Goed luisteren naar de wind' Exposities Concerten Leiden Den Haag Amsterdam Rotterdam fSb KIJKUIT Melancholie op het voetbalveld VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1988 KUNST PAGINA 23 Leiden Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steen- Koninklijk Penningkabinet - Rapenburg 28, dubbelexpositie: Tweehonderd jaar verza melen' en 'Schepen met geld', t/m jan 1989; di. za. 10-17 uur, zon-en feestd. 13- metrisch-abstracte kunst in Nederland 1945-1960, tot 3/10; di. t/m za. 10-17 uur, zo. 13-17 uur, 3/10 10-12 uur. 'Klein maar fijn', met werk van Gerrit Dou, Frans van Mieris, en andere Leidse fijn- Pieterskerk, 'Uit Bad', foto's van Job Ub- bink, tot eind sept. Hooglandse Kerk, Piet de Boer met olie verf, gipsafgietsels van in klei geboetseer de figuren en aquqrellen, 13- 15.30 uur, di. t/m za. 11-15.30 uur. 't Huys Benee - Nieuwe Rijn 3, permanente tentoonstelling van werk Leny Noyen, vr. 14-16 uur en za. en zo. van 12-16 uur. Het Achterhuis - Nieuwe Rijn 38, perma nente expositie; Vijf eeuwen mode in mini atuur, di. t/m za. 10-16 uur. Holiday Inn - Haagse Schouwweg 10, gouaches en schilderijen van Theo Verbeij, tot 15/10. Nutsspaarbanken - Doezastraat 35/37 en Oude Rijn 56, exposities van leden-van de Grafiekwinkel Inkt, o.a. etsen, litho's en houtsnedes. Signaal, Studio voor vormgeving - Groenesteeg 10, ontwerpers en vormge vers tonen diverse ontwerpen, tevens pre sentatiemappen, do. 12-21 uur, vr. 12-18 uur, za. 12-17 uur. Stichting Beeld en Grafiek - Hooglandse Kerkgracht 20A, werk van Feng, Erik-Jan Kuiper en Cees van den Oever, atelierbe- zoek na afspraak, tel:146024. Sociëteit Ouintus - Korte Mare 34, tentoon stelling van leden van Ouintus in de vorm van schilderij, druk, foto, tekening of beeld. Galerie Amber - Hooglandsekerkgracht 8, Oostaziatische kunst: basiscollectie van Ir ma Roefs-de Wit, Japanse en Chinese rol- schilderingen; tevens tentoonstelling van raku-aardewerk van Annelies Buchardt en Emilie Kooien; wo. t/m zo. 11-17.30 uur. Lak-Galerie - Cleveringaplaats 1fotower ken van J.W. ter Horst, tot 17/9; ma. t/m vr. 10-22 uur. 'Ars Aemula Naturae' - Pieterskerkgracht 9. 'Frans Hamer 80 jaar', schilderijen, glas- in-lood, mozaïk, tekeningen en etsen, tot 10/9; dag. 10-17 uur, zo. 14-17 uur. Intërmezzo - Haarlemmerstraat 226, mari tiem schilderes Jenny Buikhuizen (uit Kat wijk) met aquarellen over onderwerpen als: schepen, zee en strand. Onderzoekcentrum Sturing en Samenle ving - Maresingel 3, schilderijen en tekenin gen van Jan van Eden, tot 16/9; geopend tijdens kantooruren. Galerie 'De Kleine Klup' - Nieuwe Rijn 1fo tograaf Eric de Vries met voornamelijk por- .tretten en mensfiguren, t/m 12/10; zo. 12- 22 uur, ma. t/m za. 10-22 uur. Galerie Time is Art' - Nieuwstraat 10, schil derijen van Cees van den Oever, van 4/9 tot 29/9; wo t/m za. 14-17.30 uur, do. tot 21 Galerie Stelling - Burgsteeg 14, tentoon stelling 'Contemporary art from Paris', ten toonstelling van 10 in Parijs wonende kun stenaars, tot 1/10; wo. t/m zo. 12-18 uuren op afspraak. Galerij-Atelier Treetje Lager' - Oude Rijn 138, tekeningen en grafiek van Nienke Ra ven, tot 31/10; vr. 9-18 uur, za 12.30-17 Art Centro Droomfabriek - Oude Singel 56, Tekeningen van Boetje Broeders. 'Caecilia' - Caeciliastraat 18, werk van An ne Bakker, Coby Eykelenboom, HéLène Penning en Jeanette Wittermans, zo 13-17 Hillegom Kunstgalerij 'Catherina' - Meerstraatpro menade 12b, Expositie kunstschilder-cera- mist en beeldhouwer Chahab, van oor sprong Persische kunstenaar, opening 3/9, 15 uur; di. t/m vr. 9-18 uur, za. 10-17 uur. Leiderdorp Verpleeghuis 'Leythenrode' - Hoogmade- seweg 55, Ann G.S. de Leede-Venekamp met tafrelen uitgevoerd in kantklostech niek, tot 15/9; dag. 10-20 uur. Lisse Artopa - Grevelingstraat 50, Weefkring 'De bollenstreek' met zijden stoffen beschilde ren, op zondag demonstratie van 13.30 tot Hotel-Restaurant ,,De Watergeus" - ab stract werk van Cora van der Haven, lijnte kenen van Anita goudsbloem, tot 24/10; dagelijks vanaf 10.00 uur. Noordwijk Petit Royal - Voorstraat 76, Tiny van der Sar met kleuretsen 'Bloemen en planten in de Orangerie', geopend dag. behalve woe, Noordwijkerhout Bibliotheek- W. de Zwijgerlaan, Ronnie Meerts (grafiek) en Magda Pot (keramiek), ma, woe, vr van 14-17 en van 19-21 uur, do en za van 10-12.30 uur. Rijnsburg Genootschap Oud Rijnsburg - Oude Vliet- weg 6, permanente tentoonstelling 'De an dere Middeleeuwen'; thema tentoonstel ling 'Nederland in Bedrijf - Handel in Rijns burg', vr. 19-21 uur, za. 10-16 uur. Voorschoten Voorschotense Kunstkring - Voorstraat 12, werk van Erli Esselink, Jolanda Frederiks, Margarita Garcés, Petra van der Heyden, Fanny Mazure, Daniel Tavenier, Marijke Verhoef en Fiet van de Vijsel, tot 18/9; woe. t/m zo. 14-17 uur. Warmond Galerie De Pomp - Dorpsstraat, Margot Klarenberg Dietz met zijden aquarellen, Jan Dietz met o.a. portretten, landschap, stillevens en Brigitte Rink met keramiek, t/m 22/9; di. 19-21 uur, wo. 10-12 uur. wo- .do.za.zo. 14-16 uur. Galerie Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat, Ed Riensema met airbrush schilderijen, t/m 22/9; di. 19-2t uur, wo.do.zo. 14-16 uur, za. 11-16 uur. Wassenaar Warenar - Kerkstraat 75, schilderijen van Latijns-Amerikaanse kunstenaars, Enrique Mónaco, A.M. Luque, Manuel de la Cruz Conzalez, Francisco Amghetti Ruiz, Baro nes Maribel Thuruet-Arrietta, Paula Davila, t/m 29/9. Klassiek Twee jonge pianisten met internationale faam treden zondagavond in de Leidse Stadsgehoorzaal op. Het zijn de 23-jarige, in Argentinië geboren Karin Lechner en de 16-jarige uit Venezuela afkomstige Sergio Tiempo. Het duo speelt zowel quatre mains (vierhandig) als composities voor twee vleugels. Op het programma staan werken van Maurice Ravel (Ma Mere l'Oye), Darius Milhaud (Scaramouche) en Manuel Infante (Danses Andalouses). Ook Gabriel Fauré en Georges Bizet komen op deze concert avond aan bod. In de toegangsprijs is oe verstrekking van een cd aan de bezoekers Maandag bestaat de Droomfabriek één jaar. Ter gelegenheid daarvan een optre den van de houseband The bandstand. Aanvang 21.00 uur, Oude Singel 56, Lei- Karin Lechner en Sergio Tiempo, zondagavond in de Leidse Stadsgehoorzaal, (foto pr) I inbegrepen. Aanvang 20.15 De Engelse meester-organiste Gillian Weir sluit de serie zomer-recitals in de Nieuwe Kerk in Katwijk aan Zee vanavond af. Ze zal werken vertolken van o.a. Jean Langlais, César Franck, Olivier Messiaen en Louis Vierne. Aanvang 20.15 uur. Paul Kieviet (Rotterdams Conservatorium) bespeelt zaterdagmiddag het orgel van de Hooglandse kerk. Aanvang 13.30 uur. Het wekelijkse zaterdagmiddagconcert in de Hartebrugkerk wordt ditmaal verzorgd door Wim Loos (Utrecht). Aanvang 15.00 Leiden. itieke Andalusische zigeunermuziek is; dat is zaterdagavond te zien en te in de Droomfabriek. Marianna La Pa- tekent voor de flamengo en Juan neria voor gitaar, zang en dans. Aan- Ï1.30 uur, Oude Singel 56, Leiden. Leidse Schouwburg vr 9, 20.15 uur; try-out-voorstelling: 'Mooi weer vandaag', met Hetty Blok, en Bern- hard Droog. Circus Theater zo 11,12.15 uur; Jonge meesters aan zee, Karin Lechner, piano, en Sergio Tiempo Diligentia vr 9, di 13, woe 14, do 15, 20.15 uur; Youp van 't Hek met 'Hond op het ijs'. Carré dag. (beh.ma) 20.15 uur, zo ook 13.00 uur; Musical 'Cats', van Andrew Lloyd Webber, Trevor Nunn en Gillian Lynne. Concertgebouw za 10, 20.15 uur; Nederlands Kamerorkest, Pop De Hongaarse folkrockband Kormoran geeft zaterdag in het LVC een concert. Be halve dat het de populairste band van Hongarije is, is het ook de eerste groep die folkmuziek met Europese rock combineert. Aanvang 23.00 uur, Breestraat 66. Leiden. Het straatmuzikantenduo Bob Bert geeft donderdag in het LVC een show. Hun repe- De Hongaarse band Kormorén zaterdagavond in het L VC. The Amsterdam Baroque Orchestra olv Ton Koopman mmv Monika Frimmer, Tan- nie Willemstijn (sopraan), Harry van Berne (tenor), Klaus Mertens (bas); werk van Bach. do 15,20.15 uur; Concertgebouworkest olv Richardo Cheilly, mmv Rafael Oleg, viool, werk van Wagner, Saint Saens en Tsjaikowski. CC Amstelveen Saint Saens. Grieg, De Sarasate, Kreisler en Ravel. di 13, woe 14, 20.15 uur; 'Mooi weer van daag' met o.a Hetty Blok en Bernhard Droog. Muziektheater woe 14, 20.00 uur; Nederlandse Opera Nieuwe de la Mar Theater 5 uur; 3 Goe- Stadsschouwburg vr 9 en za 10,20.15 uur: Hoofdstad Operet te met 'Gasparone'. ma 12,20.00 uur. di 13, woe 14, 20.15 uur. Het Nationale Ballet met mmv Schonberg Ensemble olv Reinbert de Leeuw, Marian ne Pousseur zang. do 15, 20.15 uur; Annemarie Dur, Joep Bröcheler en Ire Maestro', mmv Ch olv Hans Rotman. De Doelen vr 9, 20.00 uur; 'Dag van de lichte muziek', door het Metropole Orkest van Nederland se Artiesten. zo 1120.15 uur; 'Ein abend in Wien', met Melanie Hollydays, Marco Bakker en het Noordhollandsch Orkest olv Franz Bauer. zo 11, 14.15 uur: Promenadeconcert door het Rotterdams Philharmonisch Orkest met werken van Rossini, Verdi en Sjostakovitsj. di 13, 20.15 uur; Hoofdstad Operette met 'Gasparone'. woe 14 en do 15, 20.15 uur; André van Duin revue met Simone Klemsma en het grote revue orkest olv Jan Menu. do 15, 20.15 uur; Concert Rotterdamsch Philharmonisch Orkest olv James Conlon, me» medewerking van Nuboko Imai (viool) met werken van Bartok. ADVERTENTIE Tien jaar deskundigheid, visie en sfeer KURSUSSEN KUNSTGESCHIEDENIS IN DE LAKENHAL o.a. Kunstgeschiedenis voor begin ners en gevorderden, het Oude Egypte, het Oude Griekenland, De Leidse Fijnschilders (bij de ko mende tentoonstelling), Jugendstil en Art déco, Leidse architectuur, 150 jaar fotografie. dï>ji KUNSTHISTORISCH CENTRUM D Egelantiersgracht 161-1.1015 RH Amsterdam. Joris Ivens en 'Une Histoire de Vent' V De Nederlandse regisseur Joris Ivens voor het Lido in Venetië waar hij vanavond zal worden onderscheiden met de Gouden Leeuw tijdens het 45e Filmfestival (r0to anp> VENETIE (GPD) - Tweeën eenhalf jaar geleden leek het erop dat het einde aangebro ken was van leven en carrière (een zestigtal films) van Joris ïvens. Werkend in China aan 'Une Histoire de Vent', moest hij zeer ernstig ziek naar Pa rijs worden overgevlogen. De necrolgieën lagen al klaar voor de cineast die in eigen land zo weinig bemind was maar overal elders bewon derd werd als Nederlands enige filmkunstenaar van wereldbetekenis. De nog in de vorige eeuw geboren 'fly ing dutchman' is thans naar Venetië gekomen om van avond de Gouden Leeuw in ontvangst te nemen, hem toe gekend voor zijn complete oeuvre. door Pieter van Lierop En tevens is er aan dat oeuvre een nieuwe titel toegevoegd, want Jo ris heeft 'Une Histoire de Vent' in tussen voltooid gekregen, samen met de 60-jarige Marceline Lorid- on. 'Ja, schrijf er dat nou onder hand maar eens. nadrukkelijk bij; dat de laatste twintig films geregis seerd zijn door Marceline en mij sa men. In Nederland is men geneigd de inbreng van Marceline te ver doezelen, terwijl dat absoluut on rechtvaardig is. Le Vent is door Marceline geproduceerd, tevens meer door haar dan door mij gere gisseerd en bovendien hebben we het samen bedacht. Ik had al lang de wens om een film over China te maken die niet een noodzakelijk tijdgebonden documentaire zou moeten worden, maar een 'cine- poëm' over het eeuwige China, qua type film vergelijkbaar enigzins met Regen destijds.^Het was Mar celine die het idee opperde om 'wind' als thema te gebruiken.' En toch is 'Histoire de Vent' vooTal de film van Joris, al was het maar omdat hij gaat over hem: 'Ge boren aan het einde van de negen tiende eeuw, in een land van water en luchten waar alle mannen ervan dromen om de wind te temmen. Een filmmaker besluit een speur tocht te ondernemen naar de wind in China en, sterker nog, die te fil men. Hij heeft de twintigste eeuw doorkruist, gedreven door de 'wind van de historie'. Hij heeft alle oorlo gen die hij filmde overleefd, zag vrienden sterven voor hun idealen, hij zag volkeren opstaan om te vechten, hij zag revolutionaire lei ders veranderen in tirannen. Meer dan eens liet de wind hem hulpe loos. Negentig j^ar oud is hij nu en hij heeft het over weer een andere wind. Een queeste naaf het onmo gelijke?' Droomproject Met die tekst begint'de film. We zien de hoogbejaarde Nijmegenaar in een draagstoel over Chinese bergkammen getorst worden en we zien hem op een stoeltje in de Gobi-woestijn, wachtend tot zijn grijze manen zullen wapperen in de wind die verlichting moet bie den voor de kwaal die Ivens' oude lijf het meeste teistert: zijn astma. In november wordt hij negentig jaar. In Nijmegen zal men dat vie ren met vertoningen van alle door Ivens (deels samen met Marceline Loridon) vervaardigde films, uitge zonderd 'Histoire de Vent' omdat er alleen nog de Italiaans onderti telde versie van beschikbaar zal zijn en daarna krijgen Franse en Engelse versies voorrang boven een Nederlandse. Le Vent zal dus ook in Utrecht ontbreken. Maar Jo ris zelf komt wel naar Nijmegen. Vijf jaar geleden had hij me in Sorrento tijdens een festival ver teld over dat ene droomproject dat hij nog hoopte te kunnen maken. Nu de film af is, dringt zich de vraag op of 'Histoire de Vent' als af- scheidsfilm opgevat dient te wor den of heeft Joris Ivens nu wellicht toch weer een nieuwe allerlaatste film in gedachten? De meester grinnikt alvorens hij antwoordt: "Waarom één? Ik heb nog ideeën voor zo veel meer films. Maar het zal van mijn gezondheid afhangen of ik ze nog maken kan. Ik kan mijn conditie moeilijk fan tastisch noemen, maar volgens mijn dokters is blijven werken het beste medicijn". In geen elf jaar had Ivens (mét Marceline Loridon) gefilmd en als er iets opvallend is aan zijn nieuwe film dan is dat de speelsheid, de vrijheid, zeg maar gerust de jeug digheid van dit filmgedicht in blan ke verzen dat meevoert naar het wereldwonder van De Muur, naar fantastische landschappen en de maan van Melies, naar monumen tale Boedha's: eentje uitgehouwen in een gigantische klif, een andere voorzien van duizend troostende Behalve poezie biedt Ivens (sa men mét Marceline Loridon) ook ironie. De filmende grijsaard be schikt over kietelende humor. Een grootmeester in kung-fu die abso-, lute controle heeft over zijn motori sche functies, laat hij uitglijden over een bananeschil. De starre bu reaucraat die hem niet toestaat lan ger dan tien minuten opnamen te maken van het fameuze, in de woestijn opgegraven stenen leger ('dat is alsof je iemand twee velle tjes papier geeft en dan eist dat hij daarop een roman zal schrijven') straft hij af door ook die tien minu ten te weigeren. En vervolgens struint Joris met zijn ploeg de sou- venierwinkels ter plekke af om een menigte duplicaten te kopen en zo filmt hij zijn eigen stenen leger. En alom tegenwoordig tijdens deze odyssee door het eeuwige China is de legendarisch Koning Aap; de verbindende factor voor zowel ta fereeltjes uit de communistische realiteit als voor resonanties uit het verre verleden. Het echte China is altijd zichzelf gebleven, die ont dekking vormt op zijn minst een deel van de door Ivens gezochte rustgevende zekerheid. "Je kunt stellen dat 'Histoire de Vent' ook wel de film is van mijn ei gen levensweg, heel beknopt ge zien. Mijn zekerheden en mijn ang sten zitten erin en de dingen waar ik ooit heel sterk in geloofd heb, die ik bestudeerd heb, zoals het marxistisch-leninisme. Dingen waar je met je leven in de twintig ste eeuw helemaal doorheen moest gaan, omdat je deelneemt aan de geschiedenis van je eigen tijd. De 'wind van de historie' daar moetje ook erg goed naar luisteren. Zodat je niet verstart, want al die ideeën die in de twintigste eeuw de histo rie bepaald hebben, zijn voortgeko men uit de negentiende eeuw ei genlijk. Daar hebben miljoenen mensen achter gestaan om dat te verwerkelijken, maar het is langza merhand verstard. Zo verstard dat het in de Sovjet-Unie en nog enkele landen zelfs verworden is tot dicta tuur. En dat is een beetje het sym bool; dat de wind van de tijd, van de historie absoluut door elke tijd heen dient te gaan. Die veegt din gen schoon en brengt nieuwe dhn- gen die ook wel ooit weer zullen verstarren. De wisselwerkingen in de natuur en in het leven van de mensen worden eigenlijk helemaal beslist door de wind. Maar ik zoek als die oude man dus niet alleen naar wind. Ook naar mezelf een beetje". VENETIE (GPD) - De Gou den Leeuw van het 45e Filmfes tival van Venetië is gewonnen door de film Legend of A Holy Drinker, waarin Rutger Hauer de hoofdrol speelt onder regie van de Italiaan Ermanno Olmi. Het is een film waarin de Ne derlandse acteur 125 minuten lang niet uit beeld verdwijnt als clochard in Parijs die alles in het werk stelt om een ereschuld in te lossen tegenover de Heili ge Theresia van Lisieux. DEN HAAG - Voordat de Frans man Daniel Larrieu choreograaf werd, was hij tuinman; "Een re latie tussen mijn vroegere en mijn huidige beroep vind ik moeilijk aan te geven. Of het zou moeten zijn dat je ook met plan ten bezig bent met ruimte, tijd en groei. Wat mij als tuinman tegen ging staan, was het feit dat ik voortdurend planten moest weg gooien, vervangen door mooiere, kortom dat ik voortdurend bezig was met de cjood". Nou zal ik de laatste zijn te be weren dat zijn nieuwe choreogra fie Beschermengelen over de dood gaat, maar de beschermen gelen stralen wel een gedragen en bijna serene sfeer uit. De asso ciatie wordt bovendien sterk op geroepen door de lange sobere vioollijnen in de poëtische mu ziek van de Fin Jean Sibelius (1865-1957). Larrieu, als gastchoreograaf voor het Nederlands Dans Thea ter, liet zich inspireren door een foto van een groepje mensen op een strand tussen twee doelpa- Scène uit Beschermengelen van het Nederlands Dans Theater len. Die twee palen staan op het toneel en de dansers bewegen zich in een sportveld van links naar rechts de coulissen in. Ge stoken in varianten op de kost schoolachtige bermuda's en ge steund door de stemmige belich ting, springen en draaien de dan sers meestal alleen en introvert door het veld. Ze blijven indivi duen die weliswaar af en toe met elkaar dansen of synchrone be wegingen maken, maar toch hun eigen rol en karakter blijven hou den. De bewegingen zijn afwisse lend speels, theatraal en kinder lijk onbevangen, lyrisch en ver stild. Dat contrast is uitstekend en Larrieu wisselt de snelheid van de dans en de lichtstanden steeds af waar de muziek de droevige ondertoon blijft hou den. Op die manier weet hij transparante en ijle suggesties op te roepen. Hier en daar ver slapt je aandacht omdat je niet aan een stuk door met je gedach ten in de zwevende hemel kunt verblijven, maar het openings beeld van Beschermengelen maakt alles goed. De dansers liggen op hun rug in een rij op de grond. Slechts de armen en de handen komen langszaam omhoog in een per fecte timing en natuurlijk een perfecte synchrone uitvoering. Nog even geen muziek maar de melancholieke stemming zit erin. In de stilte hoor je je kippe- vel. Beschermengelen is een ballet waarvoor je in de stemming moet zijn. Niet iedereen bleek door de gevoelige snaar van Lar rieu getroffen. Ik op dat moment wel. INGRID VAN FRANKENHUYZEN Video-festival DEN HAAG (ANP) - In het Kijk- huis in Den Haag wordt van 10 tot en met 17 september het zevende World Wide Video-festival gehou den. Tijdens dit publieksfestival worden ongeveer honderd interna tionaal geselecteerde videofilms vertoond. Tevens wordt er video kunst op meerdere monitoren ge presenteerd. Het festival biedt de gelegenheid onafhankelijke videoprodukties voor het eerst te vertonen en is een belangrijke ontmoetingsplaats voor videasten, distributeurs, pro ducenten en pers. PRINS CLAUS OPENT FOTO-EXPOSITIE LEIDEN De Japanse fotograaf Hiroji Kubota noemde zijn cadeau een visum voor China. Prins Claus nam dit grensdocument dat achteraf een repro ductie van een van Kubota's foto's bleek met een lach in ontvangst. De paspoort-affaire was voor zowel Ku bota als de directeur van het Rijksmuseum van Vol kenkunde, prof. dr. W.R. van Gulik, aanleiding voor wat grappen en grollen. De prins mocht gistermiddag de tentoonstelling 'China: foto's van Hiroji Kubota' openen door twee helften van een traditioneel pas poort voor 'de verboden stad' in Peking op elkaar te passen. Het bleek te werken: de twee bronzen plakken toonden geen gebreken. De prins en zijn vervolg kre gen een vrije doorgang naar China. Hiroji Kubota rechts op de foto), één van Japans meest onderscheiden fotografen, reisde in maart 1979 voor de eerste keer naar naar China. Uiteindelijk be zocht hij alle 21 provincies. In augustus 1985 begaf hij zich naar de laatste provincie. Drie maanden later was zijn fototentoonstelling 'China', samengesteld door het International Centre of Photography, te zien in het museum van dat zelfde Centre in New York. Inmiddels heeft zijn schitterende collectie al in vele steden binnen en buiten Europa de aandacht getrok ken. Tot 30 oktober zijn de foto's van Kubota van dins dag tot en met zondag (zelfs op donderdagavond) te zien in het Rijkmuseum voor Volkenkunde Leiden. (foto Loek Zuyderduin)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 23