen in het elftal geschoven worden. Dan haal je de automatismen uit de ploeg", loste de aanvoerder van Oranje alvast een schot voor de boeg. Vermoedelijk om die reden hield bondscoach Thijs Libregts zich gisteren ook op de vlakte en RKC op zoek naar doelman WAALWIJK (ANP) - RKC is op zoek naar een nieuwe doelman, omdat Herman Teeuwen minstens tot de winterstop is uitgeschakeld door een hernia. Teeuwen, die zich op 2 augustus in een oefenduel met Eindhoven verstapte, wordt deze week geopereerd aan zijn rug. weigerde hij in te gaan op de menstelling en de speelwijze j Oranje. „Mijn strijdplan gaat van een overwinning. Onze enige belang is op 19 oktober in Mun chen tegen de Westduitsers hetzelfde aantal winstpunten te be ginnen". De ontmoeting tegen Wales voor Gullit de eerste serieuze t van het seizoen. Door een kniebles sure heeft hij tot nu toe nauwelijks gespeeld. „Van die knie heb ik nu geen last meer, maar conditioneel zit ik nog maar op 60 procent var mijn normale vermogen". Die ach terstand en een gemis aan wed strijdritme ziet Gullit echter n als een bezwaar om tegen Wales actie te komen. „Ik weet alleen n of ik de wedstrijd kan uitspelen. Voor de rest ligt de beslissing bij Libregts". les' 227 miljoen dollar betaalde, was voor de National Broadcasting Corporation aanleiding met groot materieel uit te rukken naar de lo catie van de 24e Olympische Spe len. Alle records worden gebroken door de afvaardiging van NBC die met ruim 1100 man voor verreweg de grootste ploeg op de Spelen zorgt. Een paar cijfers: NBC wordt in de Zuidkoreaanse hoofdstad vertegenwoordigd door 70 com mentatoren (onder wie de olympi sche turnkampioene Mary Lou Retton), 356 produktiemanagers en 488 technici die zijn uitgerust met 93 camera's, 158 tape-machines, 17 mobiele studio's en 270 kilometer aan kabels. Het NBC-gezelschap. waarvoor drie hotels zijn afge huurd, neemt in het International Broadcast Centre (IBC) van Seoul een kleine 20.000 vierkante meter ruimte in beslag. Een deel daarvan wordt opges lokt door twee grote controleka mers. waar vanaf eind deze week nauwlettend in het oog wordt ge houden wat de Amerikaanse televi siekijkers voorgeschoteld krijgen. En dat is nogal wat. NBC brengt 197,5 uur olympisch sportnieuws op de buis, waarvan zo'n 75 procent rechtstreeks. Wat de Amerikanen te zien krij gen, wordt in belangrijke mate be paald door Peter Diamond, de 'pre sident of Olympic planning' van NBC. Diamond en de Spelen zijn zo'n beetje onlosmakelijk met el kaar verbonden. Vier jaar geleden trad hij in LA namens ABC op en nadat NBC 'Seoul' had binnenge haald, was het niet meer dan lo gisch dat de deskundige bij uit stek, waar het gaat om sport en Spelen, van het ene 'network' over stapte naar het andere. Voor Diamond maakt het nau welijks verschil welke heer hij moet dienen. „ABC had zijn goede en slechte kanten, NBC heeft die ook. Ik heb niets te klagen, ik kan heel behoorlijk doen en laten wat ik wil". Mede door de werkomstan digheden in Seoul die de olympi sche regisseur alleszins zijn meege vallen. „Het is prettig werken hier Er kan veel in deze stad, de facili teiten zijn goed en de Koreanen zijn heel behulpzaam. Alleen moet je er even aan wennen dat 'nee' hier 'ja' betekent en andersom". Blikvanger Moet Mary Lou Retton straks als blikvanger van NBC gaan dienen, de volksheldin van LA '84 en haar 69 collega's zijn afhankelijk van de 50 'Olympic researchers' die de af gelopen anderhalfjaar zo ongeveer de hele aardbol zijn overgetrokken om informatie te verzamelen over Olympia-gangers. Eén van hen is Jeff Zucker die de komende weken zijn uitgebreide kennis moet spui en naar 'gezichten' van zijn werk gever. Zucker struint al geruime tijd rond in het IBC en is er van over tuigd dat de Spelen een groot suc ces voor NBC gaan worden. „Dat merk ik aan de sfeer. Iedereen is opgewonden en een beetje zenuw achtig. We staan te popelen om te laten zien dat wij de prestatie van ABC in '84 kunnen overtreffen". SEOUL (GPD) - In de werk groep Seoul Olympic Radio and Television Organisation (Sorto) van de Zuidkoreaanse televisie (KBS) levert Martijn Lindenberg de Nederlandse in breng. De NOS-regisseur ver zorgt op verzoek van Sorto de beelden van de olympische wielerwedstrijden. Routinier Lindenberg is al vaker door buitenlandse televisiemakers te hulp geroepen, maar de Ko reaanse uitnodiging kwam voor hem toch als een verras sing. „Je hebt hier namelijk te maken met een stukje Oosterse cultuur en daarin past het ei genlijk niet om toe te geven dat je ergens niet zo bedreven in bent", aldus de teamchef van de NOS in Seoul. In het spoor van Lindenberg is naast de NOS-afvaardiging ook 15 man van het Nederlands Omroep Bedrijf naar Zuidko rea afgereisd. Voor het wielren nen heeft Sorto een contract af gesloten met het NOB, waar door een deel van de televisie rechten weer naar Nederland terugvloeit. Overigens is het be drag van 28 miljoen dollar dat de European Broadcasting Union (EBU), waarbij de NOS is aangesloten, voor de olympi sche beelden afdraagt een schijntje in vergelijking met de 300 miljoen dollar van NBC. In totaal vangt het Koreaanse or ganisatiecomité SLOOC ruim 400 miljoen dollar aan televisie rechten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17