Reinigingsrechten flink stuk lager 'Boterhuispolder Leiderdorp niet voor Leidse huizenbouw' Muzenhof: alles op alles zetten voor volle zalen Eerste 'computerdiploma's' uitgereikt in Voorschoten Begroting '89 Wassenaar Honderden scholieren bij kasteel op bezoek Triathlon nu door heel Leiderdorp Golf aan auto-inbraken Totaalvisie voor deel Rijksstraatweg DINSDAG 13 SEPTEMBER 1988 WASSENAAR De Wassenaarse reinigingsrechten kun nen volgend jaar met twintig procent omlaag. Het kost de gemeente een half miljoen, maar dat is in 1989 geen pro bleem. De budgettaire positie is zo royaal dat de gemeente 585.000 gulden overhoudt na aftrek van 300.000 gulden voor dringende wensen, 150.000 gulden voor incidele tegen vallers en 200 (100 gulden voor niet- gehaalde bezuinigingen. Het potje onvoorzien is wederom op sterkte gebracht. Tijdens de begrotingspresenta tie, gistermiddag, eisten B en W de eer op voor de mooie cijfers. "Al vanaf 1980 hebben wij de zeilen bij gezet", sprak burgemeester P.H. Schoute. "Komend jaar zien we de resultaten". Wethouder financiën C.P.M. Barning roemde de kracht van de bestemmingsreserves en meldde dat Wassenaar de eigen wensen aardig kan financieren. In 1982 werd voor het laatst een lang lopende lening afgesloten en per 1 januari beschikt de gemeente over 17,5 miljoen gulden kasgeld. Toch ziet de burgemeester ook zorgelijke ontwikkelingen, zoals de teruglopende rijksuitkeringen. De Algemene Uitkering is daarvan een triest voorbeeld. Ze daalt tot 1999 met 18,44 procent en Wasse naar wordt vanaf 1993 jaarlijks twee ton extra gekort. Op andere punten wordt de gemeente nogal eens voor verrassingen geplaatst door rijkskortingen' Voor milieuzaken en riolerings operaties heeft Wassenaar aparte fondsen in het leven geroepen. Ze worden gevoed uit de rekening overschotten, hetgeen volgens Schoute "een extra reden is om doelmatig te werken en de uitga ven kritisch te bezien". Begin 1989 moet het milieufonds een miljoen gulden bevatten en geleidelijk aan willen B en W naar de vijf miljoen toegroeien. Ze voorkomen op die manier dat ze achteraf investerin gen moeten doen. Het riolerings fonds dient uiteindelijk tien mil joen gulden te bevatten. Dat Wassenaar de reinigings rechten verlaagt, heeft niet alleen begrotingstechnische redenen. Zonder tariefsverlaging maar mét de aanpassingsgelden van het re gionale energiebedrijf, zou Wasse naar vijf procent meer verdienen dan uitgeven aan de reiniging. Een dekkingspercentage van 105 pro cent derhalve. Uit een nadere vergelijking bleek dat het Wassenaarse tarief van 216 gulden per jaar ver boven het landelijk gemiddelde van 111 gulden ligt. Doorslag gaf de over weging dat alle Wassenaarderse burgers direct wat merken van de maatregel. Bij een verlaging van de onroerend-goedbelasting profi teert niet iedere burger even hard en doen ook niet-Wassenaarders mee die in Wassenaar onroerend goed hebben. Of de verlaging de eerste in een reeks zal zijn, is nog maar de vraag. Als Wassenaar extra inkomsten nodig heeft, zullen B en W 'als eerste een verhoging van de reinigingsheffingen overwegen'. Opvallend is het pleidooi voor een parkeercontroleur bij de poli tie. De korpssterkte loopt van 80,5 in 1985 terug tot 73,6 in 1989 en dan kunnen gewone agenten de blauwe zone in het centrum er moeilijk even bij doen. Voor de uitvoering van de hinderwetgeving zijn even eens nieuwe personeelsleden no dig. Samen met een uitbreiding van de afdeling bestuursonder- steuning en het oplossen van knel punten op de arbeidsmarkt, kost dat de gemeente jaarlijks 300.000 gulden. B en W hebben daar op de begro ting geld voor gereserveerd en de len raad en bevolking mee dat voor de extra openingsuren bij burger zaken geen extra personeelsleden nodig zijn. Deze dienst is als proef dagelijks vanaf half negen tot twee uur open en 's woensdags van half negen tot zes uur. VOORSCHOTEN/WASSENAAR In het kader van de Open Monu mentendag bezoeken vandaag en morgen 300 Voorschoter.se basis- scholieren het plaatselijke kasteel Duivenvoorde. Een van de twaalf groepen, de groep van woensdag ochtend negen uur, wordt verge zeld van burgemeester P. Canne- gieter. Op de monumentendag zelf, za terdag 17 september, zijn tussen tien en vier uur vier Voorschotense monumenten gratis te bezichtigen. Het gaat om Ter Wadding, een van de weinige overgebleven landhui zen in deze omgeving, de toren van de dorpskerk, het zeventiende eeuwse Ambachts- en Baljuwhuis en de Knipmolen. De Knipmolen dateert uit de tweede helft van de achttiende eeuw, maar werd in 1982 geheel gerestaureerd. Ter Wadding ligt langs de Leids- eweg-noord, niet ver van de Groote Vink, het Ambachts- en Baljuw huis is een van de vele Voorstraat- monumenten en de Knipmolen is bereikbaar via Vliet en Wegen, een zijweg van de Veurseweg ongeveer tegenover kasteel Duivenvoorde. Molenaar Waltman geeft uitleg over de werking van Voorschotens enige waterbouwkundige monu ment. Extra attractie vormt het beklim men van de dorpstoren. Dat kan tussen tien en twaalf uur en twee en vier uur. Tussen half tien en half elf bespeelt beiaardier A. de Jong het carillon. Voorschoten-kenner C.G. Kriek verzorgt om elf en twee uur rondleidingen in hartje Voor schoten. De rondleidingen begin nen bij het Ambachts- en Baljuw huis en er is veel aandacht voor de onlangs gerestaureerde boerderij Voorstraat 11 en het statige 17e eeuwse pand Treubstraat 21-23. Het Ambachts- en Baljuwhuis vormt tussen tien en vier uur even eens het startpunt van een twee uur durende monumentenfiets tocht en er kunnen in die uren deel nameformulieren worden opge haald voor een fotowedstrijd. In de dagen voor de monumentendag, liggen wedstrijd formulieren klaar bij fotohandels. De activiteiten worden georgani seerd door de uit de as herrezen stichting Leefbaar Voorschoten. De club heeft eerder deze maand een folder samengesteld van 4e opengestelde monumenten en eve nementen. Voor de schooljeugd is er een rijk geïllustreerde brochure, vól opdrachten. Gaan morgen en overmorgen kinderen uit de zesde groep van de basisschool naar het monumentale kasteel, volgend jaar dienen andere groepen naar Dui venvoorde af te reizen. Dat ver sterkt de band tussen Voorschoten en Duivenvoorde, dat door de ge schiedenis van haar bewoners zo nauw met Voorschoten is verbon den. In de Wassenaarse Dorpskerk geeft zaterdag om tien uur wethou der A.F. Cocheret de la Morinière het startsein voor de tweede Open Monumentendag. Tot vijf uur 's middags dient een speciaal inge richte ruimte in de NH-kerk als in formatiepunt en vraagbaak en zijn er tentoonstellingen van ansicht- LEIDERDORP De Boterhuis polder in Leiderdorp, het gebied tussen de Zijl, de Dwarswatering en de provinciale weg, mag niet ten prooi vallen aan woningbouw. De gemeente Leiderdorp wil er een stukje van aanwijzen als bedrijven terrein, maar verder moet hel net zo groen en open blijven als het nu Dat stelde wethouder Den Boeft van Leiderdorp gisteravond tij dens een vergadering van de raads commissie ruimtelijke ordening, verkeer en milieu. Met die stelling wilde Den Boeft alvast het gras voor de voeten van 'grote broer' Leiden weghalen. Lei den heeft in de loop der jaren altijd graag een beroep gedaan op gron den van de naburige gemeenten voor de bouw van woningen. Binnen nu en vier tot vijfjaar zal Leiden wederom met een nijpend gebrek aan bouwgrond kampen, zo weet Den Boeft. Volgens hem wil Leiderdorp zich absoluut niet aan de verantwoordelijkheid onttrek ken om daar een oplossing voor te helpen meezoeken. Maar dan niet in de Boterhuispolder. Meer mogelijkheden ziet Den Boeft in het gebied De Bloemerd 2. aan de overkant van Buitenhof midden/west en naast het huidige recreatie- en sportterrein De Bloe merd. In het Streekplan Zuid-Hol land west heeft de provincie dat ge bied ook al als eventuele woning bouwlocatie aangewezen, als Bui tenhof is volgebouwd. Burgemeester en wethouders van. Leiderdorp willen nu zo snel mogelijk een zogeheten voorberei- dingsbesluit voor de Boterhuispol der nemen. Wethouder Den Boeft gaf gisteravond toe dat die snelheid een veiligheidsmaatregel is om aantasting van het open weidege bied te voorkomen. Een gedachte waarmee de commissieleden zich unaniem konden verenigen. Bin nenkort zal een stedebouwkundig bureau de eerste schetsen voor de toekomstige inrichting van het ge bied op papier zetten. kaarten en fotomateriaal. Voor de jeugd is er een monu- menten-puzzeltocht en er zijn wan del- en fietsroutes uitgezet door de oude dorpskern en verder gelegen monumenten. Folders beschrijven de routes en bezienswaardigheden langs de routes. Volgens voorlich ter W. Issendonck gaat het om een groot aantal monumenten ("teveel om op te noemen") en zetten veel bewoners hun deuren open: "Daar zijn we als gemeente heel trots op". Wethouder Den Boeft: Boterhuis polder moet groen en open blijven... (foto Wim Dijkmanl LEIDERDORP - Voor de vier de achtereenvolgende maal wordt aanstaande zaterdag, 17 september, een mini-triathlon georganiseerd in Leiderdorp. Dit jaar zal de 45 kilometer lan ge fietsroute voor het eerst he lemaal door Leiderdorp lopen. Om de hinder voor het door gaande verkeer zo veel moge lijk te voorkomen zal het start schot, gelost door burgemees ter A.J.A.L.Bruggeman, om ze ven uur 's morgens al klinken. De start is zoals gebruikelijk in het zwembad De Does. Daar moeten de 120 sportievelingen een kilometer zwemmen. Na het zwemmen moeten ze meteen tien kilometer hardlo pen. Dit keer kunnen er maar 120 mensen meedoen aan de mini- triathon, vorig jaar waren dat er nog 200. De organiserende sportschool Van Houdt en het zwembad De Does hebben be sloten om het aantal deelne mers te beperken in verband met de verbouwingen bij het zwembad en de sporthal. Alle startkaarten zijn al vergeven. De opbrengst van het evene ment gaat, net als andere jaren, naar een goed doel. Het is de be doeling dat er een speciale lift in het zwembad wordt ge bouwd om gehandicapte zwemmers de mogelijkheid te bieden zonder gevaar en enor me inspanning het water in te gaan. LEIDERDORP - Het multifunc tionele activiteitencentrum de Muzenhof in Leiderdorp gaat dit jaar alles op alles zetten om meer publiek naar het theater te halen. Om dit te bereiken is een full-ti- me (betaalde) kracht aangesteld door de gemeente en er is een compleet nieuwe Werkgroep Ac tiviteiten Muzenhof opgericht (WAM). Bovendien is er een sa menwerking aangegaan met de Leidse Schouwburg om profes sionele voorstellingen naar Lei derdorp te halen. De Muzenhof heeft behalve de muziekschool en de openbare bi bliotheek een theaterzaal waar regelmatig voorstellingen zijn. In tegenstelling tot de koffiecon certen. de kinderfilms en het volkdansen komen daar nauwe lijks mensen op af. Waar dat pre cies aan ligt weet de werkgroep niet, maar wel is duidelijk dat er iets aan gedaan moet worden, te beginnen met een strak gecoör dineerd beleid. De nieuwe voorzitter van de werkgroep. Wik Hom, legt uit wat er precies gaat veranderen: "Er was al een werkgroep na tuurlijk, maar die draaide n^ast nogal' zelfstandige sub-werk groepen. Die werkten soms vol komen langs elkaar heen. Het is nu de bedoeling dat wij als WAM het beleid gaan bepalen, samen met de vaste medewerkster, me vrouw N. Komen. Zij gaat dat be leid dan uitvoeren. Mevrouw Ko men wordt dus de coördinatrice van alle activiteiten in de Muzen hof'. De werkgroep is door de ge meente aangesteld en zal een jaar lang in functie zijn om vooral de culturele activiteiten populair der te maken. Wethouder me vrouw C.Huigen-van Boven kon digde gisteren in een speciaal be legde persconferentie aan, dat de Muzenhof een samenwerking is aangegaan met de Leidse Schouwburg. "Er zullen profes sionele optredens naar de thea terzaal van de Muzenhof gehaald worden. Leiderdorpers moeten gaan beseffen dat ze voor een avondje uit echt niet afhankelijk hoeven te zijn van Leiden, Den Haag of Amsterdam. Hier in hun eigen Leiderdorp bruist het ook van de activiteiten", aldus een enthousiaste wethouder. Publiekstrekkers Op het theaterprogramma dat met de Schouwburg tot stand is gekomen staat een aantal grote publiekstrekkers. Begin oktober komt Hans Liberg met 'Wortel Bach Live', eind oktober is er een optreden van het Antwerpse Raamtheater. Marjol Flore komt in december en Liesbeth List wordt eind januari verwacht. In het voorjaar komen Thérèse Steinmetz, Marijke Boon en Jos 1 Brink. De Muzenhof geeft een programma uit met daarop de exacte data en tijden en informa tie over waar en wanneer de kaarten gekocht kunnen wor den. Om het nieuwe theaterjaar een goede start te geven wordt er op de eerste dag van de culturele week op 24 september een echte Uitmarkt georganiseerd. "We moeten die Leiderdorpers uit hun slaapstoelen krijgen", vindt voorzitter Wik Hom, "Er zijn hier genoeg leuke dingen te doen, als je maar komt kijken". LEIDERDORP - Leiderdorp is vannacht geteisterd door een golf aan auto-inbraken. Vanmorgen waren er bij de Leiderdorpse politie al twaalf aangiftes binnengekomen en het werd niet onwaarschijnlijk geacht dat er in de loop van de dag nog meer gedupeerden zouden bin nendruppelen. De inbrekers hadden het niet op één bepaalde wijk gemunt: de aan giftes kwamen uit alle delen van Leiderdorp. In alle gevallen werden de ruiten ingeslagen en nam men de geluidsapparatuur mee. Staatssecretaris Evenhuis reikt het eerste 'computerdiploma' uit aan Richard Moro. (foto Holvast) Examenkandidaten VAM voortaan ach ter hét beeldscherm VOORSCHOTEN - Staatssecreta ris A. J. Evenhuis van economische zaken heeft gistermiddag het eer ste diploma 'Vakbekwaamheid Autobedrijf uitgereikt dat behaald is na een examen volgens een ge heel nieuwe methodiek. Die me thodiek komt erop neer dat is ge ëxamineerd met behulp van com puter en beeldplaat. De uitreiking vond plaats bij de Stichting VAM aan de Voorschotense Rouboslaan, het opleidingsinstituut voor het motorvoertuig-, tweewieler- en aanverwant bedrijf. Het nieuwe examensysteem is op initiatief van de VAM ontwik keld. Het ministerie van Economt- sche Zaken stelde er subsidie beschikbaar omdat het examensysteem model kan staan voor examens in andere sectoren van het midden- en kleinbedrijf. Met het voor Nederland nieuwe systeem beantwoordt de kandi daat, met behulp van een druk op de knop, de meerkeuzevragen die op zijn of haar beeldscherm ver schijnen. Deze vragen worden al dan niet gepresenteerd in combi natie met stilstaande of bewegende beelden van de gekoppelde beeld plaatspeler. Een al gegeven ant woord kan op deze manier nog worden veranderd, terwijl de com puter een waarschuwingssignaal geeft dat de examenkandidaat nog slechts een bepaalde tijd ter be schikking heeft. De gegeven antwoorden worden direct in de computer verwerkt. Per examenonderdeel worden zo de resultaten per kandidaat bijge houden. Aan het eind van ht exa men is dan pok praktisch direct be kend of de kandidaat al dan niet is Dankzij het nieuwe systeem kunnen binnenkort ook verschil lende examens tegelijkertijd wor den afgenomen. Dat betekent dat kleine groepen kandidaten geëxa mineerd kunnen worden én het he le jaar door. B en W van Wassenaar eisen de eer van de mooie cijfers voor zich op Het presentatie-team van de Wassenaarse begroting. Van links i meester P.H. Schoute en Wethouder C. Barning. WASSENAAR Wassenaar maakt een totaalvisie voor het gewilde stukje Rijksstraatweg tussen Rozen- weg en knooppunt Den Deyl. Voor het stukje aan de westzijde, vlak naast een winkelcentrum, zijn goedge keurde kantoorplannen. Voor de grond aan de over kant is interesse, maar B en W weigeren daar adhocce- rig op in te springen. "Het moet geen Belgisch park worden", zei burgemeester P.H. Schoute gistermiddag tijdens de presentatie van de begroting en de informa tieve nota. Uit deze nota blijkt dat het aantal woningzoekenden op 1 mei 1988 74 namen meer bevatte dan op 1 juli 1987: tegenover 418 nieuwe inschrijvingen stonden 244 'af voeringen'. In de loop van dit jaar moeten minstens 136 zoekers geholpen worden door de bouw van 36 aan leunwoningen bij het Sophiekehuis en 100 woningen in nieuwbouwwijk Weteringpark (35 huurwoningen. 45 premie-koopwoningen en 20 zelfbouwkavels). Voor de starters uit 1980 betekent dit dat zij na acht jaar wachten aan bod komen en B en W hopen tevens men sen te helpen die vanaf het eerste kwartaal van 1981 op woonruimte wachten. Een ambtelijk/bestuurlijke projectgroep bekijkt de mogelijkheden om 18 tot 20 ouderen groepsgewijs te laten samenwonen op de lokatie-Salvatorschool. De groep onderzoekt de mogelijkheden van koop en huur, sloop en nieuwbouw. In alle varianten zullen gemeen schappelijke voorzieningen opduiken en de gemeente wil het project buiten de woningcontigentering hou den. Het hondenprobleem wordt niet minder diepgaand onderzocht ("met het uitdelen van poepzakjes zijn we er niet") en een ambtelijk/bestuurlijke werkgroep 'milieuproblematiek' moet een aanvulling betekenen op het weinige dat de provincie doet. Volgens wethou der C. Barning zal de werkgroep vooral moeten coördi neren en hele concrete en actuele informatie geven wanneer dat nodig is. De problemen met het verontrei nigde slib op de nieuwbouwlokatie Weteringpark heb ben B en W duidelijk gemaakt "hoeveel disciplines ge moeid zijn met de milieuproblematiek". Voor het Vacature Informatie Centrum lonken nieu we mogelijkheden. Gemeente, bedrijfsleven en ar beidsbureau blijven samenwerken, maar de opzet zou kunnen veranderen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14