TAD LEIDEN Best Westernhotel aan Levendaal in 1989 open Er was een tijd dat politici nog op de vuist gingen LEIDSCH m DAGBLAD Actie tegen komst van Leidse betoncentrale Werkloosheid in de Leidse regio in maand augustus licht gestegen s DINSDAG 13 SEPTEMBER 1 In voormalig Van Wijkcomplex 1 Zo gaat de entree van het Best Westernhotel aan het Levendaal t LEIDEN - Best Western is de naam van het hotel dat zich gaat vestigen aan het Levendaal in Leiden, in een deel van het voormalige be- drijfscomplex van Van Wijk. Het is de bedoeling van projectontwikkelaar Erica Beheer dat het drie sterren hotel zo snel moge- Straatspeeldag LEIDEN - Op tal van plaatsen in de Leidse regio wordt woensdag 21 september de nationale straat speeldag gehouden. Op zo'n 250 plaatsen in Nederland zullen kin deren die dag demonstratief op straat spelen. Zij willen zo duide lijk maken dat de straat er niet al leen voor auto's is, maar ook voor kinderen. Het is een protest tegen de overheersende rol die auto's in vrijwel'elke straat hebben. De actie is een initiatief van de pressiegroep 'Stop de kindermoord' Buurtcentrum Dijk 33 houdt die woensdag 21 september een speel middag in de Mirakelsteeg in Lei den tussen 13.30 en 15.30 uur. Daar zijn tal van (speel)attracties: gardi- rolbaan. levende muziek en een spelenkermis. In samenwerking met de politie wordt de straat afge zet. Voor informatie tel. 125736, vragen naar Corrie of Iris. LEIDEN Wie de gezapige poli tieke verhoudingen van nu bekijkt zal het niet zeggen, maar Leiden heeft roerige tijden gekend. Zo Was er een tijd waarin politici met el kaar op de vuist gingen en burgers werden verbannen. Het betreft hier de Hoekse en Kabeljauwse twisten die rond 1445 hoog oplaaiden. Het door de vereniging Oud-Lei den bekroonde artikel over de Hoekse en Kabeljauwse twisten opent het Leids Jaarboekje 1988 dat vanmorgen aan burgemeester Goekobp werd aangeboden. Het is het tachtigste jaarboekje van een ononderbroken reeks die in de boekenkast inmiddels één meter en vijfenveertig centimer telt, al dus de voorzitter van de redactie commissie Ingrid Moerman in haar voorwoord. De schrijvers Ladan en Netiv schilderen in het jaarboekje met veel gevoel voor detail de scher mutselingen die de nodige slacht offers eisten. In het jaarboekje wor den ook nu weer vele historische onderwerpen aangesneden die te maken hebben met Leiden en om liggende plaatsen. Zo schrijft Jaak Slangen over Leiden in de novembermaand van 1918. Een periode waarin een revo lutie op uitbreken srond. "Tal van bezitters hadden rode lappen ge kocht voor geval van nood. de ge hele bourgeoisie was onder een hoedje te vangen", schreef de Leid se communist en letterkundige J.A.N. Knuttel in zijn biografie. Tegen het einde van de Eerste Wereldoorlog bestond er angst bij de gegoede burgers dat de revolu tie vanuit Rusland naar Nederland zou overslaan. Die angst leek be waarheid te worden toen socialis tenleider Troelstra dreigde met de greep naar de macht van arbeiders en soldaten. De revolutie werd niet bewaarheid. Integendeel. Volgens Slangen kwam er een contrarevo lutie. De Leidse notabelen konden opgelucht ademhalen. Gasprijs Hoewel Nederland niet in die verschrikkelijke Eerste Wereldoor- lijk open gaat. uiterlijk mid den volgend jaar. De projectontwikkelaar wil ruim 40 kamers maken in het voormali ge Van Wijk-complex en zal de ge meente deze week om een bouw vergunning vragen. Uit voorover leg is, volgens directeur Swaak van Erica, gebleken dat de gemeente positief staat tegenover het hotel plan. Een informatie-avond voor de buurt heeft Swaak er van over tuigd dat ook uit die hoek geen pro blemen zijn te verwachten. "Het wordt een comfortabel ho tel met een sfeer die past in de oude binnenstad", aldus Swaak. De Leidse architect Van Oerle heeft een ontwerp gemaakt voor de ver bouwing van het bestaande pand. De entree van het hotel, met een uitstekende luifel, komt aan het Levendaal. Op de begane grond zijn een receptie, de eet- en ontbijt zaal, een bar, keuken en de nodige vergaderfaciliteiten gesitueerd. De hotelkamers, 44 in getal, zijn ver deeld over drie verdiepingen aan de Hoge woerdzij de. De prijs van een tweepersoonskamer met bad zal rond de 100 gulden liggen. Vol gens Swaak is er in Leiden drin gend behoefte aan een dergelijk middenklasse hotel. Dit zou uit verschillende onderzoeken zijn ge bleken. Het Best Westernhotel maakt deel uit van een internationale ho telketen die vestigingen heeft over de hele wereld, aldus Swaak. In log betrokken was. was de situatie in Leiden beslist niet rooskleurig. Arbeiders werden in 1914 onder de wapenen geroepen waardoor me nig gezin het zonder inkomen moest stellen. Arbeiders raakten ook hun werk kwijt door een da ling in de industriële bedrijvigheid. Prijzen van voedsel schoten om hoog. De Leidse gemeenteraad be sloot ook tot een verhoging van de gasprijs. Anders dan nu stak de overheid geen poot uit om het leed voor de armste gezinnen te verzachten. Dat werd gewoontegetrouw overgela ten aan het particulier initiatief. In 1914 richtten verschillende notabe len het Leidsch Steun Commité op. Zo werd er gezorgd voor ontspan ning en ontwikkeling van werklo zen en kwam er een werkverschaf fingsproject voor vrouwen bij het Volkshuis. Dat de situatie niet verbeterde maar eerder verslechterde, bleek uit de handtekeningactie die socia listische vrouwen hielden tegen de stijgende voedselprijzen. In 1916 stagneerde de aanvoer van aan Lei den toegewezen 'regeringsvar kens', zodat er een nijpend gebrek aan vlees ontstond. In de winter maanden van 1917 werd de situatie zelfs hachelijk. Het avondonder wijs stopte om brandstof te sparen. Na veel moeilijkheden kwam in december van dat jaar een 'volks gaarkeuken' bij het slachthuis ge reed. Veel Leidenaars stelden zich vanaf dat moment tevreden met 'eenheidsworst', 'eenheidsbrood' en 'glaskoppen', zoals in die tijd de aardappelen van zeer slechte kwa liteit werden genoemd. De erbar melijke situatie onder de armen van de stad leidde volgens Slangen tot een aanzienlijke winst van de Sociaal Demokratische Partij (SDP) bij de verkiezingen van 1917. Onvrede Behalve bij de bevolking ont stond ook bij de in Leiden geleger de soldaten onvrede over de belab berde situatie. De stad herbergde destijds heel wat militaire instellin gen. Denk maar aan het militaire Nederland is al een tiental van der gelijk hotels gevestigd. De plaats in Leiden is volgens Swaak ideaal omdat het hotel een paar minuten lopen van het centrum ligt en ook dicht bij in- en uitvalswegen van de stad. Het Van Wijk-complex wordt momenteel ingrijpend verbouwd. In het gebouw komen 50 apparte menten. een Deka-supermarkt en een parkeergarage. Aan de Hoge- woerd, op de verdiepingen onder het hotel, is het bedrijf Inter Docu mentation Company gevestigd. De gebruikers van het complex krij- LEIDEN/LISSE In de maand augustus is de werkloosheid in de regio Leiden toegenomen en in Lisse afgenomen. Bij het Geweste lijk Arbeidsbureau Leiden schre ven 1046 mensen zich in als werk zoekende terwijl 866 zich uitschre ven. De toename van de werkloos heid in Leiden met 180 wordt goed gemaakt door de vermindering van werkloosheid bij het bureau Lisse met 220. De toename in Leiden wordt voor een deel veroorzaakt doordat een dubbele stroom academici af studeerde. Deze maanden stude ren zowel de laatste studenten 'ou de stijl' als het eerste jaar van 'nieu we stijl' af. Door dit 'stuwmeer' van academici steeg het aantal werklo ze academici bij het GAB tot 1661. De grote hoeveelheid uitschrij vingen in Lisse heeft alles te ma ken met seizoenwerkzaamheden in de bloembollensector. Het GAB voerde hier een actief bemidde- lingsbeleid door bedrijven van te voren een schatting te vragen van benodigd personeel. Hierdoor was het GAB redelijk in staat om aan de vraag te voldoen. In de maand augustus waren zijn er bij het GAB 149 vacatures inge diend en dat zijn er 22 vacatures minder dan in die maand van het hospitaal en invalidentehuis, Kweekschool voor de Zeevaart en drie kazernes Doelen-, Witte Poort- en Morspoortkazerne. In Leiden werd een soldatenraad op gericht die later de revolutie pre dikte. Op het eind van 1918 bracht het Leidsch Dagblad de zoveelste jobs tijding: de 3 October-Vereeniging kon de Leidenaars geen feest in het vooruitzicht stellen. Een maand la ter raakten de gemoederen tot het kookpunt verhit. Inmiddels was al het 'Revolutionair-Socialistisch Comité tegen den Oorlog en zijn gevolgen' (RSC) opgericht. De mensen die hieraan meededen zei den zich niet meer te kunnen vin den in de naar hun mening te slap- gen elk een eigen entree zodat ze geen last van elkaar hebben. De parkeergarage biedt volgens Swaak ook voldoende ruimte voor vorig jaar. Van de vervulde vacatu res is in 44 procent van de gevallen door het GAB bemiddeld. Het aan- Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude Overige Rayon Hillegom Lisse Noordwijk Noord wijker Sassenheim Voorhout Overige Rayon Lisse Totale pe houding van de SDAP, de vroe gere PvdA. Landelijk bekende socialistische leiders zoals Troelstra en Wijnkoop pleitten op 11 november voor revo lutie. Die avond zijn er ook in Lei den twee bijeenkomsten die waren georganiseerd door het revolutio naire RSC. In De Graanbeurs hoor den 350 mensen, onder wie vele mi litairen, dat "arbeiders en soldaten nu maar moeten weten wat ze te doen staat". Dit was het begin van een roerige week. Zelden is vol gens Slangen in Leiden zo vaak vergaderd als in die dagen. Op 12 november vergaderden vermoedelijk een aantal leden het RSC in de zaal van Dool aan de Ou de Herengracht over de vraag of er greep naar de macht moest worden X het hotel dat nu als laatste een be stemming heeft gekregen in het voormalige bedrijfscomplex. Het complex zit nu tot de nok toe vol. tal werkzoekende schoolverlaters zijn in beide rayons gedaald ten op zichte van het vorig jaar. 1988 85 229 2253 229 171 53 21 197 42 62 3342 149 121 149 68 77 49 613 3955 gedaan. De al eerder genoemde communist Knuttel beschrijft in zijn autobiografie hoe de RSC on der druk werd gezet door ene Jaap de Bruin die leider was van de sol datenraad. De Bruin "achtte zich in staat met zijn compagnie machine geweren de Breestraat aan weers zijden van het stadhuis af te zetten en van wie hadden ze dan tegen stand te verwachten?" Knuttel wist de meeste revolutionairen van het ongewisse avontuur af te hou den. Ook op de vergadering twee da gen daarna in De Graanbeurs bleef het bij aansporingen tot revolutie. Daarna kwam in Leiden een tegen beweging op gang. In een manifest dat paginagroot in het Leidsch LEIDEN Verplaatsing van de betoncentrale van de Zoeterwoud- seweg naar het gebied Mors 4 is verplaatsing van de overlast, vre zen bewoners van de Haagweg. Ia de buurt is een actie op gang geko men om de komst van de betoncen trale op het Werninkterrein tegen te houden. De initiatiefnemers ver wijten de gemeente en de provin cie de zaak rooskleuriger voor te stellen dan zij in werkelijkheid is. Op dinsdag 20 september wordt in het Stadsbouwhuis een hoorzit ting gehouden over de afgifte van een hinderwetvergunning voor de nieuwe centrale. De initiatiefne mers van de actie roepen de buurt op massaal te gaan protesteren te gen de komst van de betoncentra le. Een bezwaarschrift is ter onder tekening rondgestuurd. In dit bezwaarschrift wordt de gemeente verweten mee te willen werken aan de verhuizing van de centrale nog voordat er voor het ge bied een bestemmingsplan is vast gesteld waaraan de bewoners rech ten kunnen ontlenen. Het ontwerp- bestemmingsplan 'Tussen Rijn en rail' komt binnenkort overigens aan de orde in de raadscommissie "Het nu reeds verlenen van een vergunning voor de centrale staat een objectieve beoordeling van dit ontwerp in de weg", schrijven de bewoners. Zij stellen dat er in de huidige si tuatie al sprake is van overlast en dat de woonboten en huizen langs de Haagweg als een soort natuurlij ke geluidswal dienen. De overlast Onderscheiding voor slagerijen LEIDEN - Een aantal slagers uit de regio heeft een onderscheiding ge kregen van het Instituut Ambach telijke Slagersprodukten. De prij zen voor zelfgemaakte produkten werden gisteren in 't Spant in Bus- sum uitgereikt door Cees Schilper- oort. De onderscheiden slagerijen zijn: keurslagerij Scholten in Sas senheim, keurslagerij J.H.J. Vooys in Katwijk (voor zes produkten), keurslagerij A. de Mooy in Rijns burg, slagerij G. Th. Koekenbier in Leiden (voor drie produkten), sla gerij J H.J. Visser in Leiden, slage rij M.F. Verberg in Leiden, slagerij Ton de Vrind in Leiden, slagerij B. Owel in Leiden, slagerij P. v.d. Berg in Warmond (voor vijf pro dukten) en slagerij C.J.M. van der Meer in Roelofarendsveen. Dagblad van 15 november 1918 verscheen werd de Leidse burgerij tot kalmte gemaand. Uiteenlopen de organisaties van industriëlen, patroons en middenstanders tot li berale, vrijzinnig-democratische en confessionele kiesverenigingen en studentenverenigingen steun den dit initiatief. Er kwam een Leidse burgerwacht die de stedelij ke autoriteiten ter zijde kon staan. Op zondag 17 november erkende Troelstra 'krijtbleek' ten overstaan van partijgenoten 'dat hij de machtsverhoudingen niet juist heeft ingezien'. Het betekende het einde van alle revolutionaire aspi raties. De volgende dag werd de burgerwacht officieel beëdigd door de burgemeester, 's Avonds raakte Leiden in een feestroes. Officieren tooiden zich met oran je-sjerp. De studenten van Minerva vierden het succesvolle aandeel van hun Pro Patria aan de contrare volutie. De Breestraat was afgela den met feestvierende Leidenaars die hun schade van de gemiste 3 oktoberviering inhaalden. Een ka ter resteerde voor de revolutionaire Leidenaars. In het Leids jaarboekje 1988 staan verder de volgende artikelen: 'Leiden 1445. Hoeken in verzet' door R. Ladan en A.H. Netiv; Zilve ren schutterspenningen van Lei den door W.F. van Zegveld; De ramp met het kruitschip uitge beeld door Milatz door P.J.M. de Baar; Het Liernurstelsel en Leiden door ir. L. Barendregt; 'Een pot piccalilly voor Westerbork. Verslag van de vernietiging van het Joodse weeshuis te Leiden in 1943' door G. Kerkvliet en M. Uitvlucht; Gevel stenen in Leiden IV door J.P. Zwa nenburg; Ruzie om een voetpad door M.H.V. van Amstel-Horak: Het is goud wat er blinkt door J.P van Brakel; 'Import is Voorhout niet vreemd. De volkstelling van 1840' door E. van der Hoeven; Ar cheologische kroniek door H. Suurmond-van Leeuwen en 'De leidse monumenten en het Leidse stadsgezicht. Veranderingen in het stadsbeeld in 1987' door E.J. Veld- huyzen. wordt bij de komst van de centrale alleen maar erger, vrezen de bewo ners: "Kennelijk redeneert de ge meente dat het lawaai aan de Haag weg toch al erg is. het maakt niet uit of dit nog erger wordt". Het onderzoek dat in opdracht van de gemeente is uitgevoerd naar de te verwachten overlast, geeft volgens de bewoners onvoldoende duideli jkheid over de nieuwe situa tie: "Er worden geen maatregelen genoemd ter bestrijding van het la waai van de centrale anders dan dat deze geheel gesloten moet zijn". Volgens de aanvraag van de hinderwetvergunning zijn nog niet alle gegevens bekend omdat het ontwerp voor de nieuwe centrale nog niet af is. De bewoners vrezen echter dat de grote lawaaimaker van het bedrijf - de grijperkraan - vlak bij de woonboten komt te staan. Weer kort geding tegen taxibedrijf LEIDEN De Leidse ondernemer N Blonk heeft opnieuw een kort geding aangespannen tegen de di recteur van Kerkhof-taxibedrijf A. Koot. Blonk wil dat het taxibedrijf het bedrijfspand Narmstraat 2 ont ruimd. Eind juli diende er ook al een kort geding over hetzelfde pand. Blonk eiste toen dat Koot het ge bouw zou afnemen, er was al eer der een koopovereenkomst tot stand gekomen. Blonk won dat ge ding en mocht Koot dwingen het pand af te nemen door hem te laten opsluiten. Daar is het echter niet van geko men. Blonk vreesde de koopsom uiteindelijk toch niet te krijgen en sloot met Koot een overeenkomst dat hij het pand mocht verkopen. Intussen heeft directeur Koot van Kerkhof geprobeerd zijn taxi bedrijf te verkopen. Via een adver tentie in een landelijk ochtendblad heeft hij zijn bedrijf te koop aange boden. Verschillende taxibedrij ven hebben gereageerd, maar tot een overname is het niet gekomen. Driekwart eeuw slavische talen rijksuniversiteit LEIDEN - De vakgroep Slavische taal- en letterkunde van de univer siteit herdenkt op vrijdag 7 oktober dat het 75 jaar geleden is dat Nico- laas van Wijk, de eerste hoogleraar in de Baltoslavische talen, in Lei den zijn inaugurele rede hield. De herdenkingsbijeenkomst be gint om 16.15 uur met een lezing van prof. dr. A. van den Baar, hoog leraar Slavische taalkunde in Utrecht. Rond vijf uur wordt een herdenkingsbundel gepresenteerd waarna prof. dr. K. van het Reve in de universiteitsbibliotheek een tentoonstelling over het leven en werk van Nicolaas Van Wijk zal openen. De bijeenkomst heeft plaats in zaal 011 van gebouw 1175 op het Witte Singel-Doelenterrein. Bus 16 mogelijk naar Stevenshof LEIDEN Bewoners van het nieuwste gedeelte van de Stevens hof kunnen binnenkort gemakke lijker gebruik maken van het open baar vervoer. De bewoners van dat stadsdeel tussen Hadewychlaan en Stevenspark hoeven dan niet meer eerst naar de Stevenshofdreef te lo pen. Buslijn 16 wordt tijdelijk doorgetrokken van de Smaragd laan naar de Charley Tooropstraat in Stevenshof. Doortrekking is mogelijk omdat bus 16 straks via de Langegracht en niet meer via de Breestraat rijdt. Dat levert een tijdsbesparing op zo dat de lijn naar de Stevenshof kan worden doorgetrokken. Vanaf de Smaragdlaan rijdt de bus naar de Hoge Morsweg, vervolgens via de Haagse Schouwweg naar de Hade wychlaan en verder naar de Toor opstraat. Wanneer de nieuwe regeling pre cies ingaat is nog niet bekend. De gemeente is nog in onderhandeling met de NZH. Zodra de buslijn wordt doorgetrokken zal dat in ad vertenties worden aangekondigd. Ouderen gratis naar Schouwburg LEIDEN De 3 October-Vereeni ging organiseert op zondag 2 okto ber twee gratis voorstellingen voor 65-plussers. In de Leidse schouw burg treden Piet Bambergen en Rudy Falkenhagen op met hun programma 'Een hoofstak apart'. De voorstellingen beginnen om 12.00 en 16.00 uur. Gratis kaarten zijn vanaf heden verkrijgbaar bij de Leidse schouwburg aan de Ou de Vest. Mannen juli 1988 aug. 1 juli 1988 a lOUt Keur van verhalen in 80ste Leids Jaarboekje Het revolutiegevaar is bezworen, Leiden viert feest in de Breestraat voor het stadhu is op 12 november 1918. ADVERTENTIE Hebt u belangstelling voor de geschiedenis en de monu menten van Leiden en omgeving wordt dan lid van de VERENIGING OUD - LEIDEN Lidmaatschap 27,50 p.j. (jeugdleden tot 25 jaar 20,-) giro 175228, waarvoor u het JAARBOEKJE en GRATIS TOEGANG tot de lezingen ontvangt. Bovendien kunt u deelnemen aan excursies. Adres: Postbus 917, 2300 AX Leiden tel. 891043 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13