Agassi elimineert Connors Blitz maakt indruk met winst op Lisse Gewichtheffers weer in opspraak NISSAN SUNNY SpeSTV Wereldrecord hoogspringen Zakelijke sfeer inspireert Karpov VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1988 SPORT PAGINA 17 Canadezen gebruikten doping OTTAWA (AFP) - Drie Canadese gewichtheffers zijn wegens het gebruik van anabole steroïden uit de Olympische selectie voor Seoul gezet en voor twee jaar geschorst. Paramjit Gill, Jacques Demers en David Bolduc werden na controle en contra-expertise schuldig bevonden. Voor Demers is het niet de eerste keer, dat zijn naam in verband wordt gebracht met doping. De zil veren medaillewinnaar van de Olympische Spelen van 1984 in de klasse tot 75 kilo, werd een jaar voor Los Angeles op de luchthaven van Montreal gearresteerd wegens illegale import van steroïden, maar later vrijgesproken. In 1986 werd hij geschorst bij de Gemenebest- spelen. Er zou sprake zijn geweest van doping. Ook ditmaal volgde geen straf. De onderzoekers slaag den er niet in vast te stellen van welk middel de in zijn urine gevon den sporen afkomstig waren. Gill en Bolduc zouden voor de eerste keer deelnemen aan de Olympi sche Spelen; de één in de klasse tot 90 kg, de ander in die van boven de 110 kilo. Het Canadese gewichtheffen is reeds eerder in opspraak geweest. SALAMANCA (ANP/Reuter) - De Cubaan Javier Sotomayor heeft donderdag tijdens wedstrijden in Salamanca het wereldrecord hoog springen gebracht op 2,43 meter. Dat is een verbetering van de oude topper met één centimeter. Het re cord stond sinds 30 juni 1987 (Stockholm) op naam van de Zweed Patrik Sjöberg. De 20-jarige Sotomayor doet niet mee aan de Olympische Spelen in Seoul; Cuba stuurt om politieke redenen geen afvaardiging. Overwerk voor tuchtcomiriissie DEN HAAG (ANP) - Joop Gall, verdediger van Veendam, is voor vijf wedstrijden geschorst. Gall kreeg zaterdag in Kerkrade tijdens de wedstrijd tegen Roda JC (2-0) de rode kaart na een aanslag op John van Loen. De tuchtcommissie van de KNVB veroordeelde hem bo vendien tot het betalen van 200 gul den boete. Het strenge fluiten van de scheidsrechters bezorgde de tucht commissie veel overwerk. De com missie strafte woensdag negentien spelers voor een of meerdere wed strijden, hoewel de competitie nog geen maand oud is. Gall is niet eni ge gestrafte met vijf wedstrijden. Ook Elberse van De Graafschap mag zijn zonden vijf wedstrijden overdenken. Hij had na trappen en slaan van een tegenspeler rood ge zien. De gele kaart van Bogers (RKC) tegen Volendam werd na het bekijken van de televisiebeel den omgezet in rood. Hij zit vier wedstrijden langs de kant, evenals de Spartaan Wijnberg, wiens gele kaart (trappen naar tegenstander) eveneens achteraf werd omgezet in rood. Groot van AZ kreeg na een mondeling onderzoek eveneens vier wedstrijden. De lijst van onvoorwaardelijk ge schorste spelers is: Gall (Veendam) vijf wedstrijden en 200 gulden boete; Elberse (Hera cles) vijf wedstrijden en 150 gulden boete; Wijnberg (Sparta) vier duels en 200 gulden boete; Groot (AZ) vier duels en 150 gulden boete; Van der Heide (DS'79) vier duels en 150 gulden boete; Bogers (RKC) vier duels en 150 gulden boete. De volgende spelers zijn voor een wedstrijd geschorst: Alkema de (Eindhoven), Van der Hoorn (Den Bosch), Wijnstekers (Feye- noord), Verrips (FC Utrecht), Koudstaal (DS). Linger (Haarlem), Goulooze (AZ), Van Wattum (Ex celsior), De Haan (SC Cambuur), Decheiver (Go Ahead Eagles), Sa muel (Volendam), Schuurhuizen (Sparta) en Steinmann (FC Utrecht). Guy Gravette, die overigens wel deelneemt aan de Spelen in Seoul, moest bij de Panamerikaanse Spe len de reeds gewonnen gouden me daille teruggeven nadat hij bij de anti-doping test positief was geble ken. In 1984 werden twee andere Ca nadese gewichtheffers Terry Had- low en Luc Chagnon, die uit zou den komen bij de Spelen van Los Angeles, naar huis gestuurd, nadat bij een interne controle was geble ken dat zij tien dagen eerder me- thyltestosteron - ook een verboden stof - hadden geslikt. Na stayer Stan Tourné zijn twee andere wielrenners vanwege het gebruik van dope tijdens de wereldtitelstrijd op de baan van Gent een medaille kwijt geraakt. Het gaat om de Italianen Claudio Golinelli, winnaar op het onder deel keirin en tweede in de sprint, en Vicenzo Colamartino, kam pioen bij de amateur-stayers. Beide Italianen zijn betrapt op het gebruik van nortestosteron, een hormoonpreparaat met een lange werking. Het geval Golinelli is opvallend. Hij hoeft alleen zijn zilveren medaille voor zijn tweede plaats tijdens de sprint in te leve ren. Golinelli werd positief bevon den na de sprintwedstrijd," die op een woensdag werd gehouden. Zijn gouden plak, verdiend als winnaar van het onderdeel keirin, mag hij echter houden. Maandag, twee dagen eerder, bleef de urine van de Italiaan namelijk schoon. Een onwaarschijnlijk resultaat van de controle, gezien de lange wer king van het bij hem gevonden pro- dukt. Naast de twee rennel% werden ook de Italiaanse gangmakers Fra- targangeli en Grifoni betrapt op ge bruik van stimulerende middelen. Het baanwielrennen is momenteel flink in opspraak. Dinsdag werden de Belgische piste-coureurs Dejosé en Naessens uit de Olympische ploeg voor Seoul gezet. Ook zij werden betrapt. Het is nog niet be kend of de achter Colamartino en Golinelli geëindigde renners een plaatsje opschuiven. Ook Zoeterwoude verrast in basketbalstrijd LEIDEN Verrassingen blijven in het basketbaltoernooi om de Ton Kallenberg-trofee aan de orde van de dag. Blitz copieerde de stunt van de Leidse studenten en bezorgde Lis- se de tweede nederlaag: 58-88. Luba Zoeterwoude zette met een zwaar bevochten 73-70 overwinning op Waddinxveen de zaken in de A-poule op zijn kop. De uitglijder van eerste divisie- ploeg Lisse tegen rayon tweede klasser Blitz kwam nog harder aan dan de nederlaag een dag eerder te gen LUSV. Nu immers zat coach Henk Wessel wel op de bank en kon het spel volgens de afgespro ken patronen worden gespeeld. Verdedigend schortte er zo veel aan het spel van de oranjehemden dat Blitz de extra voorsprong van tien punten niet nodig had om Lis se op een onoverbrugbare afstand te zetten: 16-2 en 47-25 halverwege. Henk Wessel weigerde om zijn ploeg verder in een zone neer te zet ten. „De spelers moeten leren om goed man tegen man te verdedi gen", vond de coach, die sprak van een 'treurig resultaat'. Lisse, dat vorig seizoen degradatie ontliep omdat er een extra plaats vrij kwam, gaat zonder topschutter Erik van Zelm moeilijke tijden te gemoet. „We moeten onze tekort komingen met enthousiasme en TILBURG (ANP) - De zakelijke en tourage van het Interpolisgebouw in Tilburg inspireert de één meer dan de ander, maar Anatoli Karpov het meest. De grootmeester, die al weer geruime tijd heeft leren leven met de troost-titel óud-wereldkam- pioen," doet het in de voormalige wolstad gewoonlijk heel goed. Van de zes keer dat hij er deelnam, won hij vijfmaal. Ook ditkeer is hij in de running voor een hoge klassering. John van der Wiel kon hem in de tweede ronde niet stoppen. Karpov kwam daardoor aan de leiding; sa men met Nigel Short, die - even eens met wit - won van Lajos Por- tisch. De ontmoetingen Hjartarson - Timman en Hübner - Nikolic ein digden in remise. „Waar het precies mis ging, kan ik niet zo goed zeggen", gaf Van der Wiel enigszins beduusd toe, „maar hij had mij al gauw in de klem." De Leidenaar had met zwart gekozen voor de Slavische variant, waar mee hij zich in de eerste ronde Nik olic van het lijf had gehouden. Rond de achttiende zet was hij al in het nadeel. „Tegen sommige spe lers had ik me wellicht staande kunnen houden," aldus Van der Wiel na zijn opgave op de 44ste zet, „maar tegen een boa constrictor als Karpov is zoiets onbegonnen werk." Gast-grootmeester Vlastimil Hort riep het duel tussen Short en Portisch uit tot de interessantste van de ronde. De Brit toog in de Keresvariant van het Spaans ten aanval, hield het spel helder en sloeg toe toen Portisch bij de over gang van het midden- naar het eindspel een pion over de h-lijn liet oprukken. Jan Timman kroop met zwart te gen Hjartarson door het oog van de naald. Hij bracht een wat vreeemd ogende variant van de Gruenfeld op het bord, ging al omstreeks de tiende zet in op een ingewikkelde ruilvariant en kwam daar met een remise-achtige stelling uit te voor schijn. In het vervolg kwam hij echter toch iets minder te staan. Hij moest al spoedig een pion inleve ren. Toen echter deed Hjartarson het op zijn beurt niet al te best. Timman zette zich schrap en wist door het oprukken van zijn h-pion eeuwig schaak te bereiken. hard werken compenseren", weet Wessel, die waarschuwde voor fa talisme na de ontluisterende neder lagen in het Luba jubileumtoer- Voor Blitz, dat uiteindelijk met 58-88 zegevierde, lonken onver wacht de kwartfinales. De Voor schotenaren moeten vanavond dan wel afrekenen met LUSV. LUSV - Luba Leiden 81-113 Lange tijd zag het er naar uit dat de Leidse studenten opnieuw op weg waren naar een stunt. Leiden haalde met Erik Paul van Weeren en Tom Gussen als afmakers de achterstand snel in (22-24), maar het taaie LUSV had bij rust weer een voordelige marge te pakken: 54-49. In de tweede helft ging de be tere techniek en conditie van Lei den een rol spelen en bij 66-66 moest LUSV afhaken. Via 67-86 lie pen de bezoekers naar een 81-113 zege. BVO Alphen - Dunkinn 83-61 De voordelige marge die de ploeg uit Roelofarendsveen vooraf kreeg toebedeeld (20-0) bleek lange tijd een handicap voor het matig acterende BVO, dat halverwege de achterstand nog niet had wegge werkt (31-49). Dunkinn, met John Bakker in een voortrekkersrol, ver weerde zich knap, maar na de pau ze was de accu leeg en kon BVO dankzij Elbert Mol en Joost van VNL bekert verder LEIDEN - VNL, dat al twee neder lagen in de competitie kreeg te slik ken, herstelde zich gisteren prima via de LD-Cup. Tegen Warmunda werd met 3-2 gewonnen. Wel keek de ploeg twee keer tegen een ach terstand aan. Ted van Velzen en Leo van Rijssen waren de War- mondse 'produktieven'. Maar de thuisclub had in Nico Wubben een scherpschutter. Maar liefst drie maal wist hij de Warmunda-goalie te passeren (3-2). NEW YORK (Reuter) - De jonge Amerikaan Andre Agassi is als laatste doorge drongen tot de halve finale van de open Amerikaanse tenniskampioenschappen in New York. Op het centre court van Flushing Meadow versloeg hij zijn landgenoot Jimmy Connors: 6-2 7-6 6-1. De botsing van twee generaties le verde, zoals verwacht, een over winning van de aanstormende jeugd op. Het talrijke publiek was overigens op de hand van Connors. De 36 jaar oude vechtjas weerde zich op zijn bekende manier maar werd nochtans keihard wegge- mept door Agassi, die het in de hal ve eindstrijd tegen titelverdediger Ivan Lendl moet opnemen. De an dere halve finale gaat tussen de Zweed Mats Willander en de Australiër Darren Cahill. Voor de 18-jarige Agassi bete kende de zege op Connors de 23ste achtereenvolgende overwinning. Hij is de jongste tennisser aller tij den in de halve finales van de open Amerikaanse tenniskampioen schappen. Lendl Aan de vooravond van de beslis sende fase van de strijd om de open Amerikaanse tennistitels lijkt Ivan Lendl in vorm te zijn gekomen. Na een moeilijke aanloop tot de ADVERTENTIE kwartfinales liet de titelverdediger in de strijd om een plaats bij de laatste v'ier eindelijk het tennis zien waarmee hij het kampioenschap op Flushing Meadow al drie keer achtereen heeft veroverd. Het slachtoffer was gisteren Der rick Rostagno, de Amerikaanse nummer 52 van de wereldranglijst. De 22-jarige Rostagno fungeerde als een speelbal voor de eindelijk ontketende Lendl. Diens opslag liep voor het eerst sinds het begin van het toernooi naar wens. Dat zorgde ervoor dat Rostagno van het eerste moment onder druk kon worden gehouden. De Ameri kaan heeft geweten wat het bete kent tegen een in vorm zijnde Lendl te spelen. Slechts 99 minu ten duurde de demonstratie van de Tsjechoslowaak. De 8000 toe schouwers hadden het zelfde ge voel als Rostagno; ze zaten er bij en keken er naar. De Amerikaan had zich na zijn goede optreden in de eerste tien da gen van het toernooi en het matige van Lendl, heel wat meer voorge steld van het duel. Hij was in ge dachten zeker nog even op Wim bledon, toen hij Mats Wilander in de problemen bracht. In New York bleef het bij de gedachte Lendl te verschalken. Na de anderhalf uur kon Rostagno slechts een kort commentaar en iedereen op de tri bunes was het met hem eens: „On gelooflijk". Lendl liet op het centre court van het eerste moment weinig heel van de aspiraties van Rostagno. Zijn passeerslagen waren zuiver als ooit, zijn slagen van de achterlijn lieten de zes jaar jongere Ameri kaan constant naar adem happen. Rostagno kwam door het geweld van Lendl zo onder de indruk, dat hij nauwelijks meer inslaagde een normale service-game af te leveren. Liefst zeven keer verloor hij zijn opslag, vier keer daarvan deed hij dat op een wijze die zijn wanhoop goed gestalte gaf: met een dubbele fout. Helemaal vlekkeloos was het spel van de Tsjechoslowaak niet, dat kan ook nauwelijks. Hij maakte echter maar tien niet geforceerde fouten, en moest zes keer een break-point wegwerken. Het ge mak waarmee hij dat deed, sloopte óok het laatste beetje zelfvertrou wen dat Rostagno nog had. Lendl keerde met de winst op de Ameri kaan terug naar de basis van zijn spel: de achterlijn. Slechts drie keer waagde hij zich aan het net: een maal om de felicitaties in ont vangst te nemen. In de halve finales treedt Lendl aan tegen Agassi, de winnaar van het historische, want eerste, duel Andre Agassi pept zich op. En WOn. (foto AP) met de godfather van het Ameri kaanse tennis, Jimmy Connors. Echt druk maken daarover, dat deed Lendl nog niet, althans, die indruk wenste hij geen moment te maken. „Ik ga thuis lekker naar de televisie kijken. Er zijn een hele boel honkbalwedstrijden op die ik liever zie dan een tennisduel". Jana Novotna en Jim Pugh zijn de eerste kampioenen bij de strijd om de open Amerikaanse tennis kampioenschappen in New York. Het Tsjechoslowaaks/Amerikaan- se duo versloeg gisteren in de eindstrijd van het gemendgdub- belspel het koppel Elizabeth Smy- lie Sambeek alsnog met een ruime marge finishen: 83-61. Waddinxveen - Luba Zoeter woude 70-73 De gouden jaren van het oor spronkelijk 'Leidse' Luba, tot stand gekomen na het samenvoe gen van de schoolclubs TRK (Rem brandt) en Essor (Louise de Colig- ny en Chr. Kweekschool) liggen in een ver verleden. De vereniging, ja renlang vooral bij de jeugd c rent van Leiden, verhuisde Zoeterwoude en naar tiet. De mannen van coach John Volkers traden gisteren uit de schaduw en kunnen zich vandaag ten koste van BVO of Waddinx veen plaatsen voor de kwartfinales. Waddinxveen Flyers, dat nog ge noot van de zege op BVO, verkeek zich op de tegenstand van de Zoe- terwoudenaren, die zich in de Vijf Meihal in hun element voelden. Terwijl bij Waddinxveen inlegger na inlegger werd gemist, knalde bij Luba iedereen uit alle hoeken raak. Het resultaat was een boeiend en zenuwslopend gevecht, dat in de laatste seconden in het voordeel van de Zoeterwoudse ploeg werd beslist: 70-73 (41-35). Zoeterwoude is bij winst op BVO een ronde verder. Winnen BVO en Flyers dan dan eindigen er drie teams gelijk en moeten na af loop vrije worpen de beslissing brengen. Hoofddorp - Voorburg 2 86-89 Voorburg plaatste zich dankzij een benauwde zege op het fris spe lende Hoofddorp voor de kwartfi nales. Beide partijen hielden elkaar tot aan het einde toe vrijwel in evenwicht: 86-89 (47-50). MSV - Rijnvalken 121-61 De Noord wij kers hadden vooral problemen met de concentratie te gen het dappere Rijnvalken, dat toch op een regelmatige nederlaag werd getrakteerd. Bij rust leidde MSV dankzij Drijver en Snélting met 64-45. Na de hervatting nam William de Haas de scorerol over. MSV won uiteindelijk met 121-61 en moet vanavond in Rijnsburg met Hoofddorp uitmaken wie er een ronde verder komt. Forwodians - Oegstgeest 67-99 In Voorhout kon Forwodians tot tien minuten voor tijd goed tegen spel bieden aan het hoger geklas seerde Oegstgeest: 61-61. Vanaf dat moment echter klapte er iets bij de thuisploeg en spurtte Oegstgeest naar een 67-99 overwinning. Oegst geest is daardoor zeker van een ver volg volgende week. Grasshoppers - Leiderdorp 73- 109 De krachten van Leiderdorp zijn ook op de tweede toernooidag nog niet echt getest. Grasshoppers kon Leiderdorp geen partij geven. Via 40-57 halverwege werd het 73-109 voor de ploeg van Bert Samson, die ook een ronde verder is. Programma Vanavond worden de volgende wedstrijden gespeeld: Vijf Meihal Leiden: Leiden - Lisse en Grasshoppers - Forwodians (19.15 uur), Blitz - LUSV en Leiderdorp - Oegstgeest (20.45 uur); Eenden kooi Zoeterwoude: LZ - BVO (19 uur), Dunkinn - Waddinxveen (20.30 uur); Waterbos Rijnsburg: Rijnvalken - Voorburg 2 (19.30 uur), Hoofddorp - MSV (21 uur). HANS JACOBS ADVERTENTIE IIIDlUild Luba Uitzend Buro Patrick McEnroe in twee Voor Martina Navratilova werd Flushing Meadow een nog grotere teleurstelling. Met Pam Shriver aan haar zijde werd zij in de halve finales van het dubbelspel uitge schakeld door Gigi Fernandez en Robin White. VRIJDAG 17.10-18.30 BBC 2 Golf verslag van de Open Europese kampioenschappen in Sunningdale. 18.25-18.55 Ned 2: Sport: met een ge sprek met Gullit, Van Basten en Rijkaard, een onderwerp over hardloper Said Aouita. een sportoverzicht en alle Europa Cup-doelpunten. 20 25-20 55 BRT 2 Extra Time. 21.15-21 45 Did 2: Showfenster-Special aus Seoul. 22.15-23.10 BRT 2: Golf u.t Gres Doi- ceau: samenvattende reportage. 22.35-23.35 Super: Sportsworld. 22.40-23.10 SKY: The Nürnburgering Group C Special: hoogtepunten van de achtste ronde van het wereldkampioen schap voor sportwagens. 23.00-23.30 Did 1Sporlschau: met o.a. Bundesliga-voetbal.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17