Q Q 'Ik maak films omdat ik van filmmaken houd' Een ongecontroleerde reeks van grappen Veel effecten, weinig wol VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1988 PAGINA 9 BIOSCOPEN In afwachting van Eddie Murphy's laatste en in eigen land zeer succes volle komedie 'Coming to America' (waarin hij binnen de perken van betamelijkheid schijnt te blijven) draait deze week 'Raw' in Leiden, een registratie van een live optre den. Alleen het begin van 'Raw' is filmisch. De cijfervolgorde 1968 verschijnt in beeld en we zien beel den van een keurig familiefeestje, waarbij op de achtergrond 'Ain't too proud to beg' van The Tempta tions weerklinkt. Ter verhoging van de feestvreugde mogen alle kinderen een nummertje opvoe ren. De een doet een dans, de twee de zingt een lied en de derde vertelt een schuine mop. De ouders van het laatste kind buigen beschaamd het hoofd, maar een goedgemutste oom moet er hartelijk om lachen. "Dat kind heeft talent", roept hij. Twintig jaar later wordt dezelfde jongen in een sjieke auto voor de deur van een theater afgezet. Hij begeeft zich, omringd door lijf wachten, naar het podium: Eddie Murphy. Het is het begin van bijna anderhalf uur keiharde grappen, imitaties en beledigingen. In Euro pa kennen wij Eddie Murphy ei genlijk alleen als filmacteur, maar in de Verenigde Staten is hij even zeer bekend als stand up comedian in de orde van Lenny Bruce en Ri chard Pryor. Hij doet een onopgesmukte show met een barkruk als enig de cor, en alleen woord en mimiek als wapens. De microfoon doet daar naast nog dienst als symbool voor dick, en dat is, samen met pussy, het meest voorkomende woord in de show. Vooral als hij een langdurige ver handeling houdt over de manier waarop mannen en vrouwen met elkaar omgaan. Vrouwen zijn wraakzuchtig en mannen zijn te in schikkelijk. Maar als de vrouwen tijdens het liefdesspel (Murphy kiest hier natuurlijk het woord fuck) intens kreunen weet een man dat hij haar kan bedriegen. Dan kan ze niet meer buiten hem. En wie Eddie hierop durft tegen te spreken, is een huichelaar. Zo gaat het een hele tijd door, en als u het mij vraagt, zo gaat het iets te lang door. Murphy is een prach tige komediant en zijn imitaties van Michael Jackson, Bill Cosby en Italiaanse macho's mogen ge zien en vooral gehoord worden. Maar het punt van verzadiging is in 'Raw' snel bereikt. Misschien omdat zo'n show als filmregistratie toch altijd iets van zijn zeggings kracht verliest. Misschien omdat het Nederlandse publiek wel wat beledigingen gewend is. Freek de Jonge en Youp van 't Hek sparen de minderheden immers net zo min als Eddie Murphy. Daardoor is het schokkende eraf en blijft een ongecontroleerde reeks van grap pen over. Soms leuk, soms niet. De recensent schudt in dergelijk ge vallen een standaardzin uit de mouw: voor de liefhebber. BART JUNGMANN 'Poltergeist III'; regie: Gary Sherman; hoofd rollen: Heather O'Rourke, Nancy Allen en Tom Skerritt; theater: Luxor, Leiden In 1949 liet Jean Cocteau de dichr- ter Orpheus door een spiegel stap pen om zijn geliefde Eurydice in de onderwereld te zoeken. Bijna veer tigjaar later fungeren spiegels voor de zoveelste maal als de grens tus sen deze en gene zijde. 'Poltergeist III' vormt verder in alle opzichten het tegendeel van Cocteau's meesterwerk: waar eens poëzie, fantasie en gevoel was, is nu slechts hol geweld van beeld en geluid. Het is natuurlijk niet eerlijk deze twee films naast elkaar te zetten, maar bij het zien van zoveel duur geproduceerde geestdodende on zin, verlang je weer naar de een voud van een werkelijk geestrijke kunstenaar. De drie achter de titel op zich is al een aanduiding voor een weinig geïnspireerd produkt, maar het uit melken van een succesformule hoeft toch niet per definitie alleen 'meer van hetzelfde' te betekenen. 'Poltergeist III' neemt niet eens de moeite iets toe te voegen aan het re pertoire van horror-effecten. Carol Anne wordt dit keer door de bekende geesten lastig gevallen in een futuristische wolkenkrab ber. De oom en tante bij wie zij lo geert mogen het nu met de hulp van een psychiater en de magische krachten van Tangina opnemen te gen onwillige liften, bevroren au to's, elektrische schichten en grijp grage lijkehandjes. Het enige winstpunt van deze film is het optreden van acteur Tom Skerritt. Dat is al. Wanneer komen die naar de kassa luisteren de producenten toch eens tot het inzicht dat effecten alleen niets waard zijn? Juist, wanneer ieder een deze film links laat liggen. LEONARD ENGEL Regisseur Roman Polanski stelt zichzelf geen vragen over het waarom Volgende week gaat 'Fran tic', zijn nieuwste film in première, en daarom was re gisseur Roman Polanski een paar dagen in Neder land. Polanski's opzienba rende privéleven heeft de aandacht voor zijn werk vaak overschaduwd, maar in onderstaand interview vormen zijn films het ge spreksonderwerp. "Het meest bevredigend is het monteren omdat alles dan plotseling tot leven komt". door Ingrid van Frankenhuyzen AMSTERDAM - 'Zo lang ik mij kan herinneren, is de scheidings lijn tussen fantasie en werkelijk heid voor mij altijd hopeloos vaag geweest. Ik heb daardoor meer ver driet, conflicten, rampen en teleur stellingen gehad dan de gemiddel de mens. Maar er zijn ook deuren voor me geopend, die anders geslo ten zouden zijn gebleven'. Aldus filmregisseur. Roman Po lanski in zijn in 1984 verschenen autobiografie. Polahski is een man die zo mogelijk nog beroemder is geworden door zijn turbulente pri véleven dan door zijn films. De my thes rond zijn persoon hebben te vaak de aandacht voor zijn werk overschaduwd. Ter informatie maar wat feitelij ke gegevens uit zijn leven. Als joods en Pools jongetje van zeven (hij wordt geboren in 1933), komt Polanski terecht in het beruchte getto van Warschau. In tegenstel ling tot zijn ouders ontkomt hij aan deportatie naar Auschwitz. Hij wordt bij arme boeren op het land ondergebracht. Na de oorlog is Polanski aanvan kelijk het type van twaalf ambach ten en dertien ongelukken. Uitein delijk belandt hij op de beroemde filmacademie in Lodz. Hij ont vlucht daarna het door hem gehate communistische systeem om zich in Parijs en later Londen en Los Angeles te vestigen. Hij maakt naam als regisseur en in 1968 trouwt hij met actrice Sharon Tate. Een jaar later wordt zij. acht maanden zwanger, thuis met enkele vrienden vermoord door leden van de Charles Manson- bende. In 1976 wordt Polanski voor vooronderzoek in hechtenis geno men op beschuldiging van ver krachting van een dertienjarig meisje. Polanski heeft dat zelf al tijd ontkend. Gevolg is wel dat hij, om verdere gevangenisstraf te ont lopen, Amerika verlaat en zich weer in Parijs vestigt. Daar woont hij sinds enkele jaren samen met de hoofdrolspeelster in zijn nieuwe film: Emanuelle Seigner. De films van Polanski lopen qua genre behoorlijk uiteen, maar twee thema's keren in zijn werk steeds terug: de geïsoleerde mens in con flict met zijn vijandige omgeving en de maatschappij gezien als een doolhof. Sex en geweld liggen in zijn films vrijwel altijd in eikaars verlengde. Twee van zijn vroege films staar, duidelijk onder invloed van het ab Roman Polanski: Als ie besluit een boek of een toneelstuk te bewerken, vind ik dat je absoluut trouw surdisme, een stroming die eindja ren vijftig de theaterwereld uit haar slaap deed opschrikken: 'Mes in het water' uit 1962 en 'C.ul de Sac' uit 1965. Van horror is Polanski eveneens gecharmeerd en twee klassiekers in dit genre staan op zijn naam: 'Rosemary 's Baby' en 'Le Locatai- re' uit respectievelijk 1968 en 1976. Met 'Chinatown' vond hij de weg naar het grote publiek. 'Frantic', zijn nieuwste film, is een regelrechte thriller. Een Ame rikaans cardioloog, Richard Wal ker (Harrison Ford), komt met zijn vrouw naar Parijs voor een con gres. In het hotel neemt hij een douche waarna zij spoorloos ver dwenen is. Al snel blijkt dat haar verdwijning te maken heeft met de verwisseling van twee identieke koffers. Tijdens zijn speurtocht ontmoet hij Michelle, een koerierster. Zon der dat zij precies wist wat ze smokkelde, zijn Walker en zij nu in het bezit van een kryton, een elek tronisch ontstekingsmechanisme voor nucleaire wapens. Allerlei louche figuren en geheime dien sten belagen het duo dat daardoor in spannende maar ook grappige en ontroerende situaties verwik keld raakt. uitgangspunt voor rijs", hij of zij niet terugkomt. En komt hij wel terug? Op welk moment moet je je echt zorgen gaan maken en iets gaan onderne men? Richard Walker, een heel herkenbaar en gewoon iemand en beslist geen held, overkomt zoiets. Zijn vrouw verdwijnt spoorloos. Hij is in Parijs en spreekt geen woord Frans. Maar in het bureau cratische Parijs is hij wel op hulp van anderen aangewezen". "Ongeveer drie maanden. Echt hard gewerkt. Elk uur, elk week end. Het vervelende van het schrij ven van een script is, en daarom haat ik het ook zo, dat je er nooit mee ophoudt. Niet alleen achter je typemachine ben je er mee bezig, maar ook als je onder de douche staat en zelfs als je slaapt, laat het je niet los". - Vroeger schreef u uw scenario's terwijl u aan het skiën was (de gro te hobby van Polanski). "Dat kan nu niet meer omdat Ge rard (Gerard Brach, de vaste mede schrijver van Polanski) zijn flat zo wat niet meer uitkomt. Het schrij- i gebeurt dus in zijn huis in Pa- "De grondgedachte van de film is een obsessie die we bijna alle maal wel kennen: een geliefde gaat de deur uit om bijvoorbeeld een pakje sigaretten te kopen en hij of zij komt niet meer terug. Je vraagt jezelf af wat er gebeurd kan zijn en (Zucht). "Dat is zo moeilijk te zeggen. Ik houd me niet zo met die vraag bezig. Wanneer de tijd daar is, weet ik dat ik een film wil ma ken. Ik maak films omdat ik van filmmaken houd en altijd gehou den heb. Maar waarom? Ik vraag mezelf ook nooit af waarom ik iets eet, waarom ik fiets, ski of acteer. Het waarom interesseert me niet". "Op het ogenblik zit ik in zo'n op windende en tegelijkertijd frustre rende periode waarin ik een beslis sing moet nemen wat ik nu ga doen. Het is zoiets als in een restau rant de menukaart lezen: je weet dat je trek hebt in vis, maar welke weet je niet. Misschien heb je de laatste dagen wel genoeg vis gehad en heb je trek in een stuk vlees. Het enige dat ik weet is dat ik nu even geen film met een gecompliceerde en wetmatige structuur als die van 'Frantic' wil maken. Meer iets waarin ik me kan concentreren op artistieke problemen. Maar willen is het grootste probleem. Het be langrijkste is dromen en verlan gens te hebben". - Wordt het dromen in de loop der jaren minder? "Nee, dat hangt af van de perio de. Natuurlijk is het zo dat hoe meer je bereikt des te minder je droomt. Je verlangens worden ten slotte tastbare objecten. Maar zo lang je dromen blijven liggen op het vlak van je verbeelding blijf je iets willen. Het moment dat je ge lukkig maakt, is het moment dat die verbeelding werkelijkheid wordt. Daarna is het over en begint het opnieuw". - Filmmaken is voornamelijk or ganisatie- en regelwerk. U heeft daar een hekel aan. Op welke mo menten tijdens het maken van een film heeft u het gevoel: hier doe ik het voor? (Denkt diep na). "Het meest be vredigend is het monteren, omdat je dan het eerste resultaat van je werk ziet en alles plotseling tot le ven komt. Natuurlijk zijn er meer prettige momenten tijdens dat pro ces. Het ergens naar toe werken is altijd het leukst. Maar na het mixen is het voor mij wel voorbij, then I am through with it". - Er worden steeds vaker boeken verfilmd en in het theater is er een trend om toneelstukken zer vrij te bewerken. Want vindt u van trouw of ontrouw aan de oorspronkelijke schrijver? Ik vind absoluut dat je trouw moet zijn. Als je besluit een boek of toneelstuk te bewerken, heb je be paalde redenen waarom je dat boek zoals het is, zo mooi vindt. Je moet die redenen gebruiken. Tur ning the original upside down, dat zou ik nooit doen. Ik heb tot nu toe drie boeken verfilmd en ik ben al tijd zo trouw mogelijk geweest. Je moet trouw zijn aan de geest van het boek en aan het verhaal". "Ik herinner me dat ik als kind gek was op een aantal romans die ik wilde verfilmen als ik later regis seur zou worden. Ik beloofde me zelf plechtig die boeken trouw te zullen zijn omdat ik altijd zo vrese lijk teleurgesteld was als ik 'mijn' boek door anderen verfilmd zag. Mijn lievelingspersonages kwa men ineens niet meer in de film voor of er waren nieuwe bij geko men die ik helemaal niet wilde. Voor mij was het een heel ander verhaal geworden". (OP)NIEUW 'Poltergeist 3' - Luxor, Leiden 'Raw' - Lido, Leiden 'Hot Bubblegum op vrijersvoeten' - Israëlische film over pubers die de liefde ontdekken. Euro, Alphen 'Broadcast News' - sentimenteel-ko- mische indrukken van de dagelijkse praktijk bij een Amerikaans nieuws programma. Euro, Alphen Round Midnight' - saxofonist Dexter Gordon zwalkt melancholisch door het artistieke Parijs van de jaren vijf tig, Greenway, Voorschoten 'Between Lovers' - Rex. Leiden 'De troetelbeertjes' - City, Katwijk 'My little pony' - Greenway, Voor schoten BLIJVERS 'Deadly Pursuit' - Sidney Poitier en Tom Berenger maken jacht op gewe tenloze boef. Voorspelbaar en toch spannend, Lido, Leiden 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - stijlvolle en elegante ver filming van roman van Milan Kunde- ra, Lido, Leiden 'Rambo III' - John Rambo neemt het op tegen het Russisch leger in Afgha nistan, City, Katwijk en Euro, Alphen 'The last emperor' - Oscar-winnend epos over laatste keizer van China, Trianon. Leiden en Greenway. Voor schoten 'Salsa' - Latijnsamerikaans dansspek- takel in de orde van 'Dirtv Dancing'. Lido, Leiden 'Crocodile Dundee 2' - argeloos na tuurmens raakt opnieuw in de clinch met Newyorkse gangsters, Lido. Lei den en Euro. Alphen 'Honneponnetje' - naïef meisje laat erotische fantasieën van oudere he ren overkoken. City. Katwijk Three men and a baby' - succesvolle komedie van Franse makelij ging nog eens door de gehaktmolen van Holly wood en het resultaat is best aardig. Greenway, Voorschoten 'Jungle Book' - Walt Disney-film vol komische avonturen van het jongetje Mowgli - Lido, Leiden 'De Reddertjes' - Greenway, Voor schoten DEN HAAG 'Colors' - Asta (463500). 16 jr. 'Three men and a baby' - Asta. al. 'Salsa', Asta, al. 'Milagro Beanfield War' - Babylon (471656). al. 'Powaqqatsi' - Babylon, al. 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' Babylon, al. 'Rambo III' - Cineac (630637), 12 jr. 'Poltergeist 3' - Cineac, 16 jr. 'Bright lights, big city' - Cineac, al. 16 jr. love' - Metropole (456756), The Last Emperor' - Metropole. al. "Crocodile Dundee 2' - Metropole. al. Appointment with death' - Metropo le, al. 'Deadly Pursuit' - Metropole. 12 jr 'Cry Freedom' - Odeon (462400), al. "De mafiakoning' - Odeon. 16 jr 'Action Jackson' - Odeon. 16 jr Police Academy 5' - Odeon. al. 'De naam van de roos' - Studio 656402). 16 jr. 'Sign of the times' - Studio, a). 'Oci Ciornie' - Studio, 16 jr. AMSTERDAM 'Powaqqatsi' - Alfa (278806). al. 'Bright lights, big city' - Alfa, 12 jr. 'Man in love' - Alfa, 16 jr. 'Moonstruck' - Alfa. al. 'The last emperor' - Alhambra (233192), al. 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - Alhambra, al. 'Colors' - Bellevue Cinerama (234876), 16 jr. 'Police Academy 5' - Cinerama, al. 'Milagro Beanfield War' - Calypso (234876). al. 'Raw' - Calypso. 16 jr. 'Beyond Therapv' - Cinecenter (236615), al. 'A Clockwork Orange' - Cinecenter, 16 jr. 'Der Himmel über Berlin' - Cinecen ter, 16 jr. 'Oei Ciornie' - Cinecenter. 16 jr. 'Deadly Pursuit' - Cinema Int., 12 jr. 'No Way Out' - Cinema Int., 12 jr. 'Poltergeist 3' - City (234579), 16 jr. 'Gooi mamma uit de trein' - City, al. "Three men and a baby' - City, al 'Rambo III' - City, 12 jr. 'Action Jackson' - City. 16 jr. •C'eravamo tanti amati' - Kriterion, (231708), 16 jr 'Carmen' - Kriterion. 16 jr. 'Amanda bv night 2' - Parisien (246540), 18 jr. 'Hot Lips' - Parisien. 18 jr. 'A month in the country' - The Mo vies, 16 jr. 'Sammy and Rosie get laid' - The Mo vies. 16 jr. 'Sign of the times' - Tuschinski (262633). al. 'Appointment with death' - Tuschins ki, al. 'Cry Freedom' - Tuschinski. al. 'Crocodile Dundee 2' - Tuschinski. al. 'Maurice' - Tuschinski. al. 'Deadly Pursuit' - Tuschinski, 12 jr. 'Rambo 3' - Tuschinski Cineac (243639), 12 jr. 'Ironweed' - De Uitkijk (237460), 16 jr. TELEVISIE Na zijn successen, zowel artis tiek als financieel, heeft Francis Coppola een periode gehad waarin hij de grenzen van de ci nema verkende. Hoewel hij daar in duidelijk refereerde aan suc cesvolle jongerenfilms uit de ja ren vijftig, sloegen die projecten niet bij het grote publiek aan. Maar nu al is te merken dat 'The Outsiders' en 'Rumble Fish', beide pakweg vijf jaar geleden gemaakt, op weg zijn naar een bijzondere status. BBC 2 zendt de films morgen avond achter elkaar uit. Elemen ten van melodrama en de eerste speelfilms van Fritz Lang heeft hij samengevat in huilerige ver haaltjes van gevoelige pubers die overeind trachten te blijven in een boze buitenwereld. Matt Dil lon is daarvan de personificatie. 'The Outsiders' is te zien om 22.35 uur, 'Rumble Fish' om 00.05 uur. Popidool Madonna kwam als filmactrice het best uit de verf in 'Desperately seeking Susan'. De rol van een ongecompliceer de vrijbuitster was haar op het lijf geschreven. Onder de regie van Susan Seidelman reageert Rosanna Arquette op een con tactadvertentie die voor Madon na is bedoeld. Dat is het begin van een hele reeks persoonsver wisselingen die heel komisch werken (zondag, 20.40 uur, Bel- gie 1). In de NCRV-serie Dwarslig gers (over mensen die zich door niemand laten tegenhouden op zoek naar recht) is dinsdag op Nederland 1 'La Historia Offi cial' te zien. Norma Alejandro speelt de rol van een Argentijnse lerares die zich onder het kolo nelsregime overeind houdt door de ogen te sluiten. Als een vrien din haar vertelt van de martel praktijken worden de ogen ge opend (19.45 uur). Tot dezelfde categorie behoort eigenlijk On the waterfront' van Elia Kazan, die dezelfde avond op België 2 is te zien (20.50 uur). Hier is Brando de dwarslig ger door in de havens van New York in verzet te komen tegen de macht van de vakbonden. Een dag later keert Brando terug op dezelfde zender in 'The Chase'. Robert Redford speelt een krui meldief die door allerlei omstan digheden van veel erger wordt verdacht en in zijn woonplaats het slachtoffer is van massahys terie. Sheriff Marlon Brando moet het hoofd koel houden (20.20 uur). FILMHUIZEN In het oeuvre van Alfred Hitchcock springt 'Rear Win dow' eruit als een bijna autobio grafische film. In de man die na een ongeluk vastzit aan zijn rol stoel en met een telelens de ge beurtenissen in zijn omgeving volgt, kan de positie van de regis seur zelf worden herkend. Grace Kelly speelt de minnares en zij was, zoals bekend, Hitchcocks favoriete actrice. James Stewart speelt de geblesseerde fotograaf die getuige is van een moord in de flat aan de overkant (dinsdag, 20.00 en 22.15, Kijkhuis). De gelijknamige verfilming die Fons Rademakers van Mu- lisch' boek 'De Aanslag' maakte, was vorig jaar goed voor een Os car. We zien Derek de Lint veran deren van een jongeman in een man van middelbare leeftijd. Hij kan een persoonlijke gebeurte nis uit de Tweede Wereldoorlog maar niet vergeten en Radema kers laat zien waarom (woens dag, 20.00 en 22.15 uur, Kijkhuis). Tot en met zondag is in het Kijkhuis nog 'September' te zien (zelfde tijden). Het is de laatste film van Woody Allen, waarvoor hij weer op de serieuze toer ging. Mia Farrow staat in het middelpunt van een familiedra ma dat zich afspeelt in een fraai landhuis. Regisseur Pier Pasoli- ni speelt in zijn film 'II Dccamc- rone' de rol van de schilder Giot to die de verschillende episoden uit deze film verbindt. De verha len van Boccacio zijn door Pasolini verplaatst van Florence naar Napels, maar het decor is middeleeuws gebleven (woens dag. 20.00 en 22.15 uur, Kijkhuis). In 'The Hit', een film van Step hen Frears, zien we John Hurt en Terence Stamp in een psycholo gisch gevecht. Stamp is een mis dadiger die destijds een maatje heeft verlinkt en zich schuil houdt in Spanje. Hurt ontvoert hem voor de definitieve afreke ning. Daarvoor moeten ze naar Frankrijk en Frears volgt de reis door onherbergzaam Spanje. Dat heeft een fascinerende film opge leverd. Van- en morgenavond in Filmhuis LVC (21.15 uur). Volgende week woensdag en donderdag draait hier 'Hail, hail, rock and roll'. Het betreft een portret van gitarist Chuck Berry. Gesprekken met collega-muzi kanten als Bo Didley en Litte Ri chard worden afgewisseld met veelzeggende beelden van een door Keith Richard georgani seerd jubileum-concert. De niet zo prettige karaktertrekjes van Berry komen daarin goed naar voren. Taylor Hackford deed de regie (21.15 uur). Eddie Murphy als Eddie Murphy in 'Raw'

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9