Nieuwe cursussen bij CBB Beveiligingsbeambte en winkelbediende actiel in vrije tijd Vernieuwing van riool zuivering start jaar eerder Agent gedraagt zich als Clint Eastwood' Studium Generale over de Japanse samenleving DINSDAG 13 SEPTEMBER 1988 llEIDEN LEIDEN - Een speciaal projectteam van de Leidse politie en korpsen uit de omgeving hebben gisteren een groot scheepse brommercontrole in Leiden gehouden. Bij het Lammenschanspark en de Vijf Meilaan werden in totaal 127 bromfietsen gecontroleerd. Tegen 60 eigenaren werd proces-verbaal opgemaakt, omdat zij geen helm droegen of omdat er technische gebreken aan hun bromfiets werden geconstateerd. Ook waren veel bromfietsen opgvoerd. In drie gevallen werd de bromfiets in beslag genomen, omdat hij van van diefstal afkomstig bleek te zijn. Ook vandaag is er weer in regionaal verband gecontroleerd op de technische staat van bromfietsen en het rijge drag van de bestuurders. Het doel van de actie is het terugdringen van het aantal (bromfiets)slachtoffers. Voorafgaande aan de controles in Leiden en omliggende gemeenteh zijn scholen en opleidingsinstituten voor voortgezet- en beroepsonderwijs over de actie geïnformeerd. Daarbij is ook voorlichtingsmateriaal gevoegd van Veilig Verkeer Nederland. Aan het eind van het jaar zullen de resultaten van de bromfietsactie worden bekeken. Daarbij zal worden be paald of deze meer gemeentelijke aanpak een permanenter karakter moet krijgen. (foto Wim Dijkman) LEIDEN - Het Leidse CBB (Cen trum voor beroepsoriëntatie en be roepsoefening) houdt deze maand voorlichtingsbijeenkomsten over twee nieuwe cursussen voor werk zoekenden. De cursussen zijn be stemd voor mensen die een baan willen hebben als winkelbediende of beveiligingsbeambte. De oplei dingen beginnen beide op 10 okto ber. Het CBB is een door de overheid betaalde instelling die mensen helpt die onvoldoende vooroplei ding of te weinig vaardigheden hebben om een baan te kunnen vinden. In het bijzonder richt het CBB zich onder anderen op buiten landers, vrouwen die opnieuw aan de slag willen en andere groepen die om de een of andere reden moeilijker werk kunnen vinden. Het centrum, dat twee jaar gele den in Leiden is begonnen, biedt op dit moment vijf verschillende cursussen aan. Daar komen dus in oktober de cursussen winkeltrai ning en beveiliging bij. De cursus winkeltraining is be- LEIDEN - Het Studium Generale van de Leidse universiteit organi seert komende drie maanden een serie lezingen over Japan. Aller- College over gevolgen van biotechnologie LEIDEN De Amerikaanse filo soof Jeremy Rifkin geeft op woens dag 14 september een actualiteiten college over de maatschappelijke gevolgen van de eeuw van de bio technologie. Het college wordt ge organiseerd door het Studium Ge nerale van de Leidse universiteit in samenwerking met Biologie en Sa menleving. Het wordt om half één gegeven in het Centrale voorzie ningengebouw aan de Cleve- ringaplaats. Rifkin maakt een vijfdaagse rondreis door Nederland op uitno diging van een groep Nederlandse onderzoekers. Behalve als schrij ver van boeken als 'Algeny' en 'Who should play God?' is Rifkin ook buiten de VS bekend gewor den als openbaar spreker en actie voerder tegen allerlei toepassingen van moderne biotechnologische technieken als het in het milieu los laten van genetisch gemanipuleer de organismen, biologische oor logsvoering, het inbrengen van het Aids-virus bij muizen en de pro- duktie van dierlijke groeihormo- Ingrijpen in en manipuleren van de genetische structuur roept aller lei vragen op, die volgens Rifkin in het openbaar moeten worden be discussieerd. In zo'n openbaar de bat mag het volgens hem net alleen gaan over de risico's, maar moet ook de fundamentele vraag naar eerbied voor het leven worden ge steld. stemd voor mensen tussen de 16 en 23 jaar oud die een baan willen heb ben bij een winkelbedrijf. Het idee voor de cursus is afkomstig van het Gewestelijk Arbeidsburau (GAB). Dat meent dat aan een dergelijke opleiding, gezien het grote aantal personeelsadvertenties voor win kelbedienden, een grote behoefte is in deze regio, zo stelt CBB-do- cent Francois van de Wekker. Tijdens de cursus worden de deelnémers allerlei vaardigheden bijgebracht, zoals verkooptechnie ken, inventariseren en het werken met kassa, rekenmachine en elek tronische weegschaal. De oplei ding duurt vier maanden, waaron der een maand stage. Tijdens de opleiding worden er verschillende excursies naar produktie- en distri butiebedrijven en winkels gehou den. "Op die manier leren de cur sisten niet alleen wat er van hen wordt verwacht in de winkels, maar leren ze ook wat er zo in het algemeen met produkten gebeurt voordat die in de winkels terecht komen", aldus Van de Wekker. eerst komt een aantal aspecten van de hedendaagse Japanse samenle ving aan bod, vervolgens zal wor den ingegaan op de veranderende positie van Japan binnen het inter nationale bestel. Alle lezingen wor den gehouden in het Centrale Voorzieningengebouw, Cleve- ringaplaats 1. De toegang is gratis. Het programma is als volgt: donderdag 15 september, 20.30 uur: 'De rol van Japan in de wereld van morgen', prof.dr. K.W. Radtke, Leidse universiteit; donderdag 6 oktober, 20.30 uur: 'Het uriifke Japanse unicum', I. Buruma van de Far Eastern Econo mie Review; donderdag 13 oktober, 20.30 uur: '1986: Een belangrijk jaar in de Ja panse politiek' door prof.dr. W.J. Boot van de Leidse universiteit; donderdag 20 oktober 20.30 uur: 'Het onderwijs in Japan' door drs. J.W. Stumpel van de Nederlandse ambassade in Japan; donderdag 27 oktober, 20.00 uur: 'De economische orde van Japan' door prof.dr. W. Dekker, oud-presi dent en voorzitter van de Raad van Toezicht van Philips; donderdag 3 november, 20.30 uur: 'De geo-politieke situatie van Japan: kansen en bedreigingen' door prof.dr. C.W. Vroom, Kon. Mi litaire Academie Breda; donderdag 10 november, 20.30 uur: 'Europa en Japan: de krekel en de mier? door mr. L.J. Brink horst, oud-EG-ambassadeur in Ja pan en directeur-generaal van de Europese Commissie; donderdag 17 november, 20.00 uur: 'De verhouding Japan-Vere nigde Staten' door K.G. van Wolfe- ren, NRC Handelsblad. Deze lezing wordt gevolgd door een forumdiscussie met medewer king van mr.drs. F. Bolkestein (WD), prof. Boot, prof.dr. R. Kroes (Universiteit van Amster dam), onder voorzitterschap van prof.dr. W.P. Klein (Leidse univer siteit). De cursus beveiliging leidt men sen op voor het wettelijke 'basisdi ploma' beveiligingsbeambte. De deelnemers aan deze cursus dienen tussen de 18 en 45 jaar oud te zijn. "Maar die bovengrens hanteren we ook weer niet al te strak", legt do cent Dick Berts uit. Deze cursus in een initiatief van het CBB zelf, dat een grote groei vermoedt in deze bedrijfssector. Nu zijn er op twee politieagenten een beveiligingsbe ambte. In landen als Zweden is de ze verhouding echter precies om gekeerd. Wij denken dat het in Ne derland dezelfde kant uit gaat". De deelnemers aan deze cursus wordt niet alleen kennis van het beveiligingswezen bijgebracht, ook allerlei noodzakelijke vaardig heden als stress-bestendigheid en zelfstandigheid worden, aldus Berts, 'opgepoetst'. Bij beide cursussen worden per keer vijftien tot twintig deelnemers toegelaten. De cursus winkeltrai ning wordt drie keer per jaar ge houden, de cursus beveiliging, die vijf maanden duurt, twee keer per jaar. Deelnemers, die ingeschreven moeten zijn bij het GAB als werk zoekende, worden geselecteerd op onder meer vaardigheden en voor opleiding. Wanneer de vooroplei ding onvoldoende is, worden cur sisten eerst doorverwezen naar in stellingen voor basiseducatie. Ook worden de cursisten getoetst op hun motivatie. Het CBB houdt op 23 september een voorlichtingsbijeenkomst voor de cursus winkeltraining. Die be gint om 10.00 uur in het centrum aan de Kanaalweg 141. Wanneer de voorlichtingsbijeenkomst voor de cursus beveiliging wordt gehou den, is nog niet helemaal duidelijk. Belangstellenden wordt gevraagd hiervoor contact op te nemen met het CBB, tel. 316341. Kassa's geleegd LEIDEN - Bij reformzaak De Heli- anth aan de Herenstraat is in de nacht van zondag op maandag de voorruit uit de deur gelicht. Twee kassa's met in totaal 100 gulden aan wisselgeld werden ontvreemd. De kassa's werden later, leeg, in de omgeving gevonden. Controle huizen in verband met bouw Stevensbrug LEIDEN - In de loop van oktober wordt een begin gemaakt met de bouw van de Stevensbrug tussen het Morskwartier en de Stevens hof. In verband daarmee moet de gemeente een verzekering afslui ten voor eventuele schade die door de werkzaamheden kan optreden aan woningen in die directe omge ving. Voorafgaande aan de bouw gaat de gemeente dan ook de bouwkundige staat van een aantal huizen aan de Morsweg en de Rijn dijk bekijken. Daartoe heeft de ge meente het Buro Bouwkundig en Civieltechnische Inspekties (BB- CI) ingeschakeld. Voor de bewo ners zijn geen kosten aan dat on derzoek verbonden. Bosloop De Atletiekvereniging Holland houdt vrij dag 16 september een bosloop in de Leidse Hout over afstanden van 2,1 tot 14,4 kilometer. Inschrijven bij de kanti ne, aanvang bosloop 19.00 uur. Deelna me kost 3,50 gulden. Werkgroep f:NV De Werkgroep Uitkeringsgerechtigden van de FNV komt woensdag 14 septem ber weer bijeen in De Klinker aan de Berlagestraat 1 in Leiden Zuid-West. Aanvang 14.00 uur. Trams De Delftse professor H.J. Duparc houdt woensdag 21 september een lezing met dia's over het tramverkeer van vijftig jaar geleden. De spreekbeurt wordt gehou den in de NZH-zaal aan de Rijnsburger- weg 1Aanvang 20.00 uur, toegang 2,50 gulden. Ruilen de Ruilclub Koningskerk houdt vrijdag 16 september een ruilavond voor verza melaars. Dat gebeurt in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40, aan vang 19.00 uur. Pijpmaker Tijdens de tentoonstelling 'Nederland onderste boven' in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg 28 is zondag 18 september een pijpmaker aan het werk. Tussen 13.00 en 17.00 uur maakt hij doorlopend kleipijen. Vrouwen De koffie-ochtenden voor vrouwen in Dijk 33 beginnen weer op vrijdag 23 sep tember. Kinderen tot vier jaar mogen meekomen. De koffie-ochtend, de kos ten bedragen een piek per keer, begin nen om 9.30 uur. Voor informatie Apo- thekersdijk 33, tel. 125736, vragen naar Iris of Heieen. Vrouwen Vrouw en Werkwinkel begint 22 septem ber met een cursus arbeids- en be roepsoriëntatie voor vrouwen die weer betaald werk buitenshuis willen gaan verrichten of plannen hebben zelf rret een bedrijfje te beginnen. De cursus duurt maximaal 30 weken en wordt (gra tis) gegeven in het pand van Vrouw en Werkwinkel aan het Rapenburg 4. Voor informatie tel. 121630. Bingo Drumband Matilo houdt vrijdag 16 sep tember in zijn clubhuis aan de Zaans- traat 126 een birïgo-avond. Aanvang 20.00 uur. Kanker Kankerpatiënten en hun naasten die wil len deelnemen aan gespreksgroepen over deze ziekte, kunnen terecht bij het Integraal Kankercentrum West aan de Schipholweg 5a in Leiden, tel. 259759. Klaverjassen In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 2 in de Merenwijk wordt za terdag 24 september een klaverjastoer- nooi gehouden voor koppels. Tevens is er een rad van avontuur. Aanvang 10.30 uur. Prijsuitreiking rond 18.00 uur. Voor informatie tel. 220005 of 212893. Voor 25 mille gereedschap weg LEIDEN - Van een bouwterrein op de Zijloever is in de nacht van zon dag op maandag voor ongeveer 25.000 gulden aan gereedschap ge stolen. Het lag opgeslagen in con tainers, waarvan de sloten waren verbroken. Onder meer werden een rolsteiger, halogeenlampen, boormachines, decoupeer- en handcirkelzagen en een hakmachi- ne ontvreemd. LEIDEN - Met de vernieuwing van de rioolzuiveringsinstallatie in Leiden Zuid-West wordt een jaar eerder begonnen dan aanvankelijk de bedoeling was. De voorberei dingen voor de bouw van een nieu we zuivering beginnen al in 1989. Een jaar later wordt met de werk zaamheden begonnen. Het nieuwe gedeelte is dan in 1991 gereed. Door de nieuwbouw wil het Hoogheemraadschap van Rijnland bereiken dat de stankoverlast tot nul wordt gereduceerd. Al jaren klagen omwonenden over die stank. Met provisorische maatrege len heeft het hoogheemraadschap de stankoverlast al enigzins terug gebracht. Geen geld rijk voor verbeteren van vaarroutes LEIDEN - De gemeente Leiden krijgt dit jaar geen geld van het rijk voor het project 'doorvaarbaarheid Leidse grachten'. De bedoeling van dit project is om door verhoging en beweegbaar maken van diverse bruggen de binnenstad te ontslui ten voor pleziervaart. Leiden had voor de eerste fase van het project twee miljoen gulden subsidie ge vraagd aan het ministerie van eco nomische zaken. Het rijk heeft jaarlijks 12 miljoen gulden beschikbaar voor infrastru- curele werken die tot doel hebben het toerisme te bevorderen. Het be schikbare bedrag voor de provin cie Zuid-Holland ging dit jaar naar het project "Waterstad' in Rotter dam. De gemeente Leiden is van plan volgend jaar weer een beroep op deze subsidiepot te doen. Het wegvallen van de rijkssubsi-, die betekent niet dat het plan hele maal van de baan is. Getracht wordt het ophogen of draaibaar maken van de bruggen in te passen in het noodzakelijk onderhoud van deze bruggen. Bovendien zijn ge sprekken gaande over een provin ciale subsidie voor het project. Oud vuil De meeste mensen halen er al leen maar wat meewarig de schouders over op, en dat is wel licht ook de beste manier om te gen de jaarlijks terugkerende ontgroeningsacties van eerste jaars-studenten, met de soms daarbij behorende zielige tafere len, aan te kijken. Vrijheid, blij heid. Als mensen er genoegen in scheppen om als oud vuil te wor den behandeld, dan moeten ze dat vooral doen. Vorige week dinsdag was het in Leiden wat dat betreft weer raak, ook in meest letterlijke zin. Eerstejaars-leden van Minerva, ook wel liefkozend aangespro ken met foeten, stelden zich bloot aan bekogeling door oude re Minerva-leden. De groentjes, gehuld in vuilniszakken en geze ten in bootjes, kregen vanaf de bruggen van het Rapenburg een regen van rotzooi op zich afge vuurd. Vissekoppen, slachtafval en rauwe eieren vormden vol gens het universiteitsblad Mare de meest smerige projectielen, waardoor de studenten in leven de vuilnisvaten veranderden. Hartelijk welkom bij onze ge zellige vereniging! Mevrouw J.L. Kern-Esbach uit Leiden heeft deze ontgroenings actie niet met een schouderopha len afkunnen doen. Niet alleen is de lol van deze afvalverwerking haar in het geheel ontgaan, ze zegt zelfs geschokt te zijn nadat ze van het 'feestelijk' gebeuren een foto met verslagje zag. Vol gens haar "bedoeld als toppunt van humor, maar in werkelijk heid een onwaardige zaak". "Dat mensen elkaar op die ma nier behandelen en daarbij zo weinig respect tonen voor din gen die dood zijn, vind ik heel erg", zegt ze. "Ik ben namelijk bang dat ze door dit soort dingen later ook wreedheden zullen be gaan. Niet uit kwaadheid, maar omdat ze kortzichtig en onna denkend zijn. Dit soort zaken zou volgens mij verboden moeten worden, op grond van het feit dat die mensen ondoordacht hebben gehandeld en hun menselijke waardigheid tekort hebben ge daan. Zo ga je toch niet met el kaar om? Hier zouden studenten 'nee' tegen moeten durven zeg gen". Volgens mevrouw Kern zijn dergelijke acties bovendien ook niet helemaal ontbloot van geva ren voor de volksgezondheid. "Van slachtafval kun je hele ge mene infecties krijgen", meent ze. Schande vindt ze het verder dat de Minervanen de rotzooi van hun rotzooi niet goed hebben op geruimd. "Een deel van het afval kwam in het water terecht en de brug heeft nog dagen naar eieren gestonken. Ik vind het een be schamende gebeurtenis, en die mensen moeten dan straks in de maatschappij een leidende posi tie bekleden". Schildering Onder leiding van kunstenaar Pol Jong maakten kinderen uit de buurt zo'n zes jaar geleden een historisch gezicht op Pan- cras, in de vorm van een muur schildering op de speelplaats aan de Uiterstegracht. Een aardig ini tiatief, maar het valt nog te be zien of de schildering een heel lang leven is beschoren. De pleis terlaag is danig aan het afbladde ren, waardoor de afbeelding langzaam maar zeker verdwijnt. De kosten voor het herstel van Levende vuilnisvaten, of: eerstejaars-Minervanen met afval bekogeld. de pleisterlaag bedragen 20.000 gulden en volgens Leo Meijer van de gemeente Leiden moet de schildering eigenlijk helemaal opnieuw worden gemaakt omdat hij al te ver heen is. Of dat ook ge beurt, is nog zeer de vraag, want er zijn enkele buurtbewoners die in plaats van een oplapbeurt van de schildering, liever een schut ting of hekwerk voor de muur zien verrijzen. Schildering of schutting, wordt straks misschien de wat merkwaardige keus. Maar eigen lijk is het: schildering of overlast. De muren rond de speelplaats, ook die waarop de schildering staat, zyn namelijk by de jeugd in de buurt zeer geliefd om tegen "Die hebben van dat gebal na tuurlijk veel last", zegt Meijer. "Vooral vlak na het Europees Kampioenschap was het ineens verschrikkelijk met het voetbal len. De omwonenden werden echt tureluurs van al het gebonk en hebben ons om een schutting gesmeekt". Wordt aan die smeekbede vol daan, dan heeft opknappen van de schildering uiteraard niet zo veel zin. Maar er is nog niet voor het een of het ander gekozen. Het kan ook zijn dat er structureel iets tegen het voetballen wordt ondernomen^ evenals tegen an dere overlast die de jeugd op de (foto Klaas Koppe) speelplaats veroorzaakt. "Het is een beetje een plek waar groepen jongeren hele zomeravonden rondhangen", zegt Meijer. "Ze gingen in het speelhuis zitten en zo. Dat hebben we weggehaald en we moeten nog bekijken hoe dat heeft uitgepakt". Volgens Meijer is het onderlig gende probleem dat er in derge lijke kinderrijke buurten voor oudere kinderen weinig is te doen. "Die kunnen nergens heen en dan krijg je steeds dit soort conflictjes. We moeten in overleg met de buurt nog eens goed be kijken hoe het op dit moment met de overlast staat. Pas daarna kunnen we een besluit nemen". LEIDEN De verdachte vond dat hij slecht was behandeld door de agent die hem bekeurde. De man was aangehouden op de Oude Vest in Leiden omdat de buizen die hy vervoerde uit de aanhangwagen staken en er geen rode vlag aan was bevestigd. "Ik had er wel een waarschuwings bord aangehangen, maar die bui zen zijn zo glad dat het bord is losgeraakt". De Leidenaar had vervolgens aan de agent ge vraagd even mee te rijden naar de plaats waar hij vermoedelijk het bord had verloren. Dat had de agent echter geweigerd. door Willem Spierdijk "U heeft zich echter ook niet zo vriendelijk opgesteld tegen de agent, blijkt uit het proces-ver baal", merkte kantonrechter Morshuis op. Dat was wel waar, vond ook de verdachte, maar de politieman in kwestie stond niet bepaald goed aangeschreven bij vrachtwagenchauffeurs in Lei den, het is een Clint Eastwood- achtige figuur. Morshuis begon zich toen toch af te vragen wie hier nu eigenlijk als Clint East- woord moest worden be schouwd. Hij las voor wat de ver dachte de agent had toegevoegd. "Heb je nu echt niets beters te doen, als er een buks in de auto had gelegen had ik je overhoop geschoten", zou de verdachte te gen 'Clint Eastwood' hebben ge zegd. Nou, zo sterk had de verdachte dat niet gezegd, maar goed hij was wel wat over z'n toeren ge raakt. Dat was toch logisch ook, die agent was niet tot een rede lijk gesprek bereid. De officier van justitie dacht daar heel anders over. "Hier blijkt maar weer eens uit hoe een politieman wordt bejegend. U mag blij zijn dat u niet voor bele diging of bedreiging wordt ver volgd, dat is overigens een mis drijf'. De kantonrechter was aanzien lijk milder gestemd. Hij vond toch ook dat de politieagent best een paar honderd meter mee had kunnen rijden om te kijken of dat waarschuwingsbord van de buizen af was gegleden. Hij ver oordeelde de man uiteindelijk tot een boete van 50 gulden. Voorrang Een man uit Noordwijk was al evenmin tevreden over het ge drag van de politie. Hij zou een politiewagen geen voorrang heb ben gegeven. De verdachte vond dat allemaal schromelijk over dreven. "Die auto reed zeker 100 kilometer per uur. Als-ie even bij had geremd had-ie zo door kun nen ryden". Toen de Noordwijker was aan gehouden en een opmerking maakte over de hoge snelheid van de politiemensen, vertelden zij dat ze op weg waren naar een spoedklus. "We laten ons door jou niet doodrijden", hadden zij tegen de automobilist gezegd. "Dan moet je de sirene maar aanzetten" had de verdachte ge vraagd. "Dat maken we zelf wel uit", hadden de agenten daarop geantwoord, die volgens het pro ces-verbaal zelf wel toegaven met een snelheid van 75 kilome ter te hebben gereden. Er ontspon zich vervolgens een discussie tussen de officier van justitie en de kantonrechter of de politiemensen die bij een overtreding zijn betrokken, ook zelf het proces-verbaal moesten opmaken. De officier vond dat niet verstandig, omdat de verba lisanten het gebeuren misschien 'gekleurd' hadden gezien. "In dit geval heb ik toch geen reden om aan de lezing van de agenten te twijfelen", zei de officier en hy eiste een boete van 50 gulden. De kantonrechter zag toch wat juridische hobbels om de ver dachte te veroordelen. "Uit de dagvaarding blijkt niet waaruit de agenten hebben afgeleid dat u geen voorrang heeft verleend; of ze moesten bijremen of een noodstop moesten maken. Daar om spreek ik u vrij". Vergeten Ook een Oegstgeestenaar trof het. Hij was aangehouden terwijl hij geen geldig kentekenbewijs deel 3 achter zijn voorruit had. "Gewoon vergeten", vertelde de zichtbaar nerveuze man aan de kantonrchter. "Ik ben een dag la ter nog naar het politiebureau ge gaan om het geldige kentekenbe wijs te laten zien. Ik dacht dat de zaak daarmee was afgedaan, ver volgens kreeg ik nog een boete, ik vond dat wel erg zwaar ge straft", vertelde de man. De kantonrechter en de offi cier van justitie lieten de man rustig zijn verhaal vertellen, maar hadden al lang gezien dat de dagvaarding nooit tot veroor deling kon leiden. "Er staat dat deel 3 niet zichtbaar achter de voorruit zichtbaar was. Dat was echter wel het geval, alleen het was het verkeerde", vertelde de kantonrechter. Zonder straf kon de Oegstgeestenaar vervolgens het kantongerecht aan het Ra penburg verlaten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15