De natuur snakt naar water Vrije EG-markt mistig voor vervoerder Achtergrond Sluipmoord op planten en dieren in Nederland Bouw wacht geen ingrijpende wijzigingen Zegening Italiaanse jachtbommenwerpers blijft doorgaan PAGINA 2 VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1988 De Nederlandse natuur dorst naar water. Grote delen van ons grondoppervlak verdrogen waardoor planten uitsterven en de fauna wordt bedreigd. In de provincies Gelderland. Drenthe, Overijssel, Noord- Brabant en Limburg is het grondwater al met zo n 75 centimeter gedaald. Hier en daar komen zelfs dalingen tot enkele meters voor. De mens is hier in het bijzonder voor verantwoordelijk. Hij pompt grondwater weg voor zijn drinkwatervoorziening, voor koeling van machines en voor de voedingsindustrie. Hij voert regen versneld af naar zee en zorgt door peilverlagingen in de landbouw, dat het agrarische land droger wordt en dus langer bewerkbaar. De Stichting Natuur en Milieu heeft er al vaker op gewezen dat zich sluipenderwijs een ramp voltrekt. Tijdens een symposium, vandaag in het Beatrixgebouw van de Jaarbeurs, wordt opnieuw de noodklok geluid. door Louis Engelman In een Hollandse zomer komt de regen doorgaans met bakken uit de lucht vallen. De maand juli vormde daarop geen uitzondering en mocht worden gerekend tot de natste van deze eeuw. Het moet dus wel een grap zijn van de Stich ting Natuur en Milieu om vandaag een symposium te organiseren met als onderwerp 'de verdroging van Nederland'. Dr. Rob Leuven en drs. Frank Bles van de stichting glimlachen om die stelling. "Nee, dat is het he laas niet", zegt Rob. "Natuurlijk kampen we soms met waterover last. maar de verdroging is veel ern stiger". Hij zegt daarbij vooral het oog te hebben op de hogere zand gronden, zoals de Veluwe, de Utrechtse Heuvelrug, Achterhoek, Twente, Limburg, Brabant en de duingebieden. "In die streken zijn de laatste decennia gigantische in grepen in de natuur gepleegd. De waterhuishouding is er volledig verstoord en daardoor ook de na tuurlijke kringloop". In een rapport van Frank Bles, dat de basis van het symposium vormt, wordt uit de doeken gedaan De Nieuwkoopse Plassen. Het lijkt er een en al moerassigheid, maar vlakbij, in het poldergebied rond Zegveld, leidde afwatering tot onherstel bare verdroging van het veen. Het watergebruik is in de afgelopen 30 jaarverdubbeld. <foto wim Dijkman) dat de situatie heel wat alarmeren der is dan overheden tot nu toe aan namen. "Het beleid om de verdro ging tegen te gaan vordert daarom veel te langzaam", meent Rob Leu- Catastrofaal Jaarlijks worden grote hoeveel heden grondwater aan de bodem onttrokken. Waterleidingbedrijven gebruiken 740 miljard liter, de in dustrie wint 200 miljard liter (waar van de helft voor koelwater) en de landbouw pompt 230 miljard liter op voor de beregening van de ge wassen. Terwijl dit verbruik nog steeds toeneemt, krijgt de natuur geen kans om de tekorten weer aan te vullen. Regenwater wordt name lijk zo snel mogelijk naar zee afge voerd. De gevolgen van deze ontwikke ling dreigen, aldus Leuven en Bles. catastrofaal te worden. Zelfs het ministerie van VROM maakte er vorig jaar in éen van haar milieupu blicaties melding van dat het flink mis gaat. In de provincie Utrecht waren toen al ernstige uitdrogings verschijnselen zichtbaar. Zo is de druk aan de randen van de Heuvel rug en in het Kromme Rijngebied door drinkwateronttrekking met 15 tot 50 procent afgenomen. De landgoederen Vollenhove, Denne- burg en Wulperhorst in Driebergen en Bunnik drogen erdoor uit In het oosten van Utrecht was de Gelderse Vallei tot aan de jaren vijftig nog een zeer vochtig gebied. Maar door verbeterde ontwatering valt het merendeel van de sloten en greppels momenteel zomers droog. Zelfs in de natste delen staat het grondwater nog tachtig centimeter onder het maaiveld. Afwatering van het poldergebied rond Zegveld leidde tot niet meer te herstellen verdroging van het veen. En door de verminderde in vloed van kwel in de Molenpolder bij Groenekan zijn de trilveentjes sterk van karakter veranderd. "Juist die kwelstromen zijn voor de. natuur erg belangrijk", meent Frank Bles. "Het grondwater dat wordt opgestuwd is voedselarm maar wel rijk aan ijzer en kalk. Een groot deel van de Nederlandse flo ra is aan die omstandigheden ge bonden". Naardermeer Hoe fout het kan gaan, laat Rob Leuven zien aan de hand van het Naardermeer, ooit het eerste na tuurgebied dat door de Vereniging van Natuurmonumenten werd gea dopteerd. "Het meer wordt gevoed door opkwellend grondwater uit het omliggende gebied en vanaf de Heuvelrug. Die watersystemen zit ten onder de grond heel ingewik keld in elkaar", zegt hij. "Toen men op de Heuvelrug op grote schaal grondwater ging ont trekken en boeren uit de omgeving van het Naardermeer het opkwel- lende grondwater versneld afvoer den. zag je uitdroging optreden. Het fraaie natuurgebied kon daar na nog slechts met kunst- en vlieg werk op de been worden gehou den. Er moesten aanvullingen ko men met 'vreemd water', dus indi- rekt Rijnwater. Dat gaf zoveel pro blemen dat men een zuiveringsin stallatie heeft moeten bouwen om het natuurgebied schoon te hou den. Ik noem dat typerend voor de manier waarop er met de Neder landse waterhuishouding wordt omgesprongen". Frank Bles: "Door verdroging verandert niet alleen de vochtig heid van de grond, maar ook het ge halte aan voedingsstoffen. In een droge bodem wordt organisch ma teriaal veel vlugger afgebroken. Als de 'zure regen' er daarnaast nog eens grote hoeveelheden voedings stoffen overheen gooit en je rekent er de toegenomen vermesting b'ij, dan leidt dat mengsel van factoren tot een desastreuze achteruit gang". Bedreigd Onderzoek heeft volgens Leuven en Bles aangetoond, dat inmiddels ongeveer driekwart van de plan tensoorten die zijn gebonden aan een hoge grondwaterstand in Ne derland zeer zeldzaam zijn gewor den of geheel verdwenen. "Dat zijn zaken die ons grote zor gen baren", aldus Leuven. "Want daardoor verdwijnen ook de die ren. In veenweidegebieden zie je al een sterke achteruitgang van vo gelsoorten als kemphaan, tureluur en watersnip". Bles: "Ook voor in secten, amfibien en reptielen is er geen bestaansrecht meer als de planten afsterven en poeltjes op drogen". Beide medewerkers van de Stichting Natuur en Milieu geloven dat er bij sommige overheden wel inzicht bestaat in de omvang van de problematiek, maar het vinden van oplossingen wordt bemoeilijkt door de tegengestelde belangen. Als voorbeeld noemt Rob Leuven de grondwateronttrekking ten be hoeve van de beregening van land bouwgebieden. "In het kader van de decentrali satie heeft het rijk het grondwater- beheer gedelegeerd aan de provin cies. Die hebben zogenaamde grondwaterplannen moeten op stellen. En wat zie je dan? Er zijn maar drie provincies (Utrecht. Noord- en Zuid-Holland) die het probleem onderkennen. De overi gen gaan er gewoon aan voorbij. Natuurlijk zit daar de lobby van de actieve grondwatergebruikers ach ter, zoals de landbouw- en de drinkwaterbedrijven. De passieve gebruikers - natuur en landschap - komen dan op de tweede plaats". Watergangen Het symposium wil, zegt Leu ven, bijdragen aan het zoeken naar oplossingen. Het tot staan brengen van de peilverlagingen in de land bouw zou daarbij voorop moeten staan. "Sinds de eeuwwisseling is het hele landelijk gebied van Ne derland praktisch onder de schop geweest. Ten behoeve van de peil- verlaging zijn er duizenden water gangen aangelegd. Er wordt daar door jaarlijks tien maal zoveel wa ter naar zee afgevoerd als er in tota liteit aan de bodem wordt onttrok ken. Regenwater krijgt dus niet de tijd meer om in de bodem te drin gen". Frank Bels: "Het is logisch dat boeren hun grond in het voorjaar zo snel mogelijk droog willen heb ben om er met machines op te kun nen. Het vee kan dan eerder de wei in en het groeiseizoen duurt door de opwarming langer. Maar in de zomermaanden komt men in de problemen". Het zou daarom goed zijn, oppert Rob Leuven, om de boeren te dwingen het water in de natte sei zoenen langer vast te houden en te bewaren voor de droge periodes. Dan hoeven ze ook niet zoveel meer te beregenen. "In ieder geval moeten we naar een status quo streven, waarbij niet nog meer water versneld weg vloeit. Minister Braks (landbouw) schijnt daar ook wel voor de voe len, want hij heeft recent de subsi die stopgezet op de ontwaterings maatregelen in diepveen-weidege- bieden". Daarnaast vinden beiden dat ook het gebruik van grondwater voor koeldoeleinden aan banden moet worden gelegd. "Je kan daarvoor ook het minder schone oppervlak tewater gebruiken", aldus Bles Rob Leuven: "En de consument kan ook wel met minder toe. Hij ge bruikt nu gemiddeld 111 liter per dag. Daar zit jaarlijks nog een stij ging van twee procent in. Er zijn genoeg mogelijkheden om dat weer wat omlaag te brengen". DEN BOSCH De gevolgen van de vrijmaking van de Europese markt zijn voor de ondernemers in de transportsector nog in nevelen gehuld. Een aantal belangrijke bar rières moet nog worden geslecht en volgens deskundigen ziet het er niet naar uit dat de EG-leden dal voor 1993 lukt. Anders ligt dat in de bouw. De Europese commissie is al enige tijd bezig met de uniforme ring van de regels voor aanbeste ding en gunning van overheidsop drachten. Naar verwachting treden de nieuwe regels voor uitvoering volgend jaar al in werking. Deson- door Raymond Peil danks verwacht deze sector niet veel verandering. 'Kansen en bedreigingen voor het Nederlandse bedrijfsleven met betrekking tot 1992'. zoals de titel was van het congres dat gisteren in het Bossche provinciehuis werd gehouden, blijken er volgens de vervoersdeskundigen niet in om vangrijke mate te zijn. Voorop staat het behoud van Nederlands vooraanstaande positie als distri butieland in Europa. Nederland neemt 27 procent van het wegver voer in de EG-landen voor zijn re kening. De transportsector biedt 500.000 mensen werk. Drs. H.A. Vos. plaatsvervangend directeur van de Eigen Verladers Organisatie (EVO) bepleit flexibili teit bij de transportondernemers. Aangezien deze sector slechts kan vermoeden wat 1992 in petto heeft, moet men maar op alles voorbereid zijn, zo luidt zijn boodschap, want "hoe de wegvervoermarkt er in 1992 zal uitzien weten we niet". Over verscheidene voornemens die de transportsector aangaan moeten de EG-landen het nog eens worden. Het uitgangspunt van vrij vervoer van personen en goederen heeft al in een akkoord tussen de lidstaten geresulteerd, maar eens gezindheid over de afschaffing van verplichte tarieven en vergunnin gen beleven we niet voor 1992, zo verwacht Vos. Andere geschilpunten die de ver voerders raken liggen zelfs veel moeilijker: gelijktrekking van ac cijnzen, motorrijtuigenbelasting, btw en technische normen. Vos Het overleg over de btw heeft vol gens hem niets opgeleverd dan EG-ministers die "huilend naar huis" gingen. Het gebrek aan overeenstem ming brengt voor de wegvervoer ders risico's met zich mee. Zo dreigt Westduitsland vanaf 1990 verkeersbelasting te heffen voor het gebruik van haar wegen, als de EG geen knopen doorhakt. Daar door kan er een heel nieuw distri butienet ontstaan, met allerlei tus senstations, zonder dat de vervoer ders dat kunnen verhinderen. Zij hebben immers niet veel in te bren gen tegen de wensen van hun op drachtgevers. "De markt voor ver voer van industriële eindproduk- ten kan volledig in de war raken", zo vreest Vos. Optimisme Directeur mr. J.D. van Karne- beek van Nederland Distributie land (NDL), een promotie- en ad viesinstelling voor weg-, water- en luchtvervoerders, preekt optimis me in de transportsector. Volgens hem zijn er voor alle vrijwel alle knelpunten afdoende oplossingen aan te dragen. De vervoerssector vreest ver schuiving van de economische centra naar het zuiden: het zuiden van de Bondsrepubliek, het noor den van Italië en de regio's rond Londen en Parijs. "Maar dat bete kent niet dat het noorden dood is". Hoopvol vindt Van Karnebeek in dit verband het miljardenprogram ma dat de Bondsrepubliek voorbe reidt voor de betere noord-zuid treinverbindingen. Van Karnebeek voorziet dat de Nederlandse overheid niet achter blijft bi| deze initiatieven, mede ook gezien de aanleg van de Ka naaltunnel en de suppersnelle spoorverbindingen, die voor de vervoerders een niet te onderschat ten bedreiging vormen. "Ik ver wacht dat Nederland meer geld in infrastructurele verbeteringen steekt". Lang niet iedereen deelt zijn op timisme. Zowel in de transport als in de bouw bestaat de vrees dat Ne derland na 1992 het Jutland van de EG wordt. Zo niet Van Karnebeek: "Nederland behoudt de huidige gunstige uitgangspositie. Er is een toeneming van de import in de EG te verwachten omdat wij met 320 i miljoen consumenten de grootste markt ter wereld zullen vormen. '1992' wordt een kwestie van geven en nemen, maar Nederland blijft in een uitstekende positie voor de centrale distributie in de EG". Kantoorruimte Optimistisch noch pessimistisch is H.G. van den Broek, voorzitter van de raad van bestuur van de pas door fusie tot stand gekomen bouwgigant NBM-Amstelland. Hij ziet in zijn bedrijfstak voorlopig niet veel veranderen. De bedrijvig heid in de bouw neemt wellicht toe, zo luidt zijn voorspelling. De fusies in een aantal bedrijfstakken hebben tot gevolg dat de behoefte aan hoogwaardige kantoorruime groeit. In de bouwmarkt voor over heidsopdrachten, eenvijfde van de jaarlijks in totaal voor 500 miljard gulden in de EG verstrekte bouw opdrachten, worden de teugels enigszins aangehaald. De EG is van plan hierop een strenger toezicht uit te oefenen. De grens voor een beperkte aanbesteding wordt ver hoogd van ëen naar vijf miljoen ecu (de EG-munt, momenteel ongeveer f2.40 waard). Bij de gunning wordt vastgehouden aan het verbod op discriminatie op grond van natio naliteit, tenzij de werkloosheid in een behaalde regio erg hoog is. Volgens Van den Broek zijn deze nieuwe regels voor de aannemer nauwelijks aanlokkelijker dan de huidige. "Nederland zal geen voor deel hebben op het buitenland bij een vrije markt. De markt was in feite al vrij. Ik zie het ook niet snel gebeuren dat een Nederlands be drijf een project aanbiedt met sub sidie van de Franse overheid. Daar bij kun je geen bouwmaterialen behalve zand en grind misschien naar een ander land slepen. De ver- Ambachtelijk De bouw gaat volgens hem mede niet snel de grens over omdat het een vrij ambachtelijke en traditio nele sector is. Nederland telt veel kleine en middelgrote bouwonder nemingen die in een straal vari on- geveer honderd kilometer rond het eigen bedrijf werken. "De bouw vereist kennis van de lokale regels n gebruiken, van de verschillende voorschriften en specifikaties", al dus Van den Broek. Ook zijn er ver schillen in uitvoering. "In West duitsland sparen ze een gat in een muur uit en zetten er een kozijn in. terwijl' men in Nederland een ko zijn ophangt en er een muur om heen metselt". Het risico dat buitenlandse aan nemers Nederlandse bedrijven in lijven om zo eenvoudiger op de Ne derlandse markt te kunnen opere ren acht Van den Broek niet groot. Hij erkent dat de Nederlandse bouwbedrijven een begerenswaar dige prooi voor overnemingen kunnen zijn, omdat de koersen van hun aandelen in verhouding tot de winst laag zijn. "Men kan zich voor stellen dat buitenlandse bedrijven hier met plaatselijke dochters gaan werken". Maar, tekent hij daar bij aan "Het overnemen van bedrijven is nu al net zo makkelijk als het in 1992 zal zijn. Daarbij blijft het pro bleem bestaan dat het op afstand besturen van buitenlandse deelne mingen niet zo eenvoudig is, ge zien de grote verschillen in cultuur en taal. Het is makkelijker om te fu seren dan over te nemen". Andere EG-staten tellen, meer dan Nederland, zeer grote bouwbe drijven die internationaal zijn ge oriënteerd. "Zij kunnen hier onder de prijs werken 'om een marktaan deel te verwerven, omdat elders geld wordt verdiend. Nederlandse arbeidskrachten zijn in verhou ding duur en kennen de kortste ar beidsduur binnen de EG", aldus Van den Broek. De Nederlandse bedrijven hun machtspositie be schermen door combinaties aan te gaan met buitenlandse collega's. Dergelijke samenwerkingsvor- meh worden eens te meer aantrek kelijk omdat zij de kansen op grote projecten verbeteren. Weg- en wa terbouw kennen zeer geregeld op drachten die soms vele honderden miljoenen gulden vergen en zich over een aantal jaren uitstrekken. "Die'kunnen niet aan zwakke be drijven worden overgelaten. Wij moeten daarvoor bereid zijn de sa menwerking met buitenlandse be drijven aan te gaan. Maar daarnaast blijft er ruimte voor kleine en mid delgrote bedrijven met voldoende financiële spankracht", aldus Van den Broek. Ondanks de ramp met een Itali aans stuntteam vorige week in de Duitse Bondsrepubliek zijn gisteren, de feestdag van de be schermheilige van de luchtvaart, de moedergods van Loreto, vier jachtbommenwerpers van de Italiaanse luchtmacht door cu riekardinaal Opilio Rossi geze gend. Na protesten van gelovigen had aartsbisschop Capovilla van Loreto er bij de generale staf van de Italiaanse luchtmacht op aan gedrongen ditmaal geen vliegtui gen naar de plechtigheid in Lore to te zenden. De staf zou hierin hebben toegestemd. Desondanks namen vier jacht bommenwerpers van het type Tornado deel aan het overvlie gen over het plein voor de basi liek van Loreto. Kardinaal Rossi, in het Vaticaan verantwoordelijk voor het heiligdom van Loreto. zegende niet alleen de burger- vliegtuigen maar ook de vier bommenwerpers. De ramp in Ramstein. waarbij een kunstje van het stuntteam „driekleurige pijlen" van de Itali aanse luchtmacht totaal misluk te. heeft inmiddels het leven ge kost aan 57 mensen, terwijl nog tientallen personen met zeer ern stige brandwonden in ziekenhui zen worden behandeld. Alles is in de Zimbab- weaanse hoofdstad Harare in gereedheid gebracht voor de komst van paus Johannes Paulus II, morgen. Harare is de eerste stad die de paus tijdens zijn .tien dagen durende bezoek aan Zuidelijk Afrika zal aandoen. Behalve Zimbabwe gaat de paus verder ook naar Botswana, Leso tho. Swaziland en Mozambique. Het hoogtepunt van het be zoek aan Harare zal zondag plaatsvinden, wanneer de paus een mis opdraagt op de locale Borrowdale Park-racebaan. Naar verwachting zullen hier zo'n 250.000 gelovigen en andere belangstellenden samenkomen voor wat de grootste openbare bijeenkomst in het land sinds de onafhankelijkheidsviering in 1980 wordt genoemd. Om te voorkomen dat deze bij eenkomst op een totale chaos uitdraait, zoals enige jaren gele den in Zaire, toen enige gelovi gen om het leven kwamen in de massa, zijn er strenge veilig heidsmaatregelen genomen. De toegang tot de racebaan is be perkt tot hen die een kaartje heb ben ontvangen van de katholieke kerk. Deze kaartjes waren gratis, maar kosten op de zwarte markt inmiddels al heel wat. Het ligt in de bedoeling dat de toeschouwers op grond van de aanwijzingen op de kaartjes wor den ondergebracht in met hou ten palen afgeloten ruimten, die door de locale bevolking reeds zijn omgedoopt tot 'veekralen'. Verder is er een verbod afgevaar digd op het meennemen van messen, paraplu's, flessen, vi deo-camera's, fototoestellen en - verrassend genoeg ook, sinaas appelen. Mevr. M.J.C. van den Muij- zenbergh-Geurts uit Goirle wordt de nieuwe voorzitter van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving. Zij volgt met ingang van 23 september prof.dr. A. Weiier op die de raad zeven jaar heeft geleid. Maria van den Muijzenbergh- Geurts (62) is lid van de Bis schoppelijke Beleidsadviescom- missie, het belangrijkste advies orgaan van de RK bisschoppen conferentie. Zij vervult tal van bestuursfuncties. De Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving adviseert de rk geloofsgemeenschap in al haar geledingen en in het bijzonder de bisschoppenconferentie over tal van maatschappelijke vraag stukken. Zondagswerk De Noorse vereniging van priesters wil dat er een salaris toeslag komt voor zondagswerk. ondanks het feit dat de zondag bij uitstek de werkdag voor priesters is. De vereniging, Presteforenin- gen, vindt het beslist niet vreemd dat priesters een toeslag willer. voor het opdragen van de mis. „Alle andere werkende groepen, inclusief parochiekler ken en organisten, krijgen een toeslag voor zondagswerk of voor het werken van vervelende uren," aldus priestervoorzitter Knut Lein tegen het persbureau NTB De eis is vervat in het actiepro gramma van Presteforeningen voor 1988-1990. De zaak werd tij dens de jaarvergadering van de vereniging aan de orde gesteld omdat de priesters vinden dat zij te weinig verdienen. „We zouden liever zien dat we zo goed betaald werden dat we geen zondagstoe slag zouden hoeven vragen." zei hij. Vorming De deputaten (deskundigen) Toerusting en Opleiding van de Gereformeerde Kerken in Ne derland willen dat de gerefor meerde synode de cursus 'Theo logische vorming van gemeente leden' erkent. Dat blijkt uit hun rapport, dat in oktober door de synode wordt besproken. De driejarige cursus werd in 1979 door de hervormde synode in het leven geroepen en wordt inmiddels in 26 plaatsen in Ne derland gehouden. Ongeveer 40 procent van de deelnemers is ge reformeerd. Daarom hebben de organisatoren van de cursus ge vraagd om officiële deelneming van de Gereformeerde Kerken. De cursus heeft twee doelstel lingen. In de eerste plaats moet hij bijdragen aan de vorming van de deelnemende leden. Maar te gelijkertijd wil de cursus een bij drage leveren aan de ontwikke ling van toekomstig kader in de kerk. De cursus legt een sterk ac cent op theologie die in een be paalde situatie ontstaat; vandaar vakken als niet-westerse theolo gie, rabbijnse theologie en femi nistische theologie. Voorts krij gen de cursisten de theologie op een creatieve manier toegediend. Zij dienen niet alleen kennis te nemen van de bestaande inzich ten en wetenschappelijke vondsten, maar worden geacht ook zelf een bijdrage te leveren aan de theologie door er creatief mee bezig te zijn. De Vereniging van Neder landse Koffiebranders en Theepakkers (VNKT) en het Interkerkelijk Overleg We- reldvoedselvraagstuk (IOW) hebben overeenstemming be reikt over het inkoopbeleid in de koffieproducerende landen. De koffiebranders zijn bereid een deel van de koffie recht streeks van kleine boerencoöpe raties te kopen. Dit is gisteren op een gezamenlijke persconferen tie in Amsterdam bekend ge maakt. Het besluit vloeit voort uit het overleg dat twee jaar geleden be gon op initiatief van de zestien kerkelijke organisaties in het IOW. Voorzitter H. Kieft van het IOW noemde het resultaat een eerste bescheiden poging om tot structurele verbetering van het aankoopbeleid van koffie te ko men. Door rechtstreekse aan koop wordt de locale tussenhan del gepasseerd, waardoor het in komen van de kleine koffieboe ren aanzienlijk verbeterd kan worden. BEROEPINGSBERICHTEN Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Hendrik Ido Ambacht: M. Heij, kandidaat te Veenendaal. Bedankt voor Bodegraven: H. Veldhuizen te Hillegersberg. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Aalburg: J. Beens te Scherpenisse. Beroepen te Slikkerveer M. Golverdingen te Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2