Aantal banen op Schiphol blijft groeien Dollar zet rem op rentestijging Bedrijf wil medewerkster na geslachtsoperatie ontslaan NISSAN SUNNY Bankiers VS: deel schulden Derde Wereld kwijtschelden De Korte: rol overheid in EG-markt beperkt Xi Besouw maakt eerste beursgang sinds kracli MAASTRICHT STAPELT SCHIPHOL (GPD) In de komende tien jaar zal het aan tal arbeidsplaatsen op Schiphol met zeker 10.000 toene men tot 45.000. Aangezien sommige bedrijven nu al, zij het nog in beperkte mate, problemen ondervinden met het aantrekken van voldoende gekwalificeerd personeel moe ten snel maatregelen genomen worden om het aanbod van arbeidskrachten te vergroten. Dat staat in het rapport 'De ar beidsmarkt van Schiphol in per spectief dat gisteren is gepresen teerd. Het onderzoeksbureau Re gioplan verrichtte in opdracht van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid naar de te ver wachten aard en omvang van de werkgelegenheid op de luchtha- Voorlopig zal volgens het onder zoek het aanbod van werkzoeken den redelijk aansluiten bij de vraag naar personeel van Schiphol-be- drijven. De belangstelling om op Schiphol te werken is groot vanwe ge het aantrekkelijke imago van de luchthaven en de luchtvaart. Na 1995 voorzien de onderzoe kers problemen, in verschillende opleidingscategorieën. De onder zoekers voorspellen een toenemen de werkdruk (door concurrentie) en meer onregelmatig werk (door capaciteitsproblemen) op Schip hol. DEN BOSCH De Nederlandse ondernemer moet zelf maar zien hoe hij het redt na de eenwording van de Europese markt in 1992. VVD-Minister De Korte (economi sche zaken) vindt dat de rol van de overheid beperkt moet blijven tot het scheppen van de omstandighe den, waarin de bedrijven zich kun nen meten met de verscherpte in ternationale concurrentie. "De overheid moet niet op de stoel van de ondernemer gaan zit ten", hield De Korte de aanwezigen gisteren voor op het congres 'Kan sen en bedreigingen voor het Ne derlandse bedrijfsleven met be trekking tot Europa 1992'. De Ne derlandse overheid beperkt zich tot het opzetten van informatie lijnen, databanken en het onder steunen van studies. "We geven geen subsidies. Subsidies zijn net als wijn: ze vergroten de verlan gens en verzwakken de mens". De Korte riep de ondernemers op de handen ineen te slaan om Europa 1992, dat hij omschreef als een nieuw tijdperk vergelijkbaar met Economie kort v D Personeel van het V D-filiaal in Amsterdam-Noord heeft van ochtend het werk neergelegd. Het filiaal bleef tot tien uur vanmorgen voor zowel klanten als personeel gesloten. Aanleiding tot de actie zijn de onderhandelingen die van daag beginnen tussen bonden en bedrijfsleiding over de voorgeno men 950 ontslagen bij Vroom Dreesmann. Ook in Emmen onder brak V D-personeel voor enige uren het werk. HBG Het aannemingsconcern HBG (Hollandsche Beton Groep, circa 12.000 werknemers) heeft over de eerste helft van dit jaar een winst gemaakt van 25 miljoen gulden. Dat is 6 procent meer dan in dezelf de periode van 1987. De omzet van de Groep steeg in de eerste zes maanden van 1988 met 10 procent tot 1,45 miljard gulden. Olieprijzen De prijzen van ruwe'olie op de in ternationale vrije markt hebben zich gisteren gestabiliseerd. De markt blijft echter nerveus. Volgens het rapport zal door Schiphol een steeds groter beslag worden gelegd op de arbeidsmarkt in de directe omgeving. Dat kan ten koste gaan van de kwaliteit van het aanbod bij andere bedrijven. Omdat de luchthaven ook zelf moet concurreren met grote bedrij ven in Aalsmeer en Amsterdam Zuid-Oost, zal Schiphol in de toe komst het personeel steeds verder weg moeten zoeken. Hierbij kun nen problemen ontstaan gezien de matige bereikbaarheid van Schip hol en de beperkte mogelijkheden van huisvesting. Rond Schiphol staat de woningmarkt nu al onder grote druk. Verbetering van het wegennet en de kwaliteit van het openbaar ver voer zijn daarom zeer belangrijk. Met toekomstige woningbouw plannen zal meer rekening moeten worden gehouden met de behoefte van Schiphol-werknemers, aldus het rapport. de Renaissance, tegemoet te tre den. Het congres was bedoeld om de manifestatie 'Brabant Perspektief in te luiden. Dit driedaagse evene ment, dat zich tot en met zondag in de Bossche Brabanthallen af speelt, moet Nederland in het alge meen en Noord-Brabant in het bij zonder voorbereiden op de gevol gen van de eenwording van de Eu ropese markt. Lijnrecht tegenover De Korte stelde ir. W.J. ter Hart, voorzitter van de Nederlandse Herstructure ringsmaatschappij (NEHEM) en de voormalige voorzitter van metaal werkgeversorganisatie FME, zich op. "De samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven blijft be langrijk na 1992. De overheid mag niet tegen het bedrijfsleven zeggen 'dop je eigen bonen maar', zij mag geen afstand nemen", aldus de voorman van de NEHEM, die zich bemoeit met de sanering van be drijfstakken en sectoren. (zie ook pagina 2) AMSTERDAM - De belangrijkste gebeurtenis van deze beursweek is de omslag op de rentemarkt. De al enige maanden aan de gang zijnde opmars kwam tot staan en het of fensief naar nog hogere rentestan den lijkt te zijn vastgelopen. Het sein daartoe kwam van de valuta markt en dan natuurlijk allereerst van de Amerikaanse dollar, die in zijn hausse van dit jaar de rente in veel landen mee had opgetrokken. door C. Wagenaar Maar vorige week vrijdag werd het bevel 'op de plaats rust' gege ven, middels het Amerikaanse werkloosheidscijfer over de augus tusmaand. Dat viel met 5,6 procent van de werkende bevolking gunsti ger uit dan de 5,4 waarop was gere kend. Uit de stijging werd in brede kring geconcludeerd dat het met de oververhitting van de Ameri kaanse economie wel meevalt, dit te meer omdat vooral het aantal va catures in de industrie is teruggelo pen. Minder inflatiegevaar dus en minder kans dat de Amerikaanse FRANEKER (GPD) De groot handel in ijzerwaren en huishoude lijke artikelen Regts bv te Franeker wil de 39-jarige medewerkster Ger- rie Vis. die een geslachtsoperatie heeft ondergaan, ontslaan. De di rectie van Regts BV is van mening dat de vrouw, die 22 jaar als man werkzaam is geweest in het bedrijf, niet meer goed kan functioneren. Gerrie heeft een geslachtsverande ring ondergaan en heette vorig jaar nog Gerrit. De dienstenbond CNV heeft het voor Gerrie Vis opgeno- Volgens CNV-bestuurder Bart Top van de Dienstenbond is het wettelijk niet mogelijk iemand te ontslaan op grond van zijn of haar sekse. Bovendien is in 1984 de wet van kracht geworden die het moge lijk maakt het geslacht in het ge boortebewijs te veranderen. Gerrie Vis heeft dat in januari van dit jaar gedaan. Gerrit Vis had zich zijn hele le ven vrouw gevoeld. In juli vorig jaar hakte hij de knoop door en be sloot hij zich niet langer tegen dat gevoel te verzetten. Eind oktober vertelde hij het aan zijn werkgever en aan zijn collega's. Gerrie: "Regts deed toen vrij laconiek. Hij zei: dus een herenfiets wordt een dames fiets. Ik dacht, dat valt me niet te- AMSTERDAM (GPD/ANP) - De deur naar de beurs, de door de krach van oktober vorig jaar na drukkelijk werd dicht gegooid, staat weer op een kier. Van Besouw (tapijten, kunststoffen) uit Goirle is de eerste onderneming die na de beurskrach de gang naar de effec tenbeurs maakt. Vanaf 27 septem ber kan op de parallelmarkt in cer tificaten van aandelen Besouw worden gehandeld. Besouw was vorig jaar al klaar voor een introductie op de parallel- markt, maar door de beurskrach dat toen niet door. Van Besouw wordt tot op heden genoteerd op het niet-officiële deel van de paral lelmarkt, waar enige tientallen fondsen een kwijnend bestaan lei den. centrale banken het disconto gaan verhogen. De baissers kregen de stuipen op het lijf en dekten zich vorige week vrijdag, vlak voor het lange week einde, want maandag bleef Wall Street gesloten, massaal in, waar door Wall Street Labourday inging met een opwaartse sprong van 52 punten, de op drie na grootste ver betering van dit jaar. Daarmee was een gunstig beursklimaat gescha pen voor de nieuwe week en on danks Wall Streets sluiting begon nen met uitzondering van Tokio al le andere belangrijke effectenbeur zen in de vrije wereld met fikse sprongen opwaarts. Het sein daartoe werd mede ge geven door een fiks herstel van de meeste obligatiemarkten, die ver heugd waren over de aanhoudende terugtocht van de Amerikaanse dollar. Die zakte deze week in Am sterdam van 2,11 gulden tot bene den de 2,08 gulden en kwam daar mee bijna een dubbeltje lager dan de topprijs van vorige maand. Toch liet de obligatiemarkt van New York geen overtuigend bewijs zien van de omslag. Daar bleef het peil eerder wat hangen, grotendeels omdat in de Verenigde Staten in de gen". Onder deskundige begelei ding bereidde Gerrie zich voor op een transseksuele operatie. Ze kreeg van de deskundigen het ad vies om binnen drie maanden vol ledig als vrouw te gaan leven. Te vens begon hij met een hormonen- kuur. Onbegrip Op het werk stuitte Gerrie Vis echter toch op onbegrip en hilari teit: "De collega's gingen zich an ders gedragen. Als ik binnenkwam werd het soms ineens muisstil of ze stonden op een afstandje te la chen". Toen iemand een opmer king maakte over het lange haar van Gerrie en zei dat er wel perma nent in kon, besloot Gerrie naar de kapper te gaan en inderdaad een permanent te nemen. Ze kreeg het vervolgens steeds moeilijker op In totaal worden er bijna 124.000 certificaten van aandelen ge plaatst, waarvan ruim 51.000 nieuw uitgegeven. De introductiekoers is vastgesteld op 40 gulden per certi ficaat. Tot nu toe worden de certifi caten incourant verhandeld, recent tegen een koers van ongeveer 42 gulden. Met de opbrengst van de emissie worden investeringen gefi nancierd die noodzakelijk zijn om een verdere uitbreiding van de on derneming mogelijk te maken. In de eerste helft van dit jaar be droeg de netto-winst van Van Be souw 650.000 gulden, 31 procent meer dan in dezelfde periode van 1987. Over geheel 1988 verwacht de directie een stijging van de winst met ongveer 25 procent. In 1987 be droeg de winst ruim 1,5 miljoen gulden. afgelopen zomermaanden de rente betrekkelijk weinig was opgelo pen. In Europa stegen de obligatie- markten echter meer. Hier werd de wat hogere werkloosheid in de Verenigde Staten als een afkoe- lingssignaal van de economie en dus van de inflatie uitgelegd. Daar bij kwam dat deze week de prijzen op de vrije oliemarkt scherp inzak ten en zelfs beneden de 13 dollar per vat van 159 liter en 5 dollar be neden de offiële OPEC-prijs te recht kwamen, de laagste sinds ok tober 1986. Ook op het Damrak liet de obli gatiemarkt zich van de positieve kant zien. De wekenlang opgetre den koersdalingen werden beëin digd en omgezet in een scherp her stel. dat zich overigens ook vorige week al had aangediend. De staat profiteerde ervan, want de dinsdag gelanceerd lening leverde 4.4 mil jard gulden op, tegen 100,9 pro cent, terwijl er op 3 miljard gulden was gerekend. De rentedalingssignalen waren natuurlijk ook positief voor de aan delenmarkten, maar na een paar flinke haussedagen nam de animo het werk en ze schakelde de Dien stenbond CNV in. Bart Top van het CNV sprak met de directie van Regts bv en advi seerde een voorlichtingsbijeen komst te houden voor het perso neel, waarop deskundigen uitleg konden geven oveT de gedaante verwisseling van Vis: "Ik moet toe geven, dat ik er eerst zelf ook vreemd tegen aan keek en dat ik niet verrast ben door weerstand, maar als je je in het verhaal van Gerrie verdiept, kun je niet anders dan er begrip voor hebben", aldus Top. De bijeenkomst is er nooit ge weest. Gerrie Vis raakte op 4 december in de ziektewet en moest een tijdje thuis blijven. Er werd zelfs stappen gezet om Vis arbeidsongeschikt te laten verklaren. De firma Regts had al laten weten dat er geen NEW YORK (ANP/DPA) - Een groep vooraanstaande bankiers in de Verenigde Staten heeft zich uit gesproken voor gedeeltelijke kwijtschelding van de schulden van de ontwikkelingslanden. Daar bij zou de situatie van elk schul denland afzonderlijk moeten wor den beoordeeld. Het is voor het eerst dat leiding gevende functionarissen in de Amerikaanse bankwereld openlijk het woord kwijtschelding in de mond nemen. Financiële deskun digen zien hierin en teken van groeiend ongenoegen bij de ban ken over de huidige aanpak van de schuldproblemen. De opmerkelijke ommezwaai is het resultaat van een studie die is uitgevoerd in opdracht van de Uni ted Nations Association of Ameri ca. In de 27 leden tellende commis sie die daarmee was belast zaten bankiers en vertegenwoordigers van ontwikkelingslanden. Voorzit ters waren Anthony Solomon, Vrouwelijke "besluitvormer' is in opmars AMSTERDAM (ANP/GPD) - Ruim 720.000 mensen in Neder land 18 procent van de werken de bevolking) kunnen worden gerekend tot de groep zoge naamde 'decision makers', mensen in bedrijven en bij de overheid, die belangrijke be sluiten nemen. Vrouwen zijn nog altijd duidelijk in de min derheid, maar hun aandeel kan in de toekomst snel toenemen. Dat blijkt uit een enquête onder 2000 'besluitvormers'. Van die groep is 26 procent directeur, 24 procent is hoger employé, 45 procent is middel baar employé en 5 procent is beoefenaar van hogere vrije be roepen als artsen en notarissen. Nog geen twee op de tien be sluitvormers is vrouw, maar daar staat tegenover dat de vrouwelijke decision-maker ge middeld jonger is dan haar mannelijke collega: 38 tegen over 43 jaar. Dit blijkt uit een tweejaar lijks onderzoek dat in opdracht van de uitgeversmaatschappij en Telegraaf en Bonaventura voor de vierde keer is uitge voerd door het bureau Re search en Marketing uit Heer len. De belangrijkste media voor decision makers zijn binnen landse dag- en weekbladen. De buitenlandse worden door de Nederlandse besluitvormer maar in heel bescheiden mate gelezen. af. Wall Street en het Damrak maakten woensdag zelfs pas op de plaats, waarbij de laatste zelfs in een soort kwakkelstemming over ging. De aarzeling in Amsterdam kwam door een aantal onzekerhe den, die deels ook op de binnen landse politiek waren gebaseerd. Maar ook de lagere dollar en bo venal de forse koersdalingen voor Koninklijke Olie, als gevolg van de zakkende olieprijzen, hadden een nadelig effect op onze aandelen markt. Bovendien nadert de vie ring van de eerste verjaardag van de beurskrach van 19 oktober vorig jaar, die natuurlijk niet zonder bre de publieke aandacht voorbij zal gaan en iedere belegger er weer met de neus bovenop zal drukken. Niettemin hield het algemene beurscijfer er na vier dagen handel bijna vijf punten aan indexwinst op over en de algemene bestem mingsindex 1 punt. Ook de obliga tie-index was 1 punt hoger. Van de internationals boekten Akzo. Hoogovens en Unilever en kele guldens winst. Wolters Klu- wer kon bijna 5 procent in beurs waarde stijgen en HBG bijna 10 plaats meer was voor de man die plotseling vrouw was geworden. Directeur Jisse Regts zei gisteren, dat hij het bijzonder betreurt dat de zaak rond 'de heer Vis' in de publi citeit is gekomen: "Hij en zijn fami lie zijn hier beslist niet mee ge diend". 'Mannenwereld' Regts wil alleen kwijt dat er geen sprake is van discriminatie: "Maar dit bedrijf is nu eenmaal een man nenwereld. Als je 22 jaar als man achter de toonbank hebt gestaan, doet het voor de klanten vreemd aan als dezelfde persoon daar plot seling in een jurk staat". Volgens Regts zijn er ook andere redenen om Vis te ontslaan, maar die wil hij niet noemen: "Dan kom ik in het persoonlijke vlak en ik wil de man niet kraken". Volgens CNV-bestuurder Top vroeger president van de centrale bank van New York en nu topman van S.G. Warburg USA, en Rodney Wagner, vice-president van de bank Morgan Guaranty Trust. An dere leden waren Thomas Johnson, de president van Chemi cal Bank, en William Rhodes van Citibank, de grootste bank in de VS. Rhodes speelt sinds 1982 een leidende rol bij de schuldonder handelingen tussen het internatio nale bankwezen en de ontwikke lingslanden. In haar deze week gepubliceerde rapport zegt de commissie dat 'ge-a deeltelijke kwijtschelding, gekop peld aan meer nieuwe leningen, es sentieel kan zijn voor een blijvende oplossing van het internationale schuldprobleem'. Dat zou niet al leen goed zijn voor de schuldenlan den, maar kan ook voordelen heb ben voor de banken, ondanks de onvermijdelijke verliezen, aldus het rapport. Het argument dat kwijtschel ding de bereidheid van banken tot nieuwe kredietverlening zal ver minderen wordt verworpen. Schuldvermindering die tot stand komt op basis van goed overleg zal de kredietwaardigheid van de ont wikkelingslanden juist eerder ver groten, zo meent de commissie. De commissie vindt verder dat de regeringen van de industrielan den meer leiderschap moeten to nen inzake de schuldproblemen. Anders zullen de banken waar schijnlijk niet meewerken aan om vangrijke regelingen voor schuld- BEI JRS W E E K Daarentegen waren Heineken en Gamma door teleurstellende winstcijfers tot 5 procent in reactie. Pakhoed moest enig terrein prijs geven door de aandelenemissie. De Europese Optiebeurs had op nieuw een matige week met slechts geringe dagelijkse omzetten. Op een dag zelfs minder dan 20.000 contracten, waardoor de totale weekomzet uitkwam op 119.000 te gen 101.000 in de voorgaande werk periode. Op twee dagen waren de olies favoriet, op andere dagen Ak zo. Groot was ook de belangstel ling voor de index-opties, het meest voor de aandelen, maar toch ook voor de obligaties. Ook de dol lar-gulden-contracten hadden af trek. prikt de vakbond daar wel door heen: "In een aantal andere geval len ging het precies zo. Dan deugde de werknemer plotseling niet voor zijn werk. Maar dat is moeilijk vol te houden als iemand al 22 jaar bij een bedrijf werkt". Gerrie Vis begrijpt die uitspraak van Regts ook niet: "Ik heb nooit klachten gehad over mijn werk. In het magazijn weet ik alles en dat werk heeft men altijd aan mij over gelaten. Ik zou er trouwens ook niet over denken om in een jurk naar het werk te gaan. Dat kan in dat werk niet. je moet een stofjas Gerrie Vis was eind maart eigen lijk alweer arbeidsgeschikt en wil de graag weer aan het werk. Regts liet toen echter per brief weten aan de Gemeenschappelijke Medische Dienst dat het niet meer hoefde. Volgens Gerrie stond er een flauwe smoes in de brief: 'We zijn bang dat de persoon door de klanten bela chelijk wordt gemaakt'. Gerrie Vis bleef wel haar ziekte-uitkering houden, aangevuld door Regts tot het volledige salaris. Gerrie: "Dat is mooi natuurlijk, maar ik wil graag weer aan het werk. Ik zie niet in waarom dat niet zou kunnen. Ik ben dezelfde Vis alleen in een wat andere verpakking". vermindering. De industrielanden op hun beurt verwijten juist de banken dat zij te weinig doen. Zo is op vergaderingen van het Interna tionale Monetaire Fonds (IMF) de afgelopen jaren met teleurstelling vastgesteld dat de nieuwe krediet verlening door banken aan schul denlanden onder de maat blijft. Niet alle bankiers in de commis sie zaten op dezelfde lijn. William Rhodes van Citibank onderschreef de algemene conclusies van het rapport, maar maakte daarbij wel enkele kanttekeningen. Susan Se gal van Manufacturers Hanover Trust, de bank die het meest te duchten heeft van kwijtschelding, weigerde het document te onderte kenen. De overige bankiers staan wel volledig achter het rapport. Winst Wegener Tijl APELDOORN (ANP) - Bij de krantenuitgeverij Wegener Tijl is de nettowinst dit jaar over de eer ste zes maanden 25 procent hoger uitgevallen dan vorig jaar. Deze ging van 7,22 miljoen naar 9,07 mil joen gulden. Voor het hele jaar ver wacht de onderneming eenzelfde procentuele stijging als in de eerste helft. Dat heeft de onderneming vandaag bekendgemaakt. De omzet steeg van 203,49 mil joen tot 217,68 miljoen gulden. De betaalde oplage van de dagbladen die Wegener Tijl uitgeeft, heeft zich overeenkomstig de verwachtingen nagenoeg gestabiliseeerd. Wereldhave wil Brits vastgoedfonds eind '88 inlijven DEN HAAG (ANP) - Het beleg- gingsfonds in onroerend goed We reldhave denkt binnen enkele maanden zijn belang in de Britse Peachey te hebben vergroot van de huidige 51 procent tot de 90 pro cent. die nodig is om volgens de Engelse regels de overige aandeel houders te kunnen uitkopen. Dit verklaarde Wereldhave-topman mr. L.O. Husken gisteren bij de pu- blikatie van de halfjaarcijfers. Het Wereldhave-bestuur toonde zich zeer tevreden over het verloop van de machtsstrijd bij Peachey. Wereldhave zocht sinds vorig jaar naar uitbreiding in Engeland. Pea chey bleek een van de geschiktste partijen en in december kocht We reldhave de eerste aandelen op de Londense beurs. Wereldhave is zeer optimistisch over de toekomst van de onroe- rend-goedmarkt in Engeland, die volgens haar vaak betere mogelijk heden biedt dan op het vasteland van Europa. Wereldhave gaat nu behoren tot een van de weinige echt internationaal opererende on- roerend-goedmaatschappijen. De geografische spreiding van het be zit is beter geworden. ADVERTENTIE EEN VAN DE 30 TYPEN PAST PRECIES BIJ U Nissan Sunny 4-deun> v.a. 23.425,-. H NISSAN Prijs incl. BTW. excl. afleveringskosten. MAASVLAKTE Premier Lubbers (rechts) heeft gisteren de omge bouwde elekriciteitscentrale op de Rotterdamse Maasvlakte in gebruik ge steld. De premier bracht een transportband met kolen op gang. Dit 'zwarte goud' is in verpulverde vorm de brandstof voor de centrale, die ook ge schikt is voor het stoken op gas. Naast de premier de algemeen directeur van het elektriciteitsbedrijf Zuid—Holland, ir. F. Engelbert van Bever voorde. (foto ANP) MAASTRICHT Niet de parkeerproblematiek in de binnenstad is de aanleiding voor de stapel heilige koeien bij het Maastrichte Expositie en Congres Centrum (MECC). Dit is een lokkertje voor de Auto MECC. een vierdaagsebeurs op het gebied van auto's en tebehoren. Het MECC-ge- bouw wordt op 23 september officieel geopend door prinses Margriet. (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7